Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (149)Книжкові видання та компакт-диски (167)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>A=ЛЮТИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Лютик Т.В. 
Економіко-організаційний механізм функціонування особистих селянських господарств: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Т.В. Лютик ; Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В.Докучаєва. — Х., 2006. — 21 с. — укp.

Розкрито сутність відносин власності та розглянуто форми їх прояву. Досліджено взаємозв'язок приватної власності на засоби виробництва та результати праці з приватними формами господарювання. Виявлено основні ознаки, елементи та чинники розвитку особистих селянських господарств Полтавської області. Розглянуто проблеми їх функціонування та проведено соціально-економічний аналіз стану та перспектив розвитку за умов ринкових відносин. Проведено класифікацію особистих селянських господарств залежно від кількості осіб у родині та наявності працюючих. Запропоновано новий підхід щодо обліку витрат праці в особистих селянських господарствах. Розраховано рівень самозабезпечення власників особистих селянських господарств продукцією сільськогосподарського виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-4ПОЛ)324 + У9(4УКР-4ПОЛ)324
Шифр НБУВ: РА346189

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Лютий П. В. 
Закономірності впливу технологічних параметрів на властивості композиційних матеріалів із деревинних відходів і термопластичних полімерів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.23.06 / П. В. Лютий ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2011. — 21 с. — укp.

Вперше встановлено закономірності впливу рецептурних та режимних параметрів виготовлення на фізико-механічні показники деревинно-полімерних плит (ДПП) плоского способу пресування. Вперше одержано математичну модель розрахунку тривалості прогрівання деревинно-поліметричного пакета на необхідну глибину до заданої температури залежно від типу та частки термопластичного полімеру, частки деревинних частинок, а також температури пресування. Встановлено закономірності впливу вмісту деревинних частинок, щільності плит, температури та тривалості пресування. Розроблено рекомендації щодо застосування ДПП на основі різних модифікувальних сумішей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М133.6
Шифр НБУВ: РА379195 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Лютий О.П. 
Методи оцінювання параметрів несиметрії і несинусоїдальності режимів у системах електропостачання з різкозмінним навантаженням: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.02 / О.П. Лютий ; НАН України. Ін-т електродинаміки. — К., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Розглянуто методи оцінювання електромагнітної сумісності (ЕМС) за температурою додаткового перегріву, скороченням терміну служби і втратами активної потужності. Запропоновано динамічні моделі ЕМС за несиметрією і несинусоїдальністю напруги, які враховують теплову інерцію та чутливість електрообладнання до завад. Розроблено "інтервальний" метод розрахунку показників ЕМС за графіками випадкових завад з покроковим розрахунком реакцій обладнання на заваду. Запропоновано метод розрахунку показників ЕМС за характеристиками завади, який використовує бета-розподіл інерційних процесів. Для практичних цілей запропоновано метод "нормалізації", який базується на властивості нормалізації випадкових процесів інерційними системами. Норми ГОСТ 13109-97 щодо несинусоїдальності узагальнено на випадкові завади.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З29-5
Шифр НБУВ: РА326449

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
4.

Лютий В.А. 
Повторювана швидконатікаюча повзучість бутової кладки мостових опор під механоелектричною дією: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / В.А. Лютий ; Укр. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 2007. — 22 с. — укp.

Проведено дослідження повторюваної швидконатікаючої повзучості та струмів витоку на електрифікованих постійним струмом ділянках залізничних ліній. Розроблено нові матеріали, вироби та технології, використання яких сприяє подовженню довговічності бутобетонних або з бутової кладки з кам'яним облицюванням мостових опор. Показано, що повторювана швидконатікаюча повзучість бутобетону або бутової кладки опори, а також електроосмотичний потік електроосмотичного переносу, які виникають під час проходження по мосту електропоїздів, викликають появу тріщин в опорі та інтенсивне вилуговування цементу в зонах, прилеглих до тріщин. Розроблено способи розрахунку та визначено оптимальні склади бутової кладки та бутобетону, дрібнозернистого бетону, розчину для чеканки швів у кам'яному облицюванні опори, а також епоксицементної композиції. Розроблено армокам'яний шов і пояс, попередньонапружений залізобетонний міні-пояс для підсилення сильно пошкоджених опор з тріщинами. Наведено пропозиції щодо захисту мостової опори екраном типу "бетон в сталевій обоймі". Здійснено виробничу апробацію та практичне впровадження основних результатів наукового дослідження під час проведення капітального ремонту залізничних мостів Південної залізниці, розробки нормативної документації та навчальних програм УкрДАЗТ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н625.31 + Н626.282 +
Шифр НБУВ: РА349598

Рубрики:

      
5.

Лютик С.М. 
Розвиток і становлення топографії селезінки людини в ранньому періоді онтогенезу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / С.М. Лютик ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Тернопіль, 1998. — 16 с. — укp.

Аналізуються відомості про комплексне дослідження розвитку і становлення топографії селезінки людини на всьому протязі внутрішньоутробного розвитку від її закладки і до народження дитини включно. Отримано нові дані відносно топографії селезінки в різні вікові періоди пренатального онтогенезу. Знайдено морфологічні утворення, що являються джерелом виникнення деяких природжених вад та варіантів топографії селезінки, що має практичне значення при лікуванні травмованої селезінки. Виділено критичні термінаційні періоди та показано механізми можливого виникнення деяких аномалій селезінки. Одержані дані можуть бути основою для розробки нових методів антенатальної профілактики та постнатальної хірургічної корекції природжених вад селезінки у новонароджених та дітей раннього віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.91

Рубрики:

      
6.

Лютий В. П. 
Соціально-педагогічне забезпечення діяльності кримінально-виконавчої інспекції з ресоціалізації неповнолітніх, звільнених від відбування покарання з випробуванням: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.05 / В. П. Лютий ; Луган. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — Луганськ, 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано зміст ресоціалізації неповнолітніх, звільнених від відбування покарання з випробуванням на основі теоретичного аналізу чинників протиправної поведінки неповнолітніх і підходів до соціально-педагогічної роботи з неповнолітніми правопорушниками. Проаналізовано сучасний стан ресоціалізації неповнолітніх, які перебувають на обліку кримінально-виконавчої інспекції. Розроблено й експериментально перевірено технологію ресоціалізації неповнолітніх, звільнених від відбування покарання з випробуванням, і методики підготовки працівників кримінально-виконавчої інспекції щодо її застосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч312(4УКР) + Х883.9(4УКР)52 + Х884.9(4УКР)18
Шифр НБУВ: РА373452 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Лютий Т.В. 
Становлення нігілізму в культурно-антропологічному контексті: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.04 / Т.В. Лютий ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено формування нігілізму в західноєвропейській традиції від античності до XX ст. Розвинуто проект філософсько-антропологічного та соціокультурного розуміння нігілізму як вчення, що компенсує однобічність розгляду життя як позитивної присутності людини у світі поза її альтернативами, які характеризуються єдністю "буття" та "ніщо". Визначено місце, роль і способи становлення нігілізму в історичному розвитку людства, крізь призму культурно-антропологічної проблеми у філософії, яка започатковує розгляд контроверзи оптимізму та нігілізму. Доведено, що нігілізм є інтеграційним виразом даного аспекту людського світовідношення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.2 + Ю6*622.221
Шифр НБУВ: РА315069 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Лютих С.В. 
Сучасний стан російської ваговозної породи коней та напрямки подальшої селекції: Автореф. дис... канд. с-г. наук: 06.02.01 / С.В. Лютих ; УААН. Ін-т тваринництва. — Х., 2000. — 16 с. — укp.

Оцінено племінні ресурси породи, а також наведено порівняльну характеристику генеалогічних ліній за комплексом селекційних ознак. Розроблено нову методику оцінки структурних одиниць породи у ваговозному конярстві з урахуванням основних селекційних ознак та сумарної оцінки з використанням індексу племінної цінності. Визначено напрямки селекційної роботи з породою на перспективу з урахуванням розроблених параметрів бажаного типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П611.39 російська ваговозна
Шифр НБУВ: РА310114 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Лютий С.В. 
Управління інноваційним розвитком підприємств машинобудування: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / С.В. Лютий ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретичні та методологічні засади управління розвитком інноваційного процесу на підприємствах машинобудування. Розкрито сутність поняття "інноваційний процес", виділено його сутнісні характеристики. Розглянуто сучасні підходи щодо оцінювання та регулювання інноваційного розвитку підприємств. Проаналізовано особливості управління розвитком інноваційної діяльності машинобудівних підприємств за умов трансформаційної економіки. Охарактеризовано фактичний стан інноваційних процесів на підприємствах машинобудування, досліджено методи та показники оцінювання їх економічної ефективності. Виділено чинники, які впливають на інноваційний процес. Розроблено методичний підхід щодо вибору інноваційної активності машинобудівних підприємств, обгрунтовано напрями та способи удосконалення процесу оцінювання та регулювання їх інноваційного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-55-21 +
Шифр НБУВ: РА369024

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Лютий Т.В. 
Філософсько-антропологічний аналіз "нерозумного": автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.04 / Т.В. Лютий ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2009. — 32 с. — укp.

Розвинуто теорію трансформації розуму в його взаємодії з нерозумним як сферою, в якій реалізується ціннісно-смислова багатоманітність способів освоєння світу у процесі людської самореалізації. Дослідження проведено на базі тринарної структури, що складається зі сфер "розумного" та "нерозумного" та медіум-середовища як осоредку межових проявів людського буття. Розроблено модель філософсько-антропологічного аналізу багатоманітних проявів нерозумного, у контексті його переходу від когнітивного до екзистенційного виміру. Висвітлено топологію та семантику соціокультурних і антропологічних проявів нерозумного, встановлено їх генезу та динаміку у зв'язку з культурними особливостями з урахуванням альтернативних форм свідомості. Розглянуто смислову та лінгвістичну структуру проявів нерозумного, а також невербальні форми його вираження через осмислення проблеми тілесності. Феномен нерозумного визначено як соціокультурний символ, завдяки якому розкрито значущість життєвих потенцій людини. Досліджено міфологічні, релігійні, соціальні, психологічні, літературні, мистецькі форми нерозумного, актуалізовано смислові, лінгвістичні та невербально-тілесні структури, що втілюють відношення між сферами розумного та нерозумного.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.22 + Ю225.4 + Ю225.6 +
Шифр НБУВ: РА364244

Рубрики:

      
11.

Лютий Р.В. 
Формувальні суміші і процеси виготовлення точних виливків за моделями, що витоплюються: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.16.04 / Р.В. Лютий ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2006. — 21 с. — укp.

Визначено теоретичні залежності теплової взаємодії металу з керамічною формою. Виведено наближену формулу для розрахунку тривалості кристалізації виливка. Теоретично обгрунтовано необхідний рівень міцності керамічних форм з рідким склом і алюмофосфатами за умов високих температур. Розкрито принципи фізико-хімічної взаємодії кремнеземистих та алюмосилікатних речовин з низькомодульним рідким склом, результатом чого є розширення інтервалу робочих температур керамічних сумішей. Визначено залежності впливу взаємодії комбінованого наповнювача у складах фосфатних і гіпсових керамічних сумішей на якість виливків. Запропоновано диференційний термогравіметричний аналіз як підставу для визначення режимів прожарювання ливарних форм з високоміцним гіпсом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К616.35-1 + К612.25-3 +
Шифр НБУВ: РА343848

Рубрики:

      
12.

Терес Ю. С. 
Боргова політика у забезпеченні макроекономічної стабільності України. / Ю. С. Терес. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено теоретичному узагальненню наукових підходів і напрацюванню практичних рекомендацій, спрямованих на поліпшення державної боргової політики, створенню механізмів, що сприяють макроекономічної стабілізації, з урахуванням інструментів державних запозичень, актуальних для даного етапу розвитку України.У роботі обґрунтовано авторське визначення поняття державної боргової політики. Проаналізовано сучасні інституційно-правові засади формування та реалізації боргової політики України з урахуванням ієрархічної структури цілей – стратегічних, проміжних і тактичних. Встановлено взаємозв'язок між макроекономічними станом України і зростанням її боргової залежності.Вивчено досвід реалізації боргової політики зарубіжних країн, в тому числі і з питань реструктуризації державного боргу. Визначено напрямки практичної реалізації боргової стратегії відповідно до цілей соціально-економічного розвитку України.^UThe dissertation is devoted to the theoretical synthesis of scientific approaches and the formulation of practical recommendations, which consists in deepening theoretical, methodological and practical principles for improving debt policy and identifying mechanisms that promote macroeconomic stabilization taking into account the state debt policy instruments at the present stage of Ukraine's development.The paper reveals scientific approaches to the definition of the essence of public debt. The goals and macroeconomic principles of realization of the state debt policy are determined. The modern scientific and practical approaches to the implementationof debt policy in foreign countries are analyzed. The analysis of the state debt management and organizational and legal principles of debt policy in Ukraine is analyzed. An assessment of the mutual influence of the macroeconomic condition ofUkraine and the growth of debt dependence is made. The experience of realizing the debt policy in the EU countries in the context of the implementation of the provisions of the Association Agreement is researched. The problems of regulation of the state debt in Ukraine in the conditions of European integration are determined. The directions of optimization of the structure of the state debt as conditions of macroeconomic stabilization and financial security of Ukraine are outlined. The waysof realization of the debt policy in the context of realization of the priority strategy of social and economic development of Ukraine are determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Курищук К. К. 
Внутрішні державні запозичення у забезпеченні стабільності фінансової системи України / К. К. Курищук. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі узагальнено теоретичні положення формування та використання внутрішнього державного боргу, проведено комплексне дослідження функціональних аспектів механізму внутрішніх державних запозичень України в контексті забезпечення ефективного макроекономічного регулювання і стабільності фінансової системи держави, розроблено практичні рекомендації для ефективного управління внутрішнім державним боргом у контексті пріоритетів боргової політики. Розроблено концепцію внутрішньої боргової політики України та визначено пріоритети, методи та інструменти її реалізації. Для здійснення моніторингу ризик-факторів зміни обсягів внутрішнього державного боргу запропоновано модель визначення граничних значень внутрішнього державного боргу України, яка дозволяє встановити межі обсягів внутрішнього державного боргу для динамічної макроекономічної ситуації, що формується під впливом темпів зміни обсягів податкових надходжень до державного бюджету, обсягів доходів і видатків державного бюджету, обсягів грошової маси, обсягів продуктивних видатків в структурі видатків державного бюджету, обсягів ВВП і сукупних витрат. Визначено способи оптимізації структури внутрішніх державних запозичень України для забезпечення стабільності фінансової системи держави та ефективність макроекономічного регулювання.^UThe thesis generalizes the theoretical provisions of the formation and use of domestic public debt, conducted a comprehensive study of the functional aspects of the mechanism of domestic government borrowing in the context of ensuring effective macroeconomic regulation and stability of the financial system of the state, developed practical recommendations for effective management of domestic public debt in the context of debt. The definition of the category «domestic public debt» in the context of macroeconomic regulation.The concept of Ukraine's domestic debt policy has been developed, the priorities of which are: meeting the state's borrowing needs by financing thestate budget at the lowest possible cost of servicing the domestic government debt, taking into account the risk factors of changes in the domestic government debt; ensuring the efficient functioning of the domestic government borrowing market; enhancing the competitiveness and investment attractiveness of the national economy. To effectively implement the proposed concept of domestic debt policyof Ukraine, a classification of methods of managing the domestic public debt of Ukraine and a macroeconomic model of managing the national public debt havebeen developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Рева В. В. 
Статистичні властивості систем феромагнітних наночастинок з вмороженими магнітними моментами / В. В. Рева. — Б.м., 2021 — укp.

Робота присвячена вивченню відгуку систем феромагнітних наночастинок зважених у рідині на зовнішнє періодичне магнітне поле. Зокрема, вивчається вплив термостату та міжчастинкової взаємодії на потужність втрат а, також вплив термостату на транспортні властивості частинок, що знаходяться під синхронізованою дією періодичної сили та магнітного поля, що здійснює коливання. Аналітично і чисельно продемонстровано, що дія термостату призводить до зниження потужності втрат, при цьому для малих частот це зниження є суттєвим, а для великих – практично ні. Моделюванням установлено, що взаємодія ж завдяки декільком механізмам коригує дію термостату як у сторону збільшення, так і у сторону зменшення потужності втрат. З використанням розробленої методології чисельно верифікується побудована статистична теорія дрейфу наночастинок, в якій враховується як температурна залежність динамічної в'язкості рідини, так і теплові флуктуації.^UThe research is devoted to the response of ensembles of ferromagnetic nanoparticles suspended in a liquid to an external periodic field. In particular, the effect of the thermal bath and inter-particle interaction on the power loss is studied in detail, and also the effect of the thermal bath on the transport properties of particles under the synchronized action of a periodic force and field, whose vector oscillates. It is analytically and numerically demonstrated that the action of the thermostat leads to a decrease in power losses, while for low frequencies this decrease is significant, and for large - almost no. The simulation shows that the interaction due to several mechanisms corrects the action of the thermostat both in the direction of increase and in the direction of decrease in power losses. Using the developed methodology, the developed earlier statistical theory of nanoparticle drift is numerically verified, which takes into account both the temperature dependence of the dynamic viscosity of the liquid and thermal fluctuations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Лютий В. М. 
Формування мовної компетентності у офіцерів військових частин Національної гвардії України в процесі дистанційного навчання / В. М. Лютий. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено проблемі формування мовної компетентності у офіцерів військових частин Національної гвардії України в процесі дистанційного навчання.Наукова новизна дисертаційного дослідження полягає в тому, що: – обґрунтовано модель формування мовної компетентності офіцерів НГУ в процесі дистанційного навчання, яка включає наукові підходи (системний, андрагогічний, діяльнісний, компетентнісний, інформаційний), мету (формування МК у офіцерів військових частин НГУ в процесі ДН), принципи (дидактичні, дистанційного навчання та дистанційного навчання іноземним мовам), зміст дистанційного навчання (читання, говоріння, письмо, аудіювання), що диференційований за напрямами службово-бойової діяльності офіцерів НГУ, технології (дидактичні, дистанційного навчання та дистанційного навчання іноземним мовам), засоби, методи і форми (дидактичні, дистанційного навчання та дистанційного навчання іноземним мовам), а також педагогічні умови впровадження цієї моделі в освітній процес; – визначено, обґрунтовано й експериментально доведено ефективність педагогічних умов формування мовної компетентності у офіцерів військових частин НГУ в процесі дистанційного навчання (навчально-методичне забезпечення використання засобів формування мовної компетентності у офіцерів в процесі дистанційного навчання; формування цифрової педагогічної компетентності викладачів щодо використання дистанційних технологій в освітньому процесі та формування цифрової грамотності офіцерів-слухачів; розвиток позитивної мотивації офіцерів до дистанційного навчання іноземним мовам); виявлено особливості дистанційного навчання офіцерів НГУ (наявність обмежень у користуванні цифровими технологіями і ресурсами внаслідок обмежень військово-професійної діяльності; експлуатація телекомунікаційних та інформаційних ресурсів у межах єдиного інформаційного середовища на базі корпоративної мережі; застосування новітніх гіпертекстових та мультимедійних технологій; індивідуалізація і диференціація процесу навчання з орієнтацією на можливість і рівень професіоналізму викладача; професійний досвід і посадові обов'язки офіцера); – уточнено перелік засобів ДН у мовній підготовці офіцерів, технологій та платформ дистанційного навчання, офіцерів (для організації дистанційного навчання; для проведення відеоконференції; для оцінювання роботи аудиторії в режимі реального часу; для створення інтерактивних вправ; для створення інтерактивних навчальних застосунків, які дають змогу вести аналітику навчального процесу і реалізовувати стратегії індивідуального підходу; для створення комунікативного простору; для запису скринкастів; для створення інтерактивних відео із запитаннями, вбудованими в хід ролика; для розміщення власних роликів та надання до них доступу через Internet тощо); – визначено недостатній стан сформованості мовної компетентності офіцерів НГУ у військових частинах, сформульовано критерії (мотиваційний, змістовно-когнітивний, діяльнісно-комунікативний та контрольно-оцінний), показники (самооцінка мовної компетентності слухачів; уміння використовувати мовну компетентність; мотивація до вивчення іноземної мови; основні знання для формування мовних навичок), а також рівні сформованості мовної компетентності офіцерів НГУ (високий, середній, низький); – подальшого розвитку набули методи, форми дистанційного навчання офіцерів іноземним мовам.У першому розділі «Формування мовної компетентності у офіцерів військових частин Національної гвардії України як науково-педагогічна проблема» розкрито сутність та надано змістову характеристику ключових понять «мовна компетентність офіцера» та «дистанційне навчання офіцерів військових частин НГУ»; установлено особливості змісту і процесу дистанційного навчання офіцерів НГУ; визначено можливі наукові підходи до моделі процесу дистанційного навчання офіцерів НГУ. У другому розділі «Обґрунтування педагогічних умов формування мовної компетентності у офіцерів військових частин Національної гвардії України» було обґрунтовано модель формування мовної компетентності офіцерів НГУ в процесі дистанційного навчання; розкрито особливості навчально-методичного забезпечення дистанційного навчання офіцерів військових частин Національної гвардії України в системі їх індивідуальної підготовки; установлені педагогічні умови формування мовної компетентності офіцерів НГУ у дистанційному навчанні. У третьому розділі «Експериментальна перевірка впровадження педагогічних умов формування мовної компетентності у офіцерів військових частин Національної гвардії України» представлено перебіг експериментальної перевірки впровадження моделі та визначених педагогічних умов її впровадження.Результати дослідження можуть бути використані можуть бути використані аспірантами, слухачами, викладачами іноземних мов ЗВО зі специфічними умовами навчання; крім того у самоосвітній діяльності офіцерів Національної гвардії України.^UThe thesis analyzes the problem of development of language competence in officers of military units of the National Guard of Ukraine in the process of distance learning: - It was determined, theoretically substantiated and experimentally proved the effectiveness of pedagogical conditions for the language competence development in officers of the National Guard of Ukraine in the process of distance learning (development and implementation of educational and methodological support for distance learning in order to develop language competence in officers of National Guard of Ukraine military units in the process of distance learning; development of teachers digital competence and the formation of officers digital literacy; the positive motivation development in officers to foreign languages distance learning). - Peculiarities of NGU officers distance learning are revealed. - The model of language competence development in NGU officers in the course of distance learning is developed. - The state of language competence development in NGU officers is defined as well as criteria and indicators, levels of language competence development in NGU officers are formulated. - Also the list of technologies and means of language competence development in officers is specified. And methods and forms of NGU officers distance learning were further developed.The first section "Development of language competence in officers of military units of the National Guard of Ukraine as a scientific and pedagogical problem" reveals the essence and provides a substantive description of the key concepts "language competence of officers" and "distance learning of officers of NGU military units"; the peculiarities of the content and process of distance learning of NGU officers are established; possible scientific approaches to the model of the process of distance learning of NGU officers are determined. In the second section "Substantiation of pedagogical conditions for the formation of language competence in officers of military units of the National Guard of Ukraine" the model of development of language competence in NMU officers in the process of distance learning was substantiated; the peculiarities of educational and methodological support of distance learning in officers of military units of the National Guard of Ukraine in the system of their individual training are revealed; pedagogical conditions for the formation of language competence of NGU officers in distance learning have been established. The third section "Experimental verification of the implementation of pedagogical conditions for the development of language competence in officers of military units of the National Guard of Ukraine" presents the course of experimental verification of the implementation of the model and certain pedagogical conditions for its implementation.The results of the study can be used can be used by graduate students, students, teachers of foreign languages HEE with specific learning conditions; in addition, in the self-educational activities of officers of the National Guard of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Тишковець М. В. 
Створення неорганічних зв'язувальних компонентів і процесів формоутворення ливарних стрижнів на їх основі. / М. В. Тишковець. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено створенню нових екологічно безпечних фосфатних зв’язувальних компонентів (ЗК) зі стабільним хімічним та мінералогічним складом, розробленню спрощених технологій їх отримання та реалізацію процесів формоутворення ливарних стрижнів на їх основі з підвищеними технологічними властивостями для виготовлення виливків із залізовуглецевих сплавів.З метою створення нових неорганічних ЗК проведено аналіз фізико-хімічних процесів, які відбуваються у системах ортофосфорної кислоти з неорганічними солями натрію, теоретично встановлено нові варіанти синтезу фосфатних ЗК та підтверджено їх на практиці. Досліджено кінетику утворення ЗК у системах ортофосфорної кислоти з карбонатом, триполіфосфатом та хлоридом натрію. Вперше установлено механізм утворення фосфатів натрію із зв’язувальними властивостями в результаті прямої хімічної взаємодії хлориду натрію з ортофосфорною кислотою.З метою визначення фазового та мінералогічного складу ЗК, утворених внаслідок взаємодії солей натрію з ортофосфорною кислотою, установлено, що ЗК, які утворюються при нормальній температурі або при нагріванні не вище 150 ℃, мають будову ортофосфатів, при 150…250 ℃ – пірофосфатів, а при 250...300 ℃ – метафосфатів натрію.З метою дослідження динаміки структурних перетворень під час нагрівання ЗК, утворених у системах ортофосфорної кислоти з триполіфосфатом натрію та сульфатом алюмінію, розроблено опис їх механізмів термічних перетворень. Визначено фазовий склад фосфосульфатного ЗК при різних температурах в інтервалі від 200 до 1000 ℃. Установлено, що під час нагрівання відбувається поступове видалення кристалогідратної води, перетворення метафосфату алюмінію на ортофосфат, термічний розпад сульфату алюмінію. Установлено, що у ЗК, утвореного із ортофосфорної кислоти та триполіфосфату натрію, у складі суміші під час нагрівання відбуваються перетворення пірофосфату натрію на метафосфат в інтервалі 200…300 °С, який після розплавлення при температурі близько 550 °С і подальшого затвердіння при охолодженні переходить в аморфний стан.З метою дослідження залежності фізико-механічних властивостей стрижневих сумішей від їх складу вперше встановлено закономірності впливу кристалічної будови синтезованих фосфатів натрію на їх зв’язувальну здатність у складі формувальних та стрижневих сумішей. Показано, що найбільшу міцність забезпечує двозаміщений пірофосфат натрію – Na2H2P2O7, який утворюється у системі триполіфосфату натрію з ортофосфорною кислотою. Це пояснюється наявністю водневих зв’язків та співвідношенням іонних радіусів Na+ та P2O74-, яке дорівнює 0,196. Розроблено два варіанти синтезу фосфосульфатного та натрійфосфатних ЗК. Перший варіант передбачає утворення сухих ЗК під час витримки сульфату алюмінію або триполіфосфату натрію з ортофосфорною кислотою при температурі 200 ℃, з масовими співвідношеннями 10:1 та 5:1 відповідно. За другим варіантом ЗК утворюються безпосередньо під час теплового зміцнення стрижнів (150…300 ℃) із розчинів сульфату алюмінію (10…20%), триполіфосфату (20…30%), хлориду (25…30%), карбонату (25…30%) натрію в ортофосфорній кислоті. З метою визначення оптимальних рецептур стрижневих сумішей проведено плановані експерименти та математичне оброблення їх результатів. Фосфосульфатний ЗК при вмісті в суміші 3,0…3,5% забезпечує міцність при стисканні 2,5…3,0 МПа, ЗК на основі ортофосфорної кислоти та NaCl при вмісті 4,5…5,0% – 2,8…3,0 МПа, ЗК на основі ортофосфорної кислоти та Na2CO3 при вмісті 3,0…3,2% – 2,6…2,8 МПа, ЗК на основі ортофосфорної кислоти та Na5P3O10 при вмісті 4,5…5,0% – 3,2…3,6 МПа.Проведені лабораторні випробування розроблених стрижневих сумішей та визначено їх робочі властивості. Після заливання залізовуглецевими розплавами стрижні з фосфосульфатним ЗК мають мінімальну залишкову міцність, що зумовлено термічною деструкцією цього ЗК при нагріванні. У складі стрижнів з усіма натрійфосфатними ЗК під час нагрівання утворюється розплав метафосфату натрію, що сприяє значному збільшенню їх залишкової міцності, однак через водорозчинність метафосфату натрію забезпечується мінімальна робота вибивання стрижнів.Практичне значення результатів дисертації обумовлене тим, що на основі теоретичних досліджень створено нові технології синтезу фосфатних ЗК та розроблено на їх основі стрижневі суміші з підвищеними технологічними властивостями для виготовлення виливків із залізовуглецевих сплавів. Процеси синтезу ЗК прості, малоопераційні, потребують мінімуму матеріалів та можуть бути реалізовані як у складі стрижневої суміші під час теплового зміцнення стрижня, так і перед приготуванням суміші на хімічному підприємстві або безпосередньо у ливарному цеху. Готові ЗК мають практично необмежений термін придатності, максимально екологічні.^UThe dissertation is devoted to the formation of new environmentally friendly phosphate binders with stable chemical and mineralogical composition, the development of simplified technology for their production and implementation of processes of forming foundry cores based on them with improved technological properties for iron-carbon alloy castings.In order to create new inorganic binders, the analysis of physicochemical processes occurring in orthophosphoric acid systems with inorganic sodium salts was carried out, new variants of phosphate binder synthesis were theoretically established and confirmed in practice. The kinetics of binder formation in systems of phosphoric acid with carbonate, tripolyphosphate, and sodium chloride has been studied. The mechanism of formation of sodium phosphates with binding properties as a result of direct chemical interaction of sodium chloride with H3PO4 was established for the first time.In order to determine the phase and mineralogical composition of the binder components formed by the interaction of sodium salts with orthophosphoric acid, it was found that binders formed at normal temperature or heat not exceeding 150 ℃ have the structure of orthophosphates, at 150…250 ℃ – pyrophosphates, and at 250…300 ℃ – sodium metaphosphates.In order to study the dynamics of structural transformations during heating of binders formed in systems of H3PO4 with Na5P3O10 and Al2(SO4)3, descriptions of the mechanisms of thermal transformations have been developed. The phase composition of phosphosulfate binder at different temperatures in the range from 200 to 1000 ℃ was determined. It has been established that when heated, there is a gradual removal of crystalline water, the transformation of aluminum metaphosphate into orthophosphate, and thermal decomposition of Al2(SO4)3. It has been established that in the composition of the binder based on Na5P3O10, as part of the mixture, when heated, sodium pyrophosphate is converted into metaphosphate in the range of 200…300 °C, which, after melting at a temperature of about 550 °C and the next hardening, passes into amorphous state.In order to study the dependence of physical and mechanical properties of core mixtures on their composition, for the first time the regularities of the influence of the crystal structure of synthesized sodium phosphates on their binding capacity in the composition of molding and core mixtures were established. It has been shown that disubstituted sodium pyrophosphate, which is formed in the system of Na5P3O10 with phosphoric acid, provides the greatest strength. This is explained by the presence of hydrogen bonds and the ratio of the ionic radii of Na+ and P2O74- equal to 0.196.Two variants of phosphosulfate and sodium phosphate binder synthesis have been developed. The first option provides for the formation of dry binders by holding Al(SO4)2 or Na5P3O10 with phosphoric acid at a temperature of 200 ℃ with mass ratios of 10:1 and 5:1, respectively. According to the second option, the binders are formed directly during the thermal hardening of the cores (150…300 ℃) from solutions of aluminum sulfate (10…20%), tripolyphosphate (20…30%), chloride (25…30%), carbonate (25…30%) sodium in orthophosphoric acid. In order to determine the optimal formulations of core mixtures, the planned experiments and mathematical processing of their results were carried out. Phosphosulfate binder at a content of 3.0...3.5% in the mixture provides compressive strength of 2.5...3.0 MPa, a binders based on orthophosphoric acid and: NaCl at a content of 4.5… 5.0% – 2.8…3.0 MPa, Na2CO3 at a content of 3.0… 3.2% – 2.6…2.8 MPa, Na5P3O10 at a content of 4.5…5.0% – 3.2…3.6 MPa.Laboratory tests of the developed core mixtures were carried out and their properties were determined. Cores with phosphosulfate binder after pouring iron-carbon melts have a minimum residual strength due to thermal destruction of this binder when heated. In the composition of the cores with all the sodium phosphate binders, when heated, a melt of sodium metaphosphate is formed, which contributes to a significant increase in their residual strength. However, the water solubility of sodium metaphosphate is provided the minimum work of knocking out the cores.The practical significance of the results of the dissertation is due to the fact that, on the basis of theoretical research, new technologies for the synthesis of phosphate binders have been created and core mixtures with improved technological properties have been developed on their basis for the manufacture of castings from iron-carbon alloys. The processes of synthesis of binders are simple, low-operational, require a minimum of materials and can be implemented as part of the core mixture during thermal hardening of the core, and before preparing the mixture at a chemical plant or directly in the foundry. Ready-made binders have a virtually unlimited shelf life; they are as environmentally friendly as possible.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Лютий Р. В. 
Теоретичні та технологічні основи створення екологічних фосфатних зв’язувальних матеріалів для ливарного виробництва: автореферат дис. ... д. т. н. : 05.16.04 / Р. В. Лютий. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі вирішено актуальні науково-прикладні проблеми: створення наукових основ отримання екологічних фосфатних зв’язувальних матеріалів і технологій їх використання, а також удосконалення теоретичних методів визначення теплових полів у ливарних формах і стрижнях.Проаналізовано процеси взаємодії ортофосфорної кислоти з вогнетривкими матеріалами (пилоподібні кварц, циркон, дистен-силіманіт), неорганічними солями металів і сполуками алюмінію різної хімічної природи, створено наукові основи синтезу фосфатних зв’язувальних компонентів у вказаних системах. Наукове пояснення цих процесів дає змогу скоротити час та витрати на створення нових стрижневих сумішей.Установлено, що в системах ортофосфорної кислоти з натрієвими та калієвими солями галогенових кислот (хлоридом натрію, хлоридом калію та бромідом калію) відбуваються процеси прямої хімічної взаємодії в інтервалі температур 250…300 оС, в результаті чого утворюються фосфати натрію або калію, які набувають зв’язувальних властивостей у поєднанні з кварцовим наповнювачем. Описано механізм утворення фосфатів алюмінію із зв’язувальними властивостями під час взаємодії кристалогідратного сульфату алюмінію Al2(SO4)3•18H2O з ортофосфорною кислотою в інтервалі температур 100…200 оС. Виявлено факт утворення при нагріванні проміжної фази – гідроксиду алюмінію Al(ОН)3, яка безпосередньо взаємодіє з кислотою та утворює фосфати алюмінію. Розроблено схему синтезу зв’язувального компонента із підвищеною міцністю в результаті взаємодії ортофосфорної кислоти з триполіфосфатом натрію. Пірофосфат натрію Na2H2P2O7, забезпечує зростання міцності стрижневої суміші в 2…3 рази порівняно з триполіфосфатом натрію. Отриманий результат створює додаткову перспективу вилучення екологічно небезпечного триполіфосфату натрію із засобів побутової та промислової хімії.Досліджено механізм термічних перетворень фосфатних зв’язувальних компонентів, утворених із неорганічних солей натрію та калію, в інтервалі температур від 20 оС до 1000 оС. Після нагрівання та охолодження фосфати залишаються водорозчинними. Отримані результати дають змогу створити на їх основі стрижневі суміші та замінити трудомісткий процес механічного вибивання стрижнів із виливків на їх розчинення у воді.На основі проведених математичних і теплофізичних досліджень розроблено методику розрахунку теплових полів ливарних стрижнів під час кристалізації та охолодження виливків, яка заснована на встановленні динаміки охолодження поверхні виливка в ливарній формі, просування фронту кристалізації від поверхні до центру виливка, розподілу температур у твердій та рідкій частинах виливка, визначенні динаміки зміни температури поверхні ливарного стрижня в процесі контакту з розплавом. Показано різницю між розрахунковими даними, отриманими за раніше відомими та розробленим у дисертації методами, та експериментально підтверджено його достовірність. Наведений розрахунок і відповідний аналіз теплових полів є науковою основою для вибору галузі застосування вже існуючих і розроблених у дисертації сумішей залежно від товщини стінок виливка й типу ливарного сплаву.Проведено дослідження впливу компонентного складу стрижневих сумішей на фізико-механічні властивості. Установлено температури зміцнення стрижнів із фосфатами натрію – від 150 оС до 300 оС, калію – 250…300 оС, марганцю – 150 оС, алюмінію – 200…300 оС. Додатково встановлено мінімальний вплив типу та гранулометричних характеристик кварцових наповнювачів на властивості сумішей, що дає змогу використовувати менш кондиційні річкові або регенеровані піски.Технології синтезу фосфатних зв’язувальних компонентів передбачають використання загальновідомих, доступних та екологічних матеріалів і можуть бути реалізовані як на хімічних підприємствах, так і безпосередньо в ливарних цехах.Визначено, що стрижневі суміші, які не вміщують у своєму складі залишкових сульфатів, хлоридів або інших неорганічних солей, забезпечують виготовлення виливків із залізовуглецевих сплавів без пригару з товщиною стінок до 40 мм, решта стрижневих сумішей потребують використання протипригарних покриттів. Також установлено зв’язок між динамікою фізико-хімічних перетворень у складі сумішей та вибиваємістю ливарних стрижнів. Найменшу роботу вибивання забезпечують зв’язувальні компоненти, утворені із ортофосфорної кислоти з сульфатами алюмінію та марганцю.Очікуваний економічний ефект від використання створених матеріалів (порівняно з піщано-смоляними сумішами гарячого та холодного твердіння) становить від 200 до 800 грн на 1 тонну литва.Аналіз загальних обсягів газовиділення на 1 тонну литва показав, що розроблені суміші утворюють їх у кількості 600…1000 г, тоді як традиційні ХТС і суміші теплового твердіння – 3000…12000 г. Зменшення загальної кількості газових виділень і безпечний їх склад характеризують створені зв’язувальні компоненти та суміші на їх основі як екологічні формувальні матеріали.^UCurrent scientific and applied problems are solved in the dissertation: creation of scientific bases for obtaining ecological phosphate binders and technologies for their use, as well as improvement of theoretical methods for determining thermal fields in foundry molds and cores.The processes of the interaction of orthophosphoric acid with refractory materials (pulverized quartz, zircon, disten-sillimanite), inorganic metal salts and various aluminum compounds were analyzed, and the scientific basis for the synthesis of phosphate binders in the specified systems was created. The scientific explanation of these processes makes it possible to reduce the time and costs of creating new core mixtures.It was established that in the systems of orthophosphoric acid with sodium and potassium salts of halogen acids, processes of direct chemical interaction take place in the temperature range of 250...300 oC, as a result of which sodium or potassium phosphates are formed, which acquire binding properties in combination with quartz filler.A description of the mechanism of formation of aluminum phosphates with binding properties during the interaction of crystalline hydrated aluminum sulfate Al2(SO4)3•18H2O with orthophosphoric acid in the temperature range of 100...200 oС has been developed. The fact of the formation of an intermediate phase, aluminum hydroxide Al(ОН)3, which directly interacts with acid and forms aluminum phosphates, has been revealed.A scheme for the synthesis of a binder with increased strength as a result of the interaction of orthophosphoric acid with sodium tripolyphosphate was developed. Sodium pyrophosphate Na2H2P2O7 ensures an increase in the strength of the core mixture by 2...3 times compared to sodium tripolyphosphate. The obtained result creates an additional perspective for the extraction of environmentally hazardous sodium tripolyphosphate from household and industrial chemicals.The mechanism of thermal transformations of phosphate binders formed from inorganic salts of sodium and potassium in the temperature range from 20 to 1000 oC. After heating and cooling, phosphates remain water-soluble. The obtained results make it possible to create core mixtures based on them and to replace the time-consuming process of mechanically knocking out cores from castings by dissolving them in water.On the basis of mathematical and thermo physical studies, a methodology for calculating the thermal fields of foundry cores during crystallization and cooling of castings has been developed. The methodology is based on establishing the dynamics of cooling of the surface of the casting in the casting mold, the advancement of the crystallization front from the surface to the center of the casting, the temperature distribution in the solid and liquid parts of the casting, determining the dynamics of the temperature change of the surface of the casting core in the process of contact with the melt. The given calculation and the corresponding analysis of thermal fields are the scientific basis for choosing the field of application of already existing and developed mixtures depending on the thickness of the casting walls and the type of alloy.The influence of the composition of core mixtures on the physical and mechanical properties was studied. The hardening temperatures of cores with sodium phosphates are set from 150 to 300 oС, cores with potassium phosphates – 250...300 oС, cores with manganese phosphates – 150 oС, cores with aluminum phosphates – 200...300 oС. In addition, the minimal influence of the type and granulometric characteristics of quartz fillers on the properties of the mixtures was established, which makes it possible to use less conditioned river or regenerated sands.The developed technologies for the synthesis of phosphate binders involve the use of well-known, affordable and ecological materials and can be implemented both at chemical enterprises and directly in foundries.Core mixtures that do not contain residual sulfates, chlorides or other inorganic salts in their composition ensure the production of castings from iron-carbon alloys without burning with a wall thickness of up to 40 mm. The rest of the core mixtures require the use of non-stick coatings. The least knocking out work is provided by binders components formed from orthophosphoric acid with aluminum and manganese sulfates.The expected economic effect from the use (compared to sand-resin mixtures of hot and cold hardening) from 200 to 800 UAH per 1 ton of cast iron.The analysis of the total volumes of gas release per 1 ton of cast iron showed that the developed mixtures form them in the amount of 600...1000 g, while traditional cold hardening and thermal hardening mixtures – 3000...12000 g. The reduction of the total amount of gas emissions and their safe composition characterize the created binders and mixtures based on them as ecological molding materials.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Поляновський Г. А. 
Трансформація моделі фінансування закладів вищої освіти в Україні: автореферат дис. ... д.філософ : 072 / Г. А. Поляновський. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації досліджено теоретичні засади та практику фінансування закладів вищої освіти (ЗВО), здійснено оцінювання чинної моделі фінансування ЗВО в Україні та розроблено практичні підходи щодо її трансформації у контексті кращих міжнародних практик та євроінтеграційних процесів в Україні.У дослідженні узагальнено наукові підходи щодо інституційного призначення вищої освіти у забезпеченні соціально-економічного розвитку держави через прояви та акумулювання індивідуальних та суспільних вигод, активізації інноваційноїдіяльності, підвищення продуктивності праці, розвитку людського капіталу та збільшення податкових надходжень до державного бюджету.Розкрито сутнісні характеристики процесу і моделей фінансування ЗВО на макро та мікроекономічному рівнях. На макроекономічному рівні модель фінансування ЗВО охоплює процеси конкурентного розподілу бюджетних асигнувань на вищу освіту на основі законодавчо встановлених процедур та показників діяльності для забезпечення ефективності і прозорості фінансування вищої освіти, а також досягнення якості вищої освіти та фінансової автономії ЗВО. На мікроекономічному рівні модель фінансування окремого ЗВО розглянуто через розширення джерел фінансових надходжень та можливості їх використання у контексті збалансуванні інтересів усіх стейкхолдерів, а саме: ЗВО, держави, домогосподарств і бізнесу.Проаналізовано вітчизняні та міжнародні практики фінансування ЗВО та здійснено класифікацію форм розподілу фінансових ресурсів між ЗВО за ознакою руху бюджетних коштів: прямого або опосередкованого. До прямого розподілу віднесено такі моделі фінансування ЗВО, як: інкрементне фінансування, переговорне фінансування, формульне фінансування (на основі вхідних або вихідних показників), фінансування на основі результатів (на основі показників діяльності, контракти на основі результатів та конкурентні фонди); фінансування досконалості. Непрямий розподіл охоплює такі моделі фінансування ЗВО, як: ваучери на вимогу, студентські кредити; податкові пільги.^UThe dissertation examines theoretical foundations and practice of funding higher education institutions (HEIs), evaluates a current funding model of HEIs in Ukraine, and develops practical approaches to its transformation in the context of best internationalpractices and European integration processes in Ukraine.The study summarizes scientific approaches to the institutional purpose of higher education in ensuring the socio-economic development of the state through the manifestation and accumulation of individual and public benefits, intensification ofinnovation, increase in labor productivity, human capital development and increase in tax revenues to the public budget.The essential characteristics of the funding process and funding models of HEIs at the macro and microeconomic levels are revealed. At the macroeconomic level, the funding model of HEIs covers the processes of competitive allocation of budgetary funds for highereducation based on legally established procedures and performance indicators to ensure the efficiency and transparency of higher education funding, as well as to achieve the quality of higher education and financial autonomy of HEIs. At the microeconomic level, the funding model for an individual HEI is considered through the diversification of financial revenue streams and the possibility of their use in the context of balancing the interests of all stakeholders, namely: HEIs, the state, households, and businesses.The study analyzes domestic and international practices of funding HEIs and classifies the forms of distribution of financial resources between HEIs on the basis of budgetary funds flow: direct or indirect. The direct distribution includes such funding models of HEIs as: incremental funding, negotiated funding, formula-based funding (based on input or output indicators), performance-basedfunding (based on performance indicators, performance-based contracts, and competitive funds); and funding for excellence. Indirect allocation includes such funding models for HEIs as: vouchers on demand, student loans, and tax incentives.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Метелюк А. С. 
Соціальна профілактика ВІЛ засобами замісної підтримувальної терапії: автореферат дис. ... д.філософ : 231 / А. С. Метелюк. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням актуальної проблеми соціальної профілактики ВІЛ засобами замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) серед людей, які вживають наркотики ін’єкційно (ЛВІН), що знайшло відображення в теоретичному обґрунтуванні й експериментальній перевірці ролі доступу до ЗПТ в каскаді ВІЛ-послуг та якості життя споживачів ін’єкційних наркотиків.^UThe dissertation is a comprehensive study of the urgent problem of social prevention of HIV by means of substitution maintenance therapy among people who inject drugs, which contains theoretical substantiation and experimental study of the role of access to substitution maintenance therapy in the scope of HIV services and the quality of life of injecting drug users.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського