Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (186)Книжкові видання та компакт-диски (106)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>A=ЛАЗОРЕНК$<.>+<.>A=ОЛЕГ$<.>+<.>A=ВАЛЕРЬЕВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Лазоренко Д.І. 
Об'єднання циклів при автоматизації проектування вбудованих систем зі зниженим енергоспоживанням: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Д.І. Лазоренко ; НАН України; Ін-т проблем моделювання в енергетиці ім. Г.Є.Пухова. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Запропоновано використовувати операцію об'єднання циклів у вихідному тексті опису вбудованих систем із метою зниження їх енергоспоживання. Розроблено алгоритм об'єднання багатовимірних циклів зі зв'язками по даних та виходу, який може використовуватися у системах синтезу мікросхем і програмування мікроконтролерів. Дозволено зменшувати об'єм інформації, що потрібно зберігати у кеш-пам'яті або регістрах процесора. Створено програмні засоби, апробовані під час синтезу логічних обчислювальних пристроїв. Показано, що застосування створених програмних засобів для перетворення програм мікроконтролерів приводять до значного зменшення кількості звернень до основного запам'ятовуючого пристрою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З972-02-5-05 +
Шифр НБУВ: РА368192

Рубрики:

      
2.

Лазоренко А.Б. 
Патогенетичне обгрунтування сорбційної терапії при гнійних ранах у коней: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.05 / А.Б. Лазоренко ; Білоцерк. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2005. — 19 с. — укp.

Вперше досліджено роль системи гемокоагуляції та фібринолізу в розвитку хірургічної інфекції та перебіг ранового процесу у коней. На підставі одержаних результатів розроблено й експериментально апробовано методи його корекції з застосуванням сорбційно-антибактеріального препарату "Песил" і тіотриазоліну. Вперше вивчено стан коагуляційно-антикоагулянтного та фібринолітично-інгібіторного потенціалу плазми крові клінічно здорових коней в онтогенезі. Доведено, що у коней пік розвитку запальної реакції у рані супроводжується гіперкоагуляцією й одночасним зниженням активності природних антикоагулянтів і пригніченням фібринолітичної активності, що зумовлює коагулопатію й ускладнений перебіг ранового процесу. Встановлено однаково виражену спрямованість змін гемостазіологічного статусу у разі гнійних ран незалежно від віку тварин. Зазначено, що перехід ранового процесу в фазу регенерації супроводжується динамічним зниженням кількості фібриногену, розчинних фібриномономерних комплексів й активності фактора XIII та посиленням дії антитромбіну III. Зазначено, що у період утворення грануляційної тканини зростає фібринолітична активність за одночасного зниження рівня антиплазмінів. Обгрунтовано ефективний метод лікування коней з застосуванням вульнеросорбенту "Песил" і тіотриазоліну, що прискорює процеси очищення гнійних ран та елімінацію продуктів запальної реакції, в результаті яких відбувається коригування гемостазіологічних параметрів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П875.271-912-7 +
Шифр НБУВ: РА336124

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Лазоренко Г. Є. 
Природний радіонуклід полоній-210 у компонентах екосистеми Чорного моря: концентрації, розподіл і дози опромінення: автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.01 / Г. Є. Лазоренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 35 с. — укp.

Розроблено та створено системний підхід визначення радіоекологічної та радіобіологічної значимості природних радіоактивних елементів на прикладі Po в екосистемі Чорного моря. Вперше виявлено та встановлено загальні тенденції розподілу Po в абіотичних компонентах Чорного моря та розраховано його потоки із поверхні моря залежно від кількості зваженої речовини у стовбурі води. Побудовано просторові карти його розподілу у поверхневій воді та донних відкладах Чорного моря загалом і прибережних районів Криму, зокрема, включаючи бухти Севастопольського морського регіону. Визначено залежність рівнів накопичення Po донними відкладами від їх гранулометричного складу та наявності органічних домішок різного походження. Висвітлено залежність рівнів акумулювання Po гідробіонтами Чорного моря від їх приналежності до різних ланок трофічного ланцюга. Встановлено, що для чорноморських риб Po слугує індикатором їх приналежності до різних екологічних груп. На основі вимірів Po у мезо- та макрозоопланктоні з урахуванням їх харчових відносин у планктонному угрупованні та трофіко-паразитарних зв'язків в іхтіоценозі чорноморського шпрота живлення визнано головним джерелом надходження цього природного радіонукліда до пелагічних видів риб Чорного моря. Залежність акумулювання Po чорноморськими молюсками від стадій гаметогенезу, статевої приналежності, типу живлення, їх екологічного стану та середовища їх існування. Розкрито індикаторні властивості Po за визначення екологічного стану чорноморських макрофітів та умов їх існування. Розраховано дози опромінення від акумульованого ними Po та оцінено їх відповідність до рекомендацій МАГАТЕ відносно безпечних рівнів дозового навантаження для популяцій водних організмів. Дози опромінення населення України й її Автономної Республіки Крим як регіону, де традиційно залишається найбільша частина місцевих виловів чорноморських риб, внаслідок споживання виготовлених із них морепродуктів, проведено порівняльний аналіз із граничними рівнями дозових навантажень згідно міжнародних стандартів МАГАТЕ та граничних рівнів опромінення населення, рекомендованих МКРЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.1-652.152 + Д221(922.8)13
Шифр НБУВ: РА382310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Лазоренко Т.М. 
Психологічна адаптація до процесу навчання дітей 6 - 8 років із затримкою психічного розвитку: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.08 / Т.М. Лазоренко ; Ін-т дефектології АПН України. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Висвітлено проблему психологічної адаптації до навчання дітей дошкільного і молодшого шкільного віку із затримкою психічного розвитку (ЗПР). Акцентовано увагу на адаптації наукової та міждисциплінарної проблеми, розкрито її зв'язок із психічним здоров'ям, проаналізовані критерії соціально-психологічної адаптації до школи, а також сучасні результати досліджень ЗПР, описано особливості їх прояву. Визначено структурні компоненти механізму психологічної адаптації до навчання у дітей 6 - 8 років із ЗПР, основними компонентами якого є: психічний стан (пізнавальна діяльність та емоційний стан), фізичний та соматичний стани. Виявлено рівні психологічної адаптації у дітей із ЗПР. Проведено апробацію механізму за умов функціонального об'єднання "Школа - дитячий садок". Доведено високу ефективність застосування механізму психологічної адаптації в корекційній роботі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю948.25 + Ч435.91 + Ч435.221
Шифр НБУВ: РА319420 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
5.

Лазоренко О.В. 
Розповсюдження надширокосмугових радіосигналів у навколоземному просторі: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / О.В. Лазоренко ; НАН України. Ін-т радіофізики та електрон. ім. О.Я.Усикова. — Х., 1999. — 14 с. — укp.

Розглянуто особливості розповсюдження надширокосмугових (НШС) сигналів у плазмових середовищах, зокрема, в іоносфері, магнітосфері Землі та міжпланетному середовищі. Запропоновано прості й адекватні моделі НШС сигналів і завади у каналі дистанційного радіозондування. Показано, що основним ефектом при розповсюдженні таких сигналів є їх дисперсійні спотворення, які виникають через наявність у середовищі дисперсій фазової швидкості, поглинання та розсіяння випадковими неоднорідностями концентрації електронів. Дані ефекти оцінено для різних областей навколоземного космічного простору. Рівняння дистанційного радіозондування узагальнено на випадок застосування НШС сигналів. Розраховано оптимальні параметри радіотехнічних систем дистанційного зондування навколоземного космічного простору та планет сонячної системи, в яких пропонується використовувати НШС сигнали.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23с141.25

Рубрики:

      
6.

Лазоренко Т.В. 
Розробка кваліметричних методів оптимізації економічної стратегії товарного виробництва на мікро- і макрорівнях: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Т.В. Лазоренко ; НАН України. Ін-т екон. прогнозування. — К., 2000. — 17 с. — укp.

Наведено результати теоретичних та експериментальних досліджень запропонованих методів регулювання рівня якості продукції в сферах науково-дослідних робіт, управління трудовими ресурсами та маркетингу з метою досягнення оптимальних економічних показників товарного виробництва на мікро- та макрорівнях. На основі запропонованих концепцій розроблено наступні кваліметричні методи оптимізації економічної стратегії товарного виробництва в сферах розробки, виробництва та ринкового обігу продукції, ступінь деталізації яких доведена до аналітичних моделей та методів їх вирішення: метод визначення оптимального рівня якості за принципом рівновитратності, методи оптимізації якості за ринковою ціною та попитом, а також метод кваліметричної оцінки індивідуальної праці в усуспільненому її результаті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-823.2в611
Шифр НБУВ: РА308034 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Лазоренко Л.В. 
Розробка та обгрунтування управлінських рішень в ринкових умовах: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / Л.В. Лазоренко ; УААН. Ін-т аграр. економіки. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано різні концепції управлінських рішень, методи їх розробки, обгрунтування й оцінки. Розглянуто сучасний стан розвитку сільськогосподарського виробництва України. Обгрунтовано необхідність удосконалення технології розробки рішень з метою надання їй універсального характеру і можливості широкого застосування. Технологія включає етапи аналізу ситуації та визначення проблеми; розробки й обгрунтування відповідних рішень; вибору кращого рішення, його аналізу та прийняття; реалізації прийнятого рішення. Здійснено вибір оптимальної комбінації методів аналізу, за допомогою яких можна проаналізувати існуючий стан діяльності будь-якого підприємства; імітаційного моделювання, що дозволяє безпосередньо розробити рішення незалежно від умов господарювання; морфологічного аналізу, який допомагає оцінити розроблене рішення та зробити висновки щодо доцільності його реалізації. Визначено вплив соціально-психологічних аспектів управління на підготовку та реалізацію раціональних управлінських рішень. Обгрунтовано важливість організації виконання прийнятих рішень та необхідність встановлення контролю за своєчасною реалізацією рішень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)210.11 + У9(4УКР-4КИЇ)320-210.11
Шифр НБУВ: РА316471 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Лазоренко О.В. 
Сучасний аналіз та обробка надширокосмугових процесів: автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.03 / О.В. Лазоренко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 36 с. — укp.

Вирішеноно проблему створення та використання нових методів аналізу й обробки надширокосмугових (НШС) процесів і сигналів. З використанням вейвлет-перетворень, адаптивного перетворення Фур'є, нелінійних перетворень класу Коена, а також нового синтетичного методу аналізу сигналів, що названо системним спектральним аналізом, наведено розв'язок задач часо-частотного аналізу, відновлення та виявлення НШС процесів і сигналів на фоні завади. Створено нові класи нелінійних перетворень Кравченка - Вігнера та Чої - Вільямса - Рвачова. Запропоновано нові класи НШС сигналів, зокрема, фрактальні, нелінійні НШС сигнали, НШС сигнали зі змінною середньою частотою, вивчено їх властивості й особливості. Проаналізовано НШС процеси у задачах фізики та радіофізики атмосфери та геокосмосу. Визначено часо-частотні характеристики даних процесів, що є вихідними для побудови їх моделей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В654.13-52,022 + З841-01 +
Шифр НБУВ: РА369694 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Лазоренко В. В. 
Моделювання оцінки фінансової стійкості підприємства сфери послуг / В. В. Лазоренко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню та розробці методичних підходів і практичних рекомендацій щодо моделювання оцінки фінансової стійкості підприємства сфери послуг. У дисертаційній роботі проведено комплексне дослідження проблеми оцінювання фінансової стійкості та реалізовано нові методичні підходи до вирішення оцінки фінансової стійкості підприємства сфери послуг. Досліджено сутність поняття «фінансової стійкості» та систематизовано трактування поняття «фінансова стійкість підприємства сфери послуг». Запропонована формалізація оцінки сезонності за допомогою лінгвістичної змінної-кортежу, яка є узагальненням нечіткої множини. Коефіцієнт регіонального розташування запропоновано розглядати як випадкову величину, розподілену за нормальним законом, де математичне сподівання задає центр розташування, а середньоквадратичне відхилення характеризує відстань від об'єкту до центру розташування. Розроблено економіко-математичну модель процесу оцінки фінансової стійкості шляхом розрахунку інтегрального показника фінансової стійкості підприємства сфери послуг.^UThe dissertation is devoted to theoretical substantiation and development of methodical approaches and practical recommendations for modeling the estimation of financial stability of the enterprise sphere of services. In the dissertation the complex research of the problem of financial stability assessment was conducted and new methodical approaches to the decision of the financial sustainability evaluation of the service sector were implemented. The essence of the concept of "financial stability" is investigated and the concept of "financial stability of the enterprise sphere of services" is systematized. The formalization of the seasonality estimation with the help of a linguistic variable-tuple, which is a generalization of the fuzzy set, is proposed. The regional distribution coefficient is proposed to be considered as a random variable distributed according to the normal law, where the center of the location defines the mathematical expectation, and the mean square deviation characterizes the distance from the object to the center of the location. The economic-mathematical model of the financial stability assessment process is developed by calculating the integral index of financial stability of the service sector enterprise.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Ващенок О. П. 
Управління ресурсним забезпеченням телекомунікаційних підприємств / О. П. Ващенок. — Б.м., 2020 — укp.

Систематизовано наукові підходи до управління ресурснимзабезпеченням з урахуванням особливостей діяльності телекомунікаційнихпідприємств, визначено складові ресурсного забезпеченнятелекомунікаційних підприємств.З метою оцінки рівня ресурсного забезпечення телекомунікаційнихпідприємств розроблено інтегральний показник оцінки рівня ресурсногозабезпечення телекомунікаційних підприємств та здійснено його розрахунокдля ПрАТ «Київстар», ПрАТ «ВФ-Україна» та ПАТ «Укртелеком».Проаналізовано процес управління ресурсним забезпеченнямтелекомунікаційних підприємств та розроблено удосконалений механізм.Запропоновано й обґрунтовано методологічні засади побудовиматематичної моделі ресурсного забезпечення телекомунікаційнихпідприємств та здійснено її практичне застосування для забезпеченнямаксимізації прибутку досліджуваних підприємств.Розроблено стратегію розвитку управління ресурсного забезпеченнятелекомунікаційних підприємств та на її основі модель стратегічногоуправління ресурсного забезпечення телекомунікаційних підприємств звизначенням основних напрямів їх стратегічного розвитку.Запропоновано шляхи покращення кадрової та інформаційноїскладових в системі управління ресурсним забезпеченнямтелекомунікаційних підприємств.^UScientific achievements on the aims filling of the conceptual apparatus inpart of disclosure of the hyphensand “resources”, “resource support”,management of “resource support” and “resource-providing of telecommunicationenterprises management”. From these positions it is proposed the interpretation theessence, content and result of the management of resource providing oftelecommunication enterprises, as one that is based on combining all componentsof resource support and complex management of them and most takes intoaccount the peculiarities of their functioning. This approach will help to expand theopportunities of telecommunication enterprises and to the decision of theircompetitive advantages.It is proved by the fact that the scientific approaches to the systematizationcomponents of the resource providing of telecommunication enterprises areimproved. It was established that for the telecommunication company the mostimportant components of resource provision are: the financial component, thematerial component, the human component and the information component.Generalization of methods and estimations of resource provisionmanagement of telecommunications enterprises made it possible to assert that fortelecommunication companies. There are typical: method of coefficients, methodsof economic and mathematical modeling and method of regression analysis. Themethods considered and their use enable to monitor, analyze and assess the impactof a large number of internal and external factors on the management of theresource providing of telecommunications enterprises in the aspect of thecoordination, increasing the efficiency of management in general, assessment ofcompetitiveness and promising areas of activity.In order to define the importance of each component of the resourceprovision of telecommunications enterprises the resource support Kyivstar,Vodafone-Ukraine and Ukrtelecom. It is determined that the level of resourcesupport of all the studied enterprises is at a sufficient level, and in Kyivstar andVodafone Ukraine. It has a growing trend in the last few years, in Ukrtelecomthere is a decreasing trend.Analysis of the resource - management system of telecommunications enterprises that all the enterprises in the system of management their resourceprovision is implemented by complex main divisions of enterprises, including theFinancial Department, the Department of Human Resources, the TechnicalDepartment, the Marketing Department, the Administrative and EconomicDepartment.It is argued that the profit is the deciding factor of any enterprises,including telecom, which, in the case of high positive importance, provides thehighest level of enterprise efficiency. In accordance this, the methodology formaximizing profits through a built mathematical model of optimization of resourcesupport, based on the use of regression analysis and linear programming methods.A conceptual approach to the formation of a strategy for the resourceproviding of telecommunication companies, which is based on basic principles,outlines the fundamental characteristics of resource provision management in thecontext and specifics of telecommunication enterprises activity and reveals it is acomplex contradictory constructions are offered.It is noted that management of resource providing of telecommunicationsenterprises has significant drawbacks, which consist in imperfection of personneland information components of telecommunication enterprises. Directions ofimprovement of personnel and information components of telecommunicationenterprises are suggested, in particular proved that the most expedient is theimplementation of qualitative estimation of personnel and non-financial motivationof employees by providing more flexible work schedule and usage ofpsychological management methods.Recommendations of improvement of the information component oftelecommunication enterprises provide for clear regulation of information receiptto the relevant structural subdivisions in order to prevent its distortion and ensurecompleteness and timeliness of necessary information


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Сухачова О. О. 
Організація процесу розробки та прийняття управлінських рішень підприємств зв'язку. / О. О. Сухачова. — Б.м., 2020 — укp.

Систематизовано наукові здобутки до процесу розробки та прийняттяуправлінських рішень з урахуванням особливостей діяльності підприємствзв'язку, визначено основні етапи технології розробки та прийняттяуправлінських рішень підприємств зв'язку.Здійснено оцінку ефективності управління, технології розробки таприйняття управлінських рішень та прийнятих управлінських рішень уПрАТ «Київстар», ПрАТ «ВФ-Україна» і ТОВ «Lifecell». Проаналізованопроцес розробки та прийняття управлінських рішень підприємств зв'язку.Запропоновано й обґрунтовано методологічні засади побудовиоптимізаційної моделі процесу розробки та прийняття управлінських рішеньпідприємств зв'язку та здійснено її практичне застосування для забезпеченнямаксимізації рентабельності діяльності досліджуваних підприємств.Розроблено концептуальний підхід до розробки та прийняттястратегічних управлінських рішень підприємств зв'язку, який ґрунтується нанаріжних принципах, що окреслюють фундаментальні характеристикистратегічного управління у контексті специфіки діяльності підприємствзв'язку. Визначено складові процесу розробки та прийняття якісних таефективних управлінських рішень підприємств зв'язку.^UThe generalization of models and methods of for the developingdevelopment and amaking doption of managerial decisions of communicationsenterprises of communication gave an opportunitymade it possible to arguethat typical methods for the development and adoption of managerial decisions ofcommunications enterprises Typical are as follows: methods of expertassessments, the “goal tree” method of "goal tree", Monte Carlo method,morphological analysis, correlation analysis, factor analysis, method of analogyand intuition, methods of economic and mathematical modeling and method ofstrategic management.The peculiarities features of the development and adoption of managerialdecisions of communications enterprises, one of which is the adoption of hightech decisions solutions aimed at constantly improvement improving of thefunctioning of communications enterprises, and which defines determines theirstrategic directions of activity in order to achieve the maximum level of theirdevelopment, have been justified.It was foundhas been established that the process of developing and adoptingmanagerial decisions of communications enterprises is carried out at all levels ofthe enterprise management system, where each division unit is responsible for aspecific area of work and within which the acceptance of a particular decision ismade.In order to determine the effectiveness of the technology strategy ofdevelopment and adoption of managerial decisions of communications enterprisesand the effectiveness of the management managerial decisions, their theassessment of the latter has been carried out was made at Kyivstar, VodafoneUkraine and Lifecell. It is determinedwas established that the efficiency of thetechnology strategy of development and acceptance adoption of managerialdecisions of the communications enterprises is was at a sufficient level in the rangeof 0.5-0.8., Aas for the effectiveness of tThe managerial decisions,, are quiteeffective in Kyivstar and Vodafone Ukraine. They are quite effective, as they help to increase profitability and overall efficiency of the enterprises: the profitability ofenterprises from year to year grows every year and it isis 0.84 for Kyivstar in 2018compared to 0.31 in 2016 - 0.31, and for Vodafone Ukraine, it is -15% comparedto 10% in 2016 - 10%. Lifecell is unprofitable, but the efficiency of the managerialdecisions can not be considered low, because since the company''s damage islossesare connected the result of with the direction of funds in ensuring its thecompetitiveness of the company, which allowed the companyit to remain in thetelecommunication services market of telecommunication services.Correlation analysis of the influence of taken managerial decisions oneffective indicators of activity the performance of communications enterprises ofcommunication has shown, that in all the enterprises surveyedsubject to study, thecorrelation dependence between the relevant decision to change tariffs and theprofitability of activity and profit of the enterprise is quite close and is on averageforamounts to 0.8 on average for 3 years 0.8.It is has been argued substantiated that profitability is the deciding decisivefactor in assessing evaluating the effectiveness of any enterprises, includingcommunications enterprises. According to thisConsequently, the a methodologyhas been proposed of for optimization optimizing of the technology ofdevelopment and adoption of decision -makingmanagerial decisions ofcommunications enterprises with the a target function, namely, the is offeredmaximizingation of profitability on the basis of the optimization ofcommodityproduct-market strategy, financial assets and funding sources of theenterprise.A conceptual approach to the development and adoption of strategicmanagerial decisions of communications enterprises is has been proposed, basedon the cornerstones ofkey principles that outlininge the fundamental characteristicsof strategic governance management in the context and of specifics ofcommunications enterprises.. Strategic decisions are based developed based on theestimation of the enterprise''s activity, which is based on the methods of strategicplanning, in particular, the SPG lifecycle matrix.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Онищенко А. А. 
Фрактальний аналіз в методах дистанційного радіозондування геокосмосу: автореферат дис. ... к. ф.-м. н. : 01.04.03 / А. А. Онищенко. — Б.м., 2023 — укp.

Розв’язано задачу підвищення інформативності методів дистанційного радіо-зондування для радіофізичних досліджень геокосмосу за рахунок використання методів фрактального та мультифрактального аналізів. Запропоновано нові комплексні методи фрактального аналізу сигналів і процесів – узагальнений фрактальний аналіз, динамічний фрактальний аналіз і метод коригуючої функції. Із використанням створених нових модельних монофрактальних і мультифрактальних сигналів продемонстровано особливості, переваги та недоліки нових методів. Розроблено оригінальні алгоритми моно- та мультифрактального аналізу. З їх використанням проведено дослідження фрактальних характеристик реальних експериментальних даних, отриманих в методах дистанційного радіозондування геокосмосу. Проаналізовано унікальні реєстрації гравітаційних хвиль, інфразвукових хвиль, що виникли під час падіння Челябінського метеороїда, а також часові варіації електромагнітного поля Землі, що спостерігалися під час надпотужної геокосмічної бурі 7 – 8 вересня 2017 р. та потужного землетрусу у Туреччині 20 січня 2020 р., оцінено низку фрактальних і мультифрактальних характеристик відповідних сигналів і процесів. Досліджено дисперсійні спотворення високочастотних фрактальних надширокосмугових сигналів, що виникають під час їх поширення у навколоземному середовищі.^UThe problem of increasing the informativeness of remote radio sounding methods for radiophysical investigations of the geospace by using fractal and multifractal analysis methods has been solved. New complex methods of fractal analysis of signals and processes, namely the generalized fractal analysis (GFA), the dynamic fractal analysis (DynFA) and the corrective function (CF) method are proposed. The GFA method significantly exceeds other existing methods of monofractal analysis in terms of informativeness, as it offers the study of sixteen characteristics instead of the traditional two or three similar ones. The DynFA method for the first time combines the capabilities of the fractal and time-frequency analysis methods, and the estimates obtained in one of them are used to improve the results of the other. Being a universal method, the CF method allows to increase the accuracy of the assessment of fractal and multifractal characteristics of the investigated signals and processes in the methods of fractal and multifractal analyzes. Using the created new model monofractal and multifractal signals, the features, advantages and disadvantages of the new methods are demonstrated.Using the WTMM and MF DFA methods, as well as new numerical characteristics based on the function of the multifractal spectrum (the asymmetry coefficient and the index of its relative width, as well as the dimension of the multifractal support), a multifractal analysis of a set of original fractal and multifractal signal models was performed. New convenient formats for presenting analysis results have been developed. Features of multifractal analysis of monofractal, multifractal and non-fractal signals and processes are identified, appropriate recommendations for practitioners are formulated.Original algorithms for mono- and multifractal analysis have been developed. With their application, a study of the fractal characteristics of experimental data obtained in the methods of remote radio sounding of the geospace was performed. Being generated by a unique powerful natural ultra-wideband process with changing mean frequency (ChMF UWB), the gravitational wave signals were appeared to be fractal UWB (FUWB) ones with complex non-stationary multifractal structure. However, currently, it is not possible to unequivocally state whether the received fractal component is part of the gravitational wave signal or whether it is noise of a completely different physical origin.Both the direct and the reversed signals of the infrasound waves that occurred during the fall of the Chelyabinsk meteoroid were found to contain a pair of the fractal ChMF UWB processes with complex non-stationary multifractal structure. Being multifractal, all four ChMF UWB processes were appeared to be almost anywhere antipersistent. Most likely, the first processes in each pair are related to the generation and propagation of an explosive shock wave, and the second processes are explained by the generation and propagation of a ballistic wave.The temporal variations of the Earth's electromagnetic field that were observed during the super-powerful geospace storm on September 7-8, 2017 were found to contain several ultra-short and ChMF UWB processes with typical multifractal structure and therefore they can be classified as the FUWB processes. All disturbances detected were appeared to be multifractal and almost anywhere antipersistent. The temporal variations of the Earth's electromagnetic field that were detected during the powerful earthquake in Turkey on January 20, 2020 were shown to be the FUWB processes. Peculiarities of the temporal dynamics of fractal and multifractal characteristics, which may be associated with the harbingers of earthquakes, have been revealed.Dispersion distortions of high-frequency fractal ultra-wideband signals that occur during their propagation in the near-to- Earth space have been investigated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського