Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (13)
Пошуковий запит: (<.>A=Хорошун Е$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
Категорія:    
1.

Хорошун Е. А. 
Переэтерификация полиэтилентерефталата пентаэритритом. Изучение процесса в среде этиленгликоля / Е. А. Хорошун, К. Ю. Кудюков, Ю. П. Кудюков // Хім. пром-сть України. - 2006. - № 4. - С. 41-43. - Библиогр.: 4 назв. - рус.

Изучена реакция переэтерификации полиэтилентерефталата пентаэритритом при различных весовых соотношениях и температурах проведения процесса без отгона этиленгликоля. Установлено, что глубину протекания реакции можно оценивать по температуре каплепадения. Определена растворимость полученных олигоэфиров в лаковых органических растворителях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л710.94 + Л74-37 + Г712.72

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14738 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Гольцев К. А. 
Використання сучасних кріометодів у комплексному хірургічному лікуванні пацієнтів із гнійними ранами, які тривало не загоюються = Use of modern cryomethods in combined surgical treatment of patients with purulent chronic wounds : (огляд) / К. А. Гольцев, І. А. Криворучко, А. М. Гольцев, К. Ю. Пархоменко, Е. М. Хорошун // Проблеми кріобіології і кріомедицини. - 2021. - 31, № 2. - С. 109-115. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.

Розглянуто можливість використання в медичній практиці різних методів і технологій кріоконсервування біологічних об'єктів для лікування пацієнтів із гнійними ранами, які тривало не загоюються (ГРТНЗ). Акцентовано увагу на різноманітті методологічних і методичних підходів застосування холодового фактора у медичній практиці: загальна і локальна кріотерапія, кріохірургія тощо. У результаті використання кожного із цих методів розпочинаються регенеративні процеси, які сприяють загоєнню ГРТНЗ. Увагу у роботі приділено кріотехнологіям, які забезпечують збереження кордової крові в умовах низьких температур. Показано, що клітини та сироватка кордової крові мають імуно- і трофікостимулювальний лікувальні ефекти, що вкрай важливо під час лікування хворих із ГРТНЗ. Розглянуто питання комбінованого використання для пацієнтів із ГРТНЗ сироватки кордової крові та інноваційної вакуумної терапії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р456.1-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14260 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
3.

Хорошун Е. М. 
Основні поняття та сучасна класифікація бойової хірургічної травми (методичні рекомендації) / Е. М. Хорошун // Клініч. хірургія. - 2022. - 89, № 7/8. - С. 73-87. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Особливістю воєнно-польової хірургії є функціонування в умовах масових надходжень з дотриманням часових показників та обсягу надання хірургічної допомоги пораненим, ураженим та хворим залежно від медико-тактичної обстановки та відповідно до військово-медичної доктрини. Методичні рекомендації розроблені з метою уніфікації та стандартизації класифікації бойової хірургічної травми для подальшого правильного оформлення медичної документації задля збереження наступності лікування на різних етапах надання медичної допомоги з урахуванням засобів індивідуального захисту. Впровадження методичних рекомендацій надає змогу мобілізованим лікарям-хірургам медичних сил ЗСУ привести до відповідності базові знання про основні терміни та сучасну класифікацію бойової хірургічної травми, попередити відсутність наступності в лікуванні поранених, уражених та хворих на різних етапах (рівнях) надання медичної допомоги та покращити результати лікування.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.141.3

Шифр НБУВ: Ж26838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Первинні ушкодження та захворювання органів кровообігу та дихання при бойовій травмі : метод. рек. / Е. М. Хорошун, В. А. Капустник, Б. О. Шелест, І. І. Кириченко, В. В. Коханівський, А. А. Войтовський, Л. В. Харченко; ред.: Е. М. Хорошун; Українська військово-медична академія, Харківський національний медичний університет. - Харків : Бровін О. В. , 2022. - 49 c. - Бібліогр.: арк. 49 - укp.

Захворювання серцево-судинної системи у військовий час спостерігаються як у ранні, так і в пізні терміни після поранення. До ранніх відносяться функціональні порушення діяльності системи кровообігу. У пізні періоди, при приєднанні ранової інфекції, розвиваються запальні процеси у серці й судинах. Вже у перші години після бойової травми у більшості поранених спостерігаються зміни функції циркуляторного апарату: виявляється загальна слабкість, тахікардія, біль в ділянці серця, зниження АТ, іноді задишка й ціаноз. У тяжкопоранених нерідко настає колапс або шок. Ці явища мають в основному рефлекторний ґенез і при наданні відповідної допомоги у більшості випадків швидко зникають. В окремих групах поранених виникають більш глибокі і тривалі розлади функції серцево-судинної системи, найчастіше при пораненні головного і спинного мозку та грудної клітки. Щодо ушкодження та захворювань органів дихання, у поранених переважають прояви, патогенетично пов’язані з травмою. До первинних змін відносяться наслідки ушкодження легень і плеври. Вторинна патологія включає пневмонії, плеврити, гострі гнійно-деструктивні захворювання легень, тромбоемболічні ускладнення та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р45,9 + Р457.365.08

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА863427 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Хорошун Е. М. 
Помилки при використанні сучасного хірургічного магнітного інструментарію для діагностики та видалення феромагнітних сторонніх тіл / Е. М. Хорошун, І. А. Лурін, В. В. Негодуйко, В. В. Макаров, С. В. Тертишний, Р. В. Салютін // Клініч. хірургія. - 2022. - 89, № 9/10. - С. 25-28. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Мета роботи - проаналізувати помилки при використанні сучасного хірургічного магнітного інструментарію для діагностики та видалення феромагнітних сторонніх тіл. За низкою експлуатаційно-клінічних критеріїв проаналізовано матеріал, наданий користувачами магнітного інструментарію (623 респонденти), щодо результатів його клінічного використання за період з 2014 р. по теперішній час. Загалом помилки при використанні хірургічного магнітного інструментарію можливо розподілити на дві групи: клінічні та експлуатаційно-технічні. Найбільша кількість клінічних помилок пов'язана з використанням такого інструментарію не за показаннями, фактично за відсутності феромагнітних уламків у ранових каналах та порожнинах. Інші причини помилок: неврахування фізіологічних особливостей перебігу ранового процесу, а саме формування капсули навколо стороннього тіла, характеру ранового каналу, вибір невідповідного номенклатурного зразка та неврахування проєкції судин і нервових стволів, що призводить до розвитку ускладнень (кровотечі, невралгії, парезу), формування контрапертурного розрізу, та механічне вилучення уламка. До експлуатаційно-технічних помилок відносили стерилізацію у сухожаровій шафі та фізичне пошкодження інструментарію. Висновки: відповідно до отриманих результатів рекомендовано проведення навчальних тренінгів щодо застосування хірургічного магнітного інструментарію, що забезпечить зменшення кількості різноманітних помилок та ускладнень, максимальний ефект його використання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р454.6 с05

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Лурін І. А. 
Органозберігальні операції при вогнепальних торакоабдомінальних та абдомінальних пораненнях з ушкодженням селезінки / І. А. Лурін, Е. М. Хорошун, В. В. Макаров, В. В. Негодуйко, С. А. Шипілов, Ю. В. Бунін, Р. В. Салютін // Клініч. хірургія. - 2022. - 89, № 11/12. - С. 5-9. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Мета роботи - визначити доцільність органозберігальних операцій на селезінці при її ушкодженні внаслідок вогнепальних торакоабдомінальних та абдомінальних поранень. Із 51 пораненого з вогнепальними проникаючими пораненнями живота з ушкодженням селезінки на II рівні надання медичної допомоги було оперовано 8 (15,7 %), на III рівні - 43 (84,3 %). Із 43 поранених, оперованих на III рівні надання медичної допомоги, у 35 (81,4 %) виконана спленектомія, а у 8 (18,6 %) - органозберігальні операції. За характером ушкодження селезінки всі поранення були осколковими. Ступінь ушкодження селезінки оцінювали за Moore відповідно до її структури. Лапаротомним доступом органозберігальні операції виконані у 5 (62,5 %) поранених, за допомогою відеолапароскопічної системи - у 3 (37,5 %). Ультразвукове дослідження за FAST-протоколом виконували у всіх поранених, що дозволяло визначитися з об'ємом крововиливу в черевну порожнину та наявністю ушкодження селезінки. За допомогою відеолапароскопії визначали обсяг ушкодження та подальшу тактику. Ушкодження селезінки I ступеня за Moore було у 4 (50 %) поранених, II ступеня - у 3 (37,5 %), III ступеня - у 1 (12,5 %) пораненого. У всіх пацієнтів, яким були виконані органозберігальні втручання, обсяг хірургічної допомоги полягав у коагуляції за допомогою апарата радіочастотної терапії MEDTRONIC AEX та накладанні гемостатичної губки з дренуванням піддіафрагмового простору зліва силіконовою трубкою. Висновки: органозберігальні операції при ушкодженні селезінки доцільно виконувати на III рівні надання медичної допомоги за умови ураження органа I і II ступеня, визначеного за Moore, наявності часу та обладнання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.360.8 + Р457.460.8 + Р457.465.808

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж26838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Лікування поранених з бойовими ушкодженнями живота (за досвідом АТО/ООС) : монографія / Г. Л. Богуш, В. В. Бойко, І. Є. Бородаєв, Ю. В. Бунін, А. В. Верба, Я. І. Гайда, О. С. Герасименко, Р. В. Гибало, О. І. Гречаник, К. В. Гуменюк, І. М. Демків, Р. В. Єнін, О. І. Жовтоножко, П. М. Замятін, С. В. Іванов, М. А. Каштальян, С. О. Король, Д. В. Лось, І. А. Лурін, В. В. Макаров, Г. Г Макаров, І. П. Марцинковський, Р. М. Михайлусов, О. В. Москалюк, К. Р. Мурадян, В. В. Негодуйко, А. В. Околець, А. В. Ордатій, Р. Я. Палиця, Ю. В. Подолян, Г. А. Прохоренко, А. П. Риженко, І. М. Самарський, С. А. Сапа, В. П. Слободяник, А. В. Сотников, І. А. Тарабан, С. В. Тертишний, О. Б. Тимчук, О. Ю. Усенко, О. О. Фомін, І. П. Хоменко, Е. М. Хорошун, В. І. Цимбалюк, В. Ю. Шаповалов, С. А. Шипілов, І. М. Ярема, Ю. В. Яринич; ред.: В. І. Цимбалюк, К. В. Гуменюк, І. П. Хоменко, І. А. Лурін, В. В. Бойко, О. Ю. Усенко; Національна академія медичних наук України. - Херсон : ОЛДІ+, 2022. - 192 c. - Бібліогр.: с. 177-192 - укp.

Монографія «Лікування поранених з бойовими ушкодженнями живота (за досвідом АТО/ООС)» е одинад¬цятим виданням серії книг з узагальнення досвіду медичного забезпечення бойових дій наших ЗС України, підготовлене відомими практичними фахівцями та науковцями військової медицини, Національної академії медичних наук України та Міністерства охорони здоров’я України. Головна мета цієї праці, здійснення якої поставив перед собою авторський колектив, після ознайомлення з нею читачів - підвищення якості надання медичної допомоги цієї категорії поранених.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.08-5

Рубрики:

Шифр НБУВ: СО38979 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Лурін І. А. 
Клінічний випадок використання концепції моніторингу при лікуванні вогнепального дефекту м'яких тканин колінного суглоба / І. А. Лурін, І. П. Хоменко, Е. М. Хорошун, В. В. Негодуйко, С. В. Тертишний, О. В. Косинський, Д. Л. Бузмаков, Б. Вайс // Мед. перспективи. - 2023. - 28, № 2. - С. 197-207. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Швидка реабілітація та відновлення функції ушкоджених анатомічних ділянок у військових є основною метою військової медицини. При вогнепальних пораненнях колінного суглоба з дефектами покривних тканин однією з оптимальних методик реконструктивно-пластичного закриття є використання пропелерного клаптя. Представленим у роботі клінічним випадком є мінно-вибухове поранення нижніх кінцівок з дефектом м'яких тканин зовнішньої поверхні правого колінного суглоба у військовослужбовця Збройних сил України під час артилерійського обстрілу на сході України в листопаді 2022 р. Мало місце ізольоване вогнепальне уламкове дотичне непроникаюче поранення зовнішньої поверхні правого колінного суглоба з дефектом м'яких тканин розмірами 7,2 x 3,2 - 1,0 см. Мета роботи - вивчення термографічних та сонографічних особливостей перфузії м'яких тканин після вогнепальних ушкоджень нижніх кінцівок, та на підставі даних динаміки температури з ранової поверхні в поєднанні з сонографічним обстеженням судин визначали доцільність та актуальність цих даних при реконструкції дефектів нижніх кінцівок пропелерною тактикою. Проведена реконструкція клаптем з перфорантною судиною в якості "ключа" LSGA (lateral superior genicular artery) та динамічна мультимодальна концепція з використанням аудіодоплера в перед-, інтра- та післяопераційному періоді із закриттям дефекту за рахунок ротаційного перфорантного клаптя з основою живлення. За весь період лікування в пораненого в динаміці спостерігали температурний фон з поверхні клаптя за допомогою FLIR C2 та відстежували сонографічні зміни кровотоку в проєкції розташування LSGA. Зроблено висновок, що при застосуванні методики клаптів на перфорантних судинах тактично досягається декілька цілей: відновлення цілісності та функції ушкодженої ділянки, зменшення ускладнень з боку післяопераційної та донорської зон. Так, propeller flap можливо віднести до першочергового варіанта заміни тканин серед відновлювальних тактик ушкодженої ділянки нижніх кінцівок вогнепального походження.



Шифр НБУВ: Ж15785 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Лікування поранених з бойовими ушкодженнями грудей : [колект.] монографія / В. В. Бойко, Ю. В. Бунін, А. В. Верба, О. О. Воровський, О. С. Герасименко, К. П. Гержик, В. Г. Гетьман, О. І. Гречаник, Г. І. Губіна-Вакулик, К. В. Гуменюк, П. В. Деменко, Т. О. Денисюк, Я. Л. Заруцький, Р. А. Зацаринний, В. А. Капустник, М. О. Клименко, А. С. Клімас, К. В. Кравченко, І. А. Лурін, В. В. Макаров, О. І. Мельник, В. В. М'ясоєдов, В. В. Негодуйко, С. І. Панасенко, Г. А. Прохоренко, А. П. Риженко, В. Є. Сафонов, А. І. Сельменський, А. В. Сидюк, О. Є. Сидюк, К. М. Смоляник, О. А. Снітко, І. В. Собко, С. В. Тертишний, О. Ю. Усенко, В. М. Феськов, І. П. Хоменко, Е. М. Хорошун, М. Ю. Худа, В. І. Цимбалюк, Р. С. Шевченко, С. А. Шипілов, Т. П. Якимова, А. В. Ясинський; ред.: В. І. Цимбалюк; Національна академія медичних наук України, Командування медичних сил Збройних сил України, Українська військово-медична академія, Національний військово-медичний клінічний центр "ГВКГ", Військово-медичний клінічний центр Північного регіону, Військово-медичний клінічний центр Південного регіону, Військово-медичний клінічний центр Західного регіону, Харківський національний медичний університет, Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського, Одеський національний медичний університет, Полтавський державний медичний університет. - Тернопіль. - Київ : ТНМУ : Укрмедкнига, 2023. - 235 c. - укp.

Зауважено, що монографія є тринадцятим виданням серії науково-практичних робіт з узагальнення досвіду медичного забезпечення Збройних сил України під час бойових дій, яке підготували відомі практичні фахівці, науковці військової медицини, Національної академії медичних наук України, Міністерства охорони здоров'я України. Висвітлено проблеми підвищення якості надання медичної допомоги даній категорії поранених. Розкрито особливості медичної допомоги пораненим з ушкодженням грудей на базовому, І, II, III та IV рівнях медичного забезпечення. Увагу приділено питанням надання анестезіологічної допомоги пораненим у груди, особливостям знеболювання при відеоторакоскопії та торакотомії, анестезіологічному забезпеченню поранених з ушкодженням стравоходу. Описано патоморфологічні прояви бойових ушкоджень грудей, світлові мікроскопічні та імуногістохімічні дослідження легеневої тканини, специфіку клінічних проявів і діагностики бойових ушкоджень грудей.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.141 + Р457.365.08

Рубрики:

Шифр НБУВ: СО39329 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Лурін І. А. 
Ушкодження червоподібного відростка і дивертикула Меккеля при вогнепальних пораненнях живота / І. А. Лурін, Е. М. Хорошун, О. О. Воровський, В. В. Негодуйко, В. В. Макаров, С. І. Панасенко, К. В. Гуменюк, О. В. Оссовський, Т. П. Якімова, Р. В. Салютін // Укр. журн. клініч. хірургії. - 2023. - 90, № 2. - С. 19-23. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Мета роботи - визначення особливостей ушкоджень червоподібного відростка і дивертикула Меккеля при вогнепальних пораненнях живота та тактики їх хірургічного лікування. Проведений аналіз вогнепальних поранень живота засвідчив наявність ізольованих та поєднаних ушкоджень червоподібного відростка і дивертикула Меккеля у 0,18 і 0,06 % пацієнтів відповідно. Всі поранені - чоловіки, їх середній вік становив (32 +- 0,3) року. Осколкові поранення були у 92,4 % пацієнтів, кульові - у 7,6 %. Переважали ушкодження основи червоподібного відростка при його низхідному положенні, ушкодження червоподібного відростка і дивертикула Меккеля поєднувалися з ушкодженням тонкої та/або товстої кишки. Всі ушкодження дивертикула Меккеля і червоподібного відростка були виявлені під час операції. Всі госпіталізовані пацієнти мали больовий синдром, ознаки перитоніту та вільну рідину в малому тазу. Хірургічна тактика полягала у видаленні червоподібного відростка (у 2 пацієнтів лапароскопічно), а при пораненнях дивертикула Меккеля обсяг оперативного втручання включав клиноподібну резекцію ділянки тонкої кишки з дивертикулом або сегментарну резекцію кишки з формуванням ілеоілеоанастомоза бік у бік. Висновки: ушкодження червоподібного відростка і дивертикула Меккеля є рідкою бойовою травмою, яка зустрічається при поєднаному ушкодженні кишечника, що зумовлює необхідність його ретельного інтраопераційного огляду. Оперативна тактика при ушкодженнях червоподібного відростка і дивертикула Меккеля полягає в їх видаленні та відновленні цілісності кишечника і може бути реалізована з лапароскопічного доступу.



Шифр НБУВ: Ж26838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Хорошун Е. М. 
Холодова травма (методичні рекомендації) / Е. М. Хорошун, Г. П. Козинець, І. А. Лурін // Укр. журн. клініч. хірургії. - 2023. - 90, № 2. - С. 60-71. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Історія продемонструвала, що втрати бойових військ через холодове ураження можуть перевищувати втрати в боях. За умови належної підготовки особового складу бойових підрозділів Сил оборони України в поєднанні з належним забезпеченням та плануванням можна мінімізувати такі втрати. Холодові травми найчастіше трапляються серед піхоти - найціннішого ресурсу командира. Постраждалі з такими травмами часто потребують реабілітації, яка триває місяці, або у них констатують постійну втрату працездатності. Оскільки велика кількість холодових травм зазвичай трапляється лише під час війни, раннє розпізнавання ознак і симптомів і негайний початок лікування мають вирішальне значення. Підготовка особового складу медичної служби та навчання діагностиці і лікуванню травми, спричиненої впливом холоду, має бути пріоритетом.



Шифр НБУВ: Ж26838 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Лурін І. А. 
Показники інтенсивності рентгенофлюоресценції вмісту капсул металевих осколків м'яких тканин у поранених із вибуховою і вогнепальною травмою / І. А. Лурін, В. В. Бойко, К. В. Гуменюк, П. М. Замятін, Е. М. Хорошун, І. Ф. Михайлов, О. А. Батурін, В. В. Негодуйко, Д. П. Замятін, С. М. Тертишний // Медицина невідклад. станів. - 2022. - 18, № 3. - С. 48-54. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Діагностика металевих осколків у м'яких тканинах пораненого базується на даних огляду, анамнезу, даних рентгенографічних та ультразвукових досліджень, ревізії рани. Помилки в діагностиці та лікуванні вогнепальних поранень обумовлені складністю механізму, поєднаним характером травми і невідповідністю зовні незначних змін тяжким внутрішньопорожнинним й внутрішньотканинним пошкодженням. Однією з нових технологій для поглиблення наукових знань є сучасний метод рентгенівської дифрактометрії за допомогою рентгенівського фазового аналізу, що ефективно застосовується при дослідженні металів. З огляду на металевий склад більшості остаточних осколків вибухового і вогнепального генезу та можливу дифузію елементів металу в оточуючу капсулу, цей метод адаптовано та застосовано для дослідження капсул металевих осколків вибухового і вогнепального генезу. Мета дослідження - визначити та проаналізувати інтенсивність рентгенофлюоресценції вмісту нанодомішок капсул металевих осколків м'яких тканин вибухового й вогнепального генезу. Як матеріал для дослідження інтенсивності рентгенофлюоресценції вмісту нанодомішок використовували м'які тканини, видалені хірургічним шляхом разом з інкапсульованим металевим осколком вибухового і вогнепального генезу у 36 поранених в період від 2 місяців до 23 років після поранення, які знаходилися на лікуванні у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону МО України та у ДУ "ІЗНХ ім. В. Т. Зайцева НАМН України". За результатами проведеного дослідження інтенсивності рентгенофлюоресценції вмісту нанодомішок визначено 3 фази капсулювання металевих осколків у м'яких тканинах пораненого на підставі елементних, структурних, клітинних, тканинних та клінічних даних: активних динамічних змін, перехідної фази, нестабільної рівноваги, які відображують основні механізми виникнення ускладнень та їх відсутність у більшості клінічних випадків. Висновки: визначено 3 фази капсулювання металевих осколків у м'яких тканинах поранених на підставі елементних, структурних, клітинних, тканинних та клінічних даних: активних динамічних змін, перехідної фази, нестабільної рівноваги, які відображують основні механізми виникнення ускладнень та їх відсутність у більшості клінічних випадків.



Шифр НБУВ: Ж25344 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Лурін І. А. 
Міграція сторонніх тіл вогнепального походження / І. А. Лурін, Е. М. Хорошун, В. В. Негодуйко, В. В. Макаров, Ю. В. Клапчук, О. В. Бучнєва, І. В. Вєрьовкін, Р. В. Салютін // Укр. журн. клініч. хірургії. - 2023. - 90, № 4. - С. 36-41. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Мета роботи - проаналізувати результати діагностики та лікування поранених із вогнепальною бойовою травмою, у яких зафіксовано міграцію сторонніх тіл, та визначити їх оптимальний алгоритм. Проаналізовано дані анамнезу, об?єктивних клінічних та загальних клініко-лабораторних досліджень, а також результати інструментальної діагностики (рентгенологічного, ендоскопічного, ультразвукового досліджень) 67 поранених із сліпими вогнепальними пораненнями різної локалізації. Торако-, лапаро- та артроскопічні оперативні втручання виконували на відеоендоскопічній стійці, а для діагностики та видалення феромагнітних сторонніх тіл використовували хірургічний магнітний інструментарій. Основними напрямками міграції сторонніх тіл є дихальні шляхи, шлунково-кишковий канал, судинне русло, порожнини (плевральна, черевна, суглобів) та м'які тканини при нагноєнні. Фіксація стороннього тіла відбувається у місці звуження артерії або вени, дистальних частинах дихальних шляхів, пологих частинах плевральної або черевної порожнини, в органах, які мають структурні особливості (серце, кишка, суглоб). Висновки: хоча міграція сторонніх тіл вогнепального походження зустрічається рідко, вона потребує відповідної уваги та реагування. При вогнепальних проникаючих пораненнях порожнин (грудної, черевної, великих суглобів), до яких можлива міграція сторонніх тіл, перевагу потрібно надавати мініінвазивним ендоскопічним методикам їх видалення з використанням сучасного магнітного інструментарію.



Шифр НБУВ: Ж26838 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського