Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (375)Книжкові видання та компакт-диски (263)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>A=ЛАЗАРЕНК$<.>+<.>A=НАТАЛІЯ$<.>+<.>A=ІВАНІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Лазаренко Н.В. 
Організація оплати праці робітників шахтобудівельних управлінь в ринкових умовах господарювання: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Н.В. Лазаренко ; Запорізька держ. інженерна академія. — Запоріжжя, 1998. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.651-645

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Лазаренко М.О. 
Розробка структури переплетень та способів виготовлення панчішних виробів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.03 / М.О. Лазаренко ; Держ. акад. лег. пром-сті України. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням розробки структури переплетень і способів виготовлення панчішних виробів побутового і спеціального призначення. В дисертації на основі розроблених моделей проведено теоретичний аналіз структур бортів з різними способами закріплення еластомерних ниток. Встановлено оптимальні з точки зору витрат сировини і якісних показників структури. Запропоновано нові способи виготовлення і структури бортів і виробів, конструкцію петлетвірної системи одноциліндрового круглопанчішного автомата і засоби для нормалізації його роботи, високу ефективність яких обгрунтовано теоретично і підтверджено практично. Основні результати роботи знайшли промислове впровадження при виготовленні панчішних виробів побутового і спеціального призначення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М382

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Лазаренко Л.М. 
Цитогенетична оцінка мутабільності IAllium fistulosum L.(Liliacea, Magnoliophyta)/I при старінні насіння: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.09 / Л.М. Лазаренко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*446.22*334.6,022

Рубрики:

      
4.

Лазаренко В.М. 
Розвиток індивідуального селянського господарства Північного Лівобережжя України у 20-х - на початку 30-х рр. XX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.М. Лазаренко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 20 с. — укp.

Подано комплексну характеристику індивідуального селянського господарства Північного Лівобережжя України та проаналізовано шляхи його розвитку в 1920-х - на початку 30-х рр. Розглянуто природно-демографічний потенціал розвитку сільського господарства. Розкрито вплив аграрної політики держави на функціонування індивідуального селянського господарства. Досліджено напрямки розвитку індивідуального селянського господарства за умов непу та здійснення суцільної колективізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-232
Шифр НБУВ: РА312251 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Лазаренко В.Є. 
Еволюція ролі і механізмів залучення науки до процесу трансформації економічних систем: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.01.01 / В.Є. Лазаренко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 36 с. — укp.

Встановлено, що головною рушійною силою соціальних трансформацій є протиріччя цілей науково-інноваційної та господарської діяльності. Розкрито периферійне місце науки у традиційній системі, яке перешкоджає реалізації її господарської ролі. Доведено, що передумовою розвитку ННО у ринковій системі є вплив традиційної складової її структури. Виявлено нездатність сфери НДДКР виконувати господарську функцію у командній системі. Розглянуто орієнтацію госпмеханізму радянської науки на обмеження її трансформаційної ролі надбудовою суспільства. Висвітлено періодизацію науково-соціальної реформи та послідовних моделей наукової політики України. Розроблено систему принципів залучення науки у процес пострадянського господарського переходу. Зазначені принципи рекомендовано як пріоритетні показники ефективності інноваційних перетворень у командно-ринковій економіці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.25 + У9(4УКР)49:Ч21
Шифр НБУВ: РА309332 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Гірнича справа   
6.

Лазаренко О.Г. 
Удосконалення тампонування газових свердловин (на прикладі родовищ Дніпровсько-Донецької западини): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.10 / О.Г. Лазаренко ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено характер і умови предачі тиску газу через стовп тампонажного розчину в процесі його твердіння. Встановлено зв'язок між величиною переданого тиску та міцністю каменю на стискування. Визначено критичні показники міцності цементного каменю на стиснення, за яких починається зниження та припинення передачі тиску. Удосконалено технологію цементування, яка базується на розробленій методиці підбору рецептур тампонажного розчину, призначеного для запобігання заколонних газонафтоводопроявів. На підставі аналізу можливих причин виникнення суфозійної міграції флюїдів запропоновано нове розв'язування проблеми зв'язування надлишкової води замішування кремнієорганічними сполуками типу АКОР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И131.043
Шифр НБУВ: РА316749 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Лазаренко В.І. 
Наркоситуація в Україні та девіантна поведінка молоді: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / В.І. Лазаренко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

На базі матеріалів соціологічних і соціально-психологічних досліджень проаналізовано наркоситуацію в Україні. Розглянуто джерела поінформованості молоді про наркотичні речовини, мотиви залучення молоді до наркоманії, причини її розповсюдження у молодіжному середовищі. Досліджено явище наркоманії як специфічну форму молодіжного протесту, проаналізовано ціннісне ставлення до неї молоді. Показано, що основними причинами, які породжують соціальну напруженість у супільстві, і тим самим стимулюють вживання наркотичних речовин, є внутрішня суперечливість суспільства, протиріччя між декларованими та реальними цінностями та ідеалами, цілями та можливостями їх досягнення. Зроблено висновок, що наркоманія (як вид девіантної поведінки) є соціальним явищем, яке характеризується масовим відходом молоді від діяльності внаслідок порушення соціальних зв'язків та "випадання" особистості з процесу соціалізації. Проаналізовано вплив вживання наркотичних речовин на злочинність різних соціально-демографічних, соціально-псхологічних та соціально-професійних груп молоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*36 + С5*363.3
Шифр НБУВ: РА326887

Рубрики:

      
8.

Лазаренко О.М. 
Особливості функціонування польської мови в Україні у ХVІІ столітті (на матеріалі творів Лазаря Барановича): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.03 / О.М. Лазаренко ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2005. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу фонетичної, морфологічної та лексичної системи творів архієпіскопа Чернігівського та Новгород-Сіверського Лазаря Барановича досліджено особливості розвитку польської мови в Україні у XVII ст. Встановлено, що в результаті польсько-українських мовних контактів поза етнічними межами Речі Посполитої на території України виник особливий варіант польської мови, так званий периферійний діалект (polszczyzna kresowa), який використовували польські переселенці та представники українського суспільства. Виявлено найсуттєвіші фонетичні, морфологічні, лексичні та стилістичні ознаки польської мови, що функціонувала в Україні у зазначений період. Досліджено особливості польської мови, що виникли під впливом української, рідної для Лазаря Барановича, та їх відображення в його польськомовній спадщині. Здійснено порівняльний аналіз досліджуваного діалекту з іншими варіантами функціонування польської мови, зокрема великопольського та малопольського діалектів, на базі яких сформувалась сучасна польська літературна мова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.53-06 + Ш141.4-06 + Ш5(4УКР)3-4 Баранович 457 +
Шифр НБУВ: РА335858

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
9.

Лазаренко Р.М. 
Вплив нейроендокринного диференціювання клітин карциноми простати на характеристики об'ємрегульованого хлорного струму: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / Р.М. Лазаренко ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Доведено, що внутрішньоклітинний АТФ посилює об'ємрегульований хлорний струм у клітинах раку простати внаслідок алостеричного зв'язування з канальними структурами чи допоміжними білками. Нейроендокринна диференція клітин LNCaP також веде до посилення струму, прискорення реакції струму на гіпоосмотичне набрякання та більш ефективного здійснення клітинами процесу регуляторного відновлення об'єму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.696.2-2 +
Шифр НБУВ: РА336732

Рубрики:

      
10.

Лазаренко Л.М. 
Роль системи інтерферону в імунопатогенезі папіломавірусної інфекції: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.09 / Л.М. Лазаренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 34 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.714.2-25 +
Шифр НБУВ: РА343018

Рубрики:

      
11.

Лазаренко С.В. 
Засоби та форми репрезентації зв'язності в газетному тексті: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / С.В. Лазаренко ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено засоби та форми експлікації зв'язності у газетному тексті. Обгрунтовано та кваліфіковано газетний текст як гіпертекстове утворення. Виявлено ознаки газетного гіпертексту. Установлено типологію видів реалізації зв'язності в українському газетному тексті як гіпертекстовому утворенні залежно від її спрямованості щодо тексту та його одиниць. Комплексно проаналізовано засоби та форми репрезентації зв'язності на семантико-змістовому та структурно-композиційному рівнях газетного тексту. Розкрито специфіку вияву зв'язності в різних українських газетних виданнях. Установлено ієрархію репрезентантів зв'язності за частотністю вживання їх у даних текстах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-715 +
Шифр НБУВ: РА354162

      
12.

Лазаренко О.М. 
Розробка та дослідження нових тромборезистентних та антипроліферативних покриттів стентів для імплантації у судини малого діаметра (експериментальне дослідження): автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / О.М. Лазаренко ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 48 с. — укp.

Вперше в Україні розроблено неорганічні та синтетичні покриття для внутрішньосудинних стентів, які викликають мінімальну реакцію судинної стінки. Розроблено нові біологічні покриття для імплантів, зокрема, стентів для судин малого діаметра, які дозволяють виключити реакцію судинної стінки на покриття. На базі нанотехнологій розроблено інструментальну систему із застосуванням фізичних методів вимірів для визначення сумісності певного виду покриття до певного реципієнта. Розроблено корисні моделі з модифікування поверхні імпланту для надання їм біосумісності з організмом певного реципієнта.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р454.97 с03 +
Шифр НБУВ: РА357639

Рубрики:

      
13.

Лазаренко М.М. 
Механізми теплового руху в молекулярних кристалах, утворених довголанцюговими аліфатичними молекулами: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.14 / М.М. Лазаренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено тепловий рух у молекулярних полікристалах, утворених довголанцюговими аліфатичними молекулами з різними хімічними дефектами (вінільними та кислотними групами). Показано, що розрив водневих зв'язків, утворених кінцевими кислотними групами у довголанцюгових аліфатичних молекулах, відбувається у розплаві, а за наявності подвійних зв'зків - у твердому стані. Топологічні солітони у кристалах довголанцюгових аліфатичних молекул зароджуються на кінцевих метильних групах. За їх відсутності зародження відбувається на кінцевих кислотних групах. Показано, що за наявності в аліфатичному молекулярному ланцюгу стехіометричної перешкоди (подвійного зв'язку, димерного кільця), топологічні солітони відбиваються від неї доти, поки їх енергія не стає достатньою для переорієнтації ланцюга з подальшою його трансляцією. Показано, що кристали довголанцюгових аліфатичних молекул переходять у розплав, коли топологічні солітони починають транслювати молекули з кристалітів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В365.1,022 + Г532.3 + В375.143.1,022 +
Шифр НБУВ: РА360771

Рубрики:

      
14.

Лазаренко О.О. 
Дефразеологічні деривати в сучасній німецькій мові: структура і семантика: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.О. Лазаренко ; Київ. нац. лінгвіст. ун-т. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Вивчено структурні та семантичні особливості однослівних одиниць третинної номінації, утворених від фразеологізмів німецької мови. Проаналізовано й описано словотвірні способи, типи та моделі дефразеологічних дериватів (ДД). Визначено їх продуктивність, що дозволило висвітлити напрямки розвитку німецької мови та місце, яке посідає дефразеологічна деривація в її словотвірній системі. Досліджено структурні, семантичні та граматичні властивості твірних фразеологізмів. Виявлено фактори, що впливають на вибір компонента твірної одиниці як основи подальшого словотворення, встановлено позамовні та внутрішньомовні чинники виникнення ДД у німецьків мові. З'ясовано специфіку семантичної структури відфраземних утворень на підставі порівняльного аналізу значення твірних і похідних одиниць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-33 + Ш143.24-20 +
Шифр НБУВ: РА368410

Рубрики:

      
15.

Лазаренко В. А. 
Адміністративно-правове регулювання екологічної безпеки в Україні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / В. А. Лазаренко ; Держ. НДІ МВС України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Наведено визначення понять "екологічна безпека" (ЕБ) й "адміністративно-правове регулювання екологічної безпеки". Запропоновано нову класифікацію видів ЕБ, рівнів адміністративно-правового регулювання ЕБ. Удосконалено механізм адміністративно-правового регулювання ЕБ, а також теоретичні положення щодо змісту форм і методів її адміністративно-правового регулювання ЕБ. Розкрито питання розвитку дослідження системи суб'єктів, уповноважених проводити адміністративно-правове регулювання ЕБ, а також чинників, які впливають на ефективність адміністративно-правового регулювання ЕБ та запропоновано їх класифікацію. Проаналізовано чинне законодавство та практику адміністративно-правового регулювання ЕБ, вивчено генезис адміністративно-правового регулювання ЕБ. Висвітлено світовий досвід правового забезпечення ЕБ. Досліджено об'єктивні та суб'єктивні чинники, які впливають на ефективність адміністративно-правового регулювання ЕБ, визначено напрями підвищення ефективності механізму адміністративно-правового регулювання ЕБ через удосконалення його правових й організаційних основ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)124 + Х859(4УКР)021.12
Шифр НБУВ: РА375945 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Лазаренко Л. А. 
Конституційне право на звернення людини і громадянина та його забезпечення в Україні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.02 / Л. А. Лазаренко ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Розкрито зміст суб'єктивного права, сформульовано його дефініцію, розглянуто питання конституційного регулювання його забезпечення: форм, процедур і механізмів звернення до державних органів і суб'єктів громадянського суспільства. Сформульовано положення та висновки, обгрунтовано пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства стосовно практики забезпечення звернень людини та громадянина в Україні за захистом своїх прав і свобод до державних органів і суб'єктів громадянського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)328
Шифр НБУВ: РА373595 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Лазаренко С. В. 
Методи аналізу нелінійних дискретних систем із антисипацією / С. В. Лазаренко. — Б.м., 2019 — укp.

Лазаренко С.В. Методи аналізу нелінійних дискретних систем із антисипацією.  На правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.05.04 – системний аналіз і теорія оптимальних рішень. – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», МОН України, Київ, 2019.Дисертація присвячена розвиненню математичних та розробці програмних засобів аналізу дискретних нелінійних систем із антисипацією. Досліджено простір параметрів дискретної нелінійної системи із сильною антисипацією першого порядку. Досліджено їх граничні множини на предмет фрактальних властивостей. Апаратом символьної динаміки отримані співвідношення для оцінки розмірності Хаусдорфа зверху граничних множин динамічних систем із багатозначним оператором еволюції у яких нелінійні селектори не перетинаються, та для частинного випадку із самоперетинами. Доведено єдиність та необхідну умову існування розв'язку відповідного співвідношення для випадку із самоперетинами. Узагальнено методи побудови карт динамічних режимів та старшого показника Ляпунова на системи із багатозначними операторами еволюції із скороченням часових обчислювальних складностей. Отримані та доведені просторово-часові обчислювальні складності їх моделювання, запропоновано й обґрунтовано представлення їх станів мультимножинами для мінімізації цих обчислювальних витрат. Ключові слова: системи із випередженням, динамічна система, фрактальна розмірність, показники Ляпунова, оператор Хатчинсона, багатозначні оператори, символьна динаміка, обчислювальна складність.^ULazarenko S.V. Methods of analyzing of nonlinear discrete anticipatory systems. – Manuscript.The thesis for the degree of Candidate of Physical and Mathematical Sciences on the specialty 01.05.04 – Systems Analysis and Theory of Optimal Solutions. – National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”, Ministry of Education and Science of Ukraine Kiev, 2019.The thesis is devoted to the generalization of mathematical and the development of software tools for analysis of discrete nonlinear systems with anticipations (AS).The parameter space of a discrete nonlinear system with strong first-order antisipation is investigated. Their boundary sets are investigated for fractal properties. The symbolic dynamics apparatus obtained relations for estimating the Hausdorff dimension on top of boundary sets of dynamical systems with a multivalued evolution operator in which nonlinear selectors do not intersect, and for the partial case with self-intersections. The uniqueness and the necessary condition for the existence of a solution of the proper relation for the case of self-intersections is proved. Methods for constructing dynamic modes maps and the senior Lyapunov index for systems with multivalued evolution operators with reduction of time computational complexity are generalized. Spatio-temporal computational complexities of their modeling are obtained and presented, and their representation of their states by multisets is proposed, to minimize these computational costs.Keywords: time-advance systems, dynamic system, fractal dimension, Lyapunov exponents, Hutchinson operator, multi-valued maps, symbolic dynamics, computation complexity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Лазаренко В. І. 
Розвиток екологічного маркетингу в органічному сільському господарстві / В. І. Лазаренко. — Б.м., 2020 — укp.

Лазаренко В.І. Розвиток екологічного маркетингу в органічному сільському господарстві. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії в галузі економіки за спеціальністю 051 – економіка (05 – соціальні та поведінкові науки). – Інститут агроекології і природокористування Національної академії аграрних наук України, Київ, 2020.В теоретичному розділі з'ясовано сутність і зміст екологічного маркетингу в органічному сільському господарстві, узагальнено та визначено концептуальні положення його подальшого розвитку в органічному сільському господарстві.Дисертацію присвячено обґрунтуванню та удосконаленню теоретико- методичних засад і розробці практичних рекомендацій щодо розвитку екологічного маркетингу в органічному сільському господарстві.В аналітичному розділі дисертаційної роботи досліджено сучасний стан та тенденції розвитку екологічного маркетингу в органічному сільському господарстві. проведений маркетинговий аналіз ринку органічної продукції України та Європейського Союзу, здійснено оцінку системи нормативно-правового регулювання ринку органічних продуктів харчування, проаналізовано систему державного маркетингового інструментарію та окреслено шляхи підвищення її ефективності.У рекомендаційний частині дослідження сформована система споживчого контролю органічних продуктів харчування на основі поведінкових моделей споживчої цінності, запропоновано організаційно-економічний механізм розвитку органічного сільського господарства в контексті розвитку екологічного маркетингу.Ключові слова: екологічний маркетинг, сільське господарство, органічне виробництво, сталий розвиток, навколишнє природне середовище, збалансоване природокористування, екологічна безпека, екобезпечна стратегія, cільськогосподарські угіддя.^ULazarenko V.I. Development of ecological marketing in organic agriculture. - Qualifying scientific work on the rights of the manuscript.The dissertation on competition of a scientific degree of the doctor of philosophy in the field of economy on a specialty 051 - economy (05 - social and behavioral sciences).– Institute of Agroecology and Environmental Management of the National Academy of Agrarian Sciences of Ukraine, Kyiv, 2020.In the theoretical section it has been found out the nature and content of environmental marketing in organic farming, summarized and defined conceptual provisions of the further development of organic agriculture.The analytical section of the dissertation examines the current state and trends in environmental marketing in organic agriculture. conducted market analysis for organic products Ukraine and the European Union, with assessment of the legal regulation of organic food market, analyzed the system of state marketing tools and ways of enhancing its effectiveness.In the recommendatory part of the study the system of consumer control of organic food on the basis of behavioral models of consumer value is formed, the organizational and economic mechanism of development of organic agriculture in the context of development of ecological marketing is offered.The dissertation is devoted to substantiation and improvement of theoretical and methodical bases and development of practical recommendations on development of ecological marketing in organic agriculture.Key words: ecological marketing, agriculture, organic production, sustainable development, environment, balanced nature management, ecological safety, ecologically safe strategy, agricultural lands.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Лазаренко М. М. 
Вплив обмеженої рухливості на параметри фазових переходів і релаксаційних процесів в системах ланцюгових молекул / М. М. Лазаренко. — Б.м., 2021 — укp.

Робота присвячена дослідженню впливу обмеженої рухливості в системах ланцюгових аліфатичних молекул на параметри фазових переходів і релаксаційних процесів у них. Встановлено наявність локальних топологічних дефектів (топологічних солітонів) у довголанцюгових молекулярних системах із обмеженою рухливістю, які значною мірою визначають релаксаційні процеси та фазові переходи у таких системах. Встановлено, що вплив обмеженості простору на фазові переходи в системі довголанцюгових молекул не може бути описаний відомою моделлю Гіббса-Томсона. Показано, що температура та теплота плавлення досліджених аліфатичних нанокристалів, що знаходяться в порах твердої матриці, є лінійними спадаючими функціями відношення загальної поверхневої площі нанокристалів до їхнього загального об'єму. На термодинамічній границі, коли це відношення прямує до нуля, згадані значення температури та теплоти плавлення можуть відрізнятися від тих же величин для об'ємного кристала. Визначено густину нанокристалу, величину структурних напружень у них, а також різницю значень поверхневого натягу та поверхневої ентропії за допомогою рівноважної термодинамічної моделі плавлення нанокристалів у жорстких відкритих пористих матрицях. Встановлено існування в нанокристалі 1-октадецену двовимірної кристалічної структури, фазові переходи в якій обумовлені утворенням і рухом топологічних солітонів. Хімічна модифікація поверхні пор неполярними групами різної структури призводить до різних знаків зміни температур фазових переходів. Зокрема, модифікація поверхні пор силікагеля групами -ТМС призводить до зниження температури плавлення нанокристалів 1-октадецена. У той же час модифікація пор силікагеля неполярними групами -C18H37 призводить до збільшення температури плавлення нанокристалів завдяки вбудовуванню в них поверхневих груп.Встановлено, що діелектричний релаксаційний процес у триацилгліцеридах обумовлений скорельованим рухом топологічних солітонів в аліфатичних ланцюгах молекул. Вони можуть «відбиватись» від розгалужень та подвійних зв'язків ланцюга молекули, не транслюючи молекулу з кристалу.Показано, що рух топологічних солітонів у жорстких молекулах мікрокристалічної целюлози при релаксаційних процесах відсутній, а релаксаційний процес у ній пов'язаний із конформаційними переходами поверхневих метилольних груп молекули целюлози.^UThe manuscript discusses the influence of limited mobility in systems of long-chain aliphatic molecules on phase transition parameters and relaxation processes therein. The existence of local topological defects (topological solitons) in long-chain molecular systems with limited mobility is established. The topological solitons largely determine relaxation processes and phase transitions in such systems. It was found that the effect of confined space on phase transitions in a system of long-chain molecules cannot be described by the well-known Gibbs-Thomson model. The temperature and the latent heat of fusion of the aliphatic nanocrystals in the solid porous matrices were shown to be linear decreasing functions of the ratio of the total surface area of the nanocrystals to their total volume. At thermodynamic limit, where this ratio approaches zero, the above-mentioned temperatures and latent heats were found to be different from those obtained for bulk crystals. The density of nanocrystals, the magnitude of the structural stresses in it, as well as the difference in surface energies and surface entropies were determined using the equilibrium thermodynamic model of melting nanocrystals in rigid open porous matrices. The existence of a two-dimensional crystal structure in 1-octadecene nanocrystals is established. The phase transitions in this structure are caused by the formation and motion of topological solitons. The chemical modification of the pore surface by non-polar groups of different structures leads to the different signs of changes in the temperatures of phase transitions. In particular, the modification of the pore surface of silica gel with -TMS groups leads to the decrease in the melting temperature of 1-octadecene nanocrystals. At the same time, the modification of silica gel pores with nonpolar -C18H37 groups leads to the increase in the melting point of nanocrystals due to the ability to embed and “to sew” 1-octadecene nanocrystals with the silica gel surface.The process of dielectric relaxation in triacylglycerides is established to be caused by the correlated motion of topological solitons in aliphatic chains of molecules. The topological solitons can reflect from the molecules' branching and double bonds, failing to translate the molecules off the crystals.The motion of topological solitons in rigid molecules of microcrystal cellulose during relaxation process is absent. The relaxation process in the microcrystal cellulose was shown to be due to conformational transitions in the surface methylene groups of cellulose.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Колеснік К. А. 
Педагогічні засади групової діяльності дітей в системі дошкільної освіти України (кінець ХХ – початок ХХІ ст.). / К. А. Колеснік. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації обґрунтовано актуальність впровадження групової діяльності дітей у системі дошкільної освіти України (кінець ХХ – початок ХХІ ст.). Визначено понятійний апарат дослідження: об'єкт, предмет, мету, хронологічні межі, завдання, методи, джерельну базу, наукову новизну, практичне значення. У дисертації представлено методологічні підходи – загальнофілософський, загальнонауковий (системний, культурологічний та аксіологічний підходи), конкретнонауковий (історико-порівняльний методи, а також хронологічний і ретроспективний підходи). Дослідження ґрунтується на загальнонаукових принципах науковості, системності, аналізу проблеми (об'єктивність вивчення явищ, єдність теорії та практики, єдність історичного та логічного). Запропоновано загальнонаукові, порівняльно-аналітичний, пошуково-бібліографічний, історико-ретроспективний, історико-хронологічний, історико-порівняльний методи дослідження.Ґенезу розвитку групової діяльності дітей (кінець ХХ – початок ХХІ ст.) у контексті педагогічного дискурсу забезпечило ґрунтовне вивчення історико-педагогічних джерел: нормативних документів, архівних джерел, монографій, дисертацій, навчальних посібників, матеріалів періодики тощо.^UIn the dissertation it is substantiated the relevance of the introduction of group activities of children in the system of preschool education in Ukraine (late XX – early XXI century). The conceptual apparatus of research is defined: object, subject, purpose, chronological limits, tasks, methods, source base, scientific novelty, practical value.The dissertation presents methodological approaches – general philosophical, general scientific (systemic, culturological and axiological approaches), specific scientific (historical-comparative methods, as well as chronological and retrospective approaches). The research is based on the general scientific principles of scientificity, systematics, problem analysis (objectivity of studying phenomena, unity of theory and practice, unity of historical and logical). General scientific, comparative-analytical, search-bibliographic, historical-retrospective, historical-chronological, historical-comparative research methods are offered.The genesis of children's group activity (late XX – early XXI century) in the context of pedagogical discourse provided a thorough study of historical and pedagogical sources: regulations, archival sources, monographs, dissertations, periodicals, textbooks and more.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського