Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>TJ=Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія Біологія<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 244
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Волошина Н. Ю. 
Мікроструктура поверхні листків двох лісових видів клена в залежності від освітлення в кроні / Н. Ю. Волошина, Н. О. Білявська // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 6-17. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Вивчено вплив градієнта освітленості на мікроструктуру листків в кроні дерев двох видів клена (Acer platanoides, A. tataricum), що росли в заказнику "Лісники" Київської обл. Використано методи сканувальної електронної мікроскопії та морфометричного аналізу. Підвищена освітленість призводила до зниження площі продихів у верхніх листках A. platanoides і її зростання у A. tataricum порівняно до нижніх листків, тоді як площа щілини продихів та частка площ продихів від загальної площі листка підвищувались у A. platanoides і не змінювались у A. tataricum. Підвищений доступ світла також призводив до збільшення щільності розподілу продихів у A. platanoides на 58 % та у A. tataricum на 11 %. Щільність жилкування у випадку більшого рівня освітленості зростала у A. platanoides на 21 % та залишалась незмінною у A. tataricum. Показано, що різні види клена, які відрізняються за чутливістю до світла та градієнтом освітлення в кроні, мають відмінності характеристик мікроструктури листків за природних умов зростання в лісі, що може вказувати на різні стратегії адаптації цих двох видів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*691.5-634 + Е522.926.21 Ace*691.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Дрозденко Г. М. 
Активність гваякол- і аскорбатпероксидази та білковий склад коренів сої у період формування і на початку функціонування симбіотичних систем Glycine max - Bradyrhizobium japonicum / Г. М. Дрозденко, П. М. Маменко, С. Я. Коць // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 18-26. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Вивчено активність окисно-відновних ферментів і склад загального пулу білків у коренях сої, інокульованої штамами й Tn5-мутантами Bradyrhizobium japonicum різної активності, у період формування та на початку функціонування симбіозу. Встановлено, що активність гваяколпероксидази залежить від нодуляційної активності мікросимбіонта, а аскорбатпероксидази - пов'язана з інтенсивністю азотфіксації. Показано, що інокуляція рослин викликає не залежну від ефективності штаму експресію генів і активний синтез білків, відповідальних за формування симбіозу. Активізація функціонування азотфіксуючого апарату сприяла збільшенню загального вмісту білків у коренях рослин, інфікованих активними ризобіями. Особливостей у активності окисно-відновних ферментів та білкового складу коренів сої за інокуляції бульбочковими бактеріями із контрастними симбіотичними властивостями виявлено не було, що вказує на ідентичність низки фізіологічних процесів під час формування симбіозу різної ефективності у сої.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-273.162.3 + Е522.926.13 Fab*801.312

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Грищук О. О. 
Вміст фітогормонів гіберелінової природи у коренях і бульбочках сої на ранніх етапах формування та функціонування симбіотичних взаємовідносин / О. О. Грищук, С. Я. Коць, П. М. Маменко // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 27-33. - Бібліогр.: 31 назв. - укp.

Досліджено вміст гіберелінів у коренях і бульбочках рослин сої Glycine max (L.) Merr., інокульованої штамами та Tn5-мутантами Bradyrhizobium japonicum із різними симбіотичними характеристиками на початкових етапах формування й функціонування бобово-ризобіального симбіозу. Інокуляція штамами та Tn5-мутантами B. japonicum приводила до збільшення у коренях сої пулу фітогормонів гіберелінової природи. Залежності між вмістом гіберелінів у коренях і бульбочках та активністю штамів не виявлено. Відзначено існування тісного взаємозв'язку між пулом гіберелінів та індолілоцтової кислоти як у коренях, так і у бульбочках рослин у разі інокуляції штамами та Tn5-мутантами B. japonicum різної ефективності.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-273.162.3 + Е522.926.13 Fab*801.312

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Гарифзянов А. Р. 
Регуляция водного обмена у тритикале озимого в условиях NaCl-засоления / А. Р. Гарифзянов, Н. Н. Жуков, В. В. Иванищев, А. А. Кособрюхов // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 34-43. - Библиогр.: 41 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.910.3-275.91 + П212.910.3-273.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
5.

Косаковская И. В. 
Влияние гипо- и гипертермии на электрофоретический спектр низкомолекулярных белков у растений разных экологических стратегий / И. В. Косаковская, Д. А. Блюма, А. Ю. Устинова // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 44-51. - Библиогр.: 49 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*801.1-63

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
6.

Обозный А. И. 
Антиоксидантная активность проростков озимой пшеницы разных экотипов в связи с устойчивостью к гипертермии и обезвоживанию / А. И. Обозный, Р. В. Криворученко, Н. В. Шевченко, Ю. Е. Колупаев // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 52-59. - Библиогр.: 57 назв. - рус.

Исследована активность супероксиддисмутазы (СОД), общая антиоксидантная активность (ОАА) в физиологически нормальных условиях и после закаливающих теплового и осмотического воздействий, оценена устойчивость этиолированных проростков озимой пшеницы (Triticum aestivum L.) разных экологических типов к повреждающему прогреву и обезвоживанию и сопоставлены эти показатели с полевой засухоустойчивостью растений. Использованы сорта степного (Херсонская 99), лесостепного (Элегия) и лесного (Саскиа) экотипов. Установлено, что ОАА в физиологически нормальных условиях у сорта Херсонская 99 была существенно выше, чем у сортов Элегия и Саскиа. Закаливающие воздействия незначительно влияли на этот показатель. В то же время активность СОД после теплового и осмотического воздействий существенно повышалась у сорта Херсонская 99, менее значительно у Элегии и практически не изменялась у Саскиа. Показатели ОАА и активности СОД коррелировали с устойчивостью сортов к повреждающему прогреву и осмотическому шоку, а также с полевой засухоустойчивостью. Сделано заключение о роли отдельных компонентов антиоксидантной системы в устойчивости сортов пшеницы к высоким температурам и обезвоживанию.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-264.13

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Хромих Н. О. 
Вплив гербіцидів на метаболізм глутатіону у дводольних бур'янів / Н. О. Хромих // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 60-65. - Бібліогр.: 63 назв. - укp.

У польовому експерименті досліджено зміни вмісту відновленого глутатіону (GSH) й активності глутатіон-S-трансферази (GST), глутатіонпероксидази (GPOX), глутатіонредуктази (GR) у листках амброзії полинолистої та щириці звичайної після обробки гербіцидами харнес, естерон, аденго, стеллар. Реакція метаболізму глутатіону у бур'янів на дію гербіцидів була координована і пов'язана у рослин амброзії зі збільшенням витрат GSH внаслідок активації GST і GPOX, тоді як у рослин щириці - з накопиченням GSH та більш вираженою індукцією активності GR.


Індекс рубрикатора НБУВ: П146.72 + П146.752.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Ситар О. В. 
Фенольні антиоксиданти у проростках гречки в культурі in vitro / О. В. Ситар, В. О. Стороженко, А. М. Косян, Н. Ю. Таран // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 66-71. - Бібліогр.: 70 назв. - укp.

За умов in vitro досліджено антиоксидантну активність, загальний вміст фенолів та композицію фенольних сполук Fagopyrum tataricum за допомогою високоефективної рідинної хроматографії. В екстрактах стебел з проростків гречки за умов культури in vitro виявлено тенденцію до збільшення загального вмісту фенолів та високу антиоксидантну активність. За цих умов спостерігали високий вміст хлорогенової кислоти, як в листках, так і в стеблах проростків гречки у порівнянні з іншими фенольними сполуками. Також у проростках гречки ідентифіковано кофейну кислоту, катехіни, галлову і кумарову кислоти та кверцетин.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.8-264.13

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Галаєва М. В. 
Ідентифікація генофонду пшениці м'якої озимої за алелями асоційованого з морозостійкістю мікросателітного локусу Xcfd7-5B / М. В. Галаєва, В. І. Файт, Ю. М. Сиволап // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 72-77. - Бібліогр.: 76 назв. - укp.

Ідентифіковано за алелями локусу Xcfd7-5B генотипи 163 сортів пшениці м'якої озимої різного географічного походження. Виявлено два алельних варіанти локусу: алель розміром 194 п.н. та null-алель (відсутність продукту ампліфікації). У загальному наборі та в наборах сортів окремих регіонів частота null-алелю істотно перевищувала частоту алелю 194 п.н. Перевага null-алелю серед сортів всіх регіонів свідчить про його селекційну та адаптивну цінність.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-317

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Хаблак С. Г. 
Строение корневых волосков у растений мутантных линий Arabidopsis thaliana (L.) Heynh. / С. Г. Хаблак, Я. А. Абдуллаева // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 78-84. - Библиогр.: 82 назв. - рус.

Представлены результаты изучения особенностей строения корневых волосков у растений мутантных линий A. thaliana с нарушенным их формированием. В соответствии с характером влияния на строение волосков эпиблемы, гены мутантных линий, принимающие участие в их развитии, разделены на две большие группы: гены, вызывающие формирование выростов клеток кожицы корня и гены, подавляющие образование корневых волосков. К первой группе относятся гены RHD6, AXR2, AXR3, KEU, СPC, RHL1, RHL2, RHL3, TRN1, TRN2, SHV1, SHV2, SHV3, RHD2, TRH1, KIK, TIP1, AUX1, AXR1, AXR2, ETR1, LRX1, EIN2, RHD1, RHD3, RHD4, BST1, COW1, CEN1, CEN2, CEN3, SCN1 и SAR1. Во вторую группу входят гены GL2, TTG, WER, ERH1, ERH2 (POM1), ERH3, CTR1, ETO1, PHYА, PHYB и PFN1.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*441.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Лиманская С. В. 
Анализ внутривидовой и межвидовой изменчивости коллекционных образцов амаранта (Amaranthus L.) по морфологическим признакам / С. В. Лиманская, Т. И. Гопций // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 85-94. - Библиогр.: 92 назв. - рус.

Изучена внутривидовая и межвидовая изменчивость коллекции амаранта по 18 морфологическим признакам. Проведена оценка уровня разнообразия изучаемых образцов с использованием индекса разнообразия Шеннона и индекса выравненности Pielou. Значение индекса Шеннона варьировало от 0 по типу с оцветия до 1,17 по типу пигментации листьев. Показатель выравненности признаков в популяции изменялся от 0 по типу соцветия до 0,89 по признаку масса семян с одной метелки. Рассчитаны генетические расстояния Nei, значения которых варьировали в диапазоне 0,0362 - 1,0504. Проведен кластерный анализ коллекционных образцов амаранта. Основными факторами группирования были видовая принадлежность, особенности соцветия (окраска, густота, плотность, положение) и семян (тип, окраска, тип эндосперма). Указана недостаточная дифференцирующая способность морфологических признаков. Подтверждена генетическая близость представленных в работе видов амаранта. Отмечена справедливость монофилетической теории происхождения зерновых видов Amaranthus L. Выделен ценный для селекции амаранта исходный материал.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.924.1 Ama*44

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Малиновська І. М. 
Перебіг мікробіологічних процесів у сірому лісовому грунті, забрудненому важкими металами / І. М. Малиновська, Ю. І. Літвін // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 95-102. - Бібліогр.: 100 назв. - укp.

Досліджено перебіг мікробіологічних процесів у сірому лісовому грунті, забрудненому зростаючими дозами важких металів протягом доби. Встановлено, що підвищення рівня забруднення полютантами призводить до зміни чисельності і фізіолого-біохімічної активності мікроорганізмів досліджених еколого-трофічних і функціональних груп. Індикаторними групами на забруднення важкими металами виявилися азотобактер, пігментоутворюючі мікроміцети і денітрифікатори, чисельність яких у грунті без рослин зменшується прямо пропорційно збільшенню дози забруднення: за 5 ГДК - на 1,85 %, за 10 ГДК - у 2,4 разу, за 100 ГДК - у 55,7 разу. В результаті забруднення змінюється спрямованість мінералізаційних процесів: в грунті без рослин мінералізація сполук азоту інтенсифікується у 2,54 - 3,35 разу, у кореневій зоні - у 1,70 - 5,96 разу; істотно прискорюється процес освоєння органічної речовини грунту. За відсутності рослин короткотермінове забруднення грунту важкими металами не впливає на активність мінералізації гумусу, а у кореневій зоні рослин призводить до уповільнення розкладання гумусових сполук на 17,2 - 35,8 %.


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.14-25 + П032.342.91

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Колупаев Ю. Е. 
Колеоптили пшеницы как модельный объект для исследования стресс-протекторного действия экзогенных соединений / Ю. Е. Колупаев, Ю. В. Карпец, Т. О. Ястреб // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2013. - Вип. 1. - С. 103-108. - Библиогр.: 107 назв. - рус.

Обоснована возможность использования колеоптилей, отделяемых от четырехсуточных проростков пшеницы, в качестве модельного объекта для исследования физиологических (стресс-протекторных) эффектов экзогенных соединений (сигнальных молекул, стрессовых фитогормонов и их аналогов). Изолированные колеоптили при их инкубации на растворе сахарозы в течение продолжительного времени не проявляли признаков клеточной гибели. Через короткое время после начала обработки колеоптилей пшеницы донором оксида азота нипропруссидом натрия (НПН), жасмоновой, салициловой кислотами, а также активными аналогами салициловой кислоты, происходило усиление образование активных форм кислорода (АФК). Обработка колеоптилей этими соединениями вызывала повышение их устойчивости к повреждающему прогреву. В то же время карбоновые кислоты, не отличающиеся высокой физиологической активностью (бензойная, яблочная, щавелевая), а также неактивный аналог НПН ферроцианид калия не влияли на генерацию АФК и теплоустойчивость колеоптилей.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Парфенюк А. І. 
Інтенсивність спороутворення фітопатогенних грибів на сортах та гібридах перцю солодкого / А. І. Парфенюк, І. В. Безноско // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2012. - Вип. 3. - С. 104-108. - Бібліогр.: 107 назв. - укp.

Встановлено, що на перспективних сортах і гібридах перцю солодкого в основному паразитують гриби родів Alternaria, Fusarium, Phoma, Сladosporium. Найбільшою частотою трапляння характеризуються гриби родів Alternaria, Fusarium. Виявлено сорти і гібриди, які можуть стимулювати або стримувати інтенсивність спороутворення фітопатогенних грибів на різних етапах онтогенезу.


Індекс рубрикатора НБУВ: П241.66 + П478.13

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Докукіна К. І. 
Успадкування ознак колоса у гібридів між амфідиплоїдом Triticum durum Desf. - Aegilops tauschii Coss. та сортом ярої м'якої пшениці Харківська 26 / К. І. Докукіна // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2012. - Вип. 3. - С. 98-103. - Бібліогр.: 102 назв. - укp.

Охарактеризовано прояв та успадкування морфологічних ознак рослин гібридів між амфідиплоїдом Triticum durum Desf. - Aegilops tauschii та пшеницею м'якою ярою (Triticum aestivum L.) Харківська 26. У гібридів F1 домінували ознаки амфідиплоїда - опушення колоскових лусок, відсутність воскового нальоту, спельтоїдний комплекс: важкий вимолот зернівок, наявність широкого плеча на колоскових лусках, нещільний колос; лише одна ознака пшениці м'якої - відсутність остюків. За рештою фенотипових ознак гібридні рослини були проміжними між обома батьківськими формами. Розщеплення в F2 та BC1 відповідало незалежному успадкуванню трьох пар ознак, кожна з яких контролюється моногенно: остистість - безостість; опушення колоскових лусок - відсутність опушення; наявність - відсутність воскового нальоту на колосі. Незалежність успадкування генів, що відповідають за ці три пари ознак, узгоджується з їх локалізацією у різних хромосом геному амфідиплоїда. Це зумовлює можливість їх використання як морфологічних маркерів для сортів пшениці. В F2 розмах прояву показників продуктивності колоса не виходив за межі батьківських форм. Загальний рівень прояву кількості колосків у колосі вище у класах безостих колосів порівняно з остистими. У BC1 середні показники всіх трьох ознак для усіх класів розщеплення наближались до рекурентного сорту Харківська 26.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.105-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Хаблак С. Г. 
Наследование признаков корневой системы у Arabidopsis thaliana (L.) Heynh. при взаимодействии генов SHR1, GPA1 и COB1 / С. Г. Хаблак, Я. А. Абдуллаева // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2012. - Вип. 3. - С. 91-97. - Библиогр.: 96 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*447.23

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
17.

Дугарь Ю. М. 
Ідентифікація та паспортизація сортів конюшини лучної (Trifolium pratense L.) за SSR маркерами / Ю. М. Дугарь, В. М. Попов // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2012. - Вип. 3. - С. 82-90. - Бібліогр.: 88 назв. - укp.

Проведено ідентифікацію та паспортизацію 15 сортів конюшини лучної української селекції з використанням мікросателітних послідовностей. Виявлено унікальні алелі сортів конюшини та алелі, характерні для всіх генотипів. Побудовано дендрограму сортів конюшини за допомогою методу найблищих сусідів. Обговорено можливі причини об'єднання вивчених сортів конюшини у два кластери на основі генетичних відстаней Nei.


Індекс рубрикатора НБУВ: П223.1-36

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Хромих Н. О. 
Факторний аналіз впливу $E bold roman Ni sup 2+ і гіпертермії на вміст відновленого глутатіону і активність глутатіон-S-трансферази у коренях кукурудзи та гороху / Н. О. Хромих, Є. С. Бородай, Ю. В. Лихолат // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2012. - Вип. 3. - С. 75-81. - Бібліогр.: 80 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-264.11 + П213.3-264.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
19.

Обозный А. И. 
Активность аскорбатпероксидазы и содержание аскорбиновой кислоты в проростках пшеницы при закаливающих и повреждающих тепловом и осмотическом воздействиях / А. И. Обозный, Н. В. Швиденко, А. А. Луговая, Ю. Е. Колупаев // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2012. - Вип. 3. - С. 66-74. - Библиогр.: 72 назв. - рус.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-264.13

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
20.

Жадько С. И. 
Раннее увеличение содержания активных форм кислорода и активности аскорбатпероксидазы и каталазы в листьях растений Arabidopsis thaliana при осмотическом и оксидативном стрессах / С. И. Жадько // Вісн. Харк. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2012. - Вип. 3. - С. 58-64. - Библиогр.: 63 назв. - рус.

Исследованы ранние изменения в содержании активных форм кислорода (АФК) и активности аскорбат пероксидазы (АП) и каталазы (Кат) в листьях растений Arabidopsis thaliana при осмотическом и оксидативном воздействиях. Установлено, что при действии данных стрессоров в первые минуты происходит увеличение содержания АФК в процессе развития стрессорной оксидативной вспышки (СОВ). Затем эти АФК СОВ, в качестве вторичных мессенджеров, вызывают увеличение активности АП и Кат.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*691.5*72-63

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського