Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (11)Реферативна база даних (411)Книжкові видання та компакт-диски (321)Журнали та продовжувані видання (23)
Пошуковий запит: (<.>A=БРУС$<.>+<.>A=ВІКТОР$<.>+<.>A=ВАСИЛЬОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 30
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Брусенцев В.О. 
Алгебро-логічні моделі формалізації семантики речень та їх застосування в інформаційних системах штучного інтелекту: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.23 / В.О. Брусенцев ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Запропоновано математичний опис частин мови у вигляді формул алгебри кінцевих предикатів і предикатних операцій. Розроблено алгебро-логічну синтаксичну модель на базі словосполучень, а також модель семантики префіксально-суфіксального словотворення. Запропоновано діалогову систему аналізу та синтезу речень, яку впроваджено до навчального процесу. Наведені алгебро-логічні моделі аналізу покладено до основи підсистеми обробки інформації під час проведення морфометричних досліджень на базі префіксально-суфіксальної обробки слів і словосполучень з використанням відношень і значень, які виникають.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66 +
Шифр НБУВ: РА324432

Рубрики:

      
2.

Вікторова Ю.П. 
Біогенна міграція сполук ртуті в системі грунт - вода - корми - організм овець: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.06 / Ю.П. Вікторова ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Одержано нові дані про кількість сполук ртуті в компонентах біосфери (грунті, воді та кормах) усіх районів Автономної Республіки Крим. Встановлено концентрацію загальної ртуті в крові та вовні овець, а також інтенсивність та основні шляхи її виведення з організму залежно від віку тварин. Визначено величину й особливості нагромадження ртуті в організмі овець та її вміст в органах і тканинах та вперше розраховано коефіцієнт біотрансформації ртуті з кормів і води до організму тварини за період вирощування. Запропоновано й експериментально підтверджено можливість використання пектиновмісного препарату з виноградних вичавок. У комплексі з аскорбіновою кислотою вивчено його вплив на виведення сполук ртуті з організму, білковий обмін, гематологічні та біохімічні показники крові овець.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П661-272.5солі ртуті + П817.1
Шифр НБУВ: РА319119 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Вікторов Є. О. 
Гібридні еволюційні нейронні мережі та їх навчання: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.23 / Є. О. Вікторов ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2011. — 19 с. — укp.

Розроблено методи, що дозволяють подолати недоліки сучасних нейро-фаззі систем - відсутність ефективних механізмів структурної оптимізації та нездатність функціонувати в режимі реального часу. Запропоновано інші гібридні нейронні мережі, що є модифікацією каскадно-кореляційної архітектури, запропонованої Фальманом і Лєб'єром, кожна з яких має свої недоліки та переваги, серед яких можна відзначити можливість лінгвістичної інтерпретації одержаних результатів, підвищену чисельну стійкість методів навчання, простоту реалізації нейро-архітектури на платах. Розглянуто механізм самоорганізації на базі методу групового урахування аргументів, який був застосований до так званої нео-фаззі нейронної мережі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.22
Шифр НБУВ: РА381146 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Брус С.І. 
Депозитарні послуги на ринку цінних паперів України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.08 / С.І. Брус ; Держ. установа "Ін-т економіки та прогнозування НАН України". — К., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено теоретичні та практичні питання функціонування депозитарної системи в інфраструктурі ринку цінних паперів. Проведено її диференціацію за двома основними блоками - депозитарним та інвестиційно-торговельним. Показано й обгрунтовано модель взаємодії депозитарних та інших фінансових інститутів за умов формування експериментального фондового ринку. Розкрито суть поняття "депозитарна послуга", модифіковано їх класифікацію за різними ознаками. Проведено порівняльний аналіз функціонування депозитарних моделей у різних країнах світу. Визначено особливості сучасного стану депозитарної інфраструктури та проблеми розвитку ринку даних послуг в Україні. Проаналізовано ризики депозитарної діяльності. Обгрунтовано можливості їх мінімізації з використанням триелементної системи ризик-менеджменту. Розроблено варіанти реорганізації Національної депозитарної системи та визначено можливості вдосконалення депозитарного обслуговування учасників ринку цінних паперів, а саме: використання CASE-технологій, впровадження прямих розрахункових міждепозитарних відносин; поєднання функцій зберігача та реєстратора. Удосконалено інституційну базу функціонування банку-зберігача на ринку депозитарних послуг завдяки розвитку його сервісної спеціалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.66 +
Шифр НБУВ: РА352076

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Брус М.П. 
Загальні жіночі особові номінації в українській мові XVI - XVII століть: словотвір і семантика: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.П. Брус ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано словотвірну й лексико-семантичну структури загальних жіночих особових назв в українській мові XVI - XVII ст. Досліджено, що апелятиви на позначення жінок утворювалися в українській мові зазначеного періоду за допомогою суфіксального, префіксального, префіксально-суфіксального, флексійного способів словотворення, словоскладання та субстантивації. У процесі деривації вони реалізують здебільшого модифікаційні словотвірні значення, рідко мутаційні значення. Творення жіночих дериватів супроводжується морфонологічними явищами, які мають переважно комплексний характер, що виявляється в одночасному прояві кількох змін. Охарактеризовано лексико-семантичні підгрупи загальних жіночих особових назв, їх семну структуру, семантичні відношення синонімії, гіпонімії й антонімії між фемінітивами. Проведено порівняльний аналіз загальних жіночих особових назв української мови XVI - XVII ст. і сучасної української мови. Відзначено зміни, які відбулися у словотвірній та лексичній підсистемах фемінітивів української мови XVI - XVII ст. на сучасному етапі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-315.5
Шифр НБУВ: РА313048 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Вікторіна О.М. 
Лексика народної медицини і лікувальної магії у степових говірках Дніпро-Бузького межиріччя: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.М. Вікторіна ; Кіровоград. держ. пед. ун-т ім. В.Винниченка. — Кіровоград, 2009. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено лексико-семантичні та словотвірні особливості лексики народної медицини та лікувальної магії у степових і контактних говірках Дніпро-Бузького межиріччя, що функціонують на території сучасної Кіровоградщини. Проведено паралелі між місцевим матеріалом і аналогічними одиницями в літературній мові. Виявлено спільні та відмінні семантичні значення однакових медичних назв у досліджених та інших українських говірках, а саме: закарпатських, прикарпатських, буковинських, наддністрянських, західноволинських, поліських, полтавських, нижньонаддніпрянських, східноволинських. Проаналізовано народно-медичну та лікувально-магічну лексику як об'єкт наукового вивчення. Описано склад, структуру та значення лексико-семантичних груп, способи і засоби творення однокомпонентних назв. Визначено активність таких одиниць, продуктивність словотвірних типів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-34:Р + Ш141.14-672 + Р359.2 в4 +
Шифр НБУВ: РА364884

Рубрики:

      
7.

Брустінов В.В. 
Модернізація системи влади і управління: чинники змін та розвитку: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / В.В. Брустінов ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2005. — 17 с. — укp.

Базуючись на принципах системного аналізу та методологічних засадах некласичних теорій перехідного періоду, здійснено грунтовне дослідження процесу політичної модернізації в аспекті адміністративної реформи як складової реформи політичної системи суспільства у цілому. Зроблено висновок, що на етапі переходу від тоталітарного правління до демократії адміністративна реформа має поєднуватися з політичною, дані реформи є процесами політико-адміністративної модернізації. На підставі аналізу суспільно-політичної ситуації в Україні запропоновано концепцію політико-адміністративної модернізації, суть якої полягає в поєднанні інституційних змін політичної системи та політичного управління на принципах ідейно-світоглядного плюралізму та демократичної політичної культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф023 + Ф037.2 +
Шифр НБУВ: РА337319

Рубрики:

      
8.

Брусільцева Г.М. 
Оцінка функціонування інтеграційних структур у машинобудівній промисловості: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Г.М. Брусільцева ; Харк. нац. екон. ун-т. — Х., 2008. — 19 с. — укp.

Запропоновано методичний підхід до комплексного оцінювання функціонування інтеграційних структур шляхом визначення інтегральних показників діяльності підприємств. Побудовано матрицю залежності даних показників від рівня інтегрованості. Удосконалено методи оцінювання впливу зовнішніх факторів через визначення рівня адаптації інтеграційних структур до зовнішнього середовища. Удосканалено методичні рекомендації щодо вибору стратегії інтеграції промислових підприємств. Розроблено методичні рекомендації щодо вибору раціонального варіанта інтеграції з урахуванням оцінки показників виробничих і транзакційних витрат. Розглянуто й уточнено суть понять "інтеграція", "інтеграційна структура". Розвинуто характеристику форм інтеграційних структур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851 +
Шифр НБУВ: РА357392

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Брусиловська О.І. 
Політико-системні трансформації в регіоні Східна Європа (1989 - 2004): автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.04 / О.І. Брусиловська ; НАН України. Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2008. — 32 с. — укp.

Проаналізовано чинники, загальні риси й особливості політико-системних трансформацій у регіоні Східної Європи. Розроблено модель, яка базується на досягненні американської неореалістської школи. Запропоновано періодизацію трансформацій, а саме: 1989 - 2004 рр.; з 2004 р. до сьогодення. Доведено, що успіх реформ більшою мірою залежав від зовнішніх чинників, ніж від внутрішніх. Показано зростаючий вплив США та НАТО, а також зворотній взаємозв'язок трансформацій Східної Європи з процесами оновлення, що відбуваються у сучасній системі міжнародних відносин, а також залежність потенціалу трансформування від ментальних особливостей східноєвропейців. Визначено найважливіші проблеми трансформацій та оцінено ступінь їх вирішеності за умов п'ятого розширення ЄС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф035 + Ф025 + Ф4(45) +
Шифр НБУВ: РА356272

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
10.

Вікторов В.Г. 
Регулювання якості освіти як філософсько-освітянська проблема: Автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.10 / В.Г. Вікторов ; Ін-т вищ. освіти АПН України. — К., 2006. — 30 с. — укp.

Проаналізовано феномен якості освіти й управління ним у структурі цілісної освітньої державної політики. Визначено, що якість освіти є категорією, яка за своєю суттю відображає різні аспекти освітнього процесу - філософські, соціальні, педагогічні, політичні, демографічні, економічні. Якість освіти трактовано як суспільний ідеал освіченості людини, результат її навчальної діяльності, процес організації навчання та виховання, критерій функціонування освітньої системи. Досліджено порядок організації та проведення моніторингу якості освіти, порівняння показників якості освіти та механізмів їх визначення. Здійснено аналіз загальної системи управління освітою та визначення специфіки "управління якістю освіти", а також системи контролювальних засобів якості освіти. Визначено роль і порядок проведення ліцензування, акредитації та атестації викладацьких кадрів закладів освіти. Визначено роль і місце управління якістю освіти у системі загальнодержавної освітньої політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ч34(4УКР)к +
Шифр НБУВ: РА343344

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Брус В.Х. 
Розвиток різноукладності у сільському господарстві регіону: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / В.Х. Брус ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Зазначено, що всупереч істотним відмінностям між різними трактуваннями категорії "уклад" спільним для них є можливість її розгляду з позицій виробничих відносин, підпорядкованих інтересам суб'єктів укладоутворення. Згідно з цим виробничий сільськогосподарський уклад розглянуто як соціально-економічну категорію, базою якої є пріоритети, інтереси, відповідні їм типи економічної поведінки селян та інших сільських жителів, що реалізуються в обраних ними організаційно-правових утвореннях (формах господарювання) та особливостях їх виробничо-господарського функціонування. Встановлено, що під впливом соціально-економічних перетворень у сільському господарстві досліджуваної області відбувається консолідація системи укладів (селянського, приватно-орендного, виробничо-забезпечувального, соціального), субукладів та укладоутворювальних елементів. Розглянуто особливості трансформації укладів, втрату окремими з них (зокрема, державним) помітного місця у виробництві сільськогосподарської продукції за умов одночасного перетворення селянського укладу в своєрідного монополіста виробництва продукції сільського господарства. Обгрунтовано науково-методологічні засади становлення різноукладності як системи та її окремих складових, організацію управління розвитком відповідних процесів, найважливіші напрями та механізми виведення укладотворення на організаційно та результативно якісно вищий рівень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320 + У9(4УКР-4ІВА)320 +
Шифр НБУВ: РА322908

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
12.

Брусник С.М. 
Розробка методів визначення стану земної поверхні при масових вибухах у кар'єрах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.01 / С.М. Брусник ; Криворіз. техн. ун-т. — Кривий Ріг, 2007. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання визначення, урахування й прогнозування впливу масових вибухів у кар'єрах на стан земної поверхні у віддалених зонах і на результати маркшейдерсько-геодезичних спостережень. Проаналізовано сучасні методи визначення стійкості земної поверхні, будівель та інженерних споруд і встановлено, що на достовірність одержаних результатів впливають основним чином точність вимірів і стійкість вихідних реперів. Показано істотний вплив на дані чинники підривних робіт за умов відкритої розробки родовищ корисних копалин. Встановлено залежність зміщень реперів від маси вибухових речовин, відстані від місця вибуху, тривалості вибуху й акустичної жорсткості порід між якорем репера й корінними породами. Розроблено методику проведення маркшейдерсько-геодезичних спостережень за умов інтенсивних гірничих робіт.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И133 + И14-11 +
Шифр НБУВ: РА350207

Рубрики:

      
13.

Вікторовська Ю.Ю. 
Сітки сингулярностей в оптичних полях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Ю.Ю. Вікторовська ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2007. — 20 с.: рис. — укp.

Побудовано систему сингулярностей поля вектора Умова - Поінтінга для поля загального типу. Визначено топологічні закономірності для дефектів такого типу. Аналітично й експериментально встановлено взаємозв'язок систем сингулярностей вектора Умова - Поінтінга з традиційними оптичними сингулярностями, а також між параметрами сіток особливих точок векторного поля та його традиційними усередненими характеристиками. Експериментально досліджено наявність орбітального моменту імпульсу в області поля, що містить C-точку. Одержані результати дослідження є теоретичною засадою розробки оптичних пінцетів нового типу, що дозволяють контролювати та керувати параметрами технологічних процесів, які оперують об'єктами мікронних і субмікронних розмірів, незалежно від оптичних характеристик мікрооб'єктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343 в641.0,022 +
Шифр НБУВ: РА348816

Рубрики:

      
14.

Брусиловець А.І. 
Сполуки низькокоординованого фосфору в синтезі нових типів металокомплексів: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.01; 02.00.08 / А.І. Брусиловець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 35 с. — укp.

Встановлено умови проходження реакцій похідних аміду імідофосфенистої кислоти з алкоксидами та алкоксихлоридами титану, а також тетраізопропоксидом олова. Виділено ряд нових металовмісних гетероциклів замкнених містковим атомом кисню алкоксигрупи. Проаналізовано особливості їх будови та реакційної здатності. Вперше виділено ряд металовмісних гетероциклів замкнутих атомом азоту, як продуктів приєднання N,N,N',N" - тетракіс(триметилсиліл) аміду діімідофосфенової кислоти до алкоксидів Ti, Sn, Zr, Nb, а також Ta. Досліджено взаємодію N,N-біс(триметилсиліл)амід-N'-трет-бутиліміду тіофосфенової кислоти з алкоксидами Ti, Sn, Zr, Nb й Ta, а також із хлоридами Fe, Al, Ga, In, B, Sb, Ti, Zr, Hf і Ta. Отримано ряд нових металовмісних гетероциклів замкнених атомом сірки та розкрито особливості їх будови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г275.2
Шифр НБУВ: РА308508 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Брусенко М.А. 
Стратегічне планування розвитку аграрного виробництва: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.03 / М.А. Брусенко ; Ін-т аграр. економіки Укр. акад. аграр. наук. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Висвітлено теоретичні засади формування системи державного стратегічного планування розвитку аграрного виробництва. Проаналізовано еволюцію вітчизняних стратегій розвитку з виділенням аграрної складової й еволюцію системи планування. Досліджено чільні передумови інтегрування аграрних складових стратегій розвитку та державної системи планування в цілісну систему стратегічного планування аграрного виробництва. Розроблено пропозиції щодо удосконалення функцій галузевого державного управління, які сприятимуть визначенню принципів узгодження розробки планових документів розвитку аграрного виробництва різного виду та рівня, підвищенню рівня координованості планових документів зі стратегічними цілями та пріоритетами розвитку аграрного виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-23
Шифр НБУВ: РА370252 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Брустінов Д.В. 
Формування і розвиток організаційної культури керівників промислових підприємств: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Д.В. Брустінов ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні, методичні та практичні аспекти формування організаційної культури керівників промислових підприємств. Визначено види, сутність і зміст організаційної культури, розглянуто принципи та механізми її формування, проаналізовано позитивні та негативні тенденції розвитку. Оцінено пріоритетний вплив зовнішніх і внутрішніх факторів на формування організаційної культури. Обгрунтовано комплексний підхід щодо удосконалення організаційної культури. Наведено рекомендації щодо проведення самоменеджменту керівників і розроблено методику оцінювання рівня розвитку організаційної культури на підприємстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-212.14
Шифр НБУВ: РА370587 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Брусніцин Д.Є. 
Формування механізму реструктуризації підприємств важкої промисловості: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Д.Є. Брусніцин ; Приазов. держ. техн. ун-т. — Маріуполь, 2005. — 20 с. — укp.

Розроблено наукові засади регулювання процесів реструктуризації підприємств важкої промисловості, показано особливості проведення організаційно-структурних змін у даній галузі. Уточнено сутність підприємства як об'єкта економічної еволюції. Вперше запропоновано модель впливу зміни норми споживчої вартості продукту на процеси реструктуризації промислових підприємств, яка дозволяє визначити час здійснення економічних перетворень і необхідний обсяг інвестицій. Удосконалено організаційний механізм планування реструктуризації господарських об'єктів у галузі важкої промисловості та контролювання інвестиційних коштів на основі проведення попереднього аналізу стану функціонування та структури підприємства, визначення перспектив його розвитку та готового продукту, постановки мети та завдання контролінгу, формування критеріїв вибору напрямів розвитку та планування інвестиційних програм реструктуризації, а також показників можливості досягнення кінцевої мети економічних перетворень. Розроблено методичне забезпечення планування програм реструктуризації промислових підприємств шляхом застосування методики портфельного аналізу, що дозволяє врахувати оцінки економічного стану підприємства та рівня фінансових ризиків. Запропоновано методику обгрунтування структури портфеля реструктуризації підприємства на підставі визначення вимог щодо забезпечення прийнятих рівнів прибутковості та ризику шляхом розробки економічних моделей оптимізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.01-312 +
Шифр НБУВ: РА340169

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Вікторенко І.Л. 
Формування пізнавальної активності молодших школярів у процесі організації їхнього спілкування з батьками: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / І.Л. Вікторенко ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Вперше на засадах цілісного підходу до формування пізнавальної активності наведено технологію педагогічно спрямованої організації спілкування батьків з молодшими школярами. Науково обгрунтовано й експериментально перевірено етапи підготовки батьків до пізнавального спілкування з дітьми та педагогічні умови стимулювання молодших школярів до пізнавальної взаємодії з батьками. Виявлено особливості впливу спілкування батьків на сформованість пізнавальної активності хлопчиків і дівчаток, їх уваги, мовленнєвої культури, мислення. Подальшого розвитку набули форми та методи взаємодії школи й сім'ї, батьків і дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.22 + Ч491,0
Шифр НБУВ: РА319015 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Вікторова 
Формування професійно-термінологічної компетентності студентів вищих аграрних навчальних закладів у фаховій підготовці: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Леся Вікторівна Вікторова ; Чернігівський держ. педагогічний ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — Чернігів, 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П.р(4УКР)3 + Ш141.14-913.34
Шифр НБУВ: РА366159

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Віктор І. В. 
Філософсько-антропологічний аналіз ритуалів (на матеріалі української культури) / І. В. Віктор. — Б.м., 2019 — укp.

Здійснено комплексне філософсько-антропологічне дослідження ритуалів на матеріалі української культури. Уперше проведено класифікацію основних ритуалів української культури на філософських засадах, виділені філософсько-антропологічні принципи та методики таких класифікацій (психоаналіз, міфопоетика, генетичний аналіз, феноменологія). З'ясовані природні та культурні компоненти ритуалів з точки зору «учнівства через традицію». На основі моделі паралаксу надано пояснення суперечливої сутності ритуалу, сумісності традиції і глобального ринку. Показано значення міжкультурного діалогу та включення традиційного обрядового комплексу у загальні ментальні установки українців. Знайшло подальший розвиток виявлення основних символів в українській культурній картині світу, їх реалізація в ритуалах (світове дерево, земля-мати, зерно, храм, шинок, виховання). Розкрито значення традиції для сучасної української культури. Надано філософського узагальнення соціокультурному рівню «добре знайоме суспільство». На основі концепції Б. Латура доведено, що нова антропологія постмодерну визначає ритуал як актуальну дійсну цілісність. Продемонстровано, що українська традиційна культура зберігає здатність до модернізації та адаптації. Ключові слова: герменевтика, ментальність, міжкультурний діалог, національна культура, перформативний поворот, постмодернізм, ритуал, соціокультурне конструювання, суб'єкт, суспільна міфологія, традиція, філософія культури, філософська антропологія.^UThe thesis is devoted to the complex of philosophical research of rituals on the material of Ukrainian culture. The aim is to investigate the ritual in contemporary Ukrainian society, the influence on myths and rituals of mass culture and its mechanisms, philosophical and anthropological characteristics and changes of ritual in the symbolic space of Ukrainian postmodern culture.For the first time: - the classification of the basic rituals of Ukrainian culture has been carried out, the philosophical and anthropological principles of such possible classifications have been clarified (psychoanalysis, psychoanalytic anthropology, mythopoetics, genetic analysis, initiation and phenomenological theory of ritual); - the natural and cultural components of the rituals of Ukrainian culture from the point of view of «apprenticeship through tradition» (F. Vaal) have been clarified; - the concept of «parallax» has been applied to explain the compatibility of traditional cultures and the global market, mass culture; - the significance of intercultural dialogue for the modern Ukrainian culture of the beginning of the XXI century and the inclusion of traditional ceremonial complex in general mental installations of Ukrainians has been clarified. Clarified: - the concept of ritual and rite; - cultural-anthropological and philosophical-anthropological methods of rituals research in the context of «performative turn». Further development was found: - identification of the main semantic images and symbols in the Ukrainian cultural world picture, their basic realization in rituals and holidays (the center of the world, the world tree, the earth-mother, the grain-life, the temple, the tavern-tavern, the feast as meeting with the ancestors, education as involvement in a family, etc.); - disclosure of the importance of cultural heredity, traditions for the current state of Ukrainian culture, the place of ritual culture in it; - a philosophical generalization of the socio-cultural level of «well-known society», which for a long time was represented in the Ukrainian culture by an expanded family, a sociable community, and thus the Ukrainian traditional culture maintains a high adaptive potential, a capacity for modernization.In developing the typology of rites of Ukrainian culture, the following groups of rituals will play the most important role: - rituals of agrarian direction; - family rituals; - rituals of transition and ancestors (birth, death, wedding); - rituals of the center of the world and temple space; - rituals of upbringing and life trials (initiations). Tradition as a cultural heritage can effectively support itself when simultaneously perform the function of communication and divergence. Tradition is supported as abstract principles and technologies, as well as personification, while traditionally reproduced by heroism, when certain definite principles of tradition are embodied in personalities, national heroes. Stereotypes contribute to the reproduction of traditions derived from certain national cultures, and stereotypes can function as nationally marketed in a globalized world. The concept of «parallax» can explain the compatibility of traditional cultures and the global market, mass culture. The dialectical process of the development of tradition includes the disappearance or transformation of cultural-specific (ethnic) stereotypes, as well as the spread of new myths in local traditions. A number of the ideas presented in the dissertation can contribute to further advancement in the explication of fundamental philosophical concepts (tradition, archetype, power, ideology, mass culture, myth, globalism).Key words: hermeneutics, intercultural dialogue, mentality, national culture, performative turn, philosophical anthropology, philosophy of culture, postmodernism, ritual, social mythology, sociocultural design, subject, tradition.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського