Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Автореферати дисертацій (22)Реферативна база даних (53)Книжкові видання та компакт-диски (469)Журнали та продовжувані видання (27)
Пошуковий запит: (<.>K=КУЛЬЧИЦЬК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   підручник   
1.

Кульчицький, С. В.
Історія України [Електронний ресурс] : підручник для 10 класу загальноосвітніх навчальних закладів : рівень стандарту, академічний рівень / С. В. Кульчицький, Ю. Г. Лебедєва. - К. : Генеза, 2010. - 154 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автори прагнули дати об'єктивну оцінку подіям вітчизняної історії періоду перших двох десятиріч ХХ ст. Значну увагу приділено розвиткові національної культури та історії повсякденності, що дозволяє олюднити й оживити сторінки минулого. У підручнику запропоновано нестандартний методичний апарат, який сприятиме розвитку в учнів критичного мислення, навичок самостійної роботи, допоможе сформувати і обґрунтувати власну точку зору. Гриф Міністерства освіти: Рекомендовано МОНУ.



Кл.слова:
шкільна програма -- школа -- освіта -- сучасна історія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
2.

Кульчицький, С. В.
Україна між двома війнами (1921 - 1939 рр.) [Електронний ресурс] / С. В. Кульчицький. - К. : Видавничий дім "Альтернативи", 1999. - 336 с.. - (Україна крізь віки)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга висвітлює роки мирного розвитку України між двома світовими війнами. Всім, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
міжвоєнний період -- інтербелум -- український народ

   Тип видання:   наукове видання   
3.

Кульчицький, С. В.
Російська революція 1917 року [Електронний ресурс] : новий погляд / С.В. Кульчицький. - К. : Наш час : Ін-т історії України НАНУ, 2008. - 77 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі аналізуються дії трьох основних політичних сил у Російській революції – ліберально-соціалістичного партійного блоку, рад робітничих і солдатських депутатів, партії більшовиків. Революційний процес оцінюється як цілісний, без поділу на Лютневу і Жовтневу революції. Автор наголошує, що у боротьбі політичних сил завжди перемагали ради, спочатку – в союзі з ліберально-соціалістичними партіями, а потім (на етапі жовтневого перевороту) – з більшовиками. Доводиться, що головною причиною завоювання влади більшовиками стало перехоплення В. Леніним радянських гасел революції. Після утвердження при владі більшовики повернулися до власних програмних гасел, і в завойованій ними країні почалася революція, яка не мала нічого спільного з попередньою. Комуністична революція, як зазначає автор, була втіленням у життя уявлень вождя партії більшовиків про державу-комуну, які склалися під впливом ідей раннього марксизму.



Кл.слова:
переворот -- заколот

   Тип видання:   монографія   
4.


Нариси повсякденного життя радянської України в добу непу (1921 - 1928 рр.) [Електронний ресурс] : колективна монографія : в 2 ч. / відп. ред. С. В. Кульчицький. - К. : Ін-т історії України НАНУ, 2009-2010

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1. - 2009. - 445 с.

Ч. 2. - 2010. - 382 с.


Книга є першою спробою узагальнення історії повсякденного життя в радянській Україні в роки нової економічної політики. Автори досліджують повсякденне життя основних класів, соціально-професійних верств та етнічних спільнот українського суспільства. Для широкого кола читачів.



Кл.слова:
історія повсякденності -- колективізація -- пролетаріат

   Тип видання:   зб. статей   
5.


Українська мова у XX ст. [Електронний ресурс] : історія лінгвоциду: документи і матеріали / уклад. Л. Масенко, В. Кубайчук, О. Демська-Кульчицька. - К. : Вид-во Києво-Могилянської академії, 2005. - 402 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Подана нижче добірка документів має на меті ознайомити читачів із специфікою мовної політики, яку провадив радянський режим на теренах УРСР. Упорядники свідомі того, що збірник не може претендувати на повноту і всеохопність матеріалу. Нашим завданням було поставити проблему і заохотити майбутніх дослідників до пошуку ширшої інформації і наукового її опрацювання. Добираючи матеріали з радянських партійних документів і мовознавчих публікацій ми надавали перевагу тим, які стосувалися внутрішньомовної політики — заборон вживати певні слова, словосполучення, словотвірні й морфологічні форми, синтаксичні конструкції, оскільки саме цей аспект мовної політики КПРС ще не дістав належного опрацювання за джерельними даними. Орієнтація на зазначену проблематику зумовила й обмеження поданих матеріалів переважно хронологічними рамками 1930-х і 1970-х років, оскільки саме в ці десятиліття Москва застосовувала найбрутальніші методи у неоголошеній війні з українською нацією, до яких належала й низка репресивних заходів у сфері мововжитку. Відкриває збірник скорочена версія доповіді Миколи Скрипника на Першій всеукраїнській конференції культурно-освітніх робітників нацменшостей 20 травня 1931 року. Її подано для загального уявлення про засади мовно-освітньої програми М. Скрипника, що становили головний об’єкт нищівної критики в наступних погромницьких акціях 1930-х років. Завершує видання словник репресованої лексики, укладений на базі опублікованих у збірнику документів.



Кл.слова:
мовна політика -- правопис -- термінологія

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Кульчицький, С. В.
Голод 1932-1933 рр. в Україні як геноцид [Електронний ресурс] : мовою документів, очима свідків / С. В. Кульчицький. - К. : Наш час, 2008. - 239 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Hа пiдставi бaгатьox дoкументiв i свiдчень автop встановлює, що Голодомор 1932 - 1933 рр. в українському селі являв собою результат замаскованої під хлібозаготівлі каральні акції, з вилученням у селян всього наявного у них продовольства. В книзі доведено, що Сталін застосовував цю терористичну акцію в ситуації гострої кризи і голоду в багатьх регіонах СРСР, які були наслідком здійснення Кремлем прискореної "революції згори". Книга допомагає усвідомити, що терор голодом у поєднанні з репресіями проти безпартійної української інтелегенції та членів КП(б)У мали на меті попередити соціальний і політичний вибух в найбільшій національній республіці.



Кл.слова:
голодомор

   Тип видання:   зб. статей   
7.


Проблеми історії України: факти, судження, пошуки [Електронний ресурс] : міжвідомчий збірник наукових праць / відп. ред. С. Кульчицький. - К. : Інститут історії України НАН України, 2010

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 19, ч. 1. - 2010. - 249 с.

Вип. 19, ч. 2. - 282 с.


Збірник наукових праць містить статті, присвячені висвітленню маловідомих сторінок історії України ХХ ст. Призначений для науковців, викладачів і студентів історичних факультетів вузів.



Кл.слова:
воєнний комунізм -- цивільна авіація -- екстремізм -- радикалізм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.

Кульчицький, С.
Комунізм в Україні [Електронний ресурс] : перше десятиріччя (1919 - 1928) / С. Кульчицький. - К. : Основи, 1996. - 396 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі професора Станіслава Кульчицького аналізуються закономірності розвитку України у першому десятиріччі радянської влади. Автор зосереджує свою увагу на розгляді концепцій економічної і соціальної політики, досліджує спроби державної партії втілити у життя комуністичну доктрину, подаючи нестандартну інтерпретацію подій і причинно-наслідкових зв'язків між ними.



Кл.слова:
окупація -- геноцид -- громадянська війна

   Тип видання:   художня література   
9.

Лукіянович, Д.
Повісті [Електронний ресурс] / Д. Лукіянович. - Л. : Каменяр, 1990. - 216 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Велике творче довголіття випало на долю Дениса Лукіяновича - українського письменника і літературознавця. Шістнадцятирічним юнаком увійшов він у літературу і служив їй сімдесят шість років. Народився Д. Лукіянович 13 вересня 1873 р. в с. Городниця, нині - Гусятинського району, у родині богослова за освітою, а вчителя за фахом. Вчився Денис у Станіславській гімназії. Гімназистом був активним, радикально настроєним. Організував таємний гурток "Поступ“, за що у 1890 р. його виключили з гімназії. Іспит на атестат зрілості склав екстерном. Згодом закінчив юридичний факультет Львівського (1900) та філософський (1907) Чернівецького університетів. Майже все життя займався викладацькою роботою, громадською працею. У 1905 р. редагував журнал “Дзвінок”. Як прозаїк Д. Лукіянович дебютував у 1889 р. Оповіданням “Сабашева вечеря”. 1895 р. вийшла збірка “Новели”. Це була невелика за обсягом книжка, містила 5 новел психологічного плану. Друга збірка Д. Лукіяновича - “Ескізи та оповідання” (1897) теж об’єднала малу прозу. Роком перед тим він опублікував цикл “Мої проходи” (образки). У 1899 р. вийшла книга під назвою “Багнітки”, де автор змалював родинне життя інтелігента, незлагоди між подружжям. У творчому доробку Д. Лукіяновича є твори й великої форми - дилогія із двох повістей “За Кадильну” (1902) та “Від кривди” (1904), роман “Філістер” (1909). Про повість “За Кадильну” І. Франко писав, як про “цікавий образ безплідної боротьби селянства за общинну землю, відняту у общини паном”. Популярним серед сучасників був роман Д. Лукіяновича “Філістер”, підписаний псевдонімом Л. Журбенко і присвячений “пані Марії Грушевській”, дружині Михайла Грушевського. Цей роман є багато проблемним твором про інтелігенцію. Він порушує чимало болючих для українців питань, у ньому - живий відгомін політичних подій у Галичині кінця ХІХ - початку ХХ ст., зокрема, виборів до парламенту та сейму, широкого просвітницького руху. Є згадки про страйк 1902 р., студентські виступи у Львові, вбивство намісника цісаря в Галичині тощо. А фабулу роману складає доля родини отця Кульчицького.



Кл.слова:
українська література -- проза

   Тип видання:   навчальний посібник   
10.

Коваль, М. В.
Історія України [Електронний ресурс] : матеріали до підручн. для 10—11 кл. середн. шк. / М. В. Коваль, С. В. Кульчицький, Ю. О. Курносов. - К. : Райдуга, 1992. - 512 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Матеріали призначені для вивчення в школі. Вони висвітлюють основні проблеми української історії від 1917 р. до сьогодення й ляжуть в основу майбутнього нового підручника.



Кл.слова:
освіта -- школа -- шкільна програма

   Тип видання:   підручник   
11.

Кульчицький, С. В.
Голод-геноцид 1932-1933 рр. в Україні [Електронний ресурс] : матеріали до навчального курсу / С. В. Кульчицький. - К. : Вид-во Києво-Могилянської академії, 2006. - 264 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Курс "Голод-геноцид 1932-1933 рр. в Україні" входить в магістерські програми НАУКМА по кафедрі історії і розрахований на 54 години. У брошурі вміщено програму лекційних і семінарських занять, теми рефератів, контрольні запитання для іспиту, перелік літератури і методичні матеріали. Курс читає Кульчицький Станіслав Владиславович - доктор історичних наук, професор (Інститут історії України HAH України).



Кл.слова:
голодомор -- етноцид -- український народ -- трагічна історія

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Кульчицький, Станіслав.
Україна і Росія: переваги і небезпеки особливих відносин. Роздуми історика [Електронний ресурс] / С. В. Кульчицький ; Національна академія наук України, Інститут історії. - К. : [б. в.], 2004. - 113 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга складається з п'яти статей, опублікованих газетою "Дзеркало тижня" в 2002 – 2004 pp. Кожна з статей мала свій власний інформаційний привід, але всі вони присвячені одній проблемі: українсько-російським відносинам на сучасному етапі. Автор підкреслює, що громадяни України стоять перед історичним вибором: чи поставитися до Росії так, як до будь-якої іншої сусідньої країни, чи вважати, що ми маємо з нею "особливі відносини"? Яку частину суверенітету ми можемо віддати і чи потрібно його віддавати взагалі? Історичний досвід засвідчує, що втрата суверенітету, хай навіть на початку лише часткова, загрожує самому існуванню українського народу.



Кл.слова:
держава -- самоідентифікація -- міжнародні відносини -- націоналізм -- нація

   Тип видання:   зб. статей   
13.

НАН України. Інститут історії України.
Голодомор 1932-1933 рр. в Україні: причини і наслідки [Електронний ресурс] : міжнародна наукова конференція. Київ, 9-10 вересня 1993 р. : матеріали / відп. ред. С. Кульчицький. - К. : [б. в.], 1995. - 199 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
етноцид -- злочин проти людства

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Мейс, Джеймс.
Політичні причини голодомору в Україні (1932—1933 рр.) [Електронний ресурс] : пер. с англ. / Джеймс Мейс. - [Б. м.] : [б. в.], [19_ _?]. - 122 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Якщо мова йде про будь-яке історичне явище, історики звикли думати про його причинність чи навіть багатопричинність. Справді було б недостатньо констатувати якусь одну причину чи тільки один тип причин (економічних чи політичних) американської громадянської війни або російської революції. Коли йдеться про голод 1932—1933 рр. в Україні, то він справді був би незбагненний без економічного контексту, проаналізованого покійним В. Голубничим, С. Кульчицьким та іншими1. Але, на нашу думку, це лише один аспект дуже складного і багатогранного явища, тому що сталінська перебудова (чи підрив) суспільства у першій половині 30-х років значною мірою була політичним феноменом, коли політична влада знищила і узурпувала громадянське суспільство. Як написав польський еміграційний історик у США Мойсей Левін: «Ця (перша п’ятирічка—Дж. М.) була унікальним процесом соціального перетворення, проведеного державою в тому, що держава зробила набагато більше, ніж «проведення»: вона замінила собою суспільство, стаючи єдиним ініціатором діяльності і контролеіром всіх важливих сфер життя. В цьому сенсі цей процес був перетворений на процес державного будівництва, де повна суспільна структура була, так би мовити, засмоктана в державний механізм, ніби була асимільована ним повністю»2. Іншими словами, Сталін здійснював на практиці гегелівську теорію заснування державного суспільства шляхом створення (висловлюючись термінологією того часу, яку Джордж Оруел називав «качиною») державної надбудови, яка виробила сама для себе свій соціальний базис. Створення командної економіки та включення сільського господарства до її складу шляхом примусової суцільної колективізації селянства відводить для економічного фактора другу, цілком залежну від політики роль.



Кл.слова:
етноцид -- злочин проти людства

   Тип видання:   наукове видання   
15.
 



Українська мова у ХХ сторіччі: історія лінгвоциду [Електронний ресурс] : документи і матеріали / за ред. Лариси Масенко ; упоряд. Лариса Масенко, Віктор Кубайчук, Орися Демська-Кульчицька. - К. : Києво-Могилянська академія, 2005. - 399 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У збірнику вміщено документи і матеріали, що стосуються мовної політики радянського керівництва на теренах України. Вони проливають світло на підступне втручання у внутрішній розвиток української мови, спрямоване на штучне зближення її з російською і знищення як незалежного мовного утворення. Розкривається специфіка лексикографічної, термінологічної й правописної практик радянського періоду, метою яких, починаючи з 30-х років, було поступове вилучення питомих рис української лексики, фразеології і навіть деяких словотвірних та граматичних форм і заміна їх кальками з російської мови. На базі корпусу документів і матеріалів укладено реєстр репресованої лексики. Працю призначено гуманітаріям – філологам, історикам, політологам, викладачам відповідних дисциплін, студентам, аспірантам і всім тим, кому не байдужа доля рідної мови.



Кл.слова:
мовна політика -- русифікація

   Тип видання:   монографія   
16.


Українське радянське суспільство 30-х рр. XX ст.: нариси повсякденного життя [Електронний ресурс] : колективна монографія / Національна академія наук України, Інститут історії України ; відп. ред. С. В. Кульчицький. - К. : [б. в.], 2012. - 786 с.. - (З історії повсякденного життя в Україні)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга є першою спробою узагальнення історії повсякденного життя в роки сталінської «революції зверху». Автори досліджують повсякденне життя основних класів, соціально-професійних верств та етнічних спільнот українського суспільства. Для широкого кола читачів.



Кл.слова:
Радянська Україна -- український народ -- етнографія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.
 


Діброва, С. С.
Голод 1932-1933 років на Україні [Електронний ресурс] : очима істориків, мовою документів / С. С. Діброва, М. І. Панчук, С. В. Кульчицький. - К. : Політична література, 1990. - 437 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник присвячений одній з найбільш драматичних і закритих сторінок історії українського народу - голодові 1932-1933 рр. Вперше обнародувані унікальні, щойно розсекречені архівні матеріали, які відбивають справжні причини, хронологічний перебіг та наслідки трагедії. У статтях вчених висвітлюються соціально-економічні та моральні аспекти здійснення в республіці сталінської політики колективізації та хлібозаготівель, яка стала безпосередньо причиною продовольчих труднощів, а потім страхітливого голоду. Книга розрахована на всіх, хто цікавиться вітчизняною історією.



Кл.слова:
голодомор -- етноцид -- злочини проти людства

   Тип видання:   наукове видання   
18.

Галушко, К. Ю.
Держава і суспільство в Україні: історія і сучасність [Електронний ресурс] : (матеріали до Національної доповіді НАН України 2013 р.) / К. Ю. Галушко, В. В. Головко ; Національна академія наук України, Інститут історії України. - К. : Інститут історії України НАН України, 2013. - 168 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Авторами викладено основні положення до ретроспективної частини Національної доповіді НАН України 2013 р. “Влада і суспільство в Україні: Історія і сучасність”. В основі викладу – колективна монографія “Влада і суспільство в Україні. Історичний контекст” (авт.: О. П. Толочко, О. В. Русіна, В. М. Горобець, В. С. Шандра, В. Ф. Верстюк, С. В. Кульчицький), опублікована Інститутом історії України НАН України у 2013 р., а також власні розробки



Кл.слова:
соціологія -- суспільство -- держава

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.
 



Україна і Росія в історичній ретроспективі [Електронний ресурс] : в 3 т. / В. Ф. Верстюк [та ін.] ; Інститут історії України. - К. : Наукова думка, 2004

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. : Українські проекти в Російській імперії. - 2004. - 504 с.

Т. 2. : Радянський проект для України. - 2004. - 531 с.

Т. 3. : Новітній український державотворчий процес. - 2004. - 327 с.


У першій книзі тритомника досліджуються українсько-російські взаємини від початку раннього Нового часу до 1920-х років. В центрі уваги авторів – прагнення українців відстояти свою ідентичність і національну самобутність, яке постійно наражалося на спроби російської політичної еліти поглинути Україну. Вказується, що тенденція до поглинення українців з боку імперського центру мала об’єктивний характер, оскільки була зумовлена необхідністю кількісного збільшення державоутворюючого народу, відносна чисельність якого закономірно зменшувалася внаслідок імперських завоювань. У книзі аналізуються усі позитивні аспекти перебування українців під «імперською парасолькою», а також економічних, політичних і культурних контактів українців з близьким їм російським народом. Для політиків, діячів науки і культури, а також усіх, хто цікавиться історією та майбутнім України.



Кл.слова:
політика -- українсько-російські взаємини -- державотворення -- культурні контакти

   Тип видання:   науково-популярне видання   
20.

Кульчицький, Станіслав.
Український Голодомор в контексті політики Кремля початку 1930-х рр. [Електронний ресурс] / Станіслав Кульчицький. - К. : Інститут історії України, 2014. - 208 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Тема голоду 1932–1933 pp. була заборонена в CРCP аж до грудня 1987 р. Після скасування цензурних перепон в радянській історіографії з'явилися перші вагомі публікації архівних джерел і монографічні дослідження на цю тему. Найбільш пильну увагу науковців і широкої громадськості привернув голод в Україні, справедливо названий Голодомором. В світі існує вже понад 20 тис. публікацій з історії Голодомору, в яких нелегко розібратися, щоб одержати переконливу відповідь на два ключових запитання: чому і як? До 80-ої річниці українського Голодомору Інститут історії України ПАН України пропонує нову книгу Станіслава Кульчицького, який досліджує тему на тлі і у зв'язку із загальносоюзним голодом, викликаним сталінським курсом «розгорнутого будівництва соціалізму по всьому фронту». В книзі формулюються нетрадиційні відповіді на обидва запитання: чому голод в Україні переріс у страхітливий Голодомор з мільйонними жертвами? Яка терористична технологія застосовувалася для упокорення українського селянства?



Кл.слова:
комуністичні репресії -- злочини проти людства -- голодомор
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського