Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (205)Книжкові видання та компакт-диски (374)Журнали та продовжувані видання (28)
Пошуковий запит: (<.>A=БАРН$<.>+<.>A=ІРИНА$<.>+<.>A=МИКОЛАЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Барнич М.М. 
Акторське "переживання в ролі" як творчий процес: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.02 / М.М. Барнич ; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Розкрито сутність та особливості функціонування процесу переживання у мистецтві актора. З використанням методу психологічного аналізу діяльності людини (за О.Леонтьєвим) проведено спостереження за творчістю акторів і самоспостереження та встановлено, що у процесі переживання актора у ролі актуалізуються окремі, психічно відмежовані актором одна від одної різні види його діяльності, які визначено як "діяльність-творчість" і "діяльність-гра". На підставі дослідження процесу функціонування даних видів діяльності актора виявлено їх вплив на внутрішню "психорефлективну організацію" актора як людини. Встановлено, що дане відображення, пов'язане з аналогічністю фізичних дій актора з фізичними діями персонажа ролі, проектується на дії актора у формі реакцій організму, адекватних до реакцій ролі, що і становить сутність психологічного стану переживання актора у ролі. Вперше методом визначення "катарсису" (за Л.Виготським) проаналізовано емоційний стан переживання актора у ролі. Доведено належність емоційного стану переживання до одного з різновидів катарсису.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ334.076.2 + Ю935.216 +
Шифр НБУВ: РА349763

Рубрики:

      
2.

Барна А.В. 
Гетерофазна взаємодія сполук на основі тетраамінних комплексів нікелю(ІІ), міді(ІІ) та поліоксометалатів з водою, спиртами і аміаком: автореф. дис... канд. хім. наук.: 02.00.01 / А.В. Барна ; НАН України, Ін-т фіз. хімії ім. Л.В.Писаржевського. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено новий метод синтезу сполук на основі амінних комплексів нікелю (II) та міді (II) та іонів поліоксометалатів, з використанням якого одержано 23 нові комплекси. На підставі даних рентгеноструктурного аналізу встановлено, що аніони оксометалатів утворюють координаційні зв'язки лише з іонами міді (II). Показано, що у кристалічних гратках окремих сполук є вакантний простір, доступний для входження адсорбатів. Проведено систематичне вивчення кінетичних і термодинамічних особливостей реакцій гетерофазної взаємодії одержаних полікристалічних сполук з парами води, метанолу, етанолу, ацетону та ацетонітрилу. Продемонстровано стехіометричність та оборотність вивчених процесів. З'ясовано, що їх кінетичні характеристики описуються моделлю лінійної рушійної сили масопереносу і кінетичні профілі реакцій апроксимуються моно- або біекспоненційними залежностями, а це свідчить про наявність одного або двох енергетичних бар'єрів, які лімітують процес дифузії. На підставі кінетичних даних встановлено, що механізми взаємодій не залежать від природи полярних молекул. Вперше для металокомплексних сполук одержано кінетичні характеристики процесів десорбції молекул спиртів і показано ідентичність механізмів ад/десорбції. На підставі одержаних результатів обгрунтовано припущення про структурну природу енергетичних бар'єрів, що визначаються топологією пористої будови кристалічних решіток. Встановлено, що синтезовані сполуки ефективно зв'язують аміак за умов низької вологості. Показано принципову роль присутності у газовій парі води у визначенні кінетичних особливостей даних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г121.316-27 + Г128.136-27 +
Шифр НБУВ: РА362625

Рубрики:

      
3.

Барна І.М. 
Етногеографічне дослідження регіону (на матеріалах Тернопільської області): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / І.М. Барна ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 19 с. — укp.

Поглиблено теоретико-методологічні засади етногеографічного дослідження обласного регіону. Визначено сутність поняття "територіальна етнічна спільність", встановлено її ієрархічні рівні. Виявлено головні тенденції у формуванні обласної етнічної спільності впродовж другої половини XX ст. та в сучасний період, визначено вплив соціально-економічних, історико-географічних, політичних і природних чинників на її структуру. Здійснено періодизацію розвитку етногорафічних процесів на території Тернопільщини. Проаналізовано етнічний склад населення на кожному етапі. Досліджено освітній і професійний рівень етносів, їх релігійний склад та електоральні уподобання у різні періоди. Виявлено територіальні особливості етнічної структури населення Тернопільської області, визначено її відмінності у міських і сільських поселеннях регіону. Встановлено залежність між етнічним складом населення та його освітнім рівнем і професійною структурою. З'ясовано вплив сучасного етнічного складу населення на соціальні процеси, передусім релігійну та електоральну ситуації, міграційну мобільність. Розроблено оригінальні картосхеми етнічного складу населення на різні історичні дати, що ілюструють динаміку етногеографічних процесів та тенденції їх зміни у майбутньому, відображають релігійну та електоральну ситуації в Тернопільській області.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 + У049(4УКР-4ТЕР)2 +
Шифр НБУВ: РА340088

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Барна М.Ю. 
Конкурентне середовище роздрібних торговельних підприємств: механізми та шляхи розвитку: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / М.Ю. Барна ; Укоопспілка, Львів. комерц. акад. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні засади та розроблено методичний інструментарій підвищення конкурентоспроможності роздрібних торговельних підприємств за умов інтенсифікації конкуренції в роздрібній торгівлі. Визначено сутність конкурентного середовища, умови та чинники розвитку підприємств в роздрібній торгівлі. Розроблено методичні підходи щодо оцінювання показників конкурентного середовища у даній сфері. Обгрунтовано параметри та рівні конкурентоспроможності торговельних підприємств. Запропоновано механізми розвикту конкурентного середовища в роздрібній торгівлі, визначено шляхи диверсифікації й активізації інноваційної діяльності як об'єктивної умови набуття конкурентних переваг торговельними підприємствами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.21-13 +
Шифр НБУВ: РА357264

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Барна О.В. 
Мотивація навчання інформатики в учнів 7 - 9 класів загальноосвітних навчальних закладів: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / О.В. Барна ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Визначено понятійний апарат, структуру й особливості формування мотивів навчальної діяльності учнів 13 - 15-ти років у процесі навчання інформатики. Досліджено стан вирішення проблеми мотивації навчання учнів середнього шкільного віку у психолого-педагогічній і науково-методичній літературі та педагогічній практиці. Уточнено зміст поняття мотивації навчання інформатики, узагальнено структуру мотиву, запропоновано класифікацію мотивів навчання інформатики за сучасних умов. Визначено мотиваційні важелі навчання інформатики, узагальнено передовий педагогічний досвід формування позитивної мотивації підлітків до навчання, який адаптовано для навчання інформатики у VII - IX класах. Удосконалено технологію особистісно-орієнтованого навчання на підставі побудованого сценарію застосування методів активного навчання та засобів його індивідуалізації на уроках інформатики. Розроблено й експериментально перевірено методичну систему навчання інформатики у VII - IX класах загальноосвітньої школи, спрямовану на формування позитивної мотивації школярів до навчання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970 р(4УКР)21 +
Шифр НБУВ: РА368016

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Барна О.М. 
Особливості патогенезу, клініки, діагностики та лікування ішемічної хвороби серця у жінок залежно від факторів ризику: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.11 / О.М. Барна ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2006. — 40 с. — укp.

Проведено комплексне порівняльне вивчення патогенезу, клініки, діагностики та лікування ішемічної хвороби серця (ІХС) у жінок і чоловіків залежно від супутніх факторів ризику. З урахуванням одержаних результатів обгрунтовано шляхи удосконалення діагностики та лікування ІХС у жінок. Наведено результати обстеження 457 хворих з діагнозом гострого коронарного синдрому (ГКС), 222 пацієнтів зі стабільною стенокардією та 98 жінок з хірургічною та фізіологічною менопаузою. Показано відмінності в патогенезі ІХС у чоловіків і жінок, зокрема, у системі гемостазу, ліпідному обміні та маркерах запальної відповіді. Підтверджено та деталізовано відмінності клінічної картини гострих і хронічних форм ІХС у чоловіків і жінок. Здійснено порівняння даних діагностичних тестів у статевому аспекті за ІХС, на базі яких запропоновано критерії для підвищення діагностичної цінності відповідних методик. Детально вивчено роль менопаузи як специфічного фактора ризку ІХС та запропоновано методи корекції менопаузальних порушень за наявності ІХС. Вивчено частоту призначення й ефективність сучасних методів лікування у жінок з даною патологією. Розроблено диференційовані багатофакторні прогностичні моделі для чоловіків і жінок зі стабільною стенокардією та ГКС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11 +
Шифр НБУВ: РА348009

Рубрики:

      
7.

Барнич О. В. 
Проблема розвитку творчих здібностей молодших школярів у художній спадщині українських педагогів (др. пол. XIX - XX ст.): автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / О. В. Барнич ; Чернігів. нац. пед. ун-т ім. Т.Г. Шевченка. — Чернігів, 2011. — 19 с. — укp.

Проаналізовано особливості впливу креативного потенціалу художньої спадщини українських педагогів (друга половина ХІХ - ХХ ст.) (Олена Пчілка, С. Русова, Б. Грінченко, М. Коцюбинський, Леся Українка, К. Малицька, Марійка Підгірянка, І. Блажкевич) на процес розвитку творчих здібностей особистості молодшого школяра. Розкрито погляди педагогів на проблему розвитку творчих здібностей, формування творчої особистості учня молодшого шкільного віку. Визначено напрями застосування художньої спадщини педагогів з метою реалізації творчого потенціалу молодших школярів у процесі роботи з текстовим матеріалом, який містить креативний та морально-етичний компоненти. Визначено першочергову значущість взаємодії понять "творчі здібності" та "мораль" для оптимізації процесу розвитку творчих здібностей особистості учня молодшого шкільного віку та креативний потенціал художньої спадщини українських педагогів (друга половина ХІХ - ХХ ст.) щодо реалізації даної взаємодії. Проаналізовано авторський дидактичний посібник та результати роботи з ним учнів молодшого шкільного віку в різних регіонах України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР) + Ч421.359
Шифр НБУВ: РА382608 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Барна М.М. 
Репродуктивна біологія видів і гібридів родини вербових (ISalicaceae/I Mirb.): Автореф. дис... д-ра біол. наук / М.М. Барна ; НАН України. Ін-т ботаніки ім. М.Г.Холодного. — К., 2002. — 40 с. — укp.

Вивчено морфологічні та функціональні особливості репродуктивних структур, закономірностей морфогенезу генеративних органів, ембріології видів і гібридів родини Salicaceae та теоретичні та практичні аспекти гібридизації її видів. Розроблено класифікацію пагонів і бруньок, виділено 9 етапів органогенезу чоловічих і 12 жіночих квіток і суцвіть. На підставі результатів аналізу віддаленої гібридизації в родах Populus і Salix з використанням комплексних методів дослідження встановлено, що постійне магнітне поле напруженістю 500 Е та "намагнічена" вода з експозицією 30 с не погіршують, а навпаки, стимулюють метаболічні процеси в репродуктивних структурах. Теоретично та практично обгрунтовано застосування постійного магнітного поля та "намагніченої" води у віддаленій гібридизації видів родини Salicaceae для подолання бар'єрів міжвидової несумісності. Розроблено метод підбору батьківських форм для одержання гетерозисних гібридів і метод раннього прогнозування гетерозису.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.925.18*736*60*33
Шифр НБУВ: РА317541 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Барна О.М. 
Розробка складу, технології та дослідження ліофілізованого порошку плодів аронії та гранул на його основі: автореф. дис. ... канд. фармац. наук : 15.00.01 / О.М. Барна ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2010. — 23 с. — укp.

Вперше теоретично й експериментально обгрунтовано склад і раціональну технологію ліофілізованого порошку плодів аронії чорноплідної (ЛПА) та нового лікарського засобу у формі гранул на його основі. Із використанням результатів кристалографічних, технологічних, фізико-хімічних і фармакологічних досліжень обгрунтовано можливість використання сублімаційної сушки для одержання ліофілізованого порошку, підтверджено доцільність введення структуроутворювача, розроблено склад і технологію гранул на основі ЛПА. Вивчено фармако-технологічні та фізико-хімічні властивості досліджуваних гранул, запропоновано методики аналізу їх якості, визначно умови та терміни зберігання. Проведено експериментальне вивчення мікробіологічної чистоти та фармакології дії препарату "Ароніягран".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.11 плоди аронії + Л663.350.82
Шифр НБУВ: РА372807 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Барна Н.В. 
Сучасні імідж-технології у вимірах естетичного аналізу: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.08 / Н.В. Барна ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2008. — 19 с. — укp.

Розглянуто іміджмейкерство як феномен масової культури, його суть, поліфункціональність, особливості. Це явище досліджено у галузі соціальної та загальної психології, політології, маркетингу. Відзначено, що сфера культурної діяльності, мистецтва, де імідж-технології необхідні для дослідження сучасного культурно-митецького життя, потребує глибинного вивчення. Це галузь, завдяки якій розвивається сучасний арт-ринок. Особливістю цієї роботи є дослідження імідж-образу як різновиду художньої творчості. Розглянуто специфіку іміджмейкерської естетики в інформаційно-комунікативних технологіях XX ст., принципи створення та стильові особливості імідж-образу. Виявлено, що у комунікативних схемах, на яких грунтується сучасна культура, естетична виразність форми орієнтує їх зміст на привабливість споживання інформаційної складової, яка містить сучасне товарне виробництво, що доводить виконання естетичним функції замінника справжнього культурного спілкування, фактично імітуючи його.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю812.283.5 + Ю812.25 + Ю814 +
Шифр НБУВ: РА361893

Рубрики:

      
11.

Барнатович С. В. 
Формування логістичної моделі управління діяльністю комунальних фармацевтичних підприємств в умовах менеджменту якості: автореф. дис. ... канд. фармац. наук : 15.00.01 / С. В. Барнатович ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2011. — 22 с. — укp.

Обгрунтовано логістичну модель управління товарорухом лікарськими засобами (ЛЗ) у комунальних фармацевтичних підприємств (КФП) щодо вимог GDP і GSP та міжнародних стандартів якості серії ISO 9001. Запропоновано модель організаційної реструктуризації процесу управління рухом ЛЗ у КФП, розроблено методичні підходи щодо обгрунтування управлінських рішень з оптимізації асортименту ЛЗ-аналогів, введення нових ЛЗ в асортиментний портфель КФП. Надано алгоритми оптимізації взаємодії складу й аптечної мережі КФП на підставі вибору прийнятних технологій зв'язку. Обгрунтовано необхідність формування та впровадження логістичних інформаційних систем у КФП і розроблено рекомендації щодо вибору комп'ютерних програмних комплексів. Визначено сутність і структуру логістичного потенціалу КФП, запропоновано алгоритм його оцінювання й управління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.952.1-21 + Р11(4УКР)26 к
Шифр НБУВ: РА379052 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Лук'янець Є. Ю. 
Скринінг остеопорозу та остеопенії у жінок різного віку в асоціації з факторами ризику хронічних неінфекційних захворювань на рівні надання первинної медичної допомоги / Є. Ю. Лук'янець. — Б.м., 2022 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Танська Л. В. 
Гармонізація глобалізаційних процесів як соціокультурний проект: автореферат дис. ... к. культ. : 26.00.01 / Л. В. Танська. — Б.м., 2023 — укp.

Танська Л. В. Гармонізація глобалізаційних процесів як соціокультурний проект. — Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата культурології за спеціальністю 26.00.01 — Теорія та історія культури (культурологія). Національна музична академія України імені П. І. Чайковського, Міністерство культури та інформаційної політики України. Київ, 2023. Дисертація є культурологічним дослідженням проблеми функціювання категорії «гармонія» в проєктному просторі культуротворчості. Гармонія досліджується як системотворчий та інтегрувальний чинник глобалізаційних процесів сучасності. Визначено соціокультурну динаміку актантів, акторів і суб’єктів культурного діалогу й трансформації систем інтеграції культурних цінностей. Етичні та естетичні детермінанти гармонізації соціальних систем проаналізовано в системі глобалізаційних процесів сучасності на підставі визначення поетичної функції культуротворення в контексті риторичних трансформацій проєктно-модельного дискурсу.Наукова новизна дослідження отриманих результатів полягає в тому, що в дисертації вперше виявлено естетичний аспект проектних стратегій у контексті глобалізації культури як формотворчих настанов культури постсучасності.Визначені генеративні модифікатори домодерних, модерних та постмодерних систем гармонізації культурних практик на підставі розвитку є універсумом світових релігій, великих імперій, національних держав, бізнес-технологій і медіакультури. Проєктні системи характеризуються як певний системогенез – передбачення соціального майбутнього як екомайбутнього. Модернізація, транзитологія та трансформація культурно-історичного потенціалу посткомуністичного простору потребує дбайливого ставлення до національних традицій та системи ідентифікації акторів культуротворення в контексті культури повсякдення, економічної, політичної, етичної й естетичної культури.Теоретичне і практичне значення одержаних результатів полягає в дослідженні інтерпретації ключових понять культуротворчості, які характеризують гармонізацію глобалізаційних процесів як соціокультурний проєкт. Це гармонія як категорія культуротворчості, антропологічний, лінгвосеміотичний, візуальний повороти як інтерпретативні парадигми рефлексії над засобами гармонізації глобалізаційних процесів. Це такі алгоритми проєктного моделювання, як dispositio, transpositive, compositio. Визначено механізми становлення соціокультурних систем як певний системогенез, як еволюцію в межах провідних проєктних патернів і гештальтів. Глобалізація культури інтерпретована як проєктна модель і симбіоз культуротворчості. Матеріали дисертації можуть бути використані під час створення навчальних курсів і програм, під час трансформації педагогічної діяльності у сфері культурних практик, теорії та історії культури, етики, естетики, спрямованих на осмислення глобалізації культури як метакультурного і метахудожнього феномену.Ключові слова: культура, культуротворчість, гармонія, глобалізація культури, актор, суб’єкт культури, культурно-історичний потенціал.^UTanska L. V. Harmonization of globalization processes as a socio-cultural project. — Qualifying scientific work on manuscript rights.Dissertation for obtaining the scientific degree of the candidate of cultural studies, specialty 26.00.01 — Theory and history of culture (cultural studies). National Music Academy of Ukraine named after P. I. Tchaikovsky, Ministry of Culture and Information Policy of Ukraine. Kyiv, 2023.The Dissertation is a cultural study of the problem of functioning of the category “harmony” in the project space of cultural creation. Harmony is studied as a system-creating and integrating factor of modern globalization processes. The socio-cultural dynamics of actants, actors and subjects of cultural dialogue and the transformation of systems of integration of cultural values are defined. Ethical and aesthetic determinants of the harmonization of social systems are analyzed in the system of globalization processes of modern times based on the definition of the poetic function of cultural creation in the context of rhetorical transformations of the project-model discourse.The scientific novelty of the study of the obtained results is that the Dissertation reveals for the first time the aesthetic aspect of project strategies in the context of the globalization of culture as the formative instructions of the culture of post-modernity.Identified generative modifiers of pre-modern, modern and post-modern systems of harmonization of cultural practices based on the development of world religions, great empires, nation states, business technologies and media culture. Design systems are characterized as a certain systemogenesis - a prediction of the social future as an eco-future. Modernization, transitology, and transformation of the cultural-historical potential of the post-communist space require a careful attitude to national traditions and a system of identification of culture-creating actors in the context of everyday, economic, political, ethical, and aesthetic culture.The theoretical and practical significance of the obtained results lies in the study of the interpretation of the key concepts of cultural creativity, which characterize the harmonization of globalization processes as a socio-cultural project. It is harmony as a category of cultural creation, anthropological, linguosemiotic, and visual turns as interpretive paradigms of reflection on the means of harmonization of globalization processes. These are such design modeling algorithms as dispositio, transpositive, and compositio. The mechanisms of formation of socio-cultural systems as a certain systemogenesis, as evolution within the framework of leading design patterns and gestalts are determined. Globalization of culture is interpreted as a project model and symbiosis of cultural creation. Dissertation materials can be involved in the creation of educational courses and programs, in the transformation of pedagogical activities in the field of cultural practices, theory and history of culture, ethics, and aesthetics, aimed at understanding the globalization of culture as a metacultural and metaartistic phenomenon.Keywords: culture, cultural creativity, harmony, globalization of culture, actor, subject of culture, cultural and historical potential.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Ботякова В. В. 
Фактори серцево-судинного ризику у лікарів загальної практики – сімейних лікарів із синдромом професійного вигорання.: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / В. В. Ботякова. — Б.м., 2023 — укp.

Неінфекційні захворювання щороку спричинюють смерть 41 мільйону осіб, що еквівалентно 74% усіх смертей у світі, зокрема щороку 17 мільйонів осіб помирають від НІЗ у віці до 70 років (ВООЗ, 2022). З усіх смертей від НІЗ 77% припадає на країни з низьким і середнім рівнем доходу, відповідно смертність від серцево-судинних захворювань найбільша поміж НІЗ, або складає 17,9 мільйона осіб щорічно (ВООЗ, 2022). Варто наголосити на тому, що модифікація факторів СС ризику надає змогу суттєво знизити серцево- судинну захворюваність, а також смертність у осіб із вже діагностованими та/або невиявленими ССЗ (Катеренчук, І.П., Циганенко, І.В., 2017). Слід зазначити, що науковці також надають підтвердження щодо наявності зв’язку між СПВ та порушенням сну, порушенням функції імунітету, системним запаленням, психосоматичними захворюваннями, порушеннями адаптації, тяжчими наслідками щодо серцево-судинних захворювань, нездоровим способом життя, що вказує на масштабний вплив СПВ на здоров’я особи (Іванчук, А.О. та ін., 2020; Меламед, С. та ін, 2006; Пріб, Г. та ін., 2019). Відповідно до положень МКХ-11 синдром професійного вигорання (код – QD85) трактується як синдром, що концептуалізується як результат впливу хронічного стресу саме на робочому місці, із яким індивіду не вдалось успішно впоратись, відповідно характеризується 3 ознаками: а) почуття втрати енергії чи виснаження; б) збільшення ментального дистанціювання щодо роботи чи наявне почуття негативізму або навіть цинізму щодо роботи; в) почуття неефективності й нестачі досягнень (МКХ-11, 2019). Мета дослідження полягала в удосконаленні заходів профілактики на основі вивчення факторів ризику розвитку синдрому професійного вигорання у лікарів загальної практики – сімейних лікарів шляхом модифікації способу життя та оптимізації умов праці.^UNoncommunicable diseases (hereinafter - NCDs) cause 41 million deaths each year, that are 74% of all deaths worldwide, including 17 million deaths from NCDs each year under the age of 70 (WHO, 2022). Among all NCD deaths, 77% occur in low- & middle-income countries, that makes the level of cardiovascular diseases’ death the highest among NCDs (17.9 million deaths annually (WHO, 2022). The modification of cardiovascular risk factors makes it possible to significantly reduce cardiovascular morbidity, as well as mortality in persons with already diagnosed and/or undetected CVDs (Katerenchuk, I.P., Tsyganenko, I.V., 2017). It should be mentioned, that scientists also provide confirmation of the existence of a relationship between burnout syndrome and sleep disorders, impaired immune function, systemic inflammation, psychosomatic diseases, mental adaptation disorders, severe consequences for cardiovascular diseases, and unhealthy lifestyles, that indicate a large-scale impact of burnout syndrome on a person's health (Ivanchuk, A.O. et al., 2020; Melamed, S. et al., 2006; Prib, H. et al., 2019). According to the ICD-11, burnout syndrome (code – QD85) is interpreted as a syndrome conceptualized as the result of exposure to chronic stress at the workplace, with which the individual could not successfully cope, and is characterized by 3 signs: a) feeling of loss of energy or exhaustion; b) increased mental distancing in relation to work or an existing feeling of negativism or even cynicism in relation to work; c) a sense of inefficiency and a lack of accomplishment (ICD-11, 2019). The purpose of the study was to improve preventive measures of burnout syndrome by modification of lifestyle and optimization of working conditions based on the study of risk factors of burnout syndrome development in family doctors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського