Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (239)Книжкові видання та компакт-диски (150)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>A=ПЕНЬКОВ$<.>+<.>A=ОКСАН$<.>+<.>A=ГЕОРГІЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Пеньковська Н.О. 
Вплив вакцинопрофілактики на рівень імунітету та епідемічний процес при епідемічному паротиті: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / Н.О. Пеньковська ; Ін-т епідеміології та інфекц. хвороб ім. Л.В.Громашевського. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Розглянуто особливості епідемічного процесу у разі епідемічного паротиту за умов різної тактики вакцинопрофілактики. Визначено динаміку розповсюдження цього захворювання серед різних контингентів населення. Проаналізовано й оцінено ефективність "підчищувальної" імунізації. Встановлено взаємозв'язок між рівнем захворюваності на епідемічний паротит і тактикою вакцинопрофілактики. Обгрунтовано необхідність введення в Календар профілактичних щеплень ревакцинацій за віком проти даної інфекції (в 6 років, а у разі її відсутності, як"підчищувальної" - в 11). Вивчено реактогенність комбінованої вакцини "Priorix" проти кору, епідемічного паротиту та краснухи, показано її низьку реактогенність. Визначено імуногенність вакцини "Priorix" за паротитним компонентом. Одержано дані про достатню імуногенність досліджєної вакцини. Встановлено високу епідеміологічну ефективність вакцини "Priorix" на відміну від російської живої паротитної вакцини з штаму Ленінград-3. Наведено рекомендоції щодо вдосконалення схеми імунопрофілактики епідемічного паротиту, доцільності використання в практиці охорони здоров'я комбінованих вакцин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.29-25
Шифр НБУВ: РА315915 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Пенькова М.Ю. 
Добовий профіль артеріального тиску та гуморальні зміни у хворих на гіпертонічну хворобу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / М.Ю. Пенькова ; Харків. держ. мед. ун-т. — Х., 2000. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання підвищення ефективності лікування хворих на гіпертонічну хворобу з різними клініко-патогенетичними формами захворювання та характером добового профілю артеріального тиску (АТ). Вивчено зміни основних параметрів добового моніторингу АТ у взаємозв'язку з показниками системної гемодинаміки, структурно-функціональними параметрами лівого шлуночка та гуморальними факторами під впливом терапії кардіоселективними бета-блокаторами, інгібіторами АПФ і антагоністами рецепторів ангіотензину ІІ. Доведено необхідність широкого впровадження в клінічну практику добового моніторингу АТ для виявлення особливостей добового профілю АТ, діагностики безсимптомних епізодів підвищення АТ і адекватного вибору препаратів. Установлено особливості впливу антигіпертензивної терапії на показники добового моніторингу АТ залежно від типу добового профілю АТ. Опрацьовано оптимальні схеми антигіпертензивної терапії хворих на гіпертонічну хворобу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.030-3
Шифр НБУВ: РА312068 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Пенькова І.В. 
Концептуальні основи удосконалення зовнішньоекономічної політики регіону: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / І.В. Пенькова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2002. — 18 с. — укp.

На підставі аналізу історичних, еволюційних і сучасних економічних умов розроблено принципову схему появи та розповсюдження міжнародної комерції, яка здатна реально підвищити темпи економічного зростання за умов подальшого її впровадження. Досліджено сучасні проблеми зовнішньоекономічної політики регіону на підставі аналізу теоретичних передумов розвитку міжнародних торговельних зв'язків, що виникли у системі міжнародного розподілу праці. Уточнено природу, особливості та шляхи удосконалення зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД) на регіональному рівні. Обгрунтовано доцільність державного регулювання ЗЕД регіону. Визначено засоби ефективного використання наукового потенціалу регіону з метою прискорення розвитку наукомістких виробництв. Розроблено пропозиції щодо створення сприятливих правових і економічних умов розширення мережі торговельних партнерів і диверсифікації експорту регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)8
Шифр НБУВ: РА317219 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Оксанич І. М. 
Методи і моделі оцінки та підвищення ефективності проблемно-орієнтованого інтерфейсу користувача інформаційно-пошукової системи: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.06 / І. М. Оксанич ; НАН України, Ін-т пробл. мат. машин і систем. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено шляхи та методи вирішення завдання підвищення ефективності інтерфейсу користувача (ІК) інформаційно-пошукових систем (зниження трудомісткості формування користувачем запитів до інформаційних ресурсів) на основі методів теорії ймовірностей, математичної статистики, алгебри логіки, методів математичного й імітаційного моделювання. Запропоновано модель декомпозиції ментальних операторів технології GOMS-KLM для задач вводу та візуальної ідентифікації даних. Побудовано математичні логіко-ймовірнісні моделі "покрокової" та "прицільної" підказки в ІК, залежності між його варіантами та характеристиками з урахуванням функції розподілу ймовірностей звертання до слів базового словника. Побудовано й експериметрально перевірено імітаційні моделі ІК. Зпропоновано технологію та розроблено інформаційну модель системи квазідовільних запитів користувача до баз даних у природно-мовному середовищі за допомогою стандартних CASE-засобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.43-01
Шифр НБУВ: РА382486 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Оксанич А.П. 
Методи та апаратура контролю структурно-геометричної досконалості напівпровідникових матеріалів та структур в умовах їх серійного виробництва: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.27.06 / А.П. Оксанич ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2002. — 34 с. — укp.

Розроблено науково-обгрунтовані методи для контролю деформацій, механічних напруг структурної досконалості і створення на їх підставі принципів конструювання вимірювального і ростового обладнання, за допомогою якого безруйнівним методом експресно контролюються на всіх стадіях напівпровідникового виробництва геометричні параметри і внутрішня напруга напівпровідникових пластин і структур, а також створено апаратуру для контролю структурної досконалості напівпровідникових кристалів у процесі вирощування. Запропоновано методики і конструкції плоских інфрачервоних полярископів "Міраж-1" та "Міраж-2". Досліджено технологічні процеси високотемпературної обробки. Висвітлено методику контролю щільності дислокацій під час дослідження жорсткості кремнієвих структур виявлено нове явище: зміну форми (згибу) кремнієвих структур після прикладення імпульса навантаження з високою швидкістю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.22,022 + З843.312-06
Шифр НБУВ: РА319978 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Пеньковська Н.М. 
Психологічні умови розвитку рефлексії у молодших школярів: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Н.М. Пеньковська ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Вивчено особливості розвитку рефлексії у дітей молодшого шкільного віку. Проаналізовано основні підходи щодо дослідження даного феномену в зарубіжній та вітчизняній психологічній науці. Уточнено психологічну дефініцію рефлексії як інтегральну особистісну сутність. Показано, що становлення рефлексії у межах молодшого шкільного віку безпосередньо залежить від розвитку здатності до самопізнання та самоаналізу, вміння покладатися на самооцінку та спроможності регулювати поведінку, співвідносячи її з очікуваннями інших людей. Розроблено теоретико-технологічну модель становлення рефлексії у дітей вказаного віку. Встановлено критерії визначення рівня розвитку рефлексії молодшого школяра та визначено її типологію. Запропоновано та апробовано систему методичних прийомів оптимізації процесу становлення рефлексії дитини молодшого шкільного віку у сім'ї та школі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2-734 + Ю983.402.1 +
Шифр НБУВ: РА324558

Рубрики:

      
7.

Пенькова О.Б. 
Традиції, свята та обрядовість населення Східної України в 1960-і - середині 1980-х рр.: державна політика й повсякденне життя: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Б. Пенькова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено традиції, свята й обрядовість населення Східної України у 1960 - 1985 рр. На підставі аналізу різноманітних історичних джерел, а саме: документів державних органів, статистичних даних, документів поточного діловодства, матеріалів Комісії стосовно радянських традицій, свят і обрядів при Раді Міністрів УРСР, періодичних видань, а також польових етнографічних матеріалів, соціологічного опитування, виявлено етнодемографічні та соціально-економічні чинники розвитку святковості й обрядовості. Як один з чинників розвитку розглянуто політику правлячої партії та радянської держави. Досліджено етапи становлення та принципи діяльності управлінського механізму реалізації свято-обрядотворчої політики. Розглянуто трансформацію сімейно-побутової обрядовості. З'ясовано особливості побутування свят і обрядів. Розглянуто державну політику щодо святковості й обрядовості та рівень її сприйняття у повсякденному житті населення Східної України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)63-7 + Т3(4УКР)63-7 + Т3(4УКР)63-7
Шифр НБУВ: РА343916

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Пеньковець О.М. 
Філософсько-освітні погляди С.Русової (соціально-філософський аналіз): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / О.М. Пеньковець ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 18 с. — укp.

Розглянуто соціально-філософські засади вчення українського філософа та педагога С.Русової. Проаналізовано особливості творів науковця, ступінь дослідження її соціально-філософських поглядів у науковій літературі з позицій розуміння соціальної філософії як інтегративного знання про суспільство, що включає в себе власну історію та є аспектом існування суспільства, як самотвірної освітньої системи. Вивчено соціально-філософські погляди науковця щодо суспільства, освіти, ролі національного в осмисленні освіти й особи, питання конституювання національної школи та національної освіти, взаємодії освіти й держави, а також виховання вільної особистості - мету освіти. Систематизовано соціальні цінності освітнього процесу на основі соціально-філософського аналізу творів С.Русової.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*18:Ч430 + Ю252:Ч30 + Ч33(4УКР)52-211
Шифр НБУВ: РА314426 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
9.

Пенькова С.Д. 
Формування культури українського мовлення російськомовних першокласників: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / С.Д. Пенькова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто психологічні, психолінгвістичні та лінгвістичні основи формування мовленнєвої культури російськомовних першокласників, виділено провідні принципи та критерії добору мовного матеріалу. На підставі аналізу лінгвістичних, психолого-педагогічних і методичних джерел, практики сучасної початкової школи розроблено лінгводидактичну технологію формування культури українського мовлення російськомовних першокласників. Визначено етапи формування культури мовлення, визначено застосування адекватних методів, прийомів і засобів мовленнєвої практики, висвітлено процеси та результати дослідно-експериментального навчання, яке передбачає створення навчально-мовленнєвої діяльності, спрямованої на поетапне засвоєння основних комунікативних ознак мовленнєвої культури за чотирма напрямками: опанування норм сучасної української культурної мови (орфоепічна та граматична правильність), формування навичок активної роботи зі словом (точність, чистота, багатство мовлення), формування вмінь діалогічного висловлювання (доречність, мовленнєвий етикет), формування навичок монологічного мовлення (логічність, виразність) та побудову системи підготовчих і мовленнєвих вправ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-916.2
Шифр НБУВ: РА319657 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Пеньковець О. В. 
Формування професійної компетентності з інформаційних технологій у майбутніх учителів природничо-математичного профілю: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / О. В. Пеньковець ; Чернігів. нац. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. — Чернігів, 2010. — 20 с.: a-рис. — укp.

Досліджено проблеми формування професійної компетентності з інформаційних технологій у майбутніх учителів природничо-математичних дисциплін. Визначено структуру й етапи формування професійної компетентності з інформаційних технологій у майбутніх учителів природничо-математичного профілю, зміст і форми професійно орієнтованих навчальних курсів і сертифікацій. Розроблено модель і визначено комплекс організаційно-педагогічних умов формування професійної компетентності з інформаційних технологій для ефективної реалізації запропонованої моделі та проведено експериментальні дослідження створеної моделі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В. р(4УКР)2 р3-36,022
Шифр НБУВ: РА373380 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
11.

Оксанич І. Г. 
Методологічні основи та інформаційна технологія динамічного розподілу виконавчих ресурсів в організаційно-технічних системах / І. Г. Оксанич. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню актуальної науково-прикладної проблеми створення методологічних засад і технологічних засобів динамічного розподілу виконавчих ресурсів в автоматизованих організаційно-технічних системах. Удосконалено методологію створення технологічних засобів динамічного розподілу виконавчих ресурсів в автоматизованих організаційно-технічних системах. До комплексу методологічних принципів включені принцип конвергенції онтологій предметної області і системи управління, принцип рефлексивного переходу і його формалізований опис, а також включені етапи стратифікації онтологій за аспектними рівнями. Синтезовано структурні, динамічні, інформаційні моделі, а також методи, що складають основу інформаційної технології динамічного розподілу виконавчих ресурсів. Створено та реалізовано інформаційну технологію динамічного розподілу виконавчих ресурсів в організаційно-технічних системах. Наведено результати експериментів на імітаційній моделі та результати впровадження, які довели працездатність та ефективність системи моніторингу і диспетчеризації бізнес-процесів на основі методів і моделей динамічного розподілу виконавчих ресурсів в організаційно-технічних системах.^UThe dissertation work is devoted to solving the actual scientific and applied problem of creating methodological foundations and technological means of dynamic distribution of executive resources in automated organizational and technical systems (OTS).Approaches to construction of the methodology of synthesis of adaptive executive structures in automated OTS have been improved. The set of methodological principles includes the principle of convergence of ontologies of the subject domain and control system, the principle of reflexive transition and its formalized description, as well as the stages of stratification of ontologies by aspect levels. This makes possible to schematize and accelerate the process of synthesis of a set of logical, mathematical, functional models and methods whose aggregation and interaction design the required information technology. The method of dynamic distribution of applications on functional knots at of business processes performance in OTS has been developed.The practical significance of the obtained results is in improvement of the quality of functioning of technical and organizational systems through construction and application of the information technology for dynamic distribution of executive resources in OTS. A study of the effectiveness of theoretical and practical results application in the management of specific objects in order to improve the quality of their operation has been carried out.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Оксанюк О. А. 
Режим окремого проживання подружжя в сімейному праві / О. А. Оксанюк. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню юридичної природи інституту окремого проживання подружжя, правових підстав для його встановлення та припинення, правових наслідків, які наступають у зв'язку із встановленням або припиненням режиму окремого проживання подружжя, дослідженню відповідного зарубіжного та історичного досвіду.У роботі розроблено концепцію сучасного розуміння правового режиму окремого проживання подружжя, виявлення основних теоретичних та прикладних проблем даного сімейно-правового інституту, а також сформовано наукові висновки та пропозиції стосовно вдосконалення чинного сімейного законодавства у даній галузі дослідження.В роботі проведено аналіз теоретико-правових проблем визначення режиму окремого проживання подружжя у сімейному праві; з'ясовано поняття, основні риси та правова природа режиму окремого проживання подружжя в сімейному праві в контексті його співвідношення із суміжними правовими поняттями сімейного права; проаналізовано особливості встановлення, зміни та припинення режиму окремого проживання подружжя, в тому числі в судовому та договірному порядку; з'ясовано основні наукові підходи до класифікації та визначено зміст майнових юридичних наслідків режиму окремого проживання подружжя; розкрито зміст правових наслідків немайнового характеру у разі встановлення режиму окремого проживання подружжя; запропоновано науково-обґрунтовані пропозиції по вдосконаленню норм сімейного законодавства, якими врегульовано питання режиму окремого проживання подружжя в сімейному праві.^UThe dissertation is devoted to the study of the legal nature of the institution of separate residence of the spouses, the legal grounds for its establishment and termination, the legal consequences arising in connection with the establishment or termination of separate residence of the spouses, the study of relevant foreign and historical experience.The concept of modern understanding of the legal regime of separate residence of spouses, identification of the main theoretical and applied problems of this family law institute is developed, also scientific conclusions and offers concerning improvement of the current family legislation in this field of research are formed.The analysis of theoretical and legal problems of determining the regime of separate residence of spouses in family law is carried out in the work; the concepts, main features and legal nature of the regime of separate residence of the spouses in family law in the context of its relationship with related legal concepts of family law are clarified; the peculiarities of establishing, changing and terminating the regime of separate residence of the spouses are analyzed, including in court and by contract; the main scientific approaches to the classification are clarified and the content of the property legal consequences of the regime of separate residence of the spouses is determined; the content of legal consequences of non-material nature in case of establishing the regime of separate residence of the spouses is revealed; scientifically substantiated proposals for improving the norms of family law are proposed, which regulate the issue of the regime of separate residence of spouses in family law


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Пенькова С. В. 
ПРОДУКТИВНІСТЬ МІСКАНТУСУ ГІГАНТСЬКОГО ЗАЛЕЖНО ВІД ЕЛЕМЕНТІВ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ В УМОВАХ ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ: автореферат дис. ... д.філософ : 201 / С. В. Пенькова. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне обґрунтування та практичне вирішення наукового завдання з розробки елементів технології вирощування буряків цукрових в умовах Степу України шляхом встановлення реакції рослин на застосування основного удобрення, вологоутримувача та позакореневого підживлення гуматами.На час змикання рядків (ВВСН 30) площа посівів буряків цукрових складала 19,3 тис м2/га, а варіанти застосування гідрогелю AQUASORB мали на 2,1 тис м2/га кращі показники. При цьому, на варіанті без застосування гідрогелю площа листя незначно відрізнялась по варіантах досліду, окрім застосування добрива Паросток. Коли ж ми вносили вологоутримувач, то внесення мінерального добрива забезпечувало нам площу листя 21,7 тис м2/га, а застосування добрива Паросток – 22,4 тис м2/га – кращу на фазу розвитку буряків цукрових.Визначено, що в фазу змикання міжрядь буряків цукрових (ВВСН 39) евапотранспірація посівів набувала максимуму і в середньому рослинами витрачалося 0,62 мм/га доступної вологи за добу. Більше всього вологу використовували варіанти де вносили гідрогель AQUASORB в зону рядка до сівби (300кг/га) та в якості добрива застосовували Паросток (марка 20), 400 кг/га – 0,70 мм/га за добу. При цьому позакореневе удобрення Гуміфілд, в.г., 2 кг/га (ВВСН 30+39) не змогло істотно повипливати на перебіг процесів випаровування води листковим апаратом буряків цукрових.Досліджено, що за показниками співвідношення змінної до максимальної флуоресценції (Fv/Fm) фотосинтезу, то кращі значення коефіцієнта було отримано за застосування гідрогелю AQUASORB в зону рядка до сівби (300кг/га) та удобрення Леонардитом, 400 кг/га, що в середньому за роки досліджень становили 0,58-0,59. А також за внесення гідрогелю та застосування в якості основного удобрення Паросток (марка 20) 400 кг/га – 0,58-0,60. Отже, за застосування таких варіантів досліду формувались кращі умови для росту та розвитку буряків цукрових.Врожайність буряків цукрових значно залежить не тільки від біологічних особливостей гібридів а й від вмісту доступного рослинам азоту в ґрунті. Застосування підвищених доз мінеральних добрив призводить до зниження цукристості і підвищеної концентрації домішок, таких як альфа амінний азот, тому найбільш важливим завданням для виробників буряків цукрових є розробка та дотримання ефективної стратегії застосування мінеральних добрив, що забезпечує як прибутковість, так і якість коренеплодів.Визначено, що в умовах 2020 року за застосування гною отримана урожайність буряків в межах 29,0-30,0 т/га, а от мінеральна система за застосування гідрогелю дозволила отримати максимальні 34,0 т/га. Також за застосування гідрогелю AQUASORB в зону рядка до сівби (300кг/га) істотно зросла й ефективність Леонардиту та добрива паросток марка 20. А от в умовах 2021 року гній забезпечив рівень продуктивності в межах 50,7-53,3 т/га, а от мінеральна система не забезпечила кращі результати, що підтверджує той факт, що мінеральне добриво ефективно працює лише в випадку наявності доступної вологи.Досліджено, що кращі показники урожайності коренеплодів в середньому за роки досліджень були за внесення в якості основного добрива Паросток (марка 20), 400 кг/га, застосування гідрогелю AQUASORB в зону рядка до сівби (300кг/га) та подальшої позакореневої обробки Гуміфілд, в.г., 2 кг/га (ВВСН 30+39) – 57,9 т/га. А кращі показники вмісту цукру в коренеплодах отримані за вирощування буряків з застосуванням гною ВРХ, 20 т/га, вологоутримувача та Гуміфілд – 17,3 %. А на варіантах без вологоутримувача поєднання добрива Паросток та позакореневої обробки Гуміфілд – 17,2 %.Встановлено що якість коренеплодів буряків цукрових залежить від впливу багатьох біотичних так і абіотичних факторів і є одним з найважливіших показників ефективності виробництва цукру. Так, до якісних характеристик коренеплодів відноситься: концентрація сахарози та вміст численних меласоутворюючих сполук (натрію, калію та α-амінного азоту). З точки зору ефективності виробництва цукру саме концентрація a-амінного азоту (a-amino-N) визначають так звані втрати цукру в меласі.Досліджено, що кращий збір цукру отримано при використанні вологоутримувача AQUASORB в зону рядка до сівби (300кг/га) та внесенні в якості основного удобрення Леонардит, 400 кг/га в поєднанні з подальшим позакореневим підживленням – 8,14 т/га або ж застосуванням на фоні вологоутримувача Паросток (марка 20) 400 кг/га + Гуміфілд, в.г., 2 кг/га (ВВСН 30+39) – 8,08 т/га^UThe dissertation provides a theoretical justification and a practical solution to the scientific task of developing elements of technology for the care of perennial stands of miscanthus giant in the conditions of the Right Bank Forest Steppe of Ukraine by establishing the reaction of plants to the use of mineral fertilizers, foliar fertilizing with humates and microfertilizers with amino acids, and studying the norm of their reaction under the influence of conditions growing season. It has been established that foliar feeding and spring fertilizing with mineral fertilizers have a positive effect on the formation of the leaf surface. The maximum leaf area in 2020 - 2022 was when using ammonium nitrate with ammonium sulfate (N24kg/ha, S6kg/ha) followed by foliar feeding with humates (Gumifield BP-18 (0.4l/ha) or Vermisol (8 l /ha)) and complex fertilizer Quantum Aminomax (0.5 l/ha). The maximum photosynthetic potential of giant miscanthus plantations was more than 6 million m2/ha*day during three years of research on the option of using ammonium nitrate with ammonium sulfate (N24 kg/ha, S6 kg/ha) followed by foliar feeding Gumifield BP-18 (0.4l/ha) and Quantum Aminomax (0.5 l/ha). Net photosynthetic productivity varied between years of study. In 2020, a maximum of 5.08 grams of dry matter was formed per square meter of leaf surface per day, in 2021-8.12 g/m2/day, and in 2022-8.79 g/m2/day. A strong dependence (up to 64%) of the value of the PPF indicator was observed on the application of mineral fertilizer in the spring The content of dry matter in the stems of giant miscanthus at the end of the growing season in 2020 was from 57.70% to 69.49%. In 2021, this indicator was significantly lower and amounted to 42.40 - 56.40%. In 2022, only 42-49% of dry matter is accumulated in the stems. At the same time, no clear regularity of the effect of the research factors on the accumulation of dry matter in the biomass of giant miscanthus was observed. But the influence of the duration of the growing season on the amount of accumulated dry matter was noted. With an increase in the duration of the growing season, the amount of dry matter in the stems of giant miscanthus increases. The yield of raw biomass in 2020 was from 14.5 to 43.5 tons per hectare, in 2021 - from 31 to 74.6t/ha, in 2022 from 25.3 to 67.1t/ha. Compared to 2020, biomass yield almost doubled in 2021, as giant miscanthus plants reached their potential productivity in the third year of growing. In the fourth year of crop vegetation, the minimum biomass collection (25.3t/ha) was on the control variant, and the maximum was obtained when using ammonium nitrate and ammonium sulfate (N24 kg/ha, S6 kg/ha) followed by foliar treatments with Gumifld BP- 18 (0.4 l/ha) and Quantum Aminomax (0.5 l/ha)-67.1t/ha. It was established that both spring top dressing with mineral fertilizers and foliar top dressing contribute to a significant increase in biomass productivity of giant miscanthus. In total, over 3 years of research, miscanthus plantations accumulated from 709 to 1731 GJ/ha of energy. Minimal energy was accumulated in the control version of the experiment, where no plant fertilizers were applied for three years. The maximum energy is accumulated in the option of using ammonium nitrate with ammonium sulfate (N24 kg/ha, S6kg/ha) followed by foliar top dressing with Gumifield BP-18 (0.4 l/ha) and Quantum Aminomax (0.5 l/ha) , which is more than control by 1022 GJ/ha. It was determined that during spring fertilizing with mineral fertilizers, the amount of energy accumulated by the plantation increased significantly. The share of influence of this factor reached 73 percent on average over three years. Significantly increased the amount of energy and application for foliar fertilization of humates (Vermisol, Gumifield BP-18). The share of influence of factor B is 18%. The highest level of biomass energy accumulation was observed in the second year of research, with the best indicators (out of three years of research) of GTK during the growing season. Over the years of research, the coefficient of energy efficiency of growing miscanthus giant biomass was 24.5-117.0. This value of this indicator indicates a very high level of energy efficiency of growing miscanthus biomass. At the same time, Kee was significantly lower in the variants of the experiment with the use of mineral fertilizers, which is associated with high energy costs for the production of the mineral fertilizers themselves. In the second year of crop vegetation, the lowest costs for plantation care, harvesting and processing were under control-16.6 thousand hryvnias. The maximum expenses reached almost 40 thousand hryvnias. In the third year of vegetation of giant miscanthus, control costs were at the level of 25.5 thousand hryvnias, and in the most productive variants of the experiment, they reached 51 thousand hryvnias. For the fourth year of cultivation, the costs were within 23-54 thousand hryvnias


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського