Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (17)Автореферати дисертацій (182)Реферативна база даних (1736)Книжкові видання та компакт-диски (290)Журнали та продовжувані видання (21)
Пошуковий запит: (<.>K=ВИЗНАЧН$<.>+<.>K=ДАТА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 102
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   енциклопедія   
Категорія: Біологічні науки   
1.
 


Schultz, K.
Ken schultz's field guide to saltwater fish [Electronic resource] / K. Schultz. - Chichester : Wiley & Sons, 2003. - 288 p.
Переклад назви: Польовий визначник морських риб

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Широко известная энциклопедия морских рыб Севереной Америки. В книге описаны более 200 рыб обитающих в прибрежных и открытых океанических водах Северной Америки. Даны описание и рисунки рыб, их повадки и среда обитания. Словарь терминов и общие сведения о строении рыб. Эта книга может заинтересовать не только людей увлекающихся ихтиологией, но и простых рыбаков, любителей и профессионалов, охотящихся на просторах Северной Америки.



Кл.слова:
риба

   Тип видання:   зб. статей   
2.


І ми в Європі! [Електронний ресурс]. - Кн. 1. Відповідь опонентам. - Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2002. - 64 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Статті, що увійшли до першої книги, є відповіддю на антинаукову, заполітизовану реакцію академіка НАН України О. Мишанича з приводу визначного факту в історії подкарпатських русинів - виходу в світ довідкового видання "Энциклопедия Подкарпатской Руси".



Кл.слова:
наукова полеміка -- Прикарпаття -- русин

   Тип видання:   довідник   
3.


Історія України. Хронологія основних подій [Електронний ресурс] / авт.-упор. Ю. М. Алексєєв, А. Г. Вертегел, В. М. Даниленко. - К. : Либідь, 1995. - 112 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Довідкове видання містить хронологію основних подій, що відбулися в українських землях, починаючи з найдавніших часів і до сьогодні. У додатку читач знайде методичні поради для абітурієнтів, які готуються до екзамену або тестування з історії України. Матеріал викладено українською та російською мовами, що стане в пригоді тим, хто перейшов на навчання державною мовою, але активно ще не володіє нею. Для вступників до вищих навчальних закладів, учнів загальноосвітніх шкіл, гімназій і ліцеїв.



Кл.слова:
історія України -- визначні дати -- історичні події

   Тип видання:   наукове видання   
4.


Історія українського мистецтва [Електронний ресурс] : у 5 т. / голов. ред. Г. Скрипник ; Національна академія наук України, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. - К. : [б. в.], 2007-2011

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Мистецтво первісної доби та стародавнього світу. - 2008. - 710 с.

Т. 2 : Мистецтво середніх віків. - 2010. - 1296 с.

Т. 3 : Мистецтво другої половини XVI - XVIII ст.. - 2011. - 1088 с.

Т. 5 : Мистецтво XX ст.. - 2007. - 1048 с.


У першому томі автори поставили за мету реконструювати цілісний образ найдавніших етапів мистецького життя на українських землях, переважно на прикладі тих артефактів, що постали на них та збереглися до наших днів. У ній представлено мистецтво пізньопалеолітичного населення України, енеолітичної людності (зокрема, подано неперевершеної майстерності зразки кераміки носіїв трипільської культури; репрезентовано пам’ятки образотворчості народів бронзової доби, кімерійців, скіфів, сарматів (особливо вишукані ювелірні (золоті й срібні) вироби – чаші, пекторалі, амфори, золоті оздоби парадного вбрання, рельєфні зображення сюжетів і сцен зі скіфського життя, кам’яні скульптури тощо). Розлогі розділи тому присвячені образотворчому мистецтву та художнім ремеслам населення античних держав Північного Причорномор’я, культурна традиція яких мала безпосередній вплив на мистецькі процеси на цих територіях у наступні епохи. Чи не вперше розглянуто в контексті історії мистецтва пам’ятки кельтського населення та латенізованих культур. Значно повніше висвітлено культурну спадщину праслов’янського й готського населення українських земель тощо.

Другий том “Історії українського мистецтва” присвячено історії художніх процесів на українських теренах у добу середньовіччя (кінець ІV/VI – XV/середина XVI). Важливим наміром авторів та упорядників стало висвітлення родоводу та стильових особливостей вітчизняного мистецтва, його видової специфіки. У дослідженнях архітектури, монументальної скульптури, мозаїк, фресок, іконопису, оздоблення рукописної книги, художніх ремесел окреслено риси, які й нині маркують процес творення українського світу.

У третьому томі “Історії українського мистецтва” висвітлюються розвиток, жанрове й стильове розмаїття української архітектури, образотворчого та декоративного мистецтва козацько-гетьманської доби, що охоплює фактично три століття – XVI, XVII, XVIIІ, національні варіанти європейських стилів ренесансу й бароко, які стали набутком більшості визначних пам’яток, розглянутих у цьому виданні.

Глибоким філософським осмисленням та форматним осягненням вирізняються розділи праці, присвячені мистецькій спадщині ХІХ ст. – періоду, коли українська національна культура виявила неабияку життєстійкість, витворивши за вкрай складних соціополітичних умов довершені мистецькі твори, «зуміла розвинути більшість сучасних видів мистецтв, а в багатьох із них створити класичні цінності і дати імена світової міри». Автори розділів слушно зауважують, що мистецька спадщина цієї епохи формувалася й визрівала в чужинському культурному середовищі та під тиском нових суспільно-політичних реалій, що спричиняли розмежування між культурою народною та панівних верств, динамічну зміну стильових напрямів – перехід від бароко до романтизму та реалізму. Дослідники чи не вперше в мистецтвознавстві пострадянського періоду залучають до аналізу українського образотворення нові імена художників та архітекторів, нові реалії та здобутки малярської і будівельної спадщини, розглядаючи в контексті українського мистецького процесу як пам’ятки, що виникли в Україні і на питомо українському ґрунті, так і ті мистецькі явища, що хоча й творилися поза Україною, проте тематикою і змістом стосувалися української культурної традиції та історії.

5-й том, присвячений мистецтву ХХ століття, є, власне, першою спробою накреслити і дати об’єктивну оцінку основним процесам, що відбувалися впродовж усього минулого століття в художньому житті на теренах нашої країни, намаганням відтворити цілісну картину мистецького життя, що розвивалося в контексті загальноєвропейського художнього процесу, єдиному річищі світового художнього розвитку.



Кл.слова:
образотворче мистецтво -- монументальна скульптура -- декоративно-вжиткове мистецтво

   Тип видання:   довідник   
5.

Алексеев, Д. Ю.
Краткий справочник дат по истории [Електронний ресурс] / Д. Ю. Алексеев. - 2-е изд.. - СПб. : Питер, 2009. - (Карманный справочник)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Денис Алексеев - доцент СПб ГТУРП, одного из ведущих технических вузов Санкт-Петербурга, эксперт ЕГЭ по истории. Справочник составлен на основе опыта работы со студентами, абитуриентами и школьниками.Он просто необходим учащимся, которым предстоят экзамены по истории или сдача ЕГЭ, однако он также рассчитан на широкий круг любителей истории и культуры. Вся информация отобрана с учетом экзаменационных требований и оптимально сгруппирована для облегчения поиска. Представлены даты основных экономических, политических и культурных событий истории человечества. Справочник удобен в работе: каждый раздел, помимо последовательного перечня дат с развернутыми описаниями событий, снабжен дополнительными указателями. Вы сможете отыскать необходимую информацию, используя различные варианты поиска, в зависимости от того, какой исходной информацией располагаете.



Кл.слова:
історія -- дата

   Тип видання:   життєпис   
6.

Андрєєв, В. М.
Віктор Петров. Нариси інтелектуальної біографії вченого [Електронний ресурс] : монографія / В. М. Андрєєв. - Дніпропетровськ : Герда, 2012. - 476 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії на основі опублікованих та архівних документів, які переважно вперше впроваджуються до наукового вжитку, згадок сучасників, реконструйовано інтелектуальну біографію визначного українського історика Віктора Платоновича Петрова (1894-1969). Докладно висвітлено наукову діяльність ученого, проаналізовано його творчий доробок, показано місце та роль науковця у вітчизняній гуманітаристиці й, зокрема, історичній науці. Основний акцент зроблено на висвітленні його оригінальної концепції вітчизняної історії та теорії епох, що стала її методологічним підґрунтям. За В. Петровим історія українського народу є дискретною, не підпорядкованою ідеї прогресу та генетично пов’язаною з європейською культурою, адже має спільне з нею коріння - антична цивілізація. Історія України - невід’ємна складова частина європейського історичного процесу. Основні віхи життєвого і творчого шляху В. Петрова подаються на тлі суспільно-політичних подій в Україні, СРСР та світі. Також увазі читача пропонується праця В. Петрова «Скіфи. Мова і етнос» (1968). Сподіваємося, що перевидання призабутої книги допоможе актуалізувати науковий доробок визначного українського інтелектуала. Для всіх, хто цікавиться історією України та історією історичної науки.



Кл.слова:
соціальна антропологія -- культурологія -- археологія -- літературна критика

   Тип видання:   нормативно-правовий акт   
7.


Арбитражный процессуальный кодекс Российской Федерации [Електронний ресурс] : текст с изм. и доп. на 1 мая 2009 года. - М. : Эксмо, 2009. - 208 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Настоящее издание содержит текст Арбитражного процессуального кодекса Российской Федерации с изменениями и дополнениями на 1 мая 2009 года. Если есть изменения, вступающие в силу позднее, то вместе с редакцией нормы, действующей на эту дату, приводится норма в новой редакции и указывается дата, с которой она вступает в силу.



Кл.слова:
влада

   Тип видання:   фотоальбом   
8.


Армія безсмертних [Електронний ресурс] : повстанські світлини / упор. В. В'ятрович, Т. Гривул, В. Гуменюк та ін.. - Л. : Мс, 2006. - 212 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга містить більше 240 фотографій, які висвітлюють боротьбу відділів Української Повстанської армії та збройного підпілля Організації Українських Націоналістів. Пропонований альбом є першою спробою комплексно розповісти читачеві мовою світлин про національно-визвольну боротьбу українського народу сер. ХХ ст. - одну із найбільш визначних та героїчних сторінок нашої історії.



Кл.слова:
УПА -- визвольний рух -- Друга світова війна -- фото

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Культура   
9.
 


Білокінь, С. І.
Музей України (Збірка П. Потоцького) [Електронний ресурс] : дослідження, матеріали / С. І. Білокінь. - 3-є вид. доп.. - К. : Центр культурологічних студій, 2006. - 476 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У виданні розкривається історія формування визначної музейної збірки, що містила широке коло раритетних експонатів з українознавства, простежується її побутування в умовах совєцької дійсності, а також історія її загибелі. Вперше повністю публікуються спогади П. Потоцького. Вміщено матеріали до каталога "Музею України" тощо.



Кл.слова:
мистецтво -- пам’ятка культури

   Тип видання:   життєпис   
10.

Байцура, Т.
Иван Семенович Орлай. Жизнь и деятельность [Електронний ресурс] / Т. Байцура. - Пряшев : Отделение украинской лит-ры Словацкого педагогического изд-ва, 1977. - 236 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Авторка описує життя та творчість визначного українського педагога 1-ої половини ХІХ ст., що народився на Закарпатті, а більшу частину життя прожив в Російській Україні.



Кл.слова:
видатна людина -- біографія -- творчість

   Тип видання:   навчальний посібник   
11.

Бобильов, Ю. П.
Концепції сучасного природознавства [Електронний ресурс] / Ю. П. Бобильов. - К. : Центр навчальної літератури, 2003. - 244 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У даному посібнику подано ідеї, погляди та оцінки визначних вчених-дослідників природи щодо актуальних питань природознавства, зв'язків цієї науки із суміжними науками, зокрема фізикою, біологією, історією тощо. Розраховано на студентів вищих навчальних закладів, спеціалістів, всіх, хто цікавиться проблемами саморозвитку і самовдосконалення природи.



Кл.слова:
самовдосконалення -- природа

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.

Борець-Чумак, Ю.
Рейд без зброї. УПА на заході [Електронний ресурс] : спогади / Ю. Борець-Чумак. - К. : Українська видавнича спілка, 1989. - 300 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


ЮрІЙ Борець-Чумак уже відомий українським читацьким кругам Із своєї першої повісті "У вирі боротьби", яка появилася 1971 р. у видавництві Спілки Української Молоді. Спогади "Рейд без зброї" може підказувати читачеві зосередження автора на житті упістів на Заході. Але так воно не є на ділі. Будучи відданим бойовиком української визвольної справи, автор постійно повертає в Україну, а сторінки його опогадів заповнені даними про визначних людей підпілля, події, геройську боротьбу. Це надає його спогадам особливу вартість для виховних і дослідницьких потреб. Описані автором підпільники й епізоди подій по обидвох сторонах "залізної заслони" пригадують про незрівняне геройство Воїнів України і реалістично насвітлюють дійсність на теренах під московською займанщиною і в світі. Цікаво і кольористо зафіксував автор свої і своєї дружини враження і спостереження з "рейду без зброї" довкола світу, зустрічей та розмов з багатьома українськими діячами та друзями з ОУН і УПА.



Кл.слова:
боротьба -- визвольна армія -- історія

   Тип видання:   нормативно-правовий акт   
13.


Бюджетный кодекс Российской Федерации [Електронний ресурс] : текст с изм. и доп. на 2009 г.. - М. : Эксмо, 2009. - 320 с.. - (Российское законодательство)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Настоящее издание содержит текст Бюджетного кодекса Российской Федерации с изменениями и дополнениями на 2009 год. Если есть изменения, вступающие в силу позднее, то вместе с редакцией нормы, действующей на эту дату, приводится норма в новой редакции и указывается дата, с которой она вступает в силу



Кл.слова:
бюджет

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Валянский, С.
Другая история науки от Аристотеля до Ньютона [Електронний ресурс] / С. Валянский, Д. Калюжный. - М. : Вече, 2002 . - 338 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


История всегда находится между двумя крайностями: с одной стороны ее ограничивает хроника действительно произошедших событий, а с другой — заданная схема, определяющая для историка, как он должен эти события трактовать. Проблема лишь в том, что в некий момент неоднозначный, нелинейный, многофакторный процесс истории, подвергшейся многочисленным толкованиям, оформляют в жесткую конструкцию. По мнению авторов книги, чтобы правильно хронологизировать этот процесс, его сначала надо понять, причем заниматься следует не историей имен, а историей идей и достижений. Наука об истории человечества находится пока в таком состоянии, что о точных датах говорить вообще рано: сначала надо разобраться с размещением эпох и общим направлением развития.



Кл.слова:
хронологія науки  -- розвиток людства  -- філософія

   Тип видання:   монографія   
Категорія: Математика   
15.

Вейль, Г.
Полвека математики [Електронний ресурс] / Г. Вейль ; ред. В. Ю. Иваницкий ; пер. з англ. З. А. Кузичевой. - М. : Знание, 1969. - 48 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Первой «круглой» датой нашего столетия явился 1900 год — этот год был ознаменован замечательной речью крупнейшего математика того времени Давида Гильберта, сформулировавшего целый ряд проблем, которые век XIX, так сказать, «завещал» XX веку. Следующей круглой датой следовало считать 1950 год — и эта дата вызвала у одного из самых выдающихся математиков первой половины нашего столетия — Германа Вейля (кстати сказать, ученика Давида Гильберта) желание поделиться с широкой математической публикой своими впечатлениями об успехах математики за первые пять десятилетий XX века и об общих тенденциях, которые можно было усмотреть о процессе развития математики за этот период.Так родилась статья «Полвека математики» , русский перевод которой предлагается ныне вниманию нашего читателя.



Кл.слова:
аксіоматика -- топологія -- геометрія

   Тип видання:   енциклопедія   
16.

Вечерський, В.
Замки і фортеці України [Електронний ресурс] / В. Вечерський, С. Тарасов. - К. : Балтія-друк, 2005. - 64 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У багатій та різноматній історико-архітектурній спадщині України пам'яткам оборонної архітектури - фортецям, замкам, оборонним храмам, міським укріпленням - належить визначне місце. Упродовж багатьох століть вони були головними у забудові міст і містечок. Замки першими відбивали ворожі напади й останніми підкорялися завойовникам. Без перебільшення можна сказати, що від рівня організації оборони залежала доля всіх поселень, життя чи смерть їхніх мешканців. Стародавні пам'ятки, що збереглися донині, становлять органічну складову краєвидів Поділля, Галичини, Закарпаття, Волині, Причорномор'я, Криму, інших країв нашої держави.



Кл.слова:
укріплення

   Тип видання:   життєпис   
17.


Визначні жінки України [Електронний ресурс]. - [Б. м.] : Об'єднання Українських Жінок на еміграції, 1950

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Серія 1 : 1. Олена Пчілка. 2. Старицька-Черняхівська. - 64 с.


Ольга Петрівна Косач (Олена Пчілка) (29 липня 1849 - 4 жовтня 1930) Ольга Косач Ольга Петрівна Косач, у дівоцтві Драгоманова, народилася у червні 1849 року на Полтавщині, місті Гадяч. Вона була донькою Петра Драгоманова, але з роками, ставши відомою письменницею взяла псевдонім Олена Пчілка. Українка за походженням і щира патріотка в душі вона пишалася своїм походженням і привчала дітей шанувати рідну землю, народ і звичаї. Утім, процес "українізації" в родині Олени Пчілки, мати відомої Української поетеси Лесі Українки, відбувався не так уже й просто. Хоча б з огляду на те, що чоловік і батько їхніх шести дітей і в сім'ї і на службі спілкувався російською мовою, щоправда, чисто літературною, а не містечковим суржиком. однак українська мова, українська ідея були йому не чужі. Старицька-Черняхівська Людмила Михайлівна (17.08.1868, м. Київ, — 1941) — письменниця, перекладачка, громадська діячка. Дочка письменника М. Старицького. Навчалася в київській приватній гімназії В. Ващенко-Захарченко. У 1888—1893 рр. брала участь у роботі літературного гуртка «Плеяда». З 1908 р. — член ТУП. З 1912 р. разом із сестрою Марією керувала роботою літературно-мистецького клубу «Родина» в Києві. З 1914 р. співробітничала в Київському комітеті для допомоги українцям-біженцям; працювала сестрою милосердя у військовому шпиталі. З квітня 1917 р. — член Української Центральної Ради. З травня 1917 р. — член президії товариства «Український національний театр». З 1919 р. — заступниця голови Національної ради українських жінок (м. Кам’янець-Подільський). З 1920 р. працювала в установах ВУАН. У 1930 р. заарештована у справі «Спілки визволення України» і тимчасово ув’язнена в м. Харкові; того ж року засуджена до умовного 5-річного строку позбавлення волі й вислана до м. Сталіно (нині Донецьк), де займалася перекладацькою діяльністю. У 1936 р. повернулася до Києва. В липні 1941 р. вдруге заарештована НКВС і вислана до Харкова, звідки вивезена під конвоєм до м. Акмолинська (Казахстан); померла в дорозі. У 1989 р. реабілітована посмертно.



Кл.слова:
література -- українська література -- біографія

   Тип видання:   довідник   
Категорія: Біологічні науки   
18.


Визначник прісноводних водоростей Української РСР [Електронний ресурс]. - К. : Наукова думка, 1978-1983

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 10 : Матвієнко О.М., Догадіна Т.В. Жовтозелені водорості - Xanthophyta. - 1978. - 512 с.

Вип. 11 : Топачевський О.В., Оксіюк О.П. Діатомові водорості - Bacillariophyta (Diatomeae). - 1960. - 412 c.

Вип. 12 : Мошкова Н.О., Фролова І.О. Червоні та бурі водорості (Rhodophyta, Phaeophyta). - 1983. - 208 с.


Визначник складається з загальної та спеціальної частин. В систематичній частині вміщені таблиці для визначення водоростей, діагнози, рисунки та вказівки щодо поширення в УРСР та всьому СРСР 503 видів діатомових водоростей, представлених 877 формами. Систематична частина визначника побудована за новою системою, розробленою О. В. Топачевським. Наведено великий список літератури про діатомові водорості України. Розрахований на викладачів і студентів університетів і педагогічних інститутів, а також на ботанікїв-альгологів, гідробіологів, спеціалістів рибного господарства.



Кл.слова:
ботаніка -- гідробіологія -- альгофлора -- альгологія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.

Войтович, В. М.
Українська міфологія [Електронний ресурс] / В. М. Войтович. - К. : Либідь, 2002. - 664 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга є спробою осмислення надзвичайно багатого та яскравого світу української дохристиянської міфології - народних уявлень, звичаїв та обрядів, вірувань і повір`їв тощо. Це своєрідний погляд на духовну культуру предків, їхній світогляд, світосприйняття та ментальність. Текст супроводжується авторськими ілюстраціями, відомостями про визначних етнографів минулого та ґрунтовною бібліографією. Для широкого кола читачів, які прагнуть свідомого розуміння коренів історії та культури свого народу.



Кл.слова:
звичай -- обряд -- культура народу

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Астрономія   
20.

Володомонов, Николай В..
Календарь - прошлое, настоящее, будущее [Електронний ресурс] / Н. В. Володомонов. - М. : Наука, 1974. - 64 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Рассказ о различных системах календаря, существовавших ранее и действующих в наши дни. Анализируются их достоинства в недостатки. Рассматриваются различные варианты реформы календаря. Помещенные в книге таблицы дают возможность легко определять дни недели по заданным датам с 1583 по 2000 г. Для учащихся средней школы и широкого круга читателей.



Кл.слова:
час -- хронологія -- всесвітня історія
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського