Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (259)Книжкові видання та компакт-диски (208)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>A=ГАНЖ$<.>+<.>A=СВІТЛАНА$<.>+<.>A=АНАТОЛІЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
Категорія: Науки про Землю   
1.

Ганжа А.П. 
Вирішення навігаційної задачі космічного апарата дистанційного зондування Землі на основі зйомки земної поверхні: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.11.03 / А.П. Ганжа ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розв'язано навігаційну задачу (НЗ) космічного апарата (КА) на основі обробки знімка дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) під час орбітального руху з застосуванням знімків земної поверхні (ЗЗП) як джерела навігаційної інформації. Досліджено особливості виділення контурних ліній на ЗЗП методами обробки растрових зображень та їх ідентифікації на картографічному матеріалі за допомогою методів контурного аналізу. Зазначено, що якість ідентифікації контурів знімка підвищено методами обробки точкових зображень і досліджено особливості їх застосування. Розроблено вирішення НЗ КА на основі методу найменших квадратів за повною вибіркою. Визначено параметри виміру з використанням растрових координат ідентифікованих точок знімка та картографічних об'єктів відповідних даним точкам і нанесених на знімок моделюванням роботи сканера КА. Доведено працездатність створених алгоритмів на реальних знімках ДЗЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23с141.271
Шифр НБУВ: РА372747 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Ганжа Д.Д. 
Індикаційно-діагностична оцінка поверхневого забруднення суходольних біогеоценозів (на прикладі Запорізької, Івано-Франківської областей та зони відчуження Чорнобильської АЕС): автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Д.Д. Ганжа ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано властивості певних компонентів біогеоценозів для індикації та діагностування техногенного забруднення. Як засоби індикації запропоновано використовувати епіфітні лишайники, зовнішню кору дерев і верхній шар грунту. Досліджено атмосферний пил, стабільні ізотопи та радіонукліди. Встановлено залежність їх нагромадження від атмохімічних, погодних умов і тривалості процесу. Проведено калібрування та встановлено зв'язок нагромадження полютантів з застосуванням засобів індикації. Розроблено способи та наведено коефіцієнти та показники оцінювання автотранспортного, будівельного навантаження й озеленення урбоекосистем. Адаптовано метод гамма-радіометрії для індикації та діагностування біогеоценозів техногенно змінених територій. Розвинуто положення про зв'язок забруднення та морфологічної реакції організмів. Створено комплекти індикаційних мап місць спостережень, а також мап для досліджених територій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*801.8 +
Шифр НБУВ: РА363807

Рубрики:

      
3.

Ганжа Г.М. 
Коливання багатоопорних роторів з технологічними та експлуатаційними дефектами: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.09 / Г.М. Ганжа ; НАН України. Ін-т пробл. машинобуд. ім. А.М.Підгорного. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

Створено методики оцінки впливу технологічних і експлуатаційних дефектів на вібраційні характеристики валопровода, що моделюється стержневою системою з розподіленими параметрами, з використанням рівнянь технічної та уточненої теорій згину стержнів. Розроблено метод та алгоритм визначення місця та величини дисбалансу на валопроводі турбоагрегата за параметрами його вібраційного стану до і після його проявлення. Створено метод визначення параметрів статичної центровки валопровода та алгоритм оцінки впливу розцентровки опор на амплітудно-частотні характеристики. Встановлено особливості впливу дефектів та недосконалостей на вібраційні характеристики валопровода. Запропоновані методики та алгоритми можуть бути використані при створенні алгоритмів ідентифікації дефектів для накопичення інформаційного матеріалу про конкретну систему.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З363-042

Рубрики:

      
4.

Ганжа Є.П. 
Моделювання процесів в теплонасосній установці для сушіння деревини: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.06 / Є.П. Ганжа ; НАН України. Ін-т пробл. машинобуд. ім. А.М.Підгорного. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Розроблено математичні моделі, необхідні для аналізу тепло- та масообмінних процесів у теплонасосній установці для сушіння деревини. Проведено експериментальні дослідження впливу вологи на конвективний теплообмін під час течії вологого повітря у ребристо-трубному теплообміннику з насадними пластинчатими ребрами. Для розрахунку конвективного теплообміну з урахуванням вологовипадання запропоновано поправковий коефіцієнт, який дозволяє урахувати комплекс явищ, що виникають під час випадіння вологи на поверхні теплообміну. Розроблено методику проектування теплонасосної установки для сушіння деревини, придатність якої підтверджено результатами чисельного моделювання, а також результатами попередніх випробувань дослідно-промислового зразка. Запропоновано оптимальні закони керування процесом сушіння, які дозволяють знизити енергоспоживання теплонасосної установки у порівнянні з традиційним регулюванням на 22 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М130.331-5-01с
Шифр НБУВ: РА310192 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Ганжуров Ю.С. 
Парламент України в політичній комунікації: політологічний аналіз: автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.02 / Ю.С. Ганжуров ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса. — К., 2007. — 32 с. — укp.

Наведено результати дослідження ролі та місця парламенту України у політичній комунікації. Розглянуто інформаційні засади діяльності вищого представницького та єдиного законодавчого органу держави. Обгрунтовано теоретико-методологічні засади вивчення природи міжінституціональних зв'язків парламенту у політичній комунікації. Розкрито суть конфлікту інтерпретацій конституційних повноважень парламенту. Визначено комунікативні функції парламентського дискурсу, його роль у підвищенні політичної культури громадян. Проаналізовано зміст процесу законотворення у контексті соціалізації суб'єктів законодавчої ініціативи, комунікативні засади демократизації законодавчої політики. Зроблено висновки щодо перспектив еволюції парламентської тематики у політичній комунікації, рекомендації щодо підвищення ролі ЗМК у діяльності Верховної Ради України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф035 +
Шифр НБУВ: РА355073

Рубрики:

      
6.

Ганжа А. М. 
Підвищення ефективності поверхневих тепломасообмінних апаратів шляхом розвинення закономірностей розподілу локальних теплогідравлічних параметрів: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.14.06 / А. М. Ганжа ; НАН України, Ін-т пробл. машинобуд. ім. А.М. Підгорного. — Х., 2011. — 40 с. — укp.

Розроблено залежності, методики й алгоритми, що дозволяють проводити аналіз теплового стану поверхні, визначити та підвищити ефективність складних багатоходових теплообмінників з перехресним і змішаними плином теплоносіїв. Розроблені методи та засоби враховують нерівномірність розподілу параметрів у апаратах і експлуатаційні фактори. Розвинуто залежності та методики багатопараметричної оптимізації. Проведено аналіз і висвітлені шляхи підвищення ефективності та ресурсу теплообмінників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З368
Шифр НБУВ: РА381601 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Ганжа С.М. 
Поліпшення якості радіомовлення у синхронній мережі ДВЧ-ЧМ передавачів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.17 / С.М. Ганжа ; Одес. нац. акад. з'вязку ім. О.С.Попова. — О., 2009. — 18 с. — укp.

Розроблено заходи щодо поліпшення якості радіоприймання у синхронній мережі мовлення на підставі аналізу спотворень прийнятих сигналів. Обчислено значення лінійних, нелінійних і перехідних спотворень, які дозволяють визначити значення захисних відношень за радіочастотою - основного параметра, необхідного для планування синхронної мережі ДВЧ-ЧМ передавачів. Показано, що спотворення у процесі радіоприймання у мережі синхронних ДВЧ-ЧМ передавачів періодично змінюються у межах ділянок, рівних довжині хвилі носійного коливання. Обгрунтовано можливість усереднення спотворень у процесі радіоприймання в автомобілі, що рухається з метою їх зменшення та поліпшення якості радіоприймання. На підставі запропонованого методу вимірювання нелінійних спотворень у процесі польових випробувань синхронної передавальної мережі одержано уточнені значення захисних відношень за радіочастотою, які дозволяють визначити протяжність зони спотворень на території між синхронними передавачами. У процесі вимірювання одержано дані, які підтверджують теоретичні висновки про циклічність нелінійних спотворень у межах ділянок, рівних довжині хвилі носійного коливання. На підставі результатів теоретичних і практичних досліджень, проведених на спеціально побудованій синхронній мережі, що складається з двох передавачів, виконано розрахунок синхронної мережі ДВЧ-ЧМ мовлення у Наддніпрянщині. Побудовано мережу довжиною приблизно 170 км, яка складається з чотирьох передавачів, що забезпечують покриття мовлення автомобільної траси та прилеглих населених пунктів. Показано, що реалізація мережі синхронних передавачів дозволяє поліпшити якість мовлення у порівнянні з якістю мовлення у мережі передавачів, які працюють у сумісному частотному каналі. Розроблено систему синхронізації частот носійних коливань синхронних передавачів і модулювальних частот, які надходять на входи стереомодуляторів передавачів. Синхронізацію за часом модулювальних сигналів виконано шляхом введення штучної затримки у мережу подачі програм від джерела до передавачів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З884.82-01 +
Шифр НБУВ: РА368981

Рубрики:

      
Категорія:    
8.

Ганжа А.М. 
Розробка та розвиток методів і засобів створення, аналізу й удосконалювання пароводяних теплообмінників теплових та ядерних енергоустановок: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.14 / А.М. Ганжа ; НАН України. Ін-т пробл. машинобудування ім. А.М.Підгорного. — Х., 2001. — 18 с. — укp.

Створено методику розрахунків гідравлічних мереж колекторних систем підігрівників високого тиску у вигляді графів. Розроблено методику побудови двовимірного розподілу теплових характеристик (температур теплоносіїв і стінок труб, щільності теплового потоку) в зонах (ділянках) теплообмінників з одно- та багатоходовим перехресним плином за заданих граничних умов - вхідних, вихідних температурах теплоносіїв та умов III роду (тепловіддачі від стінок і до стінок труб). Отримано аналітичні залежності поправочних коефіцієнтів до середньологарифмічного температурного напору в теплообмінниках з одно- та багатоходовим перехресним плином теплоносіїв. Запропоновано методику оцінки ресурсу роботи поверхневих підігрівників, обумовленого ерозійно-корозійним зносом і пружно-пластичним станом ділянок змійовиків труб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з368-01
Шифр НБУВ: РА316930 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Ганжа Н.В. 
Теоретичні проблеми регламенту Верховної Ради України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Н.В. Ганжа ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2004. — 17 с. — укp.

Визначено суть понять "Регламент Верховної Ради України", "функції Регламенту Верховної Ради України", "реалізація (застосування) Регламенту Верховної Ради України", "механізм реалізації Регламенту Верховної Ради України", "конституційно-правова відповідальність за порушення норм Регламенту Верховної Ради України". Проаналізовано порядок прийняття Регламенту парламенту України, внесення до нього змін (регламентарний процес) та його стадії. Запропоновано концепцію структури Регламенту, складовими частинами якої є преамбула, основна частина, заключні положення. Визначено критерії класифікації функцій Регламенту Верховної Ради України за роллю, способами й засобами, сферами впливу. Наведено пропозиції щодо вдосконалення законодавства, яке регулює діяльність парламенту України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)62-3 +
Шифр НБУВ: РА330168

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Ганженко О.М. 
Удосконалення технологічного процесу та технічних засобів для обробітку грунту перед садінням коренеплодів маточних цукрових буряків: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / О.М. Ганженко ; УААН. Нац. наук. центр "Ін-т механізації та електрифікації сільськ. госп-ва" (ННЦ "ІМЕСГ"). — Глеваха, 2003. — 20 с. — укp.

Розроблено енергоощадний спосіб садіння коренеплодів маточних цукрових буряків, що дозволяє відмовитися від глибокої пересадильної культивації та замінити її неглибоким обробітком всієї поверхні поля та утворенням садильної щілини одночасно з садінням. Теоретично обгрунтовано параметри садильної щілини та робочого органа для її утворення. Розраховано стохастичну математичну модель, яка описує вплив режимів роботи дискового щілиноутворювача на якість виконання технологічного процесу садіння. За результатами аналізу моделі визначено оптимальні значення режимів роботи дискового щілиноутворювача. Експериментально встановлено агротехнічні та енергетичні показники роботи висадкосадильної машини, обладнаної дисковими щілиноутворювачами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П071.125 +
Шифр НБУВ: РА323283

      
11.

Ганжела С.І. 
Формування пізнавальної самостійності учнів основної школи в навчанні геометрії з використанням інформаційних технологій: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / С.І. Ганжела ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано методичні основи формування пізнавальної самостійності (ФПС) учнів VII - IX класів у процесі навчання геометрії з урахуванням освітнього стандарту з математики та інформатики. Розроблено методику використання педагогічних програмних засобів під час здійснення самоконтролю, описано систему лабораторно-практичних робіт з геометрії в даних класах та методику їх проведення з використанням комп'ютера, задачі на доведення. Обгрунтовано педагогічну доцільність поєднання самостійних і колективних форм навчання на основі інформаційно-комунікаційних технологій. Доведено ефективність запропонованої методики ФПС учнів загальноосвітньої школи в процесі навчання геометрії з використанням інформаційних технологій навчання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В181р21-353
Шифр НБУВ: РА372762 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Ганжа О. В. 
Формування соціально-професійної зрілості майбутнього вчителя історії у навчально-виховному середовищі: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / О. В. Ганжа ; Кіровогр. держ. пед. ун-т ім. В. Винниченка. — Кіровоград, 2011. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано та визначено, що соціально-професійна зрілість майбутнього вчителя історії є якістю його особистості, вершиною акме соціально-професійного розвитку, яка сприяє ефективному досягненню очікуваних позитивних результатів. Залежно від сфери виявлення соціально-професійна зрілість є певною здатністю особистості до взаємодії з середовищем, що дозволяє їй ефективно посідати відповідне місце в структурі первинних утворень. Змодельовано, апробовано та експериментально перевірено методику та педагогічні умови формування соціально-професійної зрілості майбутнього вчителя історії у навчально-виховному середовищі педагогічного університету. Реалізовано підхід до формування соціально-професійної зрілості, який передбачає, що діяльність студента повинна бути організована так, щоб її виконання розкривало перед кожним майбутнім учителем перспективу його розвитку в системі суспільних відносин. Проведено порівняльний аналіз ефективності впливу різних видів діяльності на розвиток соціально-професійної зрілості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т. р(4УКР)3
Шифр НБУВ: РА382526 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
13.

Ганжий 
Хірургічна тактика при гастродуоденальних виразках, ускладнених шлунково- кишковою кровотечею: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / Володимир Валентинович Ганжий ; АМН України; Інститут хірургії та трансплантології. — К., 2005. — 30 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.204.6
Шифр НБУВ: РА347777

Рубрики:

      
14.

Ганжа В. В. 
Вплив нейропротекторних та ушкоджуючих факторів на нейрони гіпокампу при дії бета-амілоїду / В. В. Ганжа. — Б.м., 2021 — укp.

Хвороба Альцгеймера (ХА) є нейродегенеративним захворюванням, яке характеризується прогресуючими когнітивними порушеннями і втратою пам`яті. Патогенез ХА складний, залежить від багатьох факторів і досі не до кінця вивчений. Позаклітинні відкладення пептиду амілоїду-β (Aβ) у вигляді сенільних бляшок, утворення внутрішньоклітинних нейрофібрилярних клубків та масивна нейронна втрата, особливо в області гіпокампу, розглядаються як основні патологічні ознаки ХА. Відомо, що гіпокамп відповідає за здатність до навчання, формування короткотривалої пам'яті та низку інших процесів. В ході розвитку ХА до 80% нейронів в гіпокампі гине і людині стає все складніше засвоювати нову інформацію та запам'ятовувати події. Мета даної роботи полягала у з'ясуванні впливів деяких нейропротекторних та ушкоджуючих факторів на нейрони гіпокампу щурів при впливі Аβ1–42 для визначення можливого механізму дії цього агенту при моделюванні хвороби Альцгеймера. За допомогою флуоресцентної мікроскопії встановлено, що Аβ1-42-амілоїд викликає підвищення концентрації внутрішньоклітинного Са2+ в нейронах культури. Збільшується як вхід Са2+ так і його перерозподіл, при збільшенні вмісту Са2+ ендоплазматичному ретикулумі. В результаті, підвищується базальний рівень Са2+, що негативно впливає на життєздатність нейронів. За допомогою конфокальної мікроскопії було вперше досліджено вплив мемантину, циклоспорину А, а також наночастинок діоксиду церію на життєздатність нейронів культури гіпокампу, що культивувалися з Аβ1–42-амілоїдом, з можливістю встановлення їх нейропротекторних властивостей. Досліджено захисні властивості неконкурентного низькоафінного антагоністу НМДA – рецепторів мемантину на життєздатність нейронів культури гіпокампу щурів при впливі Аβ1–42-амілоїду. Мемантин виявляв захисний ефект при експериментальних умовах ексайтотоксичності, викликаної додаванням НМДА в середовище культивування. Блокування відкривання мітохондріальної пори неспецифічної проникності циклоспорином А, сприяло зменшенню кількості некротичних нейронів гіпокампу при токсичній дії Аβ 1–42-амілоїду. У ході аналізу даних було вперше встановлено, що введення наночастинок діоксиду церію (НДЦ) значно знижує кількість загиблих нейронів при дії Аβ1–42-амілоїду, тому використання НДЦ для біомедичних застосувань є дуже перспективним. Отримані дані можуть бути основою для розробки нових ефективних фармакологічних підходів для зниження рівня та впливу Aβ-амілоїду при хворобі Альцгеймера.^UAlzheimer's disease (AD) is a neurodegenerative disease characterized by progressive cognitive impairment and memory loss. The pathogenesis of AD is complex, depends on many factors and is still not fully understood. Extracellular deposits of β -amyloid (Aβ) peptide in the form of senile plaques, the formation of intracellular neurofibrillary tangles and massive neuronal loss, especially in the hippocampus, are considered the main pathological signs of AD. The hippocampus is known to be responsible for learning, short-term memory, and a number of other processes. During the development of HA, up to 80% of the neurons in the hippocampus die and it becomes increasingly difficult for a person to absorb new information and remember events. The aim of this study was to elucidate the effects of some neuroprotective and damaging factors on rat hippocampal neurons when exposed to Aβ1–42 to determine the possible mechanism of action of this agent in modeling Alzheimer's disease. Using fluorescence microscopy, it was found that Aβ1-42-amyloid causes an increase in the concentration of intracellular Ca2 + in the neurons of the culture. Both Ca2 + input and its redistribution increase with increasing Ca2 + content in the endoplasmic reticulum. As a result, the basal level of Ca2+ increases, which negatively affects the viability of neurons. Confocal microscopy was the first to study the effect of memantine, cyclosporine A, and cerium dioxide nanoparticles on the viability of hippocampal culture neurons cultured with Aβ1–42-amyloid, with the possibility of establishing their neuroprotective properties. The protective properties of the non-competitive low-affinity antagonist NMDA - memantine receptors on the viability of neurons in the hippocampus of rats under the influence of Aβ1-42-amyloid were studied. Memantine showed a protective effect under experimental conditions of excitotoxicity caused by the addition of NMDA to the culture medium. Blocking the opening of mitochondrial pores of nonspecific permeability with cyclosporine A, helped to reduce the number of necrotic neurons in the hippocampus with the toxic action of Aβ1-42-amyloid. During the analysis of the data, it was found for the first time that the introduction of cerium dioxide nanoparticles (NDC) significantly reduces the number of neurons killed by Aβ1-42-amyloid, so the use of NDC for biomedical applications is very promising. The data obtained can be the basis for the development of new effective pharmacological approaches to reduce the level and effects of Aβ-amyloid in Alzheimer's disease.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Юрко В. В. 
Удосконалення рекуперативного повітронагрівача (теплоутилізатора) для розширення області застосування за умови запиленого гріючого теплоносія / В. В. Юрко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єктом дослідження є теплогідравлічні процеси в петлевому повітронагрівачі для утилізації теплоти запилених димових газів після технології вельц-процесу. Предметом дослідження є система утилізації теплоти запилених димових газів після металургійних процесів з використанням рекуперативних петлевих повітронагрівачів. У дисертаційній роботі вирішена науково-практична задача підвищення енергоефективності системи нагріву повітря, яке подається на технологічні потреби вельц-процесу за рахунок утилізації теплоти запилених димових газів у петлевому повітронагрівачі. Вирішення здійснене за допомогою удосконалених двох математичних моделей заснованих на основних методах розрахунку теплообміну в рекуперативних теплообмінниках: дискретному P-NTU методі та методі поправкового коефіцієнту.^UThe object of research is thermohydraulic processes in a loop air heater to utilize the heat of dusty flue gases after the Welz process technology. The subject of the research is the system of heat utilization of dusty flue gases after metallurgical processes with the use of recuperative loop air heaters. The dissertation solves the scientific and practical problem of increasing the energy efficiency of the air heating system, which is supplied to the technological needs of the weltz process by utilizing the heat of dusty flue gases in the loop air heater. The solution is made using two advanced mathematical models based on the basic methods of heat exchange calculation in recuperative heat exchangers: the discrete P-NTU method and the correction factor method.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Ганженко О. М. 
Теоретичні та агробіологічні основи формування продуктивності цукроносних культур для виробництва біопалива в лісостепу України / О. М. Ганженко. — Б.м., 2021 — укp.

У роботі висвітлено результати комплексних досліджень, проведених упродовж 2010-2020 рр. з теоретичного та агробіологічного обґрунтування процесу формування продуктивності цукроносних культур, як сировини для виробництва біопалива у Лісостепу України.Проаналізовано наукові праці вітчизняних і зарубіжних учених щодо стану й перспектив розвитку біоенергетики в Україні та світі, цілей, які Україна зобов'язалася досягти відповідно до міжнародних кліматичних угод, а також особливостей вирощування цукроносних культур для виробництва біопалива. Відзначено, що в умовах України буряки цукрові (Beta vulgaris L.) та сорго цукрове (Sorghum saccharatum (L.) Moench) найбільш перспективні культури для виробництва рідкого, газоподібного і твердого біопалива.Розроблено методичні основи для оцінки енергетичного потенціалу різних сортів і гібридів цукроносних культур та елементів технології їх вирощування шляхом розрахунку виходу біоетанолу, біогазу і твердого біопалива, а також енергії з одиниці площі посівів. Напрацьовано теоретичні й агробіологічні основи для визначення площі листкової поверхні рослин сорго цукрового та фракційного складу коренеплодів буряків цукрових.Визначено агробіологічні основи формування продуктивності сорго цукрового і буряків цукрових залежно від сортового асортименту, доз мінеральних добрив, строків сівби насіння та збирання цукромісткої біомаси для різних підзон Лісостепу України. Встановлено морфологічні й фізіологічні особливості формування і реалізації біологічного потенціалу продуктивності цукроносних культур залежно від елементів технології вирощування та факторів зовнішнього середовища.Доведена економічна доцільність виробництва біопалива з біомаси сорго цукрового і буряків цукрових, а також обґрунтована енергетична ефективність застосування мінеральних добрив під час вирощування цукроносних культур на енергетичні цілі для різних частин Лісостепу України.^UThesis for a Doctor of Agriculture degree by specialty 01.06.09 – Plant growing. Institute of Bioenergy Crops and Sugar Beet National Academy of Agrarian Sciences of Ukraine, Kyiv, 2021.The thesis presents the results of a comprehensive study on the theoretical and agrobiological justification of the process of productivity formation in sugar crops as a feedstock for biofuel production in the Forest-Steppe of Ukraine, conducted in the years 2010−2020.Scientific works of Ukrainian and foreign scientists on the state and prospects of bioenergy development in Ukraine and the world, the goals that Ukraine has committed to achieve in accordance with international climate agreements, as well as the peculiarities of growing sugar crops for biofuel production are analysed. It is noted that in the conditions of Ukraine, sugar beet (Beta vulgaris L.) and sugar sorghum (Sorghum saccharatum (L.) Moench) are the most promising crops for the production of liquid, gaseous, and solid biofuels.Methodological bases for estimating the energy potential of different varieties and hybrids of sugar crops and the components of the cultivation technology by calculating the yield of bioethanol, biogas, and solid biofuels, as well as energy per unit area are developed. Theoretical and agrobiological bases for the determination of the leaf area in sugar sorghum plants and the fractional composition of sugar beet roots are developed.The agrobiological bases of sugar sorghum and sugar beet productivity formation as affected by varietal assortment, doses of mineral fertilisers, sowing and harvesting dates in different subzones of the Forest-Steppe of Ukraine are substantiated. Morphological and physiological features of formation and realization of the biological potential of sugar crops productivity as affected by the components of cultivation technology and environmental factors are revealed.The economic feasibility of biofuel production from sugar sorghum and sugar beet biomass is proved. The energy efficiency of mineral fertilisers application during the cultivation of sugar crops for energy purposes for different parts of the Forest-Steppe of Ukraine is substantiated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського