Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (426)Книжкові видання та компакт-диски (198)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>A=МАЙСТР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Майструк Т. С. 
Англійські запозичення у функціонально-стильових різновидах української мови кінця XX - початку XXI століть: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Т. С. Майструк ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз семантичних і функціонально-стилістичних особливостей англійської лексики в текстах публіцистичного, інформаційного та наукового стилів у контексті формування лексичної бази української мови кінця XX - XXI ст. й у зіставленні з нормами сучасної літературної мови. Виокремлено й охарактеризовано спектр англомовних лексичних одиниць, що демонструють специфічні риси й основні тенденції становлення лексичного фонду публіцистичного, інформаційного та наукового стилів мовлення на межі XX - XXI ст. Визначено основні тенденції запозичення англомовних лексичних одиниць у тексти різного комунікативного призначення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322 + Ш141.14-05
Шифр НБУВ: РА376842 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
2.

Майстренко О.Ф. 
Бетони з використанням заповнювачів на основі продуктів спалювання твердих побутових відходів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / О.Ф. Майстренко ; Одес. держ. акад. буд-ва та архіт. — О., 2001. — 17 с.: рис. — укp.

Розглянуто питання отримання бетонів із використанням заповнювачів на базі продуктів спалювання твердих побутових відходів (ТПВ). Досліджено продукти спалювання ТПВ заводів Дніпропетровська, Києва, Севастополя, Харкова з метою з'ясування можливості їх використання в промисловості будівельних матеріалів. Встановлено, що одним з методів стабілізації складу продуктів спалювання ТПВ може бути їх поділ на фракції, що дозволяє одержати заповнювачі з більш стабільними показниками хімічних і фізико-технічних властивостей. Досліджено хімічні властивості та гідравлічну активність продуктів спалювання ТПВ, вивчено їх взаємодію з продуктами гідратації цементу. Отримано різні склади бетонів із використанням заповнювачів з продуктів спалювання ТПВ; вивчено вплив складів продуктів спалювання ТПВ на міцність і морозостійкість бетонів. Проведено санітарно-гігієнічну оцінку продуктів спалювання ТПВ і бетонів на їх основі, визначено їх раціональну область використання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н331.601.33 + Н626.102.16
Шифр НБУВ: РА313655 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Майстренко О.М. 
Використання аміксину в комплексній терапії хворих на ентеровірусні менінгіти: Автореф. дис. канд. мед. наук: 14.01.13 / О.М. Майстренко ; АМН України. Ін-т епідеміології та інфекц. хвороб ім. Л.В.Громашевського. — К., 2003. — 23 с.: рис., табл. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.016.1-52 +
Шифр НБУВ: РА327924

Рубрики:

      
4.

Майстро С.В. 
Державне регулювання аграрного ринку України в умовах глобалізації: автореф. дис... д-ра наук з держ. упр.: 25.00.02 / С.В. Майстро ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2009. — 40 с. — укp.

Розкрито сутність, охарактеризовано складові та запропоновано шляхи вдосконалення механізму державного регулювання національного аграрного ринку. Обгрунтовано доцільність використання міждисциплінарного методологічного підходу у процесі дослідження особливостей функціонування аграрного ринку. Визначено вплив глобалізаційних процесів на формування та функцінування складових національного аграрного ринку, зокрема ринків сільськогосподарської продукції та продовольства, сільськогосподарських земель, засобів виробництва й аграрної інфраструктури. Запропоновано концептуальні підходи до стратегії розвитку аграрного ринку України, яка базується на комплексній реалізації трьох її складових: інвестиційно-інноваційної, зовнішньоекономічної й еколого-соціальної моделей розвитку сільських територій. Наведено пропозиції щодо удосконалення системи державного регулювання аграрного ринку за умов членства України у СОТ та її подальшої інтеграції у світовий економічний простір.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.51 +
Шифр НБУВ: РА369435

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Майструк І.М. 
Економічна культура молоді за умов становлення ринкових відносин в Україні: автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / І.М. Майструк ; Ін-т соціології НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проведено соціологічний аналіз економічної культури молоді за умов становлення ринкових відносин в Україні. Розглянуто трансформацію даної культури. Досліджено історичну еволюцію економічної культури. Проаналізовано емпіричні виміри такої культури молоді. Обгрунтовано чинники її зростання та запропоновано способи формування та вдосконалення. Зазначено щодо теоретичної значущості результатів дослідження, їх практичного впровадження на загальнодержавному рівні під час формування науково-обгрунтованої державної політики в молодіжній сфері, для розробки програм економічного розвитку, підготовки навчальних посібників, у процесі викладання базових курсів з економічної соціології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*665 + С5*122.6 * С5*671*5*333.91 +
Шифр НБУВ: РА362204

Рубрики:

      
6.

Майстренко М. М. 
Кримінологічна характеристика та попередження органами внутрішніх справ злочинів проти громадської безпеки, предметами яких є зброя, бойові припаси та вибухові речовини: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.08 / М. М. Майстренко ; Львів. держ. ун-т внутр. справ. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше висунуто пропозицію про доцільність включення поняття "національна безпека" до переліку об'єктів кримінально-правової охорони. Визначено поняття та здійснено класифікацію злочинів проти громадської безпеки, предметами яких є зброя, бойові припаси та вибухові речовини. Сформульовано загальнотеоретичні підходи запобігання злочинам досліджуваної групи профілактичного та запобіжного характеру в межах кримінально-правової, пенітенціарної, кримінально-процесуальної, криміналістичної галузей, а також основні стратегічні напрямки запобіжної діяльності органів внутрішніх справ щодо профілактики та припипинення зазначеної групи злочинів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)119.014 + Х883.9(4УКР)711.19
Шифр НБУВ: РА375352 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Майструк 
Магнітні, кінетичні і оптичні властивості кристалів Hgsub1-x/subMnsubx/subTesub1-z/subSsubz/sub та Hgsub1-x-y/subMnsubx/subFesuby/subTe: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / Едуард Васильович Майструк ; Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. — Чернівці, 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.2,022
Шифр НБУВ: РА359968

Рубрики:

      
8.

Майстренко С.Я. 
Методи та моделі забезпечення достовірності інформації в автоматизованих системах організаційного управління: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / С.Я. Майстренко ; Ін-т пробл. мат. машин і систем НАН України. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Уперше розроблено та досліджено логіко-імовірнісні моделі методу автоматичної ідентифікації та корекції типових помилок користувача за словником припустимих слів для різних алгоритмів (стратегій) його обробки, наведено методику оцінки імовірнісних і швидкісних характеристик методу. Запропоновано модель для методу випереджальної ідентифікації слова, що вводиться користувачем, на підставі технологічних режимів автоматичної та візуальної ідентифікації (АВІ) встановлено залежності між параметрами словника й умовами однозначної АВІ та впливом на достовірність інформації, що вводиться. Уперше розглянуто критерій і модель оцінки точності агрегованих кількісних показників, що включають певну частину недостовірних значень, спотворених "грубими" помилками, одержано співвідношення, які визначають імовірнісні характеристики відхилення значення агрегату від істинного значення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-210.302 +
Шифр НБУВ: РА342919

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Майстренко Т.Ю. 
Операторні алгебри, що зв'язані з одновимірними простими динамічними системами: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.01 / Т.Ю. Майстренко ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2002. — 17 с. — укp.

Досліджено властивості простих динамічних систем необхідних для вивчення незвідних зображень відповідних інволютивних алгебр. Розглянуто двосторонні додатні орбіти, що впадають у цикли. Встановлено зв'язок між топологічною та позитивною спряженістю U-відображень. Досліджено позитивну спряженість для унімодальних відображень у часткових випадках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.552 + В161.618 +
Шифр НБУВ: РА321963

Рубрики:

      
10.

Майстренко О.М. 
Організаційно-економічне забезпечення підвищення ефективності використання виробничої потужності машинобудівних підприємств: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / О.М. Майстренко ; Одес. держ. екон. ун-т. — О., 2006. — 21 с. — укp.

Розроблено механізм переходу від виробничої потужності, вимірюваної у нормо-годинах до виробничої потужності, у натуральному та вартісному виразі. Запропоновано систему показників, яка дає змогу визначати більш точніше величину виробничої потужності та її резервів. Створено методику визначення розміру резервів виробничої потужності на базі порівняння витрат на їх утримання та "втраченої вигоди" у взаємозв'язку з неможливістю додаткового випуску продукції внаслідок відсутності цих резервів. Запропоновано алгоритм розрахунку показників, які характеризують стан, рух і використання виробничої потужності машинобудівного підприємства. Удосконалено зміст поняття "виробнича потужність", що поєднує виробничі та маркетингові аспекти діяльності даного підприємства. Розвинуто класифікацію факторів, що впливають на величину та використання виробничої потужності, з виявленням груп, які формують та поліпшують її використання на промислових підприємствах. Наведено методичні підходи щодо оптимізації виробничої програми підприємства з застосуванням методів теорії ймовірності, де як критерій оптимальності використовуються показники виробничої потужності. Обгрунтовано методичні положення щодо виміру, оцінки й аналізу виробничої потужності машинобудівного підприємства та її резервів на підставі трудового вимірювання. Удосконалено застосування кореляційно-регресійного аналізу для побудови моделей прогнозування виробничої потужності з урахуванням фактора часу та впливу чинників виробництва для окремого підприємства, що створює умови суб'єкту економічної діяльності для планування виробничої потужності та своїх затрат.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-571.3 +
Шифр НБУВ: РА346447

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Майстренко О.Ю. 
Основні закономірності горіння та газифікації високозольного вугілля в різних модифікаціях киплячого шару: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.14.04 / О.Ю. Майстренко ; НАН України. Ін-т газу. — К., 1999. — 35 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню основних закономірностей процесів спалювання та газифікації високозольного вугілля (ВВ) в киплячому шарі (КШ) при атмосферному і підвищеному тиску та розробці методів його використання в енергетиці. Створено ряд лабораторних, дослідних та пілотних установок, проведено цикл експериментальних досліджень. На основі їх результатів знайдено кінетичні, технологічні та екологічні характеристики горіння і газифікації ВВ в різних модифікаціях КШ, основні закономірності та особливості його конверсії. Здійснено адаптацію технологій циркулюючого киплячого шару (ЦКШ) до ВВ України, а також розроблено технологічні схеми процесів спалювання та газифікації твердого палива в КШ під тиском, інженерні методи розрахунку елементів апаратів, рекомендації по використанню ВВ різного ступеня метаморфізму в котлоагрегатах і реакторах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З352.2 + З370.2-042

Рубрики:

      
12.

Майстро Р.Г. 
Підвищення економічної ефективності виробництва молока на основі залучення інвестицій: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Р.Г. Майстро ; Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В.Докучаєва. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Запропоновано шляхи підвищення економічної ефективності виробництва молока за умов кризових явищ в аграрному секторі економіки України. Доведено, що сучасний рівень інвестування сільського господарства, зокрема галузі молочного скотарства, не забезпечує навіть простого відтворення основних засобів. З урахуванням даного фактора обгрунтовано необхідність залучення інвестицій для оновлення та переоснащення галузі молочного скотарства. Розроблено механізм забезпечення мобілізації всіх джерел фінансування інвестицій на підставі створення і налагодження стабільного інвестиційного процесу за умов відповідної державної підтримки галузі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.250.0-56 +
Шифр НБУВ: РА344472

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Майструк М. І. 
Ранній гістогенез підшлункової залози у людини в умовах маткової та трубної імплантації: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.03.09 / М. І. Майструк ; ДУ "Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І. Георгієвського". — Сімф., 2011. — 20 с.: рис. — укp.

Вперше застосовано порівняльний комплексний підхід до проблеми гістогенезу підшлункової залози (ПЗ) у разі типової й атипової імплантації з використанням методів гістологічних, гісто-, імуно- та лектиногістохімічних досліджень, біометрії з статистичним аналізом, що дозволило достовірно порівняти особливості ембріонального гістогенезу (ЕГ) ПЗ в нормі та у разі атипової імплантації. Вперше наведено порівняльну характеристику їх послідовних гетерохронних гістогенетичних перебудов на ранніх термінах пренатального розвитку. Вперше проаналізовано взаємодію між мезенхімою й епітелієм у нормі та у разі вищезгаданої патології. Вперше на значному ембріологічному матеріалі показано ефект послідовного перерозподілу глікополімерів-рецепторів лектину в клітині, на їх поверхні та на позаклітинних тканинних структурах у процесі органоспецифічного диференціювання закладок ПЗ під час трубної вагітності. Вперше визначено послідовність біосинтезу й активність комплексу полісахаридної природи та їх роль у диференціюванні та структурних компонентів ПЗ в нормі та у разі атипової імплантації. Вперше наведено характеристику процесів апоптозу та проліферації клітин ПЗ на ранніх термінах пренатального розвитку. Вперше виявлено терміни появи та локалізації колагенових волокон I, II, III та IV типів у волокнистій стромі залози.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*694.7*333.4 + Р716.110.2
Шифр НБУВ: РА384164 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Майструк 
Розвантаження ділянок підвищеного тиску в лікуванні невропатичної форми синдрому стопи діабетика: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Сергій Борисович Майструк ; Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2004. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-52 + Р457.865.7
Шифр НБУВ: РА336552

Рубрики:

      
15.

Майстренко О.А. 
Роль Херсонського земства в медичному обслуговуванні населення у 1865 - 1917 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Майстренко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено роль органів місцевого самоврядування Херсонської губернії у створенні ефективної системи медичного обслуговування сільського населення у пореформенний період. Встановлено відсутність організованої медичної допомоги сільському населенню губернії у доземський період. Показано недосконалість земської правової бази для організації нової системи медичного обслуговування населення. Виявлено особливості земсько-медичної діяльності повітових управ у 1865 - 1872 рр. Визначено роль губернського земства, показано його вплив на формування стаціонарної системи медичного обслуговування. Показано першість Херсонського земства у створенні медико-санітарної організації. Виявлено незадовільну реакцію земств губернії на урядові зміни в правовому забезпеченні земської медицини у 1890-х рр. Простежено динаміку формування земських медичних установ губернії у 1890 - 1917 рр. До наукового обігу введено вперше досліджені рідкісні земські видання й архівні матеріали.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ХЕР)52-536.2 + Р.г(4УКР-4ХЕР)5 +
Шифр НБУВ: РА346235

Рубрики:

      
16.

Майструк Н.О. 
Становлення та розвиток конфліктологічної парадигми в німецькій соціології: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / Н.О. Майструк ; НАН України. Ін-т соціол. — К., 2004. — 17 с. — укp.

Вперше здійснено комплексний аналіз наукової спадщини провідних німецьких соціологів XIX - XX ст. і визначено основні етапи еволюції конфліктологічної парадигми (класичний, неокласичний, посткласичний). Охарактеризовано теоретичні засади соціологічного вчення та особливості їх прояву на класичному етапі у класово-конфліктній моделі (К.Маркса) та конфліктно-конструктивній (Г.Зіммеля та М.Вебера), на неокласичному - у сучасній конфліктній моделі (Р.Дарендорфа) та на посткласичному - у конфліктно-консенсусній (Ю.Габермаса та Н.Лумана). Досліджено провідні ідеї, підходи, концептуальні висновки відомих німецьких соціологів та особливості використання наукових надбань у сучасній соціологічній теорії конфлікту. Обгрунтовано висновок про фундаментальний характер основних положень методології дослідження конфліктів німецькими вченими та провідну роль їх теоретичних ідей і концепцій у сучасному соціологічному дискурсі. Доведено багатофункціональність соціального конфлікту, розглянуто особливості його виникнення та варіанти прояву на кожному історичному етапі. Обгрунтовано умови та можливості зменшення деструктивності конфліктної взаємодії та надання їй комунікативної раціональності. Визначено головні напрямки та тенденції сучасного соціологічного дослідження конфліктно-консенсусної взаємодії у суспільстві, зокрема процесів інституціоналізації та впливу соціокультурних чинників (демократії, діалогу, толерантності, ненасильництва) та глобалізаційних факторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5 г(4НІМ) + С5*333.7 +
Шифр НБУВ: РА335827

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Майстрова Н.В. 
Сукцесія фітопланктону Канівського водосховища: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Н.В. Майстрова ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2003. — 22 с.: рис. — укp.

Встановлено основні етапи сукцесії фітопланктону Канівського водосховища. На сучасному етапі сукцесії виділено три ділянки водосховища з сукцесійними відмінностями просторово-часового розподілу видового та кількісного різноманіття та структурної характеристики домінуючого комплексу фітопланктону. Виявлено зменшення кількості таксонів нижче виду та зростання флористичного індексу вид - внутрішньовидовий таксон. Доведено, що притоки річки Десна, Красна, Стугна, Либідь - є джерелом підвищення різноманіття фітопланктону водосховища. Перелік водоростей водосховища поповнено 196-ма видами (205-ма внутрішньовидовими таксонами, включно з тими, що містять номенклатурний тип виду), 16 з них - нові для Дніпра та дніпровських водосховищ. Вивчено вплив конкретних антропогенних критеріїв на природну сукцесію фітопланктону. Досліджено, що гідротехнічні роботи (видобуток піску) та підігріті скидні води (Трипільська ДРЕС) мають локальний вплив на його розвиток. На прилеглих до Києва ділянках водосховища встановлено зниження видового, кількісного, інформаційного різноманіття фітопланктону та інтенсивності первинної продукції у порівнянні з ділянками водосхоивща, де сукцесія протікає під впливом природних критеріїв. Створено базу даних (Microsoft Access 97) фітопланктону Канівського водосховища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.631.3:Е5 +
Шифр НБУВ: РА324542

Рубрики:

      
18.

Майстренко О.В. 
Теоретико-правові аспекти колізій у законодавстві України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О.В. Майстренко ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Здійснено класифікацію колізій. Установлено причини їх виникнення та негативні наслідки існування. Виявлено систему превентивних заходів з метою запобігання виникненню колізій, а також способів їх вирішення (усунення та подолання), до яких віднесено реформування податкової системи України. Запропоновано напрями вдосконалення законотворчої діяльності. Наголошено на необхідності тлумачень законодавства державними органами як найефективніших способів вирішення юридичних колізій. Розкрито діяльність Міністерства юстиції України, спрямовану на подолання законодавчих колізій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х8(4УКР)-320.3 + Х8(4УКР)-320.3
Шифр НБУВ: РА359696

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Попович К. М. 
Художньо-стильові особливості мистецтва літографії київської школи графіки (1950–2020-х років): автореферат дис. ... д.філософ : 023 / К. М. Попович. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням мистецтва літографії київської школи графіки в контексті історії розвитку українського образотворчого мистецтва. Осередок київських літографів сформувався на базі Київського державного художнього інституту (КДХІ), який заклав фундамент вищої мистецької освіти на теренах України, виплекав когорту визначних художників і діячів мистецтв. У другій половині ХХ століття київські художники, які навчались у КДХІ, мали можливість продовжити творчо працювати в літографській техніці в Експериментальних естампних майстернях Київської організації Спілки художників УРСР (КО СХ УРСР) та Київському комбінаті монументально-декоративного мистецтва (Творчо-виробниче об’єднання «Художник» КО СХ УРСР), виконуючи державні замовлення. Наприкінці 1990-х років комбінат і естампна майстерня припинили діяльність у зв’язку зі скрутним фінансовим становищем, що спричинило занепад техніки плоского друку, а мистці Києва втратили можливість репродукувати літографії. Новий етап розвитку літографії в київському мистецькому середовищі у 2010-х роках був пов’язаний із художнім осередком – Видавничо-поліграфічним інститутом Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» (ВПІ НТУУ КПІ), оснащеним літографським обладнанням, яке було перевезене ще з Експериментальних естампних майстерень КО СХУ, та приватною Літографською майстернею «30», створеною випускниками ВПІ. На основі систематизації та аналізу значного обсягу літературних джерел відтворено загальну картину розвитку мистецтва літографії київської школи графіки другої половини ХХ – початку ХХІ століття як окремого явища в графічному мистецтві України. Важливим підґрунтям для дослідження мистецтва літографії київської школи графіки стало вивчення оригінальних літографських аркушів, які зберігаються у фондосховищах провідних київських музеїв, навчально-методичних фондах кафедри графічних мистецтв Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (НАОМА) і приватних колекціях. Формування збірок провідних київських музеїв значною мірою відбулось у другій половині ХХ століття, що припадає на пік розвитку радянського мистецтва.У дисертаційній праці розкрито в хронологічно-історичній послідовності генезу розвитку літографії як техніки плоского друку. Зокрема, у контексті вивчення літературних джерел упорядковано хронологію розвитку літографії як виду плоского друку з моменту її винаходу наприкінці ХVIII століття баварцем А. Зенефельдером і її поширення в європейському культурному просторі з акцентом на етапах розвитку мистецтва літографії на теренах України. За результатами дослідження простежено витоки провідних літографських осередків України (Києва, Харкова, Одеси, Львова), які сформувались на базі закладів вищої освіти (Київський державний художній інститут, Харківський художньо-промисловий інститут, Одеський художній інститут, Українська академія друкарства), визначено імена літографів основних графічних шкіл і проаналізовано значення їх діяльності. Літографська школа Києва бере початок з літографських майстерень Києво-Печерської лаври та друкарень родини поліграфістів Стефана і Василя Кульженків. Процес становлення літографської майстерні в КДХІ, яка була локомотивом у формуванні київської школи літографії, відбувався завдяки педагогічній діяльності визначних художників В. І. Касіяна, В. Г. Юнга, І. М. Плещинського. Проведений контент-аналіз мистецтва літографії київської школи графіки другої половини ХХ століття надав можливість провести класифікацію літографій за жанрово-тематичними, художньо-стилістичними ознаками й композиційними прийомами. 1950–1980-і роки позначено пануванням основної мистецької доктрини – соціалістичного реалізму, що спричиняла суттєві перепони у творчості художників-літографів. Київські мистці, які працювали у станковій графіці, створювали літографські естампи традиційно-побутової та історичної тематики.Визначено імена художників-графіків Києва, для яких літографія стала візуальним утіленням мистецького бачення та образно-художніх пошуків. У другій половині ХХ століття літографія стає провідною графічною технікою у творчості художників Б. Гінзбурга, В. Калуги, В. Новиковського, І. Мовчан, З. Толкачова, М. Попова, О. Овчинникової, А. Крвавича, В. Радька, яка значною мірою відповідала їхнім мистецьким запитам, творчим інтенціям. Зрідка застосовували техніку літографії В. Касіян, М. Туровський, М. Компанець, А. Чебикін, Н. Лопухова, В. Нікітін та інші.Зібрані матеріали та їх теоретичне узагальнення можуть бути використані при написанні окремих розділів з історії українського мистецтва (української графіки) ХХ–ХХІ століть та стати основою монографічного видання. Здобутки пропонованої розвідки будуть корисними як для фахівців-практиків, так і для теоретиків образотворчого мистецтва.^UThis dissertation is a comprehensive study of the lithography artworks created by the Kyiv school of graphics in the context of the history of the development of the Ukrainian fine art. The union of the Kyiv lithographers emerged on the basis of the Kyiv State Art Institute (KSAI), which laid the foundation of the higher art education in Ukraine and nurtured a cohort of the prominent artists. In the second half of the 20th century, the Kyiv artists who have completed their studies at KSAI were able to continue to create their artworks in the lithography technique at the Experimental Printmaking Workshops of the Kyiv section of the Union of the Ukrainian Artists (KS UUA) and to fulfill the state orders at the Kyiv Combine of Monumental and Decorative Art (“Khudozhnyk” Creative and Production Association) affiliated with KS UUA. At the end of the 1990s, the combine and the printmaking workshops ceased their operations due to the difficult financial situation, which caused the decline of the flat printing technique, and also the artists of Kyiv lost the opportunity to reproduce their lithographs. In the beginning of the 21st century a new stage in the development of the lithography art in the Kyiv artistic environment was associated with the Publishing and Printing Institute of the National Technical University of Ukraine "Kyiv Polytechnic Institute" (PPI NTUU KPI).The general picture of the development of the lithography art created by the Kyiv graphic school in the second half of the 20th - the beginning of the 21st centuries as a separate phenomenon in the graphic art of Ukraine, was reproduced on the basis of systematization and analysis of a significant volume of the literary sources. An important basis for the research of the lithography artworks of Kyiv graphic school was study of the original lithographic sheets, which were stored in the repositories of the main Kyiv museums, educational and methodology funds of the Graphic Arts Department of the National Academy of Fine Arts and Architecture (NAFAA) and private collections. In this dissertation, the genesis of the development of lithography as a flat printing technique is revealed in a chronological-historical sequence. Specifically, in the context of exploring the literary sources, the chronology of the development of lithography as a type of the flat printing from the moment of its invention at the end of the 18th century by the Bavarian A. Zenefelder and its spread in the European cultural environment with an emphasis on the stages of its development on the territory of Ukraine was streamlined.Based on the results of this research, the origin of the leading lithography centers of Ukraine (in Kyiv, Kharkiv, Odesa, Lviv) which were established on the basis of the higher educational institutions (Kyiv State Art Institute, Kharkiv Art and Industrial Institute, Odesa Art Institute, Ukrainian Academy of Printing) was observed, the names of lithographers of the main graphic schools were determined and the importance of their activities was analyzed.The Kyiv lithography school originated from the lithography workshops of the Kyiv-Pechersk Lavra and the printing houses of the family of printers Stefan and Vasyl Kulzhenko.The establishment of the lithography workshop at KSAI, being the driving force for the formation of the Kyiv lithography school, was achieved through the teaching activities of the following prominent artists: V. I. Kasiyan, V. G. Yung, I. M. Pleshchynskiy.In the proposed study, a content analysis of the lithography art of the Kyiv Graphic School was carried out, a classification of the lithographs was made according to genre and theme, to visual and stylistic features and to compositional techniques. The 1950s–1980s were marked by a dominance of the main artistic doctrine – socialist realism, which caused significant obstacles in the work of the lithography artists. The names of the graphic artists of Kyiv, for whom lithography became a visual embodiment of their artistic outlook, their figurative and artistic searches, have been determined. In the second half of the 20th century, lithography became the leading graphic technique in the work of the following artists: B. Ginzburg, V. Kaluga, V. Novikovsky, I. Movchan, Z. Tolkachov, M. Popov, O. Ovchinnikova, A. Krvavych, V. Ivanov-Akhmetov, V. Radkо, which significantly met their artistic requests and creative intentions. Such artists as V. Kasiyan, M. Turovsky, M. Kompanets, A. Chebykin, O. Stratiychuk, N. Lopukhova, V. Nikitin and others. The collected materials and their theoretical synthesis can be used for composing of the specific chapters of the history of the Ukrainian art (the Ukrainian graphics) in the 20th-21st centuries and become the basis for a monograph edition. The accomplishments of the proposed study will be useful both for practitioners and theorists of fine art.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського