Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (3)
Пошуковий запит: (<.>A=Южакова О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
Категорія:    
1.

Южакова О.  
Метафора у термінології холодильної техніки / О. Южакова // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2007. - № 593. - С. 45-49. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Репрезентовано найвідоміші теорії метафори (семантична та когнітивна), висвітлено специфіку наукової, зокрема технічної, метафори у порівнянні з художньою і побутовою, а також на матеріалі термінології холодильної техніки виокремлено тематичні групи метафор, зроблено їх семантичний аналіз та запропоновано метафоричну модель у зазначеній галузі знань.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:З + З392в4

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Южакова О. І. 
Формування української термінології холодильної техніки : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.01 / О. І. Южакова; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. - О., 2009. - 20 c. - укp.

Проведено комплексне дослідження термінології холодильної техніки, в якому акцентовано увагу на динаміці формування і становлення термінокорпусу. Визначено перспективи його подальшого розвитку. Встановлено екстралінгвістичні та лінгвістичні чинники формування і розвитку термінів. На підставі побудованої концептуальної концептуальної моделі дослідженої термінології - концептосфери холодильної техніки - у вигляді фрейма, що слугував інструметом для аналізу виокремлених концептів різних порядків, визначено системні і структурні параметри проаналізованого корпусу термінів. Охарактеризовано компонентність і довжину номінацій, виокремлено групи термінів за сферами вживання, описано гніздотвірні одиниці, висвітлено класифікаційні процеси на лексичному рівні. Описано особливості способів творення термінів і терміноелементів, зроблено функціонально-семантичну стратифікацію лексики. Виявлено кількість запозичень і простежено тенденції в українському термінотворенні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-434:339 + З392 в3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА366701 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Южакова О.  
Концепт як головна одиниця когнітивної лінгвістики в аналізі терміносистем (на матеріалі термінології холодильної техніки) / О. Южакова // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2010. - № 675. - С. 57-64. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Визначено базове поняття когнітивної лінгвістики - концепт, розглянуто його багатошаровість, оцінено пропозиції щодо способів його дослідження, та показано використання концептуального аналізу як методу, застосовного до розгляду термінних одиниць, зокрема термінів галузі холодильної техніки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-34:З + З392 в3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Южакова О. І. 
Принципи відбирання вузькоспеціальної лексики у галузеві словники (на матеріалі термінології холодильної техніки) / О. І. Южакова // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2009. - № 648. - С. 44-49. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Розглянуто проблему відбирання термінів, зокрема холодильної техніки, у відповідні вузькогалузеві лексикографічні праці. Доведено недоцільність підходу щодо виокремлення спеціальних номінацій на підставі окремих значень(сем), актуальних лише для зазначеної сфери знань - галузі штучного холоду.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-4 в

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Южакова О. І. 
Проблеми становлення української технічної термінології (на матеріалі термінів сфери штучного холоду) / О. І. Южакова // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2011. - № 709. - С. 51-56. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Розглянуто процеси трансформування української технічної термінології, що тривали протягом XX ст. Проаналізовано лінгвістичні чинники, на підставі яких виявлено позитивні та негативні моменти, що характеризують сучасний стан технічної термінології на стадії формування та становлення. Зазначено щодо можливих шляхів подальшого розвитку й опрацювання термінології.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-34 + Л112.3 в4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Южакова О. І. 
Дослідження українських терміносистем і термінних номінацій у когнітивному аспекті / О. І. Южакова // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2012. - № 733. - С. 60-66. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Охарактеризовано стан опрацювання українських терміносистем у когнітивному аспекті, зазначено стадії когнітивного дослідження корпусу термінів будь-якої сфери діяльності. Розглянуто окремі термінознавчі праці, в яких здійснено когнітивний аналіз українських терміноодиниць та окреслено перспективи подальших розвідок у цьому напрямі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Южакова О. 
Навчальний словник у виші: місце, роль і засади укладання / О. Южакова // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2013. - № 765. - С. 20-24. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Розглянуто проблему укладання навчального термінологічного словника, який би в освітньому процесі сприяв формуванню цілісного світогляду майбутнього фахівця, виробленню в нього системного підходу до аналізу будь-яких явищ дійсності; надано пропозиції щодо засад укладання та організації макро- та мікроструктури такого словника.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш104.417 + Ш141.14-4 в

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Южакова О. І. 
До питання перекладу українською мовою російських ад'єктивів з компонентами -подобный, -видный, -образный / О. І. Южакова // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2014. - № 791. - С. 36-42. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Мета роботи - виявити семантичні особливості російських прикметників-композитів з опорними компонентами -подобный, -видный, -образный та їх еквівалентів - українських прикметників, об'єднаних семою подібності. Прикметники поділено на угруповання, встановлено кількість варіантів у кожному з них, розглянуто способи творення та висвітлено низку питань, пов'язаних із семантичним складом українських і російських номінацій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-77

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Южакова О. І. 
Семантичні моделі номінацій з опорним компонентом революція / О. І. Южакова // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2015. - № 817. - С. 87-96. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто семантичні моделі номінацій, що називають динамічні процеси, зміни, трансформації в різних царинах людської діяльності та які на мовному рівні надано словосполуками зі стрижневим словом "революція". Зазначено номінації проаналізовано на підставі запропонованих ознак революцій і наявності компонентів у словосполуках, ужитих у прямому та переносному значеннях. З'ясовано ступінь відповідності між революційною подією та її назвою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Южакова О. І. 
Лексикографічна праця як відображення матеріальної культури попередніх поколінь (на підставі аналізу "Словника-довідника старовинних і діалектних назв страв, продуктів, харчових виробів та кухонного начиння різних регіонів України") / О. І. Южакова, В. О. Гура // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2016. - № 842. - С. 32-39. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Розглянуто макро-, медіо- та мікроструктуру "Словника-довідника старовинних і діалектних назв страв, продуктів, харчових виробів і кухонного начиння різних регіонів України", що його уклала Г. Віват; звернено увагу на матеріял, який уперше оприлюднено завдяки польовим дослідженням; описано явища термінної синонімії, омонімії, полісемії, паронімії; зроблено етимологічну розвідку певних одиниць і наголошено на інноваційності ілюстративної зони в інтерпретаційній частині словникової статті.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Южакова О. І. 
"Російсько-український словник складної лексики" С. Караванського як етап на шляху до національного відродження / О. І. Южакова // Зап. з укр. мовознавства. - 2017. - Вип. 24, т. 2. - С. 93-102. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто особливості структури лексикографічної праці С. Караванського, проаналізовано українські еквіваленти до російських іменників з процесуальним значенням, до дієприкметників на -щий(ся), (в)ший(ся), -мый, до певних іменників, дієслів, прикметників (зокрема, із суфіксом -очн- та компонентами - видный, -образный, -подобный), займенників та зворотів з ними (фразем). Дослідження сприятиме популяризації поглядів ученого на проблему відродження українського слова.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14 г

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70290 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Южакова О. 
Особливості синонімії термінних номінацій у царині комп'ютерної лінгвістики / О. Южакова // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2017. - № 869. - С. 86-92. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Мета роботи - довести положення про те, що термінна синонімія, або варіянтність, не може слугувати ознакою зародження термінології. З огляду на це проаналізовано термінні варіянтні пари та ряди в царині комп'ютерної лінгвістики на підставі константности/змінности їх семного складу; наведено морфологічні та інші лексичні характеристики термінних варіянтів цієї галузі знань.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-34:З + З97 в4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Южакова О. І. 
Спотворювання орфоепічних та акцентуаційних норм української мови як шлях до її суржикізації (на підставі мовознавчих праць С. Караванського) / О. І. Южакова // Зап. з укр. мовознавства : зб. наук. пр. - 2019. - Вип. 26, т. 2. - С. 193-202. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Проаналізовано мовознавчі праці С. Караванського, який розглядав, зокрема орфоепічні та акцентуаційні помилки, що їх припускаються мовці, які мешкають в Україні; крім того, зазначено, що особливу увагу вчений звертав на питання щодо неправильної вимови голосних, м'яких, твердих та пом'якшених приголосних, а також на словесні наголоси, характерні для української мови і такі, що суперечать її законам.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1 г(4УКР)6 д Караванський С.4 + Ш141.14-15

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70290 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Харчові традиції - ментальний код нації : колект. монографія / Г. І. Віват, С. І. Ковпік, В. Б. Мусій, Л. В. Рева-Лєвшакова, С. В. Форманова, Л. А. Осіпова, Л. П. Бойко, О. С. Зінченко, Н. О. Зубець, Т. Ф. Коляда-Березовська , В. О. Кравченко, А. В. Лупол, А. Т. Малиновський, Я. В. Машарова, Н. Г. Мельник, В. П. Михайлюта, О. І. Філіпенко, О. І. Южакова, С. І. Вікуль, Н. А. Дзюба, Г. М. Войтенко , О. І. Гриньків, Т. Г. Казарян, О. О. Кирилова, О. В. Шевчук , Н. Г. Червякова; ред.: Г. І. Віват. - Одеса : ВМВ, 2018. - 231 c. - укp.

Досліджено питання історії розвитку української та світової харчової культури, втіленої в різних видах творчості: художній, науковій, фольклорній. Розглянуто традиції українського харчування та джерела зародження харчової культури українців. Висвітлено національну своєрідність козацької кухні, культуру пиття в українських традиціях тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л99 г(4УКР) + Т52(45=УКР)-425 + Т594.25

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: СО36192 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Густативно-сапористичні модуси української та світової культур : колект. монографія (на матеріалі II Всеукр. наук.-теорет. конф. "Харчові традиції - ментальний код нації" / Г. І. Віват, С. Ковпік, О. Юрчук, А. Малиновський, Т. Хом'як, О. Гриньків, С. Булатова, Н. Мельник, Т. Морева, О. Проценко, Л. Рева-Лєвшакова, В. Ольховська, Т. Стрікаленко, О. Філіпенко, Ж. Краснобаєва-Чорна, В. Мусій, А. Лупол, О. Кирилова, О. Чаплінська, С. Викуль, Н. Зубець, О. Остроушко, С. Руденко, Н. Червякова, І. Лакомська, Г. Войтенко, Т. Казарян, О. Южакова; ред.: Г. І. Віват. - Одеса : Бондаренко М. О., 2020. - 247 c. - Бібліогр. в кінці ст. - укp.

Увагу приділено питанням історії розвитку української та світової харчової культури, втіленої в різних видах творчості: художній, науковій та фольклорній. Досліджено густативно-сапористичні й гастрономічні образи в художній літературі, мемуаристиці та фольклорі. Розглянуто їжу як маркер ідентичності в романі «Охайні прописи ерцгерцога Вільгельма» Наталки Сняданко. Репрезентовано їжу як елемент мікропоетики в поемі І. П. Котляревського «Енеїда». Висвітлено феномен культури харчування українських козаків у поемі В. Северинюка «Україна козацька». Розглянуто хмільні напої в художніх творах поетів-романтиків XIX століття. Досліджено воду як джерело життя в літературі, етнографії та фольклорі Докії Гуменної. Увагу приділено мовному контенту сучасних кулінарних видань (на прикладі кулінарної книги Ектора Хіменеса-Браво). Увагу приділено фразеологізмам та паремії з гастрономічним компонентом у заголовках української преси.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)-34 я43 + Ш041.14 в2:Л8/9 я43 + Л99 г

Рубрики:

Шифр НБУВ: СО39493 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського