Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Автореферати дисертацій (3)Реферативна база даних (13)Книжкові видання та компакт-диски (11)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=ЛЕМКІВЩИНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

   Тип видання:   наукове видання   
1.
 


Красовський, І. Д.
Незабутня Лемківщина у верхів'ї ріки Вислоки... [Електронний ресурс] : нариси про лемківські села Святкову велику, Святкову малу (Святківку), Свіржову Руську, Котань і Крампну / І. Д. Красовський, А. І. Тавпаш. - Л. : Думка світу, 2004. - 164 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі відображено життєпис лемківських сіл Святкова Велика, Святкова Мала, Свіржова Руська, Котань і Крампна, мешканці яких були насильницьки переселені після Другої світової війни.



Кл.слова:
краєзнавство -- етнографія -- побут -- депортація

   Тип видання:   науково-популярне видання   
2.

Красовський, І.
Лемківщина у боротьбі за об'єднання з Україною [Електронний ресурс] / І. Красовський. - Йонкерс : Організація Оборони Лемківщини, 1964. - 31 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
історія України -- визвольний рух

   Тип видання:   зб. статей   
3.


Акція "Вісла" в контексті українсько-польських відносин ХХ століття [Електронний ресурс] : матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 50-літтю проведення акції "Вісла" (19 квітня 1997) / за ред. М. Геника ; Івано-Франківська обласна державна адміністрація, Відділ у справах національностей та міграції, Суспільно-культурне товариство "Лемківщина", Суспільно-культурне товариство "Надсяння". - Івано-Франківськ : [б. в.], 1999. - 85 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга присвячена дослідженню проблем українсько-польських відносин і, зокрема, причин та наслідків операції «Вісла», здійсненої у 1947 р. тоталітарним режимом з метою ліквідації українського питання. Основу збірника склали доповіді й матеріали регіональної конференції «Акція «Вісла»: причини і наслідки», проведеної суспільно-культурними товариствами «Лемківщина» і «Надсяння» при підтримці відділу у справах національностей та міграції Івано-Франківської обласної державної адміністрації 19 квітня 1997 р. у місті Івано-Франківську.



Кл.слова:
примусова депортація -- злочин проти людства -- тоталітаризм

   Тип видання:   наукове видання   
4.
 


Тарнович, Юліян.
Лемківщина. Матеріяльна культура [Електронний ресурс] / Юліян Тарнович. - Краків : Українське видавництво, 1941. - 162 с.. - (Минуле й сучасне ; ч. 17)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі зібрані матеріали, що висвітлюють етнографічні особливості Лемківщини: господарство, їжа, транспорт, житло, одяг, промисли тощо.



Кл.слова:
етнографія -- культура -- побут

   Тип видання:   наукове видання   
5.


Лемківщина [Електронний ресурс] : земля - люди - історія - культура / ред. Б. О. Струмінський. - Нью-Йорк ; Париж ; Сидней ; Торонто : [б. в.], 1988

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 2. - 1988. - 499 с.


Етнонім лемки (ч.р., од.— лемко, ж.р., од. — лемкиня), висунутий дослідниками і інтелегенцією в XIX ст., розповсюдився як самоназва в народному середовищі тільки в I половині XX сторіччя. До цього лемки, як і жителі Угорськой Русі (східнослов'янських етнічних територій в Угорському королівстві), найчастіше називали себе руснаками. Також стосовно них, особливо нелемками, використовувався поширеніший в інших регіонах етнонім русини. Найбільш вірогідне пояснення карпатського прізвиська лемко, що згодом послужило основою для етноніма, полягає у діалектних відмінностях лемків, які добре помітні в нелемківському середовищі. Конкретно, йдеться про частинку лем (лише, тільки), ймовірно запозичену у сусідів словаків (ср. східнословацьке sem, словацьке літ. lem).



Кл.слова:
етнографія -- побут -- матеріальна культура

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Кубійович, В.
Лемківщина: земля, люди, історія, культура [Електронний ресурс] : в 2 т. / В. Кубійович. - Нью-Йорк : [б. в.], 1988

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1. - 569 с.

Ч. 2. - 494 с.


Вважається, що назва Лемківщина по­ходить, імовірно від діялектного слова “лем” (лише); ін. поширена назва, або радше самоназва Л., особливо на Пряшівщині, - “русини”, також “руснаки”. Особливості іст. розвитку перев. більшости Л. упродовж ст. в межах Поль. й кол. Верхньої Угор., в теперішній Слов., їхня боротьба за виживання як етн. групи в умовах поль. й словаць. оточення та відрубність від основного укр. етн. масиву відбилися на матеріяльній та духовній культурі й говірках українців цього реґіону. Зокрема, для Л. більшою мірою ніж для ін. укр. реґіональних груп, характерні плекання традиційних форм побуту й вірувань, а також досить ефективний спротив різним асиміляційним впливам. Усе це допомагало лемкам зберігати свою субетн. тотожність, в т.ч. в умовах діяспорного проживання.



Кл.слова:
краєзнавство -- історія -- Україна

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Верхратский, Іван.
Про говор галицких лемків [Електронний ресурс] / Іван Верхратский ; Наукове Товариство ім. Т. Шевченка, Філологічна секція. - Л. : [б. в.], 1902. - 487 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
Лемківщина -- діалект
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського