Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (3)Книжкові видання та компакт-диски (68)Журнали та продовжувані видання (21)
Пошуковий запит: (<.>U=Э372.240.92$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
Категорія:    
1.

Мордвінцев В. М. 
Російське самодержавство і Українська провославна церква в кінці XVII - XVIII ст. : Навч. посіб. для студ. іст. ф-ту / В. М. Мордвінцев; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 1997. - 95 c. - укp.

Розглядається боротьба російського абсолютизму проти автономних прав Української православної церкви. Широко представлена діяльність державних, політичних, церковних діячів (П.О.Рум'янцева, Д.Апостола, С.Миславського та інших), яка певною мірою торкалася проблем церковного життя в Україні. Висвітлюється участь українського духовенства в роботі законодавчої комісії 1767-1774 рр., а також процес здійснення секуляризаційної реформи в Україні, тобто позбавлення національної церкви матеріальної бази, а також перетворення духовенства в слухняний апарат самодержавства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-346-021.5 + Э372.240.92(4УКР) + Т3(4УКР)46-55

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588240 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Ковальчук Т. В. 
Взаємодія світської та церковної влади в Російській імперії на початку ХХ століття (за матеріалами українських єпархій РПЦ) / Т. В. Ковальчук // Пробл. історії України XIX - початку XX ст. - 2008. - Вип. 14. - С. 331-337. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)5-55 + Э372.240.92(4УКР)-35-021.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72651 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
3.

Рибак І. В. 
Політика радянської влади щодо російської православної церкви в Криму (1917 - 1941 рр.) : автореф. дис... канд. іст. наук / І. В. Рибак; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. - Черкаси, 2008. - 20 c. - укp.

Вперше у сучасній вітчизняній історіографії системно вивчено політику радянської влади щодо Російської православної церкви в Криму в 1917 - 1941 рр. На підставі дослідження значної кількості історичних джерел, частина з яких уперше введена до наукового обігу, визначено й охарактеризовано основні етапи становлення державно-церковних відносин у даному регіоні. З'ясовано, що в результаті реалізації декрету "Про відокремлення церкви від держави" Російська православна церква в Криму втратила своє значення духовно-культурного осередку регіону, а священослужителі та прихожани зазнали утисків. Доведено неприхований репресивний характер кампанії з вилучення церковних цінностей в Криму, а її наслідки не виправдали очікуваного державою економічного результату, оскільки більшість коштів, одержаних владою за продаж вилученого, витрачалася не за призначенням. Розкрито еволюцію політики радянської влади щодо Російської православної церкви в Криму, розглянуто адміністративні та репресивно-каральні методи її здійснення. Доведено, що ідейно-агітаційна діяльність радянських органів влади в Криму була спрямована на пропаганду та насадження атеїзму, цінностей комунізму, ліквідацію духовності, виразником якої є Російська православна церква.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)61-55 + Э372.240.92(4УКР-6КРМ)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА357768 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Балягузова О. Ю. 
Розкол в українському православ'ї у 1921 - 1930 рр. (на матеріалах Півдня України) : Автореф. дис... канд. іст. наук / О. Ю. Балягузова; Запоріз. нац. ун-т. - Запоріжжя, 2006. - 20 c. - укp.

Проведено комплексне дослідження історії та розколу українського православ'я на Півдні України у 1921 - 1930 рр. Визначено місце у даному процесі радянських органів влади та більшовицької партії. Виявлено, що на етапі становлення у 1920 - 1921 рр. українські парафії (основа майбутньої Української Автокефальної Православної Церкви - УАПЦ) мали певну популярність. Обгрунтовано тезу про наявність у південному регіоні значної кількості віруючих та священнослужителів, які підтримували ідею українізації церкви, але не відокремлювали її від офіційної Російської православної церкви (РПЦ). Встановлено вплив на популярність і поширення парафій УАПЦ таких факторів, як недостатня підготовка духовенства, наявність у регіоні єпископа РПЦ, дії радянських владних структур. Відтворено загальну картину розвитку "обновленського руху" в регіоні протягом 1922 - 1930 рр. Підтверджено тезу попередніх дослідників щодо провідної ролі у процесі розколу православної церкви органів державної влади, насамперед ВУНК - ДПУ - ОДПУ, рішення та плани дій яких визначали ЦК КП(б)У.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.270.91(4УКР7)-36-017 + Э372.271-36 + Э372.240.92(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА342880 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Новгородський О. М. 
Російська православна церква за кордоном у США. 1922 - 1994 роки - шлях церковних розділень : Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О. М. Новгородський; Донец. нац. ун-т. - Донецьк, 2003. - 19 c. - укp.

Проведено дослідження діяльності Російської православної церкви за кордоном (РПЦЗ) у США та причини її внутрішніх розділень. Вперше проаналізовано статистичні показники, що характеризують масштаби діяльності РПЦЗ. У науковий обіг введено нові документи з церковних фондів, що зберігаються у державних архівах Росії та України. Виявлено причини заснування РПЦЗ, охарактеризовано її структуру, провідні ідеологічні принципи та умови діяльності. Доведено визначальний вплив революції 1917 р. та її наслідків на виникнення кризи в середовищі офіційного православ'я та подальших розколів у церковній організації. Встановлено причини першого розколу в РПЦЗ у Європі та США, зокрема вплив політичних, організаційних та особистісних чинників на поглиблення кризової ситуації. Досліджено подальші церковні поділи в середовищі російського православного зарубіжжя та вплив на актуалізацію даних процесів Декларації 1927 р. про лояльність до радянської влади, а також подій Другої світової війни, що зумовили зростання авторитету СРСР у світі та падіння впливу церковних організацій, які знаходилися в опозиції до радянської системи. Показано непримиренну позицію ієрархів РПЦЗ щодо Московського патріархату та інших східних православних церков. Наведено оцінку діяльності РПЦЗ на сучасному етапі в США та її взаємодії з Православною церквою в Америці. Визначено перспективи подальшого функціонування РПЦЗ як автономної організації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.240.92(7США) + Т3(7США=9РОС)6-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА335823 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Мазурика Ю. В. 
Місіонерська діяльність Російської Православної Церкви в Східній Азії (друга половина XIX - початок XX ст.) : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Ю. В. Мазурика; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. - Х., 2011. - 19 c. - укp.

Розглянуто історію Російських духовних місій у східноазіатському регіоні у тісному взаємозв'язку з впливом суб'єктивних та об'єктивних факторів (цивілізаційного, державного, церковного й особистісного) на результати діяльності православних місіонерів. На основі розробленої методології вивчення закордонної місіонерської діяльності виділено моделі "православних місіонерських практик" в Китаї, Японії та Кореї та визначено загальне відношення Російської держави та Церкви до закордонної місіонерської діяльності в цей період, особливості православної місіонерської традиції в країнах Східної Азії, ступінь розвитку православно-конфуціанського діалогу. Зроблено висновок, що успіх православної місіонерської діяльності в Східній Азії залежав як від особистості, "місіонерської свідомості" та "місіонерського досвіду" кожного конкретного православного місіонера, так і від чисельних "режимів дії", що виражалися в цивілізаційних, державних і церковних умовах (контекстах) функціонування тієї чи іншої православної місії. Розмаїтість конфігурацій даних контекстів дозволила виокремити загальні та особливі риси в діяльності східноазіатських правосласних місій, а також акцентувати увагу на результативності "місіонерських практик" православних проповідників у східноазіатському регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.240.92(55)-35

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА384166 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Буравський О. А. 
Інституалізаційні процеси в Римо-католицькій церкві на Правобережній Україні (кінець XVIII - початок XX ст.) : автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 09.00.11 / О. А. Буравський; НАН України, Ін-т філос. ім. Г.С. Сковороди. - К., 2013. - 40 c. - укp.

Досліджено інституалізаційні процеси у Римо-католицькій церкві на Правобережній Україні після її входження до Російської імперії (кінець XVIII - початок XX ст.). Проаналізовано православно-католицькі відносини та етноконфесійну політику російського самодержавства, а також соціально-економічне становище, громадсько-політичну позицію римо-католицького духовенства, його освітньо-культурну та благодійницьку діяльність. Доведено, що в урядовій політиці Російської імперії Російська православна церква використовувалася як засіб обмеження католицизму, здійснення політики русифікації в регіоні. З'ясовано що римо-католицьке духовенство виступало вирішальним чинником протистояння асиміляційним процесам і збереження польської національної самобутності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375.09(4УКР34)-6 + Э372.240.92(4УКР34)-35-019.875 + Э377.109(4УКР34)-3-019.87

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА402316 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського