Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (1)
Пошуковий запит: (<.>A=Telizhenko S$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2
Представлено документи з 1 до 2

      
Категорія:    
1.

Stupak D. 
Flint assemblage of Severynivka hillfort = Крем'яна колекція із Северинівського городища / D. Stupak, S. Telizhenko // Археологія. - 2019. - № 1. - С. 5-13. - Бібліогр.: 10 назв. - англ.

В останні роки Северинівське городище досліджувалося спільною експедицією Інституту археології Національної академії наук України і Познанського університету ім. Адама Міцкевича під керівництвом Ю. В. Болтрика і М. Ігнащака. Крім типових артефактів скіфського часу, з городища походять крем'яні знахідки, які є неодночасовими і характеризують собою декілька хронологічних періодів його заселення. Найдавніший етап представлений матеріалами верхнього палеоліту. Всього верхньопалеолітична колекція нараховує 47 знахідок. Не зважаючи на нечисленність верхньопалеолітичної колекції, можна зробити певні висновки: основна кількість кременю постачалася з Подністерія, сировина постачалася на стоянку у вже відібраних під виготовлення нуклеусів частинах, або ж і безпосередньо у пренуклеусах, чи нуклеусах, принаймні частина нуклеусів на стоянці ретельно готувалася до процесу розколювання, про що свідчить залишок ребра на одному з нуклеусів та наявність пластин з поздовжньо-поперечною огранкою, домінувало одноплощадкове розколювання, редуціювання та абразив застосовувались для підготовки зони розщеплення, для одержання пластинчастих сколів застосовувався м'який відбійник.Незначна кількість матеріалу і безпосередньо знарядь, не надає змоги говорити про його культурно-хронологічну належність. Зважаючи на те, що основною сировиною, яка використовувалась на стоянці був кремінь з Подністерія, найімовірніше, саме з того регіону походили і її давні мешканці. У результаті досліджень Северинівського городища, було виявлено крем'яні знаряддя, не пов'язані з верхньопалеолітичними матеріалами. Зважаючи на типолого-морфологічні ознаки, вказані вироби можна співвідносити з декількома хронологічними етапами існування пам'ятки - від неоліту до фінальної бронзи. Отже, інформаційний потенціал досліджень Северинівського городища не обмежується лише ранньозалізною добою і його подальше вивчення є важливим і для розуміння культурно-історичних процесів у басейні Південного Бугу у доісторичні періоди.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45УКР4-4ВІН)2-51 + Т495

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Telizhenko S. A. 
Lithic assemblages of the linear pottery culture settlement Modrychi-I = Кам'яні знахiдки з поселення культури лінійно-стрічкової кераміки Модричі-1 / S. A. Telizhenko, O. M. Silaiev // Археологія. - 2022. - № 3. - С. 17-31. - Бібліогр.: 29 назв. - англ.

Під час розкопок поселення культури лінійної кераміки Модричі-1 на Львівщині, що розташовано на території Українського Прикарпаття, було зібрано колекцію виробів із кременю (загалом 145 одиниць), обсидіану (чотири одиниці) та каменю (сім одиниць). Більшість із них знайдено в центральній частині класичного наземного "довгого будинку" культури лінійно-стрічкової кераміки (КЛСК) та поруч із його східною стіною. Поселення КЛСК із "довгими будинками" до цього часу в Україні не досліджувалися. Аналіз крем'яного інвентарю надає змогу зробити припущення про те, що процес розщеплення кременю та одержання заготовок міг відбуватися безпосередньо в межах пам'ятки. Водночас не виключається, що початкова фаза оформлення нуклеусів відбувалася поза поселенням, звідки вони надходили для подальшої обробки. Відзначено доволі високий коефіцієнт готових знарядь на відщепах і ретушованих частин пластин. Стосовно обсидіанових артефактів було зроблено спробу встановити джерело ймовірного надходження сировини. Серед найбільш територіально наближених розглянуто родовища обсидіану в Карпатському басейні, розташовані в Угорщині (Токайські гори), Словаччині (Нижній Земплін) та Україні (Вигорлат-Гутинський хребет) і відповідно, хімічні групи C1, C2 та C3. У колекції кам'яних знарядь відзначено знахідку сокири-тесла, а також точильні камені, розтирачі й зернотерки, виготовлені з дрібнозернистого пісковику. Загалом, асортимент крем'яних, обсидіанових та кам'яних артефактів характерний для значної частини пам'яток інотної фази КЛСК. Більшою чи меншою мірою представлено всі категорії виробів, притаманні для цієї культури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45УКР)-415

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14310 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського