РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000820232<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Діденко М. М. 
Механізм процесів проникнення наночастинок сульфіду свинцю крізь структури гемато-тканинного бар'єра дерми шкіри за морфологічними ознаками / М. М. Діденко, Н. А. Мельник, Т. І. Патика, В. М. Зінченко // Укр. журн. з проблем медицини праці. - 2023. - 19, № 1. - С. 36-41. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Сьогодні наноматеріали мають далекосяжні перспективи застосування в різних галузях промисловості, сільського господарства, біології, фармакології та медицини. Широкого використання набули наночастинки (НЧ) сполук свинцю, зокрема сульфіду свинцю (PbS), у нанометровому діапазоні (12,5 нм - 100 нм). Організм людини та тварин має велику кількість різних бар'єрів регуляторної та захисної функцій для формування та збереження внутрішньоорганного гомеостазу. Основною функцією гемато-тканинних бар'єрів - ГТБ (або гісто-гематичних - ГГБ) є їхня проникність, яка складається з двох видів: фізіологічної та структурної при порушенні елементів бар'єра, що призводить до проникнення в кров токсичних речовин. Порушення структури складових бар'єра внаслідок дії шкідливих речовин призводить до їхньої проникності та патологічних процесів. Характер останніх залежить від функціональних властивостей бар'єрів різних типів, де кожний має свої морфологічні властивості субстрату. Тому отримання медико-біологічних знань щодо ролі ГТБ у процесах проникності НЧ PbS крізь патологічно змінені структури сприятиме розумінню механізму цих процесів і змін функціональних властивостей елементів бар'єра щодо їхньої підтримки гомеостазу за морфологічними ознаками. Мета дослідження - визначити механізм процесів проникнення НЧ PbS крізь патологічно змінені структури ГТБ дерми щодо їхніх функціональних властивостей підтримки гомеостазу за морфологічними ознаками. Об'єкт дослідження - НЧ PbS і щури-самці лінії Вістар (n = 20), які розподілені на 3 групи (1 контрольна, 2 дослідні). Піддослідним щурам щодня (5 днів на тиждень) упродовж 1 місяця (3-місячного експерименту) наносили на неушкоджену (вистрижену) шкіру площею 2 см<^>2 колоїдний розчин PbS з НЧ розмірами 12,5 нм і 100 нм з розрахунку 0,001 моль/100 г маси тіла щура. Морфологічні дослідження виконані з використанням загальноприйнятих і спеціальних гістологічних і гістохімічних методів. Висновки: визначені гістологічні та гістохімічні зміни у структурах елементів ГТБ є свідченням порушення їхніх захисних функціональних властивостей, що вказує на проникнення НЧ PbS крізь бар'єр у кров і підтверджується кумуляцією їх у вигляді дрібних гранулярних білкових включень в органах-мішенях (нирки, печінка), а також в ендотелії їхніх кровоносних cудин і капілярів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.432.414 + Р284.414

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25332 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського