Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (10)Автореферати дисертацій (202)Реферативна база даних (1355)Книжкові видання та компакт-диски (600)Журнали та продовжувані видання (32)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОДІЛЛЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   енциклопедія   
1.

Вечерський, В.
Замки і фортеці України [Електронний ресурс] / В. Вечерський, С. Тарасов. - К. : Балтія-друк, 2005. - 64 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У багатій та різноматній історико-архітектурній спадщині України пам'яткам оборонної архітектури - фортецям, замкам, оборонним храмам, міським укріпленням - належить визначне місце. Упродовж багатьох століть вони були головними у забудові міст і містечок. Замки першими відбивали ворожі напади й останніми підкорялися завойовникам. Без перебільшення можна сказати, що від рівня організації оборони залежала доля всіх поселень, життя чи смерть їхніх мешканців. Стародавні пам'ятки, що збереглися донині, становлять органічну складову краєвидів Поділля, Галичини, Закарпаття, Волині, Причорномор'я, Криму, інших країв нашої держави.



Кл.слова:
укріплення

   Тип видання:   довідник   
2.

Гульдманъ, В. К.
Подольскій адресъ-календарь [Електронний ресурс] / В. К. Гульдманъ. - Каменецъ-Подольскій : Подольский губернский статистический комитет, 1895. - 463 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Відомості про офіційні особи (губернатори, чиновники тощо), про всі державні й громадські установи, організації та товариства, що діяли на Поділлі, про стан населення, промисловості, ремесла, сільського господарства, транспорту і зв’язку, торгівлі, культури, освіти, медицини та інших галузей в розрізі губернії та повітів.



Кл.слова:
Поділля

   Тип видання:   енциклопедія   
3.


Памятная книжка Подольской губернии на 1859 год [Електронний ресурс]. - Камянец-Подольск : Редакция Подольских губерн. ведомостей, 1859. - 177 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Уникальное издание энциклопедического характера, которое содержит обзор истории Подольской губернии и города Каменца-Подольского, церковных заведений, перечень начальников всех рангов губернского и уездных уровней, заштатных городов. Дается полный статистический отчет о состоянии всех отраслей хозяйства, военного ведомства, преступности, здравоохранения, образования, торговли, состояния народной нравственности. Интерес представляют рекомендации для народа относительно предохранения от болезней и ведения здорового образа жизни. Это полная картина жизни губернии накануне отмены крепостного права.



Кл.слова:
Поділля

   Тип видання:   зб. статей   
4.


Поділля [Електронний ресурс]. - К. : Доля, 1994. - 504 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історики, етнографи, мистецтвознавці, що присвятили багато років дослідженню Поділля, розповідають про його історію, про те, хто і коли заселив цю землю, як обробляв її, як і що будували на ній, які страви варили, у що вбиралися, з ким торгували і яким товаром. Книга зацікавить усіх патріотів України, сприятиме національному, духовному і культурному відродженню нашого народу.



Кл.слова:
краєзнавство -- українська земля -- дослідження

   Тип видання:   монографія   
5.

Білецька, О.
Поділля на зламі XIV - XV ст. [Електронний ресурс] : до витоків формування історичної області: монографія / О. Білецька. - О. : Астропринт, 2004. - 416 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії на основі залучення широкого кола вітчизняних та зарубіжних джерел вивчається становлення історичної області України — Поділля. Хронологічні рамки роботи охоплюють період від другої половини XIV ст. до першої половини XV ст. Дослідження починається зі з'ясування сутності терміну "Поділля" в історико-географічному та історико-етнографічному контекстах. Встановлюючи особливості історичних умов виникнення Поділля як окремої політичної одиниці, авторка пропонує чітку періодизацію розвитку краю, відтворює перипетії його розподілів і перерозподілів між різними державами. Значна увага приділяється висвітленню політики східноєвропейських володарів та їх васалів щодо Поділля.



Кл.слова:
українська земля -- регіон -- область

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Молчановский, Н.
Очерк известий о подольской земле до 1434 г. [Електронний ресурс] : преимущественно по летописям / Н. Молчановский. - Киев : [б. в.], 1885. - 388 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
літопис -- Поділля

   Тип видання:   монографія   
7.

Сіцінський, Ю.
Поділля під владою Литви [Електронний ресурс] : монографія / Ю. Сіцінський ; упоряд. Д. Ващук, М. Мошак. - Кам’янець-Подільський : [б. в.], 2009. - 160 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга є останнім, п’ятим, томом “Нарисів історії Поділля”, написаних видатним подільським істориком Юхимом Сіцінським. Події, описані в праці, охоплюють час з другої половини XIV – до кінця першої третини XV ст., коли Подільська земля перебувала у складі Великого князівства Литовського. Публікація здійснюється вперше за рукописом вченого. Для істориків, історіографів, викладачів, студентів та всіх, хто цікавиться історією Подільського краю.



Кл.слова:
князівство Литовське -- Подільська земля

   Тип видання:   наукове видання   
8.

Мицюк, О.
Земельні реформи на Україні [Електронний ресурс] / О. Мицюк. - Л. : Діло, 1921. - 34 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Олександр Корнійович Мицюк (1883—1943) — український юрист, економіст і соціолог, громадський діяч. У 1906 р. О. Мицюк — один із засновників Української партії соціалістів-революціонерів. Група громадських діячів України — М. Шаповал, П. Христюк, М. Залізняк, О. Мицюк проголосили про її створення, але далі її існування й діяльність до 1917 р. не простежується. У 1915 р. О. Мицюк — один із організаторів Юнацької спілки (ЮС) — безпартійної молодіжної організації у підросійській Україні, яка виступала за автономію України. За Директорії — міністр внутрішніх справ (з 26 грудня 1918 р. по 12 лютого 1919 р.).[1] Після відставки уряду в лютому 1919 р. О. К. Мицюк прибув на Поділля і розпочав плідну організаційну роботу з питань кооперації. Швидко адаптувавшись до місцевих умов, він провів низку організаційних заходів, започаткував Вінницький і Кам'янецький «Господарсоюзи» (головою правління останнього працював до вимушеної еміграції в кінці 1920 р.).[2] В кінці 1920 емігрував до Чехословаччини. Відразу по тому включився в громадську роботу. З 1921 О. Мицюк — дієвий член Українського громадського комітету у Чехословаччині. Згодом займається науковою та просвітницькою роботою. Він — професор Української господарської академії і Українського вільного університету, дійсний член Наукового товариства імені Шевченка. Активно співпрацює з українськими виданнями за кордоном. У 1929 р. в місячнику «Розбудова нації» виходить стаття професора Мицюка «Фашизм». В ній він підкреслює невмістність назви «фашизму», якою охрестили український націоналізм його противники. Уже в цій першій статті, присвяченій аналізу фашизму як суспільно-політичної течії, автор доходить висновку про його подібність до більшовизму[



Кл.слова:
націоналізм -- сучасна історія -- ХХ століття -- селянство -- земельне законодавство

   Тип видання:   альбом   
9.


Українська вишивка [Електронний ресурс]. - Торонто : Ліга Українських Католицьких Жінок Торонтської Єпархії, 1984. - 52 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В альбомі представлені зразки вишивок різних регіонів України: Київщини, Полтавщини, Чернігівщини, Черкас, Житомира, Одещини, Херсонщини, Полісся, Волині, Східного Поділля, Західного Поділля, Яворівщини, Сокальщини, Покуття, Буковини, Лемківщини, Бойківщини, Гуцульщини, Закарпаття. Показані церковні ризи, українські рушники, мережки, змережування і рубці.



Кл.слова:
прикладне мистецтво -- орнамент

   Тип видання:   альбом   
10.
 


Причепій, Є. М.
Вишивка Східного Поділля [Електронний ресурс] : структура орнаменту та спроба інтерпретації образів : за матеріалами однієї етнографічної збірки / Є. М. Причепій, Т. І. Причепій. - К. : Родовід, 2007. - 344 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Альбом "Вишивка Східного Поділля" є результатом польових досліджень Тетяни та Євгена Причепіїв у придністровських селах Східного Поділля – у Вінницькій та Одеській областях. Книжку присвячено пам’яткам народного мистецтва – вишитим рушникам і сорочкам початку та першої половини XX століття. Автори роблять спробу інтерпретувати подільські орнаменти, наголошуючи на їхній подібності до орнаментів керамічних виробів доісторичних епох.



Кл.слова:
народна творчість -- українська вишивка -- орнамент

   Тип видання:   каталог   
11.


Державний архів Хмельницької області [Електронний ресурс] : анотований реєстр описів / авт.-уклад Олег Качковський, Юрій Руденко, Євген Франскевич ; Державний комітет архівів України, Державний архів Хмельницької області. - К. : [б. в.], 2003. - (Архівні зібрання України. Спеціальні довідники)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Фонди колишнього Кам’янець-Подільського міського архіву періоду до 1917 р.. - 2003. - 389 с.


Пропоноване увазі читача видання є першою спробою укладання “Анотованих реєстрів описів”, передбаченого програмою “Архівні зібрання України”. У довіднику представлено інформацію про склад і зміст документів фондів періоду до 1917 року, що зберігалися в Кам’янець-Подільському міському архіві до катастрофи 10 квітня 2003 р. Це фонди, сформовані в процесі діяльності органів управління, установ, навчальних закладів Подільської та Волинської (фондоутворювачі діяли на території, що за адміністративно- територіальним поділом радянських часів була віднесена до Кам’янець- Подільської, а згодом Хмельницької області) губерній. До видання у вигляді додатків увійшла інформація про наявність метричних книг церков, костьолів та рабинатів по населених пунктах Подільської та Волинської губерній. Довідник супроводжує комплекс покажчиків. Для істориків, архівістів, викладачів і студентів вузів, усіх, хто цікавиться документальними джерелами вивчення історії Поділля.



Кл.слова:
історія -- Україна -- сучасна історія

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Сіцінський, Ю. Й.
Оборонні замки Західного Поділля ХIV-XVII ст. (Історично-археологічні нариси) [Електронний ресурс] / Ю. Й. Сіцінський ; Українська Академія Наук. - К. : Друкарня Української Академії Наук, 1928. - 99 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Робота відомого подільського історика-краєзнавця Юхима Сіцінського. У даній книзі автор описує своєрідний характер монументального будівництва Поділля. Особлива увага звертається на церковну архітектуру регіону (церкви, костьоли, синагоги тощо) та елементи оборонних споруд, що використовувалися у ній. Також розглядається специфіка топографічного розміщення подільських замків, досліджується пов’язаність планової структури будови із часом її заснування.



Кл.слова:
культурна пам'ятка -- архітектура Поділля -- замки України

   Тип видання:   науково-популярне видання   
13.

Дмитрієнко, М.
Короткий нарис міської геральдики Поділля [Електронний ресурс] / М. Дмитрієнко, Ю. Савчук ; Національна академія наук України, Інститут історії України. - К. : [б. в.], 1994. - 106 с.. - (Історичні зошити)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Старовинні міські герби є незвичайними літописцями історії Ці безпристрасні свідки багатьох історичних перипетій належать до тих історичних пам'яток, в яких графічно, за допомогою особливої знакової системи відображено реальні явища та події, що мали місце в певному регіоні, зафіксовано все визначальне, що відбувалося довкола і стосувалося землі, на якій стояло те чи інше місто. З гербових емблем довідуємося про географію й природні багатства краю, головні господарські заняття і культуру населення, його боротьбу проти поневолювачів упродовж століть, звитягу і стійкість наших предків, про економічне становище та адміністративний статус міста. Саме через це бажання ознайомитись із старовинними міськими гербами є своєрідним проявом любові до минулого свого міста, краю, Батьківщини, яка свідчить про невмирущість культури народу.



Кл.слова:
геральдика -- герб міста -- емблематика

   Тип видання:   навчальний посібник   
14.

Жураковський, Б.
Господарство і зв'язки трипольских племен Поділля [Електронний ресурс] : навчальний посібник / Б. Жураковський. - Раменское : Поли-Граф, 2002. - 120 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В часи існування трипільської культури кожна людська громада жила, працювала, полювала, відпочивала, тобто жила самостійно. Однак це не могло тривати весь час існування цієї чи іншої групи людей. Проходив час і люди випадково чи з певнимнаміром зустрічалися між собою, тобто з різних племінних груп, поселень. Чи то була військова зустріч, чи нйрна бесіда, чи допомога потерпілому, в обов'язковому порядку під час спілкування люди ділились своїми знаннями, вміннями, запозичували прийоми роботи у виготовленні знаряддя, способи полювання, ловлі риби, часом насінням, окремими тваринами. Поодинокі зв"язки розширялися, охоплювали більшу кількість людей і поступово переростали в тісні економічні, культурні взаємовигідні зв"язки, які приносили користь кожній стороні.



Кл.слова:
трипільська культура -- енеоліт -- архаїчне суспільство

   Тип видання:   життєпис   
15.

Гордійчук, Микола Максимович.
Микола Леонтович [Електронний ресурс] / М. М. Гордійчук. - Вид. 2-е. - К. : Музична Україна, 1974. - 64 с.. - (Творчі портрети українських композиторів)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Якщо глянути на минуле української музичної культури, то серед славних її діячів особливо яскраво вирізняється Микола Леонтович. Виділяється він на загальному історичному тлі незвичною життєвою долею і на диво самобутнім творчим спадком. Нікому не відомий народний вчитель з Поділля, по суті, самоук за музичними знаннями, він осягнув вершини світового музичного мистецтва, сказав у ньому своє дзвінке й вагоме слово, глибоко розкрив співучу натуру свого народу.



Кл.слова:
українські композитори -- музикознавство -- оперна музика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.


Настрої та поведінка населення Поділля в умовах сталінської революції «згори», 1928–1940 [Електронний ресурс] / Р. Подкур [та ін.] ; НАН України. Інститут історії України, Голова редколегія науково-документальної серії книг "реабілітовані Історією", Державний архів Вінницької області. - К. : [б. в.], 2013. - 528 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник документів та матеріалів присвячений маловідомим проблемам настроїв та поведінки населення Поділля в умовах сталінської революції «згори» та здійснення політичних репресій в регіоні. Книга розрахована на науковців, викладачів, вчителів та студентів, а також всіх, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
репресії -- політичний терор -- колаборація

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.

Сіцінський, Євтим.
Нариси з історії Поділля [Електронний ресурс] / Євтим Сіцінський ; Вінницька філія Всенародньої бібліотеки України при Українській академії наук. - Вінниця : [б. в.], 1927. - 75 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На початку праці наведений загальний огляд історії Поділля. Далі розглядається прадавня геологічна історія регіону, його фізико-географічні особливості, прадавні культури, що існували на цій території (трипільська, мідно-бронзова, залізна тощо). Описуються монументальні пам'ятки передісторичної матеріальної культури, як городища, могили та ін.



Кл.слова:
археологія -- географія -- етнографія -- Поділля

   Тип видання:   науково-популярне видання   
18.
 


Коломієць, Іван.
ОУН-УПА на Вінниччині в роки боротьби за Українську Самостійну Соборну Державу [Електронний ресурс] / Іван Коломієць. - Літин : Літинська районна друкарня, 2010. - 248 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В історичному дослідженні І. Коломійця, на основі різноманітних джерел з'ясовано передумови розгортання націоналістичного руху на Українських землях після поразки визвольних змагань 1917—1921 рр., показано боротьбу Організації Українських Націоналістів за Українську державу, висвітлено діяльність націоналістичного підпілля та Української Повстанської Армії на території Вінниччини протягом 40—50-х. рр. XX століття. Для істориків, краєзнавців, усіх, хто цікавиться минулим України.



Кл.слова:
УПА -- визвольні змагання -- Поділля

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.
 


Гальчак, Сергій Дмитрович.
«Східні робітники» з Поділля у Третьому рейху [Електронний ресурс] : депортація, нацистська каторга, опір поневолювачам / С. Д. Гальчак ; Український національний фонд "Взаєморозуміння і примирення", Національна академія наук України, Інститут історії України, Державний комітет архівів України, Державний архів Вінницької області, Вінницький державний педагогічний університет імені М. Коцюбинського. - Вінниця : Книга-Вега, 2004. - 344 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії на фактичному матеріалі Подільського регіону досліджуються політика та практичні дії нацистського окупаційного режиму по насильницькій мобілізації людських ресурсів краю, дискримінація, умови життя, каторжна праця «остарбайтерів» із Поділля (Україна) у військовій промисловості і сільському господарстві рейху, протидія подолян гітлерівським планам уярмлення населення загарбаних територій в рядах патріотичного підпілля, радянських партизанів, сил національно-визвольного спрямування, європейського руху Опору.



Кл.слова:
нацистський терор -- остарбайтери -- примусова праця -- депортація -- дискримінація

      
20.


Лип'ятин: Історія села [Електронний ресурс] / А. С. Чорнобров, М. Є. Поліщук, Т. А. Чорнобров. - [Б. м. : б. в.], 2018. - 91 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 32.90 Мб


Дорогі краяни! У ваших руках книжка «Історія Лип’ятина». У цій короткій реляції хотілося б сказати щире слово про саму книгу та її авторів – Антона Семеновича Чорноброва, Миколу Єфремовича Поліщука та Тетяну Антонівну Чорнобров. В ній чіткі й переконливі історичні факти про українську сучасність, про долю односельців і, водночас, про становище людини взагалі, коли на неї чатує кривда. Серцю мила і єдина Україна, чарівне Поділля, рідне село Лип’ятин... Саме на цих землях жили наші предки, тут народилися і живемо ми. Куди б не закидала нас Доля, завше повертаємося до місця, де наше коріння, де пробігло босоноге дитинство, до рідної батьківської хати, до її порога... Повертаємося, хоча б думками... Свята, найдорожча, наймиліша частка землі... Наше древнє село Лип’ятин з його білими чепурними хатами, які ховаються серед заквітчаних садів, розлогих верб, пишних кущів червоної калини, пахучого бузку й жасмину... Всіх нас чарує і захоплює ця невимовна краса... В цім селі жили люди, що впродовж століть творили історію нашого краю, боролися за волю, за славне майбутнє для себе і своїх нащадків. Минуле завжди стоїть на порозі сучасності. Історія нашого села пов’язана з історією нашої держави. Цей історичний шлях дивний: то прямий, то з крутими віражами, тканий червоними і чорними нитками, политий потом і кров’ю, омитий сльозами радості й гіркої печалі, просякнутий перемогами й болісними поразками. Любов до історії своєї малої Батьківщини у Антона Чорноброва визрівала давно і виношувалась у молодечій душі роками. Тому й не дивно, що він багато років збирав, записував зі слів старожилів історію рідного села. Маловідомі події і факти, цікаві спогади лягли на сторінки книги. Щоб краще зрозуміти сучасне, творити майбутнє, автор ретельно вивчав минуле... Окрилювала Антона свята віра у щасливе майбуття нашої страдницької України. Додавала сили віра в людей і добро. До написання книги про історію села він залучив свого близького товариша та родича Миколу Поліщука та дочку учительку Тетяну Чорнобров. Н Думаю, пристрасне слово авторів буде почуте й належно оцінене. Читаймо, гортаймо сторінки книги, уважно вдивляймося в світлини, на яких не просто людські очі – очі історії... Ці люди виживали всупереч страшним обставинам, жорстокості і безглуздим законам, боролись і перемагали. Революції, воєнні лихоліття, Голодомори, сталінські репресії, побудова «світлого комуністичного майбутнього»... Як же багато пережито...



Кл.слова:
Лип’ятин -- історія села -- біографії -- Голодомор 1932-33 рр
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського