Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (24)Тематичний інтернет-навігатор (6)Автореферати дисертацій (1601)Реферативна база даних (7663)Книжкові видання та компакт-диски (2338)Журнали та продовжувані видання (286)
Пошуковий запит: (<.>K=ДРЕВНІЙ$<.>+<.>K=СХІД$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 257
Представлено документи з 1 до 20

   Тип видання:   наукове видання   
1.

Максимович, М. О.
Исторія древней русской словесности [Електронний ресурс] : в 2 кн. / М.О. Максимович. - Кіевъ : Университетская типографія, 1839

Рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Кн. 1. - 227с.


У цій праці М. О. Максимовичем вперше було поставлене на наукові підвалини питання про місце української мови серед слов'янських, про її походження і взаємозв'язки з іншими східнослов'янськими мовами. Крім того, тут він класифікує українські діалекти, розрізняючи в малоруському наріччі такі групи говорів (за його термінологією – різності), як києво-переяславську, сіверську, слобожанську і волинсько-подільську, виділяючи серед них як основну і зразкову для української мови києво-переяславську групу, тобто середньонаддніпрянські говори.



Кл.слова:
мова -- діалект -- говір

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Жигарев, С.
Русская политика в восточном вопросе [Електронний ресурс] : ее история в XVI—XIX веках, критическая оценка и будущие задачи: в 2 т. / С. Жигарев. - Москва : Университетская типографія, 1896

Рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1896. - 997 с.


Издание представляет собой историко-юридические очерки о внешней политике России на Востоке.



Кл.слова:
східне питання -- держава

   Тип видання:   наукове видання   
3.

Верхратский, І.
Про говор галицьких лемків [Електронний ресурс] / І. Верхратский. - Л. : Печатня Наукового товариства імени Шевченка, 1902. - 491 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Засновник українського природознавства, автор перших підручників та творець термінології з різних природничих наук, український філолог Іван Верхратський був дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка у Львові і першим головою його математично-природничо-лікарської секції. Верхратський відомий своїми дослідженнями флори і фауни Східної Галичини. Окрім цього, Іван Григорович був автором наукових праць з української діалектології та лексикології: "Знадоби до словаря южноруского"; "Знадоби до пізнання угорсько-руских говорів". Мові лемків північних схилів Карпат присвятив монографію «Про говір галицьких лемків» (Львів, 1902), яка досі є серед найґрунтовніших праць у цій ділянці, що не втратила наукової вартості. Книга складається зі вступу «Граматика», «Взірців бесіди галицьких лемків» (оповідання і приказки з різних сіл, загадки, приповідки, пісні), «Словарця». Цінна зокрема тим, що писалася в часи, коли лемки ще компактно проживали на своїх етнічних територіях, тож автор мав змогу дослідити говірку у її природному стані. Поданий «Словарець» (обсягом майже 100 с.) є фактично лемківсько-німецьким диференційним діалектним словником.



Кл.слова:
лемки -- діалект -- говірка

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Масперо, Г.
Древняя история народов Востока [Електронний ресурс] / Г. Масперо. - М. : Типо-литография В.Рихтер, 1903. - 714 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Гастон Камиль Шарль Масперо (1846-1916), французский египтолог. При нём началась расчистка и реставрация храмов Карнака и Луксора. Масперо положил начало изданию Генерального каталога Каирского музея. В «Древней истории народов Востока» Масперо подвел итог всему, что было известно о древних народах стран Ближнего Востока к концу XIX в. На основе всех известных источников исследователь изложил историю Египта и Ближнего Востока с момента возникновения цивилизации до времени завоеваний Александра Македонского. Основное внимание он уделяет истории Египта, Ассирии, Персии, но достаточно подробно освещает также и историю Халдеи, Сирии, Иудейского царства, Мидии и др. В своей работе он определял древневосточное общество как феодальное, хотя и признавал широкое применение труда рабов.



Кл.слова:
близький схід -- єгипет

   Тип видання:   зб. статей   
5.


Кореспонденція Якова Головацького [Електронний ресурс] : в 2 ч.. - Л. : Наук. Товариство ім. Шевченка, 1905

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : в літах 1835-49. - 1905. - 614 с.

Ч. 2 : в літах 1850-62. - 1905. - 766 с.


ГОЛОВАЦЬКИЙ Яків Федорович (псевд. — Головацький Ярослав, Русин Гаврило, Балагур Яцко, Галичанин та ін.; 29.Х 1814, с. Чепелі, тепер Бродівського р-ну Львів, обл. — 13.V 1888, Вільнюс) — укр. мовознавець, етнограф, фольклорист, поет, педагог і громад. діяч, чл. Рос. геогр. т-ва, почес. чл. Т-ва історії і старовини російської з 1866. У 1834 — 35 навч. в духовній академії в Кошице та ун-ті в Пешті; закін. 1841 Львів. ун-т. У 1842 — 48 був священиком. Протягом 1848 — 67 працював професором, а 1863 — 64 — ректор Львів. ун-ту. В 1868-88 — голова Віденської археогр. комісії, одночасно (з 1871) — голова Тимчас. комісії по організації Вілен. публ. бібліотеки й музею. Належав до «Руської трійці», організував випуск альм. «Русалка Дністровая» (1837). Досліджував фольклор і етнографію українців зони Карпат («Нарис старослов’янського байкарства або міфології», 1860; «Народні пісні Галицької та Угорської Русі», кн. 1 — 4, 1878; «Про костюми або народне вбрання русинів чи руських у Галичині й північно-східній Угорщині», 1867). Підготував праці про писемні пам’ятки («Хрестоматія церковнословенська і давньоруська», 1854; «Пам’ятки дипломатичної і судово-ділової мови руської в давньому Галицько-Волинському князівстві й суміжних руських областях в XIV та XV століттях», 1867). Велике значення у справі відродження укр. шкільництва і культури мала «Грамматика руского Азыка» Г. (1849), яка спиралася на мовну практику Галичини, була осн. посібником у школах до 1862. На підставі нових діал. даних Г. здійснив одну з перших у вітчизн. мовознавстві спроб опису діал. диференціації укр. мови — «Розправа о язиці южноруськім і єго нарічіях» (1848); виділив волин.-поділ. (або українське), галицьке (або наддністрянське) і карпаторуське наріччя. Обстоював самобутність укр. мови, підкреслював її глибокі істор. корені. У питаннях реформування правопису, витворення норм укр. літ. мови виявляв непослідовність. Створив «Географический словарь западнославянских и югославянских земель и прилежащих стран» (1877, вид. 1884), опубл. «Читанку» М. Шашкевича (1850) тощо. Уклав досконалий для свого часу регіональний словник говорів Галичини, Буковини і Закарпаття — «Материалы для словаря малорусского нарЂчія, собраныя в Галиціи и въ СЂверо-восточной Венгрии...» (1857 — 59, літери А — 3) та «Словник української мови» (обидва — в кн.: Науковий збірник Музею української культури у Свиднику, т. 10. Пряшів, 1982).



Кл.слова:
нація -- українська література -- самоідентифікація

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Иностранцев, К.
Торжественный выезд фатымидских халифов [Електронний ресурс] / К. Иностранцев. - СПб. : Типография имепраторской академии наук, 1905. - 127 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Kнига включает очерк об истории внешнего быта и искусства Востока, а также перевод и комментарии к арабским текстам Макризи и Ибн-Тагрибирди о традициях мусульманского Египта.



Кл.слова:
східний побут

   Тип видання:   наукове видання   
7.
 


Панейко, В.
Зєдинені держави Східної Європи [Електронний ресурс] : галичина й Україна супроти Польщі й Росії / В. Панейко. - Відень : [б. в.], 1922. - 82 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
слов'яни -- націоналізм -- самоідентифікація

   Тип видання:   методичний посібник   
8.

Шахматов, О. Л.
Нариси з історії української мови та хрестоматія [Електронний ресурс] : з пам'ятників письменської старо-українщини ХІ-ХVІІІ в.в. / О. Л. Шахматов, А. Г. Кримський. - К. : Друкар, 1922. - 182 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


О.Шахматов займався у тому числі й питанням історії української мови, якому і присвячена пропонована книга. Шахматов брав участь у складанні декларації Петербурзької АН «Про скасування обмежень малоруського друкованого слова» (1905 — 1906) (див. також Заборона українського слова в Росії. Реферат Петербурзької Академії наук (1916) [PDF]). Це було в згоді з політичними поглядами Шахматова: як типовий російський ліберал (член партії конституціоналістів-демократів) він обстоював культурні права народів Росії, але при умові недоторканости Рос. Імперії. Відповідно, коли 1917 Україна йшла до незалежності, Шахматов зайняв різко негативну позицію. Початки української мови автор виводив з «південного наріччя» «спільнодавньоруської» мови. Шахматов вважав витоки української мови у загальних рисах автохтонними (хоч часом містив їх між Прутом і дол. Дніпром, а часом далі на північ, у середньому Подніпров'ї). Не зважаючи на вразливі місця у теорії Шахматова, його історично-генетичні концепції підкуповували своєю цілісністю, включенням колосальної кількости фактів, синтетичністю. На кілька десятиліть вони визначили трактування цих проблем у східньослов'янському мовознавстві, навіть у противників Шахматова; жодна мовознавча школа не мала такого впливу в Росії — СССР у першій половині 20 ст., як школа Шахматова.



Кл.слова:
мовознавство

   Тип видання:   наукове видання   
9.

Рудницький, С. Р.
Нафта Східної Галичини [Електронний ресурс] / С. Р. Рудницький. - Вінніпег : Український Прапор, 1922. - 42 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга присвячена розробці нафтових родовищ у Східній Галичині наприкінці XIX - на початку XX ст. До початку Першої світової війни вони давали близько 5 % світового видобутку нафти.



Кл.слова:
енергоресурси -- нафтова промисловість

   Тип видання:   методичний посібник   
10.

Шахматов, О.
Нариси з історії української мови та хрестоматія з пам'ятників письменської старо-українщини ХІ-ХVІІІ в.в. [Електронний ресурс] / О. Шахматов, А. Кримський ; Українська академія наук. - К. : Друкарня Української академії наук, 1924. - 208 с.. - (Збірник історично-філологічного відділу ; № 12)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


О.Шахматов займався у тому числі й питанням історії української мови, якому і присвячена пропонована книга. Шахматов брав участь у складанні декларації Петербурзької АН «Про скасування обмежень малоруського друкованого слова» (1905 — 1906) (див. також Заборона українського слова в Росії. Реферат Петербурзької Академії наук (1916) [PDF]). Це було в згоді з політичними поглядами Шахматова: як типовий російський ліберал (член партії конституціоналістів-демократів) він обстоював культурні права народів Росії, але при умові недоторканости Рос. Імперії. Відповідно, коли 1917 Україна йшла до незалежності, Шахматов зайняв різко негативну позицію. Початки української мови автор виводив з «південного наріччя» «спільнодавньоруської» мови. Шахматов вважав витоки української мови у загальних рисах автохтонними (хоч часом містив їх між Прутом і дол. Дніпром, а часом далі на північ, у середньому Подніпров'ї). Не зважаючи на вразливі місця у теорії Шахматова, його історично-генетичні концепції підкуповували своєю цілісністю, включенням колосальної кількости фактів, синтетичністю. На кілька десятиліть вони визначили трактування цих проблем у східньослов'янському мовознавстві, навіть у противників Шахматова; жодна мовознавча школа не мала такого впливу в Росії — СССР у першій половині 20 ст., як школа Шахматова.



Кл.слова:
мовознавство -- мова

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Маслова, О. М.
Рукописна книга [Електронний ресурс] / О. М. Маслова. - К. : Держвидав України, 1925. - 114 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дана публікація присвячена історії рукописної книги у світі. Матеріал поділений на три розділи: рукописна книга стародавнього світу, рукописна книга середньовіччя та раннього відродження та рукописна книга у південних і східних слов'ян. Розглядаються різні технології виготовлення книг, що існували в різних частинах світу, матеріали, що для цього використовувалися. Видання доповнене ілюстраціями із зображенням давніх книг, процесом їх виробництва.



Кл.слова:
бібліотекознавство -- книгознавство -- бібліотека

   Тип видання:   підручник   
12.

Струве, В. В.
История древнего Востока [Електронний ресурс] : краткий курс / В. В. Струве. - М. : ГСЭ, 1934. - 136 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В основу настоящего учебника «Истории древнего Востока» положен курс лекций, читавшийся на протяжении ряда лет академиком В. В. Струве на историческом факультете Ленинградского государственного университета. Первое издание курса акад. Струве, вышедшее в 1936 г. в качестве 1-го тома серии ГАИМК «История древнего мира», для настоящего издания подверглось существенной переработке и дополнениям. Ряд вопросов истории древнего Востока не является еще разработанным в исторической науке; это, естественно, отражается и на составлении курса для вузов по этому разделу древней истории. При внесении дополнений и переработке настоящего издания автор стремился учесть требования, предъявляемые к курсу истории древнего Востока на исторических факультетах университетов и институтов.



Кл.слова:
давній Схід -- політичний устрій -- історичний документ

   Тип видання:   довідник   
13.

Голубець, М.
Український килим [Електронний ресурс] : друга вистава / М. Голубець. - Л. : Наукове Товариство ім. Т. Шевченка, 1936. - 36 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Даний нарис присвячений українському килимарству. Автором праці є Микола Голубець — український історик, архівіст, краєзнавець, мистецтвознавець, поет, прозаїк та бібліограф. У цій праці українське килимарство порівнюється із еталонним зразком даного ремесла — східними килимами. Розглядається техніка виготовлення килимів, історія розвитку промислу. Показана роль мистецько-промислової спілки у Косові ‘‘Гуцульське мистецтво’’ у відродженні автентичного українського килиму. В книзі міститься велика кількість ілюстрацій (знімків килимів).



Кл.слова:
килимарство -- ремесло -- етнографія

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Николишин, С.
Націоналізм у літературі на східних українських землях [Електронний ресурс] / С. Николишин. - Париж : [б. в.], 1938. - 48 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор аналізує творчість радянських українських письменників під кутом зору національної ідеї



Кл.слова:
політичний режим -- національне питання

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Купранець, О.
Топономастика Ґванінуса з 1611 р. [Електронний ресурс] / О. Купранець. - Вінніпег : Українська Вільна Академія Наук ; Мондер, 1954. - 32 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Алессандро Гваньїні (Гваніус, Гванінус) (1538 — †1614) — італієць з Верони, який служив у Великому князівстві Литовському, у Вітебську, і залишив кілька праць, які стосуються історії східних слов'ян. Найвідоміший своєю працєю «Хроніка Сарматії Європейської», що була надрукована в Кракові в 1578 році. В ній описується історія Польщі, Литви, Русі, Московії, Мазовії, Прусії, Померанії та ін. Пропоноване дослідження греко-католицького священника о. Ореста Купранця стосується аналізу назв "Русь", "Україна", "Волинь" у світлі текстів Гваньїні. Праця цінна в першу чергу для збереження видавничої спадщини української еміграції.



Кл.слова:
Україна -- самоназва -- Русь

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.

Косаренко-Косаревич, Василь.
Московський Сфінкс: міт і сила в образі сходу Європи [Електронний ресурс] / Василь Косаренко-Косаревич. - Повне видання. - Нью-Йорк : [б. в.], 1957. - 490 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
Східна Європа -- історія України

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Ибн Мункыз, У.
Книга назидания [Електронний ресурс] / У. Ибн Мункыз. - М. : Изд-во восточной лит-ры, 1958. - 332 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
східна філософія -- середньовіччя

   Тип видання:   науково-популярне видання   
18.
 


Брайчевський, М. Ю.
Римська монета на території України [Електронний ресурс] / М. Ю. Брайчевський. - Київ : АН УРСР, 1959. - 244 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У дослідженні розглянуто територію і хронологію знахідок римських монет в межах України, торгівлю східних слов’ян з Римською імперією, процес утворення скарбів та ряд інших важливих питань, пов’язаних з роллю римської монети у східнослов’янському суспільстві, та його соціально-економічним розвитком у першій половині І тис. н.е.



Кл.слова:
Античність -- торгівля -- грошовий обіг -- нумізматика

   Тип видання:   наукове видання   
19.

Кобилянський, Б. В.
Діалект і літературна мова [Електронний ресурс] : східнокарпатський і покутський діалекти, їх походження і відношення до української літературної мови / Б. В. Кобилянський. - К. : Радянська школа, 1960. - 276 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі простежено генезу гуцульского й покутського діалектів, розглянуто взаємозв’язок територіальних діалектів з літературною мовою



Кл.слова:
фольклор

   Тип видання:   художня література   
20.

Хаййам, О.
Трактаты [Електронний ресурс] / О. Хаййам. - М. : Изд-во Восточной литературы, 1961. - 338 с.. - (Памятники литературы народов Востока. Малая серия)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
близький схід -- література
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського