Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (121)Книжкові видання та компакт-диски (103)Журнали та продовжувані видання (13)
Пошуковий запит: (<.>A=КІРЕЄВ$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДР$<.>+<.>A=ІВАНОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Кіреєва І.В. 
Дидактичні умови гуманізації навчального процесу при вивченні курсу педагогіки: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / І.В. Кіреєва ; Луган. держ. пед. ун-т ім. Т.Шевченка. — Луганськ, 1999. — 20 с. — укp.

Розглядаються наукові основи побудови моделі дидактичних умов гуманізації навчального процесу при вивченні курсу педагогіки в педагогічному вузі; рівні сформованості гуманістичної педагогічної позиції майбутніх учителів в процесі засвоєння теоретичних і практичних знань з курсу педагогіки, а також внутрішні резерви навчального процесу, які сприяють розкриттю гуманістичного морального розвитку особистості майбутнього вчителя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.511.203

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Іванович Г.В. 
Динаміка вмісту глікогену та сумарних ліпідів у мідій IMytilus galloprovincialis/I Lam. Одеської затоки: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Г.В. Іванович ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2005. — 23 с. — укp.

Вивчено вміст глікогену та його динаміку у тілі мідій Одеської затоки. Доведено, що вміст глікогену у тілі мідій з марікультурних колекторів у 1,8 рази вищий, ніж у мідій природних субстратів. З'ясовано, що він вірогідно зменшувався з верхньої частини колектора - 4,58 %, до нижньої - 2,68 % сирої маси. Виявлено, що вміст глікогену у зовнішніх частинах друзи вищий, ніж у внутрішніх у 1,6 - 1,8 рази. За результатами вивчення максимального вмісту глікогену у тілі мідій за літнього періоду (червень - липень) установлено, що цей вміст значно нижчий в Одеській затоці, ніж у мідій з Кримського регіону (2,98 та в 5,20 - 5,70 % сирої маси відповідно). Виявлено різницю максимальних рівнів вмісту глікогену на п'яти прибережних станціях з різним рівнем водообміну. Цей рівень послідовно зменшується від станції з вільним водообміном - 4,9 % до станції з обмеженим рівнем водобміну - 2,1 % сирої маси. Під час дослідження різних органів мідій установлено, що максимальний вміст глікогену у гонадах, а мінімальний - у зябрах. Визначено, що найбільшого рівня вміст глікогену становить на стадії статевого спокою у гонадах - 5,15 %, у гепатопанкреасі - 1,91 %, у зябрах - 1,79 % сирої маси. Мінімум цього компонента відзначено на стадії вимету в усіх органах. Сумарних ліпідів виявлено найбільше у гепатопанкреасі. В усіх органах вміст сумарних ліпідів максимальний у період дозрівання статевих продуктів на переднерестовій стадії: у гепатопанкреасі - 2,47 %, у гонадах - 1,53 % та у зябрах - 0,92 % сирої маси. Мінімум цього вмісту виявлено в усіх органах у період вимету статевих продуктів. Установлено можливість використання вмісту глікогену та сумарних ліпідів, а також супутніх показників (вмісту сирої та сухої речовини, вологи та морфо-функціональних індексів) як індикаторів стану молюсків на різних стадіях репродуктивного циклу та за різних умов мешкання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.21*725.123.113 +
Шифр НБУВ: РА341209

Рубрики:

      
3.

Олександренко І.В. 
Іноземний капітал в структурі джерел фінансування інвестиційних ресурсів регіону: автореф. дис... канд. екон. наук : 08.00.05 / І.В. Олександренко ; Луц. нац. техн. ун-т. — Луцьк, 2009. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи вирішення проблеми формування інвестиційних ресурсів регіону у процесі залучення іноземного капіталу, що дозволить забезпечити збільшення обсягів його інвестиційної діяльності за умов відсутності внутрішніх джерел її фінансування. Розкрито зміст поняття інвестиційних ресурсів регіону, удосконалено їх класифікацію, визначено джерела формування. Проаналізовано вплив іноземного капіталу на соціально-економічний розвиток регіону, в який залучено іноземні інвестиції. З використанням розробленого методичного інструментарію проаналізовано й оцінено стан забезпечення регіонів інвестиційними ресурсами, охарактеризовано джерела фінансування інвестиційного процесу у регіонах України. Сформовано підхід щодо вибору типу стратегії залучення іноземного капіталу у регіони України. Розроблено модель прогнозування та планування обсягів надходжень іноземних коштів на Волинь. Проведено комплексне моделювання впливу залучених прямих іноземних інвестицій на економічний розвиток регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ВОЛ) 60-56 + У9(4УКР-4ВОЛ)0-56 +
Шифр НБУВ: РА367225

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Олександренко В.П. 
Механохімія і реологія зносостійкості механічних трибосистем: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.04 / В.П. Олександренко ; Хмельниц. нац. ун-т. — Хмельниц., 2006. — 35 с. — укp.

У контексті дисипативної природи явищ, що ініціюються зовнішнім навантаженням, комплексно розглянуто механічні реакції та реологічні процеси контактної взаємодії та їх вплив на триботехнічні характеристики сполучених поверхонь. Установлено взаємозв'язок між проявом механічних і фізико-хімічних релаксаційних процесів і швидкісно-навантажувальними та температурними умовами динамічного контактування за однонаправленого та реверсивного (фреттинзі) тертя. Наведено механіко-хімічну модель процесу тертя та зношування. Вивчено вплив фреттинг-корозії на чутливість сталі та корозійного розтріскування. Досліджено ефективність існуючих та запропоновано нові методи обробки поверхонь тертя та регулювання газовмісту рідинного середовища з метою підвищення зносостійкості та тривалості міцності металів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К413.1 +
Шифр НБУВ: РА345980

Рубрики:

      
5.

Олександров Ю.М. 
Саморегуляція як чинник психологічного благополуччя студентської молоді: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.01 / Ю.М. Олександров ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 19 с. — укp.

Уперше запропоновано інтегративно-особистісну модель саморегуляції, характерною ознакою якої є введення блоку інтеграції та прийняття рішення. Уточнено наукові уявлення щодо змісту поняття, структури та механізму психологічного благополуччя, розглянуто його основні аспекти (ресурсний, процесуальний, результативний, структурний, оціночний). Розкрито сутність поняття та структуру особистісного потенціалу, визначено роль розуміння у блоці самовизначення. Проаналізовано взаємозв'язки системи саморегуляції та психологічного благополуччя. Виявлено, що система саморегуляції найбільше взаємопов'язана з ресурсним і результативним аспектами психологічного благополуччя. Розглянуто чинники та вияви різних рівнів основних складових психологічного благополуччя. Виділено характеристики, що відрізняють суб'єктів з високим, середнім і низьким рівнем задоволеності життям, а також показники психологічного благополуччя особистості й особистісного потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ю935.22-39
Шифр НБУВ: РА372467 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Кіреєва З. О. 
Час як детермінанта онтогенетичного розвитку свідомості: автореф. дис. ... д-ра психол. наук : 19.00.01 / З. О. Кіреєва ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2010. — 36 с. — укp.

Проведено дослідження генезису свідомості, детермінованого репрезентаціями часу. Розроблено паритетно-ієрархічну модель розвитку свідомості в онтогенезі на підставі вживання різних форм концептуалізації темпоральної дійсності та презентацій знань про світ. Визначено смислове поле людського світосприймання на різних етапах життя. Розкрито поняття "репрезентація часу" та показано її інтеграційну роль у відображенні темпоральної дійсності індивідуальною свідомістю. Виділено домінанти у репрезентаціях часу, характерні для кожного вікового періоду онтогенезу. Зафіксовано інтенсивність змін і шляхи стадіального переходу темпоральної свідомості від конкретного до абстрактного відображення. Встановлено відповідність між безпосередньо переживаним часом і понятійним, абстрактним відображенням часу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю932.2-211.2 + Ю932.2-66
Шифр НБУВ: РА376849 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Кушнір Є. О. 
Темпоральні особливості жінок з різним ступенем психологічної готовності до материнства / Є. О. Кушнір. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт: феномен психологічної готовності до материнства. Мета: шляхом теоретичного обґрунтування і емпіричного дослідження встановити темпоральні особливості жінок з різним ступенем психологічної готовності до материнства.методи: теоретичні: теоретико-методологічний аналіз психологічних першоджерел з досліджуваної проблеми, узагальнення та порівняння теоретичних даних, класифікація та систематизація матеріалу; методи психологічної діагностики та методи математичної обробки даних. Новизна: вперше: встановлено тау-тип і темпоральні особливості жінок, з різним ступенем психологічної готовності до материнства; знайдено особливості профілю часової перспективи жінок, що є умовно здоровими і з ризиком ускладнення перебігу вагітності; встановлено взаємозв'язок між тау - типом жінок і домінуючою часовою перспективою; доповнено уточнено взаємозв'язок між суб'єктивним переживанням часу та особливостями несвідомих проявів вагітних жінок, що є умовно здоровими і з ризиком ускладнення перебігу вагітності; продемонстровано, що орієнтовані на позитивне минуле і майбутнє умовно здорові жінки не виявляють формальну ознаку негативного ставлення до материнства; зафіксовано суб'єктивна переоцінка часу у більшості вагітних жінок при зростанні тривожного показника і уповільнення переживання часу при зростанні депресивного показника психологічній готовності до материнства; продемонстровано, що наявність тривожного та/або депресивного показника і повільного переживання часу властива жінкам з ускладненою готовністю до материнства.Галузь: психологія.^UThe object of research: the phenomenon psychological readiness for motherhood. The purpose: by means of theoretical justification and empirical research, establish temporal peculiarities of women with different level of psychological readiness to motherhood. methods: theoretical: theoretical and methodological analysis of psychological primary source of problem reasearch. Generalization and comparison theoretical data and classification and systematization of it. Methods of psychological diagnostics and methods of mathematical processing of the data. The psychodiagnostic complex entered: test of the relation of pregnant І.V. Dobryakova; the classification of the PCGD for L.M. Rabovalyuk; personal questionnaire G. Eysenck; an experimental method for the creation of triviality of given intervals (B.Y. Tsukanov); questionnaire time perspective F. Zimbardo (ZTPI); the test "picture of person" (K. Makhover, F. Gudinaf); the test "picture of the family". Novelty: First of all: a tau-type and temporal peculiarity of women was established, with a different level of psychological readiness before motherhood; profile features time perspective of women, who are conditionally healthy and at risk of complicating pregnancy, was found; interconnection was established between tau - type of women and dominant time perspective; the interconnections between subjective time-experiences and features of unconscious manifestations of pregnant women who are conditionally healthy and at risk of complicating pregnancy; it has been demonstrated that women who are conditionally healthy and at risk of complicating pregnancy that was oriented on positive past and future have no formal signs of negative attitudes towards motherhood; subjective revaluation of time most of pregnant women at increasing of anxiety indicator and deceleration experiences of time at a growing depressive indicator of psychological readiness to motherhood, was registered;it has been shown that the presence of anxiety and / or depression and a slow experience of time is characteristic of women with complicated preparedness for motherhood. The branch: psychology..


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Ганзюк А. Л. 
Підвищення зносостійкості трибосистем в умовах малоамплітудного фретингу із застосуванням легкоплавких сплавів / А. Л. Ганзюк. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вирішена науково-технічна задача підвищення зносостійкості трибосистем номінально-нерухомих з'єднань в умовах малоамплітудного фретингу із застосуванням легкоплавких сплавів з урахуванням оточуючого середовища. Запропоновано аналітичну залежність для визначення величини енергії, яка витрачається на збільшення густини дислокацій в одиничному об'ємі і визначається по різниці густини дислокацій до та після фретингу. На основі принципів нерівноважної термодинаміки (незворотних процесів) запропоновані нові теоретичні уявлення фізико-хімічної механіки фрикційного контакту, що стосується природи і взаємовпливу процесів, які викликають фретинг-корозію металів. Запропоновано модель динамічної поведінки трибосистеми на основі методу математичного моделювання та комп'ютерної симуляції. Експериментально встановлено, що внаслідок фретингу змінюється відносний елементний склад взаємодіючих поверхонь. Експериментально встановлено, що зношування матриці, при введенні в зону контакту легкоплавкого сплаву, починається лише після 0,15х106N до 0,3х106N циклів, і зносостійкість при фретингу пари тертя матеріалів, що досліджувались збільшується в 2-3 рази. Запропоновано рекомендації по боротьбі із ФП у номінально-нерухомих з'єднаннях деталей машин, технологію і конструкцію обладнання для нанесення легкоплавкого сплаву (Bi-Sn-Pb-Cd) на поверхні номінально-нерухомих з'єднаних деталей машин.^UThe scientific and technical tasks of increase of wearproofness of tribosystems nominally immobile connections in the conditions of littlepeak fretting with application of fusible alloys taking into account an environment are solved in the dissertation. In theory, from positions of physical chemistry of solid, it is investigated experimentally that an application of soft coverages on the basis of lead, tin, cadmium which have low resistance of fluidity and ability to change the coefficient of friction on contacting surfaces and also can take in certain part of energy of vibration is a perspective direction against FP in nominally immobile connections of details of machines. On the basis of principles of non-equilibrium thermodynamics (irreversible processes) new theoretical presentations of physical and chemical mechanics of friction contact, that touches nature and reciprocally of processes that cause the frettage of metals, are offered. The evolutional model of dynamic conduct of tribosystem is offered on the basis of method of mathematical design and computer simulation. Experimentally mode of dynamic clutch-slippage for FP, as the most dangerous from point of maximal friction and oscillation activity in a contact. It is investigated that relative element composition of interactive surfaces changes as a result of fretting. Moreover, it is investigated that the wear of matrix, at introduction to the area of contact of fusible alloy, begins only after 0,15х106N to the 0,3х106N cycles, and the wearproofness of pair of friction at fretting of the probed materials is increased in 2-3 times. Recommendations against FP in nominally immobile connections of details of machines, method, technology and construction of equipment, for causing of fusible alloy (Bi-Sn-Pb-Cd) on-the-spot nominally immobile the united details of machines are offered.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Толмачова К. С. 
Вивчення фармакологічної активності комплексів біологічно активних речовин з пагонів багна звичайного / К. С. Толмачова. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі Толмачової К.С. наведено експериментальне дослідження вперше одержаних галенових і новогаленових екстрактів з пагонів багна звичайного для лікування гострого бронхіту. Екстракти були одержані на кафедрі фармакогнозії Національного фармацевтичного університету під керівництвом проф. Кошового О.М. В дисертаційній роботі викладені результати дослідження 6 екстрактів: проведено скринінгове дослідження протикашльової активності та антимікробної активності. За результатами виявлено перспективні екстракти (екстракт №2 та №5) для подальшого вивчення – протизапальної активності на моделі зимозанового та каррагенінового набряку у щурів. На основі одержаних даних обрано екстракт-лідер – екстракт №5 з пагонів багна звичайного, який представляє собою галеновий екстракт, до складу якого входять: поліфенольні сполуки – 13,47 %, флавоноїди – 12,34 %, моноцукри – 4,79 %, карбонові кислоти – 2,96 %, гідроксикоричні кислоти– 1,78 %, терпенові сполуки – 1,33 % та амінокислоти – 0,31 %. У ході досліджень вивчення протикашльових та протизапальних властивостей екстракту № 5 встановлено умовно-терапевтичну дозу - 50 мг/кг. Проведено поглиблене вивчення фармакологічних властивостей засобу та доведено, що екстракт № 5 має протикашльовий, протизапальний, антимікробний, бронхолітичний ефект та може бути рекомендований, як засіб для патогенетичного лікування гострого бронхіту за рахунок потужної протизапальної активності. Окрім цього, визначено, що досліджуваний засіб є малотоксичною речовиною та не проявляє пригнічуваної дії на центральну нервову систему, що підтверджено результатами у тесті «відкрите поле» та «піднесений хрестоподібний лабіринт». Ряд експериментальних досліджень доводить доцільність та перспективність подальшого вивчення галенового екстракту № 5 з пагонів багна звичайного з метою створення на його основі лікарського препарату або харчової добавки для лікування гострого бронхіту^UIn the dissertation of Tolmachova KS an experimental study of the first obtained galenic and novogalenic extracts from the shoots of Ledum palustre for the treatment of acute bronchitis. The extracts were obtained at the Department of Pharmacognosy of the National University of Pharmacy under the guidance of prof. Koshovogo OM In the dissertation work the results of research of 6 extracts are stated: the screening research of antitussive activity and antimicrobic activity is carried out. According to the results, promising extracts (extract №2 and №5) for further study - anti-inflammatory activity in a model of zymosan and carrageenan edema in rats. Based on the obtained data, the leader-extract was selected - №5 extract from Ledum palustre shoots, which is a galenic extract, which includes: polyphenolic compounds - 13.47%, flavonoids - 12.34%, monosaccharides - 4.79%, carboxylic acids - 2.96%, hydroxycinnamic acids - 1.78%, terpene compounds - 1.33% and amino acids - 0.31%. In the course of studies studying the antitussive and anti-inflammatory properties of the extract № 5, a conditional therapeutic dose of 50 mg / kg was established. An in-depth study of the pharmacological properties of the drug and proved that the extract № 5 has antitussive, anti-inflammatory, antimicrobial, bronchodilator effect and can be recommended as a tool for the pathogenetic treatment of acute bronchitis due to its powerful anti-inflammatory activity. In addition, it was determined that the studied drug is a low-toxic substance and does not show a depressant effect on the central nervous system, which is confirmed by the results of the test "open field" and "elevated cruciform labyrinth". A number of experimental studies prove the feasibility and prospects for further study of galenic extract № 5 from the shoots of Ledum palustres in order to create on its basis a drug or food supplement for the treatment of acute bronchitis


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Грицик Р. А. 
Дослідження фармакологічних властивостей екстрактів полину / Р. А. Грицик. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі наведено результати фармакологічних досліджень екстрактів полину гіркого та полину звичайного. Експериментально обґрунтовано ефективність застосування сухого екстракту трави полину гіркого (екстрагент – 70 % етанол) як жовчогінного, гепатопротекторного та протизапального засобу, а сухого екстракту трави полину звичайного (екстрагент – 70 % етанол) – як гастропротекторного та заспокійливого засобу. Результати вивчення гострої токсичності екстрактів полину звичайного та полину гіркого показали V клас токсичності (LD50 > 5000 мг/кг) практично нетоксичні. При вивченні хронічної токсичності досліджуваних екстрактів не спостерігали змін показників життєво важливих систем, що свідчить про відсутність токсичного впливу на гомеостаз організму. Встановлено, що екстракт полину звичайного у дозі 50 мг/кг проявляв кращу противиразкову активність (67,45 %) у порівнянні з екстрактом полину гіркого (42,35 %), але вона була дещо нижчою, ніж в препарату порівняння «Альтан» (75,29 %). Експериментально доведено, що екстракти трави полину гіркого та звичайного при гострому токсичному уражені печінки проявляють виразну гепатопротекторну активність. Проведено порівняльне вивчення протизапальної активності екстрактів полину гіркого та полину звичайного на трьох моделях запалення, викликаних різними альтернативними чинниками (карагеніновий, формаліновий та зимозановий набряк). Встановлено, що найбільш виражений жовчогінний ефект спостерігали при введені екстракту п. гіркого у дозі 50 мг/кг маси тварини. Вивчено антидепресивну та протитривожну активність екстрактів. Найбільш виражену активність проявляв екстракт полину звичайного в дозі 25 мг/кг маси тіла тварини. При дослідженні антимікробної активності встановлено, що екстракти трави полинів, виготовлені на 70 % і 90 % етанолі, пригнічували ріст паличкоподібної та кокоподібної мікрофлори та дріжджоподібних грибів^UThe thesis presents the results of pharmacological studies of Artemisia absinthium L. and Artemisia vulgaris L. extracts. The effectiveness of using of Artemisia absinthium L. dry extract (extractant – 70% ethanol) as a choleretic, hepatoprotective and anti-inflammatory agent and Artemisia vulgaris L. dry extract (extractant – 70% ethanol) as a gastroprotective and sedative agent was experimentally substantiated.The non-toxicity of extracts was proved on the basis of toxicological researches. It indicates the absence of toxic effects of extracts in this dose and characterizes them as approximately non-toxic (V toxicity class, LD50> 5000 mg / kg) according to the classification of substances by toxicity. The chronic toxicity of Artemisia absinthium L. herb and Artemisia vulgaris L. herb extracts was experimentally studied. It was found that the using of the studied extracts during 6 months did not cause the death of animals. While long-term using of Artemisia absinthium L. herb and Artemisia vulgaris L. herb extracts, no changes in vital systems were observed, that indicates the absence of toxic effects on homeostasis. It was found that Artemisia vulgaris L. herb extract at a dose of 50 mg / kg showed better antiulcer activity (67.45%) in comparison with Artemisia absinthium L. herb extract (42.35%), but it was slightly lower in comparison with a drug "Altan" (75.29%). The study of hepatoprotective activity was performed using a model of acute carbon tetrachloride hepatitis. The results showed that Artemisia absinthium L. herb and Artemisia vulgaris L. herb extracts in acute toxic liver disease have a pronounced hepatoprotective activity. We conducted the comparative study of the anti-inflammatory activity of Artemisia absinthium L. herb and Artemisia vulgaris L. herb extracts using three models of inflammation caused by different alternative factors (carrageenan, formalin and zymosan edema). To study the dose-dependence of the choleretic effect, the extracts of Artemisia absinthium L. herb and Artemisia vulgaris L. herb were used in doses: 25 mg / 100 g; 50 mg / 100 g; 100 mg / 100 g. The strongest choleretic effect was observed with the introduction of Artemisia absinthium L. herb extract at a dose of 50 mg / kg of animal weight; bile secretion increased by 64.6%, which is 1.64 times higher than in the control group of animals and exceeded the comparison drug "Flamin" by 19.2%. Studies of antianxiety and antidepressant effects of Artemisia absinthium L. herb and Artemisia vulgaris L. herb extracts were carried out. The extract of Artemisia vulgaris L. herb revealed the most pronounced orienting-research activity at a dose of 25 mg/kg. While the study of antimicrobial activity, it was found that Artemisia L. herb extracts including Artemisia absinthium L. herb and Artemisia vulgaris L. herb extracts show antimicrobial effect against rod-shaped, coccal microflora and yeast-like fungi. 70% and 90% ethanol extracts of Artemisia L. herb inhibited the growth of both gram-positive (staphylococci, streptococci, Enterococcus faecalis, Propionibacterium acnes) and gram-negative bacteria (Esherichia coli, Klebsiella ozaenae, Citrobacter freundii, Pseudomonas aeruginosa)


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Верховодова Ю. В. 
Фармакологічна ефективність застосування комбінованих фітоекстрактів шавлії лікарської для профілактики та корекції дисбіотичних порушень. / Ю. В. Верховодова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню фармакологічних властивостей екстрактів S. officinalis для профілактики та корекції дисбіозу кишечника. За результатами проведених досліджень були встановлені фітосубстанції-лідери та ефективна доза. Результати вивчення гострої токсичності фітоекстрактів шавлії показали V клас за класифікацією К.К. Сидорова.При досліджені антимікробної активності встановлено, що у більшості випадків екстракти мали антимікробну дію на рівні слабоактивних або активних речовин. Найбільший ефект встановлений у екстракта № 4. Дослідження діуретичної активності екстрактів S. officinalis показало, що усі екстракти, окрім екстракта №7, володіють антидіуретичним ефектом на рівні адіурекрина.Доведена помірна антиексудативна активність у екстрактів шавлії. Встановлені виражені капіляро- та судинозміцнювальні властивості у фітоекстракта №4.На моделі експериментального інфекційного коліту доведено, що екстракти S. officinalis №№ 2 та 4 ефективні до E. coli, C. albicans, S. aureus, C. perfringens та не впливають на мікробіоту; позитивно впливають на гематологічні та біохімічні показники периферичної крові, перевищуючи дію препарату порівняння. В результаті патоморфологічного дослідження встановлено, що в експериментальних групах відзначалася позитивна морфологічна динаміка у порівнянні з модельною патологією.^UIn the dissertation of Verkhovodova Yu.V. the results of the pharmacological study of the effect of probiotics for the prevention and correction of intestinal dysbiosis were evaluated. The pharmacological properties of S. officinalis extracts in the aspect of possible further preclinical research and development on its basis of the leader compound for prevention and correction of antibiotic-associated dysbioses are given. The results of studies of different dosages and the effects associated with them, identifying the effective dose 50 mg/kg.Extracts of S. officinalis were investigated in the study (№1 – S. officinalis decoction, №2 – 50% S. officinalis leaf extract, №3 – 96% S. officinalis leaf extract, №4 – lysine complex, №5 – arginine complex, №6 – polysaccharide complex, №7 – purified complex, №8 – saponin complex, №9 – phenolic complex, №10 – flavonoid complex, №11 – hydroxylcinnamic complex). In the study of acute toxicity, it was found that all extracts belong to class V, almost non-toxic substances, which indicates the safety of the studied compounds.When studying the antimicrobial activity of the extracts, it was found that in most cases the extracts had an antimicrobial effect at the level of weakly active or active substances. The antimicrobial activity of the studied extracts is due to the presence in their composition of alpha and beta thujone, cineole, rosemary acid, phenolic and polyphenolic compounds. Extracts № 4 (complex of phenolic compounds with L-lysine), № 9 (phenolic complex), №10 (flavonoid complex), №11 (hydroxycinnamic complex) had the greatest antimicrobial effect, among them extract № 4 had the most powerful action.As a result of studying the effect of S. officinalis extracts on vascular permeability, it was found that phytoextracts showed a pronounced capillary-strengthening activity. Phytoextract №4 was slightly more active than extract №2. The most pronounced vasostrengthtening effect of phytocomplex was shown during increased vascular permeability caused by injection of formalin, carrageenan, histamine and protein. Staining of these papules was slowed by 2.0, 1.8, 1.7 and 1.7 times, respectively, compared with the control group.A study of the diuretic activity of S. officinalis extracts showed that all extracts, except the extract №7 (purified complex) have an antidiuretic effect at the level of adiurecrine. The extract № 4 (lysine complex) and 5 (arginine complex) have the most pronounced antidiuretic effect. This effect is due to the action of phenolic compounds – hydroxycinnamic acids, which predominate quantitatively on prostaglandins (antiprostaglandin effect). The identified characteristics of the extracts must be taken into account in the prospect of use in the presence of concomitant pathology, namely the need for dose adjustment or use in case of diabetes insipidus. Since most extracts showed an effect at a dose of 50 mg/kg, it was chosen conditionally therapeutic.As a result of the study, it was found that the studied extracts have the ability to stabilize cell membranes at the level of vitamin E in phytoextract №2 and exceed this activity in extract №4. The membrane stabilizing activity of extract №2 and extract №4 was 25% and 31.5%, respectively.As a result of research of the antiexudative activity of extracts of S. officinalis it is established that 9 of 11 extracts have the antiexudative effect. Extract № 5 and 6, which contain, respectively, L-arginine and polysaccharides have no antiexudative activity. During the entire study period of inflammation (4 hours) antiexudative effect was found in extracts № 1 (S. officinalis decoction), № 2 (50% S. officinalis extract), № 4 (lysine complex), № 11 (hydroxycinnamic complex). Extracts that reduced inflammation during 1-2 hours of the experiment were extracts № 7 (purified complex), № 8 (saponin complex), № 9 (phenolic complex), № 10 (flavonoid complex). Extract № 3 (96% S. officinalis extract) reduced inflammation during 3-4 hours of the experiment. It was found that the treatment of animals with the studied extracts of S. officinalis №2 and №4 at doses of 50 mg/kg on the background of experimental colitis led to the normalization of hematological parameters of peripheral blood in rats. The №4 extract more actively suppressed inflammatory processes in the mucous membrane of the large intestine, had a positive effect on the hematological parameters of the peripheral blood of rats, exceeding the effect of the comparison drug – rifaximin. Due to the effectiveness of the phytoextract №4 was more active in relation to the extract №2.A morphological study of the wall of the small and large intestine of rats was performed with intragastric application of extracts of S. officinalis in infectious colitis. The effect of extracts №2 and №4 at a dose of 50 mg/kg was studied.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Цеменко К. В. 
Експериментальне вивчення фармакологічних активностей екстрактів з листя брусниці звичайної (Vaccínium vítis-idaéa) / К. В. Цеменко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню фармакологічних властивостей нових модифікованих галенових і новогаленових фітосубстанцій з листя брусниці звичайної.За результатами проведених скринінгових досліджень, які включали вивчення нових модифікованих галенових та новогаленових фітосубстанцій з листя брусниці звичайної було встановлено фітосубстанцію-лідер, яка представляє собою комплекс глікозидів фенольних сполук з амінокислотою аргініном, що отримала умовну назву ‒ КГФА та ефективну дозу цієї фітосубстанції.Доведена відсутність токсичної дії при одноразовому та багаторазовому внутрішньошлунковому введенні КГФА.Проведено поглиблене вивчення фармакологічних властивостей КГФА та її вплив на компоненти запалення та охарактеризовано ймовірний механізм протизапального ефекту КГФА. Встановлена аналгетична активність КГФА в тесті «гаряча пластина» та на моделі «оцтовокислих корчів». Припущено, що в реалізації аналгетичного ефекту залучені периферичні і центральні компоненти. Встановлено відсутність впливу КГФА на поведінку та вегетативні прояви емоційних реакцій тварин у тесті «відкритого поля», та слабкий анксіолітичний ефект у тесті «піднесений хрестоподібний лабіринт».На моделі інсулінорезистентності доведено наявність антигіперглікемічного ефекту КГФА, що підтверджено вірогідним зменшенням загальної площі під кривою На експериментальній моделі ІСШ доведено наявність уроантисептичного ефекту КГФА, що підтверджено достовірним порівняно з контрольною патологією зниженням КУО E. coli АТСС 25922. За вираженістю уроантисептичного ефекту КГФА переважав препарат порівняння «Інурек» та призводив до більш швидкого зниження КУО в 1 мл сечі.^UBased on the results of the screening studies, which included the study of new modified galenic and novogalenic phytosubstances from Vaccinum vitis ideae leaves, a leader phytosubstance was established, which is a complex of glycosides of phenolic compounds in combination with the amino acid arginine, which received the code name – СGPA and a conditionally therapeutic dose of this phytosubstance. The absence of toxic effects with single and multiple intragastric administration of СGPA has been proven.An in-depth study of the pharmacological properties of CGPA and its effect on the components of inflammation were provided and the mechanism of anti-inflammatory effect of CGPA was characterized.The analgesic activity of СGPA in the test "hot plate" and in the model of "acetic acid cramps" was established. It is assumed that peripheral and central components are involved in the implementation of the analgesic effect.It was found that there was no effect of СGPA on the behavior and vegetative manifestations of emotional reactions of animals in the "open field" test, and a mild anxiolytic effect in the "elevated plus maze" test.On the model of insulin resistance, the presence of the antihyperglycemic effect of СGPA was proved, which was confirmed by a possible decrease in the total area under the curve.On the experimental model of UTI, the presence of the uroantiseptic effect of СGPA was proved, which was confirmed by a significant decrease in colony-forming units of E. coli ATCC 25922 compared with the control pathology. In terms of the severity of the uroantiseptic effect, СGPA exceeded the reference drug Inurec and led to a more rapid decrease in colony-forming units in 1 ml of urine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Старченко О. О. 
Використання спеціальних знань у цивільному процесі України.: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / О. О. Старченко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене проведенню комплексного загальнотеоретичного аналізу використання спеціальних знань у цивільному процесі України та їх значення для здійснення процесу доказування. У дисертаційному дослідженні узагальнено та систематизовано наукові підходи до визначення поняття «спеціальні знання» та запропоновано авторське визначення даного поняття. В ході аналізу меж використання спеціальних знань встановлено, що до спеціальних знань варто відносити наступні знання у галузі права: 1) знання іноземного законодавства, міжнародних нормативно-правових актів, практики Європейського суду з прав людини; 2) знання практики застосування аналогії закону та аналогії права щодо конкретних спірних правовідносин; 3) знання нормативно-правових актів, які стосуються конкретної сфери діяльності суб’єкта використання спеціальних знань.^UPresented PhD research is devoted to conducting a comprehensive general theoretical analysis of the use of special knowledge (expertise) in the civil process of Ukraine and its importance for the implementation of the process of proof. In the dissertation research, scientific approaches to the definition of the concept of «special knowledge» are summarized and systematized and the author’s definition of this concept is suggested. During the analysis of the limits of the use of special knowledge, it was determined that the following legal knowledge should be classified as special knowledge: 1) knowledge of foreign legislation, international legal acts, and European Court of Human Rights practice; 2) knowledge of the practice of applying analogy of law and analogy of the law in specific disputed legal relations; and 3) knowledge of legal acts relating to a specific field of activity of the subject of the use of special knowledge.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського