Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (361)Книжкові видання та компакт-диски (302)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>A=КОПА$<.>+<.>A=ВАДИМ$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 26
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Копайгора І.І. 
Законодавство про оплату праці в Україні другої половини XIX - XX ст. (історико-правове дослідження): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / І.І. Копайгора ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено процес становлення та розвитку законодавства про оплату праці на теренах України протягом другої половини XIX - XX ст. Вивчено, проаналізовано й узагальнено досвід становлення формування законодавства про оплату праці, форми та системи її організації. Розкрито форми та методи правового регулювання. Висвітлено аспекти практики вирішення трудових спорів щодо оплати праці. Проаналізовано вплив законодавств провідних країн світу та рекомендацій Міжнародної Організації Праці з даного питання на розвиток вітчизняного законодавства про оплату праці. На підставі аналізу джерел зроблено висновок, що чинне вітчизняне законодавство про оплату праці у досліджуваний період не відповідає рівню розвинутих держав світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)52-627-3 + Х2(4УКР)61-627-3 + Х627.3-39(2Ук) +
Шифр НБУВ: РА346781

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Копань Т.В. 
Наночастинки та композиційний матеріал на основі нанокристалічної матриці і волокон карбіду кремнію: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Т.В. Копань ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена виготовленню наночастинок Ti, Si, SiC, дослідженню їх деяких властивостей та механічних властивостей композиційного матеріалу на основі нанокристолічної матриці SiC і неперервних волокон SiC (КМ SiC/SiC). Показано, що результатом одночасної конденсації пари твердих матеріалів та пари кремнійорганічного вакуумного масла ВЖК-94 на одну підкладинку є утворення наночастинок. Доведено, що наночастинки випаровуются з джерела (суспензії, купи порошку) як ціле (як броунівські частинки). Інтенсивність випаровування залежить від розмірів частинок, сил адгезії, температури та градієнту електричного поля. Встановлено, що КМ SiC/SiC має значну область пластичності (~ 0,2 % при 1473-1500 К і швидкості розтягу 0,02 мм/сек) перед руйнуванням та велику границю міцності на згін (640+-120 МПа після 100 термоциклів від 1500 К до 373 К).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К391.91

Рубрики:

      
3.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Копаниця О.М. 
Обгрунтування патогенетичної терапії хвороб сальних залоз у жінок в перименопаузальному періоді: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / О.М. Копаниця ; АМН України. Ін-т дерматології та венерології. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано та удосконалено методи патогенетичної терапії жінок з хворобами сальних залоз у перименопаузальному періоді. Виявлено підвищення рівнів гонадотропних гормонів (фолітропіну, лютропіну). З'ясовано, що у жінок з хворобами сальних залоз у перименопаузальному періоді відсутні субклінічний гіпер- та гіпотиреоз, як можливі обмінно-ендокринні порушення у клімактерії. Розроблено, обгрунтовано та впроваджено до практики новий метод комплексного лікування жінок з зазначеними хворобами за наявності клімактеричного синдрому з застосуванням замісної гормональної терапії, що призводить до усунення порушень ендокринного статусу, порушень у структурно-функціональному стані кісткової системи, морфофункціональних і клінічних проявів себореї, пізніх вугрів та надмірної сухості шкіри, що значною мірою підвищує ефективність лікування цих захворювань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р608.1-52 + Р712.59-52 +
Шифр НБУВ: РА337662

Рубрики:

      
5.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Копачинська І.Г. 
Оцінка рівня та наслідків концентрації суб'єктів господарювання в промисловості: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / І.Г. Копачинська ; НАН України. Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2006. — 19 с. — укp.

Охарактеризовано основні методи оцінки рівня концентрації суб'єктів господарювання у промисловості та відзначено особливості застосування розглянутих показників. Проаналізовано рівень концентрації виробництва певних галузей промисловості та ринкової концентрації. Розроблено підхід щодо процесів проведення поглибленого аналізу наслідків концентрації суб'єктів господарювання. Запропоновано організаційно-економічні рекомендації стосовно розвитку конкуренції на товарних ринках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)300-13 +
Шифр НБУВ: РА347584

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
8.

Копаниця Ю.Д. 
Очистка шламових вод збагачувальних фабрик в напірних гідроциклонах з пневматичним регулятором: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.04 / Ю.Д. Копаниця ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи вирішення актуальної проблеми очистки шламових вод збагачувальних фабрик у гідроциклонах. Наведено результати теоретичних й експериментальних досліджень процесу згущення відходів фільтрації у напірних гідроциклонах з пневматичним регулятором. Розкрито новий механізм процесу згущення багатофазної шламової води спрямованим струменем повітря у зоні піскової насадки гідроциклона. Запропоновано новий метод керування роботою напірних гідроциклонів, що передбачає реалізацію високоефективного безконтактного способу очистки шламових вод. На базі одержаних результатів запропоновано більш досконалу технологію стабілізації живлення вакуум-фільтра на всьому діапазоні зміни вихідних параметрів (тиску та густини пульпи) на вході гідроциклона, що сприяє підвищенню якості очистки шламової води, яка використовується у системі зворотнього водопостачання збагачувальної фабрики. Розроблено методику інженерного розрахунку технологічних параметрів процесу згущення відходів флотації в гідроциклоні та конструктивних параметрів промислового пневматичного регулятора з визначенням оптимального режиму роботи апаратів у складі водно-шламової системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И412.1-51 +
Шифр НБУВ: РА355457

Рубрики:

      
9.

Копанець І. Є. 
Просторовий розподіл та місце локалізації в гратці радіаційних дефектів та домішок інертних газів: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.13 / І. Є. Копанець ; ННЦ "Харк. фіз.-техн. ін-т". — Х., 2010. — 22 с. — укp.

Визначено кінетику нагромадження і розподіл в об'ємі дефектів та іонноімплантованих атомів важких інертних газів. Встановлено концентраційні та температурні інтервали, за яких іонноімплантовані в нікель атоми великого радіуса можуть займати положення заміщення. Показано, що за утворення розщеплених конфігурацій вакансійно-домішкових комплексів, окрім розмірного чинника, грає роль вид міжатомного потенціалу (хімічний зв'язок). Запропоновано механізм сегрегації дейтерію в області залягання максимумів пошкоджень та домішки за рахунок його дифузії з шарів кристала, що розташовані на глибинах, більших за (пробіг + страглінг), де дейтерій був захоплений в процесі впровадження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К232.209.1 + К272.209.1
Шифр НБУВ: РА376475 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Копанєва 
Родина Brassicaceae у флорі Південного Сходу України (таксономічний склад, біологічні та популяційні особливості): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Олеся Володимирівна Копанєва ; НАН України; Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка. — К., 2007. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.925.16 Bra*990.3(4УКР)
Шифр НБУВ: РА349107

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Копаєнко Г.І. 
Роль дисбалансу антиендотоксинового імунітету у патогенезі діабетичної ретинопатії: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.18 / Г.І. Копаєнко ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено рівні сироваткових антиендотоксинових антитіл класів A, M, G (анти-ЛПС-IgA, анти-ЛПС-IgM та анти-ЛПС-IgG) у сироватці крові хворих з різними формами діабетичної ретинопатії (ДР). У даної категорії хворих виявлено зміни рівнів сироваткових антиендотоксинових антитіл, які посилюються згідно прогресуванню ДР. Вивчено вміст анти-ЛПС-sIgA у сльозі здорових осіб і хворих з різними формами ДР. Виявлено підвищення його рівня у хворих на ДР усіх форм захворювання та збільшення у разі прогресування ДР. Вперше у хворих на ДР визначено відносну кількість нейтрофілів периферійної крові, що несуть ліпополісахарид-зв'язувальні рецептори. Вивчено кореляційні взаємозв'язки між індивідуальними показниками антиендотоксинового імунітету, рівнями загальних імуноглобулінів, відносною кількістю нейтрофілів периферійної крові, що несуть ЛПС-зв'язувальні рецептори, продукцією активних форм кисню (АФК) нейтрофілами та тяжкістю перебігу ДР. Розроблено патогенетично обгрунтований комплексний спосіб лікування ДР з використанням ентеросгелю та депо-медролу на основі базисної цукрознижувальної терапії та ангіопротекторного лікування. Вперше досліджено ефективність застостування ентеросгелю та депо-медролу для лікування порушень зорових функцій, встановлено вплив даних препаратів на електрофізіологічні показники органа зору, рівні сироваткових і секреторних антиендотоксинових антитіл, продукцію АФК нейтрофілами, ендотоксинзв'язувальний потенціал нейтрофілів у хворих на ДР. Проведено порівняльний аналіз комплексного лікування ДР з використанням лише ентеросгелю або тільки депо-медролу та традиційного медикаментозного лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-3 + Р673.9-1 +
Шифр НБУВ: РА345871

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Копач О.В. 
Роль ендоплазматичного ретикулуму у регуляції внутрішньоклітинної $Eroman bold {Са sup 2+ }- сигналізації та функціонування ацинарних клітин підщелепної слинної залози: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / О.В. Копач ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*734.211 +
Шифр НБУВ: РА340383

Рубрики:

      
13.

Копа В.М. 
Соціальна цінність модусу здоров'я: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / В.М. Копа ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2006. — 18 с. — укp.

Розглянуто проблему модусу здоров'я у єдності аксіологічного, наукового та валеологічного аспектів. Суть життєвого модусу здоров'я розкрито як процес розгортання природного та соціального, здорового та хворобливого, свідомого та генетично уродженого, сутнісних сил людини та ціннісних імперативів суспільства. Модус здоров'я визначено як культурно історично визначену та виправдану іманентну властивість, що об'єднує суспільне й індивідуальне у ціннісному полі. На відміну від здорового способу життя модус здоров'я є культурно-історично визначеною життєспроможністю людини до реабілітації та продуктивної діяльності у супільстві, певним модусом служіння та соціальної значущості, зміст якого не редукується до цінностей "слава", "власність", "влада". Досліджено валеологічні норми модусу здоров'я, механізм реалізації здорового способу життя, його параметри, аксіологічні, соціальні й іманентні характеристики. Доведено, що аксіологічний вимір модусу здоров'я виявляє його суспільну цінність та визначає практичні напрямки державного регулювання й охорони здоров'я громадян.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*65 + Ю6*35 + Р120.4 в +
Шифр НБУВ: РА343860

Рубрики:

      
14.

Копач О.В. 
Структурні перетворення поблизу температури плавлення при синтезі нелегованого та легованого кадмій телуриду: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / О.В. Копач ; Донец. нац. техн. ун-т. — Донецьк, 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Експериментально вивчено закономірності взаємопереходів між твердою та рідкою фазами CdTe та систем CdTe - In (Ge, S, Sb) з вмістом домішки до 10 мол.%. З використанням методу ДТА та за результатами вимірювання в'язкості розплаву встановлено неізотермічність процесу плавлення кристалів нелегованого та легованого CdTe. Залежно від умов нагрівання в розплавах CdTe та CdTe з донорними (In, Sn) та електронейтральною (Ge) домішками було зафіксовано один або декілька додаткових ізотермічних ендотермічних ефектів (ДЕЕ) на термограмах ДТА та піки на політермах в'язкості, що свідчить про структурованість рідини. У розплавах CdTe з акцепторною домішкою Sb ДЕЕ на термограмах ДТА не виявлено. Дослідежно температурні інтервали розчинення кластерів у розплавах вказаних систем. Установлено сталібілізувальну роль домішки In та Ge у кількості 2 мол.% на стійкість кластерів CdTe, що проявляється в "гарячій" кристалізації (<$ET sub S ~>>~T sub I> фази CdTe в розплавах CdTe + 2 мол.% In(Ge) незалежно від перегріву розплаву. Визначено вплив проміжної ізотермічної витримки (термічної біографії) розплаву на процес зародкоутворення під час охолодження перегрітих на 50 K розплавів CdTe, CdTe + 2 мол.% Ge. На підставі одержаних даних установлено області мікрогетерогенності та метастабільності в системах CdTe - In(Ge, Sb) щодо CdTe.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г122.425-26 + Г126.235-26 +
Шифр НБУВ: РА329501

Рубрики:

      
15.

Копач О.О. 
Сучасна російська антиутопія (1980 - 2000-і роки): традиції та новаторство (проза): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / О.О. Копач ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено еволюцію жанру антиутопії на матеріалі прозових творів російської літератури 1980 - 2000-х рр. (В.Войновича, Т.Толстої, Е.Лимонова. В.Пелевіна, О.Кабакова, Л.Петрушевської, А.Курчаткіна, М.Веллера). Розкрито суть поняття "антиутопія", його жанрове ядро, художні домінанти. Проаналізовано жанрові різновиди антиутопії (роман, повість, оповідання), розглянуто їх характерні особливості: своєрідність художнього моделювання й прогнозування, час і простір, еволюція героя, особливості конфлікту, мова, стиль. У російській антиутопії кінця XX - початку XXI ст. відзначено усталені ознаки й нові риси, що зумовили динаміку жанру. Антиутопію досліджено у контексті традицій російської та світової класики, а також провідних тенденцій сучасного літературного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)6-334 +
Шифр НБУВ: РА340318

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Копань А.Р. 
Термодинамічні властивості селенідів рідкісноземельних металів церієвої підгрупи та гадолінію: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / А.Р. Копань ; НАН України. Ін-т пробл. матеріалознавства ім. І.М.Францевича. — К., 2005. — 24 с.: рис. — укp.

Визначено температури плавлення (рокладання) всіх досліджених селенідів рідкісноземельних металів (РЗМ) та уперше одержано ентальпії та ентропії плавлення цих сполук. Установлено, що зі збільшенням співвідношення Se/Ln для селенідів одного металу має місце тенденція до зменшення усередненої на атом теплоємності (відповідно і ентальпії), що обумовлено зростанням долі ковалентної складової у загальній енергії зв'язку між атомами зі збільшенням вмісту селену. Доведено, що теплоємність і ентальпія досліджених селенідів залежать від особливостей електронної будови атому рідкісноземельного металу. Запропоновано методику, з використанням якої оцінено термодинамічні функції десяти селенідних фаз. Досліджено електроопір і ЕРС Холла тетраселенідів трилантану, трипразеодиму та тринеодиму, установлено їх належність до напівпровідників за температури, нижчої 200 К, а також до металоподібних сполук - за температури, вищої 200 К.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г123.5/6-25 + Г126.225-25 +
Шифр НБУВ: РА339466

Рубрики:

      
17.

Копаниця Л.М. 
Українська лірична пісня: еволюція поетичного мислення: Автореф. дис... д- ра філол. наук: 10.01.07; 10.01.01 / Л.М. Копаниця ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 37 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню проблеми поетичної специфіки української ліричної пісні в контексті еволюції пісенних традицій, реконструкції та семантичної інтерпретації таких типологічних ознак пісень про кохання, як типи ментальних структур, мотифем, мотивів, міфологем у фольклорних текстах, а також у давніх літературних пам'ятках XVII - XVIII ст. На мисленнєвому, емотивному, психологічному рівнях досліджено закон художнього мислення, психологічні та прагматичні функції ліричної пісні з урахуванням типології та історичної трансформації семантичних реалій. Переосмислено пісенний матеріал в контексті загальної фольклорної моделі, розуміння пісні про кохання як стійкої мікросистеми єдиного свідомісного та художнього комплексу духовної культури етносу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)-631
Шифр НБУВ: РА313038 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Копанєва В.О. 
Формування фонду мережевих ресурсів у науковій бібліотеці (90-ті роки XX ст. - поч. XXI ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 27.00.03 / В.О. Копанєва ; НАН України; Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Обґрунтовано необхідність формування та використання в інтранет-середовищі наукової бібліотеки нової інформаційної складової - фонду плинних мережевих ресурсів. Розроблено підхід до архівування мережевих джерел інформації, сутність якого полягає в кооперативній підготовці його складових спільними зусиллями головних галузевих та регіональних бібліотек і централізованому формуванні інтегрованого довідково-пошукового апарату. Визначено джерельну базу формування фонду "мережевої україніки": наукові та суспільно значущі документи українського сегмента інтернет; зарубіжні наукові ресурси з пріоритетних напрямів інноваційної діяльності в Україні; публікації українською мовою та українців і українських інституцій у світових інформаційних мережах. Запропоновано новий підхід до інформаційної технології опрацювання інтранет-ресурсів наукової бібліотеки, який базується на виокремленні зібрань публікацій, створенні метаданих про ці зібрання на підставі Дублінського ядра метаданих і повнотекстовому індексуванні в зібраннях. Досліджено тенденції розвитку правового підґрунтя архівування мережевих ресурсів, що полягають у переході від заборонної парадигми класичного авторського права до дозвільної системи поширення знань з урахуванням прав інтелектуальних власників. Розглянуто фонд інтранет-середовища Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського, сформований з використанням результатів дисертаційного дослідження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч73 + З81

Рубрики:

      
19.

Копач К. Д. 
Оцінка ризиків та профілактика виробничо-зумовленої захворюваності працівників стоматологічної служби в умовах застосування сучасних медичних технологій / К. Д. Копач. — Б.м., 2019 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Копач О. В. 
Клітинні та молекулярні спільнальні механізми ноцицепції якмішені для корегування хронічних больових синдромів / О. В. Копач. — Б.м., 2020 — укp.

У роботі представлено комплексне дослідження клітинних тамолекулярних механізмів, що залучені у підтримання хронічного болю різногогенезу у нейронних мережах дорзального рогу (ДР) спинного мозку.Продемонстровано, що порушення динамічного обігу (трафікінгу) AMPA-рецепторів, які містять GluR1 та GluR2 субодиниці, у синапсах тапозасинаптичних ділянках мембрани нейронів ДР лежать в основі розвитку тапідтримання хронічного болю. Встановлений молекулярний механізм такихпорушень при периферичному запаленні та охарактеризовано каскадвнутрішньоклітинних білків (старгазин, ABP/GRIP, PICK1), які залучені урегуляцію обігу AMPA-рецепторів між синаптичною та позасинаптичнимимембранами за участю ключового ферменту протеїнкінази С підтипу α (РKСα).Експериментально продемонстровано, що порушення трафікінгу AMPA-рецепторів призводить до змін у балансі між синаптичним збудженням тагальмуванням у мережах ДР, що спричиняє довготривалу збудливість ДРспинного мозку – феномен центральної сенситизації. Останній, як вважається,опосередковує розвиток і підтримання хронічного болю різного генезу. Впершепродемонстровано клітинноспецифічність порушень трафікінгу AMPA-рецепторів у сенсорних нейронах та зміщення балансу між синаптичнимзбудженням та гальмуванням у мережах ДР спинного мозку. Виявлені змінивперше в світі демонструють причинно-наслідкові зв'язки між порушеннямирегуляції динамічного обігу AMPA-рецепторів на клітинному рівні та розвиткомі підтриманням хронічного болю. Розроблено та експериментальнообґрунтувано новий підхід для потенційно нової терапії хронічних больовихсиндромів із врахуванням ключової ролі спінальних механізмів у підтриманніхронічного болю різного походження. В основі такого підходу лежитькорегування порушень у ланці молекулярного каскаду, що опосередковуєрегулювання трафікінгу AMPA-рецепторів у сенсорних нейронах ДР спинногомозку. Уперше продемонстровано терапевтичні ефекти фармакологічного35блокування Ca2+-проникних AMPA-рецепторів високоселективними сполуками-інгібіторами нового покоління (активаційнозалежними блокаторами ІЕМ-1460та ІЕМ-1925) на полегшення больового синдрому із мінімальними побічнимиефектами. Вперше застосовано генну терапію хронічного болю векспериментальній моделі CFA-індукованого периферичного запалення ідоведено терапевтичну доцільність корегування порушень молекулярногомеханізму регуляції трафікінгу AMPA-рецепторів у нейронах ДР спинногомозку при тривалому периферичному запаленні. Науково обґрунтованотерапевтичні ефекти на клітинному рівні.^UThis is a complex study of the intricate cellular and molecular mechanisms for themaintenance of chronic pain of different aetiology in the dorsal horn (DH) of thespinal cord. By employing different techniques and varied approaches, this studydemonstrates the impaired trafficking of AMPA receptors in sensory neurons of theDH in persistent pain conditions. This includes internalization of GluR2-containingAMPA receptors from the synapses between primary afferents and DH neurons,whereas insertion of GluR1-containing, Ca2+-permeable AMPA receptors into theextrasynaptic plasma membranes of sensory neurons. The molecular mechanism ofaltered AMPA receptor trafficking in the DH neurons has been deciphered, showingthe involvement of numerous intracellular proteins (stargazin, ABP/GRIP, PICK1),with the key role of РKС subtype α, a ubiquitous intracellular enzyme, in regulationof GluR1 and GluR2 membrane translocations. The obtained data provide evidence37for the causally linked changes between AMPA receptor trafficking and the balancedsynaptic excitation and inhibition within the DH neuronal networks, leading to thehyperexcitability of the DH – the phenomenon of central sensitization. The latter isthought to represent the mechanistic basis behind chronic pain of different origins. Inthis study, it has been demonstrated, for the first time, that altered AMPA receptortrafficking occurs in a cell-type-specific manner, shifting the balance betweensynaptic excitation and inhibition differently for subpopulations of DH neurons. Therevealed causality between the altered AMPA receptors at the cellular level and thechronic pain maintenance in vivo provides evidence for the key role of spinalmechanisms in chronification of the emerged pain. Hence it ensures that developingstrategies for targeting the central mechanisms (rather than peripheral ones) wouldsucceed in the cure of chronic pain. With this, the next studies were, therefore,focusing on elaborating new approaches to the treatment of chronic pain via targetingthe established molecular mechanism of AMPA receptor trafficking in the DHneurons. First, an experimental methodology was evolved to deliver compounds ofinterests site-specifically, using surgically implanted catheters for the local,intrathecal drug delivery to the lumbar spinal cord segments, prone to minimizepotential adverse effects. The therapeutic efficacy of targeting the impaired spinalAMPA receptors was next tested by using a pharmacological approach, i.e. selectiveinhibition of Ca2+-permeable AMPA receptors. For this, it has been implemented aclass of novel high potent blockers of Ca2+-permeable AMPA receptors, the openchannelantagonists acting in an activity-dependent manner (dicationic compoundsIEM-1460 and IEM-1925). The obtained data confirmed the antinociceptive effects ofthe two compounds tested, with no side effects detectable upon activity-dependentinhibition of spinal Ca2+-permeable AMPA receptors. The next strategy consisted oftargeting spinal РKСα – as a prerequisite for the impaired AMPA receptor trafficking– via either pharmacological or genetic inhibition. A novel selective antagonist ofРKСα, C2-4 peptide, was probed, which first revealed the antinociceptive effect here.For gene-therapy, the gene-silencing approach has been utilized to knock-down spinalРKСα with antisense oligonucleotides delivered to the lumbar spinal cord in anexperimental model of persistent inflammatory pain. The therapeutic outcomes ofgene-therapy included substantial relief in inflammatory pain (alleviated nociceptivehypersensitivity of different modalities) and shortening of the pain maintenance, ineither pre- or post-treatment. This pain relief was paralleled by a decline in theimpaired AMPA receptor trafficking at the cellular level, as confirmed byelectrophysiological recordings made from the DH neurons from animals withpersistent peripheral inflammation. Together, these data provide fundamentalknowledge for the dynamic AMPA receptor trafficking in sensory neurons and open anew line of studies to focus on the mechanism-based treatment of chronic painthrough interference with molecular mechanisms for nociceptive signalling in centralpain pathways.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського