РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000753466<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Дорохович В. В. 
Проблематика розроблення кондитерських виробів для хворих на фенілкетонурію / В. В. Дорохович, М. Ю. Грицевіч, І. П. Лоза // Наук. пр. Нац. ун-ту харч. технологій. - 2020. - 26, № 2. - С. 187-194. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Описано проблематику розроблення низькобілкових виробів для хворих на фенілкетонурію (ФКН). Наведено інформація про частоту захворюваності на ФКН, основні симптоми та припустиму добову кількість фенілаланіну для дітей різних вікових груп. Проаналізовано склад популярних традиційних кондитерських виробів (КВ), розраховано вміст білка та фенілаланіну у цих виробах і порівняно інгредієнтний склад низькобілкових "борошняних" КВ зарубіжного виробництва з традиційними КВ. Визначено вміст білка та фенілаланіну в 100 г сировини та зроблено висновок щодо доцільності її використання під час розроблення низькобілкового печива (НБП). Проведено комплекс досліджень з метою пошуку сировинних компонентів, які зможуть надати тісту необхідних структурних властивостей. Вирішено до складу рецептур вводити крохмальну патоку у великій кількості (заміна 50 % цукру). До рецептурного складу НБП також вводили яблучне пюре. На основі проведених досліджень розроблено рецептури печива для хворих на ФКН, розрахунковий вміст фенілаланіну у яких 41,5 і 49,8 мг на 100 г виробу. Розроблення НБП продовжено у напрямі застосування структуроутворювачів: карбоксиметилцелюлози (КМЦ) і камеді гуару (КГ). Дослідження з визначення раціонального вмісту КМЦ і КГ показали, що їх доцільно застосовувати у кількості 0,88 і 0,35 % відповідно. В рецептурному складі таких виробів також був великий вміст патоки. Розрахунковий вміст фенілаланіну у розробленому печиві складає 29 мг на 100 г виробу. Визначено напрямок подальших досліджень. Проаналізовано дані останніх досліджень щодо потреби у хворих на ФКН вітамінів і мінералів. Зроблено висновок, що низькобілкові продукти для хворих на ФКН доцільно збагачувати вітаміном D. Добова потреба в більшості вітамінів і мінералів покривається за рахунок споживання амінокислотних сумішей, що не містять фенілаланіну.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л868-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69879 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського