Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Тематичний інтернет-навігатор (3)Наукова електронна бібліотека (65)Автореферати дисертацій (112)Книжкові видання та компакт-диски (1132)Журнали та продовжувані видання (34)
Пошуковий запит: (<.>K=КОЗАК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 335
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Лата А. Т. 
Білики: історичне минуле в документах, спогадах і художніх творах : Іст. дослідж. / А. Т. Лата. - 2-е вид., доп. і доопрац. - К., 1999. - 90 c. - Бібліогр.: 52 назв. - укp.

Пропонуються згадки про Білики і біличан в історичних документах та інших джерелах XVII - першої половини ХХ ст. Наведено дані про розвиток гуральництва на Полтавщині у 1722-1723 рр., про дворянське земське ополчення "Козаки" у 1812 р. Представлені деякі матеріали про участь біличан у Великій Вітчизняній війні, а також довідкові дані про Білики і Білицький район із енциклопедичних та інших видань сучасної доби. Значну увагу приділено висвітленню білецьких спогадів про Мате Залку, Ю.Яновського, Ю.Смолича, О.Ковінькі, П.Панча, В.П.Замкового, А.Головко, С.М.Варавку, Г.А.Гапона.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ПОЛ)-22 Білики

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588479 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Шилов Ю. О. 
"Велесова книга" та актуальність прадавніх учень / Ю. О. Шилов. - К. : Книж. палата України, 2001. - 153 c. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Наведено останні роботи історика, археолога, культуролога та письменника Ю.О.Шилова, в яких розглянуто принципи вивчення курганів-могил, походження індоєвропейців і слов'ян у світлі найдавнішої писемності, розвиток цивілізації на Русі. Висвітлено проблему арійства уявного та реального, арійських пракоренів України та Індії, астральної символіки прабатьківщини аріїв. Вивчено відомості про козака Мамая, Семена Палія у Запорізьких легендах, Махна та Леніна, їх стратегію та тактику розбудови майбутнього, з'ясовано геополітичне значення етнополітичних процесів в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР)431.2 + Т3(4УКР)0-01 + Т3(4УКР)414 + Э319.1(49=Сл)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604238 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Вісник Львівського інституту внутрішніх справ. Вип. 1 / ред.: В. Л. Регульський. - Л., 2000. - 295 с. - рус.

Висвітлено історико-правові аспекти становлення української державності, зокрема, джерела руського права, історію розвитку та шляхи становлення оперативно-розшукової тактики, права і свободи запорізьких козаків. Розглянуто проблеми розбудови правової української держави, у т.ч. процес розвитку правової бази місцевого самоврядування, національні та національно-державні інтереси, службово-трудові відносини працівників органів внутрішніх справ і сферу чинності законодавства про працю, шляхи розв'язання криміногенних конфліктів в Україні, пов'язаних з релігійними переконаннями. Окрему увагу приділено питанням удосконалення діяльності органів внутрішніх справ у боротьбі зі злочинністю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4Укр) + Х883.9(4Укр)73

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70364 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Романюк П. М. 
Галицький меморандум : [Есе] / П. М. Романюк. - Л. : Каменяр, 1999. - 222 c. - укp.

Розглянуто одну з найактуальніших проблем української історії та сучасної історіографії - розкол національно-елітарних угруповань суспільства (у т.ч. ОУН), висвітлено героїчну та трагічну долю Є.Коновальця, О.Басараб та інших подвижників національно-визвольних змагань України. Проаналізовано витоки та природу міжетнічних стосунків в Україні, їх катастрофічний розвиток на прикладі тисячолітніх українсько-іудейських взаємин. Досліджено міф про благочестиву християнку та опікунку українського народу, зокрема, козаків, турецьку султаншу Роксолану-Хуррем та міфічне благоденствіє України за часів її правління у першій половині ХVІ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР) я44

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594792 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Віхрова Т. В. 
Деякі аспекти булавінського повстання 1707 - 1708 рр / Т. В. Віхрова // Вісн. Східноукр. держ. ун-ту. Іст. науки. - Луганськ, 2000. - № 2(24). - С. 21-26. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Повстання донських козаків під проводом К.Булавіна, що було підтримано частиною запорожців, спалахнуло в 1707 році на території Середнього Подонців'я і стало важливою подією тієї переломної епохи. Визначено, що булавінське повстання не можна вважати селянською війною; його головною метою було збереження станових привілеїв козаків.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)462-443

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Збірник наукових праць Військового гуманітарного інституту. Вип. 4(17) / ред.: Л. А. Ріпа. - К., 2000. - 85 с. - укp.

Досліджено особливості комплектування повстанських формувань під керівництвом Н.Махна у роки громадянської війни (1918 - 1921 рр.). Охарактеризовано соціально-психологічні аспекти соціального управління військовими підрозділами. Значну увагу приділено вихованню та навчанню козаків у Війську Запорозькому наприкінці XVI - початку XVII ст., українській етнопедагогіці, а також взаємовідносинам України та НАТО.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8я54(4Укр)1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69517 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Ямкова З. І. 
Кальміуська паланка українського козацтва: минуле і сучасне / З. І. Ямкова // Вісн. Східноукр. держ. ун-ту. Іст. науки. - Луганськ, 2000. - № 2(24). - С. 17-21. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто питання стосовно виникнення, території та заселення Кальміуської паланки (округу) козаків-запорожців, про їх заняття й звичаї, значення козацьких традицій у національному відродженні українського народу. Висвітлено сучасний стан Кальміуської паланки та необхідність законодавчої підтримки процесу відродження українського козацтва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)4-294

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Нудьга Г.  
Козак, філософ, поет / Г. Нудьга; ред.: Л. Сеник; Благод. фонд-фундація ім. Г.Нудьги. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України. - Л., 1999. - 206 c. - укp.

Описано життя та творчість українського поета XVIII ст. Семена Климовського. Значну увагу приділено поширенню у світі його популярної пісні "Їхав козак за Дунай", що стала народною та ввійшла у музичну культуру націй світу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш6(4УКР)4-53 + Ш5(4УКР)4-4 Климовський С. 4,0 + Щ314.041-3(4УКР)4 + Ю3(4УКР)4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597932 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Козацтво на півдні України. Кінець XVIII - XIX століття / ред.: В. А. Смолій; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. - О. : Друк, 2000. - 282 c. - Бібліогр.: с. 253-271. - укp.

Висвітлено історію, бойові традиції та побут окремих козацьких формувань Південної України, створених після руйнації Запорозької та Задунайської Січі: Грецького (Албанського), некрасівських козаків, Кримського Татарського, Бузького, Катеринославського, Чорноморського, Усть-Дунайського Буджацького, Азовського, а також Дунайського (Новоросійського). Детально проаналізовано адміністративний устрій, військову службу, соціально-економічні складові життя козаків і причини ліквідації зазначених формувань.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(4УКР7)46-294

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34788 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Борисов С. Л. 
Кульмінація державотворчої діяльності українського козацтва у 90-х роках XVI ст. / С. Л. Борисов; Нац. пед. ун-т ім. М.Драгоманова. - К. : Наук. світ, 1999. - 35 c. - укp.

Досліджено завершальний етап державотворчої діяльності українського козацтва у XVI ст. На підставі різноманітних опублікованих документів і архівних джерел акцентовано увагу на наявність у діях козаків тенденцій запровадження на контрольованих територіях органів своєї власної юрисдикції, встановлення регулярного податку на користь козацького війська та контролю за його виплатою. Розглянуто повстання проти польсько-шляхетського панування в Україні у 1591 - 1593 і 1594 - 1596 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(4УКР)46-5 + Х2(4УКР)41

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р87699 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Вертил'як М.  
Намогильні хрести запорозьких козаків. Т. 1 / М. Вертил'як, Ф. Волков, І. Каманін, І. Карелін, П. Килимов; ред.: І. В. Сапожников; Одес. держ. наук. б-ка ім. М.Горького. - О., 1998. - 219 c. - (Невичерпні джерела пам'яті. Сер. зб. наук. ст., матеріалів та републ.). - Библиогр.: с. 199-203 - у.

Представлено репринтно перевидані статті про кам'яні хрести запорозьких козаків, опубліковані у 1844-1926 роках. Вони належать як видатним історикам та етнографам - А.Скальковському, Д.Яворницькому, К.Широцькому, Ф.Волкову, Д.Щербаківському, так і мало відомим краєзнавцям та аматорам старожитностей ХІХ ст. - М.Вертил'яку, П.Килимову, І.Кареліну, В.Краснову, І.Каманіну та ін. Описані надгробні хрести в Україні; козацькі кам'яні хрести Південного Побужжя; буковинські і галицькі церкви, надгробні і придорожні хрести, фігури і каплиці; могила отамана Івана Сірка та події навколо неї та ін. Ці роботи супроводжуються пояснювальними статтями сучасних науковців - Д.Телегіна, І.Сапожникова, а також іменним та географічним покажчиками.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294.1 + Т3(4УКР)46-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342444 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Сас П. М. 
Політична культура українського суспільства (кінець ХVІ-перша половина ХVІІ ст.) / П. М. Сас; Міжнар. фонд "Відродження". - К. : Либідь, 1998. - 296 c. - (Прогр. "Трансформація гуманіт. освіти в Україні"). - Бібліогр.: с. 290-293. - укp.

Вперше у вітчизняній літературі змодельовано в теоретичному й конкретно-історичному аспектах політичну культуру українського суспільства кінця XVI-першої половини ХVII ст. Розглядаються політичні позиції, орієнтації і система цінностей запорозьких козаків, української шляхти та православної церковної ієрархії. Значна увага приділяється питанням національної ідентичності, розкриттю змісту категоріальних дефініцій "руський народ", "Русь", "Україна" та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф054 + Т3(4УКР)4-294.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592930 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Якименко М. А. 
Система землеробства і землекористування селянства Полтавщини в період організації наукових досліджень Полтавського дослідного поля / М. А. Якименко // Вісн. Полтав. держ. с.-г. ін-ту. - 1999. - № 4. - С. 11-14. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Проаналізовано характерні риси землеробства та землекористування сільськогосподарських товаровиробників Полтавщини в період проведення наукових експериментів на дослідних полях. 34 млн. десятин сільськогосподарських угідь Полтавщини (50,2%) знаходилося у володінні поміщиків та інших привілейованих груп тогочасного суспільства, тоді як селяни і козаки мали у своєму розпорядженні 47,4% землі. Найпоширенішою культурою була пшениця, під вирощування якої дрібні товаровиробники відводили 65,6% своїх угідь, а поміщики - 52,0%. У жорсткій конкурентній боротьбі дрібні товаровиробники поступово витісняли з аграрного ринку великі поміщицькі господарства, що є найпереконливішим аргументом більшої ефективності першого з вищезгаданих типів господарювання.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Брехуненко В.  
Стосунки українського козацтва з Доном у XVI - середині XVII ст. / В. Брехуненко; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.Грушевського. - К. : Тандем-У; Запоріжжя, 1998. - 335 c. - Бібліогр.: с. 281-318. - укp.

Монографія присвячена дослідженню стосунків українського козацтва з Доном ХVI - середини ХVII ст. З`ясовується роль українських козаків у генезі донської козаччини, підвалини, сутність, перебіг взаємин українського та донського козацтв, вплив утвореної вісі Дніпро-Дон на поступ українського козацтва, козацько-польські стосунки, геополітичну поставу України, міжнародні відносини на цивілізаційному перехресті між Сходом і Заходом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(2)44-294

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585059 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Схід-Захід : Іст.-культурол. зб. Вип. 1 / ред.: В. В. Кравченко; Харк. держ. акад. культури. - Х., 1998. - 264 с. - рус.

Розглядається "Історія України та українських козаків" одного з найвідоміших німецько-угорських істориків епохи Просвітництва Й.-Х. Енгеля, що вважається першою науковою працею з історії України, вершиною західноєвропейської україністики XVIII ст. Висвітлюється Македонія в оцінці європейських учених XIX ст., розвиток економічної та комерційної освіти в Україні на початку XX ст., становище України на початку війни з погляду службовців вермахту. Інформується про артефактні книжкові видання у фондах бібліотеки Харківської Академії культури та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69885 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Творчість Андрія Малишка в контексті літературного процесу ХХ століття : Матеріали всеукр. міжвуз. наук. конф. присвяч. 85-річчю від дня народж. А.С.Малишка, 13 лист. 1997 р. / ред.: М. К. Наєнко; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. Філол. ф-т. Каф. історії укр. л-ри. - К. : РВЦ "Київ. ун-т", 1997. - 149 c. - укp.

Розглядається літературно-критична спадщина та погляди А.Малишка, морально-етична проблематика його історичних творів (на матеріалі поеми "Дума про козака Данила"), натурфілософізм як змістова домінанта індивідуального стилю А.Малишка. Висвітлюються фольклорні елементи та усталені народнопоетичні вислови в ліриці, форми ліричної адресації в поезії, а також поетика жіночого образу у творчості А.Малишка. Повідомляється про особливості формування в учнів гімназійних класів навичок лінгвістичного аналізу тексту засобами поезії А.Малишка, використання психолінгвістичного та лінгвокраїнознавчого потенціалу творів А.Малишка в процесі навчання української мови як іноземної тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-72 + Ш5(4УКР)6-4 Малишко я431(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588597 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Українська періодика: історія і сучасність : Доп. та повідомл. п'ятої Всеукр. наук.-теорет. конф. 27-28 листоп. 1998 р. / ред.: М. М. Романюк; НАН України. Львів. наук. б-ка ім. В.Стефаника. Н.-д. центр періодики. - Л., 1999. - 600 c. - укp.

Розглянуто складні процеси функціонування сучасних засобів масової інформації, проблеми державотворення та формування національного інформаційного простору. Проаналізовано питання розвитку періодики ХІХ - ХХ ст., а також творчість відомих і малознаних українських публіцистів (М.Євшана, Г.Хоткевича, М.Грушевського, М.Возняка, С.Петлюри, Б.Барвінського, В.Кучабського, Ю.Семенка, Ф.Матушевського, Е.Козака).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР) я431 + Ч612.4(4УКР) я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС33905 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Леп'явко С. А. 
Українське козацтво у міжнародних відносинах (1561-1591) / С. А. Леп'явко; Ін-т історії України НАН України. - Чернігів : Сіверянська думка, 1999. - 216 c. - укp.

Роботу присвячено одному з важливих періодів розвитку українського козацтва. Після першого запрошення на державну службу (1561 р.) воно за три десятиріччя змогло пройти складний шлях становлення і оформлення як недержавної збройної сили українського народу. На міжнародній арені козацтво стало виступати як самостійний військово-політичний фактор, на які мусили зважати всі сусідні країни. На основі нових архівних джерел розглянуто походи козаків проти турків і татар, їх участь у війнах Великого князівства Литовського і Речі Посполитої проти Москви, взаємовідносини козацтва і влади. Особливу увагу приділено розгляду дипломатичних проблем, які виникали в Польщі в стосунках із Кримом, Туреччиною та Молдавією; свідченням про козаків в Австрії, Ватікані, Англії, Московії; висвітленню перших спроб встановлення контактів козацтва з урядами європейських країн. Події висвітлено в широкому контексті міжнародних відносин другої половини XVI ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(0)4-6

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА593465 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Українське і слов'янське мовознавство : [Матеріали Міжнар. конф. на честь 80-річчя проф. Й.Дзендзелівського] / ред.: М. І. Сюсько; Ужгород. нац. ун-т. - Ужгород, 2001. - 554 с. - (Сучас. пробл. мовознав. та літературознавство: Зб. наук. пр.; Вип. 4). - укp.

Проаналізовано стан і перспективи дослідження гончарської лексики в українському мовознавстві. Всебічно охарактеризовано діалектну лексику, зафіксовану в нормативних словниках української літературної мови та судову лексику запорізьких козаків у системних зв'язках (за матеріалами історико-народознавчих пам'яток про Запоріжжя). Проведено теоретичне дослідження морфологічної парадигматики. Розглянуто структуру та функції фразеологічних сполучень у порівняльних конструкціях у межах простого речення. Основну увагу приділено слов'янським автохтонним власним особовим іменам апелятивного походження у чеському та українському антропоніміконах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141я431 + Ш141.4я431 + Ш1г(4Укр)6д

Шифр НБУВ: Ж70664 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Гончарук Т. Г. 
Хаджибей - Одеса та українське козацтво (1475 - 1797 роки) : До 210-ї річниці штурму Хаджиб. замку / Т. Г. Гончарук, С. Б. Гуцалюк, І. В. Сапожников, Г. В. Сапожникова. - О. : ОКФА, 1999. - 400 c. - (Невичерп. джерела пам'яті. Сер. зб. наук. ст., матеріалів та републ.; Т. 3). - Бібліогр.: с. 326-343. - укp.

Висвітлено історію Хаджибею (Одеси) 1415 - 1797 рр. і визначено роль у ній українського козацтва - запорожців, чорноморців і задунайців. Наведено неофіційні джерела - українські історичні народні пісні й аутентичні спогади колишніх запорозьких і задунайських козаків - М.Коржа, С.Карагарманця та А.Коломійця.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ОДЕ-2ОД)4 + Т3(4УКР)4-294

Рубрики:

Шифр НБУВ: СО24137 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського