Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (17)Тематичний інтернет-навігатор (2)Автореферати дисертацій (322)Реферативна база даних (2838)Книжкові видання та компакт-диски (674)Журнали та продовжувані видання (40)
Пошуковий запит: (<.>K=ОКУПАЦІЯ$<.>+<.>K=ПОЛЬЩІ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 137
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   методичний посібник   
1.

Дзендзелівський, Йосип Олексійович.
Конспект лекцій з курсу української діалектології [Електронний ресурс] / Й. О. Дзендзелівський. - Ужгород : Вид-во Ужгород. держ. ун-ту, 1966. - 104 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонований «Конспект лекцій з курсу української діалектології» видається на допомогу студентам-філологам, зокрема заочникам. В основу «Конспекту. » покладено курс лекцій, який протягом ряду років читав автор в Ужгородському державному університеті. Цей випуск «Конспекту. » присвячено вступним розділам. Укладений він в основному у відповідності з діючою університетською програмою з цього курсу. Проте у посібнику не всі розділи розроблені з однаковою докладністю. Ті з питань, які більш-менш достатньо висвітлені в інших посібниках, опускаються. Наприклад, при опрацюванні розділу «Історія вивчення українських говорів» потрібні відомості про вивчення українських говорів та діалектів в УРСР студент може знайти у посібнику А. А. Москаленка «Нарис історії української діалектології» (Одеса, 1961, 1962) та в статті Ф. Т. Жилка «Дослідження діалектів української мови за радянської доби (1917—1957 рр. )» (зб. «Дослідження з мовознавства в Українській РСР за сорок років». К. , 1957). Питання ж вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в країнах народної демократії, у нашій навчальній і науковій літературі поки спеціально не висвітлювалося. При вивченні загальної історії науки це питання досить важливе. У зв'язку з цим у пропонованому «Конспекті. » дещо докладніше, ніж інші розділи, викладено відомості про вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в Польщі, Чехословаччині, Румунії та Угорщині.



Кл.слова:
діалект -- говірка

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Шаповал, М.
Большевизм і Україна [Електронний ресурс] / М. Шаповал. - Прага : Вільна спілка, 1926. - 60 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор, один з активних діячів Української революції, аналізує стан Радянської України доби НЕПу та перспективи її розвитку.



Кл.слова:
комунізм -- окупація -- ХХ століття -- сучасна історія -- революція -- незалежність

   Тип видання:   підручник   
3.

Кедрин, І.
Життя - події - люди [Електронний ресурс] : спомини і коментарі / І. Кедрин. - Ню Йорк : Червона калина, 1975. - 724 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Мемуари українського політичного діяча Івана Кедрина розповідають про такі важливі події в історії України як Перша світова війна, Українська революція 1917-21 рр., політична діяльність українців у складі Польщі, боротьбу ОУН і УПА, працю національних організацій в еміграції



Кл.слова:
Перша світова війна -- Друга світова війна -- ОУН -- УПА

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Верига, В.
Галицька Соціялістична Совєтська Республіка (1920 р.). (Перша большевицька окупація Галичини) [Електронний ресурс] / В. Верига. - Нью-Йорк : Наукове Товариство ім. Шевченка, 1986. - 203 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Праця присячена утвореній у 1920 р. Галицької соціалістичної радянської республіки - її нетривалому існуванню та ліквідаці



Кл.слова:
Галичина -- Україна

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Лозинський, М.
З Новим роком 1924. Теперішній стан будови Української Держави і задачі західно-українських земель [Електронний ресурс] / М. Лозинський. - Женева : [б. в.], 1924. - 76 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі автор аналізує становище різних частин України, що опинилися у складі СРСР, Польщі, Румунії та Чехословаччини. Особливу увагу він звертає на розвиток політичних настроїв західних українців та пропонує тактику поведінки, метою якої є незалежна соборна Українська Держава.



Кл.слова:
Україна -- незалежність -- соборність

   Тип видання:   зб. статей   
6.


Класова боротьба селянства Східної Галичини (1772-1849) [Електронний ресурс] : документи і матеріали / відп. ред. Г. Я. Сергієнко ; упоряд. О. А. Купчинський. - К. : Наукова думка, 1974. - 596 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник є першою науковою публікацією документів з історії класової боротьби селянства Східної Галичини в період розкладу феодалізму та буржуазно-демократичної революції 1848-49 рр. Документи висвітлюють селянські виступи в регіоні в тісному взаємозв'язку з подіями в Наддніпрянській Україні, Буковині, Росії, Молдавії, Польщі, Угорщині, Молдавії.



Кл.слова:
феодалізм -- буржуазно-демократична революція

   Тип видання:   наукове видання   
7.
 



Україна в Другій світовій війні в документах [Електронний ресурс] : збірник німецьких архівних матеріалів : в 4 т. / уклад. В. Косик. - Л. : Ін-т українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України : Львівський держ. ун-т ім. І. Франка, Ін-т укр-ї археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України, 1997-2000

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1997. - 384 с.

Т. 2. - 1998. - 384 с.

Т. 3. - 1999. - 384 с.

Т. 4. - 2000. - 368 с.


У збірнику, впорядкованому професором Володимиром Косиком, висвітлюються німецькі архівні документи 1941-1945 рр., які найточніше відображають період окупації України Німеччиною та розвиток національного Руху Опору. Для науковців, вчителів, студентів, та всіх, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
український народ -- сучасна історія -- ХХ століття -- друга світова війна -- війна -- окупація

   Тип видання:   підручник   
8.

Сергійчук, В. І.
Трагедія українців Польщі [Електронний ресурс] / В. І. Сергійчук. - Т. : Тернопіль, 1997. - 440 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


П'ятдесят років тому комуністична влада Польщі вчинила катастрофічну наругу над українцями Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя, насильно пересиливши їх із споконвічних батьківських земель на північно-східні території, що відійшли від Німеччини. З метою повної асиміляції близько 150 тисяч наших братів і сестер по крові було розселено по кілька сімей серед польського етносу. А перед цим, у 1944-1946 роках, 482 тисячі українців із вказаних етнічних земель нашого народу насильно відправили в Радянську Україну. Автор на основі численних документів і матеріалів показує процес освоєння українцями привісленських територій з часів Київської Русі, постійне прагнення тамтешньої людності жити спільно з Матір'ю-Україною, - аж до трагічних подій 1944-1947 років. Дослідження виконане в рамках програми "Українознавство в системі освіти, науки і культури" Інституту українознавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка і рекомендоване Міністерством освіти України як посібник студентам і викладачам, котрі вивчають історію України, а також розраховане на всіх, хто цікавиться минулим нашого народу.



Кл.слова:
депортація -- асиміляція -- українсько-польський конфлікт

   Тип видання:   монографія   
9.

Лісна, І. С.
Становлення української державності в Галичині (1918 - 1923 рр.) [Електронний ресурс] / І. С. Лісна. - Т. : [б. в.], 2001. - 92 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На початку ХХ ст. територія сучасних західних областей України була перетворена на сировинний придаток Польщі. Політичний і економічний гніт доповнювався державною системою національного гноблення. Проте широкі народні маси не мирилися з насильним загарбанням Західної України і перетворенням її в колонію Польщі. Боротьба за визволення, за відродження Української соборної держави закінчилась блискучою безкровною перемогою в наші – прийнятям 16 липня 1990 р. Декларації про державний суверенітет.



Кл.слова:
суверенітет -- ЗУНР

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Ротшильд, Д.
Східно-Центральна Європа між двома світовими війнами [Електронний ресурс] : пер. с англ. / Д. Ротшильд. - К. : Мегатайп, 2001. - 496 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Із суто західною пунктуальністю автор - відомий американський науковець, професор політології Колумбійського університету - досліджує політичну історію Польщі, Чехословаччини, Угорщини, Югославії, Румунії, Болгарії, Албанії та Прибалтійських держав у часи між двома світовими війнами.



Кл.слова:
політична історія -- перша світова війна -- інтербелум -- друга світова війна

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Купранець, О.
Топономастика Ґванінуса з 1611 р. [Електронний ресурс] / О. Купранець. - Вінніпег : Українська Вільна Академія Наук ; Мондер, 1954. - 32 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Алессандро Гваньїні (Гваніус, Гванінус) (1538 — †1614) — італієць з Верони, який служив у Великому князівстві Литовському, у Вітебську, і залишив кілька праць, які стосуються історії східних слов'ян. Найвідоміший своєю працєю «Хроніка Сарматії Європейської», що була надрукована в Кракові в 1578 році. В ній описується історія Польщі, Литви, Русі, Московії, Мазовії, Прусії, Померанії та ін. Пропоноване дослідження греко-католицького священника о. Ореста Купранця стосується аналізу назв "Русь", "Україна", "Волинь" у світлі текстів Гваньїні. Праця цінна в першу чергу для збереження видавничої спадщини української еміграції.



Кл.слова:
Україна -- самоназва -- Русь

   Тип видання:   наукове видання   
12.
 


Армстронг, Д.
Украинский национализм: факты и исследования [Електронний ресурс] / Д. Армстронг. - М. : Центрполиграф, 2008. - 368 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Труд Джона Армстронга, известного советолога и украинолога, - это документированная история украинского национализма времен Второй мировой войны. Автор подробно представил разнообразные социальные элементы националистического движения, проследил борьбу внутри его группировок и деятельность их лидеров в политической атмосфере тех лет. Он подверг глубокому анализу природу этого явления, распространение его в различных частях Украины, особенности проявления в период немецкой оккупации и источники живучести, а также показал, как оно трансформировалось под влиянием среды, в которой зародилось. Коснулся и крайних форм национализма - агрессии и зверств в отношении мирного населения в стремлении к расовой чистоте. Книга особенно интересна тем, что базируется на многочисленных малоизвестных источниках: архивных материалах, мемуарах, статьях, которые настолько красноречивы, что позволяют читателям делать собственные сопоставления и выводы относительно феномена украинского национализма.



Кл.слова:
націоналізм -- німецька окупація -- радянська окупація

   Тип видання:   наукове видання   
13.

Боляновський, А.
Українські військові формування в збройних силах німеччини [Електронний ресурс] : 1939-1945 / А. Боляновський. - Л. : [б. в.], 2003. - 736 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У праці йдеться про українські національні військові підрозділи, частини та з'єднання, що діяли на боці німецької армії в роки Другої світової війни. Автор висвітлює історію національних легіонів, допоміжних і охоронних частин, батальйонів Українського Визвольного Війська, дивізії "Галичина", юнацьких протиповітряних та інших формацій, створених з українців. Описано їх використання німецькими установами як допоміжного фактору в рамках психологічної війни і воєнних дій проти Радянського Союзу. Особливу увагу звернено на політику Німеччини у справах створення цих формацій. Показано зусилля частини українських політичних та військових діячів, спрямовані на використання цих формувань з метою пропагування ідей українського визвольного руху. Використано матеріали архівів України, Німеччини, США, Польщі, Білорусі, Чехії, а також численні публікації стосовно цієї проблеми в книгах, журналах та газетах.



Кл.слова:
національне військо -- політика Німеччини

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Царук, Я.
Трагедія волинських сіл 1943 - 1944 рр. [Електронний ресурс] : українські та польські жертви збройного протистояння: Володимир-Волинський район / Я. Царук. - Л. : Іститут українознавства ім.І.Крип`якевича НАН України, 2003. - 189 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Висвітлено польсько-український збройний конфлікт у Володимир-Волинському районі Волинської області в роки нацистської окупації. Перелік українських і польських жертв грунтується на спогадах місцевих селян. У вступі йдеться про передумови протистояння, викликаного прагненням польської меншини відновити владу Польщі у регіоні, де переважало українське населення. Видання підготоване завдяки підтримці Центру Українських Історичних досліджень ім. Петра Яцика, КІУС, Університет Альберти.



Кл.слова:
польсько-український збройний конфлікт

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Косик, В.
Україна і Німеччина у Другій світовій війні [Електронний ресурс] / В. Косик. - Л. ; Париж ; Нью-Йорк : Наукове товариство ім. Шевченка, 1993. - 658 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автором цієї унікальної дослідницької праці є Володимир Косик - в минулому учасник підпілля ОУН(б), а наразі президент Об'єднання українців Франції, професор Сорбонського університету (Париж). У виданні проаналізовано події в Україні під час II Світової війни, рух опору та багато ін. цікавих досліджень, спираючись на численні архівні документи.



Кл.слова:
ОУН -- УПА -- Друга світова війна -- колабораціонізм -- визвольний рух -- окупація

   Тип видання:   наукове видання   
16.

де Боплан, Г. Л.
Опис України [Електронний ресурс] : кількох провінцій Королівства Польського, що тягнуться від кордонів Московїі до границь Трансільванії, разом з їхніми звичаями, способом життя і ведення воєн : пер. з фр. / Г. Л. де Боплан. - К. : [б. в.], 1990. - 106 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Спеціальний і докладний план України з належними до неї воєводствами, округами і провінціями для загального добра зроблений Ґійомом ле Вассером де Бопланом, військовим архітектором і капітаном його величності короля Польщі і Швеції. Карбований у міді працею і старанням Вільгельма Гондія, привілейованого гравера його величності короля Польщі і Швеції. Гданськ, року Божого 1650.



Кл.слова:
план -- опис -- подорож

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Федевич, К. К.
Галицькі українці в Польщі 1920-1939 [Електронний ресурс] : інтеграція галицьких українців до Польської держави у 1920-1930-і рр. / К. К. Федевич. - К. : Основа, 2009. - 280 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга висвітлює історію польсько українських відносин у Східній Галичині в 1920–1930 ті рр. Використані в книзі дані архівів, мемуарів і міжвоєнної преси аргументовано доказують, що період 1920–1939 рр. являє собою переважно історію успішної державної інтеграції галицьких українців до Польщі і мирного польсько-українського співжиття. Міжнаціональний конфлікт, за рідким винятком, практично був повністю відсутнім у звичайній повсякденності переважної більшості жителів Галичини. Український національний рух прагнув максимально використати всі можливості для свого розвитку в Польської державі. При виконанні певних умов це позитивно розглядалось державною адміністрацією Другої Речі Посполитої. Книга написана з позиції дослідника, не зв'язаного з українською чи польською історичною школою й особливостями національних дискурсів. Головний висновок книги є те, що українсько-польську історію Східної Галичини першої половини ХХ століття неможливо розглядати тільки як історію конфлікту.



Кл.слова:
національний конфлікт -- історичне минуле

   Тип видання:   наукове видання   
18.

Лесів, М.
Українські говірки у Польщі [Електронний ресурс] / М. Лесів. - Л. : Український архів, 1997. - 496 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Це книга про слово, що віками на території Лемківщини, Бойківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя берегло українців від втрати тотожності, від загибелі.



Кл.слова:
слово -- словосполучення -- діалектологія

   Тип видання:   наукове видання   
19.

Мірчук, П.
Українська Повстанська Армія [Електронний ресурс] : 1942-1952 / П. Мірчук. - Мюнхен : Просвіта, 1953. - 256 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Начерк історії УПА 1942-1952 рр, що ії оце даємо до рук українського загалу, це перша спроба дати систематичний огляд діяльности УПА за перших десять літ її існування, та її побудови. Ми свідомі того, що наша праця, - як кожна перша спроба цього роду, - матиме чимало недотягнень, неточностей та люк. Це зрозуміле тим більше, що писання історії УПА, крім всього іншого, стрічається ще з одним родом величезних труднощів: Українська Повстанська Армія - це армія безіменних, яка й сьогодні продовжує свою боротьбу в умовинах підпілля. "



Кл.слова:
політична партія -- німецька окупація -- радянська окупація -- бойова тактика -- ОУН-УПА

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Паньківський, К.
Від держави до комітету [Електронний ресурс] / К. Паньківський. - Нью-Йорк ; Торонто : Видавництво Ключі, 1970. - 150 с.. - (Життя і Мислі)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга Костя Панківського розповідає про драматичні події напередодні і під час Другої світової війни: приєднання Західної України до СРСР, німецька окупація, оголошення Акту державної незалежності України 1941 р., діяльність українських організацій в умовах війни.



Кл.слова:
Друга світова війна -- Західна Україна -- Національна Рада
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського