Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Автореферати дисертацій (10)Книжкові видання та компакт-диски (86)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш141.12-70$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 36
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Габидуллина А. Р. 
Учебно-педагогический дискурс : монография / А. Р. Габидуллина; Горлов. гос. пед. ин-т иностр. яз. - Горловка : Изд-во ГГПИИЯ, 2009. - 292 c. - Библиогр.: с. 266-288 - рус.

Проанализированы категориальные особенности учебно-педагогического дискурса (УПД), который определен как вербализованная коммуникативная ситуация, погруженная в сферу организованного обучения. Раскрыта сущность базовых категорий УПД (антропоцентричности, адресантности, адресатности, стратегичности), рассмотрена проблема их классификации. Описана модель учебно-педагогической коммуникативной ситуации, дана характеристика учителя и учащегося как дискурсивных личностей. Изложены современные научные подходы к определению понятий "коммуникативная стратегия" и "коммуникативная тактика". В сравнительном аспекте исследованы коммуникативно-прагматические, содержательные и конструктивные категории УПД и школьных учебников по русскому языку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70 + Ш141.12-912 + Ч314

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА709790 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Дубчак І. Є. 
Спортивний дискурс у російському масмедійному комунікативному просторі : автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / І. Є. Дубчак; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т філології. - К., 2009. - 19 c. - укp.

Комплексно описано спортивний дискурс у засобах масової комунікації. Уточнено співвідношення понять "ЗМІ" та "медіа-простір", а також особливості інституційності спортивного дискурсу. На підставі результатів проведеного стилістичного, дериваційного, когнітивного та семіотичного аналізу описано термінологію як вербально-когнітивну базу та маркер спортивного дискурсу у масмедійній комунікації. За результатами дослідження установлено розширення кола суб'єктів спортивного дискурсу у мас-медіа за рахунок уболівальників і спортсменів-аматорів, виявлено тенденцію до збільшення комунікативної активності всіх суб'єктів дискурсу. З'ясовано динаміку та проникність жанрової системи спортивного дискурсу у медіа-просторі, підтверджено залежність композиції телерепортажу від виду спорту. Проведено зіставлення стратегій і тактик у різних жанрах спортивного дискурсу та виявлено залежність об'єктивного та позитивного оцінювання від ступеня спортивної компетентності мовця. Запропоновано розглядати хронологічний динамізм як онтологічну особливість спортивного дискурсу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70 + Ш141.12-715

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА364094 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Крищенко Т. А. 
Художній текст у структурі російського тлумачного словника : автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.02 / Т. А. Крищенко; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. - Д., 2009. - 18 c. - укp.

Проведено комплексний аналіз ролі художнього тексту у структурі російського тлумачного словника. Художній текст (цитату) розглянуто як елемент тексту-донора та компонент тексту-реципієнта. На підставі вивчення функціонування художнього тексту у лексикографії визначено способи, напрямки та характер його взаємодії з текстом словника. Виявлено особливості цитат на функціонально-стилістичному та структурно-семантичному рівнях. Розглянуто концептологічну функцію цитат, розкрито можливості їх застосування для побудови окремих концептів. Проведено дослідження цитати у словнику як зразка стислого тексту. Проаналізовано когнітивні можливості цитування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-4в + Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА363216 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Шаповалова К. В. 
Інтертекстуальність у словесній культурі постмодерну (на матеріалі поетичного дискурсу) : автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / К. В. Шаповалова; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. - Х., 2008. - 20 c. - укp.

Досліджено феномен інтертекстуальності як однієї з онтологічних категорій художнього тексту. Розкрито сутність інтертекстуальності як присутності у тексті фрагментів або окремих елементів інших текстів. На підставі дискурсивного аналізу та філологічної інтерпретації визначено смисли, які актуалізуються в сучасному російському поетичному дискурсі та безпосередньо пов'язані з концептуальними засадами постмодерністського світосприйняття. Виявлено такі риси сучасного поетичного дискурсу, як антиномічність, ствердження традиційних цінностей культури шляхом інтертекстуальної деконструкції, розширення інтертекстуального поля поезії, атракція "високого" й "низького", що проявляється у модусі непрямої поетичної дискурсивності. Доведено, що на сучасному етапі метаформа "смерті автора" (Р. Барт) набуває нового сенсу - її визнання є умовним, тоді як насправді митці творять оригінальну поетичну мову з "уламків культури" й утверджують новий тип автора.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)6-335 + Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА362585 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Побережна О. Ю. 
Гендерна своєрідність мовленнєвої діяльності російської мовної особистості : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.02 / О. Ю. Побережна; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. - Д., 2010. - 16 c. - укp.

Проаналізовано, що гендерна дихотомія виявляється під впливом психофізіологічних і соціокультурних чинників. Визначено, що адекватність і повнота опису гендерної мовної особистості досягається завдяки врахуванню спрямованості мислення, зокрема, маскулінної, андрогінної, фемінінної, що виділяється в обох гендерах. Встановлено, що вивчення вторинних текстів переказу, анотації та перекладу репрезентує мовленнєву діяльність як реалізацію рецептивних і продуктивних способів мислення та дозволяє виявити єдність формальних і змістових преференцій мовної особистості залежно від її типу на різних рівнях мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70 + Ш100.42

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА371485 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Василенко Н. В. 
Комунікативна стратегія заохочення в російському мовному спілкуванні : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.02 / Н. В. Василенко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т філології. - К., 2010. - 20 c. - укp.

У контексті прагмалінгвістики проведено багатоаспектний аналіз прагмалінгвістичних особливостей комунікативної стратегії заохочення у російському мовному спілкуванні. Розглянуто лексико-синтаксичні компоненти висловлювань і невербальні засоби спілкування ініціатора комунікації. Описано складники комунікативної стратегії заохочення (КСЗ) у контексті прагмалінгвістичного аналізу, проведено їх моделювання. Запропоновано визначення понять "комунікативна стратегія", "мовленнєва тактика" (МТ), "комунікативна тактика" (КТ), "комунікативний хід". Визначено репертуар МТ і КТ заохочення, наведено лінгвістичний опис мовних маркерів їх реалізації. Доведено безпосередній вплив зовнішнього та внутрішнього планів комунікативної стратегії (КС) на формування семантичного наповнення обраної стратегії. Доведено, що комунікативний контекст, спілкування, соціально-психологічні чинники й установки мовців визначають вибір і застосування окремих МТ заохочення з урахуванням диференціації на маніпулятивний або актуалізаційний вплив. Виокремлено й описно інтеракціональну модель КСЗ, охарактеризовано етапи її реалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА371868 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Габідулліна А. Р. 
Навчально-педагогічний дискурс: категоріальна структура та жанрова своєрідність (на прикладі шкільного предмета "російська мова") : автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.02 / А. Р. Габідулліна; Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні НАН України. - К., 2010. - 40 c. - укp.

Досліджено навчально-педагогічний дискурс (НПД) як соціально-комунікативну подію, що полягає у взаємодії вчителя і учня за допомогою навчальних текстів та інших знакових комплексів в контексті навчально-педагогічної ситуації в сфері організованого навчання. Проаналізовано НПД як типовий інституційний дискурс, описано модель навчально-педагогічної комунікативної ситуації (КС), особливості мовної та дискурсивної особистості комунікантів. Обгрунтовано дискурсивну категорію як надпарадигмальну інваріантну ознаку, властиву тексту в типовій КС. Розроблено систему текстово-дискурсивних категорій НПД. Описано мовленнєві жанри, які реалізують стратегії і тактики учасників НПД.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА372763 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Хабарова Н. А. 
Прагмалінгвістичні особливості функціонування текстів анотацій (на матеріалі російськомовних текстів анотацій до художніх творів) : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.02 / Н. А. Хабарова; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. - Д., 2010. - 20 c. - укp.

Вперше комплексно досліджено тексти анотацій до художніх творів (ТА до ХТ) з позиції прагмалінгвістики. Уперше розглянуто місце анотації в системі рекламно-інформаційних жанрів. Визначено функціональну специфіку ТАдоХТ. Встановлено лінгвістичні прийоми впливу та маніпулювання в ТАдоХТ, виявлено лексико-семантичні особливості анотації як гібридного інтелектуального рекламного тексту. Виявлено функції ТАдоХТ: комунікативна, апелятивна, когнітивно-інформативна, аргументації і переконування, впливу та маніпулювання. Наведено рекомендації до створення текстів анотацій, які реалізуються в умисному вживанні маркованої лексики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА376859 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Савченко О. В. 
Російськомовний текст вулиці: структурно-функціональний аспект : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.02 / О. В. Савченко; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. - Д., 2010. - 18 c. - укp.

Зроблено огляд теоретичного матеріалу, що стосується лінгвістичних досліджень у галузі тексту. Визначено особливості та межі вживання об'єкта дослідження. Подано структурні, функціональні та граматичні класифікації текстів вулиці. Розглянуто досліджуваний матеріал як об'єкт реалізації різних культурних концептів. Проаналізовано використання в текстах вулиці різних тропів і стилістичних прийомів. Визначено неточності та недоліки в наявному фактичному матеріалі. Запропоновано рекомендації до складання текстів вулиці на матеріалі російської мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА373973 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Кошман И. Н. 
Русский язык в диалоге культур (на материале русских публицистических текстов Украины) : монография / И. Н. Кошман; Восточноукр. нац. ун-т им. В. Даля. - Луганск, 2011. - 263 c. - Библиогр.: 281 назв - рус.

Проанализированы лингвистические особенности русской речи Украины. На материале современных публицистических текстов рассмотрены лексико-семантические, словообразовательные, грамматические и стилистические особенности русской речи, обусловленные ситуацией культурно-языкового взаимодействия и взаимопроникновения. Раскрыты специфические механизмы морфологического и синтаксического приспособления украинских единиц к русскому тексту. Выделена особая разновидность метаязыковых конструкций, отражающих различные типы реакций на включение украинизмов в русский текст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА741488 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Станкевич О. І. 
Фінансовий звіт: прагматика, семантика, структура (на матеріалі російської мови) : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.02 / О. І. Станкевич; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. - Д., 2010. - 18 c. - укp.

Розглянуто лінгвістичні особливості російськомовного фінансового звіту (ФЗ) як особливого виду тексту, що функціонує у просторі економічного дискурсу. Виявлено, що економічні зміни у житті суспільства розширили коло осіб, зацікавлених в економічному спілкуванні, що обумовило виникнення якісних і кількісних змін у жанрово-дискурсивній системі мови. Традиційний ФЗ суб'єкта економічної діяльності, який повинен відповідати чітким стандартам і будуватися у табличній формі, доповнено документами близької тематики, які представлено у ЗМІ. Зафіксовано виникнення нестандартних форм звітів, які можуть мати форму гіпертексту або креолізованого тексту, будуватися у вільній формі, мати певне стилістичне забарвлення. Доведено, що евалютивний характер є спільною рисою усіх структурних типів звітів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70 + У052.9(4УКР)20-149.3-15 в3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА372444 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Стоянова І. Д. 
Мовні засоби реалізації стратегії комунікативного маніпулювання у дискурсі антиутопії / І. Д. Стоянова // Вісн. Луган. нац. ун-ту ім. Т. Шевченка. Філол. науки. - 2012. - № 14. - С. 276-281. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Розглянуто проблему аналізу дискурсу антиутопії, що базується на методології та стратегіях когнітивної лінгвістики й антропоцентричному підході до аналізу мовних явищ. Проаналізовано особливості мовної реалізації комунікативної стратегії маніпулювання в англійському, українському та російському дискурсі антиутопії. Результати дослідження тактик визначеного типу дискурсу підтверджують його етноспецифічний характер.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70 + Ш141.14-70 + Ш12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Яроцкая Г. С. 
Аксиогенез экономического сознания в русской лингвокультуре : монография / Г. С. Яроцкая; Одес. нац. ун-т им. И.И. Мечникова. - Одесса : Одес. нац. ун-т, 2013. - 551 c. - Библиогр.: с. 485-550 - рус.

Разработана модель интерпретации языковых фактов, рассмотренных в исторической перспективе, на основе анализа системно-языкового и коммуникативного уровней репрезентации дохристианского и христианского периодов аксиогенеза экономического сознания. Отмечено, что данный подход позволяет реконструировать аксиопрограмму русского экономического сознания. Впервые применен диахронический подход при исследовании структуры экономических концептов и экономической концептосферы. Введено понятие аксиогенеза экономической концептосферы. Предложена структура аксиосферы экономического сознания, которая в наибольшей степени поддается языковой верификации. Выработаны методы моделирования сегментов концептосфер в составе национальной экономической концептосферы. Выявлена корреляция между процессами развития структуры концептов и диахроническими изменениями лексических микропарадигм, объективирующих их в языке.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА780726 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Шевчик К. Ю. 
Структурно-семантичні та функційно-прагматичні особливості стислих текстів у педагогічному дискурсі (на матеріалі підручників з російської мови) : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.02 / К. Ю. Шевчик; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. - Дніпропетровськ, 2013. - 20 c. - укp.

Досліджено лінгвістичну специфіку стислого компонента тексту підручника російської мови. З'ясовано, що наявна велика кількість різноманітних жанрових різновидів текстів: первинні і вторинні, прості та комплексні, мовні і риторичні. Виявлено в тексті підручника такі жанри, як назва, рекламний напис на обкладинці, анотація, зміст, умовні позначення, підписи до малюнків, постійні рубрики у формі таблиць, настанови до вправ й лексикографічне тлумачення слова, підзаголовки, короткий довідковий розділ, еліпсований текст, короткі висловлення - прислів'я, афоризми, анекдоти, посмішки, жарти тощо. Зазначено, що функційно-прагматична палітра стислого тексту в структурі підручника створюється з таких епіфункцій, як референція, експресія, когніція.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА404654 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Сєгал Н. О. 
Категорія ПРОСТІР у російськомовному політичному дискурсі: лінгвокогнітивний аспект : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.02 / Н. О. Сєгал; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С. Сковороди. - Х., 2012. - 19 c. - укp.

Уперше подано опис специфіки семантичної організації й функціональних особливостей лексичних одиниць, які утворюють двочленні опозиції категорії "простір". Розкрито фреймово-слотову структуру простору в політичному дискурсі. Створено метафоричні моделі фрагментів мовної картини світу, розкрито функціонально-прагматичний потенцыал моделей, визначено механізми їх формування. Запропоновано методику фреймового аналізу для опису просторових метафор політичного тексту, яку можна застосувати в лексикографічній практиці, а також у розробці теорії когнітивних структур пізнання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА389726 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Куварова Е. К. 
Типология русского эпистолярного вокатива : монография / Е. К. Куварова. - Днепропетровск : Новая идеология, 2014. - 379 c. - Библиогр.: с. 342-377 - рус.

Описан русский эпистолярный вокатив, обобщающий различные способы указания адресата в письменном послании. Проанализированы три основных аспекта вокативной адресации: структурный, типологический и стилистический. Внимание уделено классификации обращений-апеллятивов, малоизученным средствам установления и поддержания контакта между коммуникантами, таким, в частности, как опосредованная адресация и поливокатив, а также ресурсу и динамике вокативных образований.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА789078 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Діомідова О. Ю. 
Еволюція мовного дискурсу в судових промовах видатних юристів XIX - XX ст. : [монографія] / О. Ю. Діомідова; ред.: Л. М. Пелепейченко. - Харків : Друкарня Мадрид, 2015. - 198 c. - (Legal linguistics). - Бібліогр.: с. 179-198 - укp.

Висвітлено еволюційні процеси у стратегіях і тактиках переконуючих промов на судових засіданнях Росії за вказаний період. Обгрунтовано модель дослідження переконуючого судового дискурсу, уточнено термінологічний апарат дослідження: "еволюція", "стратегія", "тактика", "диспозитив доведення". Виявлено константні елементи диспозитива переконання, що притаманні мовним стратегіям і тактикам упевнювального характеру в усі часи і що не зазнають еволюції: залежність від соціального контексту, поліфункціональність переконувальних промов, синкретичність жанрів промови переконування і інформативного типу. Доведено, що сутність еволюції судової промови переконування визначається співвідношенням раціонального та емоційного складників, особливостями використання юристами маніпулятивних стратегій, функціональних ролей і масок.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х895.9(4РОС)1-1 + Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА798738 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Нотина Е. А. 
Интертекстуальность в сопоставительном изучении языков / Е. А. Нотина, И. А. Быкова // Мова: наук.-теорет. часоп. із мовознавства. - 2016. - № 25. - С. 19-24. - Библиогр.: 9 назв. - рус.

В условиях дальнейшей разработки теоретических основ сопоставительного изучения языков, которое непосредственно связано с новейшими достижениями всех гуманитарных наук, изучение феномена и понятия интертекстуальности приобретает основополагающее значение. Феномен интертекстуальности в научной коммуникации находится в стадии начального изучения и в аспекте сопоставительного изучения языков до сих пор исследованию не подвергался. Предмет исследования - интертекстуальность как макроформа предметного знания и деятельностного опыта в рамках междисциплинарного подхода к проблеме гипертекстового моделирования коммуникации в совокупности с формирующими её социокультурными и коммуникативными компонентами. Цель работы - рассмотреть феномен интертекстуальности в аспекте сопоставительного изучения испанского и русского языков на примере медицинской статьи как стереотипной модели текстопорождения в письменной научной коммуникации. Проведён общий и сопоставительный анализ стереотипных, регулярно воспроизводимых оборотов, служащих для обозначения и оформления перехода к выводам в оригинальных научных статьях на испанском и русском языках; выявлены устойчивые постоянно воспроизводимые языковые средства, имеющие стереотипный характер, которые используются в качестве рекуррентного типа оформления содержания научной статьи по медицине, установлены соответствующие межъязыковые соответствия. Использованы методы общего и сопоставительного анализа, компонентного анализа, метод перевода. Результаты исследования могут иметь практическое применение при изучении лингвистики текста, сопоставительном изучении языков, в лексикологии, переводоведении, педагогической и переводческой практике.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70 + Ш147.21-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70547 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Александрова О. 
Лінгвістичні особливості англомовної та україномовної комунікації молоді / О. Александрова, Т. Корольова // Теорет. й приклад. проблеми сучас. філології : зб. наук. пр. - 2016. - Вип. 3. - С. 197-204. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Вивчено типологічно спільні та конкретно-мовні характеристики молодіжного мовлення на матеріалі аналізу квазіспонтанних текстів діалогічного характеру, відібраних з українських та американських художніх фільмів. Результати проведеного аналізу свідчать, що лінгвістичні ознаки комунікації у молодіжному дискурсі української та англійської мов мають релевантні спільні та конкретно-мовні засоби актуалізації змісту на рівні лексичних, граматичних і просодичних характеристик.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-70 + Ш143.21-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74512 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Романченко А. П. 
Компарально-обставинні та компарально-темпоральні категорійні ситуації: прагмалінгвістичний аспект / А. П. Романченко // Слов'ян. зб. : зб. наук. пр. - 2013. - Вип. 17. - С. 155-165. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Проаналізовано компарально-обставинні та компарально-темпоральні категорійні ситуації, а також встановлено прагмалінгвістичний потенціал мовних засобів у таких ситуаціях на матеріалі українського та російського художнього мовлення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-70 + Ш141.12-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69687 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського