Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (212)Книжкові видання та компакт-диски (268)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>A=ЛАВРОВ$<.>+<.>A=ВАЛЕНТИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Лаврова Н.В. 
Вплив супутньої жовчнокам'яної хвороби на місцеві фактори ульцерогенезу при виразковій хворобі дванадцятипалої кишки та вибір тактики лікування: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Н.В. Лаврова ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Вивчено вплив супутньої жовчокам'яної хвороби (СЖХ) на стан місцевих факторів ульцерогенезу (кислотно-пептичну агресію, інфікування слизової оболонки шлунка Helicobacter pylori, дуоденогастральний рефлюкс), а також факторів захисту слизової оболонки гастродуоденальної зони (рівень гастральних муцинів) у хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки у період загострення захворювання та вибір тактики лікування даних хворих. Встановлено, що у процесі СЖХ виявляються більш виражені порушення у стані ульцерогенних факторів, які виявляються наявністю більш високого ступеня хелікобактеріозу, частим виникненням дуоденогастрального рефлюксу, а також більш вираженим зниженням вмісту мукополісахаридів у слизовій оболонці гастродуоденальної зони. Виявлено, що глибина та вираженість даних порушень корелювала із високим ступенем хелікобактеріозу, що підтверджує його важливу патогенетичну роль у розвитку та рецидивуванні не тільки виразкової, а і жовчнокам'яної хвороби. Запропоновано та апробовано схему лікування хворих із поєднаною патологією, яка включає додатково до ерадикаційної терапії засоби, що нормалізують моторику гастродуоденальної зони та захисні властивості слизового бар'єру та є патогенетично обгрунтованою та високоефективною.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.520.43-3 + Р413.204.6-3 +
Шифр НБУВ: РА324291

Рубрики:

      
2.

Лавров Р.В. 
Ефективність виробництва картоплі в ринкових умовах: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Р.В. Лавров ; Укр. НДІ продуктивності агропром. комплексу. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено ефективність виробництва картоплі у взаємодії з ринковим середовищем. Розглянуто шляхи та варіанти можливого розвитку картоплярства на базі створення спеціалізованих підприємств товарного типу. Наведено схему системного аналізу та моделювання конкурентних параметрів даної галузі на макро- та мікрорівнях. У аспекті економіки проаналізовано міжсекторні зміни у виробництві та реалізації картоплі, ефективність її виробництва в сільськогосподарських підприємствах різних форм господарювання, ступеня задоволення споживчого попиту, зміни ринкових цін. Запропоновано алгоритм розробки прогнозних параметрів формування оптимального балансу виробництва та використання картоплі з урахуванням кон'юнктури місцевих ринків. Обгрунтовано організаційно-економічні можливості створення спеціалізованих конкурентоспроможних підприємств з виробництва картоплі. Наведено розрахунки щодо обчислення їх оптимальних параметрів, зокрема, рівнів собівартості продукції та потреби в інвестиціях. Виявлено та математично формалізовано вплив комбінації технологічно-організаційних чинників на ефективність виробництва картоплі. Розроблено методику визначення дефіциту та надлишкового виробництва картоплі у регіонах України. Запропоновано оптимізацію її транспортних потоків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.153.1 +
Шифр НБУВ: РА364783

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Лаврова Л. В. 
Здоровий спосіб життя як предмет філософсько-освітнього аналізу: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.10 / Л. В. Лаврова ; ДЗ "Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К.Д. Ушинського". — О., 2011. — 15 с. — укp.

Обгрунтовано філософську методологію аналізу здорового способу життя як складової та механізму здійснення освітніх реформ в Україні. Визначено специфіку здорового способу життя як результувальної діяльності системи освіти з формування цінності здоров'я та здорової життєдіяльності особистості та суспільства. Дослідження дозволяє систематизувати методологічні та концептуальні засади становлення системи валеологічної освіти в Україні, а також проектування модернізаційних змін у вітчизняній системі освіти на основі розвитку її здоров'єзберігального потенціалу, адаптуючи освітню діяльність до існуючих європейських і світових стандартів забезпечення здоров'я і здорового способу життя в освітньому процесі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30 в05 + Ч311.354.5
Шифр НБУВ: РА382948 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Лаврова І.О. 
Інтенсифікація масообміну в бензольних скруберах з регулярними насадочними елементами: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.08 / І.О. Лаврова ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2004. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л523.032.5 +
Шифр НБУВ: РА331970

Рубрики:

      
5.

Лавров В.В. 
Методологія сталого розвитку лісової галузі України: теорія і практика: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.16 / В.В. Лавров ; Ін-т агроекол. УААН. — К., 2009. — 44 с. — укp.

Розглянуто сучасні науково-теоретичні основи, проблеми, правовий та інституційний супровід сталого розвитку і збалансованого природокористування на міжнародному і національному рівнях як орієнтири для розвитку лісової галузі України. Охарактеризовано стан процесу узгодження українського законодавства з принципами збалансованого розвитку та нормами міжнародного екологічного права. Проаналізовано міжнародні екологічні вимоги щодо управління лісовими ресурсами та їх використання згідно з ратифікованими Україною угодами і особливостями адаптації їх до умов нашої держави. Викладено проблеми та перспективи розвитку лісового господарства у контексті удосконалення ресурсного і природоохоронного законодавств, Національної стратегії сталого розвитку України та міжнародних вимог до лісів. Визначено напрями узгодження лісової політики, стратегії та основних нормативних документів з цими стандартами, адаптованими до умов нашої держави з урахуванням чинних програм у цій сфері та можливостей співпраці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П34(4УКР)б +
Шифр НБУВ: РА368193

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Лаврова 
Організація і оцінка управлінської діяльності на підприємстві: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Юлія Володимирівна Лаврова ; Харківський національний економічний ун-т. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-21
Шифр НБУВ: РА366132

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Лавровська О. М. 
Особливості ортопедичного лікування зубними знімними пластинковими протезами хворих з цирозом печінки: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.22 / О. М. Лавровська ; Ін-т стоматології АМН України. — О., 2011. — 20 с. — укp.

Доведено, що цироз печінки в ортопедичних хворих є чинником ризику розвитку запальних змін слизової оболонки протезного ложа за рахунок формування дисбалансу в протеолітичній й імунній системах. Показано, що протезування хворих на цироз печінки знімними пластинковими протезами з акрилових пластмас приводить до порушення імунної регуляції гемостазу, фібринолітичної та протеолітичної активності лейкоцитів периферичної крові. Доведено, що використання й оцінка ферментативної активності лейкоцитів у змивах з порожнини рота є додатковим діагностичним критерієм у ортопедичних хворих з явищами непереносимості базисів протезів із акрилових пластмас. Розроблено спосіб виготовлення знімних зубних протезів з акрилових пластмас, що полягає у насиченні базису протезу тимогеном, використання якого дозволяє нівелювати токсичний вплив метилметакрилату та значно скоротити строки адаптації до протезів. Показано, що використання хворими на цироз печінки знімних зубних протезів з акрилових пластмас, виготовлених за розробленим способом за допомогою насичення базису тимогеном, запобігає розвитку запальних ускладнень слизової оболонки протезного ложа та значно прискорює адаптацію до протезів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р668.62 + Р413.510.40
Шифр НБУВ: РА379096 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Лаврова А.О. 
Поетика простору і часу в "малій" прозі М.О.Булгакова: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / А.О. Лаврова ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості вираження художнього часу та простору в "малій" прозі М.О.Булгакова - нарисах, фейлетонах, нотатках, оповіданнях, "маленькій" повісті. Визначено зміст понять "простір" і "час", показано їх значення у розвитку літератури XX ст. Встановлено, що просторово-часові форми у жанрових модифікаціях "малої" прози М.О.Булгакова відіграють концептуально-креаційну роль. Виявлено синтез родових та жанрових рис, жанрову дифузію та асиміляцію жанрових парадигм, що сприяє формуванню стереоскопічного, багатомірного хронотопу в результаті поєднання різних типів хронотопних модусів (соціально-історичного, міфологічного, оніричного), який є проявом тенденції до жанрової синтетичної повноти й універсальності. З'ясовано, що для моделювання художнього простору у межах "малих" прозових жанрів М.О.Булгаков активно використовує засоби, що перебувають на межі класичної та модерністської художньо-естетичних систем: нівелювання традиційної сюжетності, підкреслену асоціативність, акцентовану світло-колористичну символіку, гротеск та фантасмагорію, сповідальність, фрагментарність оповіді. На підставі комплексного дослідження конститутивних поетикальних особливостей хронотопу "малої" прози М.О.Булгакова розкрито її естетичну природу та художню цінність, визначено роль і місце в образній системі митця. Встановлено загальні закономірності розвитку художньої прози XX століття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)6-4 Булгаков, М.О. 534 +
Шифр НБУВ: РА353556

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Лаврова 
Соціальна політика в Аргентині в умовах неоліберальної моделі розвитку (90- ті роки ХХ століття): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ірина Іванівна Лаврова ; Донецький національний ун-т. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(7АРГ)64-2 + С4(7АРГ) + С5*25(7АРГ)
Шифр НБУВ: РА355535

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Валентинов В.Л. 
Соціально-економічні передумови розвитку сільськогосподарської кооперації: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / В.Л. Валентинов ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Висвітлено основні методологічні напрямки системного дослідження сільськогосподарської кооперації. Виявлено закономірності розвитку кооперації товаровиробників у практичному та теоретичному аспектах. Уточнено обгрунтування специфічної функціональної ролі кооперації у системі аграрних перетворень і аграрної політики. Визначено особливості дії соціальних факторів кооперації. Встановлено механізм впливу кооперації сільськогосподарських товаровиробників на підвищення їх конкурентоспроможності. Уточнено категоріальну структуру концепції кооперативного підприємства. Розроблено комплекс напрямків активізації сільськогосподарської кооперації: методологічні підходи до освітньої роботи, удосконалення фінансового механізму (обгрунтування оптимальної структури власних коштів, оптимальної стратегії повернення паїв), дії соціальних факторів та урахування зарубіжного досвіду в напрямку застосування процедур повернення паїв і пропорційного голосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.88
Шифр НБУВ: РА311826 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Лавров А. І. 
Формування фахових знань майбутніх кваліфікованих робітників будівельного профілю у процесі вивчення спеціальних дисциплін: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / А. І. Лавров ; Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М. Коцюбинського. — Вінниця, 2011. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови ефективного формування фахових знань майбутніх кваліфікованих робітників будівельного профілю засобами інтеграції. До педагогічних умов віднесені такі: інтеграція фундаментальних і професійно орієнтованих дисциплін у підготовці майбутніх робітників-будівельників; інтеграція змісту загальноосвітніх, загальнотехнічних і фахових дисциплін на основі компетентністного підходу; організація навчального процесу за модулями трудових навичок; використання інтерактивних методів навчання на основі ефективної організації методичної роботи в педагогічному колективі. Визначено та охарактеризовано показники та критерії сформованості фахових знань майбутніх робітників будівельного профілю. Встановлено рівні сформованості фахових знань кваліфікованих робітників-будівельників: початковий, середній, достатній, високий. Експериментально підтверджено ефективність даних педагогічних умов формування фахових знань майбутніх кваліфікованих робітників будівельного профілю. Доведено, що під впливом комплексу засобів розвитку пізнавальної активності учнів у навчанні можна забезпечити підвищення рівня оволодіння учнями фаховими знаннями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч461.266 + Н. р(4УКР)23
Шифр НБУВ: РА379385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Поліщук З. В. 
Мікоіндикація антропогенної трансформації лісових екосистем у Правобережному Лісостепу і Поліссі України / З. В. Поліщук. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт досліджень – антропогенна трансформація біотопів різних категорій лісів Правобережного Лісостепу і Полісся України. Мета – визначити, охарактеризувати й систематизувати мікоіндикаційні ознаки антропогенної трансформації лісових біотопів за особливостями зміни видового складу, поширення та дереворуйнівної активності ксилотрофних грибів у Правобережному Лісостепу і Поліссі України; розробити методику оцінювання антропогенного порушення лісових екосистем з урахуванням ксило-мікокомпоненту. На прикладі судібровних і дібровних типів лісу зелених зон Києва, Білої Церкви та Умані досліджено можливості використання ксило-мікокомплексу в удосконаленні діагностики антропогенної трансформації лісових екосистем. Охарактеризовано порушення консорційних зв'язків «деревна порода – ксилотрофи», зміни видового складу й поширення дереворуйнівних грибів у захисних, рекреаційно-оздоровчих і природоохоронних лісах, що зазнають впливу рекреації, забудови та кар'єрного добування граніту. Встановлено, що ксиломікоценоз менше реагує на рекреаційне і техногенне навантаження на відміну від більш вразливих компонентів лісової екосистеми – трав'яного ярусу, підросту, підліску, поверхні ґрунту. Тому мікоіндикацію змін лісового середовища слід застосовувати у синекологічній тріаді «деревостан – трав'яний покрив – ксило-мікокомплекс – деревостан». Це підтверджено кореляційними зв'язками між зменшенням частки гідроморф в екоморфічній структурі трав'яного покриву та збільшенням частки факультативних видів-паразитів у ксило-мікокомплексі (r = 0,63), а також між збільшенням частки трав'яних видів зі змішаним типом стратегії та збільшенням кількості ксилотрофів-паразитів (r = 0,77). Зазначені зв'язки не залежали від лісівничо-таксаційної характеристики і функціонального призначення пошкоджених лісів.Залежно від особливостей і ступеня антропогенної трансформації лісових біотопів та зміни консорційних зв'язків «деревна порода – ксилотрофні гриби» встановлено і обґрунтовано здатність 37 видів ксилотрофів бути індикаторами порушень листяних та хвойних лісів. Розроблено методику оцінювання антропогенного порушення лісових екосистем за структурою, поширенням у біотопах екосистеми та активізацією афілорофороїдних грибів, визначено принципи її застосування у моніторингу лісів.Ключові слова: лісові екосистеми, біотопи, антропогенне порушення, мікодіагностика, ксилотрофні гриби, видовий склад, поширення, консорційні зв'язки.^UThe object of research is anthropogenic transformation of the biotopes of various categories of forests in the Right-bank Forest-steppe and the Polissya of Ukraine. The purpose is to define, characterize and systematize the mycoindication signs of anthropogenic transformation of forest habitats by the peculiarities of the changes in the species composition, distribution and wood-destroying activity of xylotrophic fungi in the Right-bank Forest-steppe and Polissya of Ukraine; to develop a methodology for estimating anthropogenic disturbance of forest ecosystems taking into account the xylomycocomponent. On the example of oak and co-oak forest types in green areas of Kyiv, Bila Tserkva and Uman, it was explored the possibility of using the xylomycocomplex in improving the diagnostics of anthropogenic transformation of forest ecosystems. Changes in species composition, distribution of wood-destroying fungi and violations of the consortial relations “wood species – xylotrophs” in protective, recreational-and-healthy and nature protection forests affected by recreation, development and career extraction of granite are described. It was established that xylomycocenosis react less to recreational and technogenic loading, in contrast to more vulnerable components of forest ecosystems – grassy tier, undergrowth, understory, soil surface. Therefore, the mycoindication of changes in the forest environment should be used in the synecological triad “forest stand – grass cover – xylomycocomplex – forest stand”. This is confirmed by the correlation links between the decrease of the hydromorph percentage in the eco-morphic structure of the grass cover and the increase in the proportion of facultative parasite species in the xylomycocomplex (r = 0.63), as well as between the increase in the proportion of grass species with a mixed type of strategy and the increase in the number of xylotrophic parasites (r = 0.77). These links did not depend on the forestry and taxation characteristics and the functional purpose of damaged forests. Depending on the peculiarities and degree of forest biotopes anthropogenic transformation and the change of consortial relations, “wood species – xylotrophic fungi”, 37 species of xylotrophs-indicators of leaf and coniferous forest disturbances have been established and substantiated. The methodology of anthropogenic disturbance estimation of forest ecosystems by structure, distribution in ecosystem biotopes and activation of aphyllophoroid fungi has been developed, principles of its application in monitoring of forests are determined. Key words: forest ecosystems, biotopes, anthropogenic disturbance, mycoindication, xylotrophic fungi, species composition, distribution, consortial relations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Лаврова О. В. 
Розвиток теоретичних та технологічних основ управління тепломасопереносом при електродуговому наплавленні застосуванням механічного керуючого впливу на електрод / О. В. Лаврова. — Б.м., 2020 — укp.

Мета - встановлення впливу параметрів механічного керуючого впливу на електрод для підвищення ефективності процесу електродугового наплавлення, а також створення технології та обладнання для реалізації розробок у виробничих умовах. Об'єкт дослідження процес електродугового наплавлення із застосуванням механічного керуючого впливу на електрод. Предмет дослідження тепломасоперенос електродного металу при електродуговому наплавленні під впливом механічних управляючих дій. Методи дослідження та апаратура: мікроструктурні методи дослідження, рентгеноспектральний мікроаналіз; вимірювання мікротвердості; цифрове осцилографування процесу наплавлення; математичне моделювання; розрахункові і експериментальні дослідження за допомогою програмних засобів обробки даних. Вперше встановлено, що застосування механічних керуючих дій на електрод дозволяє стабілізувати краплеперенесення електродного металу як через дугу, так і поза нею, знизити масу крапель, забезпечити дрібнокрапельне перенесення без коротких замикань дугового проміжку, при цьому форма та розмір електроду визначають оптимальний діапазон параметрів керуючого впливу. На основі розробленої матмоделі тепломасопереносу електродного металу при застосуванні механічного керуючого впливу на електрод, вперше визначені розмір та маса крапель електродного металу. Розроблена математична модель кондуктивного нагріву основного металу, яка враховує механічний вплив на електрод для випадку напівнескінченного тілу та плоского шару. Використання результатів моделювання при розробці оптимізованої технології наплавлення дозволяють збільшити ефективність розплавлення електродного металу при зменшенні тепловкладання в основний метал, за рахунок чого зменшуються площі ізотерм плавлення на рівні поверхні основного металу до 12% при незмінному значенні продуктивності. Підвищення ефективності розплавлення електродного металу за рахунок використання механічного впливу дозволяє знизити тепловкладання в зварювальну ванну та основний метал, причому ця залежність має екстремальний характер, що забезпечує зниження коефіцієнту варіації глибини проплавлення в середньому на 10%, поліпшення структуру НШЗ та підвищення працездатність наплавленого шару. Експериментально встановлено та підтверджено розрахунком збільшення коефіцієнту розплавлення електродного металу на 15÷25 % при застосуванні механічного керуючого впливу.Використання механічного керуючого впливу складові системи «електрод–дуга–зварювальна ванна» знаходяться в синергетичній взаємодії, визначаючи оптимальні значення управляючих параметрів для кожного розглянутого варіанту використання механічних керуючих дій на електрод.Отримали подальшого розвитку теоретичні і технологічні основи тепломасопереносу при електродуговому наплавленні шляхом встановлення закономірностей плавлення електродного та основного металу при використанні механічних управляючих дій на електрод(и). Узагальнено вплив параметрів управління на формування зони проплавлення, наплавленого валика і властивостей НШЗ для різних типів електродів, що дає змогу впроваджувати енергозберігаючі технології відновлення металургійного та прокатного обладнання^UThe goal is to establish the influence of the parameters of the mechanical control action on the electrode to increase the efficiency of the electric arc surfacing process, as well as to create technology and equipment for the implementation of developments in production conditions. The object of research is the process of electric arc surfacing with the use of mechanical control action on the electrode. The subject of research is the heat and mass transfer of the electrode metal during electric arc surfacing under the influence of mechanical control actions. Research methods. When solving the tasks set in the work, the following methods and equipment were used for research: microstructural research methods, X-ray spectral microanalysis; microhardness measurements; digital oscillography of the surfacing process; mathematical modeling; computational and experimental studies using data processing software. It was established for the first time that the use of mechanical control actions on the electrode makes it possible to stabilize the droplet transfer of the electrode metal both through the arc and outside it, to reduce the droplet mass, to provide fine droplet transfer without short circuits of the arc gap, while the shape and size of the electrode determine the optimal range of control action parameters. On the basis of the developed mathematical model of the heat and mass transfer of the electrode metal when using a mechanical control action on the electrode, the size and mass of the electrode metal droplets were determined for the first time. A mathematical model of conductive heating of the base metal has been developed, which takes into account the mechanical effect on the electrode for the case of a semi-infinite body and a flat layer. The use of simulation results in the development of an optimized surfacing technology makes it possible to increase the efficiency of melting of the electrode metal with a decrease in heat input into the base metal, thereby reducing the area of melting isotherms at the level of the base metal surface to 12% with a constant value of productivity. Increasing the efficiency of melting the electrode metal due to the use of mechanical action makes it possible to reduce the heat input into the weld pool and the base metal, and this dependence has an extreme character, which reduces the coefficient of variation of the penetration depth by an average of 10%, improves the structure of the near-weld zone and increases the efficiency of the deposited layer. An increase in the melting coefficient of the electrode metal by 15–25% with the use of a mechanical control action was experimentally established and confirmed by calculation. When using a mechanical control action, the components of the "electrode-arc-weld pool" system are in synergetic interaction, determining the optimal values of the control parameters for each considered option of using mechanical control actions on the electrode. The theoretical and technological foundations of heat and mass transfer during electric arc surfacing were further developed by establishing the laws governing the melting of the electrode and base metal when using mechanical control actions on the electrode(s). The influence of control parameters on the formation of the penetration zone, deposited bead and the properties of the near-weld zone for various types of electrodes is generalized, which makes it possible to introduce energy-saving technologies for the restoration of metallurgical and rolling equipment


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Лаврова Г. М. 
Кінетика фазонних дефектів та радіаційних пошкоджень в квазікристалах / Г. М. Лаврова. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі запропоновано теоретичний метод знаходження рухливості дислокацій в квазікристалі з використанням основних співвідношень термодинаміки і гідродинаміки та особливостей структури квазікристала, наявності вакансій і фазонів. Знайдено вирази для рухливості дислокацій в ікосаедричному квазікристалі з урахуванням перерозподілу концентрації вакансій та непружних перетворень, пов'язаних з фазонними деформаціями. Самоподібний розв'язок рівнянь динаміки полів зміщень дислокації в квазікристалі дозволив знайти безпосередні вирази для внесків пружних деформацій, в'язкого плину, фазонних дефектів, взаємодії пружних полів з дилатаціями, викликаними вакансіями. На основі відомих механізмів радіаційного розпухання кристалів описані моделі цього явища в квазікристалах. Cформульовано систему рівнянь балансу для власних точкових і фазонних дефектів. Показано, що швидкість розпухання квазікристалів є меншою, ніж швидкість розпухання кристалів. Чисельними методами знайдено ефективність поглинання точкових дефектів дислокаційною петлею з комплементарним кільцем фазонних дефектів. Показано, що фазони суттєво зменшують преференціальне поглинання міжвузлових атомів дислокацією, внаслідок чого квазікристалічні матеріали повинні мати підвищену стійкість до вакансійного розпухання. Фазонні дефекти розглядаються в моделі незбіжних вузлів в площині зсуву неперіодичної структури. Показано, що фазони істотно знижують преференс дислокацій до міжвузлових атомів. Тому очікується, що квазікристалічні матеріали будуть проявляти підвищений опір вакансійному розпуханню.^UA theoretical method of finding dislocation mobility in quasicrystals is proposed in the thesis using basic relations of thermodynamics and hydrodynamics and taking into account peculiarities of quasicrystal structure, the presence of vacancies and phasons. The expressions for dislocation mobility in an icosahedral quasicrystal are found taking into account the redistribution of vacancy concentration and inelastic transformations related to phason deformations. Direct expressions for the contributions of elastic deformations, viscous flow, phason defects, and the interaction of elastic fields with vacancy-induced dilatation are found using the self-similar solution of equations of dislocation displacement field dynamics in a quasicrystal. Based on the known mechanisms of radiation swelling of crystals, models of this phenomenon in quasicrystals are described. A system of rate equations for intrinsic point and phason defects is formulated. It is shown that the swelling rate of quasicrystals is lower than the swelling rate of crystals. The capture efficiency of point defects by a dislocation loop with a complementary ring of phason defects is found by numerical methods. It is shown that phasons notably reduce the dislocation bias to interstitial atoms, hence quasicrystalline materials are expected to have an increased resistance to vacancy swelling. Phason defects are considered in the model of non-coincident sites in the shear layer of a non-periodic structure. It is shown that phasons significantly reduce the dislocation bias to interstitial atoms. Therefore, quasicrystalline materials are expected to exhibit increased resistance to vacancy swelling.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Лаврова В. В. 
Повідомлення про підозру в контексті дотримання принципу верховенства права. / В. В. Лаврова. — Б.м., 2021 — укp.

Вибір теми дослідження обумовлений декількома чинниками. По-перше, верховенство права є засобом для досягнення внутрішньої мети права ‒ забезпечення пріоритету прав людини, що відповідає сучасному вектору розвитку та реформування кримінального процесу в Україні. По-друге, хоча проблематиці повідомлення присвячено велику кількість наукових праць, все ж залишаються недостатньо розглянутими деякі питання, і в процесі правозастосування виникають нові. У роботі досліджено реалізацію принципу верховенства права при формуванні підозри, складанні та врученні повідомлення про підозру, при зміні та скасуванні повідомлення про підозру та отримано нові результати у вигляді комплексу наукових висновків щодо відповідності порядку повідомлення про підозру в кримінальному провадженні принципу верховенства права. З метою визначення напрямів дослідження, які на сьогодні є найбільш актуальними для наукового осмислення, в роботі проведено комплексний огляд наукових джерел, автори яких тим чи іншим чином торкалися тематики верховенства права та повідомлення про підозру. Це дало можливість констатувати таке. По-перше, при великій кількості ґрунтовних досліджень щодо підходів до розуміння верховенства права не досліджувалося, як той чи інший підхід впливає на практичну реалізацію верховенства права в кримінальному провадженні. По-друге, більшість науковців та практиків схиляються до думки, що система правового регулювання повідомлення про підозру містить прогалини, є недостатньо логічною та узгодженою. По-третє, комплексне дослідження дотримання верховенства права в процесі повідомлення про підозру до сьогодні не проводилось.Також автором було проаналізовано цінний з компаративістської точки зору зарубіжний досвід повідомлення про підозру, а саме досвід Грузії, Естонії, Латвії, Литви, Білорусії, Молдови, Швеції, Франції, ФРН, та синтезовано на його основі пропозиції, спрямовані на вдосконалення порядку повідомлення про підозру в Україні. Наприклад, з КПК Грузії запозичена практика, коли у разі неможливості вручення постанови про пред'явлення обвинувачення (статус обвинуваченого в Грузії відповідає вітчизняному підозрюваному. – В. Л.) безпосередньо особі така постанова вручається адвокатові, та прийнято, як більш позитивну, ніж українська, модель розмежування статусів затриманого і підозрюваного в Латвії. Автором розглянуто існуючі наукові підходи до розуміння верховенства права і використано як методологічний поелементний підхід. Через застосування теорії систем визначено, що верховенство права є не ієрархічною системою, для якої характерні компонентність, структурність, взаємозв'язок із середовищем та інтегративність (емерджентність). Значна увага у роботі приділена взаємозв'язкам елементів верховенства права та їх ознакам. У роботі зроблено висновок, що інтегративністю (емерджентністю) верховенства права пояснюється складність формулювання дефініції вказаного принципу. Оскільки верховенство права – це не просто сукупність елементів (законність, включаючи прозорий, підзвітний та демократичний процес введення в дію приписів права; юридична визначеність; заборона свавілля; доступ до правосуддя, представленого незалежними та безсторонніми судами, включно з тими, що здійснюють судовий нагляд за адміністративною діяльністю; дотримання прав людини; заборона дискримінації та рівність перед законом), це система елементів, які мають свої функції та своє місце в системі і саме в такій сукупності і взаємодії утворюють нову якість.Визначено, що інтегративною (емерджентною) властивістю верховенства права є можливість належного забезпечення прав і свобод людини як найвищої соціальної цінності в кримінальному провадженні.У дисертації проаналізовано запропоновані наукою і практикою дефініції терміна «повідомлення про підозру» і встановлено, що вказаний термін є полісемічним і залежно від контексту має застосовуватися те чи інше його значення (а саме, як рішення, як процесуальна дія, як етап кримінального провадження та ін.). Акцентовано, що таке порушення юридичної техніки призводить до правової невизначеності, порушує права людини та, як наслідок, інші елементи верховенства права. Автором також приділена увага терміну «підозра», та зроблено висновок, що відсутність в КПК України дефініції підозри обумовлена її базовим характером як терміна, а саме зовнішньою очевидністю в поєднанні зі складністю дати чітку дефініцію. В роботі обґрунтовано висновок, що «підозра» ‒ це інститут, до якого входить субінститут «повідомлення про підозру».Значна увага автором приділена питанню розмежування повідомлення про підозру як процесуального рішення і процесуальної дії та аргументується думка, що узгодженість правового регулювання повідомлення про підозру можлива лише через спрощення, максимальну логічність і зрозумілість відповідних норм.^UThe choice of research topic determined by several factors. First, the rule of law is a means to achieve the internal goal of the law - to ensure the priority of human rights, which corresponds to the modern vector of development and reform of the criminal process in Ukraine. Secondly, although a large number of scientific papers are devoted to the issue of communication, some questions remain insufficiently considered, and new ones arise in the process of law enforcement.The paper examines the implementation of the rule of law in the formation of suspicion, drafting and serving a notice of suspicion, changing and canceling a notice of suspicion, and obtained new results in the form of a set of scientific conclusions on the compliance of the notice of suspicion in criminal proceedings.To determine the areas of research that are currently most relevant for scientific understanding, the paper conducted a comprehensive review of scientific sources, the authors of which in one way or another touched on the rule of law and the report of suspicion. This made it possible to state the following. First, with a large number of in-depth studies on approaches to understanding the rule of law, it has not been investigated how one approach or another affects the practical implementation of the rule of law in criminal proceedings. Second, most scholars and practitioners believe that the system of legal regulation of suspicion contains gaps, is not logical enough and consistent. Third, a comprehensive study of compliance with the rule of law in the process of reporting a suspicion has not been conducted to date.The author also analyzed the comparatively valuable foreign experience of reporting a suspicion, namely the experience of Georgia, Estonia, Latvia, Lithuania, Belarus, Moldova, Sweden, France, Germany, and synthesized on its basis proposals aimed at improving the procedure for reporting a suspicion. in Ukraine. For example, the CCP of Georgia borrows the practice when in case of impossibility to serve a decision on indictment (the status of the accused in Georgia corresponds to a domestic suspect. - VL) directly to a person such a decision is handed to a lawyer and accepted as more positive than Ukrainian, a model for distinguishing between the status of a detainee and a suspect in Latvia.The author considers the existing scientific approaches to understanding the rule of law and used it as a methodological element-by-element approach. Through the application of systems theory, it is determined that the rule of law is not a hierarchical system, which is characterized by component, structure, relationship with the environment, and integrative (emergence). Much attention is paid to the relationship between the elements of the rule of law and their characteristics.The paper concludes that the integrativeness (emergence) of the rule of law explains the complexity of formulating the definition of this principle. Because the rule of law is not just a set of elements (legality, including a transparent, accountable, and democratic process for enforcing the rule of law; legal certainty; prohibition of arbitrariness; access to justice provided by independent and impartial tribunals, including those overseeing judicial oversight). administrative activities, respect for human rights, prohibition of discrimination and equality before the law), is a system of elements that have their functions and their place in the system and it is in such a set and interaction form a new quality.It is determined that the integrative (emergent) property of the rule of law is the possibility of proper provision of human rights and freedoms as the highest social value in criminal proceedings.The dissertation analyzes the proposed science and practice definitions of the term «suspicion» and found that the term is polysemous and depending on the context, should be used one or another of its meaning (namely, as a decision, as a procedural action, as a stage of criminal proceedings, etc.). It is emphasized that such a violation of legal technique leads to legal uncertainty, violates human rights and, as a consequence, other elements of the rule of law. The author also pays attention to the term «suspicion» and concludes that the absence of a definition of suspicion in the CPC of Ukraine is due to its basic nature as a term, namely external evidence combined with the difficulty of giving a clear definition. The paper substantiates the conclusion that «suspicion» is an institution that includes the sub-institution of «suspicion».The author pays considerable attention to the issue of distinguishing between suspicion as a procedural decision and procedural action and argues that the consistency of legal regulation of suspicion is possible only through simplification, maximum logic, and clarity of the relevant rules.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Очкала О. С. 
Вихідний матеріал нуту звичайного (Cicer arietinum L.) з високим темпом проростання за низьких температур в умовах Південного Степу України / О. С. Очкала. — Б.м., 2022 — укp.

Об'єкт дослідження – реакція зразків нуту звичайного на екстремальні умови навколишнього середовища під час проростання та вегетації. Мета – виявлення зі світової колекції джерел та створення нового вихідного матеріалу для селекції нуту звичайного з високим темпом проростання за низьких позитивних температур і високою продуктивністю. Методи – загальнонаукові – для визначення напряму досліджень: спостереження, аналіз і синтез, узагальнення; польові – для проведення фенологічних спостережень, обліків; біометричний для проведення структурного аналізу та встановлення прояву досліджуваних ознак; лабораторний – для визначення темпів проростання, водопоглинання насіння за контрольованих температур; біохімічний – для визначення біохімічних показників насіння та вегетативної маси; математично-статистичний – дисперсійний, варіаційний, кореляційний аналізи для встановлення достовірності експериментальних даних. Результати – створено перспективний вихідний матеріал за комплексом цінних господарських ознак та стійкістю до низьких позитивних температур. Удосконалено методику вивчення інтенсивності проростання насіння при низьких позитивних температурах, що надало можливості покращити схожість нуту звичайного, збільшити його врожайність. Виділення цінних зразків з поєднанням високих господарських ознак та стійкістю до низьких позитивних температур дозволило рекомендувати їх для подальшого використання в селекції, а науково обґрунтовані рекомендації по удосконаленій технології вирощування – для практичного насінництва в умовах Південного Степу України. Новизна – вперше в умовах Південного Степу України проведена оцінка генофонду нуту різного еколого – географічного походження на інтенсивність проростання при низькій позитивній температурі (+4оС) та виділено джерела з високими темпами проростання для залучення їх в селекційні програми; досліджено показники структури урожаю та параметри рівня мінливості господарських ознак нуту в умовах Південного Степу України; створено константні лінії нуту звичайного, що поєднують інтенсивні темпи проростання насіння за низьких позитивних температур з високою продуктивністю. Наукова цінність – удосконалено методику вивчення інтенсивності проростання насіння нуту при низьких позитивних температурах, «холодне пророщування насіння». Набули подальшого розвитку наукові положення щодо фізіологічних та біохімічних особливостей рослин, що перебувають під впливом низьких позитивних температур; питання використання ранніх посівів нуту з метою уникнення посухи у фазі проростання насіння та у першій половині вегетації; розширення генетичного різноманіття вихідного матеріалу нуту звичайного шляхом внутрішньовидових схрещувань. Галузь – сільське господарство.^UObject of study – reaction of chickpea samples to extreme environmental conditions during germination and vegetation. The aim identification of sources from the world collection and creation of a new source material for the selection of common chickpeas with a high germination rate at low positive temperatures and high productivity. Methods - general science - to determine the direction of research: observation, analysis and synthesis, generalization; field - for phenological observations, records; biometric to conduct structural analysis and establish the manifestation of the studied features; laboratory - to determine the rate of germination, water absorption of seeds at controlled temperatures; biochemical - to determine the biochemical parameters of seeds and vegetative mass; mathematical and statistical - variance, variation, correlation analysis to establish the reliability of experimental data. Results - promising source material for a set of valuable economic characteristics and resistance to low positive temperatures. The method of studying the intensity of seed germination at low positive temperatures was improved, which provided opportunities to improve the germination of chickpeas, increase its yield. Isolation of valuable specimens with a combination of high economic characteristics and resistance to low positive temperatures allowed to recommend them for further use in breeding, and scientifically sound recommendations for improved cultivation technology - for practical seed production in the Southern Steppe of Ukraine. Novelty - for the first time in the conditions of the Southern Steppe of Ukraine the assessment of the gene pool of chickpeas of different ecological and geographical origin on the intensity of germination at low positive temperature (+ 4oC) was carried out and sources with high germination rates were identified to involve them in breeding programs; indicators of crop structure and parameters of the level of variability of economic characteristics in the conditions of the Southern Steppe of Ukraine were studied; established features of the biochemical composition of vegetative mass and chickpea roots during overwintering and spring sowing; constant lines of common chickpeas have been created, combining intensive seed germination rates at low positive temperatures with high productivity. The scientific value - The method of studying the intensity of germination of chickpea seeds at low positive temperatures, "cold germination of seeds" has been improved. Scientific developments on the physiological and biochemical characteristics of plants under the influence of low positive temperatures have been further developed; the use of early chickpea crops to avoid drought in the seed germination phase and in the first half of the growing season; expanding the genetic diversity of the source material of chickpeas by intraspecific crosses. Sector – agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Лаврова Т. В. 
Радіоекологічний моніторинг майданчиків спадщини уранового виробництва: автореферат дис. ... к. б. н. : 03.00.01 / Т. В. Лаврова. — Б.м., 2024 — укp.

Дослідження присвячено комплексному вивченню проблеми забруднення природного середовища на територіях впливу об'єктів колишнього уранового виробництва «Придніпровський хімічний завод» (ВО «ПХЗ») у м. Кам'янське і виконано як узагальнення результатів багаторічних спостережень (2005–2021 рр.) радіоекологічного стану довкілля зони впливу майданчика ВО «ПХЗ» з метою обґрунтування пріоритетів програми моніторингу довкілля на різних етапах розроблення стратегії приведення цього майданчика у безпечний стан. У роботі виконано детальний аналіз формування забруднення природного середовища радіонуклідами уранового ряду, зокрема 238U, 226Ra, 230Th, 210Pb, 210Po і радоном, а також супутніми хімічними забруднювачами під впливом природних факторів і антропогенної діяльності. Адаптовано й удосконалено методики визначення радіонуклідів урано-торієвих рядів у пробах природного середовища і залишках переробки рудних матеріалів. За результатами моніторингових спостережень визначено дози опромінення персоналу, який має здійснювати заходи приведення майданчика у безпечний стан, а також для населення, що проживає на прилеглих територіях міста. Виконано оцінки радіоекологічних впливів радіонуклідів уранового ряду в техногенно підвищених концентраціях на формування радіоекологічних ризиків для біологічних об'єктів наземних і водних екосистем. Розроблено рекомендації щодо організації і здійснення моніторингу довкілля для різних етапів приведення територій зони впливу уранової спадщини в безпечний стан. Робота складається із п’яти основних розділів і відображає результати комплексних багаторічних досліджень автора.^UThis study is dedicated to the comprehensive radio-ecological assessment at the former uranium production facilities «Prydniprovsky Chemical Plant» (hereinafter «PCP») and carried out using the long-term site-characterization and radioecological monitoring data (2005–2021) in order to substantiate the priorities in monitoring programs to support of the remediation strategies of bringing this site to a safe state. A detailed analysis of environmental contamination at the legacy site by radionuclides of the U-decay series, in particular 238U, 226Ra, 230Th, 210Pb, 210Po and radon, as well as relevant other toxic materials under influence of the natural processes and due to human activities are given. The results of the observations allow to parameterize mathematical models usedfor predictive assessments of the distribution of radionuclides of U-decay series in the environment and were used for verification of the remediation projects being partly implemented at the site. The studies include potential dose exposure assessment for remediation workers and public and finally made it possible to develop recommendations for establishing the site-specific monitoring programs forthe different stages of remediation strategy to be implementing at the «PChP» site for bringing it in a safe state. The results of this study allowed the author to form basic principles and methodological principles for optimizing observation regulations in radio-еcological monitoring programs at various stages of implementation of measures. The work consists of five chapters and reflects the results of the author's research over a long period.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського