Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Автореферати дисертацій (104)Реферативна база даних (665)Книжкові видання та компакт-диски (406)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>K=ГУЦУЛЬСЬК$<.>+<.>K=ГОВІР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 39
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   словник   
1.

Аркушин , Г. Н.
Словник західнополіських говірок [Електронний ресурс] : у 2 т. / Г. Л. Аркушин. - Луцьк : Ред.-вид. відд. "Вежа" Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2000

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : А - Н. - 355 с.

Т. 2 : О - Я. - 458 с.


Пропонований словник уміщує понад 13000 діалектизмів (не враховуючи фонетичних варіантів). Записи говіркових слів подаються із 540 населених пунктів Західного Полісся, а також із пограниччя. Як ілюстрації, крім речень зі зв'язного мовлення, використані повір'я, прислів'я та приказки, загадки, уривки з обрядових пісень. Для мовознавців, фольклористів, етнографів, а також усіх, хто цікавиться народною мовою.



Кл.слова:
лінгвістика -- народна мова -- діалектизм -- українська мова

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Верхратский, І.
Про говор галицьких лемків [Електронний ресурс] / І. Верхратский. - Л. : Печатня Наукового товариства імени Шевченка, 1902. - 491 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Засновник українського природознавства, автор перших підручників та творець термінології з різних природничих наук, український філолог Іван Верхратський був дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка у Львові і першим головою його математично-природничо-лікарської секції. Верхратський відомий своїми дослідженнями флори і фауни Східної Галичини. Окрім цього, Іван Григорович був автором наукових праць з української діалектології та лексикології: "Знадоби до словаря южноруского"; "Знадоби до пізнання угорсько-руских говорів". Мові лемків північних схилів Карпат присвятив монографію «Про говір галицьких лемків» (Львів, 1902), яка досі є серед найґрунтовніших праць у цій ділянці, що не втратила наукової вартості. Книга складається зі вступу «Граматика», «Взірців бесіди галицьких лемків» (оповідання і приказки з різних сіл, загадки, приповідки, пісні), «Словарця». Цінна зокрема тим, що писалася в часи, коли лемки ще компактно проживали на своїх етнічних територіях, тож автор мав змогу дослідити говірку у її природному стані. Поданий «Словарець» (обсягом майже 100 с.) є фактично лемківсько-німецьким диференційним діалектним словником.



Кл.слова:
лемки -- діалект -- говірка

   Тип видання:   науково-популярне видання   
3.
 


Влад, Марія.
Стрітеннє [Електронний ресурс] : книжка гуцульських звичаїв і вірувань / Марія Влад. - К. : Український письменник, 1992. - 227 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Хто такий гуцул? Це гонорова й волелюбна людина, яка може багато чого вибачити, але тільки не приниження власної гідності. Ключиком до розуміння духовного світу гуцулів слугує їх оригінальне глибокохристиянська міфологія А Стрітеннє — одно з найулюбленіших свят на Гуцульщині. Відома українська поетеса у першій своїй прозовій книжці вкладає у це слово набагато глибший зміст. Це своєрідна данина рідному краєві, що зумів зберегти свою праісторію спервовіку. Це книжка гуцульських звичаїв і вірувань, давніх легенд, казок, переказів, колядок, ворожінь тощо. Письменниця переконує читача в тому, що врешті-решт холод сучасних негараздів буде подолано всеперемагаючим теплом українського Відродження.



Кл.слова:
звичаї -- етнографія -- Гуцульщина

   Тип видання:   художня література   
4.
 


Герасим'юк, Василь.
Була така земля [Електронний ресурс] / Василь Герасим'юк. - К. : Факт, 2003. - 392 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Поетичні публікації 1972 року в журналах «Дніпро» (число 3) і «Ранок» (число 6) можна вважати дебютом Василя Герасим’юка. Перша його книга з’явилася через десять років. Із 1982 по 2002 роки вийшли збірки: «Смереки», «Потоки», «Космацький узір», «Діти трепети», «Осінні пси Карпат», «Серпень за старим стилем», «Поет у повітрі». Перші вірші цієї книги датовані 1973 роком. «Василь Герасим’юк – гордий поет. Аристократ української поезії. Його поетична свідомість прагне з гуцульських верхів і дніпровських круч осягти шкалу Всесвіту». Іван Дзюба.



Кл.слова:
українська література -- сучасна література -- поезія

   Тип видання:   монографія   
5.

Глуховцева, К. Д.
Динаміка українських східнослобожанських говірок [Електронний ресурс] : монографія / К. Д. Глуховцева. - Луганськ : Альма-Матер, 2005. - 592 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Відтворено динаміку фонологічної (фонетичної), морфологічної та лексичної систем українських східнослобожанських говірок за різні проміжки часу - сто та п'ятдесят років. Виявлено чинники змін даних систем, встановлено індекс динаміки одиниць різних мовних рівнів та розроблено типологію змін у говірках.



Кл.слова:
діалектологія -- лексична система

   Тип видання:   наукове видання   
6.


Говірка села Машеве Чорнобильського району [Електронний ресурс] : в 4 ч.. - К. : Довіра : Центр захисту культурної спадщини від надзвичайних ситуацій, 2003-2005

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Бідношия Ю.І., Дика Л.В. Тексти. - 2003. - 456 с.

Ч. 2 : Воронич Г.В., Москаленко Л.А., Пономар Л.Г. Тексти. - 2003. - 607 с.

Ч. 3 : Бідношия Ю.І. Матеріали до Лексичного атласу української мови. - 2003. - 225 с.

Ч. 4 : Бідношия Ю.І. та ін. Матеріали до Поліського етнолінгвістичного атласу. - 2005. - 704 с.


Книга є частиною монографічного опису говірки та традиційної культури с. Машеве, мешканці якого після Чорнобильської катастрофи 1986 року були компактно переселені в с. Лукаші Баришівського р-ну Київської обл. У1997-2001 роках від переселенців старшого віку здійснено аудіозапис різнотематичних розповідей, а також пісень, замовлянь, переказів і зразків малих фольклорних жанрів. Тексти паспортизовано, подано у фонетичній транскрипції та паралельно у призначеній для нефілологів транслітерації. Представлені матеріали зберігають адекватний мовно-культурний образ втраченої частини Полісся. Праця орієнтована на мовознавців, етнологів, фольклористів, соціологів, а також широке коло читачів.



Кл.слова:
катастрофа -- Полісся -- традиційна культура

   Тип видання:   наукове видання   
7.


Говірки Чорнобильської зони [Електронний ресурс] : системний опис / Національна академія наук України, Інститут української мови ; за ред. П. Ю. Гриценка. - К. : Довіра, 1999. - 271 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі подано нариси про словозміну, синтаксис, лексику та семантику говірок Чорнобильської зони та суміжних ареалів. Нариси розширюють відому дотепер інформацію про поліські діалекти, що належать до архаїчних діалектних типів.



Кл.слова:
діалектологія -- мовознавство -- Полісся

   Тип видання:   наукове видання   
8.


Говірки Чорнобильської зони [Електронний ресурс] : тексти / Національна академія наук України, Інститут української мови ; за ред. П. Ю. Гриценка. - К. : Довіра, 1996. - 358 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі вміщено діалектні тексти, записані на магнітофон у 1994-1996 рр. від переселених з Чорнобильської зони носіїв середньополіського діалекту. Тексти паспортизовано, подано у фонетичному записі. Праця буде корисною україністам, славістам, зокрема, мовознавцям, етнологам, історикам.



Кл.слова:
діалектологія -- мовознавство -- Полісся

   Тип видання:   наукове видання   
9.


Гуцули у Визвольній боротьбі [Електронний ресурс] : спогади січового стрільця Михайла Горбового / за ред. Р. Коваля. - Вінниця : Державна картографічна фабрика ; К. : Історичний клуб "Холодний Яр", 2009. - 472 с.. - (Українська воєнна мемуаристика)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі вміщено спогади січового стрільця Михайла Горбового про його участь у Першій світовій війні, зокрема у складі Гуцульської сотні УСС, про пекло польських тюрем та діяльність Пласту в Косові. Події відбуваються на території сучасних Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Одеської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької областей, а також у Молдові, Придністров’ї і Румунії. Рекомендовано Історичним клубом «Холодний Яр» для вивчення у вищих і середніх навчальних закладах України.



Кл.слова:
Перша світова війна -- українсько-польська боротьба -- історіографія

   Тип видання:   словник   
10.


Гуцульські говірки [Електронний ресурс] / під ред. Я. Закревської. - Л. : Інститут українознавства, 1997. - 232 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Передаємо до Ваших рук Короткий словник гуцульських говірок, що є відображенням основного лексичного складу одного з найцікавіших і найархаїчніших говорів південно-західного наріччя української мови. Гуцульські говірки мають давні традиції вивчення (понад 150 років), однак окремого завершеного й опублікованого словника, який охоплював би говірки всієї Гуцульщини, досі немає. Короткий словник гуцульських говірок є науково-популярним словником шкільного типу, призначеним насамперед для освітянських потреб і масового користувача. Його об’єктом є слово як лексико-словотвірна цілість, а не як відбиття системних регулярних фонетичних і граматичних особливостей, характерних для цих говірок. Пропонований словник є диференційним, тобто він не охоплює усієї лексики, яка функціонує у гуцульських говірках, а подає лише вибрану традиційну діалектну лексику, що не ввійшла до основного словникового складу сучасної української літературної мови. Короткий словник гуцульських говірок призначений для вчителів, які працюють у діалектному оточенні, для учнів, яким він полегшить засвоєння норм української літературної мови, для всіх, хто хоче ознайомитися з діалектним розмаїттям української мови; одночасно він полегшить читання творів художньої літератури, у яких автори використовують гуцульський говір із стилістичною метою, а також користування давніми і сучасними фольклорними й етнографічними матеріалами з Гуцульщини. Пропонований Словник є певним етапом у створенні повного академічного Словника гуцульських говірок, який укладає група мовознавців відділу української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України за принципами і засадами, що відповідають вимогам підготовки академічних діалектологічних видань. Основою його є багатотисячна картотека, яка, хоч і формувалася протягом тривалого часу, досі ще відкрита для поповнення. Авторський колектив плекає надію, що великий кількатомний Словник теж незабаром почне друкуватися окремими випусками, якщо на його підготовку до друку і публікацію будуть знайдені потрібні кошти, належна підтримка та розуміння меценатів і громадськості.



Кл.слова:
говірка -- діалектологія

   Тип видання:   методичний посібник   
11.

Дзендзелівський, Йосип Олексійович.
Конспект лекцій з курсу української діалектології [Електронний ресурс] / Й. О. Дзендзелівський. - Ужгород : Вид-во Ужгород. держ. ун-ту, 1966. - 104 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонований «Конспект лекцій з курсу української діалектології» видається на допомогу студентам-філологам, зокрема заочникам. В основу «Конспекту. » покладено курс лекцій, який протягом ряду років читав автор в Ужгородському державному університеті. Цей випуск «Конспекту. » присвячено вступним розділам. Укладений він в основному у відповідності з діючою університетською програмою з цього курсу. Проте у посібнику не всі розділи розроблені з однаковою докладністю. Ті з питань, які більш-менш достатньо висвітлені в інших посібниках, опускаються. Наприклад, при опрацюванні розділу «Історія вивчення українських говорів» потрібні відомості про вивчення українських говорів та діалектів в УРСР студент може знайти у посібнику А. А. Москаленка «Нарис історії української діалектології» (Одеса, 1961, 1962) та в статті Ф. Т. Жилка «Дослідження діалектів української мови за радянської доби (1917—1957 рр. )» (зб. «Дослідження з мовознавства в Українській РСР за сорок років». К. , 1957). Питання ж вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в країнах народної демократії, у нашій навчальній і науковій літературі поки спеціально не висвітлювалося. При вивченні загальної історії науки це питання досить важливе. У зв'язку з цим у пропонованому «Конспекті. » дещо докладніше, ніж інші розділи, викладено відомості про вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в Польщі, Чехословаччині, Румунії та Угорщині.



Кл.слова:
діалект -- говірка

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Житецкий, П.
Очерк звуковой истории малорусского наречия [Електронний ресурс] / П. Житецкий. - Киев : Университетская типографія, 1876. - 376 с.

Рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Очерк звуковой истории малорусского наречия можна назвати першою ґрунтовною роботою П. Житецького. Цією працею він започаткував системне вивчення історичної фонетики української мови, здійснивши повний і систематичний опис фонетичної системи на основі давніх писемних пам’яток і живого діалектного мовлення. У цій праці він здійснив спробу з’ясувати походження і статус малоруського наріччя (тобто, української мови) за допомогою історичного методу. У межах свого дослідження Житецький розглядає історію розвитку вокалічної системи української мови, піднімає питання виникнення звука і, виводячи його з давніх о та е, зосереджує увагу на системі українського консонантизму, зупиняючись зокрема на характеристиці явища скупчення приголосних, на той час абсолютно не аналізоване. Важливим є також встановлення стійких тенденцій до рівноваги голосних і приголосних, акцентування наявності компенсаційних відношень між голосними і приголосними звуками. Це була фактично перша в українському мовознавстві праця, в якій звукові явища української мови розглядалися не відокремлено, а у внутрішньому зв’язку й історичній послідовності. Як додаток до своєї праці Житецький подав зразки писемної української мови XIV-XVII ст. і говірок української мови, доповнивши їх окремими характеристиками діалектів. Водночас серед недоліків праці треба назвати дещо застарілі уявлення про індоєвропейську та праслов’янську мови, часткове змішування мовних рівнів, зокрема фонетики й морфології тощо. Попри це концепція Житецького про зв’язок вокалізму й консонантизму зберегла актуальність у порівняльно-історичному мовознавстві ХХ ст., давши поштовх до виділення вокалічного і консонантного типів слов’янських мов, а диференційні фонетичні ознаки української мови, виділені Житецьким, лишаються валідними й досі.



Кл.слова:
мова -- фонетика -- історія

   Тип видання:   монографія   
13.

Кайндль, Р. Ф.
Гуцули їх життя, звичаї та народні перекази [Електронний ресурс] / Р. Ф. Кайндль. - Чернівці : Молодий буковинець, 2000. - 208 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії чернівецького етнографа австрійського походження Р.Ф. Кайндля (1866-1930) висвітлюються особливості матеріальної і духовної культури, звичаї і традиції, світоглядні уявлення та фольклор населення буковинської і частково галицької Гуцульщини. Книга, побачивши світ 1894 року німецькою мовою, була першим повним нарисом етнографії гуцулів з-над Черемошу. Її високо оцінили провідні українські народознавці: І. Франк», В. Гнатюк, В. Шухевич, М. Кордуба. Як пам’ятка наукової думки кінця XIX ст., монографія не втратила свого пізнавального значення й у наш час. Українською мовою книга Гуцули публікується вперше. Вона розрахована на етнографів, народознавців, істориків, учителів, усіх, хто прагне глибше пізнати традиційну культуру гуцульської гілки українського народу. Книга побачила світ при сприянні та підтримці народного депутата України Василя Михайловича Ткачука та Коломийської друкарні ім. Шухевича (голова М.М. Андрусяк).



Кл.слова:
фольклористика -- Гуцульщина -- етнографія

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Кубійович, В.
Лемківщина: земля, люди, історія, культура [Електронний ресурс] : в 2 т. / В. Кубійович. - Нью-Йорк : [б. в.], 1988

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1. - 569 с.

Ч. 2. - 494 с.


Вважається, що назва Лемківщина по­ходить, імовірно від діялектного слова “лем” (лише); ін. поширена назва, або радше самоназва Л., особливо на Пряшівщині, - “русини”, також “руснаки”. Особливості іст. розвитку перев. більшости Л. упродовж ст. в межах Поль. й кол. Верхньої Угор., в теперішній Слов., їхня боротьба за виживання як етн. групи в умовах поль. й словаць. оточення та відрубність від основного укр. етн. масиву відбилися на матеріяльній та духовній культурі й говірках українців цього реґіону. Зокрема, для Л. більшою мірою ніж для ін. укр. реґіональних груп, характерні плекання традиційних форм побуту й вірувань, а також досить ефективний спротив різним асиміляційним впливам. Усе це допомагало лемкам зберігати свою субетн. тотожність, в т.ч. в умовах діяспорного проживання.



Кл.слова:
краєзнавство -- історія -- Україна

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Лесів, М.
Українські говірки у Польщі [Електронний ресурс] / М. Лесів. - Л. : Український архів, 1997. - 496 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Це книга про слово, що віками на території Лемківщини, Бойківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя берегло українців від втрати тотожності, від загибелі.



Кл.слова:
слово -- словосполучення -- діалектологія

   Тип видання:   словник   
16.

Лесюк, Микола.
Мовний світ сучасного галицького села (Ковалівка Коломийського району) [Електронний ресурс] / Микола Лесюк. - Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2008. - 328 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У цій книжці охарактеризована говірка села Ковалівка Коломийського району Івано-Франківської області, яка відбиває в собі риси гуцульського і покутського говорів. Зацікавлений читач може ознайомитися із лексикою мешканців села, що зібрана і представлена в словнику. Це лексеми, яких або немає в українській літературній мові, або які мають відмінні від літературних відповідників значення та звучання. Подані тут також фразеологізми, інші сталі словосполучення, які побутують у мовленні мешканців села, зроблений аналіз особових офіційних та неофіційних назв і хресних імен ковалівчан, репрезентоване в затранскрибованих текстах живе мовлення мешканців Ковалівки.



Кл.слова:
діалектознавство -- гуцульський говір -- покутський говір -- фразеологізми

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Максимович, М. О.
Исторія древней русской словесности [Електронний ресурс] : в 2 кн. / М.О. Максимович. - Кіевъ : Университетская типографія, 1839

Рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Кн. 1. - 227с.


У цій праці М. О. Максимовичем вперше було поставлене на наукові підвалини питання про місце української мови серед слов'янських, про її походження і взаємозв'язки з іншими східнослов'янськими мовами. Крім того, тут він класифікує українські діалекти, розрізняючи в малоруському наріччі такі групи говорів (за його термінологією – різності), як києво-переяславську, сіверську, слобожанську і волинсько-подільську, виділяючи серед них як основну і зразкову для української мови києво-переяславську групу, тобто середньонаддніпрянські говори.



Кл.слова:
мова -- діалект -- говір

   Тип видання:   словник   
18.


Малорусько-німецький словар [Електронний ресурс] : в 2 т. / уклад. Є. Желеховський. - Л. : Товариство ім. Шевченка, 1886

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : (А-О). - 1886. - 608 с.

Т. 2 : (П-Я). - 1886. - 528 с.


«Малорусько-німецький словар» Євгена Ієронімовича Желехівського, завершений у публікації Софроном Недільським, містить понад 64000 слів. До появи українсько-російського словника Б. Грінченка він був найповнішим джерелом української лексики. Укладений переважно на західноукраїнському матеріалі, словник відіграв важливу роль у поширенні нової української мови в Галичині та витіснення з ужитку язичія. У словнику застосовано желехівку, західноукраїнський фонетичний правопис, зумовлений діалектними рисами місцевих говірок. Для філологів широкого профілю, мовознавців, фахівців з української мови, наукових працівників, викладачів, студентів, перекладачів.



Кл.слова:
німецька мова -- переклад

   Тип видання:   наукове видання   
19.

Масенко, Л. Т.
Українські імена і прізвища [Електронний ресурс] / Л. Т. Масенко. - К. : Знання, 1990. - 48 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історія виникнення і побутування імен та прізвищ тісно пов'язана з історією народу, з особливостями його матеріальної і духовної культури. У брошурі розглядається походження українських імен і прізвищ, історичні етапи становлення прізвищ, роль народних говірок у формуванні цієї лексичної групи. Висвітлюються питання правопису імен і прізвищ у сучасній українській мові. Розрахована на лекторів, пропагандистів, викладачів вузів, вчителів, студентів філологічних факультетів, широке коло читачів.



Кл.слова:
ономастика -- деривація

   Тип видання:   навчальний посібник   
20.


Матеріали до словника буковинських говірок [Електронний ресурс] : навчальний посібник / ред. К. Ф. Герман, К. М. Лук'янюк, В. А. Прокопенко. - Чернівці : ЧДУ, 1971-1979

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 1. - 1971. - 98 с.

Вип. 2. - 1971. - 60 с.

Вип. 3. - 1972. - 87 с.

Вип. 5. - 1978. - 100 с.

Вип. 6. - 1979. - 108 с.


Матеріали до словника фіксують лексику одного з давніх говорів української мови. Використано матеріали дипломних робіт студентів філологічного факультету, а також матеріали, зібрані діалектологічними експедиціями кафедри української мови ЧДУ. Для мовознавців — науковців, етнографів, викладачів, студентів.



Кл.слова:
слово -- вираз -- правопис -- вимова
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського