Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (26)Реферативна база даних (216)Книжкові видання та компакт-диски (30)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕТНОГЕНЕЗ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 32
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   монографія   
1.
 


Юсова, Н.
Генезис концепції давньоруської народності в історичній науці СРСР (1930-ті - перша половина 1940-х рр.) [Електронний ресурс] / Н. Юсова. - Вінниця : Консоль, 2005. - 546 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена дослідженню генезису концепції давньоруської народності в контексті розвитку історичної науки в СРСР упродовж 1930-х – першої половини 1940-х рр. Праця побудована на значному комплексі архівних матеріалів з архівосховищ України і Російської Федерації; а також історіографічних джерел. Простежуються наукові та ідеологічні витоки й передумови виникнення згаданої концепції, реконструйовані особливості процесу постання вчення про давньоруську народність. З’ясовано, які саме політико-ідеологічні чинники позначилися на розвитку концепції, та визначено ступінь їх впливу. Виокремлено і піддано аналізу персональний внесок її фундаторів, у тому числі й з українських вчених. Встановлено хронологічні віхи генезису концепції.



Кл.слова:
історіографія -- етногенез -- ідеологічна політика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
2.

Щавелева, Н. И.
Древняя Русь в Польской истории Яна Длугоша (книги I-VI) [Електронний ресурс] : текст, перевод, комментарий / Н. И. Щавелева. - М. : Памятники исторической мысли, 2004. - 495 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге публикуются фрагменты из I-VI книг "Анналов" Яна Длугоша, в которых имеются сведения о Древней Руси (до 1229 г.).



Кл.слова:
історія -- етногенез

   Тип видання:   наукове видання   
3.

Шпоть, Олексій Сергійович.
Про витоки української нації [Електронний ресурс] / О. С. Шпоть. - Л. : Україна-Русь ; К. : Коронатор, 2012. - 170 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 5.25 Мб


Автор досліджує події української історії з половини VII ст. до н.д., опираючись на «Велесову книгу» як на повноцінне історичне джерело. А «Велесова книга» говорить, що Руська земля існує понад 20000 років; що ми – це не тільки руси, поляни, древляни, укри, кривичі, дуліби, волиняни, а й орії, коморії, слов’яни, сківи, анти; що не грецька, а українська земля є колискою демократії; що Київ став уперше столицею 625 року до н.д., тобто більш ніж на тисячу років раніше дати його офіційного заснування. Оця самодостатня, вільна від рабства спільнота, згуртована вірою в рідних богів, що з часів Орія в боротьбі за рідну землю сформувалася в державу з найменуванням Русь, і є початком української нації. Дослідження торкається й інших цікавих питань, зокрема про етнічну належність носіїв Трипільської культури, відносин русів і хозар та причин нашого безпам’ятства. Значна частина книги присвячена питанням демократії та висвітленню умов, за яких демократія може бути навіть шкідливою. Книга розрахована на широке коло читачів, якому небайдужа історія України.



Кл.слова:
держава -- Русь -- етногенез -- альтернативна історія

   Тип видання:   монографія   
4.
 


Чумак, Василь.
Україна і Крим [Електронний ресурс] : спільність історичної долі : монографія / Василь Чумак. - К. : ВПЦ АМУ, 2013. - 180 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В пропонованій праці вперше в українській історіографії розглядається проблема спільності історичної долі України і Криму з найдавніших до новітніх часів. Спираючись на існуючі, в тому числі маловідомі, джерела автор розвінчує ряд міфів і стереотипів, що закріпилися в масовій свідомості та почасти побутують в науковій літературі щодо Криму як «исконно русской территории», історії та етногенезу корінного кримськотатарського населення півострова, «законності» передачі Криму Україні тощо. Аргументи на користь авторської позиції читач знайде і в документальних додатках, частина з котрих публікується вперше.



Кл.слова:
кримські татари -- Україна -- Крим

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.

Ципоруха, М. И.
Покорение Сибири. От Ермака до Беринга [Електронний ресурс] / М. И. Ципоруха. - М. : Вече, 2004. - 400 с.. - (Тайны Земли Русской)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга М. И. Ципорухи посвящена освоению русскими людьми сибирских и дальневосточных земель, постепенному вхождению их в состав Российского государства. В доступной и увлекательной форме автор рассказывает о древних государствах на территории Сибири, о процессах этногенеза, об археологических открытиях отечественных ученых. Основное внимание уделено деяниям русских землепроходцев и мореплателей, прежде всего, в последней трети ХVI и первой половине ХVII в. однако путешествия и экспедиции рассмотрены вплоть до конца XVIII в. Нынешние Сибирь и Дальний Восток занимают более трех четвертей территории современной России. Бескрайние просторы Сибири таят в своих недрах колоссальные запасы нефти, газа, угля, золота, алмазов, железа, цветных и редких металлов. Без Сибири не было бы России как великой державы — такова главная мысль данного исследования.



Кл.слова:
етногенез -- археологічне дослідження

   Тип видання:   наукове видання   
6.


Українці-русини [Електронний ресурс] : етнолінгвістичні та етнокультурні процеси в історичному розвитку / голов. ред. С. Скрипник ; Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України. - К. : [б. в.], 2013. - 750 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У пропонованому виданні йдеться про утвердження загальноукраїнскої етнонімії та розвиток етноідентифікаційних процесів у середовищі українців-русинів Закарпаття і Східної Словаччини; Висвітлюються питання історичних витоків та ідейних джерел закарпатського регіонального сепаратизму й сучасних виявів політичного русинства; аналізуються мовні, етнокультурні та етнодемографічні процеси на Закарпатті. У збірнику репрезентовано дослідження відомих вітчизняних і зарубіжних учених із проблем етногенезу та розвитку лінгвокультурних реалій закарпаття в історичній ретроспективі. Сподіваємося, що книга викличе інтерес не лише науковців, а й широкого загалу громадськості, усіх, хто цікавиться українською ентнічною історією і культурою.



Кл.слова:
етнологія -- русинська культура -- діалектологія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
7.
 


Трубачев, О. Н.
Этногенез и культура древнейших славян. Лингвистические исследования [Електронний ресурс] / О. Н. Трубачев. - Москва : Наука, 2003. - 495 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге подвергаются пересмотру устоявшиеся взгляды на формирование языка и культуры древнейших славян, проблемы славянского этногенеза и прародины славян. Опираясь на сплошное обследование словарного состава славянских языков и его этимологию, автор выдвигает свою концепцию, углубляющую хронологию образования праславянского языка и этноса, аргументирующую во многом центральную позицию славянского языка в Европе (дунайская прародина славян) и в индоевропейском языковом варианте. Для языковедов, историков, археологов, этнографов, всех интересующихся вопросами славянской культуры.



Кл.слова:
археологія -- історія слов'ян -- етногенез -- лінгвістична реконструкція

   Тип видання:   наукове видання   
8.

Трубачев, О. Н.
Этногенез и культура древнейших славян [Електронний ресурс] : лингвистические исследования / О. Н. Трубачев. - М. : Наука, 2003. - 493 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге подвергаются пересмотру устоявшиеся взгляды на формирование языка и культуры древнейших славян, проблемы славянского этногенеза и прародины славян.



Кл.слова:
формування мови -- культура -- етногенез

   Тип видання:   навчальний посібник   
9.

Тиводар, Михайло.
Етнологія [Електронний ресурс] : навчальний посібник / М. Тиводар. - Л. : Світ, 2004. - 624 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У посібнику досліджено місце етнології у системі гуманітарних наук, охарактеризовано джерела, методи і методики дослідження, розкрито шляхи її формування як самостійної науки, проаналізовано школи, напрями тощо. В окремих розділах дається аналіз основних понять етнології, розкриваються сутність і природа етносу, особливості його існування в часі, висвітлюються теоретичні проблеми етногенезу і етнічної історії та характеризуються культурно-побутові особливості етнічних спільнот у минулому і сьогоденні. Для студентів гуманітарних факультетів вузів.



Кл.слова:
етнос -- етногенез -- національність -- народознавство

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Тейлор, И.
Славяне и арийский мир [Електронний ресурс] / И. Тейлор. - М. : Вече, 2009. - 416 с.. - (Terra Historica)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В чем тайна ариев, к которой неизменно влечет думающего читателя? Кого считать "истинным арийцем": славян, германцев, индийцев? Ученые ломают копья в поисках ответа. А если спросить самих древних ариев? Именно так решили авторы этой книги, антропологи Исаак Тейлор и Ильзе Швидецки. И отправились обмерять арийские черепа и скелеты. Было это почти сто лет назад, но результаты жутковатых занятий уважаемых ученых не устарели и поныне. Откройте эту книгу - и вы узнаете много нового и о славянах, и об ариях, и о себе самих.



Кл.слова:
історія -- етногенез

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.

Сегеда, С. П.
Антропологічний склад українського народу: етногенетичний аспект [Електронний ресурс] / С. П. Сегеда ; Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України. - К. : [б. в.], 2002. - 256 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автореферат дисертації присвячено питанням антропологічного складу та етногенезу українців. У ній вперше вводяться в науковий обіг антрополого-одонтологічні та дерматогліфічні дані, які значно розширюють коло джерел, необхідних для висвітлення даної проблематики. На підставі аналізу широкого комплексу морфо-фізіологічних ознак виділені антропологічні зони, що склались історично в результаті етногенетичних процесів на території України. Простежуються основні етапи цих процесів, розглядається роль окремих компонентів, які брали в них участь. Реконструйовано основні напрями давніх етногенетичних процесів на території України, в яких брали участь різні за походженням компоненти. Доводиться, що в Середній Наддніпрянщині простежується глибока лінія антропологічної спадкоємності населення, а саме: племена тшинецької культури доби бронзи — населення лісо-степової смуги скіфського часу — носії черняхівської культури — нащадки літописних полян — українці. Видання призначене історикам, етнологам, антропологам, археологам, мовознавцям, всім, хто цікавиться питаннями антропології та етнічної історії України.



Кл.слова:
антропологія -- етногенез -- археологія

   Тип видання:   підручник   
12.

Савчук, Б.
Українська етнологія [Електронний ресурс] / Б. Савчук. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2004. - 559 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У виданні викладені теоретичні основи науки про етнос. Розглядається проблема етногенезу, етноніміки та головні етапи формування українського етносу. Висвітлюються особливості етнічної культури, психології, мови, релігії українців, що яскраво засвідчує самобутність.



Кл.слова:
етнос -- культура -- мова

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
13.
 


Рыбаков, Б. А.
Язычество древних славян [Електронний ресурс] / Б. А. Рыбаков ; Российская академия наук, Отделение истории. Институт археологии. - Изд. 2-е. - Москва : Наука, 1994. - 610 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга pаскpывает истоки наpодного миpовозpения pyсских, yкpаинцев и белоpyссов, пpослеживает пеpиодизацию язычества: дyалистический анемизм (кyльт вампиpов и беpегинь), кyльт божеств плодоpодия (Рода и pожаниц), дpyжинный кyльт Пеpyна, сменяемый хpистианством. Анализиpyются пpоисхождение языческих богов, пpедставления о миpе и yпpавляющих им силах, восходящие к охотничьемy обществy палеолита и мезолита. Подpобно изyчены миpовоззpение дpевних земледельцев IV-III тысячелетий до н. э. на теppитоpии Укpаины и его отголоски в миpовозpении славян. Рассмотpены этногенез славян, святилища и погpебальные обpяды пpаславян.



Кл.слова:
праслов'янське суспільство -- обрядовість -- аграрні культи -- язичництво -- етногенез

   Тип видання:   науково-популярне видання   
14.


Полесье (лингвистика, археология, топономика) [Електронний ресурс] / ред.: В. В. Мартынов, Н. И. Толстой. - М. : Наука, 1968. - 306 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге рассматриваются фонетические и лексические особен­ности полесских говоров, роль Полесья в славянском этногенезе, вопросы топономики, украинской географической терминологии и рас- расшифровки древних белорусских текстов, писанных арабским письмом. Большинство статей обобщает материал, собранный во время полесских экспедиций 1962–1965 гг. и изложенный в книге «Лексика Полесья»



Кл.слова:
слов'янський етногенез -- поліський діалект

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.
 


Пастернак, Ярослав.
Важливі проблеми етногенези українського народу в світлі археологічних досліджень [Електронний ресурс] / Ярослав Пастернак ; Українське Історичне Товариство. - New York : [б. в.], 1971. - 26 p

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
народознавство -- етногенез

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.
 


Півторак, Григорій.
Українці. Звідки ми і наша мова [Електронний ресурс] / Григорій Півторак. - К. : Наукова думка, 1993. - 200 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії розглянуто джерела мовно-історичних відомостей про наше минуле і на цій науковій базі популярно розповідається про найдавніших мешканців на території сучасної України, про походження слов’ян, перші слов’янські племена й ранньослов’янські культури, роль скіфів у нашій історії, формування південноруських союзів племен як етнічної основи українського народу, виникнення найважливіших діалектних рис, що стали характерними особливостями української мови, пояснено причини й передумови сучасного діалектного поділу української мови. Подано відомості про появу писемності у східних слов’ян, простежено розвиток двох писемно-літературних мов у Київській Русі – церковнослов’янської та давньоруської, проаналізовано мовні особливості творів давньоруської літератури. Для найширшого кола читачів, зацікавлених походженням українців та історією української мови.



Кл.слова:
мовознавство -- етногенез -- історія України -- слов'янська культура

   Тип видання:   монографія   
17.

Півторак, Г. П.
Формування і діалектна диференціація давньоруської мови: історико-фонетичний нарис [Електронний ресурс] / Г. П. Півторак. - К. : Наукова думка, 1988. - 280 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії на матеріалі лінгвістичних (писемні пам'ятки і сучасні народні говори), історичних, археологічних, антропологічних та ін. джерел висвітлюються питання етно- і глотогенезу слов'ян, досліджуються етапи їх розселення у Східній Європі, формування східнослов'янських мовних особливостей, утворення давньоруської народності та її мови, становлення й первісна локалізація (до XIII ст. включно) давньоруських діалектних фонетичних рис, що згодом стали розрізнювальними особливостями російської, української та білоруської мов. Через типологічне зіставлення цих рис із результатами розвитку відповідних праслов'янських фонетичних явищ в інших слов'янських мовах забезпечується загальнослов'янське тло дослідження. Для мовознавців, істориків, етнографів (дослідників, викладачів вузів, аспірантів, учителів, студентів) і всіх, хто цікавиться історією східнослов'янських мов.



Кл.слова:
лінгвістика -- історична граматика -- етногенез -- глотогенез

   Тип видання:   зб. статей   
18.
 



Новітні міфи та фальшивки про походження українців [Електронний ресурс] : збірник статей / К. Галушко, Г. Півторак, Н. Яковенко. - К. : Темпора, 2008. - 136 с.. - (Likbez-Абетка)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ми вважаємо, що справжня історія України — надзвичайно цікава і багата, а українці не надто старші або молодші за більшість європейських народів. Тому плекати комплекси меншовартості й плодити вигадки про наше минуле просто немає потреби. Краще більше дізнатися про те, що ж було насправді — і втішитися знанням, а не маячнею хворих чи вигадками шахраїв. Книга є збірником статей і виступів науковців низки українських академічних та освітніх інституцій, підготовлених у рамках круглого столу «Міфологізація походження українців», який відбувся в лютому 2007 року в Національному університеті «Києво-Могилянська академія». Вміщені тут матеріали висвітлюють ставлення учених до різноманітних псевдонаукових та псевдопатріотичних теорій походження українського етносу і застерігають від політизації та ідеологізації науки, зокрема історії та археологи. Видання розраховане на журналістів, істориків, філологів, усіх, хто цікавиться давнім минулим України та його сприйняттям у сьогоднішньому українському суспільстві.



Кл.слова:
Україна -- український народ -- етногенез

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.

Моця, Олександр.
"Русь", "Мала Русь", "Україна" в післямонгольські та козацькі часи [Електронний ресурс] / Олександр Моця. - Київ : Наукова думка, 2009. - 326 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Середні віки — поняття не скільки хронологічне, стільки змістов- не. Стало звичним і як би самозрозумілим вкладати у цей термін певне ціннісне значення: “відстале”, “реакційне”, “нецивілізова”, “просякнуте духом клерікалізму” Але ще в минулому (тут розуміється ХІХ-те — О. М) столітті було справедливо мовлено:виглядати ліберальним за рахунок Середньовіччя доволі вигідно. При цьому гріхи свого власного часу списуються із рахунку, видаються за пережитки іншої епохи. Ця традиція починається від гуманістів та просвітителів. Середньовіччя давало свого роду моральне алібі сучасності. Правда, цій традиції протистояла інша: романтизувати Середньовіччя, шукати у ньому втрачені потім доблесті або кольористу екзотику. В цьому випадку Середньовіччя використовувалося як докір Новому часові, котрий вже втратив минулу моральну цілісність. Обидва підходи зближує схильність підводити все багатство та різноманітність великої за протяжністю епохи під єдиний знаменник, давати їй однозначне ціннісне визначення. В цьому уніфікованому бажанні — дефект обох підходів»



Кл.слова:
історія України -- етногенез -- самосвідомість -- ономастика -- козаччина

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Методій, С.
Наше походження [Електронний ресурс] / С. Методій. - Йорктон : Др-ня “Голосу Спасителя”, 1945. - 40 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга містить дослідження походження української нації



Кл.слова:
етногенез -- нація -- націоналізм
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського