Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (126)Книжкові видання та компакт-диски (82)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>A=ЛИМАРЕНК$<.>+<.>A=ГАНН$<.>+<.>A=СТАНІСЛАВІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Лимаренко Р.А. 
Властивості сингулярної компоненти дифракційного поля та її застосування в задачах дифракції: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Р.А. Лимаренко ; НАН України. Ін-т приклад. оптики. — К., 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Висвітлено розвиток нового підходу до аналітичного та експериментального досліджень явищ дифракції, що базується на новій хвильовій інтерпретації строгого розв'язку Зоммерфельда задачі дифракції плоскої хвилі на напівплощині. Основою підходу є виділення сингулярної компоненти дифракційного поля, яка містить в собі практично всю інформацію про виникаючий хвильовий процес. Проаналізовано просторову структуру дифракційного поля з використанням дислокацій хвильового фронту, оптичних вихорів сингулярної компоненти поля. Виявлено закономірності еволюції лінійних дислокацій за умов трансформації апертури від кругової до еліптичної та більш складної. Отримано компактний розв'язок задач дифракції довільно нахиленої плоскої хвилі на щілині та смужці з точним врахуванням граничних умов на поверхні екрану та досліджено структуру притиснутого поля, яке відіграє важливу роль у формуванні дифракційного поля поблизу краю перешкоди. Досліджено формування ближнього та дальнього поля у разі дифракції лазерних пучків на напівплощині, симетрію дальнього поля за різним ступенем перекриття дифракційним екраном ерміт-гауссового пучка. Запропоновано метод побудови розв'язку задачі дифракції плоскої хвилі на довільній двовимірній ідеально провідній апертурі без параксіального наближення. На його базі створено алгоритм розрахунку дифракційного поля та проведено комп'ютерне моделювання й експериментальне дослідження дифракції лазерних пучків на амплітудно-фазових масках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.92,022
Шифр НБУВ: РА314285 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Ганначенко С.Л. 
Економічна роль держави у формуванні українсько-російських торговельних відносин в агропродовольчій сфері: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / С.Л. Ганначенко ; НАН України. Ін-т екон. прогнозування. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено економічну роль держави у розвитку українсько-російських торговельних відносин в агропродовольчій сфері. Запропоновано шляхи їх активізації та раціоналізації. Обгрунтовано концептуальні засади державного впливу на формування та розвиток зовнішньої торгівлі, систематизовано основні методи та інструменти державного регулювання. Проаналізовано питання формування експортного потенціалу АПК України на російському напрямі, тенденції розвитку експортно-імпортних операцій в агропродовольчій сфері й основні правові документи щодо їх регулювання. Досліджено спільні та відмінні погляди України та Росії у процесі приєднання до СОТ щодо питань внутрішньої державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників, рівня імпортних тарифів та експортних субсидій. Запропоновано можливий сценарій подальшого розвитку українсько-російських торговельних відносин після вступу обох держав до СОТ. З метою підвищення конкурентоспроможності агропродовольчої продукції сформовано відповідні заходи державного впливу. Проаналізовано Угоду про Єдиний економічний простір (ЄЕП) та визначено напрями спільної аграрної політики країн-учасниць ЄЕП з метою активізації українсько-російської торгівлі у даній сфері.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843.9 + У9(4РОС)843.9 +
Шифр НБУВ: РА334195

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Лимаренко О.А. 
Контрадикторні відношення у складному реченні сучасної англійської мови: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О.А. Лимаренко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано контрадикторне речення (КР) сучасної англійської мови у двох його структурно-семантичних виявах - протиставному паратаксисі та допустовому гіпотаксисі. Визначено номінативний діапазон контрадикторності. Описано логіко-смисловий патерн. Обгрунтовано методику дослідження КР у когнітивно-функціональній системі координат. Організовано функціонально-семантичне поле КР з виокремленням домінантної, приядрової та периферійної зон, з якими корелюють певні функціонально-семантичні типи КР. Встановлено номенклатуру інваріантних моделей, що відбиває номінативний потенціал КР сучасної англійської мови. Описано предикативну мережу КР з акцентуванням їх темпоральної, модальної та персональної специфіки, завдяки якій уможливлюються процеси синтаксичної модифікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-221
Шифр НБУВ: РА373503 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Лимаренко О.М. 
Моделювання і методи розрахунку корпусних деталей верстатів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.02 / О.М. Лимаренко ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2008. — 23 с. — укp.

Виконано експериментальні дослідження напружено-деформованого стану тонкостінних деталей верстатів відкритого та замкнутого профілів. Розроблену методику експериментальних досліджень можна використовувати для визначення полів напружень і деформацій за заводських і лабораторних умов. Одержано рішення для тонкостінного стрижня за спільної дії вигину та крутіння за методом межових елементів. Одержано рішення задачі Коші для крутильних коливань тонкостінного стрижня з урахуванням всіх членів рівняння стиснутого крутіння В.З.Власова. Показано використання одержаних результатів у задачах динаміки крутильних коливань тонкостінних конструктивних елементів верстатів за алгоритмом методу межових елементів. Розроблено та реалізовано у програмному комплексі ANSYS методику статичного та динамічного аналізу елементів несучої системи верстатів. Створено пакет прикладних програм, що реалізують розроблені алгоритми методу межових елементів для розрахунку корпусних деталей верстатів щодо міцності, жорсткості і динаміки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К63-52-02 + К63-52-041.81 +
Шифр НБУВ: РА355178

Рубрики:

      
5.

Лимаренко І.В. 
Пошук потенційних міотропних детрузороселективних сполук в ряду похідних гуанідину: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / І.В. Лимаренко ; Ін-т фармакології та токсикології АМН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проаналізовано результати дослідження за умов in vitro наявності спазмолітичних і вазодилататорних властивостей у нових фторовмісних похідних гуанідину. Вперше визначено найбільш селективну відносно детрузора речовину PF-5, яка пригнічує скорочувальну активнсть сечового міхура в дослідах на тваринах. Показано, що в механізм спазмолітичної дії нового фторовмісного похідного гуанідину речовини PF-5 залучена активація АТФ-залежних калієвих каналів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-29 гуанідин +
Шифр НБУВ: РА341587

Рубрики:

      
6.

Лимаренко Ю.О. 
Урахування поверхневих пошкоджень пластинчастих елементів конструкції на основі дискретних моделей суцільних середовищ: автореф. дис... канд. техн. наук: 01.02.04 / Ю.О. Лимаренко ; Запоріз. нац. техн. ун-т. — Запоріжжя, 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив пошкоджень на динамічні макрохарактеристики напружено-деформованого стану пластинчастих елементів конструкції. Описано динаміку пластинки з пошкодженням за допомогою пружинно-масової решітки та запропонованої нестаціонарної двомасової моделі пошкодження, яка враховує ударну взаємодію берегів тріщини за їх циклічного змикання та розмикання. Запропонована методика передбачає послідовне застосування матричних методів аналізу коливань з подальшим уточненням динамічних параметрів вібрацій на базі нестаціонарної моделі пошкодження. Такий підхід дозволяє одночасно враховувати зміни власних частот і форм коливань, появу вищих гармонік і зумовлену пошкодженням зміну напружено-деформованого стану пластинки. У аспекті вібродіагностики найбільш чутливим до пошкоджень виявлено суперрезонансний режим коливань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.6,022 +
Шифр НБУВ: РА357436

Рубрики:

      
7.

Ганніченко 
Формування комунікативної компетенції майбутніх економістів засобами дидактичної гри у процесі мовної освіти: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Тетяна Анатоліївна Ганніченко ; Херсонський держ. ун-т. — Херсон, 2009. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-913-2 + Ш143.21-913-2
Шифр НБУВ: РА365838

Рубрики:

      
8.

Лимаренко Л.І. 
Формування педагогічної майстерності майбутніх учителів художньої культури (на прикладі вивчення циклу театральних дисциплін): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Л.І. Лимаренко ; Ін-т педагогіки і психології проф. освіти АПН України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу філософської, психологічної, педагогічної, культурологічної, мистецтвознавчої, методичної літератури виявлено специфіку формування педагогічної майстерності вчителів художньої літератури, доведено необхідність засвоєння знань своєрідної, унікальної мови культури, уміння інтерпретувати зміст різних художніх творів шляхом розкриття суті художніх образів. На підставі розгляду навчально-виховних можливостей театрального мистецтва та визначення структурних компонент педагогічної майстерності вчителя виявлено потужний потенціал формування педагогічної майстерності майбутніх учителів художньої культури. Створено освітньо-кваліфікаційну характеристику сучасного вчителя художньої культури, визначено основні вимоги щодо його педагогічної майстерності вчителів мистецького фаху. Розроблено організаційно-методичну систему формування педагогічної майстерності даних вчителів та експериментально перевірено її ефективність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.5 + Щ33р(4УКР)3-3 + Ю81,1р(4УКР)3-3 +
Шифр НБУВ: РА328520

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Лимаренко М.П. 
Характеристика клініко-морфофункціональних порушень шлунка і дванадцятипалої кишки та методи їх корекції при первинному гломерулонефриті у дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / М.П. Лимаренко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Наведено результати дослідження клініко-морфофункціонального стану верхнього відділу травного каналу в дітей, хворих на первинний гломерулонефрит за допомогою езофагогастродуоденоскопії, ендоскопічної базальної pH-метрії, уреазного тесту та гістоморфологічного вивчення біоптату слизової оболонки антрального відділу шлунка. Встановлено, що ступінь ушкодження органів гастродуоденальної зони не залежить від клініко-лабораторного варіанта гломерулонефриту та пов'язаний зі ступенем активності основного захворювання, функціональними можливостями нирок, тривалістю використовуваної патогенетичної терапії та інфікованістю Helicobacter pylori. Розроблено способи диференційованої медикаментозної корекції виявлених морфофункціональних розладів шлунка та дванадцятипалої кишки в дітей, хворих на первинний гломерулонефритом з використанням препаратів "Фосфалюгелю" та "Смекти".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.414.011-37 + Р733.413.2-3
Шифр НБУВ: РА315413 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Лимаренко В. В. 
Інформаційна система підтримки рішень для автоматизації створення технологічних процесів механообробки деталей високоточного обладнання / В. В. Лимаренко. — Б.м., 2019 — укp.

Робота присвячена вирішенню сучасного завдання – розробці інформаційної системи підтримки рішень для автоматизації створення технологічних процесів механообробки деталей високоточного обладнання, що складається з трьох підсистем – інформаційної підсистеми автоматизованого створення структури технологічного процесу механообробки деталей високоточного обладнання; інформаційної підсистеми оптимізації параметрів операцій ТП обробки різанням з урахуванням накопичення зносу інструменту та підсистеми контролю та корегування операційних параметрів. Завдання проектування структури технологічних процесів вирішене з використанням методів декомпозиції, послідовного ієрархічного синтезу та методів штучного інтелекту – продукційних правил. Завдання визначення оптимальних параметрів операцій точіння і фрезерування вирішене в багатокритерійній постановці за цільовими функціями: собівартість операції, питомі енерговитрати на операцію та продуктивність операції, з урахуванням зносу інструменту, що накопичується у часі, шляхом пошуку Парето-оптимального рішення з використанням генетичних алгоритмів та штучних нейронних мереж з урахуванням технічних та технологічних вимог та обмежень. Показане проектування технологічного процесу на прикладі виготовлення виробу «Корпус фільтру» з урахуванням технологічних обмежень, експлуатаційних вимог, та надані рекомендації по оптимальним параметрам операцій механообробки металів при виготовленні деталей високоточного обладнання.^UThe work is devoted to the solution of the modern problem – development of an information system of decision support for automation of the production of technological processes for the machining of high precision equipment parts, which consists of three subsystems – a information subsystem of the automated creation of the structure of the technological process of machining of parts for precision equipment; information subsystem of optimization the parameters of the TP operations of cutting by considering the accumulation of tool wear and subsystem of control and correction of operating parameters. The task of designing the structure of technological processes is solved by using the decomposition methods, sequential hierarchical synthesis and methods of artificial intelligence – the production rules. The task of determining the optimal control parameters for turning and milling operations is solved in a Зmulti-criterion setting for target functions: the prime cost of operation, specific energy costs per transaction and performance of the operation, considering the wear of the tool that is accumulated in the time, by finding a Pareto-optimal solution with using genetic algorithms and artificial neural networks with considering technical and technological requirements and constraints.For the first time, specialized knowledge bases have been developed on the basis of information technologies, namely methods of artificial intelligence using production logic to determine the structure of the technological process and artificial neural networks.The model of the informational subsystem of the automated creation of an optimal structure of the technological process of machining by cutting high precision equipment parts has been improved. The model of the informational subsystem of parametric optimization for the search of modes of operations of optimal technological processes of cutting is improved. The model of information subsystem of parametric optimization of parameters of operations of cutting operations has received further development.The design of the technological process on the example of the manufacturing of the product «Filter housing» with considering technological constraints is shown, operational requirements, and recommendations are given on optimal control of operations of metals machining in the manufacturing of parts of high precision equipment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Лимаренко О. М. 
Тепломасообмін у вентильованих шарах огороджуючих конструкцій будинків і споруд / О. М. Лимаренко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена теоретичному та експериментальному дослідженню процесів тепломасообміну, що відбуваються в огороджуючих конструкціях будинків та споруд, а саме: дослідженню процесів нагрівання, елементів вентильованих каналів; визначенню втрат тепла в цих елементах; обґрунтуванню вибору способу теплового захисту огороджуючих конструкцій; розробці математичних моделей процесу теплообміну та методики визначення основних технологічних параметрів; розробці перспективних технологій теплового захисту будівель та енергетичного обладнання; розробці комплексної методики теплового захисту та енергозберігання будинків і споруд. Експериментально досліджені процеси теплообміну та вологопроникнення в різних огороджуючих конструкціях, як в натурних об'єктах, так і на спеціально створених лабораторних стендах. Розроблена експериментальна установка, яка дозволила визначити основні закономірності теплопередачі у вертикальних вентильованих каналах, на основі яких отримані дані, що дозволяють здійснити оцінку теплообмінних характеристик цих каналів, необхідних для технологічних розрахунків. Створена комплексна математична модель тепловологісного режиму будівлі, а також методика керування енергозабезпеченням будинків, що дає можливість визначити основні енергетичні характеристики.^UThe thesis is devoted to theoretical and experimental research of heat and mass transfer processes occurring in the protective structures of buildings and constructions, namely: the study of heating processes, elements of ventilated channels; determination of heat loss in these elements; justification of the choice of the method of thermal protection of enclosing structures; development of mathematical models of the heat transfer process and methods for determining the basic technological parameters; development of promising technologies for thermal protection of buildings and power equipment; the development of an integrated method of thermal protection and energy saving of buildings and structures. The processes of heat transfer and moisture penetration in various enclosing structures, both in real locations and specially created laboratory stands, have been experimentally studied. An experimental facility has been developed, which allowed defining the basic laws of heat transfer in vertical ventilated channels, on the basis of which data were obtained that allowed assessment of the heat transfer characteristics of these channels, necessary for technological calculations. A complex mathematical model of the heat-moisture regime of the building was created, as well as the method of managing the energy supply of houses, which makes it possible to determine the main energy characteristics.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Лимаренко В. І. 
Формування методичної компетентності майбутнього керівника вокального ансамблю на засадах ед’ютейнменту: автореферат дис. ... д.філософ : 011 / В. І. Лимаренко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена проблемі формування методичної компетентності майбутнього керівника вокального ансамблю на засадах ед’ютейнменту.Встановлено, що розв’язання означеної проблеми потребує вивчення відповідної педагогічної, психологічної, музично-педагогічної, філософської та мистецтвознавчої літератури. Виявлено, що педагогічні погляди на розуміння сутності формування методичної компетентності, методики роботи з вокальним ансамблем та використання засад ед’ютейнменту мають спільні й відмінні положення.Розмежовано сутність понять «компетентність», «професійна компетентність» та «методична компетентність». Досліджено складові методичної компетентності, якими має володіти майбутній керівник вокального ансамблю, а саме: володіння методикою постановки голосу, методами розвитку вокальної техніки, культури співу, творчого потенціалу співака; знання принципів класифікації співацьких голосів та вміння правильно визначити тип голосу співака; готовність проєктувати вокально-педагогічний репертуар для різних типів співацьких голосів (дитячих, дорослих); володіння методикою роботи над вокальними вправами, вокалізами, вокальними творами різної форми, жанру, стилю; здатність застосовувати набуті знання і навички в процесі викладання сольного співу у початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладах.^UDissertation dedicated to the problem formation methodical competence of the future head of the vocal ensemble on the basis of education.It is established that solution specified problems needs study corresponding pedagogical, psychological, music-pedagogical, philosophical and art studies literature . It was found that pedagogical views on understanding entities formation methodical competencies, methods of working with a vocal ensemble and using the principles of edutainment have common and excellent position.The essence of the concepts "competence", "professional competence" and "methodological competence" is delineated. The components of methodical competence, which the future leader of a vocal ensemble should possess, were studied, namely: in improving the technique of voice production, methods of developing vocal technique, singing culture, and the singer's creative potential; knowledge of the principles of classification of singing voices and the ability to correctly determine the type of a singer's voice; willingness to design a vocal-pedagogical repertoire for different types of singing voices (children's, adults); mastering the methodology of working on vocal exercises, vocalizations, vocal works of various forms, genres, and styles; the ability to apply acquired knowledge and skills in the process of teaching solo singing in primary specialized art educational institutions .


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Лимаренко Ю. С. 
Запобігання і протидія домашньому насильству за матеріалами Харківського регіону: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / Ю. С. Лимаренко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено кримінологічному дослідженню домашнього насильства та негативних тенденцій у його розвитку в умовах Харківського регіону, розробці нових і конкретизації існуючих заходів загальносоціального й спеціально-кримінологічного запобігання та протидії йому на основі виявлених детермінаційних чинників. У дисертації надано характеристику соціально-економічних та інших ознак Харківського регіону, які ілюструють можливість вивчення детермінаційних чинників домашнього насильства на його прикладі із подальшим застосуванням результатів дослідження на території всієї України. Помітне зростання кількості сімей, які проживають без офіційної реєстрації шлюбних відносин та збільшення випадків розлучень на території Харківського регіону укріплює постулати безвідповідального ставлення до родинних зобов’язань. Безробіття негативно впливає на сімейні відносини. Бідність, неможливість забезпечити своїх дітей речами першої необхідності є конфліктогенними факторами, які сприяють вчиненню домашнього насильства в регіоні та всій країні. Достатньо стабільні показники насильницької злочинності та низький ступінь виявлення правопорушників вкотре підтверджують необхідність розробки заходів запобігання і протидії на основі матеріалів Харківського регіону.?При дослідженні стану домашнього насильства в Харківському регіоні було виділено такі особливості. За період 2016 – 2021 років кількість зареєстрованих випадків вчинення домашнього насильства збільшилась майже вдвічі. На нашу думку, невпинне зростання динаміки домашнього насильства в Харківському регіоні та Україні є закономірним наслідком криміналізації домашнього насильства, створення спеціалізованих підрозділів у складі Національної поліції України та карантинних обмежень, введених внаслідок пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19. У 2020 році відмічено тенденцію до збільшення кількості засуджених осіб за вчинення кримінальних правопорушень, пов’язаних із домашнім насильством. У більшості досліджених випадків спостерігається поєднання двох форм домашнього насильства (фізичного і психологічного) та вчинення домашнього насильства переважно у вечірній і нічний час доби. Характерна для домашнього насильства приватність підтверджена вчиненням злочину в межах місця проживання жертви чи кривдника (84 %). З’ясовано, що майже половину фактів вчинення домашнього насильства кваліфіковано як проступок, котрий передбачено ст. 125 Кримінального кодексу України «Умисне легке тілесне ушкодження» та лише 4 % за спеціальною ст. 1261 «Домашнє насильство». Домашнє насильство у Харківському регіоні відзначається середнім рівнем латентності.У дисертації надано типовий портрет кривдника – це особа чоловічої статі, від 35 до 39 років, з середньою освітою, у якого переважно відсутнє постійне місце роботи, або який має тимчасовий заробіток, перебуває в офіційних або фактичних шлюбних відносинах, та який вчинив домашнє насильство. Систему детермінант домашнього насильства досліджено за трьома рівнями: макрорівнем, мезорівнем та мікрорівнем. На макрорівні вчиненню домашнього насильства сприяють: соціально-економічна нестабільність в державі; триваючі збройні конфлікти; достатньо високий рівень безробіття в регіоні; стереотипні патріархальні соціальні переконання та слабкі темпи утвердження гендерної рівності. Мезорівень представлений: негативним впливом девіантної поведінки у батьківській сім’ї кривдника на формування його особистості; відсутність власного житла та необхідність уживатися в одному приміщенні з іншими родинами; ворожим ставленням батьків до пари своєї дитини та їх систематичне втручання в життя подружжя; алкогольна / наркотична залежність членів сім’ї. Індивідуальний рівень чинників включає в себе: агресивність та запальний характер кривдника; наслідки впливу попередніх судимостей засуджених і їх перебування певний час в установах виконання покарань; занижена або завищена самооцінка аб’юзера і як наслідок ревнощі з його боку та бажання самоствердитись за рахунок більш слабшої близької особи. За результатами проведеного дослідження представлено комплекс заходів загальносоціального запобігання домашньому насильству, котрі спрямовано на: стабілізацію соціально-економічного становища регіону шляхом зменшення рівня безробіття та алкоголізації населення; підвищення правової культури суспільства; забезпечення належної ресоціалізації осіб, звільнених з місць несвободи, та впровадження різних форм державної та регіональної підтримки інституту сім’ї. ?Заходи спеціально-кримінологічного запобігання домашньому насильству в Харківському регіоні розроблено з урахуванням детермінаційного комплексу чинників за трьома напрямами: кримінологічної профілактики, відвернення та припинення кримінальних правопорушень.^UThe dissertation is devoted to the criminological study of domestic violence and its negative development trends in the conditions of the Kharkiv region, the development of new and specification of existing measures of general social and special criminological prevention and countermeasures based on the identified determining factors that cause the emergence and development of this criminal phenomenon.?The dissertation provides a description of the socio-economic and other characteristics of the Kharkiv region, which illustrate the possibility of studying the determinants of domestic violence on the example of the Kharkiv region and applying the results of the study to the entire country, since its features are manifested in almost every settlement of Ukraine. A significant increase in the number of families living without official registration of marriage relations and an increase in the number of divorces in the territory of the Kharkiv region reinforces the postulates of an irresponsible attitude towards family obligations. Unemployment negatively affects family relations. Poverty, the inability to provide one's children with basic necessities are conflict-causing factors that contribute to the perpetration of domestic violence in the region and the entire country. Sufficiently stable indicators of violent crime and the low degree of detection of offenders once again confirm the need to develop prevention and countermeasures based on the materials of the Kharkiv region.?When investigating the state of domestic violence in the Kharkiv region, the following features were highlighted. During the period 2016 - 2021, the number of registered cases of domestic violence almost doubled. In our opinion, the constant growth of the dynamics of domestic violence in the Kharkiv region and Ukraine is a natural consequence of the criminalization of domestic violence, the creation of specialized units within the National Police of Ukraine and quarantine restrictions introduced as a result of the acute respiratory disease pandemic COVID-19. In 2020, a trend towards an increase in the number of persons convicted of criminal offenses related to family violence was noted in the Kharkiv region.?There is a combination of two forms of domestic violence and it was committed in the evening and at night in most investigated criminal cases. It was found that almost half of the cases of domestic violence were classified as a misdemeanor, which is provided for in Art. 125 of the Criminal Code of Ukraine «Intentional minor bodily injury» and only 4% under special Art. 1261 of the Criminal Code of Ukraine «Domestic violence». Domestic violence in the Kharkiv region is characterized by an average level of latency.?The dissertation provides a typical portrait of the abuser - he is a male person, aged 35 to 39, with a secondary education, who mostly does not have a permanent job, or who has a temporary job, is in an official or de facto marital relationship, and who committed domestic violence.?The system of determinants of domestic violence in the Kharkiv region was studied at three levels: macro level, meso level and micro level (individual level). At the macro level, the perpetration of domestic violence is facilitated by: socio-economic instability in the state; active armed conflicts; sufficiently high level of unemployment in the region; stereotypical patriarchal social beliefs and weak pace of establishing gender equality. The meso level is represented by: the negative impact of deviant behavior in the abuser’s parental family on the formation of his personality; lack of own housing and the need to get along in the same room with other families; the hostile attitude of parents towards their child's couple and their systematic interference in the lives of spouses; alcohol / drug addiction of family members. The individual level includes: aggressiveness and hot-tempered nature of the abuser; the consequences of the influence of previous convictions of convicts and their stay for a certain time in institutions for the execution of punishments; underestimated or overestimated self-esteem of the abuser and, as a result, jealousy on his part and the desire to assert himself at the expense of a weaker loved one. ?Based on the results of the research, a set of measures for general social prevention of domestic violence is presented, which are aimed at: stabilizing the socio-economic situation of the region by reducing the level of unemployment and alcoholism of the population; improving the legal culture of society; ensuring the proper resocialization of persons released from prisons and implementing various forms of state and regional support for the institution of the family. ?Measures of special criminological prevention of domestic violence were developed taking into account a deterministic set of factors in three directions: criminological prophylactic measures, prevention and termination of criminal offenses.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського