Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (6)
Пошуковий запит: (<.>A=Тупчієнко М$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

      
Категорія:    
1.

Тупчієнко М.  
Сільське ковальство та народні уявлення про залізо на Кіровоградщині / М. Тупчієнко // Нар. творчість та етнографія. - 2008. - № 1. - С. 91-97. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т594.171.8

Шифр НБУВ: Ж27482 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Тупчієнко М. П. 
Міфоритуальна символіка заліза та ковальських виробів в традиційних уявленнях східних слов'ян : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.05 / М. П. Тупчієнко; НАН України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. - К., 2011. - 20 c. - укp.

Наведено результати комплексного дослідження міфоритуальних аспектів заліза та ковальських виробів. На підставі писемних, археологічних, лінгвістичних, етнографічних джерел розкрито міфоритуальну символіку заліза та ковальських виробів в архаїчному світогляді, систематизовано міфопоетичні дані з даної теми, з'ясовано місце заліза у світоглядній моделі східнослов'янських етносів і народів. За результатами історико-порівняльного аналізу міфів і обрядів із вживанням залізних виробів визначено характер міфологічного осмислення архаїчною людиною об'єктивних реалій навколишнього середовища, висвітлено семіотичні аспекти функціональності заліза в традиційно-побутовій культурі східних слов'ян.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т594.171.3 + Т52(45)-417

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА378343 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Тупчієнко М. 
До питання про паралелі в символіці крові та залізної руди в уявленнях та обрядах східних слов'ян (переважно на матеріалах України) / М. Тупчієнко // Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В.І. Вернадського. - 2006. - Вип. 16. - С. 365-379. - Бібліогр.: 38 назв. - укp.

Наголошено на актуальності проблеми духотворення сучасного виробництва, вивчення семантики ремесел традиційних культур, зокрема, металургії у східних слов'ян. Розглянуто перший рівень ковальського виробництва, сировиною якого є залізна руда. Висвітлено матеріал, одержаний завдяки проведеному дослідженню, про ототожнення руди з кров'ю.

Сделан акцент на актуальности проблеми одухотворения современного производства, в частности металургии у восточных славян. Рассмотрен первый уровень кузнечного производства, сырьем которого является железная руда. Приведен материал, полученный благодаря проведенному исследованию об отождествлении руды с кровью.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т594.171.3 + К3в

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70113 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Тупчієнко М. П. 
До питання про міфо-ритуальну символіку крові в контексті її впливу на формування символіки руди й заліза в уявленнях східних слов’ян / М. П. Тупчієнко // Рукоп. та книжк. спадщина України : археогр. дослідж. унік. архів. та бібл. фондів. - 2007. - Вип. 12. - С. 228–240. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т51(45)-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68592 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
5.

Тупчієнко М. П. 
Міфологічні уявлення про залізну природу анатомічних органів людського тіла у традиційній культурі: джерелознавчий аспект / М. П. Тупчієнко // Вісн. Черкас. ун-ту. Сер. Іст. науки. - 2012. - № 29. - С. 122-127. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Розглянуто проблему походження механізмів формування міфологічних уявлень про "залізну" символіку людських органів у традиційній культурі східних слов'ян. Доказовий матеріал базується на використанні широких етнографічних, епічних та лінгвістичних джерел.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(0)941.1-60

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Барабаш В. 
Формування бібліографічної інформації - один із напрямків взаємодії кафедри та бібліотеки технічного університету / В. Барабаш, Л. Глєбова, М. Тупчієнко // Соціум. Документ. Комунікація. Сер. Іст. науки. - 2019. - Вип. 8. - С. 14-31. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

В Україні, як і в усьому світі, відбувається трансформація освітньої парадигми, що, у свою чергу, спричиняє і трансформацію способів користування, пошуку та роботи з інформацією. Головне, чому покликані навчити студентів сучасні ЗВО - це критично мислити. У цьому ключі особливу увагу варто приділити бібліотеці університету, зокрема реалізації її освітньої функції. Бібліотека як базовий соціальний інститут на високому професійному рівні виявляє, аналізує та систематизує найкращі зразки інтелектуальної продукції. Укладання одного із видів бібліографічних посібників - бібліографічних покажчиків - є важливим напрямком бібліотечно-інформаційної роботи. Висвітлено один із пріоритетних напрямків інформаційної діяльності університетської бібліотеки - укладання персональних бібліографічних покажчиків видатних діячів краю студентами кафедри суспільних наук, інформаційної та архівної справи ЦНТУ. Запропоновано умовно виділити п'ять тематичних груп персоналій: науковці технічної сфери; науковці соціально-гуманітарної сфери; митці краю; письменники та літератори краю; педагоги краю. Визначено основні структурні елементи бібліографічних документів, кількісні показники груп, відзначено пріоритетні групи. Проаналізовано основні підходи щодо термінологічного визначення бібліографічних посібників як біобібліографічних чи персональних документів. Відзначено співпрацю кафедри суспільних наук, інформаційної та архівної справи із університетською бібліотекою, а також окреслено перспективи подальшої спільної діяльності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4УКР)757.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74618:Іст.н. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Барабаш В. 
Наукове опрацювання документів особистого архіву історика, краєзнавця С. І. Шевченка / В. Барабаш, Л. Глєбова, М. Тупчієнко // Соціум. Документ. Комунікація. Сер. Іст. науки. - 2021. - Вип. 12. - С. 14-33. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Актуальність теми дослідження визначається загальними проблемами комплектування фондів музеїв та наукового дослідження музейних предметів, які надходять та зберігаються в музейних фондах. Це обумовлено низкою таких факторів, як підвищення ролі музеїв у вихованні здобувачів вищої освіти; підвищення суспільного інтересу до пам'яток історії; удосконалення форм і методів роботи задля прискорення темпів розвитку і підвищення рівня музейної справи, зростання популярності музеїв. Класифікація і систематизація музейних предметів має на меті встановити їх взаємозв'язки. Класифікація полягає у розподілі на групи за ознаками спорідненості й відмінності всього обсягу потрібних музею матеріалів. Така класифікація здійснюється за розробленими самим музеєм класифікаційними схемами й охоплює і наявні в музеї предмети, і ті, у придбанні яких зацікавлена установа. Таким чином класифікація виявляє певні прогалини в музейних зібраннях. У фондах Кіровоградського обласного краєзнавчого музею зберігається низка документів, які дають змогу уточнити та конкретизувати біографію визначного вченого краєзнавця та громадського діяча С. І. Шевченка, а також поглибити уявлення про його творчу спадщину. У даному дослідженні проаналізовано основні віхи громадської та наукової діяльності відомого історика; проведено історіографічний аналіз проблеми комплектування музейних фондів; визначено основні класифікаційні ознаки документів архівного фонду в музеях; здійснено науково-фондове описування, класифікацію та систематизацію документів персонального архіву відомого історика, краєзнавця Сергія Шевченка, які автор у 2015 році передав до фондів Кіровоградського обласного краєзнавчого музею. Досліджені документи погруповано на три фонди: основний, науково-допоміжний, обмінний. До кожного фонду застосована класифікація і групування за тематикою, хронологією і станом збереження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т219(4УКР) + Т1(4УКР)6-8,01 Шевченко С.І. + Ч774(4УКР)751

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74618:Іст.н. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Кулешов С. 
Архівні фонди фінансових установ Російської імперії ХIХ - початку ХХ століть в державних архівах України: загальна характеристика / С. Кулешов, М. Тупчієнко, М. Линченко // Соціум. Документ. Комунікація. Сер. Іст. науки. - 2021. - Вип. 11. - С. 14-45. - Бібліогр.: 29 назв. - укp.

В незалежній Україні значно підвищився рівень опрацювання наукових проблем, пов'язаних з історією функціонування фінансових установ Російської імперії. Незважаючи на те, що сучасні вітчизняні дослідження діяльності фінансових установ Російської імперії в Україні ХIХ - початку ХХ ст. базуються на широкому використанні архівних джерел, актуальною є проблема представлення загальної характеристики фондів, що пов'язані з цією проблематикою, і які зберігають в державних архівах нашої країни. Мета статті - охарактеризувати наявність архівних фондів фінансових установ Російської імперії ХIХ - початку ХХ ст. в державних архівах України за типами і видами цих установ та надати перелік архівних фондів зазначених установ у державних архівах. Для побудови переліку архівних фондів фінансових установ Російської імперії, що діяли на території України у ХIХ - початку ХХ ст., було використано путівники та анотовані реєстри описів державних архівів України. Розгляд, у яких архівах зберігають архівні фонди, було надано за такими фінансовими установами: банки, казенні палати, державні скарбниці, казначейства, податні інспектори, податкові присутствія, оціночні комісії, акцизні установи, митні установи, кредитні ощадно-позичкові товариства та каси, страхові установи. У фондах держархівів України представлені майже всі типи і види фондів архівних документів фінансових установ Російської імперії ХIХ - початку ХХ століть. Наймасовішими кількісно фондами, що зберігаються майже в усіх обласних державних архівах України, є архівні фонди податних інспекторів та архівні фонди кредитних і ощадно-позичкових товариств, ощадно-позичкових кас та позико-кредитних організацій. На основі загальної характеристики фондів архівних документів фінансових установ Російської імперії ХIХ - початку ХХ століть можливе подальше їх вивчення з метою визначення певних закономірностей формування зазначених фондів, особливих рис функціонування фінансових установ на українських землях в ХIХ - на початку ХХ ст., виявлення специфічних для України фондів та архівних документів фінансових установ, а також унікальних фінансових документів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч813(4РОС)5/6 + У03(4РОС)026

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74618:Іст.н. Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського