Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (108)Книжкові видання та компакт-диски (71)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>A=Васильєва О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Васильєва О. О. 
Електроосадження антифрикційних покриттів на основі свинцю із метилсульфонатних електролітів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.17.03 / О. О. Васильєва ; ДВНЗ "Укр. держ. хім.-технол. ун-т". — Д., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Розроблено наукові основи технології електроосадження антифрикційних покриттів (АФП) сплавами на основі свинцю (Pb - Sn(10%) і Pl - Sn(8%) - Cu(2%)) з метилсульфонатного електроліту, а також встановлено основні закономірності їх електроосадження. Виявлено, що ефект сумісного впливу парціальних процесів у разі електроосадження сплаву Pl - Sn (типу механічної суміші кристалів), обумовлений зниженням швидкості виділення олова внаслідок ускладнень, що виникають за його кристалізації на сторонній (свинцевій) підкладці. Розроблено й освоєно за промислових умов нову екологічно безпечну високопродуктивну технологію нанесення АФП сплавами свинець-олово та свинець-олово-мідь на вкладиші підшипників ковзання з використанням метилсульфонатних електролітів. З'ясовано, що АФП сплавами свинцю, які осаджуються з запропонованого електроліту, не поступаються за своїми експлуатаційними характеристиками осадам, одержаним за традиційною технологією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К663.68
Шифр НБУВ: РА384736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Васильєва О.Е. 
Забезпечення міцності та зносостійкості циліндричних зубчастих передач редукторів загального призначення з урахуванням дії зовнішніх динамічних навантажень: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.02 / О.Е. Васильєва ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2002. — 20 с. — укp.

На підставі теоретичних досліджень отримано залежності для визначення коефіцієнта, який враховує зовнішні динамічні навантаження у процесі роботи зубчастої передачі залежно від конструктивних і експлуатаційних чинників, а також коефіцієнта тертя за умов удару зубців коліс і величини зношування робочої поверхні зубця в процесі експлуатації з урахуванням дії зовнішніх динамічних навантажень. Встановлено адекватність теоретичних залежностей дійсним значенням. Розроблено методику вибору оптимальних значень конструктивних і експлуатаційних чинників зубчастих передач редукторів загального призначення з використанням методу Монте-Карло, які забезпечують міцність і зносостійкість циліндричних зубчастих передач у процесі експлуатації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К446.1-02
Шифр НБУВ: РА318671 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Васильєва О.В. 
Клініко-генетичні характеристики хворих з проявами екзокринної недостатності підшлункової залози та симптомами панкреатиту: автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.15 / О.В. Васильєва ; Укр. ін-т клін. генетики Харк. нац. мед. ун-ту. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Визначено клініко-генетичні особливості ураження підшлункової залози у разі окремих спадкових метаболічних порушень. Виявлено широкий спектр спадкової патології, що супроводжується виявами панкреатичної екзокринної недостатності та симптомами панкреатиту. Досліджено фенотипові особливості хворих, зокрема, виявлено ознаки дисплазії сполучної тканини й окремі малі аномалії розвитку. Показано спадкову обумовленість ураження підшлункової залози у родинах пробандів. На підставі досліження стану амінокислотного й енергетичного обміну у пробандів з екзокринною недостатністю підшлункової залози та панкреатитом зафіксовано зміни, які свідчать про наявність первинної мітохондріальної дисфункції у 22-х (32,4 %) хворих, вторинної - у 12-ти (17,7 %). Розроблено алгоритми діагностики різних форм спадкової патології, асоційованих з розвитком панкреатичної недостатності та панкреатиту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.6 +
Шифр НБУВ: РА362315

Рубрики:

      
4.

Васильєва О. Г. 
Клініко-патогенетичне обгрунтування модифікованого режиму корекції змін мікробіоценозу кишечника при негоспітальних пневмоніях у дітей раннього віку: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.10 / О. Г. Васильєва ; Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я. Горбачевського. — Т., 2011. — 19 с. — укp.

Досліджено питання підвищення ефективності лікування дітей раннього віку, хворих на негоспітальну пневмонію, на основі поглибленого вивчення патогенетичної ролі якісного та кількісного складу мікрофлори кишечника, рівня цитокінів, стану клітинної та гуморальної ланок імунної системи й антиендотоксинового імунітету. Встановлено дисбаланс клітинної, гуморальної та фагоцитарної ланок імунітету, показників інтерлейкінів та антиендотоксинового імунітету сироватки крові в дітей раннього віку з негоспітальними пневмоніями, що залежав від тяжкості захворювання. У розпал захворювання у 80 % дітей виявлені якісні та /чи кількісні зміни кишкової мікрофлори, які значно поглиблювались у динаміці лікування. Запропоновано визначати у сироватці крові вміст популяцій та субпопуляцій лімфоцитів, основних класів імуноглобулінів, показників фагоцитозу, циркулюючих імунних комплексів, рівнів опозиційних пулів інтерлейкінів, титри антиендотоксинових антитіл і розрахунок інтегральних показників ендогенної інтоксикації для оцінки тяжкості перебігу негоспітальної пневмонії, моніторингу ефективності запроваджених лікувальних заходів і прогнозу захворювання у дітей раннього віку. Розроблено комплексну схему лікування з включенням пробіотичного препарату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.412.301.1-3 + Р733.413.3-5
Шифр НБУВ: РА381111 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Васильєва О.Г. 
Концептуальна семантика субстантивних композитів-бахуврихі (на матеріалі антропосемічної лексики сучасної англійської мови): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.Г. Васильєва ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено концептуальні особливості антропосемічні субстантивні композити-бахуврихі (АСКБ) у сучасній англійській мові. Установлено взаємозв'язок лексичного значення композитів, їх ономасіологічної структури та відповідної концептуальної структури в аспекті когнітивної природи номінації. Утворення АСКБ у сучасній англійській мові розглянуто як вербалізацію структури репрезентації знань про людину та контекст її називання. Визначено макрокомпонентний склад лексичного значення досліджених композитів. Проаналізовано референційну та категоріальну семантику їх конституентів, подано типологію семантичних зв'язків, що їх об'єднують. З'ясовано роль концептуальної метонімії, концептуальної метафори та когнітивного контексту в утворенні й інтерпретації аналізованих антропосем. За допомогою фреймового моделювання представлено концептуальну структуру номінативного простору АСКБ, розкрито її пояснювальні можливості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-316.2 + Ш143.21-316.2
Шифр НБУВ: РА341541

Рубрики:

      
6.

Васильєва О.М. 
Психологічні передумови задоволеності молодих військових фахівців службовою діяльністю: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.09 / О.М. Васильєва ; Нац. акад. Держ. прикордон. служби України ім. Б.Хмельницького. — Хмельниц., 2007. — 20 с. — укp.

За результатами теоретичного аналізу досліджень задоволеності службовою діяльністю особового складу військових частин розкрито суть основних понять та виявлено головні соціально-психологічні детермінанти впливу на позитивне ставлення до службової діяльності військовслужбовців. Виявлено та проаналізовано основні критерії оцінки та показники рівня їх задоволеності службовою діяльністю. Розроблено програму сприяння даній задоволеності й емпіричним шляхом перевірено її ефективність. За результатами дослідження розроблено практичні рекомендації посадовим особам військової частини як суб'єктам сприяння задоволеності службовою діяльністю різних категорій військових фахівців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю942-5 +
Шифр НБУВ: РА350831

Рубрики:

      
7.

Васильєва О.О. 
Рання творчість О.С.Гріна: художня модель світу, становлення романтичного героя: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / О.О. Васильєва ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено системний аналіз раннього періоду творчості Гріна. Досліджено співвідношення неоромантичного героя та дійсності - реальної та синтетичної. Визначено місце реалістичних повістей "Приключения Гинча" та "Таинственный лес" за умов становлення нового героя та синтетичного середовища. Встановлено етапну роль романтичної новели "Зурбаганский стрелок" у новому творчому напрямку Гріна. Висвітлено своєрідність раннього психологізму письменника. Окреслено особливості великих поетичних структур, зокрема, сюжету та композиції. Досліджено художню своєрідність стилістичної металогії письменника. Охарактеризовано структуру грінівського синтаксису та категорії реалістичності. Вперше в грінознавстві широко представлено феєрію "Алые паруса" в усій її проблемній та поетичній неповторності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)6-4 Грін,О. 49 +
Шифр НБУВ: РА343078

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Васильєва О.О. 
Технологія напівфабрикату на основі топінамбура для солодких збивних страв: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.16 / О.О. Васильєва ; Харк. держ. ун-т харчування та торгівлі. — Х., 2005. — 18 с. — укp.

Науково обгрунтовано та розроблено технологію напівфабрикату на основі топінамбура для солодких збивних страв. Проаналізовано вітчизняну та зарубіжну літературу з проблеми пошуку можливості використання рослинної сировини за умов виробництва напівфабрикату для цих страв. Визначено сучасний стан вивчення властивостей, складу та напрямів використання топінамбура у технологіях кулінарної продукції. Обгрунтовано доцільність використання напівфабрикату на основі топінамбура у технологіях солодких збивних страв з пінною структурою підвищеної харчової цінності. Установлено закономірності процесу кислотного гідролізу поліфруктантів топінамбура за присутності кизилу з накопиченням фруктози. Вивчено поверхневу активність біополімерів у складі рослинної сировини. Розроблено рецептурні композиції та технологічні режими виробництва солодких страв на основі напівфабрикату. За результатами експериментальних досліджень вивчено комплекс їх якісних характеристик.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л912.1 + Л991.5 +
Шифр НБУВ: РА338671

Рубрики:

      
9.

Васильєва О.І. 
Трансформація регіонального управління в умовах реформування владних відносин в Україні: автореф. дис. ... д-ра наук з держ. упр. : 25.00.02 / О.І. Васильєва ; НАН України, Рада по вивч. продукт. сил України. — К., 2010. — 38 с. — укp.

Розроблено теоретичні, методологічні засади та практичні рекомендації щодо трансформації регіональнго управління за умов реформування владних відносин в Україні. Проаналізовано сучасні наукові дослідження з проблем регіонального управління. Висвітлено теоретичні засади врядування на регіональному рівні, розглянуто малодосліджені питання у даній сфері. Уточнено сутнісні характеристики категорій дослідження регіонального управління. Удосконалено класифікацію регіоналізації як нової альтернативної моделі світу. Обгрунтовано засади застосування в Україні європейських стандартів урядування на регіональному рівні у безпосередньому взаємозв'язку з принципами демократичного врядування. Обгрунтовано концепцію створення сучасних систем врядування з урахуванням досвіду реформування в європейських країнах. Розроблено функціональну парадигму діяльності органів виконавчої влади. Обгрунтовано організаційно-правовий механізм реалізації державної регіональної політики. Проаналізовано історичні передумови формування в Україні відкритого громадянського суспільства. На підставі дослідження трансформаційних (демократичних) процесів у владних відносинах розроблено пропозиції щодо удосконалення регіонального управління. Запропоновано комплексний підхід щодо проведення реформування системи регіональної влади. Обгрунтовано організаційно-правовий механізм реалізації державної регіональної політики, розроблено інституціональну модель її формування та впровадження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)011.20
Шифр НБУВ: РА371867 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Васильєва О.І. 
Управління соціально-економічним розвитком монофункціональних міст України: Автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.04 / О.І. Васильєва ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

На основі системного аналізу визначено, що Енергодар є типовим монофункціональним містом, яке розвинулося на базах Запорізької атомної та Запорізької теплової електростанцій. Запропоновано критерії визначення населеного пункту як монофункціонального міста. Висвітлено специфічні соціально-економічні та екологічні риси монофункціонального міста, яке сформувалося на базі атомної електростанції. Встановлено, що під час управління монофункціональними містами необхідно їх розглядати як міста-корпорації або міста-підприємці. Доведено, що управління містом в економічному аспекті - це бізнес-процес, що потребує подолання обмежень функціональних структур управління та створення організації, зацікавленої в ефективному управлінні ресурсами. Удосконалено класифікацію монофункціональних міст за кількістю населення та типологію за господарським призначенням. Уточнено суть поняття "монофункціональне місто". Запропоновано визначення корпоративної природи економіки, обгрунтовано необхідність формування управління методами міського приватно-суспільного партнерства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР)22 + Х819(4УКР)011.21 +
Шифр НБУВ: РА328887

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Васильєва О.В. 
Формування морально-естетичної культури учнівської молоді засобами хорового мистецтва на Слобожанщині (кінець ХІХ - початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / О.В. Васильєва ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2006. — 22 с. — укp.

Вперше проведено комплексне дослідження проблеми формування морально-естетичної культури учнівської молоді засобами хорового мистецтва на Слобожанщині в історичному аспекті. Проаналізовано внесок вітчизняних філософів та педагогів досліджуваного періоду А.Гілярова, Н.Грота, Б.Грінченка, А.Козлова, С.Миропольського, С.Русової, К.Ушинського, А.Чалпанова, Я.Чепіги, П.Юркевича щодо розробки проблеми розвитку морально-естетичної культури молоді. Узагальнено досвід формування морально-естетичної культури учнівської молоді: розглянуто зміст діяльності учнівських хорів, визначено напрями та форми роботи музично-просвітницьких товариств, з'ясовано специфіку підготовки керівників хорів і вчителів співу. Досліджено діяльність музичних, просвітницьких організацій та хорових товариств Слобожанщини, зокрема Харківського товариства любителів хорового співу, Харківського музичного гуртка, Харківського церковно-співочого товариства та Харківського товариства поширення в народі грамотності. Розкрито роль відомих харківських диригентів та діячів мистецтв М.Ведринського, П.Кравцова, О.Літинського, М.Новикова, Н.Сумцової, І.Туровєрова, А.Юр'яна у формуванні морально-естетичної культури слобідського регіону. До наукового обігу введено маловідомі архівні документи та історичні факти, пов'язані з досліджуваною проблемою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.355.23 + Ч33(4УКР5)52 + Щ314.1-03(4УКР)5 + Щ314.1-7 р(4УКР)21-3 +
Шифр НБУВ: РА343797

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Васильєва О. О. 
Управління трудовим потенціалом аграрної сфери в умовах сталого розвитку / О. О. Васильєва. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено науковому обґрунтуванню та поглибленню теоретичних, методологічних і науково-прикладних положень щодо забезпечення управління трудовим потенціалом аграрної сфери як базового імператива сталого розвитку галузі й національного господарства. Проведено соціально-економічний аналіз функціонування та розвитку аграрної сфери, визначено їх організаційно-економічні важелі: науково-технічний прогрес; розвиток підприємництва; розвиток інноваційних форм господарювання та сільських територій; удосконалення державної аграрної політики; розробка правової бази щодо питань захисту сільгоспвиробників і засад сталого землекористування; функціонування ефективних інститутів на аграрному ринку для підвищення рівня життя сільського населення; запропоновано визначати умови сталого розвитку аграрного сектору з урахуванням процесу оновлення адміністративно-територіального устрою України та створення нових економічних агентів – об'єднаних територіальних громад як перспективної моделі, що завдяки синергетичному ефекту може забезпечити сталий розвиток сільських територій, реалізацію екологічних, соціальних та економічних цілей сталого розвитку національного господарства. Розроблено концептуальні основи управління трудовим потенціалом в аграрній сфері шляхом створення «точок економічного зростання», якими можуть виступати об'єднані територіальні громади, на їх основі передбачено формування нового економічного укладу в сільській місцевості, що дасть змогу покращити демографічну ситуацію, підвищити рівень доходів, створити сучасну розвинену інфраструктуру, здійснити будівництво доступного житла, що забезпечить підвищення рівня трудового потенціалу аграрної сфери. Запропоновано методологію системного аналізу та прогнозування параметрів сталого розвитку сільськогосподарського виробництва з урахуванням кількісних і якісних змін у використанні праці та капіталу, а також екологічних чинників. Здійснено економетричне моделювання впливу ресурсних факторів на випуск продукції на основі методу побудови та обчислення параметрів виробничої функції Кобба-Дугласа. Розроблено багатофакторну адаптивну модель сталого розвитку аграрної сфери національного господарства з використанням методології нейромережевого моделювання, що забезпечує можливість розробки стратегічних напрямів управління трудовим потенціалом галузі у довготривалій перспективі з одночасним визначення та динамічним корегуванням пріоритетів, параметрів і важелів впливу на ефективність розвитку галузі.^UThe dissertation is devoted to the scientific substantiation and deepening of theoretical, methodological and scientific-applied provisions to ensure the management of labor potential of the agricultural sector as a basic imperative for sustainable development of the industry and the national economy.The social and economic analysis of functioning and development of the agrarian sphere have been carried out, their organizational and economic levers have been defined: scientific and technical progress; business development; development of innovative forms of management and rural areas; improvement of the state agrarian policy; development of a legal framework for the protection of agricultural producers and the principles of sustainable land use; the functioning of effective institutions in the agricultural market to improve the living standards of the rural population; it is proposed to determine the conditions of sustainable development of the agricultural sector taking into account the process of updating the administrative-territorial structure of Ukraine and creating new economic agents – united territorial communities as a promising model that can ensure sustainable development of rural areas, environmental, social and economic goals sustainable development of the national economy.Conceptual bases of management of labor potential in the agrarian sphere due to creation of «points of economic growth» which united territorial communities have been developed, on their basis formation of a new economic structure in rural areas improving a demographic situation, to increase income level for youth has been provided. This will provide an opportunity to create a modern developed infrastructure in rural areas, to build affordable and comfortable housing, increasing the level of labor potential of the agricultural sector.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Козак Я. Я. 
Обґрунтування імпульсного методу визначення часових параметрів пожежних сповіщувачів із терморезистивним чутливим елементом.: автореферат дис. ... д.філософ : 261 / Я. Я. Козак. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуального наукового завдання обґрунтуванню імпульсного методу визначення часових параметрів – постійної часу та часу спрацьовування – пожежних сповіщувачів із терморезистивним чутливим елементом. Несвоєчасне виявлення пожежі на початковій стадії супроводжується значним розповсюдженням небезпечних факторів пожежі, що може призвести до виникнення загроз для життя та здоров’я людей, значних матеріальних збитків, поширення вогню на великі площі, що, в свою чергу, призводить до ускладнень під час її ліквідації.Первинним елементом виявлення пожежі є пожежний сповіщувач, з певними технічними характеристиками та параметрами, який є не від’ємною складовою будь-якої системи автоматичної пожежної сигналізації та системи оповіщення. Пожежний сповіщувач залежно від призначення виявляє небезпечні фактори пожежі та здійснює інформування контрольно – приймального приладу, який в свою чергу передає сигнал на пульт цілодобового спостереження з подальшим повідомленням пожежно-рятувальних підрозділів та здійснює оповіщення людей про виникнення пожежі, що сприяє своєчасній евакуації людей з приміщень та можливості ліквідації пожежі на початковій стадії до прибуття пожежно- рятувальних підрозділів, а це суттєво зменшує матеріальні збитки.Належне функціонування автоматичних систем пожежної сигналізації, зокрема датчиків первинної інформації – пожежних сповіщувачів, визначення їхніхосновних технічних характеристик та їх вдосконалення є невід’ємною складовою пожежної безпеки об’єктів різного призначення.Тому, метою роботи є вдосконалити визначення технічних характеристик пожежних сповіщувачів із терморезистивним елементом, які орієнтовані на їх реалізацію при об’єктових випробуваннях.Під час виконання досліджень використовувався комплексний метод, який побудований на аналізі та узагальненні відомих на сьогодні способів випробувань пожежних сповіщувачів із терморезистивним чутливим елементом, виявлення їх недоліків та розроблення методів їх покращення.Часові параметри теплових пожежних сповіщувачів пов’язані між собою. Відношення постійної часу пожежного сповіщувача до часу його спрацьовування може становити до 20 % при швидкості зміни температури навколишнього середовища 0,5 С0с-1.Для визначення часових параметрів пожежних сповіщувачів використовуються випробування, які розділюються на стаціонарні або автономні та оперативні або об’єктові. Недоліком стаціонарних випробувань за допомогою теплових камер є несиметричність розподілу повітряного потоку і температури, а недоліком таких випробувань за допомогою стандартних осередків горіння є те, що параметри теплового впливу на чутливий елемент пожежного сповіщувача не нормуються. Показано, що в першому випадку величина постійної часу пожежних сповіщувачів не визначається, а в другому випадку здійснюється лише контроль часу спрацьовування за допусковим критерієм. При проведенні об’єктових випробувань в основному здійснюється тепловий вплив на чутливий елемент пожежних сповіщувачів за допомогою невеликих теплових камер і метою таких випробувань є перевірка працездатності пожежних сповіщувачів без оцінювання їхніх часових параметрів. Показано, що тепловий вплив на чутливий елемент пожежних сповіщувачів може здійснюватись за допомогою як зовнішніх, так і внутрішніх джерел тепла. Другий варіант характерний для пожежних сповіщувачів із терморезистивним елементом і грунтується на використанні ефекту Джоуля-Ленца. У цьому випадку відкриваються нові можливості для підвищення ефективності системи експлуатації пожежних сповіщувачів такого типу.Теплові процеси в терморезистивному чутливому елементі пожежних сповіщувачів при протіканні через нього електричного струму описуються неоднорідним рівнянням математичної фізики із граничними умовами третього роду. Для вирішення такого диференційного рівняння використовується інтегральне перетворення Ханкеля. Із використанням формули зведення одержано загальний вираз для температури терморезистивного чутливого елемента пожежних сповіщувачів за умови протікання через нього електричного струму без обмежень на його параметри. Цей вираз представлено у вигляді ряду функцій Бесселя, який швидко сходиться і є основою для переходу до інших математичних моделей терморезистивного чутливого елемента. Із використанням інтегрального перетворення Лапласа одержано вираз для передаточної функції такого чутливого елемента і показано, що з похибкою, величина якої не перевищує 4,6 %, вона описується передаточною функцією аперіодичної ланки. Коефіцієнт передачі терморезистивного чутливого елемента пожежних сповіщувачів включає дві мультиплікативні складові, одна з яких є його постійною часу.^UThe dissertation is devoted to solving an urgent scientific problem – substantiation of the pulse method for determining fire detectors' time parameters – time constant and response time – with a thermal resist sensitive element.Failure to detect a fire promptly at the initial stage is accompanied by a significant spread of fire hazards, which can lead to threats to human life and health, significant material damage, and the spread of fire over large areas, which in turn leads to complications in its elimination.The primary element of fire detection is a fire detector, with certain technical characteristics and parameters, which is an integral part of any automatic fire alarm system and notification system. The fire detector, depending on the purpose, detects dangerous factors of fire and informs the control-receiving device, which in turn transmits a signal to the 24-hour monitoring panel with further notification of fire-rescue units and notifies people about the fire occurrence, which in turn facilitates the timely evacuation of people from the premises and the fire eliminating possibility at the initial stage before the fire-rescue units arrival, which significantly reduces material losses.Proper functioning of automatic fire alarm systems, in particular primary information sensors-fire detectors, determination of their main technical characteristics and their improvement is an indispensable component in ensuring fire safety of objects of various purposes.Therefore, the aim of the work is to improve the definition of fire detectors’ technical characteristics with a thermal resist sensitive element, which are focused on their implementation during object tests.In the course of the dissertation research, a comprehensive research method was used, which was based on the analysis and generalization of the currently existing fire detectors’ testing methods with a thermal resist sensitive element, their shortcomings, and the methods development for their improvement.The time parameters of thermal fire detectors are interrelated. The contribution of the fire detector’s time constant to its response time can be up to 20% at an ambient temperature change rate of 0.5 °C0с–1.To determine the fire detectors’ time parameters, tests are used, which are divided into stationary or autonomous and operational or object–based. The disadvantage of stationary tests using heat chambers is the asymmetry of airflow and temperature distribution, and the disadvantage of such tests using standard combustion cells is that the parameters of thermal impact on the fire detector sensitive element are not normalized. It is shown that in the first case, the fire detectors’ time constant value is not determined, and in the second case, only the control of the response time according to the tolerance criteria is carried out. During the object tests, the thermal effect on the fire detectors’ sensitive element is mainly realized using small thermal chambers, and the purpose of such tests is to check the fire detectors performance without obtaining estimates of their time parameters. It has been shown that the thermal effect on the sensitive element of fire detectors can be carried out using both external and internal heat sources. The second option is typical for fire detectors with a thermal resist sensitive element and is based on the Joule–Lenz effect use. In this case, new opportunities are opened to increase the fire detectors’ operation system efficiency of this type.Thermal processes in the thermal resist sensitive element of fire detectors when an electric current flows through it are described by a nonhomogeneous equation of mathematical physics with boundary conditions of the third kind. The Hankel integral transform is used to solve this differential equation. Using the reduction formula, a general expression for the temperature of the fire detectors’ thermal resist sensitive element was obtained, provided that an electric current flows through it without restrictions on its parameters. This expression is presented as a series of Bessel functions, which quickly converge and are the basis for the transition to other mathematical models of the thermal resist sensitive element. Using the integral Laplace transform, an expression for the transfer function of such a sensitive element is obtained and it is shown that with an error not exceeding 4.6%, it is described by the transfer function of the inertial link. The transfer coefficient of the fire detectors’ thermal resist sensitive element includes two multiplicative components, one of which is its time constant.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського