Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (278)Книжкові видання та компакт-диски (238)Журнали та продовжувані видання (20)
Пошуковий запит: (<.>A=КЛЕРСОН$<.>+<.>A=ЛИЧ$<.>+<.>A=РОБЕРТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Личенко І.О. 
Адміністративно-правовий захист права власності України: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.07 / І.О. Личенко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2010. — 16 с. — укp.

Висвітлено теоретичні та практичні проблеми здійснення адміністративно-правового захисту права власності. Досліджено особливості механізму адміністративно-правового регулювання відносин в даній сфері. Проаналізовано юридичну природу та склад адміністративних правопорушень, що посягають на право власності. Висвітлено організаційно-функціональні засади діяльності органів влади, які забезпечують захист даного права. Наведено рекомендації щодо удосконалення адміністративно-правового регулювання відносин у сфері захисту права власності в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)110.6: Х81 + Х819(4УКР)072.8 +
Шифр НБУВ: РА370155 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Личак О.І. 
Географічні основи оцінки екологічних ситуацій (на прикладі Криму): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / О.І. Личак ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2002. — 19 с. — укp.

Розроблено систему теоретико-методологічних положень і методичних прийомів оцінки екологічних ситуацій на географічній основі з апробацією їх на прикладі геосистем Криму, висвітлено поняття "екологічна ситуація". Відзначено, що в основі оцінки екологічних ситуацій на рівні регіонів і мікрорегіонів знаходиться поняття територіальної геоекологічної норми. Розкрито закономірності ландшафтної структури як основи для визначення операційних територіальних одиниць, необхідних для збору первинної інформації, її просторової і часової інтерполяції й екстраполяції. Доведено необхідність сполучення абсолютних і відносних шкал оцінювання, обліку просторової і тимчасової структури геосистем як екологічної характеристики. Визначено методичні розходження, необхідні під час оцінки ситуації на територіях, що виконують різне функціональне призначення: селитебне, рекреаційне, сільськогосподарське, заповідне тощо.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д829(45Укр7-6Кри)08 + Б1(4Укр-4Кры)с7
Шифр НБУВ: РА319421 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Личко В.С. 
Ендотелійзалежні механізми пошкодження гематоенцефалічного бар'єру при інфаркті головного мозку в динаміці медикаментозної корекції: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.15 / В.С. Личко ; Ін-т неврології, психіатрії та наркології АМН України. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Вивчено особливості функціональних змін ендотелію церебральних судин і гематоенцефалічного бар'єру (ГБ) у гострому періоді інфаркту головного мозку. Розроблено діагностичні критерії тяжкості захворювання й оптимізації лікування з урахуванням виявлених змін. Встановлено, що стан ендотелію церебральних судин у гострому періоді хвороби характеризується порушенням балансу в системі вазорегулювальних агентів - оксиду азоту та ендотеліну-3, що супроводжується дисфункцією ГБ. Проаналізовано взаємозв'язки вазотонічних чинників ендотелію, показника проникності ГБ, ступеня тяжкості стану, розмірів ішемічного вогнища, величин лікворного тиску, церебрального перфузійного тиску, віку та статі хворих на інфаркт головного мозку. Розроблено діагностичні критерії тяжкості захворювання та запропоновано медикаментозну корекцію з призначенням ЦДФ-холіну на основі одержаних даних про зміни функціональних властивостей гематоенцефалічного бар'єру й ендотелію церебральних судин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703.1-3
Шифр НБУВ: РА373703 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Лич І.В. 
Імуномодуляторні властивості молекулярного комплексу дріжджова РНК - тилорон: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.09 / І.В. Лич ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Спостережено здатність молекулярного комплексу (МК) дріжджова РНК - тилорон до імуномодуляції, яку даний комплекс виявляє за умов in vivo та in vitro. Вивчено основні характеристики імуномодуляторної активності МК за основних імунологічних тестів. Охарактеризовано вплив МК на розвиток гуморальної імунної відповіді та T-залежний антиген - еритроцити барана та T-незалежний антиген - ліпополісахарид (ЛПС) E. coli. Зафіксовано імуносупресивну дію МК на клітинну імунну відповідь у реакції гіперчутливості сповільненого типу (РГСТ). Показано зниження інтенсивності ГСТ під впливом різних доз МК. Установлено, що різні дози МК пригнічують функціональну активність лімфоцитів у реакції бласттрансформації на різні мітогени (ФГА-, КонA- та ЛПС). Досліджено імуностимулювальні й імуносупресивні механізми впливу МЕ на фагоцитарну активність, процент фагоцитозу та число), клітинний метаболізм (НСТ-тест) клітин фагоцитів у системі in vitro у здорових донорів. Виявлено, що МК підвищує функціональну активність клітин моноцитарно-макрофагальної ланки у здорових осіб. За результатами дослідження впливу МК на функціонування системи неспецифічної резистентності встановлено, що МК за низьких концентрацій пригнічує цитотоксичну активність природних кілерних клітин периферичної крові, а за високих - підсилює удвічі. Установлено, що МК впливає на рівень експресії рецепторів на лімфоцитах (Лф) периферичної крові: на T - Лф (CD3+), B - Лф (CD22+), а також на їх окремих субпопуляціях CD4+ (T-хелперах) і CD8+ (T-цитотоксичних / ефекторних Лф).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*74*726 + Е60*745 +
Шифр НБУВ: РА359971

Рубрики:

      
5.

Личук Т.Є. 
Кіркоутворення на грунтах Північно-західного регіону України як один з видів їх деградації: причини, попередження: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.03 / Т.Є. Личук ; Нац. наук. центр "Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського". — Х., 2007. — 18 с. — укp.

Установлено основні причини та фактори запливання та кіркоутворення на грунтах Північно-західного регіону України. Наведено класифікацію грунтових кірок і умов, що сприяють їх утворенню. На підставі результатів польових і лабораторних досліджень запропоновано заходи з метою зменшення інтенсивності, запобігання й усунення грунтової кірки на досліджуваних землеробських угіддях. Показано збитки від кіркової деградації досліджених грунтів і економічну ефективність запропонованих заходів боротьби з нею, а саме: покращання фізичних властивостей грунту та підвищення врожаїв сільськогосподарських культур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.24(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА351288

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Личковський О.Е. 
Клініко-економічна ефективність оперативних та консервативних методів лікування хворих на доброякісну гіперплазію передміхурової залози: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / О.Е. Личковський ; Ін-т урології АМН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Здійснено порівняльну оцінку ефективності оперативних і консервативних методів лікування з врахуванням функціонального стану нижніх сечовидільних шляхів у хворих на доброякісну гіперплазію предміхурової залози (ДГПЗ). Уперше розраховано економічну вартість оперативних і консервативних методів лікування ДГПЗ. Обгрунтовано та розроблено алгоритм вибору методу лікування та диференційованого застосування різних груп препаратів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р696-620.11-3 +
Шифр НБУВ: РА325799

Рубрики:

      
7.

Лич В.М. 
Науково-методичні основи відтворення трудового потенціалу України: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.02.03 / В.М. Лич ; Наук.-дослід. екон. ін-т М-ва економіки України. — К., 2005. — 35 с. — укp.

Розвинуто теоретико-методичні положення переважно інтенсивного типу розширеного відтворення трудового потенціалу, на основі теорії неокласичного синтезу й обгрунтування основних напрямків щодо формування вітчизняної конкурентоспроможної соціально орієнтованої економіки людського капіталу. Розкрито зміст понять "інтелектуальний трудовий потенціал", "ринок трудового потенціалу", "економіка людського капіталу". Розглянуто категорії "трудовий потенціал" і "трудовий капітал" як двоєдині, системні, взаємозалежні та взаємообумовлені, досліджені у контексті продуктивних сил та виробничих відносин. Запропоновано методологічні підходи щодо сутнісних характеристик взаємозв'язку та взаємообумовленості трудового потенціалу та ринку праці на підставі аналізу кількісного та якісного стану трудового потенціалу у регіональному аспекті. Розглянуто соціально-економічні наслідки використання даного потенціалу шляхом проведення політики зайнятості та безробіття, вартості послуг робочої сили та продуктивності праці. Значну увагу приділено змінам соціально-трудових відносин на селі за умов земельної реформи. Розроблено механізм регулювання процесу відтворення трудового потенціалу на державному рівні, який передбачає врахування системи взаємопов'язаних організаційних, адміністративно-правових, економічних і соціальних методів впливу на ринок праці з метою більш ефективного відтворення робочої сили та забезпечення соціального захисту населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)240.0 +
Шифр НБУВ: РА341078

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Лич Г.В. 
Організаційно-економічний механізм формування і ефективного використання людського капіталу: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.03 / Г.В. Лич ; Н.-д. екон. ін-т. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Розроблено науково-методичні засади організаційно-економічного механізму формування та ефективного використання людського капіталу України та визначено основні напрями його розвитку в процесі становлення ринкової економіки соціального спрямування. Розкрито сутність та економічну природу людського капіталу, показано його відмінності від інших форм капіталу. Проаналізовано різні концепції формування людського капіталу. Обгрунтовано методичні підходи щодо оцінки людського капіталу. Наведено сутнісну характеристику та розглянуто основні елементи організаційно-економічного механізму формування та ефективного використання людського капіталу. Проаналізовано стан відтворення вітчизняного людського капіталу та соціально-економічні умови його формування. Визначено вартість послуг робочої сили в Україні. Розроблено комплекс заходів щодо удосконалення організаційно-економічного механізму формування та раціонального використання людського капіталу в Україні шляхом підвищення його конкурентоспроможності за умов ринкової економіки. Наведено оцінку ефективності інвестування в людський капітал з урахуванням програм, спрямованих на підвищення продуктивності праці та якості продукції, в яких пріоритетне значення надається освіті. Розроблено структурно-логічну схему державного моніторингу формування та ефективного використання людського капіталу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)240 +
Шифр НБУВ: РА353828

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
9.

Личко Б.М. 
Підвищення ефективності суднового пропульсивного комплексу з малообертовим двигуном мінімального типорозміру: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.08.05 / Б.М. Личко ; Нац. ун-т кораблебудування ім. адмірала Макарова. — Миколаїв, 2007. — 20 с. — укp.

Удосконалено методику визначення експлуатаційних гвинтових характеристик малообертового двигуна (МОД), на базі якої створено адаптивну програму, що не має аналогів. Вперше встановлено раніше невідомі поля гвинтових характеристик МОД для деяких морських транспортних суден, що включають їх нормативний строк служби. Встановлено раціональні значення параметрів МОД мінімального типорозміру для проектування суден з водотонажністю приблизно 10 тис. т. Вперше обгрунтовано доцільність застосування в судновому пропульсивному комплексі редуктора, якщо МОД мінімального типорозміру використано як головний двигун.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О455.54-02 +
Шифр НБУВ: РА352710

Рубрики:

      
10.

Личук М.Г. 
Рання діагностика, профілактика і лікування мікроелементозів (Se і Co) телят: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.01 / М.Г. Личук ; Білоцерк. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2002. — 18 с. — укp.

Розроблено та науково обгрунтовано комплексне лікування хворих тварин із застосуванням хелатних сполук (метіонатів) мікроелементів селену, кобальту та вітамінного препарату "Урсовіт", а також застосування препарату "Еветсель" ("Polfa") телятам із симптомами білом'язової хвороби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.439-7 +
Шифр НБУВ: РА322247

Рубрики:

      
11.

Личук М.І. 
Ступені фразеологізації речень: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.І. Личук ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Визначено статус речень фразеологізованої структури. З'ясовано роль постійного компонента у формуванні фразеологізованих речень закритої структури, напівфразеологізованих і фразеологізованих речень змішаного типу. Проаналізовано їх семантичну структуру, зміни у кількісному та якісному складі конструктивно обов'язкових компонентів. Досліджено формально-граматичну та семантико-синтаксичну специфіку фразеологізованих речень змішаного типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22 + Ш141.4-33
Шифр НБУВ: РА313421 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Личманюк 
Фазові рівноваги і кристалічні структури сполук у системах R2X3-Cu2X-ZX2(R- Y,Pr,Ho;Z-Si,Ge;X-S,Se) та споріднених: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / Ольга Сергіївна Личманюк ; Ужгородський національний ун-т. — Ужгород, 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г534.525.62
Шифр НБУВ: РА352851

Рубрики:

      
13.

Личова Г.В. 
Формування позитивного міжнародного іміджу України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.02 / Г.В. Личова ; Дніпропетр. ун-т економіки та права. — Д., 2010. — 18 с. — укp.

Сформульовано визначення та співвідношення понять "бренд країни" й "імідж країни". Визначено рівні суб'єктів сприйняття міжнародного іміджу країни. Класифіковано фактори формування міжнародного іміджу країни, продемонстровано відмінності у значущості факторів формування міжнародного іміджу країни для кожного рівня його сприйняття суб'єктами міжнародних економічних відносин. Систематизовано світовий досвід формування стратегії позитивного міжнародного іміджу країни та розроблено напрямки вдосконалення державної політики щодо формування позитивного міжнародного іміджу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-56
Шифр НБУВ: РА374220 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Личко Л.Я. 
Формування у майбутніх менеджерів-економістів англомовної професійно спрямованої компетенції в говорінні: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Л.Я. Личко ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2009. — 23 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано та практично розроблено методику формування у студентів - майбутніх менеджерів-економістів англомовної професійно спрямованої комунікативної компетенції у говорінні. Досліджено цілі, зміст навчання. Проаналізовано психологічні та психолінгвістичні особливості формування комунікативної компетенції у говорінні. Здійснено відбір навчального матеріалу на лексичному, граматичному, ситуативному, функціональному, тематичному рівнях. Теоретично обгрунтовано та практично розроблено систему вправ для формування зазначеної компетенції. На підставі результатів експериментального навчання та статистично-математичної обробки доведено обгрунтованість і вірогідність наведених наукових положень, висновків і рекомендацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-913.33 +
Шифр НБУВ: РА361959

Рубрики:

      
15.

Личак Д.П. 
Функції на двовимірних многовидах: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.01.04 / Д.П. Личак ; Ін-т математики НАН України. — К., 2010. — 17 с. — укp.

Розглянуто функції на поверхнях. Доведено, що граф Кронрода-Ріба з додатковою інформацією (знаками) задає функцію Морса загального положення на двовимірному многовиді. Зазначено, що кожному векторному полю Морса з нумерацією сідлових точок відповідає єдина функція Морса. Побудовано fd-граф і доведено, що він є повним топологічним інваріантом атомів критичних шарів гладких функцій з ізольованими особливостями на поверхнях. Проведено повну топологічну класифікацію гладких функцій з ізольованими особливостями на поверхнях за допомогою графів Кронрода-Ріба та fd-графів. Побудовано оснащений граф Кронрода-Ріба для гладкої функції з простими особливостями, які належать різним лініям рівня, на поверхні і доведено, що він задає таку функцію з точністю до гладкої еквівалентності. Наведено глобальну гладку класифікацію функцій з простими особливостями, які належать різним лініям рівня, на двовимірних многовидах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В182.1 + В182.43
Шифр НБУВ: РА370562 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Личов Д. О. 
Система автоматизованого керування режимами руху транспортних засобів міського електротранспорту / Д. О. Личов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розв'язанню науково-практичне завдання з підвищення ефективності роботи міського наземного електричного транспорту шляхом впровадження систем автоматизованого керування режимами руху транспортного засобу з використанням інформаційних технологій.На підставі отриманих результатів дисертаційних досліджень зроблено такі висновки:Проведено аналіз науково-технічних рішень щодо використання автоматизованих систем керування рухом транспортних засобів на підставі інформаційних технологій на електричному транспорті та проаналізовано інформаційні потоки в системі управління виробничо-технологічними процесами підприємств електротранспорту для підвищення рівня енергозбереження.В результаті виконаного системного аналізу розроблено ряд взаємопов'язаних моделей системи міського електротранспорту, які в сукупності дозволяють виявити проблеми і сформулювати шляхи розробки заходів з енергозбереження на міського електротранспорту. Розроблено комп'ютерну функціональну модель експлуатації засобів електротранспорту у форматі IDEF0 з використанням програмного пакету BPWin та перевірена її адекватність. Виконаний за допомогою моделі функціонально-вартісний аналіз показав, що основну долю витрат підприємства електротранспорту складають витрати на оплату електроенергії, які для підприємства зі 100 транспортних засобів, при сумарних річних витратах 68,74 млн. грн., складають 30,49 % (20,96 млн. грн. за рік), в той час як на оплату праці робітників витрачається 18,0 % (12,43 млн. грн.). Зазначено, що облік витрат електроенергії та впровадження системи автоматизованого ведення транспортного засобу, яка б самостійно, або в режимі підказки водію забезпечувала вибір найбільш економного в кожній конкретній ситуації режиму руху дає можливість підвищити ефективність роботи парку тролейбусів та досягти економії електроенергії до 0,19 кВт год/км на одиницю рухомого складу у рік на маршрутах м. Харків (Україна).^UThesis for a Candidate's Degree in Engineering in the specialty 05.22.09. – electric transport. – O.M. Beketov National University of Urban Economy in Kharkiv, 2021.The dissertation is devoted to solving the scientific and practical problem of improving the efficiency of urban land electric transport through the introduction of automated control systems for vehicle traffic using information technology. Based on the results of dissertation research, the following conclusions are made:The analysis of scientific and technical decisions on the use of automated traffic control systems on the basis of information technology in electric transport and analyzed information flows in the control system of production and technological processes of electric transport enterprises to increase energy efficiency.As a result of the performed system analysis, a number of interconnected models of the city electric transport system have been developed, which together allow to identify problems and formulate ways to develop energy saving measures for urban electric transport. A computer functional model of operation of electric vehicles in IDEF0 format was developed using the BPWin software package and its adequacy was checked. The functional-cost analysis performed with the help of the model showed that the main share of costs of the electric transport enterprise is the cost of electricity, which for the enterprise of 100 vehicles, with a total annual cost of 68.74 million UAH, is 30.49% (20, UAH 96 million per year), while 18.0% (UAH 12.43 million) is spent on workers' wages. It is noted that the accounting of electricity costs and the introduction of an automated vehicle management system, which would independently or in the driver's guide mode provides the choice of the most economical in each situation mode allows to increase the efficiency of the trolleybus fleet and achieve energy savings up to 0.19 kWh / km per unit of rolling stock per year on the routes of Kharkiv (Ukraine).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Ярмольчик М. О. 
Особистісні детермінанти вибору копінг-стратегій учасниками операції об'єднаних сил на етапі декомпресії / М. О. Ярмольчик. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційна робота є теоретико-експериментальним дослідженням проблеми дослідження особистісних детермінант вибору копінг-стратегій учасниками операції об'єднаних сил на етапі декомпресії.На основі аналізу проблеми особистісних рис, як детермінант вибору копінг-стратегій учасниками операції об'єднаних сил на етапі декомпресії, доведено необхідність оновлення змісту, форм, психологічних технологій та методів роботи з військовослужбовцями, що повертаються з зони бойових дій. За результатами аналізу наукових джерел уточнено поняття «копінг-стратегії», під яким розуміємо свідому поведінку особистості, що спроможна подолати складні обставини, застосовувати різноманітні ресурси, спрямовані на активну взаємодію з ситуацією задля її зміни чи пристосування до неї. Узагальнено та систематизовано наукові підходи щодо визначення копінг-стратегій, виокремлено та обґрунтовано види копінгів, які використовують учасники операції об'єднаних сил, які повертаються з зони бойових дій. Встановлено, що військовослужбовці використовують адаптивні, відносно адаптивні та дезадаптивні копінг-стратегії для вирішення стресових ситуацій.Проведено емпіричне дослідження особистісних рис та копінг-стратегій військовослужбовців після виходу з зони бойових дій.Між копінг-стратегіями та дослідженими особистісними рисами встановлені кореляційні зв'язки, які мають прямий та обернений характер. Встановлено особистісні детермінанти вибору копінг-стратегій учасників операції об'єднаних сил під час декомпресії за допомогою регресійного аналізу.Розроблено та запропоновано орієнтовний розклад проведення психокорекційних заходів. При проведенні програми розвитку особистісних детермінант вибору копінг-стратегій виділено наступні сфери, які задіяні під час тренінгів: емоційно-регулятивна: включає регуляцію та оптимізацію емоційного стану; ціннісно-нормативна: включає нейтралізацію та реконструкцію негативних поведінкових реакцій з виходом з дезадаптивної ролі; особистісно-рефлексивна: включає формування продуктивних копінг-стратегій; соціально-адаптивна: включає адаптацію і соціалізацію особистості.Розкрито особливості організації та проведення діагностики респондентів, основних етапів психологічної програми, особливості технік і психологічних занять, проаналізовано структуру. Визначено, що опрацьовуючи кожен блок, військовослужбовці проходять комплексне психологічне відновлення, що дає змогу продовжувати проходження військової служби та виконання завдань за призначенням. Запропонована програма реалізована через ряд заходів, які проведені з респондентами під час проходження ними декомпресії за встановленим графіком і розпорядком. Розкрито особливості організації, структури та проведення психологічної програми розвитку особистісних детермінант вибору ефективних копінг-стратегій для військовослужбовців в ході проведення психокорекційних заходів. Розроблено та обґрунтовано структуру психологічного тренінгу «Формування адаптивних копінг-стратегій у військовослужбовців».Особливістю програми є збільшена тривалість заходів декомпресії, диференційований відбір учасників, застосування психоедукації, проведення навчального тренінгу формування адаптивних копінг-стратегій, використання індивідуальних консультацій та індивідуального психологічного супроводу кожного учасника дослідження.Критеріями ефективності програми є підвищення кількості виборів продуктивних копінг-стратегій, зниження рівня стресу, високий рівень прояву адаптивних копінгів; зниження рівня вираження особистісних рис, які детермінують дезадаптивні копінг-стратегії; підвищення рівня вираження особистісних рис, як детермінують адаптивні копінги.Проведений аналіз ефективності психологічної програми дозволяє зазначити ефективність проведених заходів. Розвиток особистісних рис ,які виступають детермінантами вибору копінгів, забезпечує зростання кількості результативних виборів стратегій боротьби зі стресом.Практичне значення одержаних результатів полягає в запровадженні психологічної програми розвитку особистісних детермінант вибору копінг-стратегій у роботу структур морально-психологічного забезпечення військових частин; використанні запропонованого алгоритму розвитку ефективних та продуктивних копінгів у роботі військових психологів; впровадженні основних результатів дослідження в програму психологічної підготовки військовослужбовців військових частин, які виконують завдання в зоні проведення операції об'єднаних сил; проведенні пролонгованих дистанційних тренінгів за програмою декомпресії; упровадженні основних результатів дослідження в освітній процес вищих військових навчальних закладів та військових підрозділів закладів вищої освіти у вигляді спецкурсів, окремих розділів навчальних психологічних дисциплін. Ключові слова: копінг-стратегія, адаптивні та дезадаптивні копінг- стратегії, особистісні риси, психологічна декомпресія, психологічна програма.^UThe dissertation is a theoretical and experimental study of the problem of studying the personal determinants of the choice of coping strategies by the participants of the joint forces operation at the stage of decompression. Stage of decompression proved the need to update the content, forms, psychological technologies and methods of working with servicemen returning from combat. According to the analysis of scientific sources, the concept of "coping strategy" is clarified, by which we mean conscious behavior of an individual who is able to overcome difficult circumstances, use various resources aimed at active interaction with the situation to change or adapt to it. The scientific approaches to the definition of coping strategies are generalized and systematized, the types of coping used by the participants of the joint force operation returning from the combat zone are singled out and substantiated. It has been established that servicemen use adaptive, relatively adaptive and maladaptive coping strategies to deal with stressful situations.It has been established that servicemen use adaptive, relatively adaptive and maladaptive coping strategies to deal with stressful situations.An empirical study of personal traits and coping strategies of servicemen after leaving the combat zone.There are direct and inverse correlations between coping strategies and the personality traits studied. The personal determinants of the choice of coping strategies of the participants of the joint forces operation during decompression by means of regression analysis are established.A multilevel psychological program for the development of personality traits has been developed and substantiated, which determines the choice of adaptive coping strategies of the participants of the joint forces operation at the decompression stage and evaluates its effectiveness. During the program of development of personal determinants of the choice of coping strategies, the following areas are identified, which are involved in the training: emotional-regulatory: includes regulation and optimization of emotional state; value-normative: includes neutralization and reconstruction of negative behavioral reactions with a way out of the maladaptive role; personal-reflexive: includes the formation of productive coping strategies; socio-adaptive: includes adaptation and socialization of the individual.The peculiarities of the organization and diagnostics of the respondents, the main stages of the psychological program, the peculiarities of the techniques and psychological classes are revealed, the structure is analyzed. The proposed program is implemented through a number of activities that were carried out with the respondents during their decompression according to the established schedule and schedule. The feature of the program is the increased duration of decompression measures, differentiated selection of participants, application of psychoeducation, training of adaptive coping strategies, use of individual consultations and individual psychological support of each research participant. the number of choices of productive coping strategies, stress reduction, high level of adaptive coping; reducing the level of expression of personality traits that determine maladaptive coping strategies; increasing the level of expression of personality traits, as determined by adaptive coping.The analysis of the effectiveness of the psychological program allows to indicate the effectiveness of the measures taken. The proposed program activates the personal traits of servicemen, who act as a resource for choosing adaptive coping strategies: assertive actions, self-control, seeking social support, decision planning, positive reassessment, social contact. The practical significance of the obtained results lies in the introduction of a psychological program for the development of personal determinants of the choice of coping strategies in the work of the structures of moral and psychological support of military units; using the proposed algorithm for the development of effective and productive coping in the work of military psychologists; introduction of the main results of the research into the program of psychological training of servicemen of military units who perform tasks in the area of the joint forces operation; conducting prolonged distance training on the decompression program; introduction of the main results of research into the educational process of higher military educational institutions and military subdivisions of higher education institutions in the form of special courses, separate sections of educational psychological disciplines. Keywords: coping strategy, adaptive and maladaptive coping strategies, personality traits, psychological decompression, psychological program.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Кондратюк Ю. В. 
Удосконалення управління інтелектуальним капіталом будівельних підприємств: автореферат дис. ... д.філософ : 051 / Ю. В. Кондратюк. — Б.м., 2023 — укp.

Кондратюк Ю. В. Удосконалення управління інтелектуальним капіталом будівельних підприємств. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 051 – «Економіка». Київський національний університет будівництва і архітектури. Київ, 2023.Дисертацію присвячено комплексному дослідженню теоретико- методичних та прикладних проблем удосконалення управління розвитком інтелектуального капіталу будівельних підприємств. Ефективна реалізація адміністрування інтелектуального потенціалу будівельних підприємств важлива для створення унікальних конкурентних переваг як відповідь на виклики, обумовлені глобалізацією, ерою економіки знань, розвитком комунікаційних та інформаційних технологій, повоєнної відбудові України.В науковій роботі розроблено модель характерних ознак інтелектуального капіталу за важливими для вітчизняних будівельних підприємств класифікаційними детермінантами. Спрямованість дослідження досягнута шляхом розробки алгоритму, впровадження якого дозволяє системно розв’язати проблему розвитку інтелектуального капіталу будівельних підприємств, прогнозування потужності та спрямованості їх впливу, оцінки змін та подальшого аналізу ґрунтовності прийнятих рішень. На прикладі будівельних підприємств визначено показники, що можуть бути використані в процесі моніторингу стану складових інтелектуального капіталу будівельних підприємств. Використання запропонованої класифікації чинників розвитку інтелектуального капіталу та оперативного реагування на їхню дію обумовлено методологією ситуаційного підходу до управління інтелектуальним капіталом з урахуванням галузевої специфіки.Перший розділ містить дослідження теоретико-методичного забезпечення ефективності управління інтелектуальним капіталом будівельних підприємств. Визначено, що в умовах інноваційної економіки знань найбільш значущим ресурсом є особистий фактор виробництва. На основі дослідження було доповнена структурна модель інтелектуального капіталу, що включає людський, соціальний (клієнтський), марочний та організаційний, який, в свою чергу, поділяється на структурний, об’єкти інтелектуальної власності та інформаційний продукт. На відміну від інтелектуального, людський капітал як результат інвестицій та нагромадження у вигляді знань, навичок, здібностей, здоров’я, психологічних якостей людини використовується для отримання корисного результату за допомогою інтелектуальної праці. Найбільш повна оптимізація реорганізації інтелектуального капіталу формується через розробку деталізації методів та інструментів управління ним, що включає сукупність методів та функцій керування його структурними компонентами інтегральної єдності управління, що використовується при виробництві будівельної продукції, об’єктів інтелектуальної власності, інформаційного, нормативно-правового та нормативно-технічного забезпечення в галузі будівництва з метою отримання доданої вартості в контексті сталого розвитку підприємств.У другому розділі проведено оцінювання стану управління інтелектуальним капіталом будівельних підприємств за останні роки. Стан розвитку та подальші рекомендації щодо управління інтелектуальним капіталом будівельних підприємств доцільно досліджувати за напрямами, що охоплюють окремі типи будівельних підприємств будівельної галузі з виділенням окремих компонентів інтелектуального капіталу, що визначають вектор підвищення ефективності управління окремими напрямами, значення яких визначається з використанням кваліметричної оцінки. У третьому розділі обґрунтовано основні положення щодо необхідності удосконалення методів управління інтелектуальним капіталом будівельних підприємств. Здійснено аналіз щодо необхідності публікацій річних звітів про стан інтелектуального капіталу будівельних підприємств. Запропоновані основні стратегічні напрями удосконалення управління розвитком інтелектуального капіталу будівельних підприємств в умовах інтенсивних технологічних, економічних та соціокультурних змін сприятимуть впровадженню інновацій, створенню інтелектуальних продуктів та рішень, оновленню та збагаченню знань персоналу, адаптації свої стратегії до змін в сучасних умовах діяльності. Обгрунтовані етапи удосконалення управління розвитком інтелектуального капіталу будівельних підприємств. Визначені завдання впровадження системи управління знаннями персоналу будівельних підприємств.Ключові слова: інтелектуальний капітал, управління, будівельне підприємство, інноваційна діяльність, потенціал, людський капітал, соціальний капітал, інтелектуальний продукт, ВІМ технології, об’єкти інтелектуальної власності, нематеріальні активи, конкурентоспроможність, додана вартість.^UKondratiuk Y. V. Improving the management of intellectual capital of construction enterprises.Dissertation for the degree of Doctor of Philosophy in specialty 051 - Economics. Kyiv National University of Construction and Architecture. Kyiv, 2023.The dissertation is devoted to a comprehensive study of theoretical, methodological and applied problems of improving the management of intellectual capital development of construction enterprises. The effective implementation of the management of the intellectual potential of construction enterprises is important for the creation of unique competitive advantages as a response to the challenges of globalization, the era of the knowledge economy, the development of communication and information technologies, and the post- war reconstruction of Ukraine.The research paper develops a model of the characteristics of intellectual capital according to the classification determinants important for domestic construction enterprises. The focus of the study was achieved by developing an algorithm, the implementation of which allows to systematically solve the problem of development of intellectual capital of construction enterprises, to forecast the strength and direction of its impact, to assess changes and further analyze the validity of decisions made. On the example of construction enterprises, indicators are defined, which can be used in the process of monitoring the status of components of intellectual capital of construction enterprises. Application of the proposed classification of factors of intellectual capital development and prompt reaction to their impact is based on the methodology of situational approach to intellectual capital management, taking into account industry specifics.The first part contains the study of theoretical and methodological support of the efficiency of intellectual capital management of construction enterprises. It is established that in the conditions of the innovative knowledge economy the most important resource is the personal factor of production.Based on the study, the structural model of intellectual capital was supplemented with human, social (customer), brand and organizational capital, which in turn is divided into structural, intellectual property and information product.Unlike intellectual capital, human capital, as a result of investment and accumulation in the form of knowledge, skills, abilities, health, and psychological qualities of a person, is used to obtain a useful result through intellectual labor. The most complete optimization of the reorganization of intellectual capital is formed through the development of details of methods and tools for its management, which includes a set of methods and functions for managing its structural components of the integral unity of management used in the production of construction products, intellectual property, information, regulatory and legal, and regulatory and technical support in the construction industry in order to obtain added value in the context of sustainable development of enterprises.The second section assesses the status of intellectual capital management of construction enterprises in recent years. The state of development and further recommendations for managing the intellectual capital of construction enterprises should be studied in areas covering certain types of construction enterprises in the construction industry with the allocation of individual components of intellectual capital that determine the vector for improving the efficiency of management of certain areas, the value of which is determined using a qualimetric assessment.The third section substantiates the main provisions on the need to improve the methods of managing the intellectual capital of construction enterprises. The proposed main strategic directions for improving the management of the development of intellectual capital of construction enterprises in the context of intensive technological, economic and socio-cultural changes will facilitate the introduction of innovations, creation of intellectual products and solutions, updating and enriching the knowledge of staff, adapting their strategies to changes in the current operating environment. The stages of improving the management of intellectual capital development of construction enterprises are substantiated. The tasks of implementing a knowledge management system for the staff of construction enterprises are defined.Keywords: intellectual capital, management, construction company, innovation activity, potential, human capital, social capital, intellectual product, BIM technologies, intellectual property, intangible assets, competitiveness, added value.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Семен М. О. 
Біопсихосоціальна модель формування синдрому подразненого кишківника у дітей: автореферат дис. ... д.філософ : 228 / М. О. Семен. — Б.м., 2024 — укp.

Синдром подразненого кишківника (СПК) є одним з найбільш розповсюджених розладів цереброінтестинальної взаємодії у дітей, що призводять до зниження якості життя пацієнтів, порушення їх психічного здоров’я, соціального функціонування, тощо. Наслідком цього є часті звернення по медичну допомогу, що створює серйозне навантаження на систему охорони здоров’я. В літературі наведено дані щодо численних ймовірних факторів ризику у виникненні СПК, однак їх взаємозалежність, особливо у дітей, залишається незрозумілою. Зважаючи на значну поширеність СПК серед дитячого населення в Україні, на сьогодні існує необхідність удосконалення існуючих методів діагностики та лікування розладу. Мета дисертаційного дослідження полягала у підвищенні ефективності діагностики та лікування СПК у дітей на ґрунті вивчення клінічного значення біологічних, психоемоційних, психосоціальних факторів у виникненні та перебігу даного розладу з врахуванням його гетерогенності. Нами було обстежено 54 дитини з СПК віком від 6 до 12 років, 28 хлопчиків (51,9 %) та 26 дівчаток (48,1 %). Середня тривалість розладу на час діагностики становила 2,2 ± 1,1 роки. У 24 дітей (44,5 %) виявлено СПК з переважанням закрепів, у 12 (22,2 %) – СПК з домінуванням проносів, а у 18 пацієнтів (33,3%) – СПК з чергуванням закрепів та проносів. Враховувався також тригерний фактор у виникненні розладу, зокрема стрес (стрес-асоційований СПК у 46,3 % пацієнтів), перенесена кишкова інфекція та/або антибактеріальна терапія (постінфекційний СПК у 53,7 % обстежуваних). Групою контролю були 50 пацієнтів травматологічного відділу ЛОДКЛ аналогічного віку (46,7 % хлопчиків та 53,3 % дівчаток, у яких діагностовано неважку травму, що не потребувала оперативного лікування (S50, S52.2, S52.3, S80, S60, S82.0, S82.2). При проведенні дисертаційної роботи були використані наступні методи: молекулярно-генетичні дослідження, імуноферментний аналіз для визначення концентрації фекального кальпротектину, вимірювання варіабельності ритму серця за допомогою кардіоінтервалографії, визначення рівня особистісної тривожності та соматизації, генеалогічне дослідження (family history) та аналітично-статистичні методи.На першому етапі дослідження проводили вивчення ролі окремих біологічних (поліморфізму val158met гена катехол-O-метилтрансферази (COMT), параметрів варіабельності ритму серця (ВРС)), психоемоційних (рівня особистісної тривожності та соматизації) та психосоціальних (перинатальних, психосоматичних розладів немовлят та мікросоціальних) факторів ризику та протекції у виникненні СПК у дітей.На другому етапі дисертаційного дослідження проводили вивчення взаємозв’язків між різнорівневими, тобто біологічними, психоемоційними та псохосоціальними факторами ризику та протекції у виникненні СПК. На третьому етапі дисертаційного дослідження було розроблено регресійну модель ймовірності виникнення СПК у дитини з позицій БПС підходу, яка включає 11 найбільш вагомих як соматичних, так і психоемоційних та психосоціальних факторів ризику і протекції. Точність опрацьованої моделі склала 92,3%, специфічність – 94,0%, чутливість – 90,7%. Що важливо, більшість з наведених чинників, окрім функціонального поліморфізму val158met гена COMT, є доступними для визначення вже на первинній ланці надання медичної допомоги. Таким чином, запропонована нами прогностична модель може бути використана для ранньої діагностики СПК, а також для профілактики виникнення розладу у подальшому.Результати дисертаційної роботи впроваджено в практичну діяльність 7-ми дитячих лікувально-профілактичних установ м. Львова та Львівської області. За темою дисертаційної роботи опубліковано 13 наукових праць, з них 8 статей, 7 з яких у журналах, що індексуються в міжнародних науково-метричних базах Scopus та Web of Scienсe.^UIrritable bowel syndrome (IBS) is one of the most widespread disorders of gut-brain interaction in children, which lead to a decrease in the quality of life of patients, impairment of their mental health, social functioning, etc. This results in frequent requests for medical care, which creates a serious burden on the health care system. Numerous potential risk factors for the development of IBS are reported in the literature, but their interdependence, especially in children, remains unclear. Due to the high prevalence of IBS among children in Ukraine, there is currently a need to improve the existing methods of diagnosis and treatment of the disorder.The aim of the dissertation was to increase the effectiveness of diagnosis and treatment of IBS in children based on the study of clinical significance of biological, psychoemotional, psychosocial factors in the occurrence and course of this disorder, taking into account its heterogeneity.We have examined 54 children with IBS aged 6 to 12, 28 boys (51.9%) and 26 girls (48.1%). The average duration of the disorder at the time of the diagnosis amounted to 2.2 ± 1.1 years. 24 children (44.5%) had constipation-predominant IBS, 12 (22.2%) had diarrhea-predominant IBS, while 18 patients (33.3%) had IBS with alternating constipation and diarrhea. A trigger factor in the occurrence of the disorder was also taken into account, in particular stress (stress-associated IBS in 46.3% of patients), previous intestinal infection and/or antibacterial therapy (post-infectious IBS in 53.7% of subjects). The control group consisted of 50 patients of the traumatology department of the Lviv Regional State Clinical Hospital, who were of similar age (46.7% boys and 53.3% girls, who were diagnosed with a mild injury that did not require surgical treatment (S50, S52.2, S52.3, S80, S60, S82.0, S82.2).The following methods were used in the dissertation: molecular-genetic research, enzyme immunoassay to determine the concentration of fecal calprotectin, measurement of heart rate variability using cardiointervalography, determination of the level of trait anxiety and somatization, genealogical research (family history) and analytical-statistical methods.At the first stage of the study, the role of individual biological (val158met polymorphism of the catechol-O-methyltransferase (COMT) gene, parameters of heart rate variability (HRV)), psychoemotional (level of trait anxiety and somatization) and psychosocial (perinatal, psychosomatic disorders of infants and microsocial) risk and protection factors in the occurrence of IBS in children were studied. ?At the second stage of the dissertation research, the study of interrelationships between different levels, i.e., biological, psychoemotional and psychosocial risk and protection factors in the occurrence of IBS was carried out.At the third stage of the dissertation research, a regression model of the probability of IBS occurrence in a child was developed based on the biopsychosocial approach, which includes the 11 most important somatic, psychoemotional, and psychosocial risk and protection factors. The accuracy of the developed model amounted to 92.3%, specificity – 94.0%, sensitivity – 90.7%. Importantly, most of these factors, with the exception of the functional val158met polymorphism of the COMT gene, are available for determination already at the primary level of medical care. Therefore, the prognostic model proposed by us can be used for the early diagnosis of IBS, as well as for the prevention of the disorder in the future.The results of the dissertation have been implemented in the practical activities of 7 children’s medical and preventive institutions in Lviv and Lviv region. 13 scientific works have been published on the topic of the dissertation, including 8 articles, 7 of which are in journals indexed in the international scientific-metric databases Scopus and Web of Science.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського