Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (229)Книжкові видання та компакт-диски (189)Журнали та продовжувані видання (13)
Пошуковий запит: (<.>A=КОРЧИНСЬК$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИР$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Володимирець В.О. 
Антропічна трансформація видового складу флори осушених територій у зв'язку з процесами її синантропізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.О. Володимирець ; Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Проведено оцінку трансформації видового складу флори вищих судинних рослин на осушених і прилеглих до них територіях у зв'язку з процесами її синантропізації. Для осушувальних систем на території Волинського Полісся та Західного Лісостепу з'ясовано видовий склад синантропної флори, проведено його аналіз за окремими показниками. Одержано дані про поширення синантропних видів на осушеній та прилеглій територіях, установлено їх фітоцентотичну роль та екологічні особливості. Уперше для оцінки трансформації флори-ізоляту запропоновано кількісний показник - синантропність і методику його обчислення. Проаналізовано вплив на цей показник різних екологічних факторів, на підставі його значень виділено окремі рівні антропічної трансформації флори-ізоляту, розроблено їх характеристику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА326874

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Корчинська О.А. 
Ефективність використання мінеральних добрив: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / О.А. Корчинська ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 2000. — 21 с. — укp.

Визначено економічну ефективність застосування мінеральних добрив під окремі сільськогосподарської культури. Досліджено вплив кон'юнктури ринку мінеральних добрив на економічну ефективність їх застосування. Розроблено економіко-математичну модель оптимізації доз і розподілу зазначених добрив між сільськогосподарськими культурами, зважаючи на економічні та екологічні умови. Запропоновано напрями поліпшення організації виробництва даних добрив з метою зниження їх собівартості. Розроблено пропозиції щодо удосконалення системи агрохімічного обслуговування сільськогосподарських товаровиробників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)320-551.4
Шифр НБУВ: РА310646 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Корчинський В.В. 
Ефективність параметричних і кодових методів виявлення помилок в адаптивних системах зв'язку: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.02 / В.В. Корчинський ; Одес. нац. акад. зв'язку ім. О.С.Попова. — О., 2007. — 24 с. — укp.

Одержано аналітичні вирази для визначення надлишковості коду та втрати, спричинені повторенням повідомлення, які дозволяють здійснити оцінку існуючих методів передачі, що впливають на старіння інформації. Знайдено алгоритм, який оптимізує довжину кодового слова за відомих статистичних характеристик каналу. Запропоновано алгоритм параметричної оцінки каналу на базі таймерної сигнальної конструкції, який підвищує якість непрямого контролю. Доведено можливість одержання у двійковому каналі пропускної спроможності, що перевищує швидкість модуляції. Запропоновано аналітичні вирази для адаптивних систем, що використовують таймерні сигнальні конструкції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З88-01 + З811.4 +
Шифр НБУВ: РА351587

Рубрики:

      
4.

Корчинський В.М. 
Інваріантні геометричні моделі ідентифікації та аналізу проекційних зображень: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.01.01 / В.М. Корчинський ; Київ. нац. ун-т буд-ва та архіт. — К., 1999. — 32 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням розпізнавання та інтерпретації геометричних форм зображень проекційної природи. Розроблено новий напрямок в геометричному моделюванні проекційних зображень, який грунтується на концепції геометричного об'єкту у багатовимірному просторі інформаційних характеристик зображень. Розвинуто теоретичні основи напрямку: відображення класів еквівалентності геометричних форм на простір характеристик (простір моделі); метризацію простору характеристик, при якій класи еквівалентності геометричних форм зображень подаються у просторі моделі диференційованими многовидами (гіперсферами), а точкові перетворення зображень - ізометричними рухами на них. Встановлено зв'язок між траєкторіями зазначених рухів та параметрами формоутворення зображень. Створено методичну та алгоритмічну базу ідентифікації та аналізу зображень проекційної природи, включаючи фрактальні зображення, на основі запропонованих геометричних моделей, в термінах позиційних та метричних задач багатовимірної геометрії простору моделі. Запропоновано конструктивні алгоритми ідентифікації та аналізу зображень проекційної природи, високу ефективність яких обгрунтовано теоретично та підтверджено впровадженнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.630

Рубрики:

      
5.

Корчинська О.І. 
Комплексна радіонуклідна оцінка стану міокарда в діагностиці і лікуванні захворювань серцево-судинної системи: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.23 / О.І. Корчинська ; Укр. НДІ онкології та радіології. — К., 1999. — 38 с. — укp.

На основі розширення діагностичних можливостей радіонуклідної вентрикулографії (РНВГ) створено достатній і фізіологічно обгрунтований комплекс параметрів для оцінки внутрішньосерцевої гемодинаміки і скоротливої функції міокарда правого і лівого шлуночка серця. Комплекс дає можливість аналізувати загальну і регіонарну скоротливість міокарда, об'ємні та систоло-діастоличні характеристики серцевого скорочення. Алгоритм, розроблений на основі математичної диференціації кривої "активність-час", забезпечив методичний підхід до вивчення структури діастоли, а саме - визначення фракції наповнення і відповідних їм об'ємів в першу і другу третини діастоли. Створений комплекс вперше застосовано для аналізу даних правої вентрикулографії, дозволив в повному об'ємі характеризувати функціональний стан правого шлуночка, а також проводити поєднане вивчення бівентрикулярних порушень міокарда. Всі параметри комплексу верифіковані з даними інших методів дослідження (рентгенконтрастної вентрикулографії, ехокардіографії). Клінічну апробацію комплексу проведено на підставі обстеження 610 хворих серцево-судинними захворюваннями (ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба, легеневе серце). Шляхом математичного моделювання виявлено найбільш прогностично значимі критерії міокардинальної недостатності при ішемічній хворобі серця, гіпертонічній хворобі, компенсованому легеневому серці за даними РНВГ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-436.7 + Р410.11-56
Шифр НБУВ: РА307181 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Володимиренко 
Особливості росту та прогноз продуктивності штучних модальних ялинових деревостанів Українських Карпат: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.02 / Валентина Миколаївна Володимиренко ; Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.4(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА346695

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Корчинська О.О. 
Поєднані форми внутрішньоутробних інфекцій: патогенез акушерських і перинатальних ускладнень та їх профілактика: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.01 / О.О. Корчинська ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2007. — 38 с. — укp.

Досліджено проблему стосовно поєднаних форм TORCH-інфекцій у вагітних і новонароджених. Вивчено нові ланки патогенезу акушерських і перинатальних ускладнень з урахуванням показників функціонування фетоплацентарного комплексу, систем імунітету, гомеостазу, еритрону, мікробіоценозу та вірусологічного статусу таких вагітних. Установлено особливості клінічного перебігу акушерських і перинатальних ускладнень, ступені їх важкості та взаємозв'язок між собою. Визначено клінічну ефективність профілактично-лікувально-реабілітаційної системи за поєднаних форм TORCH-інфекцій у вагітних, а також жінок і новонароджених у віддаленому після родів періоді. Розроблено та впроваджено практичні рекомендації щодо зменшення рівня та ступеня важкості акушерських і перинатальних ускладнень у жінок з поєднаними формами TORCH-інфекцій на базі поетапного використання патогенетично обгрунтованої терапії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.212.2-3 + Р716.216.514-3 +
Шифр НБУВ: РА350841

Рубрики:

      
11.

Корчинський І.О. 
Формування та функціонування інфраструктури ринку сільськогосподарської продукції: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / І.О. Корчинський ; Львів. нац. аграр. ун-т. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано теорії вчених і узагальнено різні концептуальні підходи науковців до визначення суті інфраструктури ринку. З'ясовано основні складові та сформовано її підсистеми. Визначено характерні та відмінні особливості функціонування різних елементів інфраструктури ринку сільськогосподарської продукції на етапі обміну. Оцінено забезпеченість, умови й ефективність функціонування її основних елементів на регіональному рівні. Грунтовно проаналізовано діяльність бірж і визначено основні причини їх низької активності. Запропоновано розглядати реалізацію продукції як критерій перевірки узгодження виробництва та споживання. Встановлено залежність роздрібного товарообороту продовольчих товарів на одну особу від чинників, що його зумовлюють. Розглянуто гармонізацію виробництва, попиту та руху продукції на підставі принципів плановості, безперебійності, оперативності, технологічності й економічності. Розраховано кількість об'єктів мережі роздрібної торгівлі, які мають забезпечити належні умови постачання, реалізації та споживання продукції на регіональному рівні. Запропоновано організаційно-функціональну структуру оптового локального ринку та механізм і мови його розташування. Обгрунтовано простір діяльності локального оптового ринку. Показано значущість, доведено необхідність створення інформаційної системи локального ринку сільськогосподарської продукції та визначено її основні функції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.51 +
Шифр НБУВ: РА366577

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Василенко Л. В. 
Організаційно-економічне забезпечення ринку хімічних засобів захисту рослин. / Л. В. Василенко. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації здійснено ґрунтовне дослідження комплексу питань, пов'язаних із формуванням теоретико-методологічних засад організаційно-економічного забезпечення ринку засобів захисту рослин в Україні та запропоновано практичні рекомендації щодо його удосконалення. Доведено, що хімічний захист рослин є одним з найбільш важливих напрямів ефективного розвитку сільськогосподарського виробництва. Обґрунтовано, що державна політика у сфері обігу пестицидів повинна сприяти функціонуванню цивілізованого ринку хімічних засобів захисту рослин, що вимагає внесення змін у закони України «Про пестициди та агрохімікати» і «Про рекламу».^UIn the thesis a thorough investigation of the set of issues related to the formation of theoretical and methodological principles of organizational and economic support for the development of plant protection agents market in Ukraine has been carried out and practical recommendations for its improvement have been proposed.A retrospective study of the use of pesticides in agriculture was carried out and the benefits of chemical plant protection agents were demonstrated, among which the provision of a fast and guaranteed protection of agricultural plants from pests, pathogens and weeds; high economic efficiency and increased productivity. On the basis of critical analysis of scientific sources, various methodological approaches to the disclosure of the content and the interpretation of the definition of "market" are investigated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Щадило М. І. 
Безпековий механізм підвищення рівня конкурентоспроможності підприємства: автореферат дис. ... д.філософ : 051 / М. І. Щадило. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню наукового завдання, що полягає в теоретичному обґрунтуванні та розробленні методичних підходів для формування безпекового механізму підвищення рівня конкурентоспроможності підприємства. У першому розділі «Теоретичні та методичні засади безпекового механізму підвищення рівня конкурентоспроможності підприємства» розроблено теоретичний базис предметної площини дослідження безпекового механізму підвищення конкурентоспроможності підприємства, що, на відміну від існуючих, базується на семантичному уточненні змістового навантаження таких базових понять як «конкуренція», «конкурентні переваги», «конкурентоспроможність», що забезпечує необхідну основу для провадження безпекової діяльності. Обґрунтовано сутність поняття «безпековий механізм» через встановлення взаємозв’язку між поняттями «механізм», «безпека», «безпека підприємства» і «безпекова діяльність», що, отримано на підставі морфологічного декомпозиційного аналізу ключових понять теоретичного базису дослідження та дає можливість формувати умови для утворення стратегічних конкурентних переваг підприємства завдяки активності суб’єктів безпеки. Сформовані методичні засади дозволили узагальнити теоретичні підходи і під безпековим механізмом підприємства розуміти сукупність елементів та складових цілісної системи досягнення безпечних умов розвитку на ринку й ефективної реалізації власні конкурентні переваги. Доведено, що ключовим аспектом підвищення рівня конкурентоспроможності підприємства із застосуванням безпекового механізму повинен стати дієвий методичний підхід.У другому розділі «Аналітичне підґрунтя формування безпекового механізму підвищення рівня конкурентоспроможності підприємства» охарактеризовано основні аспекти діяльності промислових підприємств, які становили основу проведеного дослідження. Завдяки проведеному аналізу були виявлені основні проблеми та ідентифіковані недоліки в розвитку промислових підприємств України. Обґрунтовано, що здійснювати заходи безпекової діяльності та реалізовувати безпековий механізм можливо лише при ефективному реагуванні на нові виклики, ризики та загрози середовища функціонування промислових підприємств.Розроблено методичний підхід до оцінювання рівня конкурентоспроможності підприємства, що, базується на використанні наявного аналітичного інструментарію, який синтезує в собі комплекс параметрів діяльності підприємства та створює можливість розроблення й виконання ефективних управлінських рішень у процесі застосування безпекового механізму. За основу методичного підходу взято сформовану модель оцінювання рівня конкурентоспроможності промислового підприємства, яка за допомогою експертного методу та розрахунку інтегрального показника сприяє побудові інформаційного підґрунтя реалізації безпекового механізму.Обґрунтовано методичне забезпечення аналізування безпекового механізму підвищення рівня конкурентоспроможності промислового підприємства, яке відрізняється застосуванням методу функціонального моделювання IDEF0, що формує основу для коригування активності суб’єктів безпеки щодо ліквідації внутрішніх і зовнішніх загроз та посилення конкурентних позицій підприємства в умовах неконтрольованої динаміки конкурентного середовища.У третьому розділі «Підходи до удосконалення безпекового механізму підвищення рівня конкурентоспроможності промислового підприємства» обґрунтовано визначальну роль ресурсів в процесі формування безпекового механізму підвищення рівня конкурентоспроможності. Розроблено науковий підхід до оцінювання ресурсного забезпечення реалізації безпекового механізму, який ґрунтується на результатах комплексного інтегрального оцінювання трьох основних складових забезпечення (кадрове, організаційне та фінансове) у відповідності до визначених рівнів достатності (низький, середній, високий), що уможливлює для суб’єктів безпеки генерування конструктивних рішень відповідно до обраного вектору підвищення конкурентоспроможності підприємства. В результаті проведених обчислень визначено раціонально-оптимальний тип ресурсного забезпечення процесу реалізації безпекового механізму підвищення рівня конкурентоспроможності підприємства.Розроблено безпековий механізм протидії загрозам, що, на відміну від існуючих, базується на визначеній сукупності та ієрархічній впорядкованості впливу ключових зовнішніх і внутрішніх загроз та уможливлює формування інформаційного підґрунтя для вибору оптимального варіанту заходів, реалізація яких дає змогу підтримати необхідний рівень безпеки та уникнути втрати конкурентних переваг.^UThe dissertation work is devoted to solving a scientific task, which consists of theoretical justification and the development of methodological approaches for the formation of a security mechanism for increasing the level of competitiveness of an enterprise.In the first chapter «Theoretical and methodological foundations of the security mechanism for increasing the level of competitiveness of an enterprise», a theoretical basis for the subject plane of research into the security mechanism of an enterprise’s competitiveness has been developed, which, unlike existing ones, is based on a semantic clarification of the content of such basic concepts as «competition», «competitive advantages», «competitiveness», providing the necessary basis for the implementation of security activities.The essence of the concept of «security mechanism» is substantiated by establishing the relationship between the concepts of «mechanism», «security», «enterprise security» and «security activity», which is obtained based on a morphological decomposition analysis of the key concepts of the theoretical basis of the study and makes it possible to create conditions for the creation strategic competitive advantages of the enterprise due to the activity of security subjects. The established methodological foundations made it possible to generalize theoretical approaches and understand the security mechanism as a set of elements and components of an integral system for achieving safe conditions for development in the market and the effective implementation of one’s competitive advantages. The second chapter «Analytical basis for the formation of a security mechanism for increasing the level of competitiveness of an enterprise», describes the main aspects of the activities of industrial enterprises, which formed the basis of the study. It is substantiated that it is possible to carry out measures for the security of activities and implement a security mechanism only with an effective response to new challenges, risks, and threats to the operating environment of industrial enterprises.A methodological approach to assessing the level of competitiveness of an enterprise has been developed, based on the use of existing analytical tools, which synthesizes a set of parameters of the enterprise's activity and creates the opportunity to develop and implement effective management decisions in the process of applying the security mechanism. The methodological approach is based on the formed model for assessing the level of competitiveness of an industrial enterprise, which, using the expert method and calculating the integral indicator, contributes to the construction of an information basis for the implementation of the security mechanism.The methodological support for the analysis of the security mechanism for increasing the level of competitiveness of an industrial enterprise is substantiated, which is distinguished by the use of the IDEF0, which forms the basis for adjusting the activity of security subjects to eliminate threats and strengthen the competitive position of the enterprise in the conditions of uncontrolled dynamics of the competitive environment.In the third chapter «Approaches to improving the security mechanism for increasing the competitiveness of an industrial enterprise» the determining role of resources in the process of forming a security mechanism for increasing the level of competitiveness is substantiated. A scientific approach has been developed to assess the resource support for the implementation of the security mechanism, which is based on the results of a comprehensive integrated assessment of the three components of support following certain levels of sufficiency, which allows security subjects to generate constructive decisions under the chosen vector of increasing the competitiveness of the enterprise. The rationally optimal type of resource support for the process of implementing a security mechanism for increasing the level of competitiveness of an enterprise was determined.A security mechanism for countering threats has been developed, which, unlike existing ones, is based on a certain set and hierarchical ordering of the influence of key threats and allows the formation of an information basis for choosing the optimal option for measures, the implementation of which allows maintaining the required level of security and avoiding the loss of competitive advantages.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Михайлович В. В. 
Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / В. В. Михайлович. — Б.м., 2023 — укp.

Михайлович В.В. Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 104 «Фізика та астрономія». – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича МОН України, Чернівці, 2023.Сьогодні діелектричні матеріали відіграють ключову роль у передових електронних пристроях, таких як, конденсатори, суперконденсатори, сенсори, транзистори, тощо. В контексті нинішньої тенденції до мінімізації розмірів, підготовка та функціоналізація нанорозмірних діелектричних матеріалів є одним із пріоритетних напрямків дослідження. Серед широкого спектру діелектриків одним із найцікавіших є матеріали з високою діелектричною сталою, так звані матеріали з високою константою діелектричної проникності (high-k). Одними з найбільш яскравих представників висококонстантних матеріалів є оксидні діелектрики, до яких можна віднести перовскіти барію титанату та шпінелі на основі хромітів. Ці два типи сполук викликають зростаючий інтерес, оскільки вони володіють високою діелектричною сталою, фероелектричною, п'єзоелектричною, піроелектричною та іншими властивостями, що робить їх ідеальними кандидатами для застосування в мікро- та наноелектроніці.В цьому контексті, дана дисертація зосереджується на підготовці, функціоналізації та інтеграції нанорозмірних перовскітів типу BaTiO3 та шпінелей типу ZnCr2O4 у плоскі конденсатори з високим значенням константи діелектричної проникності. Дисертація організована наступним чином;У вступі обґрунтовано вибір теми та актуальність дисертаційного дослідження, вказано його зв’язок з науковими програмами та темами, сформульовано мету та завдання дисертації, вказане її наукове та практичне значення, наведено інформацію про публікації й особистий внесок здобувача, апробацію результатів роботи, її структуру й обсяг.Розділ 1 складається з чотирьох основних частин: (i) сучасний стан досліджень, (ii) властивості нанорозмірних діелектричних оксидних частинок, (iii) методи наноструктурування та організації діелектричних наночастинок у вигляді тонких плівок та (iv) інтеграція діелектричних наночастинок в електронні пристрої в якості активних компонентів. Розділ закінчується висновками. У розділі 2 описано основні методи, що використовувалися для характеристики діелектричних оксидних наноматеріалів. Розділ 3 присвячено синтезу та характеристиці діелектричних наночастинок типу перовскіту. Зокрема, експериментальним шляхом було отримано ряд систем наночастинок титанату барію з контрольованою морфологією та розміром: кубічні наночастинки (середній розмір близько 15 нм), усічені кубоїдальні наночастинки (середній розмір близько 100 нм) та усічених ромбододекаедричних наночастинок (середній розмір близько 110 нм). Слід зазначити, що наночастинки з усіченою ромбододекаедричною та усіченою кубоїдальною морфологією BaTiO3 були отримані та описані вперше. Досліджено вплив морфології частинок на діелектричні властивості наночастинок на основі титанату барію. У розділі 4 описано методику варіювання морфологією систем типу шпінелі та її вплив на діелектричні властивості. Результати експерименту свідчать, що на розмір, ширину забороненої зони та діелектричні властивості отриманих наночастинок шпінелі впливають декілька факторів, зокрема час горіння гелю, температура горіння та ентальпія горіння твердого хелатно-звязуючого агента. Розділ 5 ілюструє, інтеграцію наночастинок типу шпінелі та перовскіту в електронні пристрої. Першим кроком на цьому шляху була функціоналізація поверхні наночастинок з метою отримання стабільних суспензій, які будуть використовуватися для осадження тонких плівок. Для виготовлення тонких плівок були використані два методи, а саме: діелектрофорез та “drop casting”. Незважаючи на те, що метод діелектрофорезу дозволяють отримувати тонкі плівки з високим ступенем впорядкованості наночастинок, цей методи обмежений неперервністю тонких шарів на великих поверхнях. Цю проблему було подолано за допомогою методу “drop casting”. Для наноматеріалів перовскіту та шпінелі товщина отриманих тонких плівок варіюється від 400 нм до 4300 нм. Якість поверхні та елементний склад плівок було досліджено за допомогою скануючої електронної мікроскопії та енергодисперсійного X-проминевого аналізу. Наступним кроком після визначення характеристик тонких плівок було виготовлення конденсаторів. Ефективність виготовлених конденсаторів було досліджено методом імпеданс спектроскопії. Таким чином, ми отримали наступні значення електричної ємності: 1 нФ для конденсатора на основі ZnCr2O4, 200 нФ для конденсаторів на основі усічених кубоїдальних наночастинок BaTiO3 і 2 нФ для конденсаторів на основі усічених ромбододекаедричних наночастинок BaTiO3.^UMykhailovych V. V. Design and production of oxide dielectric materials at the nanometric scale for electronic devices.Thesis on search for the Doctor of Philosophy degree in specialty 104 «Physics and Astronomy». - Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ministry of Education and Science of Ukraine, Chernivtsi, 2023.Nowadays, dielectric materials play a key role in main electronic devices, like for example capacitors, supercapacitors, sensors, field effect transistors, etc. Towards the minimalization trend, the preparation and functionalization of nanoscale dielectric materials are of primary interest. Among a wide range of dielectrics, one of the most interesting are the materials with high dielectric constant (high-k). One of the brightest representatives of high-k materials are oxide-based dielectrics, from which barium titanate perovskites and metal chromite spinels can be figured out. These two types of compounds show a growing interest as they possess high dielectric, ferroelectric, piezoelectric, pyroelectric and other properties, which makes them a perfect candidate for application in micro- and nano-electronics. In this context, the present thesis focusses on preparation, functionalization and integration of nanoscale perovskite-type BaTiO3 and spinel-type ZnCr2O4 in planar high-k capacitors. The thesis is organized as following;The Іntroduction justifies the relevance of the topic of the dissertation research, indicates its connection with scientific programs, plans and topics, formulates the purpose and tasks of the dissertation, emphasizes its scientific and practical significance, presents information about the publications and personal contribution of the recipient, approves the project results, their structure and amount.Chapter 1 is structured in four main sections which consist of (i) state of the art, (ii) properties of nanosized dielectric oxide particles; (iii) nanostructuration and organization methods of dielectric nanoparticles as thin films and (iv) integration of dielectric nanoparticles in electronic devices as active elements. The chapter ends with partial conclusions. Chapter 2 describes the main techniques used for dielectric oxide nanomaterials characterization. Chapter 3 is devoted to synthesis and characterization of perovskite-type dielectric nanoparticle systems. Thus, a series of barium titanate nanoparticles systems have been obtained, with controlled morphology and size: cubic nanoparticles (with the mean size of about 15 nm), edge-truncated cuboidal nanoparticles (with a size about 100 nm) and truncated rhombic dodecahedron (with a size about 110 nm). It has to be mentioned here that the truncated rhombic dodecahedron and cuboidal edge-truncated morphologies for BaTiO3 has been obtained and described for the first time. Chapter 4 describes the methodology of morphology tailoring in spinel type systems and its impact on the dielectric properties. The experimental results strongly suggest that several factors, including the burning time of gel, the combustion temperature, and the enthalpy of combustion of the solid chelating/fuel agents, influence the size, band gap and dielectric properties of the obtained spinel nanoparticles. Chapter 5 is dedicated to the integration of the spinel and perovskites nanoparticles in electronic devices. First step on this road was the surface functionalization of the nanoparticles in order to obtain a stable ink suspensions which will be used for the thin films deposition. Various methods were used for the thin film fabrication, namely drop casting, dielectrophoresis and spin coating. Despite the dielectrophoresis and spin coating methods allowed as to obtain thin films with a high order degree of the nanoparticles, these techniques are limited by the continuity of the thin layers on large surfaces. This issue has been overcome by using drop casting method. For both, perovskite and spinel nanomaterials the thickness of the prepared thin films vary from 400 nm to 4300 nm. The surface quality and elemental composition of the films has been investigated by Field-emission Scanning Electron Microscopy, and EDX analyses. As a next step, after elaboration of characterization of thin films the planar capacitors have been fabricated by deposition of silver electrodes onto the both sides of the dielectric films. The performance of the fabricated planar capacitors was studied by Broadband Dielectric Spectroscopy. Thus, we obtained the following values for the electrical capacitance: 1 nF for ZnCr2O4 based capacitor, 200 nF for cuboidal BaTiO3 based capacitors and 2 nF for the truncated rhombic dodecahedron BaTiO3 based capacitors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського