Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Тематичний інтернет-навігатор (3)Автореферати дисертацій (76)Реферативна база даних (546)Книжкові видання та компакт-диски (154)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=ЗВИЧАЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 47
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   наукове видання   
1.

де Бруин, К.
Путешествие через Московию [Електронний ресурс] : пер. с фр. / К. де Бруин. - Москва : Императорское Обществ Истории и Древностей Российских при Московском Университете, 1873. - 312 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Бруин Корнелиус де (1652 – после 1711) голландский художник и путешественник. Известен своими путешествиями. Первое из них он совершил по странам Европы и Ближнего Востока (Италия, Египет, Сирия и др.). Описание этого путешествия было издано в 1698 г. В 1701 – 1707 гг. де Бруин совершил второе путешествие – в Россию, Персию, Индию, на острова Цейлон и Яву, после чего через Астрахань, Москву и Архангельск морем вернулся на родину – в Амстердам. В 1711 г. де Бруин издал описание своего второго путешествия. В последующие годы это издание было переведено на ряд европейских языков. Русский текст «Путешествия через Московию Корнилия де Бруина», в переводе с французского, был опубликован в Москве в 1873 г.



Кл.слова:
Московія -- землі -- звичаї

   Тип видання:   монографія   
2.

Кутепова, Н. И.
Великокняжеская, царская и императорская охота на Руси [Електронний ресурс] : в 4 т. / Н. И. Кутепова. - СПб. : Экспедиция заготовления государственных бумаг, 1895-1911

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Великокняжеская и царская охота на Руси с X по XVI век. - 211

Т. 2 : Царская охота на Руси царей Михаила Феодоровича и Алексея. - 443

Т. 3 : Царская и императорская охота на Руси. Конец XVII и XVIII век. - 1069

Т. 4 : Императорская охота на Руси. Конец XVIII и XIX век.. - 810


Перед читателем раскрывается подробная картина придворного охотничьего быта, со всеми его обрядами, обычаями, причудами и предрассудками. При их документальном описании автором использованы самые различные источники, начиная с документов «дворцового приказа» и «приказа тайных дел», и до различных архивных находок, писем, памятных записей царя, сведений от иностранцев, а также преданий о различных охтничьих местностях.



Кл.слова:
звичаї -- обряди

   Тип видання:   життєпис   
3.

Василенко, Н. П.
О.М. Бодянский и его заслуги для изучения Малороссии [Електронний ресурс] / Н. П. Василенко. - Кіевъ : Типографія Императарскаго Университета св. Вдадиміра, 1904. - 244 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Постать видатного українського історика, археографа, філолога, перекладача та письменника Осипа Максимовича Бодянського займає гідне місце у національній культурі XIX ст. Незважаючи на заняття славістикою, він приділяв увагу українознавчим студіям протягом усього життя. В 30-х - 50-х pp. його літературно-естетичні й наукові погляди розвивались у руслі романтизму. Як і в інших представників цього напряму, творчість О.М.Бодянського наснажувалася палким українським патріотизмом, любов'ю до рідної мови, історії, звичаїв та фольклору. “В наше время всеобщего стремления к самобытности, -розпочинав він свою магістерську дисертацію, - все почти народы, особенно европейцы, хотят жить жизнью в полном смысле им принадлежащею, вытекающею из собственных их недр, слагающеюся из совокупности всех стихий человеческого бытия, коими навсегда устанавливается физиономия народа, резко и метко отличающая его от его соседей и прочих народов; короче, хотят быть независимыми, истинно народными”. Однак захоплення культурною самобутністю й неповторним минулим українців супроводжувалось у свідомості вченого почуттям загрози зникнення національної культури, втрати історичної пам'яті народу. Щоб запобігти цьому, Осип Максимович вивчав українську мову, збирав пам'ятки фольклору, розробляв історичну тематику, активно видавав різноманітні джерела, зокрема літописи.



Кл.слова:
історія науки -- вчений -- філологія

   Тип видання:   хрестоматія   
4.

Коцюбинський, М. М.
Дебют [Електронний ресурс] : оповідання / М. М. Коцюбинський. - Л. ; СПб. : Виданнє українсько-руської Видавничої Спілки, 1911. - 195 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі талановитого українського письменника Михайла Коцюбинського представлені його відомі і маловідомі оповідання: Дебют, Сміх, Intermezzo, Fata morgana, Як ми їздили до Криницї, В дорозі, Невідомий, Хмари, Утома, Самотний. Де описано побут, звичаї українського селянства.



Кл.слова:
література

   Тип видання:   наукове видання   
5.
 


Аркас, Микола.
Історія України-Русі [Електронний ресурс] / Микола Аркас. - Краків : [б. в.], 1912. - 424 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Микола Миколайович Аркас - український письменник, композитор, історик. Основна робота в галузі історії - «Історія України-Русі», написана українською мовою і видана в 1908 р. у Петербурзі. Книга була дуже популярна. За висловлюванням сучасників, «жодна українська книга, крім «Кобзаря», не мала такого успіху, як праця М. Аркаса». Той край, від Карпатських гір і аж до Кубані, звемо ми Україною, а наш народ, що там живе (про инших людей на Вкраїні буде мова далі) звемо Українцями. Се назва добра, стара й найзручніща - так звуть себе наші люде скрізь: чи в Київі, чи в Полтаві, чи в Одесі, чи у Львові (в Галичині), чи в Чернівцях (на Буковині). А проте се одні люде, з однією мовою, з однаковими звичаями, з тією самою культурою. Де-б не жив Українець: чи то на Кубані, чи в Чернигові, чи на Буковині на границі з Румунією - скрізь у нього така сама біла хата з садочком, однакові пісні, звичаї та обряд (наприклад весільний), однаково в хаті й коло хати, - одно слово, видно, що то ті самі люде - Українці, один народ Український, а не Польський, не Московський, чи инший який.



Кл.слова:
давній час -- медієвістика -- історія

   Тип видання:   наукове видання   
6.
 


Вовк, Х.
Студії з української етнографії та антропології [Електронний ресурс] / Х. Вовк. - Прага : Українский громадский видавничий фонд, 1928. - 404 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У своїх фундаментальних працях Федір Вовк (1847–1918) науково довів, що українці – окремий антропологічний тип. Його етнографічні дослідження охоплювали різні сторони життя народу: способи мисливства, скотарства, хліборобства, а також пересування; особливості осель і речей ужитку. Велику увагу приділено шлюбному ритуалу як Лівобережної, так і Правобережної України, з численними паралелями щодо звичаїв різних народів Європи й Нового Світу. Видання ілюстровано малюнками й фотографіями.



Кл.слова:
антропологія -- етнографія

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
7.

Ковальчук, Я.
Свята на Україні у звичаях та забобонах [Електронний ресурс] / Я. Ковальчук. - К. ; Х. : Державне видавництво України, 1930. - 111 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі з дослідницької сторони розглядаються релігійні вірування слов'ян, християнські та дохристиянські, пов'язані з ними звичаї та забобони. Описуються найбільші народні язичницькі та християнські свята, такі як Новий рік, Андрія, Коляда, Великдень, Купала, Спас тощо.



Кл.слова:
релігійне вірування -- християнське свято

   Тип видання:   наукове видання   
8.


Історія української культури [Електронний ресурс] / під заг. ред. І. П. Крип'якевича. - Л. : Видавництво Івана Тиктора, 1937. - 718 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видана Іваном Тиктором (український редактор, видавець) публікація є ґрунтовним дослідженням української духовної та матеріальної культури періоду XVI - XIX ст. Вона поділена на три частини: “Княжа доба”, “Доба перемін”, “На світанку нових часів”. В цих частинах розглядається як побут (а саме помешкання, сільське господарство, сімейний устрій) так і освіта (різноманітні освітні заклади), духовне життя українців (свята, обряди, звичаї). Окрема увага приділяється мистецтву (здебільшого літературі).



Кл.слова:
побут -- освіта -- духовне життя

   Тип видання:   життєпис   
9.


Визначні жінки України [Електронний ресурс]. - [Б. м.] : Об'єднання Українських Жінок на еміграції, 1950

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Серія 1 : 1. Олена Пчілка. 2. Старицька-Черняхівська. - 64 с.


Ольга Петрівна Косач (Олена Пчілка) (29 липня 1849 - 4 жовтня 1930) Ольга Косач Ольга Петрівна Косач, у дівоцтві Драгоманова, народилася у червні 1849 року на Полтавщині, місті Гадяч. Вона була донькою Петра Драгоманова, але з роками, ставши відомою письменницею взяла псевдонім Олена Пчілка. Українка за походженням і щира патріотка в душі вона пишалася своїм походженням і привчала дітей шанувати рідну землю, народ і звичаї. Утім, процес "українізації" в родині Олени Пчілки, мати відомої Української поетеси Лесі Українки, відбувався не так уже й просто. Хоча б з огляду на те, що чоловік і батько їхніх шести дітей і в сім'ї і на службі спілкувався російською мовою, щоправда, чисто літературною, а не містечковим суржиком. однак українська мова, українська ідея були йому не чужі. Старицька-Черняхівська Людмила Михайлівна (17.08.1868, м. Київ, — 1941) — письменниця, перекладачка, громадська діячка. Дочка письменника М. Старицького. Навчалася в київській приватній гімназії В. Ващенко-Захарченко. У 1888—1893 рр. брала участь у роботі літературного гуртка «Плеяда». З 1908 р. — член ТУП. З 1912 р. разом із сестрою Марією керувала роботою літературно-мистецького клубу «Родина» в Києві. З 1914 р. співробітничала в Київському комітеті для допомоги українцям-біженцям; працювала сестрою милосердя у військовому шпиталі. З квітня 1917 р. — член Української Центральної Ради. З травня 1917 р. — член президії товариства «Український національний театр». З 1919 р. — заступниця голови Національної ради українських жінок (м. Кам’янець-Подільський). З 1920 р. працювала в установах ВУАН. У 1930 р. заарештована у справі «Спілки визволення України» і тимчасово ув’язнена в м. Харкові; того ж року засуджена до умовного 5-річного строку позбавлення волі й вислана до м. Сталіно (нині Донецьк), де займалася перекладацькою діяльністю. У 1936 р. повернулася до Києва. В липні 1941 р. вдруге заарештована НКВС і вислана до Харкова, звідки вивезена під конвоєм до м. Акмолинська (Казахстан); померла в дорозі. У 1989 р. реабілітована посмертно.



Кл.слова:
література -- українська література -- біографія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Релігія   
10.
 


Suzuki, Daisetz T..
Zen and Japanese culture [Electronic resource] / Daisetz T. Suzuki. - New York : Bollingen, 1970. - 568 p.
Переклад назви: Дзен і японська культура

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


One of the leading twentieth-century works on Zen, this book is a valuable source for those wishing to understand Zen concepts in the context of Japanese life and art. In simple, often poetic, language, Daisetz Suzuki describes what Zen is, how it evolved, and how its emphasis on primitive simplicity and self-effacement have helped to shape an aesthetics found throughout Japanese culture. He explores the surprising role of Zen in the philosophy of the samurai, and subtly portrays the relationship between Zen and swordsmanship, haiku, tea ceremonies, and the Japanese love of nature. Suzuki's contemplative discussion is enhanced by anecdotes, poetry, and illustrations showing silk screens, calligraphy, and examples of architecture.



Кл.слова:
нація -- духовність -- звичаї

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.
 


Здоровега, Н.
Нариси народної весільної обрядовості на Україні [Електронний ресурс] / Н. Здоровега. - Київ : Наукова думка, 1974. - 162 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі висвітлюються питання по ходження та еволюції весільних обрядів на Україні, форм шлюбу, а також правові весільні звичаї народу. Дано опис українського народного весілля XIX — початку XX ст., розглядається становлення весільної радянської обрядовості.



Кл.слова:
матримоніальна обрядовість -- фольклор -- українська культура

   Тип видання:   художня література   
12.
 


Луций, Апулей.
Метаморфози, або золотий осел [Електронний ресурс] / Апулей Луций. - Київ : Дніпро, 1982. - 239 с.. - (Вершини світового письменства ; т. 42)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Твір римського письменника Апулея (бл. 124 — бл. 180) - найбільш відомий з античних романів, які дійшли до наших днів, про побут і звичаї римської провінції другого століття нашої ери.



Кл.слова:
роман -- антична література

   Тип видання:   художня література   
13.
 


Апулей, Луцій.
Метаморфози, або золотий осел [Електронний ресурс] / Луцій Апулей. - К. : Дніпро, 1982. - 239 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Твір римського письменника Апулея (бл. 124 — бл. 180) - найбільш відомий з античних романів, які дійшли до наших днів, про побут і звичаї римської провінції другого століття нашої ери.



Кл.слова:
антична література -- сатира -- езотерика

   Тип видання:   зб. статей   
14.

Kuskovskaya, S.
English proverbs and sayings [Електронний ресурс] / S. Kuskovskaya. - М. : Высш. шк., 1987. - 253 с.
Переклад назви: Сборник английских пословиц и поговорок

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Сборник включает свыше 1000 английских пословиц и поговорок, расположенных по тематико-ситуационному принципу. При каждой пословице приводится ее перевод и, в большинстве случаев, русское соответствие. В конце книги помещены указатели английских и русских пословиц и поговорок. Предназначен широкому кругу лиц, владеющих английским языком или изучающих его. Может заинтересовать и тех, кто изучает русский язык в англоговорящих странах.



Кл.слова:
іноземна мова -- звичаї -- приказки

   Тип видання:   художня література   
15.

Пчілка, О.
Твори [Електронний ресурс] / О. Пчілка. - К. : Дніпро, 1988. - 28 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ольга Петрівна Косач, у дівоцтві Драгоманова, народилася у червні 1849 року на Полтавщині, місті Гадяч. Вона була донькою Петра Драгоманова, але з роками, ставши відомою письменницею взяла псевдонім Олена Пчілка. Українка за походженням і щира патріотка в душі вона пишалася своїм походженням і привчала дітей шанувати рідну землю, народ і звичаї. Утім, процес "українізації" в родині Олени Пчілки, мати відомої Української поетеси Лесі Українки, відбувався не так уже й просто. Хоча б з огляду на те, що чоловік і батько їхніх шести дітей і в сім'ї і на службі спілкувався російською мовою, щоправда, чисто літературною, а не містечковим суржиком. однак українська мова, українська ідея були йому не чужі.



Кл.слова:
література -- українська література -- проза -- пригоди

   Тип видання:   хрестоматія   
16.

Боровиковский, А.
Женская доля по малороссийским песням [Електронний ресурс] / А. Боровиковский. - СПб. : Тип. А. С. Суворина, 1989. - 64 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга є збіркою українських народних пісень, в яких йдеться про жіночу долю. Книга поділена на дві частини. Перша частина присвячена пісням про кохання, друга — пісням про заміжжя. Аналізується поетична складова пісень, використані поетичні засоби, ліричні образи і т. ін. На основі народних творів визначаються моральні норми українців, їх звичаї, традиції, вірування тощо.



Кл.слова:
українська пісня -- народна пісня

   Тип видання:   хрестоматія   
17.


Міфи Давньої Індії [Електронний ресурс] / упоряд. С. І. Наливайко. - К. : Веселка, 1992. - 199 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


До збірки увійшли найпопулярніші міфи Індостану, серед яких "Хитрість бога Індри", "Рама і Сіта", "Слоноголовий Ганеша", "Цар, яструб і голубка" та багато інших, що дають змогу отримати широке уявлення про життя, звичаї та формування світогляду і віруваннь жителів Давньої Індії.



Кл.слова:
міфологія -- бог

   Тип видання:   науково-популярне видання   
18.
 


Влад, Марія.
Стрітеннє [Електронний ресурс] : книжка гуцульських звичаїв і вірувань / Марія Влад. - К. : Український письменник, 1992. - 227 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Хто такий гуцул? Це гонорова й волелюбна людина, яка може багато чого вибачити, але тільки не приниження власної гідності. Ключиком до розуміння духовного світу гуцулів слугує їх оригінальне глибокохристиянська міфологія А Стрітеннє — одно з найулюбленіших свят на Гуцульщині. Відома українська поетеса у першій своїй прозовій книжці вкладає у це слово набагато глибший зміст. Це своєрідна данина рідному краєві, що зумів зберегти свою праісторію спервовіку. Це книжка гуцульських звичаїв і вірувань, давніх легенд, казок, переказів, колядок, ворожінь тощо. Письменниця переконує читача в тому, що врешті-решт холод сучасних негараздів буде подолано всеперемагаючим теплом українського Відродження.



Кл.слова:
звичаї -- етнографія -- Гуцульщина

   Тип видання:   наукове видання   
19.


Українські приказки, прислів'я і таке інше [Електронний ресурс] / уклад.: М. Номис, М. М. Пазяк. - К. : Либідь, 1993. - 768 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


І досі не втратила свого значення збірка етнографічних та фольклорних матеріалів українського етнографа, фольклориста, письменника і педагога М. Номиса (1823—1900), метою якого було зберегти для нащадків розповіді бувалих, старосвітських людей, цікаві факти з минулого різних українських станів і тим самим сприяти розвитку національної самосвідомості. Приказки та прислів'я, вміщені в книжці, охоплюють найрізноманітніші сфери життя, звичаїв, вірувань українського народу. Для студентів вищих навчальних закладів, усіх, хто цікавиться вітчизняною культурою, джерелами духовності українського народу.



Кл.слова:
фольклор -- загадка -- афоризм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
20.


Помни! [Електронний ресурс] : еврейские традиции похорон, траура и поминовения / сост. Ишaя Гиссеp. - М. : Лехаим, 1995. - 56 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


B бpoшюpе, oбpaщеннoй к шиpoкoмy кpyry читaтелей, paсскaзывaется o еврейских oбpядax и oбычaях, связaнныx сo смертью, пorpебением, о трауре и поминовении умерших.



Кл.слова:
єврейська культура -- юдаїзм -- меморіальні звичаї -- поховальна обрядовість
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського