Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (29)Реферативна база даних (458)Книжкові видання та компакт-диски (137)Журнали та продовжувані видання (40)
Пошуковий запит: (<.>K=ОНОМАСТИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 38
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Науки про Землю   
1.

Кругляк, Ю. М.
Ім'я вашого міста [Електронний ресурс] / Ю. М. Кругляк. - К. : Наукова думка, 1978. - 153 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


З кожним роком ономастика набирає все більшої популярності: з'являється чимало наукових досліджень, частину топонімічного матеріалу вміщено в «Історії міст і сіл Української РСР». Публікації на цю тему нерідко можна побачити в журналах та газетах. Уже протягом десяти років під рубрикою «І села і міста друкує матеріали, зібрані письменником Юрієм Кругляком, громадсько-політичний тижневик Україна». Вони й лягли в основу цієї книжки. Тут за абеткою подаються коротенькі довідки про час заснування й походження назви міст і селищ міського типу Української РСР Поряд з науковими твердженнями одекуди викладено легенди й перекази, поширені в народі. Гадаємо, що це видання стане в пригоді науковцям, краєзнавцям, учителям, юним історикам та географам — усім, хто цікавиться історією рідного краю.



Кл.слова:
ономастика -- географія

   Тип видання:   навчальний посібник   
2.

Уривалкін, О. М.
Історичне краєзнавство [Електронний ресурс] / О. М. Уривалкін. - 2-е вид.. - К. : КНТ, 2008. - 296 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історія краю, або краєзнавство, - один з найцікавіших напрямів сучасної науки. В книзі читач дізнається про розвиток історичного краєзнавства на території України, про джерела вивчення минулого, ознайомлення з основними етапами історії Чернігово-Сіверської землі. Книга базується на великому фактичному матеріалі, який зібрав, систематизував і узагальнив автор.



Кл.слова:
географія -- ономастика

   Тип видання:   автореферат   
3.

Гудманян, А. Г.
Відтворення власних назв у перекладі [Електронний ресурс] / А. Г. Гудманян. - К. : Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка, 2000. - 40 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На підставі аналізу оригінальної та перекладної художньо-белетристичної та науково-публіцистичної літератури проведено повне системне дослідження фонографічної структури чужомовних власних назв (англійських і німецьких особових імен, прізвищ та географічних назв), а також їх асиміляції українською мовою в рамках загальної теорії перекладу та лексичного запозичення. Виявлено та докладно проаналізовано графічні відповідники фонемного складу англійських онімів, графемні сполучення німецьких назв, а також варіанти їх української передачі. Запропоновано два проекти передачі англійських і німецьких власних назв графічними засобами української мови, які передбачають правопис усіх проаналізованих варіантів.



Кл.слова:
перекладознавство -- ономастика

   Тип видання:   методичний посібник   
4.

Гусарова, Т. П.
Введение в специальные исторические дисциплины [Електронний ресурс] : учеб. пособие / Т. П. Гусарова, О. В. Дмитриева, И. С. Филиппов. - М. : МГУ, 1990. - 280 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В учебном пособии рассматриваются содержание, история развития и современное состояние, методы научного анализа вспомогательных исторических дисциплин: метрологии, хронологии, ономастики, генеалогии, геральдики, нумизматики, картографии западноевропейского средневековья. Издание содержит иллюстрации старых карт, монет, гербов и т. д.



Кл.слова:
метрологія -- хронологія -- ономастика -- генеалогія -- геральдика -- нумізматика

   Тип видання:   словник      довідник   
5.

Скрипник, Лариса Григорівна.
Власні імена людей [Електронний ресурс] : словник-довідник / Л. Г. Скрипник, Н. П. Дзятківська. - 3-тє вид., виправ.. - К. : Наукова думка, 2005. - 336 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Третє видання Словника-довідника своєю побудовою, змістом і обсягом суттєво не відрізняється від попереднього (1996 р.). У ньому подаються офіційні імена, уживані в Україні, та їх варіанти, включено відомості про їх походження, правила правопису українських і російських прізвищ. Імена ілюструються уривками з поетичних творів, народних пісень тощо. Видання сувенiрне. Для філологів, працівників преси, загсів, паспортних столів, для всіх тих, хто цікавиться походженням власних імен. Словник стане у пригоді молодим батькам.



Кл.слова:
ономастика -- антропоніміка

   Тип видання:   словник   
6.

Скрипник, Лариса Григорівна.
Власні імена людей [Електронний ресурс] : словник-довідник / Л. Г. Скрипник, Н. П. Дзятківська. - 3-тє вид.. - К. : Наукова Думка, 2005. - 334 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У Словнику-довіднику подаються офіційні імена, уживані в Україні,та їх варіанти, включено відомості про їх походження, правила правопису українських і російських прізвищ. Імена ілюструються уривками з поетичнихтворів, народних пісень тощо. Видання сувенірне. В ім’я здавна вкладався глибокий духовний зміст. Його вибір для новонародженої дитини був традиційною вірою в магічну силу слова й власного імені. Недарма ж великі українські князі носили такі славні імена, як Володимир (володар світу і людей), Ізяслав (той, хто славу здобуває), Святослав, Мстислав, Ярополк… Духовна міць, яка входила в них через надані ймення, робила князів непереможними. Адже в іменах завжди містилося добре віщування, побажання добробуту, захисту Богів, надія на кращу синовню чи доччину долю. І, мабуть, немає матері, яка б не назвала свою гарну доньку Любомирою (яку в миру люблять), Світланою (світлою, чистою) або Миланою (яка для всіх мила, якою милуються). Обираючи майбутнє ймення для дитини, батьки хотіли, щоб разом з ним вона отримала і захисника згори, божого охоронця. Так, вважалося, що Мирослави присвячені Богові Миру, Ярослави – Ярилу, а про Богуславів і Богданів дбатимуть Боги, які подарували родині бажану дитинку. Вважалося також, що той, хто назве немовля непривабливим іменем як-от Неждан, Нелюбима, Немира, збереже її від злого ока, яке, нібито, не зверне уваги на дитину, яку не ждали або не люблять. Але вже доведено, що подібні ймення тільки заважатимуть людині в житті, адже несуть в собі силу-силенну негативу. Дослідники вважають, що імена творилися за допомогою первісного арійського способу, який передбачає врахування всього комплексу релігійних та соціальних уявлень давнього суспільства. Навіть вважається, що імена були розподілені за кастовими прошарками, що зараз вже втратило своє значення. Крім того, імена могли втілювати як верхній, так і нижній Божественний світ. У давніх українців не було чітко вираженого протиборства між “темним” і “світлим”, кожне начало мало власне призначення, і від їх взаємодії творилося життя. Ще в давні часи, як засвідчують джерела, був звичаєвий набір двоосновних імен. Але й ці складові частини імен могли формуватися з більш простих елементів, які також слід враховувати, бо вони можуть іноді давати відмінне тлумачення. Існують імена, в яких виражено побажання здобути славу (Святослав, Ростислав), бути мужнім і відважним воїном (Ратимир, Ратибор, Ярополк), проявляти миролюбність (Миролюб, Любомир). Імена, які висловлюють гостинність (Гостирад, Милогост, Доброгост), можна пояснити і як очікування в родині бажаної дитини, яка прийшла на цей світ добрим гостем. Є імена, що втілюють любов батьків до Бога, який послав їм дитину і через відповідне ім’я дбатиме про неї (Богумил, Богуслав, Богурад), а також побажання на майбутнє позитивних рис характеру своїй дитині (Доброслав, Добромисл).



Кл.слова:
ономастика

   Тип видання:   монографія   
7.
 



Восточные славяне. Антропология и этническая история [Електронний ресурс] / отв. ред. Т. И. Алексеева. - Москва : Научный мир, 2002. - 342 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Коллективная монография суммирует итоги более чем столетнего периода изучения восточных славян. В ней освещаются проблемы этнической истории восточных славян, их взаимоотношения с балто- и финноязычными и другими соседящими народами, проблемы ранней и поздней колонизации восточноевропейских земель, генетических истоков восточных славян и славянской `прародины. Анализируются различные системы антропологических признаков, позволяющих использовать антропологический материал в качестве исторического источника. Это диагностика физического типа древнего и современного населения, дерматоглифика, одонтология, генетические маркеры, палеодемография, ономастика, фотопортрет. Работа коллектива авторов не просто подводит итоги сделанного за столь продолжительный период изучения восточнославянской антропологии, но, с учетом новых направлений исследований в мировой антропологической науке, с применением методов многомерной статистики и использованием новейших антропологических методик, продолжает разработку как полученных ранее, так и собранных вновь антропологических материалов. Монография предназначена для широкого круга научной общественности и всех, кто интересуется вопросами древней и современной истории России.



Кл.слова:
антропологія -- дерматогліфіка -- одонтологія -- палеодемографія -- східні слов'яни

   Тип видання:   довідник   
8.

Редько, Юліан Констянтинович.
Довідник українських прізвищ [Електронний ресурс] / Ю. К. Редько ; за ред. І. Варченка. - К. : Радянська школа, 1968. - 256 с.. - (Бібліотека вчителя-словесника)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці викладено короткі відомості про виникнення прізвищ на Україні, про семантику, будову, відмінювання, правопис і наголошування українських прізвищ. Основною частиною довідника є словничок, у якому зібрано близько чотирьох тисяч прізвищ, у написанні, відмінюванні й наголошенні яких можуть виникати труднощі. Разом з початковою формою того або іншого прізвища зазначено форми родового, давального й орудного відмінків однини та називного й родового множини, форми жіночих прізвищ, відмінні від форм прізвищ чоловіків; у кожній формі визначено наголос. Довідник розрахований на вчителів, журналістів, а також на тих працівників навчальних закладів і установ, які мають справу з оформленням особових документів.



Кл.слова:
ономастика -- антропоніміка

   Тип видання:   наукове видання   
9.

Кордуба, М. М.
Земля свідком минулого [Електронний ресурс] : географічні назви як історичне джерело / М. М. Кордуба. - Л. : Друкарня наук. тов. ім. Т.Г. Шевченко, 1924. - 14 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Наукова публікація українського вченого Мирона Кордуба, що дає опис знання про топоніми та їх історичне значення у гуманітарних науках.



Кл.слова:
топоніміка -- ономастика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.
 


Желєзняк, Ірина.
Київський топонімікон [Електронний ресурс] / Ірина Желєзняк ; Національна академія наук України, Інститут української мови. - Київ : Кий, 2014. - 224 с.. - (Бібліотека української ономастики)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книгу присвячено етимології, семантиці основ та словотвору географічних назв, зниклих та сучасних, у межах міста Києва. Для лінгвістів, фахівців у галузі ономастики та етимології, всіх, хто цікавиться походженням та історією київських топонімів.



Кл.слова:
мікротопонімія -- гідронімія -- топономастика -- ойконіми

   Тип видання:   автореферат   
11.

Карпенко, Олена Юріївна.
Когнітивна ономастика як напрямок пізнання власних назв [Електронний ресурс] : автореф. дис. ... докт. філолог. наук : 10.02.15 / О. Ю. Карпенко. - К. : Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка, 2006. - 33 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
мовознавство

   Тип видання:   зб. статей   
12.

Карпенко, Ю. О.
Літературна ономастика [Електронний ресурс] : збірник статей / Ю. О. Карпенко. - О. : Астропринт, 2008. - 328 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
ономастика -- власна назва

   Тип видання:   монографія   
13.

Карпенко, Ю. О.
Літературна ономастика Ліни Костенко [Електронний ресурс] : монографія / Ю. О. Карпенко, М. Р. Мельник. - О. : Астропринт, 2004. - 216 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
ономастика -- власна назва

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Біологічні науки   
14.
 


Бабенко, В. Г.
Лучезарный Аполлон [Електронний ресурс] : птицы, бабочки и мифы / В. Г. Бабенко. - М. : Школа-Пресс, 1995. - 304 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга соединяет, казалось бы, далекие друг от друга биологию и мифологию. Оказывается, имена многих бабочек и птиц имеют мифологические источники. Обращаясь к легендам и мифам античного мира, авторы не только объясняют, как возникли ставшие научными поэтические названия различных видов легкокрылых существ, но и рассказывают об их биологических особенностях, местах обитания и раскрытой исследователями таинственной жизни этих удивительных представителей живой природы. Для учащихся и учителей.



Кл.слова:
ономастика -- комахи -- птахи -- орнітоніміка

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.

Франко, Іван.
Назвознавчі праці [Електронний ресурс] : перше книжкове видання з приводу століття народин, 1856-1956 / І. Франко. - Вінніпег : Українська Вільна Академія Наук, 1957. - 84 с.. - (Назвознавство)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
ономастика -- лінгвістика

   Тип видання:   наукове видання   
16.

Кузьмин, А. Г.
Начало Руси. Тайны рождения русского народа [Електронний ресурс] / А. Г. Кузьмин. - М. : Вече, 2003. - 425 с.. - (Тайны Земли Русской)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге известного историка А.Г. Кузьмина предпринимается попытка взглянуть на спорные вопросы начала Руси через призму всего этнополитического развития Восточной и Центральной Европы. На первом плане стоят такие вопросы, как исторические судьбы славян, этническая природа варягов, соотношение славян, варягов, руси, конкретные условия появления в Восточной Европе государства Руси. Исследование построено на обширном источниковедческом, лингвистическом, этнографическом и археологическом материале, используются данные топонимики, ономастики, антропологии и других дисциплин. Строгая научность органично сочетается у А.Г. Кузьмина с публицистической страстностью, причем особое внимание автор уделяет длящейся вот уже 250 лет дискуссии между норманистами и антинорманистами. Книга издается в авторской редакции.



Кл.слова:
історичні факти -- Русь -- слов'яни

   Тип видання:   автореферат   
17.

Мікіна, Олена Геннадіївна.
Номінаційні процеси в сучасній європейській ергонімії [Електронний ресурс] : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.19 / О. Г. Мікіна. - Донецьк : [б. в.], 1993. - 21 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
ономастика -- мовознавство

   Тип видання:   монографія   
18.

Суперанская, А. В.
Общая теория имени собственного [Електронний ресурс] / А. В. Суперанская. - М. : Наука, 1973. - 367 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографии рассмотрены теоретические проблемы ономастики. Дается история данной науки, определяется место ономастики среди других дисциплин и связь имен собственных с жизнью человека. Особое внимание отводится семантике имен собственных и их роли в языке и речи.



Кл.слова:
ономастика -- власне ім'я

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.
 


Блау, Марк.
От добермана до хулигана. Из имен собственных в нарицательные [Електронний ресурс] / Марк Блау. - М. : ЭНАС, 2010. - 304 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Бойкот, рентген, винчестер, дизель… Обычно никому и в голову не приходит, что эти слова являлись когда-то лишь фамилиями – Бойкотт, Рентген, Винчестер, Дизель. Знаменитый кольт сконструировал Кольт, браунинг создал Браунинг, Гийотен изобрел гильотину, Джакуззи придумал джакузи. Кран-деррик назван по имени лондонского палача-вешателя, линчевание – по имени американского полковника Линча, а Хулигэны были буйной (хулиганской) ирландской семейкой. Эта книга – о происхождении названий и о людях, чьи имена стали названиями. Приведенные сведения гораздо полнее тех, что имеются в энциклопедиях.



Кл.слова:
ономастика -- словотвір -- дериватологія -- власні назви -- загальні назви

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Чапленко, Василь.
Походження назов столиці України міста Київ [Електронний ресурс] / Василь Чапленко ; Український технічно-господарський інститут. - Мюнхен : [б. в.], 1970. - 16 с.. - (Наукові записки ; ч. XXI)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
ономастика -- топоніміка
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського