Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (260)Книжкові видання та компакт-диски (66)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>U=Е621.166$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Золотницький О.П. 
Біологічні основи культивування промислових двостулкових молюсків (IBivalvia, Mytiliformes/I) у Чорному морі: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.17 / О.П. Золотницький ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2004. — 39 с. — укp.

З урахуванням основних принципів екологічної фізіології, популяційної біології та концепції біокосних систем удосконалено біологічні засади розведення марикультури молюсків у Чорному морі. Вперше наведено характеристику адаптивних реакцій на найважливіші екологічні фактори, визначено ефективність росту та співвідношення між пластичним, енергетичним і генеративним обміном у мідії в онтогенезі. Виявлено кількісні закономірності процесів колонізації та динаміки чисельності популяцій мідій на різних типах штучних субстратів. Описано ефект щільності та феномен самозріджування молюсків. З'ясовано роль даних чинників у формуванні популяційних параметрів мідій. Наведено кількісні залежності між продукцією, елімінацією та стаціонарною біомасою мідій на різних типах колекторів. Обгрунтовано положення про мідієвий колектор як біокосну систему, на структуру та функції якої суттєво впливає архітектоніка штучного субстрату. Визначено ефективність трансформації речовини та енергії у популяціях культивованих мідій та роль великомасштабної марикультури у вторинному забрудненні екосистеми шельфової зони моря. Одержано нові дані щодо різних аспектів функціональної екології тихоокеанської устриці, інтродукованої в Чорне море. Висвітлено питання керування ранніми стадіями онтогенезу - одержання зрілих статевих клітин і біоенергетики личинкового розвитку устриць. Визначено добові раціони та режими личинок до стадії метаморфозу за штучних умов. Виявлено екологічні закономірності росту та співвідношення енергетичних витрат на продукцію та метаболізм даного виду у процесі вирощування в різних акваторіях Чорного моря.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П743-4(922.8) + Е621.166.21(922.8) +
Шифр НБУВ: РА336370

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Мунасипова-Мотяш І.А. 
Двостулкові молюски родини Cardidae (Bivalvia: Cardioidea) Понто-Каспійського регіону (фауна, таксономія, поширення, екологія): автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / І.А. Мунасипова-Мотяш ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Встановлено, що видовий склад родини Cardiidae у Понто-Каспійському регіоні налічує 40 рецентних видів (з яких у фауні України - 19 видів), 9 - з підродини Cardiinae (4 роди), 31 вид - з підродини Lymnocardiinae (2 роди, 5 підродів). Наведено монографічний опис 24-х досліджуваних видів новими, уточненими діагнозами. За будовою м'якого тіла у 18-ти видів (зокрема, 8-ми видів з Каспію) виявлено нові діагностичні ознаки (кількість і розміщення папіл сифонів, структуру ктенідіїв, лабіальних пальмп, шлунка), складено оригінальні ключі. Визначено особливості міжпопуляційної мінливості конхологічних ознак. Виявлено приуроченість 19-ти видів до типів грунтів. Доведено, що глибина закопування у грунт впливає на мінливість семи ознак. Виявлено, що кількість видів Середземноморського зоогеографічного комплексу в Азово-Чорноморському басейні становить 47,4 %, в Каспії - 8 %, а частка Понто-каспійського зоогеографічного комплексу у даних басейнах становить 52,6 % та 92 % відповідно.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.24(961) +
Шифр НБУВ: РА357619

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Іванович Г.В. 
Динаміка вмісту глікогену та сумарних ліпідів у мідій IMytilus galloprovincialis/I Lam. Одеської затоки: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Г.В. Іванович ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2005. — 23 с. — укp.

Вивчено вміст глікогену та його динаміку у тілі мідій Одеської затоки. Доведено, що вміст глікогену у тілі мідій з марікультурних колекторів у 1,8 рази вищий, ніж у мідій природних субстратів. З'ясовано, що він вірогідно зменшувався з верхньої частини колектора - 4,58 %, до нижньої - 2,68 % сирої маси. Виявлено, що вміст глікогену у зовнішніх частинах друзи вищий, ніж у внутрішніх у 1,6 - 1,8 рази. За результатами вивчення максимального вмісту глікогену у тілі мідій за літнього періоду (червень - липень) установлено, що цей вміст значно нижчий в Одеській затоці, ніж у мідій з Кримського регіону (2,98 та в 5,20 - 5,70 % сирої маси відповідно). Виявлено різницю максимальних рівнів вмісту глікогену на п'яти прибережних станціях з різним рівнем водообміну. Цей рівень послідовно зменшується від станції з вільним водообміном - 4,9 % до станції з обмеженим рівнем водобміну - 2,1 % сирої маси. Під час дослідження різних органів мідій установлено, що максимальний вміст глікогену у гонадах, а мінімальний - у зябрах. Визначено, що найбільшого рівня вміст глікогену становить на стадії статевого спокою у гонадах - 5,15 %, у гепатопанкреасі - 1,91 %, у зябрах - 1,79 % сирої маси. Мінімум цього компонента відзначено на стадії вимету в усіх органах. Сумарних ліпідів виявлено найбільше у гепатопанкреасі. В усіх органах вміст сумарних ліпідів максимальний у період дозрівання статевих продуктів на переднерестовій стадії: у гепатопанкреасі - 2,47 %, у гонадах - 1,53 % та у зябрах - 0,92 % сирої маси. Мінімум цього вмісту виявлено в усіх органах у період вимету статевих продуктів. Установлено можливість використання вмісту глікогену та сумарних ліпідів, а також супутніх показників (вмісту сирої та сухої речовини, вологи та морфо-функціональних індексів) як індикаторів стану молюсків на різних стадіях репродуктивного циклу та за різних умов мешкання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.21*725.123.113 +
Шифр НБУВ: РА341209

Рубрики:

      
4.

Поспелова 
Елементи балансу каротиноїдів, [альфа]-токоферолу і деяких металів у системі "зависла речовина - мідії - біовідкладення": автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Наталія Валеріївна Поспелова ; НАН України; Інститут біології південних морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2008. — 23 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П743.2 + Е621.166*725.152
Шифр НБУВ: РА360565

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Андреєнко Т. І. 
Особливості адаптивної реорганізації тканинного метаболізму двостулкового молюска Anadara inaequivalvis (Bruquiere) в умовах експериментальної аноксії і голодування: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.13 / Т. І. Андреєнко ; Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського. — Сімф., 2010. — 19 с.: a-рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166*72 + Е60*723.432 + Е621.166*73 + Е60*730*112.4
Шифр НБУВ: РА372695 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Гостюхіна 
Особливості антиоксидантного статусу тканин двостулкового молюска Mytilus galloprovincialis Lam. в умовах окислювального стресу: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Ольга Леонідівна Гостюхіна ; Таврійський національний ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.24*723.4-604.2
Шифр НБУВ: РА357669

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Чорномаз Т.В. 
Показники функціонування миготливого епітелію у різних представників родини IUnionidae/I (IMollusca:Bivalvia/I) і їх залежність від чинників навколишнього середовища: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Т.В. Чорномаз ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2005. — 22 с. — укp.

Наведено результати досліджень in vitro тривалості та частоти биття війок миготливого епітелію зябер і ноги у 17-ти видів перлівницевих фауни України. Представники Unioniae та Pseudanodontinae мають більшу тривалість биття війок, ніж Anodontinae, а види роду Batavussiana - найбільші значення частоти биття. За умов обсихання у перлівницевих установлено статистично вірогідне зростання (на початку або у середині експозиції) та зниження (на початку або перед загибеллю молюсків)) тривалості биття війок та підвищення частоти їх биття. За низької інтенсивності заселення перлівницевих паразитами (кліщами Uninicola, трематоди Bucephalus polymorphus) та епіойками (личинками гірчака) відбувається збільшення тривалості та частоти биття війок їх миготливого епітелію, за високої - зменшення значення цих показників. Виявлено зменшення тривалості та збільшення частоти биття війок миготливого епітелію у перлівницевих з радіоактивно забруднених територій у порівнянні з молюсками з умовно чистої зони.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166*669.111-6 +
Шифр НБУВ: РА336267

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Гураль Р. І. 
Прісноводні малакокомплекси басейну верхів'я Дністра: структура, вплив природних і антропогенних чинників: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / Р. І. Гураль ; Чернівец. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 22 с. — укp.

Проведено комплексний еколого-фауністичний аналіз угруповань прісноводних молюсків у природних та антропогенних гідротопах басейну верхів'я Дністра. Розроблено коротку екологічну характеристику 56-ти видів, які зафіксовано на дослідженій території. Охарактеризовано біотопний розподіл прісноводних молюсків, залежність їх популяцій та угруповань від абіотичних чинників: температури, швидкості течії, характеру донних відкладів, глибини водойм, прозорості та кислотності водного середовища. Досліджено сезонну динаміку щільності заселення гідротопів та особливості розмірно-вікової структури популяцій у гідротопах різного типу. Визначено личинкові форми 29-ти видів трематод з шістьма систематичними групами. На підставі одержаних даних проаналізовано можливу роль гідротопів різного типу в розповсюдженні гельмінтозних інфекцій. Досліджено вікову сприйнятливість молюсків щодо трематодної інвазії. Проаналізовано особливості формування прісноводних малакокомплексів у антропогенних водоймах. Досліджено вміст іонів важких металів у водному середовищі, черепашках і м'якому тілі Lymnaea stagnalis і Planorbis planorbis. З'ясовано можливості біоінликаційного використання даних видів молюсків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166*820*804 + Е0*836.6:Е621.166
Шифр НБУВ: РА369757 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Міщук О. В. 
Стан металотіонеїнів та системи антиоксидантного захисту в тканинах Anodonta cygnea L. в умовах забруднення водного середовища: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.04 / О. В. Міщук ; Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича. — Чернівці, 2010. — 19 с.: a-рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166*723.4-604.2 + Е621.166*801.1-641 + Е60*827.51
Шифр НБУВ: РА369751 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Міщук О. В. 
Стан металотіонеїнів та системи антиоксидантного захисту в тканинах Anodonta cygnea L. в умовах забруднення водного середовища: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.04 / О. В. Міщук ; Чернівец. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 19 с. — укp.

Вперше наведено системну оцінку функціональної активності металотіонеїнів молюска Anodonta cygnea L. за дії стресорних чинників. Визначено розподіл міді, цинку та кадмію між МТ та іншими тканинними мішенями залежно від умов існування молюска та доведено індикативний характер даних характеристик. Виявлено індукцію ізоформи МТ-2 за дії екологічно реальної концентрації іонів міді на організм та за переселення в нові умови існування. Доведено пригнічення здатності металотіонеїнів зв'язувати важкі метали на тлі оксидативного стресу за перебування молюсків за умов комплексного природного забруднення. Вперше запропоновано використання співвідношення кількості цинку та міді в складі металотіонеїнів для характеристики їх молекулярних форм у двостулкового молюска. Встановлено, що комплекс ознак оксидативного стресу - утворення продуктів окисної деструкції ліпідів і білків, ступінь окиснення глютатіону на тлі пригнічення супероксиддисмутазної та каталазної активностей є адекватними характеристиками впливу несприятливих умов існування на організм молюска.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166*723.4-604.2 + Е621.166*801.1-641 + Е60*827.51
Шифр НБУВ: РА369751 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Міщук О. В. 
Стан металотіонеїнів та системи антиоксидантного захисту в тканинах Anodonta cygnea L. в умовах забруднення водного середовища: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.04 / О. В. Міщук ; Чернівец. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 19 с. — укp.

Вперше наведено системну оцінку функціональної активності металотіонеїнів молюска Anodonta cygnea L. за дії стресорних чинників. Визначено розподіл міді, цинку та кадмію між МТ та іншими тканинними мішенями залежно від умов існування молюска та доведено індикативний характер даних характеристик. Виявлено індукцію ізоформи МТ-2 за дії екологічно реальної концентрації іонів міді на організм та за переселення в нові умови існування. Доведено пригнічення здатності металотіонеїнів зв'язувати важкі метали на тлі оксидативного стресу за перебування молюсків за умов комплексного природного забруднення. Вперше запропоновано використання співвідношення кількості цинку та міді в складі металотіонеїнів для характеристики їх молекулярних форм у двостулкового молюска. Встановлено, що комплекс ознак оксидативного стресу - утворення продуктів окисної деструкції ліпідів і білків, ступінь окиснення глютатіону на тлі пригнічення супероксиддисмутазної та каталазної активностей є адекватними характеристиками впливу несприятливих умов існування на організм молюска.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166*723.4-604.2 + Е621.166*801.1-641 + Е60*827.51
Шифр НБУВ: РА369751 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського