Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (11)Реферативна база даних (398)Книжкові видання та компакт-диски (295)Журнали та продовжувані видання (21)
Пошуковий запит: (<.>A=МАХН$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДР$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИРОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Махневич Т.Р. 
Біохімічні механізми підвищеної чутливості тромбоцитів до дії тромбіну при інсулінзалежному цукровому діабеті: Автореф. дис...канд. біол. наук: 03.00.04 / Т.Р. Махневич ; НАН України. Ін-т біохімії ім. О.В.Палладіна. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Використано ряд сучасних методів біохімії та молекулярної клітинної біології з метою з'ясування причин підвищеної чутливості тромбоцитів до дії природного агоністу - тромбіну внаслідок інсулінзалежного цукрового діабету (ІЗЦД). Виявлено інтенсифікацію процесів фосфорилювання сигнальних білків, зміни у функціонуванні протеїнкінази c-Src, регуляторної субодиниці PI З'-кінази, після стимуляції тромбоцитів тромбіном внаслідок ІЗЦД у людей, що свідчить про активацію внутрішньоклітинних сигнальних шляхів, які регулюють адгезивні властивості та агрегацію кров'яних пластинок. Досліджено зростання інтенсивності процесів перекисного окислення ліпідів (ПОЛ) у тромбоцитах, ізольованих із крові щурів із експериментальним стрептозотоциновим діабетом та хворих на ІЗЦД, що відбувається на фоні зниження активності ферментів антиоксидантного захисту. Доведено, що введення нікотинаміду сприяло зниженню ступеня та швидкості тромбін-індукованої агрегації, інтенсивності процесів ПОЛ та нормалізації активності ферментів антиоксидантного захисту у тромбоцитах хворих на ІЗЦД та щурів із експериментальним стрептозотоциновим діабетом. Встановлено доцільність використання нікотинаміду в комплексній терапії з метою попередження розвитку судинних ускладнень у разі цукрового діабету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-3
Шифр НБУВ: РА309595 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Махнюк В.М. 
Гігієнічна оцінка умов і організації навчання дітей в міських та сільських загальноосвітніх навчальних закладах в період реформування освіти України: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.М. Махнюк ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзеєва АМН України". — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено гігієнічну оцінку умов і організації навчання у 15 013-ти міських та сільських загальноосвітніх навчальних закладах України за єдиною уніфікованою схемою. У 96-ти школах Вінниччини детально вивчено дані статистичної звітності та медичної документації стосовно здоров'я 49 193-х учнів. Упродовж 2000 / 2001 та 2001 / 2002 навчальних років у 898-ми учнів проаналізовано показники функціонального стану організму школярів (оцінено функції зорової та центральної нервової систем). Проведено теоретичне узагальнення та практичне розв'язання наукових питань стосовно гігієнічного забезпечення оптимальних умов і організації навчання дітей у сучасних міських і сільських загальноосвітніх навчальних закладах у період реформування та модернізації освіти, а також врегулювання відповідного законодавства, що у цілому забезпечить збереження та зміцнення здоров'я школярів упродовж навчання. Виявлено закономірності впливу умов і організації навчання на показники функціонального стану та захворюваності школярів. Установлено негативний кореляційний зв'язок між незадовільними умовами за відсутності медичного забезпечення та харчування у загальноосвітніх навчальних закладах з урахуванням показників здоров'я школярів. Науково обгрунтовано комплекс організаційних, санітарно-гігієнічних заходів з метою оптимізації умов і організації навчання та профілактики формування "шкільних" хвороб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р128.94-38 +
Шифр НБУВ: РА352256

Рубрики:

      
3.

Махніцький А. В. 
Імунокорекція в комплексному хірургічному лікуванні хворих на гострий абдомінальний сепсис: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.03 / А. В. Махніцький ; ДВНЗ "Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я. Горбачевського". — Т., 2011. — 19 с.: табл., рис. — укp.

Встановлено ефективність розробленого методу санації черевної порожнини у комбінації з імунокорекцією в комплексній післяопераційній терапії шляхом оцінювання клінічного перебігу, показників клітинного та гуморального імунітету, цитокінової мережі й ендогенної інтоксикації у хворих на гострий абдомінальний сепсис (ГАС). Досліджено видовий склад мікрофлори ексудату черевної порожнини у хворих з перитонітом та її чутливість до антибіотиків, проведено визначення мікробної чистоти крові. Встановлено, що у хворих з ГАС включення в комплексне післяопераційне лікування розробленого методу санації черевної порожнини й імунотерапії супроводжується вираженим клінічним ефектом без явищ імуносупресії, сприяє покращенню клінічного перебігу захворювання, меншими відхиленнями від норми показників клітинного та гуморального імунітету й ендогенної інтоксикації. Доведено, що застосування розробленого методу санації черевної порожнини й імунотерапії покращує ефективність лікування та перебіг післяопераційного періоду у хворих на ГАС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.014-59
Шифр НБУВ: РА385020 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Олександренко І.В. 
Іноземний капітал в структурі джерел фінансування інвестиційних ресурсів регіону: автореф. дис... канд. екон. наук : 08.00.05 / І.В. Олександренко ; Луц. нац. техн. ун-т. — Луцьк, 2009. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи вирішення проблеми формування інвестиційних ресурсів регіону у процесі залучення іноземного капіталу, що дозволить забезпечити збільшення обсягів його інвестиційної діяльності за умов відсутності внутрішніх джерел її фінансування. Розкрито зміст поняття інвестиційних ресурсів регіону, удосконалено їх класифікацію, визначено джерела формування. Проаналізовано вплив іноземного капіталу на соціально-економічний розвиток регіону, в який залучено іноземні інвестиції. З використанням розробленого методичного інструментарію проаналізовано й оцінено стан забезпечення регіонів інвестиційними ресурсами, охарактеризовано джерела фінансування інвестиційного процесу у регіонах України. Сформовано підхід щодо вибору типу стратегії залучення іноземного капіталу у регіони України. Розроблено модель прогнозування та планування обсягів надходжень іноземних коштів на Волинь. Проведено комплексне моделювання впливу залучених прямих іноземних інвестицій на економічний розвиток регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ВОЛ) 60-56 + У9(4УКР-4ВОЛ)0-56 +
Шифр НБУВ: РА367225

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Махнарилов Ю.В. 
Механізм накопичення коштів для інвестування підприємств легкої промисловості: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Ю.В. Махнарилов ; Київ. нац. ун-т технологій та дизайну. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проаналізовано основні проблеми розвитку підприємств легкої промисловості у період вступу України до СОТ. Установлено, що їх можна розділити на групи, а саме: відносно висока вартість виробництва та недостатність власних матеріальних і фінансових ресурсів. Зазначено, що необхідність впровадження ефективних технологій за умови дефіциту власних ресурсів потребує залучення кредитів. Найбільш ефективними проектами розвитку легкої промисловості є відновлення сировинної бази, оскільки вартість сировини, матеріалів становить більшу половину вартості витрат на виробництво продукції. З метою оцінювання обсягів кредитних ресурсів, необхідних для реалізації відповідних проектів на підприємствах легкої промисловості запропоновано показник валової кредитоємності, який відображає обсяг коштів, необхідних для опанування всього внутрішнього ринку товарів легкої промисловості. Запропоновано використовувати інструменти оцінювання соціального чинника залучення тимчасово вільних грошових коштів. Визначено науково-методичні засади накопичення коштів галузевим банком для інвестування підприємств легкої промисловості. Розроблено модель залучення та розподілу коштів для інвестування інноваційного розвитку підприємств легкої промисловості. Зазначена модель та інструменти оцінювання соціального чинника залучення коштів є складовими частинами механізму накопичення коштів для інвестування підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.11-56 +
Шифр НБУВ: РА359829

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Олександренко В.П. 
Механохімія і реологія зносостійкості механічних трибосистем: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.04 / В.П. Олександренко ; Хмельниц. нац. ун-т. — Хмельниц., 2006. — 35 с. — укp.

У контексті дисипативної природи явищ, що ініціюються зовнішнім навантаженням, комплексно розглянуто механічні реакції та реологічні процеси контактної взаємодії та їх вплив на триботехнічні характеристики сполучених поверхонь. Установлено взаємозв'язок між проявом механічних і фізико-хімічних релаксаційних процесів і швидкісно-навантажувальними та температурними умовами динамічного контактування за однонаправленого та реверсивного (фреттинзі) тертя. Наведено механіко-хімічну модель процесу тертя та зношування. Вивчено вплив фреттинг-корозії на чутливість сталі та корозійного розтріскування. Досліджено ефективність існуючих та запропоновано нові методи обробки поверхонь тертя та регулювання газовмісту рідинного середовища з метою підвищення зносостійкості та тривалості міцності металів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К413.1 +
Шифр НБУВ: РА345980

Рубрики:

      
7.

Махновська Н. Д. 
Організаційно-економічні основи створення кластерної форми діяльності оператора поштового зв'язку: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Н. Д. Махновська ; Одес. нац. акад. зв'язку ім. О.С. Попова. — О., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Обгрунтовано організаційно-економічні основи створення кластерної форми діяльності оператора поштового зв'язку (ОПЗ), які передбачають визначення основних елементів поштового кластера (ПК), запровадження державно-приватного партнерства, застосування науково-методичного підходу до оцінювання впливу впровадження кластерної форми діяльності з урахуванням регіональних особливостей і формування системи ефективних партнерських зв'язків. Удосконалено інструментарій визначення синергетичного ефекту від створення ПК на основі обчислення обсягів додаткових прибутків (від збільшення обсягів надання послуг, підвищення ефективності використання ресурсів, оперативності процесу кластеризації, скорочення транзакційних витрат), обумовлених реалізацією кластерних зв'язків. Запропоновано підхід щодо формування державно-приватного партнерства, який враховує складові та важелі реалізації державного стимулювання створення та розвитку кластерної форми діяльності для вирішення завдань ОПЗ шляхом раціонального розподілу ресурсів приватного бізнес-середовища, мобільності й інноваційності. Розглянуто науково-методичний підхід щодо оцінки впливу впровадження кластерної форми в діяльність ОПЗ з урахуванням показників соціального й економічного стану регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)385
Шифр НБУВ: РА383322 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Махненко О.В. 
Прогнозування деформацій при зварюванні і термічному правленні конструкцій на основі методів термопластичності і функції усадки: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.03.06 / О.В. Махненко ; Ін-т електрозварювання ім. Є.О.Патона НАН України. — К., 2009. — 40 с. — укp.

Розроблено загальний підхід до прогнозування деформацій під час зварювання (наплавлення, термічного плавлення) великогабаритних конструкцій на підставі комбінованого застосування методів термопластичності та функції усадки, а також розробки відповідних розрахункових алгоритмів комбінованого підходу. Запропоновано розрахункові способи визначення параметрів функції усадки для характерних випадків зварювального нагріву на базі геометричної типізації об'єкта. Розроблено розрахункові алгоритми для прогнозування деформацій під час зварювання балочних конструкцій і трубних решіток теплообмінників, у разі наплавлення за багато проходів тонких пластин зносостійким сплавом, а також у разі термічного плавлення тонкостінних зварних конструкцій з деформаціями короблення та циліндричних конструкій з деформаціями згину поздовжньої осі. Проведено відповідні розрахункові дослідження й одержано нові практичні результати, що довело високу ефективність застосування розробленого комбінованого підходу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К641-1 +
Шифр НБУВ: РА368721

Рубрики:

      
9.

Олександров Ю.М. 
Саморегуляція як чинник психологічного благополуччя студентської молоді: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.01 / Ю.М. Олександров ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 19 с. — укp.

Уперше запропоновано інтегративно-особистісну модель саморегуляції, характерною ознакою якої є введення блоку інтеграції та прийняття рішення. Уточнено наукові уявлення щодо змісту поняття, структури та механізму психологічного благополуччя, розглянуто його основні аспекти (ресурсний, процесуальний, результативний, структурний, оціночний). Розкрито сутність поняття та структуру особистісного потенціалу, визначено роль розуміння у блоці самовизначення. Проаналізовано взаємозв'язки системи саморегуляції та психологічного благополуччя. Виявлено, що система саморегуляції найбільше взаємопов'язана з ресурсним і результативним аспектами психологічного благополуччя. Розглянуто чинники та вияви різних рівнів основних складових психологічного благополуччя. Виділено характеристики, що відрізняють суб'єктів з високим, середнім і низьким рівнем задоволеності життям, а також показники психологічного благополуччя особистості й особистісного потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ю935.22-39
Шифр НБУВ: РА372467 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Махней О.В. 
Сингулярні квазідиференціальні оператори на скінченному інтервалі: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.02 / О.В. Махней ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 16 с. — укp.

Проведено дослідження задач на власні значення для диференціальних і квазідиференціальних рівнянь з узагальненими похідними функцій обмеженої варіації (мірами) у коефіцієнтах. Одержано асимптотику для великих значень параметра фундаментальної системи розв'язків диференціальних і квазідиференціальних рівнянь, з використанням якої досліджено асимптотичну поведінку власних значень та функцій крайових задач. Побудовано спряжені крайові умови та функцію Гріна у випадку диференціальних і квазідиференціальних опрераторів, досліджено її властивості. Знайдено умови перетворення функцій у ряди за власними функціями крайових задач. Одержані результати рекомендовано використовувати для розв'язання прикладних задач механіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.626.53,0 + В162.12,0 +
Шифр НБУВ: РА335047

Рубрики:

      
11.

Махнуша С.М. 
Управління торговельною маркою як інтелектуальним активом промислового підприємства: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / С.М. Махнуша ; Сум. держ. ун-т. — Суми, 2008. — 21 с. — укp.

Досліджено теоретико-методичні проблеми управління торговельною маркою як інтелектуальним активом промислового підприємства (на прикладі галузі виробництва машин та устаткування). Розроблено концепцію, структуру й основні підсистеми організаційно-економічного управління торговельною маркою як інтелектуальним активом промислового підприємства. Запропононо новий теоретико-методичний підхід щодо оцінювання потенціалу торговельної марки як інтелектуального активу промислового підриємства на підставі визначенння її параметрів, а також внутрішніх і зовнішніх факторів конкурентоспроможності. Результати наукового дослідження впроваджено на ВАТ ВЕК "Сумигазмаш", ТОВ ДВП "Варіант-Гермотехніка", ПП "Променергомаш" і навчальний процес Сумського державного університету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.0-803.43 + У9(4УКР)301-21 +
Шифр НБУВ: РА355710

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Костеневич О. С. 
Математичне моделювання залишкових напружень в зоні антикорозійних наплавлень корпусу реактора ВВЕР-1000. / О. С. Костеневич. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню актуальної проблеми визначення залишкових напружень (ЗН) в зоні антикорозійних наплавлень корпусу реактора (КР) ВВЕР-1000 від дугового наплавлення та їх перерозподіл після термообробки з урахуванням мікроструктурних фазових перетворень та варіації технологічних параметрів.На основі математичного моделювання визначено мікроструктурний склад та кінетику при фазових перетвореннях корпусної сталі 15Х2НМФА при характерних термічних циклах наплавлення для різних ділянок КР – циліндричної, де застосовувалось автоматичне наплавлення під флюсом стрічковими електродами, та зони патрубків, яка наплавлялась ручним дуговим наплавленням покритими електродами. Результати розрахунків показали, що в зоні термічного впливу (ЗТВ) основного матеріалу КР при наплавленні утворюється бейнітно-мартенситна структура.Було проведено валідацію результатів розрахунку мікроструктури з експериментальними даними дилатометричного аналізу розпаду аустеніту при охолодженні та металографії зразків сталі 15Х2НМФА. Вперше, за результатами експериментальних досліджень побудовано термокінетичні діаграми розпадуаустеніту сталі 15Х2НМФА для характерних зварювальних швидкостей охолодження, на основі яких експериментально підтверджено формування бейнітно-мартенситної структури в ЗТВ сталі 15Х2НМФА при дуговому наплавленні.Вперше отримані результати математичного моделювання залишкових напружень з урахуванням мікроструктурних фазових перетворень та варіації режимів наплавлення і параметрів термообробки корпусу реактора ВВЕР-1000. В порівнянні з існуючими даними основними відмінностями, отриманими в результаті розрахунку залишкових напружень після наплавлення і термообробки, являються нерівномірність їх розподілу в поперечному напрямку наплавлення, пов'язана з періодичністю накладання валиків, глибша зона напружень розтягу, особливо для стрічкового наплавлення, а також наявність зон залишкових напружень стиску в ЗТВ основного матеріалу внаслідок утворення бейнітно-мартенситної мікроструктури.Для двох різних ділянок КР – циліндричної частини КР та внутрішньої поверхні патрубків Ду850 з галтелями запропоновано спрощені характерні розподіли ЗН після операцій антикорозійного наплавлення та термообробки за режимом високого відпуску тривалістю витримки 20 год при температурі 650°С.Встановлено, що використання уточнених даних по розподілу залишкових напружень з урахуванням мікроструктурних фазових перетворень при антикорозійному наплавленні корпусу реактора ВВЕР-1000 дозволяє знизити консерватизм оцінки опору крихкому руйнуванню при аварійних ситуаціях «термошок» для піднаплавочних тріщин, особливо малої глибини (до 7 мм).^UThe thesis is devoted to the solving of the actual problem of determining residual stresses in the anticorrosive cladding zones of reactor pressure vessel (RPV) WWER-1000, taking into account microstructural phase transformations, as well as variations of technological parameters of the arc cladding and heat treatment.Based on mathematical modeling, the microstructural composition and kinetics were determined during phase transformations of steel 15H2NMFA (2.5Cr-Mo-V) at characteristic thermal cladding cycles for different parts of the RPV - cylindrical, where automatic arc cladding under flux by strip electrodes is used, and the nozzle zone, which is cladded by a manual arc method with coated electrodes. The calculation results showedthat a bainite-martensitic structure is formed in the heat affected zone (HAZ) of the base material of RPV during cladding.The results of calculating of the microstructure with the experimental data of dilatometric analysis of austenite decomposition during cooling and metallography of templates of 15H2NMFA (2.5Cr-Mo-V) steel were validated. For the first time, by the results of experimental studies, thermokinetic diagrams (CCT diagrams) of the austenite decomposition of 15H2NMFA (2.5Cr-Mo-V) steel for characteristic welding cooling rates were constructed, on the basis of which the formation of a bainite-martensitic structure in the HAZ of 15H2NMFA (2.5Cr-Mo-V) steel during cladding was experimentally confirmed.For the first time, the results of mathematical modeling of residual stresses taking into account microstructural phase transformations and variations of the cladding conditions and heat treatment parameters of the RPV WWER-1000 were obtained. In comparison with the existing data, the main differences of the calculated residual stresses after cladding and heat treatment are uneven distribution in the transverse direction of the cladding due to the applying beads periodicity, a deeper zone of tensile residual stresses, specially for the strip cladding, and the compressive residual stresses in the HAZ of the base material due to the formation of a bainite-martensitic microstructure.For two different parts of the RPV - the cylindrical part of the RPV and the inner surface of the DN850 nozzles simplified characteristic distributions of residual stresses after operations of anticorrosive cladding and heat treatment according to the high tempering with a duration 20 hours at a temperature of 650°C were proposed.It is established that the use of updated data on the distribution of residual stresses taking into account microstructural phase transformations during anticorrosive cladding of the RPV WWER-1000 allows to reduce the conservatism in evaluating of the resistance to brittle fracture in emergency situations “pressurized thermal shock” for subclad cracks, specially with small depth (up to 7 mm).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Ганзюк А. Л. 
Підвищення зносостійкості трибосистем в умовах малоамплітудного фретингу із застосуванням легкоплавких сплавів / А. Л. Ганзюк. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вирішена науково-технічна задача підвищення зносостійкості трибосистем номінально-нерухомих з'єднань в умовах малоамплітудного фретингу із застосуванням легкоплавких сплавів з урахуванням оточуючого середовища. Запропоновано аналітичну залежність для визначення величини енергії, яка витрачається на збільшення густини дислокацій в одиничному об'ємі і визначається по різниці густини дислокацій до та після фретингу. На основі принципів нерівноважної термодинаміки (незворотних процесів) запропоновані нові теоретичні уявлення фізико-хімічної механіки фрикційного контакту, що стосується природи і взаємовпливу процесів, які викликають фретинг-корозію металів. Запропоновано модель динамічної поведінки трибосистеми на основі методу математичного моделювання та комп'ютерної симуляції. Експериментально встановлено, що внаслідок фретингу змінюється відносний елементний склад взаємодіючих поверхонь. Експериментально встановлено, що зношування матриці, при введенні в зону контакту легкоплавкого сплаву, починається лише після 0,15х106N до 0,3х106N циклів, і зносостійкість при фретингу пари тертя матеріалів, що досліджувались збільшується в 2-3 рази. Запропоновано рекомендації по боротьбі із ФП у номінально-нерухомих з'єднаннях деталей машин, технологію і конструкцію обладнання для нанесення легкоплавкого сплаву (Bi-Sn-Pb-Cd) на поверхні номінально-нерухомих з'єднаних деталей машин.^UThe scientific and technical tasks of increase of wearproofness of tribosystems nominally immobile connections in the conditions of littlepeak fretting with application of fusible alloys taking into account an environment are solved in the dissertation. In theory, from positions of physical chemistry of solid, it is investigated experimentally that an application of soft coverages on the basis of lead, tin, cadmium which have low resistance of fluidity and ability to change the coefficient of friction on contacting surfaces and also can take in certain part of energy of vibration is a perspective direction against FP in nominally immobile connections of details of machines. On the basis of principles of non-equilibrium thermodynamics (irreversible processes) new theoretical presentations of physical and chemical mechanics of friction contact, that touches nature and reciprocally of processes that cause the frettage of metals, are offered. The evolutional model of dynamic conduct of tribosystem is offered on the basis of method of mathematical design and computer simulation. Experimentally mode of dynamic clutch-slippage for FP, as the most dangerous from point of maximal friction and oscillation activity in a contact. It is investigated that relative element composition of interactive surfaces changes as a result of fretting. Moreover, it is investigated that the wear of matrix, at introduction to the area of contact of fusible alloy, begins only after 0,15х106N to the 0,3х106N cycles, and the wearproofness of pair of friction at fretting of the probed materials is increased in 2-3 times. Recommendations against FP in nominally immobile connections of details of machines, method, technology and construction of equipment, for causing of fusible alloy (Bi-Sn-Pb-Cd) on-the-spot nominally immobile the united details of machines are offered.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Поворотній В. В. 
Підвищення ефективності роботи станів холодної прокатки труб шляхом раціонального синтезу деталей робочих клітей / В. В. Поворотній. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.05.08 «Машини для металургійного виробництва». Національна металургійна академія України, Дніпро, 2021.Дисертація присвячена вирішенню актуальної наукової задачі, яка полягає у підвищенні ефективності роботи станів холодної прокатки труб (ХПТ) шляхом вдосконалення конструкцій робочих клітей, варіювання деталей клітей, визначення гранично допустимих зусиль прокатки, при яких виробництво труб відбувалося б без ризику руйнування станин та робочих валків.В роботі представлені результати досліджень об'ємного НДС деталей робочих клітей станів ХПТ, що сприймають технологічне навантаження в процесі виробництва труб. Особливу увагу при дослідженні було приділено найменш надійним деталям, до яких відносять робочі валки та станини через наявність періодичного руйнування при прокатці труб.За допомогою продуктів тривимірного моделювання і методу скінчених елементів отримані поля еквівалентних напружень та поля пружних деформацій досліджуваних деталей при імітації умов їх навантаження близьких до реальних. При подальшому аналізі отриманих результатів, були визначені значення жорсткостей досліджуваних деталей та встановлені залежності значень максимальних напружень, що виникають в їх тілах від величини прикладених зусиль.На базі результатів досліджень об'ємного НДС деталей робочих клітей станів ХПТ розроблена математична модель, для розрахунку максимальних величин вертикальних коливань робочих валків з урахуванням комплектації робочої кліті.Проведені порівняльні дослідження НДС з використанням методу скінчених елементів та тензометричного методу для станин робочих клітей станів ХПТ-32 прямокутної та раціональної конструкцій, а також станин стану ХПТ-55 прямокутної конструкції. Проведені порівняння результатів прогнозування повздовжньої різностінності труб, отриманих з використанням розробленої математичної моделі, із замірами фактичної величини повздовжньої різностінності труб, отриманих в промислово-виробничих умовах за допомогою неруйнівного методу контролю.На базі результатів досліджень НДС деталей робочих клітей станів ХПТ, були побудовані залежності величин граничних зусиль прокатки від коефіцієнту запасу міцності. На базі отриманих залежностей розроблені рекомендації щодо коректування допустимих величин зусилля прокатки для станин станів ХПТ різних комплектацій.^UDissertation for the degree of a candidate of technical sciences in the specialty 05.05.08 "Machines for metallurgical production". National Metallurgical Academy of Sciences of Ukraine, Dnipro, 2021.The dissertation is devoted to the questions of increase of efficiency of work of working cells of the CRM states. This goal is achieved in two ways: by combining parts that perceive the load in the process of interaction of the processed product and working calibers; changing the allowable values of the rolling effort, based on the results of the study of the volumetric stress-strain state of the workpiece cage.The paper investigates the volumetric stress-strain state of details of work cells of the HPT states, which perceive the technological load in the process of pipe production. Particular attention was paid to the least reliable details in the study, which include work rolls and beds due to their periodic destruction during rolling of pipes.Using the products of three-dimensional modeling and the finite element method, the fields of equivalent stresses and the fields of elastic displacements of the studied parts were obtained while simulating the conditions of their loading close to real ones. In further analysis of the obtained results, the values of the rigidity of the investigated parts were determined and the dependences of the values of maximum stresses arising in their bodies on the magnitude of the effort were determined.On the basis of the results of studies of the bulk stress-deformed state of details of the work stands of the CRM states, a mathematical model was developed to predict the values of the longitudinal thickness of the pipes, taking into account the complete set of the work stand.Comparative studies of the stress-strain state using the finite element method and the strain gauge method for the work stands of the CRM -32 states of rectangular and oval structures, as well as the condition of the CRM -55 state of rectangular structure. Comparison of the results of prediction of longitudinal pipe thickness obtained using the developed mathematical model with the measurements of the actual value of longitudinal pipe thickness obtained in industrial production using a non-destructive control method.On the basis of the results of studies of the stress-strain state of the details of the working cells of the CRM states, dependences of the magnitudes of the boundary forces, which can act on a part of the coefficient of safety margin, were constructed. Based on the obtained dependencies, recommendations were developed for changing the allowable values of the rolling force for the different types of CRM condition stations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Махно Н. В. 
Правовий режим водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних. / Н. В. Махно. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація є самостійною, завершеною науковою працею, присвяченою дослідженню правового режиму водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.Дисертаційна робота є першим у науці екологічного права України комплексним дослідженням теоретико-правових і практичних проблем використання та охорони водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних. Дослідження проведено на базі основних базових положень екологічного, земельного, а також водного та надрового права, зокрема проаналізовано поняття, зміст правових норм щодо використання та охорони водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних, а також обґрунтовано пропозиції з удосконалення правового регулювання досліджуваної сфери суспільних відносин.Авторкою запропоновано під водними об'єктами, віднесеними до категорії лікувальних, вважати підземні водні об'єкти (водоносний горизонт), а також поверхневі водні об'єкти (соляні озера, лимани) загальнодержавного значення, які мають природне походження та особливу цінність, є унікальними, враховуючи фізико-хімічний склад природних лікувальних ресурсів, що їм властиві, та використовуються з метою лікування, медичної реабілітації та профілактики захворювань. Виокремлено основні юридичні ознаки водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних, якими визнано, насамперед, наявність об'єктивних особливих характеристик – лікувальних властивостей таких об'єктів, що є сприятливими для лікування та профілактики захворювань. Виокремлено ознаки водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних, за якими зазначені об'єкти: мають природне походження; характеризуються природними лікувальними властивостями, їх «наповненням» є природні лікувальні ресурси; можуть бути курортоутворюючими чинниками тощо. Запропоновано назву таких водних об'єктів визначати як «лікувальні водні об'єкти», оскільки термін «водні об'єкти, віднесені до категорії лікувальних» не повною мірою відображає сутність цього поняття, характеризуючи швидше нормативний характер встановлення їх, як таких.Встановлено, що правовим режимом водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних, є нормативно визначений порядок правового регулювання суспільних відносин, пов'язаних з використанням та охороною водних об'єктів, що віднесені до категорії лікувальних, обумовлений природними лікувальними властивостями цих об'єктів, і спрямований на створення умов належного ступеня сприятливості чи несприятливості для задоволення інтересів відповідних суб'єктів права та порядок їх використання для досягнення бажаного результату. Обґрунтовано необхідність закріплення на законодавчому рівні особливого правового режиму використання та охорони водних об'єктів, зокрема тих, що віднесені до категорії лікувальних, адже законодавство України є недостатньо послідовним і системним у регулюванні порядку використання та охорони водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних, а це здебільшого послаблює їх правовий режим, створює передумови зловживань та правопорушень у цій сфері. Аргументовано положення, що водні об'єкти, віднесені до категорії лікувальних, потребують посиленої правової охорони. Під цим поняттям пропонується розуміти систему правових норм, які передбачають сукупність заходів, спрямованих на запобігання забрудненню, засміченню, вичерпанню й виснаженню водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних, з урахуванням їх унікальності та екологічної цінності, забезпечення особливого режиму користування цими водними об'єктами виключно у лікувальних і оздоровчих цілях, а також усунення наслідків негативних впливів та покращення стану вод цих водних об'єктів. Правова охорона вод як комплекс різноманітних заходів, насамперед правових, повинна бути спрямована пріоритетно на запобігання негативному впливу на водні об'єкти, забезпечуючи, таким чином, превентивну функцію. Збереження водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних, необхідно пов'язувати насамперед із необхідністю виконання усіма суб'єктами їх використання й охорони своїх природоохоронних обов'язків, а також тих обов'язків, які безпосередньо пов'язані з раціональним використанням та охороною водних об'єктів і водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.Дисертанткою наведено додаткові аргументи щодо закріплення на законодавчому рівні принципу пріоритету охорони водних об'єктів і, насамперед, тих, які віднесені до категорії лікувальних, перед їх використанням, що може здійснюватися як шляхом встановлення обмежень чи заборон для осіб, що користуються водами (водними об'єктами), так і виокремленням додаткових прав і обов'язків, які повинні бути підпорядковані екологічним інтересам. Крім того, покладені на водокористувачів обов'язки з проведення заходів по охороні водних об'єктів повинні відповідати засадам законності, легітимності, можливості виконання, доцільності, екологічної обґрунтованості і комплексності.^UThe dissertation is an independent, completed scientific work devoted to the study of the legal regime of water objects classified as therapeutic.The dissertation work is the first in the science of Environmental Law of Ukraine a comprehensive study of theoretical, legal and practical problems of the use and protection of water objects classified as therapeutic, in which on the basis of the main provisions of environmental, land, as well as water and subsurface law, a scientific analysis of the concept and content of legal relations on the use and protection of water objects classified as therapeutic is carried out, as well as proposals for improving the legal regulation of the studied field of Public Relations. The author proposed under water objects classified as therapeutic to consider groundwater objects (aquifer), as well as surface water objects (salt lakes, estuaries) of national importance, which have a natural origin and special value, are unique, given the physical and chemical composition of natural healing resources that they are inherent, and used for treatment, medical rehabilitation and disease prevention. The main legal features of water objects classified as therapeutic, which recognize, first of all, the presence of objective special characteristics – the healing properties of such facilities that are favorable for the treatment and prevention of diseases. The features of water objects classified as therapeutic, according to which these objects: have a natural origin, characterized by natural healing properties, their "filling" are natural healing resources, can be a resort-forming factors, and so on, are identified. It is proposed to define the name of such water objects as "therapeutic water objects", since the term "water objects classified as therapeutic" does not fully reflect the essence of this concept, rather describing the regulative nature of their attributing as such.It is established that the legal regime of water objects classified as therapeutic is the order of regulation of social relations associated with the use and protection of water objects, which are classified as therapeutic, due to the natural healing properties of these facilities, their importance for social and economic development of the country on the basis of legal means established and provided by the state, aimed at creating the appropriate degree of favorability or unfavorability to satisfy the interests of the corresponding legal subjects and the procedure of their use to achieve the desired result.The necessity of fixing at the legislative level a special legal regime for the use and protection of water objects, in particular those that are classified as therapeutic, because the legislation of Ukraine is not sufficiently consistent and systematic in regulating the use and protection of water objects classified as therapeutic, and this mainly weakens their legal regime, creates prerequisites for abuse and offenses in this area. It is argued that water objects classified as therapeutic need enhanced legal protection. Under this concept it is proposed to understand a system of legal norms that provide for a set of measures aimed at preventing pollution, littering, depletion and exhaustion of water objects classified as therapeutic, taking into account their uniqueness and environmental value, ensuring a special regime for the use of these water objects exclusively for therapeutic and recreational purposes, as well as eliminating the consequences of negative impacts and improving the state of the waters of these water objects. Legal protection of waters as a set of various measures, primarily legal, should be aimed at preventing negative impacts on water objects, thus ensuring a preventive function. Conservation of water objects classified as therapeutic should be associated primarily with the need for all entities involved in their use and protection to fulfil their environmental responsibilities, as well as those responsibilities that are directly related to the rational use and protection of water objects and water objects classified as therapeutic.The author of dissertation provides additional arguments regarding the consolidation at the legislative level of the principle of priority of protection of water objects and, above all, those that are classified as therapeutic, before their use, which can be carried out both by establishing restrictions or prohibitions for entities using waters (water objects), and by allocating additional rights and obligations that should be subordinated to environmental interests. In addition, the duties assigned to water users to carry out measures for the protection of water objects should correspond to the principles of legality, legitimacy, possibility of implementation, expediency, environmental validity and complexity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Махніцька І. В. 
Клініко-патогенетичні особливості гастродуоденальних порушень при хронічному панкреатиті, комплексні підходи до їх корекції: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / І. В. Махніцька. — Б.м., 2023 — укp.

Метою дослідження було встановлення особливостей клінічного перебігу, морфологічних, секреторних та імунологічних параметрів хронічного рецидивуючого панкреатиту (ХРП) із супутніми гастродуоденальними порушеннями і розробка та наукове обгрунтування їхньої корекції шляхом включення до протокольної терапії комбінованого засобу декспантенолу (провітаміну В5) і метилметіоніну (вітаміну U). Встановлено особливості клінічного перебігу ХРП на тлі коморбідності із хронічним гастритом (ХГ), асоційованим з Н. pylori, стосовно такого при ізольованому ХРП, а також констатовано нижчу якість життя пацієнтів із даною коморбідністю стосовно таких при ізольованому ХРП за фізичним і психологічним компонентами опитувальника SF-36 відповідно на 11,5 % і 11,6 % (р≤0,05), а також за вищим сумарним показником шкал опитувальника GRSR у 1,52 раза. Вивчено морфологічний стан слизової оболонки шлунка (СО) і дванадцятипалої кишки (ДПК) при ХРП і доведено, що навіть без клінічної верифікації захворювань шлунка і ДПК були наявні зміни СО, що практично відповідають явищам хронічного неатрофічного гастриту, що вимагає корекції, а також встановлено, що стан СО шлунка і ДПК у групі пацієнтів із поєднанням ХРП і ХГ, асоційованим з Н. pylori, був достовірно більш ускладненим стосовно такого при ізольованому ХРП за більшою у 2,3 раза сумарною кількістю патологічних ознак. Методом базально-топографічної експрес-рН-метрії констатовано при ізольованому ХРП переважання нормоацидності з тенденцією до помірної гіпоацидності, а при досліджувальній коморбідності ХРП із гастродуоденальними змінами – помірної гіперацидності з тенденцією до вираженої за виявленим рейтингом розподіленості точок виміру із домінуючим інтервалом ((59,81 ± 10,35) %) – 4˃5˃3˃2-1 (р≤0,05 між 2-5 інтервалами), що потребує обов׳язкової корекції. Поглиблено уявлення про стан імунної системи при поєднаному перебігу ХРП і ХГ, асоційованого з Н. pylori, із встановленням посилення імунодефіциту Т-клітинної ланки за Т-супресорним типом. Запропоновано і науково обгрунтовано доцільність додаткового включення до комплексного лікування комбінованого засобу декспантенолу (провітаміну В5) і метилметіоніну (вітаміну U) за запропонованою схемою.^UThe aim of the study was to establish the features of the clinical course, morphological, secretory and immunological parameters of chronic recurrent pancreatitis (CRP) in comorbidity with gastroduodenal disorders and to develop and scientifically substantiate their correction by including in the protocol therapy the combined agent of dexpanthenol (provitamin B5) and methylmethionine (vitamin U). The peculiarities of the clinical course of CRP in comorbidity with chronic gastritis (CG), associated with H.pylori, in relation to isolated CRP, were established, and a lower quality of life of patients with this comorbidity compared to those with isolated CRP according to the physical and psychological components of the SF-36 questionnaire, respectively, was established 11.5 % and 11.6 % (р≤0.05), as well as 1.52 times higher total score of the scales of the GSRS questionnaire. The morphological state of MM in CRP was studied and it was proved that even without clinical verification of diseases of the stomach and duodenum, there were changes in MM, which practically correspond to the phenomena of chronic nonatrophic gastritis, which requires correction, and it was also established that the condition of MM of the stomach and duodenum in a group of patients with a combination of CRP and CG, associated with H.pylori, was significantly more complicated than that with isolated CRP by a 2.3 times greater total number of pathological signs. By the method of basal-topographic express-pH-metry, it was established that in isolated CRP there is a predominance of normoacidity with a tendency to moderate hypoacidity, and in the research comorbidity of CRP with gastroduodenal changes – moderate hyperacidity with a tendency to the distribution of measurement points with a dominant interval expressed according to the revealed rating (59,81 ± 10.35%) – 4˃5˃3˃2-1 (р≤0.05 between 2-5 intervals), which requires mandatory correction. The understanding of the state of the immune system in comorbidity of CRP and CG, associated with H.pylori, with the establishment of increased immunodeficiency of the T-cell link according to the T-suppressor type. It was proposed for the first time and the feasibility of additional inclusion in the complex treatment of the combined agent of dexpanthenol (provitamin B5) and methylmethionine (vitamin U) according to the proposed scheme is scientifically justified.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського