Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (64)Реферативна база даних (2665)Книжкові видання та компакт-диски (2165)Журнали та продовжувані видання (162)
Пошуковий запит: (<.>A=ГРИЦ$<.>+<.>A=ТАМІЛА$<.>+<.>A=ГЕОРГІЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 150
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Грицак Р. В. 
Характеристики і параметри плазми в газорозрядних короткохвильових випромінювачах на основі молекул води та фреону / Р. В. Грицак. — Б.м., 2019 — укp.

Робота присвячена дослідженню характеристик і параметрів газорозрядної плазми в сумішах інертних газів з молекулою води та фреону. Об'єкт дослідження - плазма ємнісного та бар'єрного розрядів наносекундної тривалості УФ і ВУФ ламп у сумішах інертних газів з молекулами води та фреону. Для експериментального дослідження використовувалися оптичний, електричний методи та комп'ютерне моделювання плазмової кінетики в розрядах у різних газових сумішах. Вперше досліджено ВУФ- і УФ-випромінювання наносекундного ємнісного розряду в сумішах Не-Н2О (D2O), Ar-Н2О (D2O). Внаслідок проведення оптимізації робочих сумішей Не-Н2О (D2O) було встановлено, що використання "важкої" води є в півтора рази більш ефективним, ніж пари звичайної води. Вивчено оптичні характеристики випромінювання газорозрядної плазми бар'єрного розряду у ВУФ і УФ діапазонах спектру на суміші Не-D2О та Ar-D2O. Вивчення кінетики утворення радикала OD(А) в плазмі розряду показало, що збільшення тиску гелію веде до зменшення густини OD(А), що обумовлено зменшенням електронної температури і швидкостей реакцій. Досліджено емісійні та електричні характеристики плазми бар'єрного розряду на сумішах Ar-CCl4 та Ar-Кr-CCl4. Встановлені основні процеси, які визначають характеристики плазми ємнісного та бар'єрного розряду в сумішах інертних газів з молекулою води та фреону.^UThe thesis is devoted to the study of characteristics and parameters of plasma in gas-discharge short-wave emitters based on water and freon molecules. The object of research is a plasma of capacitive and barrier discharges of nanosecond duration of UV and VUF lamps in mixtures of inert gases with water molecules and freon. Optical, electrical methods and computer simulation of plasma kinetics in discharges in various gas mixtures were used for the experimental study. VUV- and UV-radiation of capacitive discharge in Не-Н2О (D2O), Ar-Н2О (D2O) mixtures was studied for the first time. As a result of optimization of Не-Н2О (D2O) working mixtures, it was found that the use of "heavy" water is one and a half times more efficient than ordinary water vapor. Optical and electrical characteristics of the radiation of gas-discharge plasma of barrier discharge in VUV and UV ranges of spectrum in Не-D2О and Ar-D2O mixtures was studied. The study of the kinetics of formation of OD(A) radical in the discharge plasma showed that increasing the pressure of helium leads to decrease in the density of OD(A) due to the decrease in the electron temperature and reaction rapidity. The emission and electrical characteristics of the plasma of a barrier discharge on the Ar-CCl4 and Ar-Cr-CCl4 mixtures were examined. The main processes that determine the characteristics of plasma capacitive and barrier discharges in mixtures of inert gases with a water molecule and freon were established.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Грицай С.М. 
Формування політичної культури майбутнього вчителя в навчально-виховному процесі вищого педагогічного навчального закладу: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / С.М. Грицай ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Проведено теоретико-експериментальне дослідження проблеми формування політичної культури майбутнього вчителя за умов навчально-виховного процесу педагогічного ВНЗ (ПВНЗ). Визначено суть, структуру й особливості політичної культури майбутнього вчителя. Уточнено критерії та показники її сформованості. Теоретично обгрунтовано модель науково-методичного забезпечення формування даної культури за умов навчально-виховного процесу ПВНЗ. Охарактеризовано її складові (мету, концептуальні засади, технологічні етапи, науково-методичний інструментарій, педагогічні умови, моніторинг). За результатами реалізації даної моделі відзначено її ефективність щодо формування всіх компонентів політичної культури майбутнього вчителя (цільового, мотиваційного, когнітивного, переконавчого, діяльнісного, рефлексивного, особистісного).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.511.26 +
Шифр НБУВ: РА365867

Рубрики:

      
3.

Гриценко І.В. 
Формування естетичного досвіду молодших школярів у процесі художнього діалогу: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / І.В. Гриценко ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2002. — 19 с.: рис. — укp.

На підставі аналізу наукової літератури визначено суть естетичного досвіду учнів молодшого шкільного віку, виділено ряд положень, що характеризують роль і функції художнього діалогу в естетичному вихованні учнів. Естетичний досвід сукупністю знань і умінь, набутих учнями на базі та у процесі естетичного ставлення до дійсності й мистецтва. Зазначено, що у молодшому шкільному віці естетичний досвід формується як цілісне функціональне утворення в структурі духовно-практичного зв'язку з естетичними цінностями дійсності й мистецтва. Теоретично обгрунтовано та експериментально перевірено педагогічні умови, необхідні для формування естетичного досвіду учнів початкових класів у процесі художнього діалогу: урахування вчителями початкових класів мети, основних завдань та станів формування естетичного досвіду учнів I - IV класів; побудова художнього діалогу з використанням необхідної учням соціальної, художньої та естетичної інформації про вияви прекрасного у повсякденному житті й мистецтві; стимулювання та розвиток у процесі художнього діалогу емоційно-естетичної, інтелектуально-естетичної та креативно-естетичної активності учнів; організація художнього діалогу з учнями в системі їх комунікативної, пізнавальної та творчої діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.355.26 + Ч421.221 +
Шифр НБУВ: РА322179

Рубрики:

      
4.

Гриценко Л.О. 
Формування графічних понять в учнів 8 - 9 класів на уроках креслення (методичний аспект): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Л.О. Гриценко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2004. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Проаналізовано психолого-педагогічні засади формування графічних понять в учнів XIII - IX класів на уроках креслення. Визначено основні методологічні принципи теорії поетапного формування розумових дій і понять. Визначено та обгрунтовано психолого-дидактичні особливості формування в учнів даних понять. Проведено структурно-логічний аналіз змісту та послідовності їх вивчення. Обгрунтовано, що методична система формування понять учнів має враховувати реалізацію принципу диференціації навчання. Вивчено та обгрунтовано критерії, показники та рівні сформованості графічних понять у процесі графічної діяльності. Запропоновано чотири сукупності методичних прийомів викладання та учіння, які дають змогу формувати відповідну групу графічних понять. Відзначено, що створена система вправ і контрольних робіт сприяє підвищенню рівня їх сформованості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж11 р(4УКР)2-3 +
Шифр НБУВ: РА328592

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Купчак С. Б. 
Формування готовності майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології у професійній діяльності: автореферат дис. ... д.філософ : 011 / С. Б. Купчак. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації на теоретичному та практичному рівнях досліджено проблему формування готовності майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології у професійній діяльності.З’ясовано особливості професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи в закладах вищої освіти України та за кордоном, зокрема в контексті формування готовності до застосування проєктної технології у професійній діяльності.Професійну підготовку майбутніх учителів початкових класів потрактовано як процес формування низки загальних та спеціальних (фахових) компетентностей, необхідних для ефективного виконання професійної діяльності в початковій школі. У роботі проаналізовано сутність проєктної технології, історію її виникнення, переваги та недоліки, особливості та алгоритм упровадження в освітньому процесі початкової школи.Проєктну технологію визначено як інноваційну технологію навчання, що вдало поєднує теоретичне і практичне навчання, розвиває творчі здібності учнів і передбачає створення оригінального кінцевого продукту. Етапи реалізації технології полягають у підготовчій роботі, плануванні, виконанні, презентуванні та оцінюванні проєкту.У дисертації розроблено і теоретично обґрунтовано модель формування готовності майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології у професійній діяльності. Структуру моделі представлено такими блоками: теоретико-концептуальним (окреслює мету і завдання підготовки майбутніх вчителів майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології, стратегію підготовки майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології, провідні підходи, принципи навчання); змістовим (визначає зміст підготовки майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології у професійній діяльності); процесуально-діяльнісним (розкриває основні методи і форми підготовки майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології); результативно-оцінювальним (визначає методи контролю, рівні готовності майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології, прогнозує результат такої підготовки).Результатом підготовки майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології визначено їхню готовність до такого виду діяльності. Готовність майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології у професійній діяльності потрактовано як інтегративну якість особистості, спрямовану на ефективне застосування проєктної технології у професійній діяльності в початковій школі.Виокремлено три компоненти цієї готовності: мотиваційний (позитивне ставлення до педагогічної діяльності загалом та використання проєктів в освітньому процесі зокрема, наявність мотивації до застосування проєктної технології у навчанні школярів, прагнення опанувати технологію проєктної діяльності); змістовий (ознайомлення здобувачів вищої освіти із сутністю та значенням навчальних проєктів, основними етапами проєктної технології та особливостями її впровадження в початковій школі); діяльнісний (уміння організовувати проєктну діяльність школярів, самостійно виконувати навчальні проєкти і підбирати цікаві навчальні проєкти для учнів початкової школи з метою формування в них необхідних компетентностей).У ході педагогічного експерименту доведено ефективність визначених у роботі педагогічних умов, що підтвердило припущення, згідно з яким якість підготовки майбутніх учителів початкової школи суттєво підвищиться за умови реалізації педагогічних умов упровадження моделі формування готовності майбутніх фахівців до застосування проєктної технології у професійній діяльності.Розроблено діагностичний інструментарій для визначення кожного з критеріїв готовності майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології у професійній діяльності. Висвітлено сутність, етапи і результати педагогічного експерименту.^UThe thesis examines the problem of future primary school teachers’ readiness formation for project technology application in professional activity at the theoretical and practical levels.The peculiarities of the professional training of future primary school teachers in higher education institutions of Ukraine and abroad have been clarified, in particular, in the context of readiness formation for project technology application in professional activity.The professional training of future primary school teachers is interpreted as the process of general and special (professional) competencies formation that are necessary for effective performance of professional activity in primary school.The essence of the project method, project technology, its history, features, advantages and disadvantages, and the implementation algorithm in the educational process of primary school is analyzed in the work. Project technology is defined as an innovative learning technology that successfully combines theoretical and practical learning, develops students’ creative abilities and involves the creation of an original final product. The stages of technology implementation consist of preparatory work, planning, execution, presentation and evaluation of the project.Formation model of future primary school teachers' readiness for the project technology application in professional activity was developed and theoretically substantiated in the thesis. The structure of the model is represented by the following blocks: theoretical and conceptual (it outlines the purpose and the task of future primary school teachers training for project technology application, the training strategy for future primary school teachers to use project technology, leading approaches, principles of learning); contextual (determines the content of future primary school teachers training for the project technology application in professional activity); procedural-acting (reveals the main methods and forms of future primary school teachers training for the project technology application); result-evaluative (determines control methods, levels of future primary school teachers’ readiness for the project technology application, predicts the result of such training).As a result of the future primary school teachers training for the project technology application, their readiness for this type of activity was determined. The readiness of future primary school teachers for the project technology application in their work is interpreted as an integrative personal quality aimed at effective project technology application in professional activity at primary school. Three components of this readiness are singled out: motivational (a positive attitude towards pedagogical activities in general and the use of projects in the educational process in particular, the presence of motivation to use project technology in the education of schoolchildren, the desire to master the technology of project activity); contextual (learners acquaintance with the essence and meaning of educational projects, the main stages of the project technology and features of its implementation in primary school); activity component (the ability to organize project activities of schoolchildren, to carry out independently educational projects and to select interesting educational projects for primary schoolchildren in order to form the necessary competencies in them).During the pedagogical experiment, the effectiveness of the pedagogical conditions determined in the work was proven, which confirmed the research hypothesis, according to which the quality of future primary school teachers training will significantly increase if the pedagogical conditions are implemented, that are aimed at the readiness forming of future specialists to use project technology in their professional activity.A diagnostic toolkit was developed to determine each of the criteria for the future primary school teachers’ readiness to use the project technology in their professional activity. The essence, stages and results of the pedagogical experiment are highlighted.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Малюванчук С. В. 
Фармакогностичне дослідження рослин роду Горлянка / С. В. Малюванчук. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена комплексному фармакогностичному дослідженню рослин роду Горлянка, отриманню і дослідженню лікарського рослинного засобу на основі вибраної сировини, розробці методів контролю якості на лікарську рослинну сировину та лікарський засіб рослинного походження. За допомогою хімічних реакцій та хроматографічних методів підтверджено наявність у сировині фенольних сполук, органічних кислот, амінокислот, вуглеводів, фітостероїдів, тритерпеноїдів, жирних кислот, вітаміну К, макро- та мікроелементів. Визначено кількісний вміст основних груп біологічно активних речовин в досліджуваній сировині. Методом високоефективної рідинної хроматографії у траві горлянки повзучої виявлено і встановлено вміст 21 фенольних сполук. Методом газової хроматографії з мас-спектрометрією у траві горлянки повзучої досліджено якісний склад і кількісний вміст стероїдів, жирних кислот, летких сполук. Методом атомно-емісійної спектрометрії з індуктивно-зв'язаною плазмою досліджено макро- і мікроелементний склад суцвіть, листків, стебел й трави горлянки повзучої. Визначено показники якості та технологічні параметри сировини. Досліджено фармакологічну дію екстрактів та настойки трави горлянки повзучої, а саме протизапальну, гепатопротекторну, кровозупинну, ранозагоювальну та протимікробну. На основі проведених фітохімічних і фаpмакологічних досліджень, доведено можливість застосування трави горлянки повзучої в якості лікарської рослинної сировини. Розроблено проєкти методів контролю якості «Горлянки повзучої трава», «Горлянки повзучої екстракт густий» і «Інструкція із заготівлі та сушіння трави горлянки повзучої». Ключові слова: фармація, фармакогностичне дослідження, фармакологічні дослідження, параметри стандартизації. Галузь – медицина.^UThesis is devoted to the complex pharmacognostic investigation of Ajuga L. genus plants, obtaining and investigation of herbal medicine developed on the basis of the chosen raw material, development of quality control methods for medicinal plant raw material and medicine of plant origin. Using chemical reactions and chromatographic methods the presence in raw materials of phenolic compounds, organic acids, amino acids, carbohydrates, phytosteroids, triterpenoids, fatty acids, vitamin K, macro- and microelements was confirmed. The quantitative content of the main groups of biologically active substances in the studied raw materials was determined. 21 phenolic compounds of phenolic nature were identified and quantified by high performance liquid chromatography in Ajuga reptans L. herb. Qualitative composition and quantitative content of steroids, fatty acids and volatile compounds in Ajuga reptans L. herb were studied using the method of gas chromatography with mass spectrometry. The research of the macro- and microelemental composition of the inflorescence, leaves, stems and herb of Ajuga reptans L. was carried out by inductively coupled plasma atomic emission spectrometry. Quality indicators and technological parameters of raw materials were determined. The pharmacological effects, such as anti-inflammatory, hepatoprotective, hemostatic, wound healing and antimicrobial, of extracts and tincture of Ajuga reptans L. herb were studied. Based on the conducted phytochemical and pharmacological studies, the possibility of using Ajuga reptans L. herb as a medicinal plant raw material was proved. The projects of the quality control methods “Ajuga reptans L. herb”, “Ajuga reptans L. extract” and “Instruction for harvesting and drying of Ajuga reptans L. herb” were developed. Key words: pharmacy, pharmacognostic research, pharmacological research, standardization parameters. Branch – medicine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Грицик 
Фармакогностичне дослідження рослин родин Тирличеві і Гречкові як перспективних джерел лікувальних і профілактичних засобів: автореф. дис... д-ра фармац. наук: 15.00.02 / Андрій Романович Грицик ; Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 40 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.11
Шифр НБУВ: РА351654

Рубрики:

      
8.

Гузьо Н. М. 
Фармакогностичне дослідження парила звичайного / Н. М. Гузьо. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкти – листки, квітки, стебла, трава парила звичайного, водний та водно-спиртові екстракти, біологічно активні речовини, ресурсні запаси; мета – Метою роботи було фармакогностичне дослідження парила звичайного та встановлення можливості створення лікарських засобів на основі біологічно активних речовин досліджуваної сировини; методи – морфологічні – опис та ідентифікація парила звичайного; мікроскопічні (скануюча електронна мікроскопія) – для встановлення анатомічних діагностичних ознак сировини; гістохімічні – встановлення місця локалізації БАР у рослинній сировині; фізико-хімічні – тонкошарова (ТШХ) і паперова (ПХ) хроматографія, високоефективна рідинна хроматографія (ВЕРХ), спектрофотометрія в УФ- та видимій областях спектру, атомно-абсорбційна спектрофотометрія (ААС), хромато-мас-спектрометрія – ідентифікація БАР у сировині та субстанціях; фізичні – визначення втрати в масі при висушуванні, загальної золи, розчинності; технологічні; фармакологічні; ресурсознавчі дослідження. Обробку експериментальних даних проводили з використанням математично-статистичних методів; результати – ідентифіковано та встановлено кількісний вміст БАР в траві парила звичайного в залежності від місця зростання; опрацьовано оптимальні технологічні параметри одержання екстрактів з трави парила звичайного, одержано екстракти та проведено їх стандартизацію, вивчено їх фармакологічну дію; встановлено морфолого-анатомічні діагностичні ознаки трави парила звичайного; виявлено місця зростання, встановлено урожайність. Вивчено динаміку накопичення БАР у траві досліджуваного об'єкта в залежності від фази вегетації та місця зростання. Встановлено місця зростання парила звичайного на територіях Вінницької, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Тернопільської й Хмельницької областей та його запаси в Івано-Франківській й Тернопільській областях на конкретних заростях. біологічний запас сировини.; впроваджено – у науково-освітній процес закладів вищої освіти фармацевтичного та медичного профілів; галузь – фармація.^UObjects - leaves, flowers, stems, steamed grass, water and water-alcohol extracts, biologically active substances, resource reserves; purpose - The aim of the work was the pharmacognostic study of the soaring of the common and to establish the possibility of creating drugs based on biologically active substances of the studied raw materials; methods - morphological - description and identification of the common steam; microscopic (scanning electron microscopy) - to establish anatomical diagnostic features of raw materials; histochemical - establishment of the place of localization of BAS in plant raw materials; physicochemical - thin layer (TLC) and paper (PC) chromatography, high performance liquid chromatography (HPLC), spectrophotometry in the UV and visible regions of the spectrum, atomic absorption spectrophotometry (AAS), chromato-mass spectrometry and syrometry B - identity substances; physical - determination of weight loss during drying, total ash, solubility; technological; pharmacological; resource studies. Processing of experimental data was performed using mathematical and statistical methods; results - the quantitative content of BAS in the grass of the common steamer was identified and established depending on the place of growth; the optimal technological parameters of obtaining extracts from the grass of steamed common grass were developed, extracts were obtained and their standardization was carried out, their pharmacological action was studied; morphological and anatomical diagnostic signs of the grass of the common soar have been established; places of growth are revealed, productivity is established. The dynamics of BAR accumulation in the grass of the studied object depending on the vegetation phase and place of growth was studied. The places of growth of common steam in the territories of Vinnytsia, Zakarpattia, Ivano-Frankivsk, Kirovohrad, Lviv, Ternopil and Khmelnytsky regions and its reserves in Ivano-Frankivsk and Ternopil regions on specific thickets have been established. biological stock of raw materials .; introduced - in the scientific and educational process of higher education institutions of pharmaceutical and medical profiles; branch - pharmacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Легінь Н. І. 
Фармакогностичне дослідження підлісника європейського (Sanicula europaea L.) / Н. І. Легінь. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкти дослідження – трава, листки, стебла, кореневища з коренями підлісника європейського, екстракти, індивідуальні БАР, умови зростання рослини; мета – фармакогностичне дослідження підлісника європейського та встановлення можливості створення лікарських засобів на основі БАР досліджуваної сировини; методи – морфолого-анатомічні та органолептичні, ресурсознавчі, фізичні, фізико-хімічні, хімічні, технологічні, токсикологічні, фармакологічні, мікробіологічні, статистичні; новизна – встановлено наявність основних груп БАР; визначено кількісний вміст окиснюваних фенолів, суми поліфенолів, танінів, флавоноїдів, тритерпенових сапонінів, гідроксикоричних та органічних кислот, в тому числі кислоти аскорбінової, вітаміну К1; вперше виділено та встановлено кількісний вміст фракцій водорозчинних полісахаридів (ВРПС), пектинових речовин (ПР), геміцелюлози А (ГцА) та геміцелюлози Б (ГцБ) у траві та кореневищах з коренями підлісника європейського; встановлено їх мономерний склад; вперше у траві підлісника європейського ідентифіковано 10 фенольних сполук: 6 метаболітів таніну – галокатехін, катехін, епікатехін, катехіну галат, епікатехіну галат, елагову кислоту; 2 флавоноїди – кемферол, апігенін; кумарин; ферулову кислоту; 3 сполуки стероїдної природи – β-ситостерол, стигмастан-3,5-дієн, стигмастерол; у складі ефірної олії 13 компонентів летких сполук – β-патчулен, β-кедрен, транс-α-бергамотен, β-хелміскапен, α-кадінен, α-муурулен, бісаболен, (-)-каламенен, 1-метил-6-метиленбіцикло[3.2.0] гептан, гептакозан, 4,11-селінадієн, гексагідро-фарнезил-ацетон; жирні кислоти – пальмітолеїнову, пальмітинову, лінолеву, ліноленову, стеаринову, бегенову, трикозанову, лігноцеринову, церотинову; амінокислоти – треонін, валін, метіонін, ізолейцин, лейцин, фенілаланін, лізин, гістидин, аспарагінову та глутамінову кислоти, серин, пролін, цистин, гліцин, аланін, тирозин, аргінін; в кореневищах з коренями вперше виявлено 11 фенольних сполук: 7 метаболітів таніну – галову та елагову кислоти, галокатехін, епігалокатехін, катехін, епікатехін, епікатехіну галат; апігенін; кумарин; 2 гідроксикоричні кислоти – кофейну, ферулову; амінокислоти – треонін, валін, метіонін, ізолейцин, лейцин, фенілаланін, лізин, гістидин, аспарагінова та глутамінова кислоти, серин, пролін, цистин, гліцин, аланін, тирозин, аргінін; вперше методом рідинно-рідинного фракціонування, хроматографії на колонках силікагелю, препаративної хроматографії на папері, дробної кристалізації з трави підлісника європейського виділено в індивідуальному стані 6 гідроксикоричних кислот (кофейну, хлорогенову, неохлорогенову, розмаринову, ферулову, n-кумарову) та 1 флавоноїд (рутин); з підземних органів п. європейського – 5 гідроксикоричних кислот (кофейну, хлорогенову, неохлорогенову, розмаринову, ферулову); вперше досліджено елементний склад трави та кореневищ з коренями підлісника європейського; вперше встановлено морфолого-анатомічні діагностичні ознаки сировини підлісника європейського, числові показники доброякісності трави підлісника європейського, які використано для ідентифікації та стандартизації рослинної сировини; виявлено місця зростання рослини на території Івано-Франківської та Чернівецької областей; вперше визначено запаси сировини підлісника європейського на Прикарпатті; на основі проведених фенологічних та агротехнічних досліджень встановлено можливість культивування підлісника європейського в умовах Прикарпаття; новизну досліджень підтверджено та захищено патентом України на корисну модель № 132069 «Спосіб одержання екстракту з трави підлісника європейського з кровоспинною дією»; результати – отримані результати фармакогностичного дослідження вказують на можливість використання сировини підлісника європейського як перспективного джерела БАР з кровоспинними та ранозагоювальними властивостями; досліджено параметри екстракції БАР, отримано 4 сухі екстракти з сировини підлісника європейського; доведено можливість використання екстрактів трави підлісника європейського як лікарських засобів з кровоспинною, ранозагоювальною, протизапальною та антимікробною дією; розроблено проєкти методів контролю якості (МКЯ) «Підлісника європейського трава», «Підлісника європейського трави екстракт сухий» та «Інструкцію із заготівлі та сушіння трави підлісника європейського»; впроваджено – за матеріалами дисертаційної роботи видано монографію «Перспективи використання підлісника європейського (Sanicula europea L.) та астранції великої (Astrantia major L.) в медицині та фармації», яку разом з іншими результатами досліджень впроваджено в навчальний процес закладів вищої освіти та практичну роботу; галузь – фармація.^UObjects of research – herb, leaves, stems, rhizomes with roots of Sanicula europaea L., extracts, individual biologically active substances, plant growth conditions; aim – pharmacognostic study of Sanicula europaea L. and establishing the possibility of developing the drugs based on biologically active substances of the studied raw materials; methods – morphological, anatomical and organoleptic, resource studies, physical, physico-chemical, chemical, technological, toxicological, pharmacological, microbiological, statistical; novelty – the presence of the main groups of biologically active substances was established; the content of oxidizable phenols, the sum of polyphenols, tannins, flavonoids, triterpene saponins, hydroxycinnamic and organic acids, including ascorbic acid, vitamin K1 was studied; for the first time the content of fractions of water-soluble polysaccharides, pectic substances, hemicellulose A and hemicellulose B in herb and rhizomes with roots of Sanicula europaea L. were isolated and established; their monomeric composition was established; for the first time 10 phenolic compounds were identified in Sanicula europaea L.herb: 6 metabolites of tannin – gallocatechin, catechin, epicatechin, catechin gallate, epicatechin gallate, ellagic acid; 2 flavonoids – kaempferol, apigenin; coumarin; ferulic acid; 3 steroids – β-sitosterol, stigmastan-3,5-diene, stigmasterol; in the essential oil 13 components of volatile compounds – β-patchulene, β-cedrene, trans-α-bergamotene, β-helmiscapen, α-cadinene, α-murulene, bisabolen, (-)-calamenene, caryophyllene oxide, 1-methyl-6-methylenebicyclo[3.2.0] heptane, heptacosane, 4,11-selinadiene, hexahydrofarnesyl acetone; fatty acids – palmitoleic, palmitic, linoleic, linolenic, stearic, behenic, tricosanic, lignoceric, cerotic; amino acids – threonine, valine, methionine, isoleucine, leucine, phenylalanine, lysine, histidine, aspartic and glutamic acid, serine, proline, cystine, glycine, alanine, tyrosine, arginine; 11 phenolic compounds were detected for the first time in rhizomes with roots: 7 metabolites of tannin – gallic and ellagic acids, gallocatechin, epigallocatechin, catechin, epicatechin, epicatechin gallate; apigenin; coumarin; 2 hydroxycinnamic acids – caffeic, ferulic; amino acids – threonine, valine, methionine, isoleucine, leucine, phenylalanine, lysine, histidine, aspartic and glutamic acids, serine, proline, cystine, glycine, alanine, tyrosine, arginine; for the first time by the method of liquid-liquid fractionation, chromatography on silica gel columns, preparative chromatography on paper, fractional crystallization from the Sanicula europaea L. herb, 6 hydroxycinnamic acids (caffeic, chlorogenic, neochlorogenic, rosemary, ferulic, p-coumaric); from the underground organs of the Sanicula europaea L. – 5 hydroxycinnamic acids (caffeic, chlorogenic, neochlorogenic, rosemary, ferulic); for the first time the elemental composition of herb and rhizomes with roots of Sanicula europaea L. was studied; for the first time morphological and anatomical diagnostic signs of European undergrowth raw material, numerical indicators of Sanicula europaea L. herb, which were used for identification and standardization of plant raw materials, were established; the places of plant growth on the territory of Ivano-Frankivsk and Chernivtsi regions were revealed; for the first time the stocks of raw materials of Sanicula europaea L. in Precarpathian region were determined; on the basis of the conducted phenological and agrotechnical researches the possibility of cultivation of Sanicula europaea L. in the conditions of Precarpathian region is established; the novelty of the research was confirmed and protected by the patent of Ukraine for a utility model № 132069 "Method of obtaining the extract from the herb of Sanicula europaea L. with hemostatic activity"; results – the obtained results of pharmacognostic research indicate the possibility of using the raw material of Sanicula europaea L. as a promising source of biologically active substances with hemostatic and wound-healing properties; the parameters of biologically active substances' extraction were investigated, 4 dry extracts from Sanicula europaea L. raw materials were obtained; the possibility of using extracts of Sanicula europaea L. herb as medicines with hemostatic, wound-healing, anti-inflammatory and antimicrobial action was proved; the projects of methods of quality control “Sanicula europaea L. herb”, “Dry extract from Sanicula europaea L. herb” and “Instruction for harvesting and drying of Sanicula europaea L. herb” were developed; introduced – based on the materials of the dissertation the monograph "Prospects for the use of Sanicula europea L. and Astrantia major L. in medicine and pharmacy" was published and along with other research results it was introduced into the educational process of higher education establishments and in the practical work ; branch – pharmacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Грицик 
Фармакогностичне дослідження видів роду кремена флори України: автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Любов Миколаївна Грицик ; Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.111 кремена
Шифр НБУВ: РА352528

Рубрики:

      
11.

Гриців А.В. 
Фазові рівноваги в потрійних системах хрому з вуглецем і Id/I-металами VII та 3Id/I-металами VIII груп: Автореф. дис...канд. техн. наук: 05.17.11 / А.В. Гриців ; НАН України. Ін-т пробл. матеріалознавства ім. І.М.Францевича. — К., 1999. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К225.04

Рубрики:

      
12.

Грицюк І. В. 
Фінансовий контроль формування та використання коштів місцевих бюджетів: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.08 / І. В. Грицюк ; Львів. держ. фін. акад. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні та практичні аспекти державного фінансового контролю. Розкрито сутність, необхідність проведення державного фінансового контролю формування та використання місцевих бюджетів. Проведено системний аналіз контрольно-перевірочної роботи фінансових, податкових і контрольно-ревізійних органів. Обгрунтовано доцільність складання бюджетної карти державних фінансових ресурсів і контролю за їх використанням. Охарактеризовано необхідність підвищення ефективності державного фінансового контролю щодо функціонування місцевих бюджетів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.8
Шифр НБУВ: РА376440 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Грицик К.В. 
Управління ефективністю діяльності підприємства на основі формування системи збалансованого розвитку: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / К.В. Грицик ; Одес. держ. екон. ун-т. — О., 2009. — 20 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано та розроблено методичне забезпечення щодо управління ефективністю діяльності промислового підприємства, яке грунтується на формуванні системи збалансованого розвитку. Досліджено теоретичні аспекти даного управління, виявлено закономірності розвитку системи управління, сучасних технологій досягнення його результатів і показників вимірювання ефективності. Проаналізовано особливості формування підходів до оцінювання й управління ефективністю діяльності машинобудівних підприємств, визначено недоліки їх застосування та перешкодальні фактори впровадження світового досвіду. Розроблено методичний підхід до управління ефективністю діяльності машинобудівного підприємства на базі вимірювання та забезпечення його збалансованого розвитку. Вдосконалено модель комплексного оцінювання ефективності діяльності промислового підприємства, яка грунтується на виявленні стадії розвитку систем управління. Сформульовано пропозиції щодо підвищення ефективності діяльності машинобудівних підприємств за умов ринкових перетворень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У530.1-21 + У9(4УКР)301-21 +
Шифр НБУВ: РА363806

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Грицевіч М. Ю. 
Удосконалення технології низькобілкового печива: автореферат дис. ... д.філософ : 181 / М. Ю. Грицевіч. — Б.м., 2024 — укp.

Грицевіч М.Ю. «Удосконалення технології низькобілкового печива» - Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 181 «Харчові технології» - Національний університет харчових технологій, Міністерство освіти і науки України, Київ 2023.Дисертаційна робота присвячена удосконаленню технології низькобілкового печива яке змогли б споживати хворі на фенілкетонурію.У цій науковій роботі розглянута проблематика фенілкетонурії, включаючи її розповсюдження, симптоматику та методи лікування, особливо дієтотерапію. Дієтотерапія визнана найефективнішим методом лікування, і робота містить рекомендації щодо низькобілкової дієти та добової норми споживання фенілаланіну для пацієнтів. Окремий аспект присвячено аналізу ринку низькобілкових продуктів для людей із фенілкетонурією та дослідженню складу традиційного печива з акцентом на зменшення вмісту фенілаланіну.Літературний огляд вказує на відсутність докладних публікацій щодо рецептур низькобілкового печива та його властивостей. Вибрано компоненти для подальших досліджень технології низькобілкового печива, зокрема гідроколоїди та крохмалі. Розроблено блок-схему досліджень для вдосконалення технологій виробництва.Розроблено ряд рецептур низькобілкового печива та розраховано модель ідеального продукту для дітей різного віку хворих на фенілкетонурію.Дослідження реологічних властивостей низькобілкових емульсій показало, що кривим в'язкості характерна поведінка зсувного потоншення, що є характерним для псевдопластичних рідин. Наявність камеді ксантану збільшує в’язкість емульсій, а заміна вершкового масла кукурудзяною олією призвела до зниження в'язкості. Емульсії з вищою в'язкістю потребують потужнішого обладнання.Бульбашки диспергованої фази емульсії без структуроутворювачів характеризуються неоднорідністю за розміром, рекомендується збільшити швидкість збивання для отримання більш однорідної консистенції.В ході дослідження реологічних властивостей тіста з’ясовано, що модулі в'язкості низькобілкового тіста нижчі порівняно з традиційним здобним тістом, криві модулей пружності і в’язкості не пересікаються, що свідчить про відсутність текучості тіста. Всі зразки низькобілкового тіста рекомендовано формувати виїмним методом. Комплексні в'язкості низькобілкових виробів в одному діапазоні з тістом для традиційного печива, що підтверджує можливість виробництва на існуючому обладнанні.Аналіз альвеографічних досліджень підтверджує відсутність еластичності у низькобілковому тісті, а додавання тапіокового крохмалю збільшує розтяжність, що полегшує формування тіста.Зразки низькобілкового та традиційного тіста мають виражені пластичні властивості. Додавання мальтодекстрину та тапіокового крохмалю підвищує пружність тіста. Зразки низькобілкового тіста та тіста для виробництва традиційного здобного печива деформуються під дією сили і не повністю відновлюють свою форму. Коефіцієнти відновлення зворотної деформації для низькобілкового тіста знаходяться в діапазоні від 0,385 до 0,525, а для тіста для традиційного здобного печива - 0,490.Тісто для низькобілкового печива має аналогічні реологічні властивості до тіста для традиційного печива, що підтверджує можливість виробництва низькобілкового печива на існуючому обладнанні.В результаті термічного аналізу проведеного шляхом термогравіметрії та диференціальної скануючої калориметрії визначено температуру втрати низькобілковими зразками всієї розрахункової вологи, та доведено термічний розклад досліджуваних зразків при подальшому нагріванні.Встановлено, що раціональна тривалість випікання-сушіння низькобілкового печива становить на 40% більше порівняно з традиційним здобним печивом. Визначено, що для термічної обробки традиційного здобного печива необхідна менша кількість енергії ніж для термічної обробки низькобілкового печива. (ΔH=124,05Дж/г та ΔH=199,46 - 268,33 Дж/г відповідно). Додавання мальтодекстрину до рецептур низькобілкового тіста не суттєво зменшує кількість енергії необхідної для термічної обробки печива, в той час як заміна 20% кукурудзяного крохмалю на тапіоковий знижує кількість енергії необхідної на термообробки печива на 25,7%. Визначено, що органолептичні характеристики низькобілкового печива відповідають вимогам діючої норматичної документації, а термічна обробка впливає на геометричні розміри виробів, вимагаючи налаштування обладнання для формування. Фізико-хімічні показники розроблених низькобілкових виробів відповідають діючої нормативної документації, а вміст фенілаланіну робить їх безпечними для споживання пацієнтами з фенілкетонурією.Низькобілкове печиво проявляє полімолекулярну адсорбцію зі змінами вологоутримування, впливаючи на його термін зберігання. Рівноважна вологість при відносній вологості повітря 75% розробленого низькобілкового печива становить 11,5 … 12,7% Розроблені вироби рекомендовано упаковувати герметично для запобігання впливу навколишнього середовища.^UHrytsevich M. “ Improving the technology of low-protein cookies" - Qualifying scientific work on the rights of the manuscript.Dissertation for the degree of Doctor of Philosophy in the speciality 181 "Food Technologies" - National University of Food Technologies, Ministry of Education and Science of Ukraine, Kyiv 2023.The dissertation is devoted to the improvement of low-protein cookies technology that could be consumed by patients with phenylketonuria.The thesis discusses the issue of phenylketonuria, including its prevalence, symptoms and treatment methods, especially dietary therapy. Dietary therapy is recognised as the most effective treatment, and the scientific work provides recommendations on a low-protein diet and daily intake of phenylalanine for patients. A separate aspect is devoted to the analysis of the market for low-protein foods for people with phenylketonuria and the study of the composition of traditional biscuits with a focus on reducing the phenylalanine content.The literature review indicates that there are no detailed publications on low-protein cookies formulations and their properties. The components for further research of low-protein cookies technology, in particular hydrocolloids and starches, were selected. A research flowchart for improving production technologies was developed.A number of low-protein cookies recipes have been developed and a model of an ideal product for children of different ages with phenylketonuria has been calculated.The study of the rheological properties of low-protein emulsions showed that the viscosity curves exhibit shear thinning behaviour, which is typical of pseudoplastic liquids. The presence of xanthan gum increases the viscosity of the emulsions, and the replacement of butter with corn oil led to a decrease in viscosity. Emulsions with higher viscosities require more powerful equipment.The bubbles of the dispersed phase of the emulsion without structuring agents are characterised by heterogeneity in size, it is recommended to increase the whipping speed to obtain a more uniform consistency.The study of the rheological properties of the dough revealed that the viscosity moduli of low-protein dough are lower than those of traditional butter dough, and the elasticity and viscosity curves do not intersect, indicating that the dough does not flow. All low-protein dough samples are recommended to be moulded using the notching method. The complex viscosities of low-protein products are in the same range as the dough for traditional cookies, which confirms the possibility of production using existing equipment.The analysis of alveographic studies confirms the absence of elasticity in low-protein dough, and the addition of tapioca starch increases the extensibility, which facilitates dough moulding.The samples of low-protein and traditional dough have pronounced plastic properties. The addition of maltodextrin and tapioca starch increases the elasticity of the dough. Samples of low-protein dough and dough for the production of traditional butter biscuits are deformed under force and do not fully restore their shape. The recovery coefficients for low-protein dough are in the range of 0.385 to 0.525, and for traditional butter biscuit dough - 0.490.The dough for low-protein cookies has similar rheological properties to the dough for traditional cookies, which confirms the possibility of producing low-protein cookies using existing equipment.As a result of the thermal analysis carried out by thermogravimetry and differential scanning calorimetry, the temperature of loss of all calculated moisture of low-protein samples was determined, and the thermal decomposition of the studied samples during further heating was proved.It has been established that the rational duration of baking and drying of low-protein cookies is 40% longer than that of traditional butter cookies. It was determined that less energy is required for the heat treatment of traditional butter cookies than for the heat treatment of low-protein cookies (ΔH=124.05 J/g and ΔH=199.46-268.33 J/g, respectively). The addition of maltodextrin to low-protein dough formulations does not significantly reduce the amount of energy required for cookies heat treatment, while the replacement of 20% corn starch with tapioca starch reduces the amount of energy required for cookies heat treatment by 25.7%.It has been determined that the sensory characteristics of low-protein cookies meet the requirements of current regulatory documents, and heat treatment affects the geometric dimensions of products, requiring adjustment of moulding equipment. The physicochemical characteristics of the developed low-protein products comply with the current regulatory documents, and the phenylalanine content makes them safe for consumption by patients with phenylketonuria.Low-protein cookies exhibit polymolecular adsorption with changes in moisture retention, affecting their shelf life.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Гриценко А. М. 
Удосконалення методів та засобів визначення вмісту корисних компонентів в залізорудному масиві / А. М. Гриценко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт - процес взаємодії електромагнітних полів та іонізуючого випромінювання з масивом гірських порід для визначення вмісту корисних компонентів залізорудної сировини; мета - удосконалення методів та засобів підвищення характеристик точності пристроїв визначення вмісту корисних компонентів (заліза загального та магнетитового) в залізорудній сировині шляхом синхронного використання результатів взаємодії радіаційних та електромагнітних полів з масивом гірських порід та врахування факторів, що заважають; методи - застосований комплексний метод досліджень, що включає теоретичні й інструментальні методи: планування експериментів, математичну обробку їх результатів; аналіз фізико-хімічного складу руд в залежності від варіацій технологічних чинників, теоретичні узагальнення з використанням теорії взаємодії гамма-випромінювання та електромагнітних полів з гірськими породами, методи математичного, імітаційного та комп'ютерного моделювання, експериментальні дослідження в лабораторних і промислових умовах; результати – обґрунтовано та розроблено та синхронний метод визначення якісних характеристик залізорудної сировини, метод, що базується на використанні масштабних коефіцієнтів і кореляційної залежності між залізом загальним і залізом магнетитовим, розроблено математичну модель оптимізації геометрії зони вимірювання селективного гамма-гамма методу, розроблено та апробовано автогенераторний індуктивний перетворювач, розроблено дослідний зразок комбінованого свердловинного пристрою, інтегровано комбінований свердловинний зразок до складу мобільної станції, проведено апробацію в умовах промислового виробництва; впроваджено на партії рудникової шахтної геофізики державного підприємства «Укрчорметгеологія» та у кар'єрі гірничо-збагачувального комплексу «Укрмеханобр» ПрАТ «ММК ім. Ілліча»^UObject - the process of interaction of electromagnetic fields and ionizing radiation with an array of rocks to determine the content of useful components of iron ore; goal - to improve methods and means of improving the accuracy of devices for determining the content of useful components (total iron and magnetite) in iron ore by synchronous use of the results of interaction of radiation and electromagnetic fields with rock and taking into account interfering factors; methods - a complex research method is applied, which includes theoretical and instrumental methods: planning of experiments, mathematical processing of their results; analysis of physicochemical composition of ores depending on variations of technological factors, theoretical generalizations using the theory of interaction of gamma radiation and electromagnetic fields with rocks, methods of mathematical, simulation and computer modeling, experimental research in laboratory and industrial conditions; results - substantiated and developed and synchronous method for determining the qualitative characteristics of iron ore, a method based on the use of scale factors and correlation between total iron and magnetite iron, developed a mathematical model for optimizing the geometry of the measuring zone selective gamma-gammaner method and developed the converter, the prototype of the combined downhole device is developed, the combined downhole sample is integrated into the structure of the mobile station, the approbation in the conditions of industrial production is carried out; introduced at the party of mine mining geophysics of the state enterprise "Ukrchormetgeologiya" and in the quarry of the mining and processing complex "Ukrmekhanobr" PJSC "ILYICH IRON AND STEEL WORKS"


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Худяков І. В. 
Удосконалення методів оперативного контролю технічного стану транспортного засобу в умовах експлуатації / І. В. Худяков. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню задачі підвищення ефективностіконтролю технічної експлуатації транспортних засобів, режимами праці тавідпочинку і фізичним станом водія на основі сучасних інформаційнихтехнологій, які дозволяють здійснювати дистанційний моніторинг їх технічногостану з урахуванням змінних умов експлуатації.Для вирішення вказаної задачі проведено дослідження, яке ставить за метувстановлення і розробку системних методів і засобів, що дозволяють проводитидистанційний моніторинг технічного стану вантажного ТЗ, фізичного стану ірежиму праці та відпочинку водія, з урахуванням умов їх експлуатації. Системамоніторингу охоплює основні задачі дослідження у частині формуванняінформаційної моделі режимів праці та відпочинку водія, технічного стану ТЗ,умов експлуатації ТЗ і можливості здійснення дистанційного оцінювання змінирежимів праці та відпочинку водія (РПВВ) в залежності від стану ТЗ та фізичногостану водія (ФСВ) з урахуванням умов експлуатації.Практичне значення отриманих результатів полягає в розробці методівдистанційного оперативного контролю технічним станом ТЗ, РПВВ та ФСВ, щодозволяють здійснювати ідентифікацію, моніторинг, діагностування зможливістю прогнозування їх стану в змінних умовах експлуатації^UThe dissertation is devoted to the decision of a problem of increase of efficiencyof control of technical operation of vehicles, modes of work and rest and a physicalcondition of the driver on the basis of modern information technologies which allow tocarry out remote monitoring of their technical condition taking into account changingoperating conditions.To solve this problem, a study was conducted, which aims to establish anddevelop system methods and tools that allow remote monitoring of the technicalcondition of the truck, physical condition and mode of operation and rest of the driver,taking into account the conditions of their operation. The monitoring system covers themain objectives of the study in terms of forming an information model of work and restof the driver, technical condition of the vehicle, operating conditions of the vehicle andthe possibility of remote assessment of changes in work and rest of the driver (WRD)and the physical condition of the driver (PCD), taking into account the operatingconditions.The practical significance of the obtained results is to develop methods of remoteoperational control of the technical condition of vehicles, WRD and PCD, which allowidentification, monitoring, diagnosis with the ability to predict their condition invariable operating conditions


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Гриценко О.М. 
Технологічні закономірності синтезу кополімерів на основі полівінілпіролідон-олігомерних композицій в присутності йонів металів змінної валентності: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.06 / О.М. Гриценко ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Вперше виявлено ініціюмлювальний ефект комплексу іон металу змінної влентності - полівінілпіролідон у полімеризації (мет)акрилових мономерів. Встановлено закономірності полімеризації полівінілпіролідон-олігомерних композицій у присутності солей металів змінної валентності за кімнатної температури, в присутності кисню квантово-механічними розрахунками підтверджено хімізм каталізу через комплексоутворення з переносом заряду. З'ясовано вплив природи каталізатора, розчинників, композиційного складу на технологічні параметри синтезу кополімерів полівінілпіролідону, їх структуру та властивості, доведено високу реакційну здатність композицій у водних середовищах на повітрі. Розроблено нові технологічні умови синтезу полімерних гідрогелів і встановлено взаємозв'язок структури синтезованих кополімерів і режимів їх синтезу. Здійснено математичне планування композиційних складів і виведено математичну залежність основних експлуатаційних властивостей гідрогелів від складу вихідної композиції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л719.96 + Л719.96
Шифр НБУВ: РА317039 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Грицишин Т.Р. 
Технічна підготовка спортсменів-танцюристів на основі підвідних вправ та опорних точок фігур програми STUDENT: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 05.23.01 / Т.Р. Грицишин ; Львів. держ. ун-т фіз. культури. — Л., 2007. — 19 с. — укp.

З використанням методу фрагментації техніки спортивних танців латиноамериканської програми розроблено моделі їх виконання, які передбачають врахування опорних точок. Удосконалено класифікацію рухів у спортивних танцях (за складністю, характером взаємодії партнерів і частинами тіла), що дозволило здійснити моделювання техніки фігур на підставі опорних точок. Розвинуто класичну теорію вимірювань якості шляхом розробки кваліметричної системи для спортивних танців (шкали оцінок, методики оцінювання, технології виведення оцінок і моделі бригади експертів).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.512 +
Шифр НБУВ: РА353542

Рубрики:

      
19.

Гриценко С.В. 
Теоретичне обгрунтування та оптимізація аптечного виготовлення ліків у сучасних умовах: Автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / С.В. Гриценко ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Вперше на підставі результатів фізико-хімічних, технологічних і мікробіологічних досліджень розроблено склад і технологію виготовлення зборів "Уролік" і "Воспалік" на базі оригінальної комбінації лікарських рослин і настойки прополісу (одержано патент на винахід N 71367/А, МПК 7 А 61К35/78) для застосування в урології та гінекології. З використанням сучасних методів дослідження вивчено антимікробні, сечогінні та протизапальні властивості нових зборів "Уролік" та "Воспалік". Запропоновано методики якісного та кількісного аналізу діючих речовин та визначено показники контролю якості нових препаратів. Розроблено нормативно-технічну документацію та технологію виготовлення зборів за умов аптек. Оведено стабільність препаратів у процесі зберігання. Створено технологію 20-ти екстемпоральних прописів лікарських зборів. Вперше провдено комплексний аналіз виробничо-господарської діяльності аптек м.Куп'янська та району Харківської області. Запропоновано шляхи раціонального використання виробничих площ аптек і визначено напрями оптимізації технологічних процесів екстемпоральних прописів зборів. Вперше сконструйовано та виготовлено портативні дослідно-промислові зразки пристроїв для подрібнення лікарської рослинної сировини за умов аптек.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.5 +
Шифр НБУВ: РА340093

Рубрики:

      
20.

Грицюк О. В. 
Теоретичні основи та практичні методи створення високообертового малолітражного дизеля багатоцільового призначення: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.05.03 / О. В. Грицюк ; Харків. політехн. ін-т. — Х., 2010. — 39 с.: a-рис. — укp.

Висвітлено теоретичні основи та практичні методи створення високообертового малолітражного вітчизняного дизеля багатоцільового призначення з конкурентоспроможним рівнем паливно-економічних та екологічних показників. Запропоновано спосіб вибору основних конструктивних і регулювальних параметрів малолітражного дизеля та розроблено новий комплекс практичних методів математичного та фізичного моделювання процесів сумішоутворення та згоряння, параметрів повітропостачання та паливоподачі, процесів у системах газорозподілу, пуску та передпускової підготовки. Надано конкретні пропозиції щодо удосконалення існуючих конструкцій вузлів і систем малолітражного дизеля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З365-01
Шифр НБУВ: РА373922 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського