Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Тематичний інтернет-навігатор (2)Наукова електронна бібліотека (11)Реферативна база даних (1218)Книжкові видання та компакт-диски (909)Журнали та продовжувані видання (56)
Пошуковий запит: (<.>A=ПИЛИПЕНК$<.>+<.>A=ОЛЬГ$<.>+<.>A=ЄВГЕНІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 56
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Пилипенко Н.М. 
Податково-дотаційний менеджмент у сільському господарстві: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / Н.М. Пилипенко ; Сум. держ. аграр. ун-т. — Суми, 1998. — 17 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням оптимізації податково-дотаційного механізму в сільському господарстві. Дано визначення поняття податково-дотаційний менеджмент. Розкрито сутність податків, їх функції, уточнено класифікацію податків в залежності від їх функціональної спрямованості. Досліджено вплив існуючої системи оподаткування на результати роботи сільськогосподарських підприємств. Запропонована модель формування і розподілу дотаційного фонду на окремі види сільськогосподарської продукції. Наведена методика розрахунку конкретних сум дотацій по видах тваринницької продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-07

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Пилипенко М.М. 
Рафінування танталу та дослідження деяких його властивостей: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / М.М. Пилипенко ; Нац. наук.центр "Харк. фіз.-техн. ін-т". — Х., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена вивченню основних закономірностей рафінування танталу фізичними методами (електронно-променевою плавкою, зонною перекристалізацією, електропереносом). Визначено оптимальні параметри зонної перекристалізації танталу і основні домішкові елементи, що обмежують чистоту металу. Запропоновано комплексну схему одержання чистого танталу. Установлено особливості температурного ходу електроопору танталу та вивчено особливості взаємодії танталу з газами. Вперше отримано експериментальні відомості про місцезнаходження атомів азоту у монокристалах танталу. Запропонований в роботі пристрій для аналізу залишкових газів знайшов практичне застосування для оптимізації і автоматизації процесу електронно-променевої плавки металів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К345.15

Рубрики:

      
3.

Пилипенко Н.М. 
Математичне моделювання динамічних систем в операційній області на основі рекурентних співвідношень (з програмами в системі "Mathematica R"): Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Н.М. Пилипенко ; НАН України. Ін-т пробл. моделювання в енергетиці. — К., 1999. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З813-01с116
Шифр НБУВ: РА307325 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Пилипенко В.В. 
Механізми пружних і квазіпружних ядерних процесів за участю нуклонів і легких ядер проміжних енергій в IS/I-матричному підході: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.16 / В.В. Пилипенко ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 34 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В383.520.421.103.31,022

      
Категорія: Транспорт   
5.

Пилипенко В.М. 
Технологія безперервного формування композитних профільних елементів конструкцій літальних апаратів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.07.04 / В.М. Пилипенко ; Держ. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Запропоновано технологічний процес одержання стрижневих елементів конструкцій літальних апаратів плетільно-пултрузійним методом. Розроблено методику вибору основних параметрів процесу: опору зусиллю протягання на різних етапах формування; температурно-часового режиму; співвідношення кінематичних параметрів; співвідношення геометричних розмірів армуючих наповнювачів; конструктивних розмірів механізму, що тягне. Отримано експериментальні дані стосовно властивостей матеріалів і стрижневих виробів на їх основі. Апробовано технологічне устаткування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О53-016.72
Шифр НБУВ: РА310359 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Пилипенко П.Д. 
Проблеми теорії трудових правовідносин в умовах переходу України до ринкової економіки: Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.05 / П.Д. Пилипенко ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2001. — 36 с. — укp.

Розглянуто трудові правовідносини як комплекс суспільно-трудових відносин. З'ясовано стан сучасного трудового права України. Показано, що з переходом до ринкової економіки потребує перегляду та оновлення ряд його інститутів. Охарактеризовано предмет, метод, принципи та функції галузі права. Показано місце та роль трудового права у системі вітчизняного права. Сформульовано концептуальні підходи щодо вирішення проблеми правосуб'єктності учасників трудових правовідносин. Розкрито сутність і правову природу трудового договору, контракту та інших юридичних фактів, що є підставами для виникнення трудових правовідносин за умов формування ринкової економіки України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х879(4УКР)0-4
Шифр НБУВ: РА315526 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Пилипенко О.М. 
Профілактика гнійно-запальних ускладнень після кесарева розтину у жінок з бактеріальним вагінозом: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / О.М. Пилипенко ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2002. — 19 с. — укp.

З використанням клініко-лабораторних, мікробіологічних і функціональних методів дослідження вивчено особливості клінічного перебігу вагітності та пологів у жінок, хворих на бактеріальний вагіноз (БВ). Встановлено роль порушень мікробіоценозу піхви та місцевого імунітету в розвитку післяопераційних гнійно-запальних ускладнень. Запропоновано методи контролю за клінічним перебігом післяопераційного періоду у жінок, хворих на БВ. Розроблено та впроваджено рекомендації щодо зниження частоти системного та місцевого використання комплексних біологічних препаратів, методики операції з "Stark".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.254.3-82 + Р716.230.166-52
Шифр НБУВ: РА317885 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Пилипенко С.А. 
Правове забезпечення обов'язкового особистого страхування працівників органів внутрішніх справ: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / С.А. Пилипенко ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено інститут обов'язкового особистого страхування працівників органів внутрішніх справ та визначено напрями його правового забезпечення. Розглянуто процес становлення та розвитку інституту страхування, співвідношення між формами страхування, досліджено юридичну природу страхових правовідносин, суть особистого страхування, проаналізовано основні види добровільного та обов'язкового особистого страхування. На підставі аналізу добровільного особистого страхування працівників органів внутрішніх справ надано пропозиції щодо вдосконалення чинного страхового законодавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)212.112.2 + Х819(4УКР)112.011.02 +
Шифр НБУВ: РА322186

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Пилипенко В.В. 
Мас-спектрометричні дослідження стероїдних глікозидів та їх комплексоутворення з компонентами біополімерів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 03.00.02 / В.В. Пилипенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Розроблено методику дослідження молекулярної маси та структури речовин рослинного походження стероїдних глікозидів (СГ) та їх генінів за методом плазмово-десорбційної часопролітної мас-спектрометрії з іонізацією уламками поділу (ПДМС). Створено каталог мас-спектрів 40-а досліджених зразків СГ та генінів. З використанням методу ПДМС вивчено модельні системи СГ та їх генінів з біомолекулами. Виявлено формування не ковалентнозв'язаних комплексів СГ з відповідними біомолекулами такого складу [СГ + біомолекула + H], [СГ + біомолекула + K], [СГ + біомолекула + Na] у співвідношенні 1 : 1 : 1. Визначено відносні інтенсивності комплексів СГ та біомолекул. Знайдено, що збільшення вуглеводного ланцюга СГ та додаткові кисневмісні замісники в агліконі впливають на специфічність взаємодії з біомолекулами та для низки комплексів збільшують їх стабільність, вільні англікони та монозиди не утворюють комплексів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*725.181.32 в733.5
Шифр НБУВ: РА326475

Рубрики:

      
10.

Пилипенко О.М. 
Науково-технічні основи підвищення ефективності механічної обробки газотермічних покриттів: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.03.01 / О.М. Пилипенко ; НАН України. Ін-т надтвердих матеріалів ім. В.М.Бакуля. — К., 2004. — 36 с.: рис., табл. — укp.

Вперше забезпечено мінімізацію енергетичних витрат і зниження рівня пошкоджуваності структури покриттів та перехідної зони за рахунок примусової орієнтації площини відносного зсуву у напрямку міжчастинкової зони і встановлення амплітуди коливань кратною розміру напилених частинок. Запропоновано новий спосіб демпфірування автоколивань різального інструмента з нейтралізацією невпорядкованих силових імпульсів на перехідну зону шляхом накладання на процес різання примусових коливань з частотою, що погоджується з товщиною покриття. Розроблено і апробовано концептуальну модель знеміцнення матеріалу покриття енергетичною активацією за вібромеханічного різання, що дає змогу інтенсифікувати процес обробки і підвищити стійкість різального інструмента. Виявлено обмеження динамічної стабілізації процесу вібромеханічного різання покриттів і відповідного зниження шорсткості поверхневого шару з закритою поруватістю, величиною фаски зносу за заданою поверхнею інструмента, яка для самофлюсівних покриттів системи Ni - Cr - B - Si не має перевищувати величину 0,3 мм. Удосконалено принцип оцінки працездатності покриттів після вібромеханічної обробки у порівнянні з гомогенними матеріалами шляхом застосування структурного модуля трибопошкодження, який враховує вплив акустичної активації на питому енергоємність матеріалу покриття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К663.8 + К630.081 +
Шифр НБУВ: РА329805

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
11.

Пилипенко О.В. 
Шляхи досягнення радіаційної безпеки об'єктів будівництва на стадії проектування: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / О.В. Пилипенко ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. — Д., 2004. — 18 с. — укp.

Обгрунтовано та розроблено модель керованої системи радіаційного контролю, яка відповідає вимогам міжнародної системи якості продукції ISO-9000, що дає змогу прогнозувати радіаційну якість будівельного виробництва на стадії проектування. Установлено закономірності розподілу регламентуючих радіаційних параметрів потужності поглиненої дози й еквівалентної врівноваженої об'ємної активності у приміщеннях будівель від первинних параметрів іонізуючих джерел будівельного виробництва - швидкості ексхаляції та ефективної активності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н.н63 +
Шифр НБУВ: РА331212

      
12.

Пилипенко О.О. 
Ефективність екологобезпечного використання земель у сільському господарстві: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / О.О. Пилипенко ; Нац. наук. центр "Ін-т аграр. економіки". — К., 2004. — 20 с. — укp.

Визначено суть екологічної безпеки й екологобезпечного землекористування, тенденції розвитку систем землеробства та їх особливості, узагальнено досвід ведення екологобезпечного землеробства у зарубіжних країнах. Досліджено процеси використання земель сільськогосподарського призначення за сучасних умов, принципи та закономірності екологобезпечного використання й охорони земель. Здійснено економічну та екологічну оцінку екологобезпечної системи землеробства. Запропоновано заходи щодо дотримання екологобезпечного стану земель, визначено складові ринку екологічно чистої продукції та передумови його формування, розроблено економічний механізм екологізації землекористування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-511.2-28 +
Шифр НБУВ: РА331885

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Пилипенко М.В. 
Моделі та алгоритми діагностики в медичних інформаційних системах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / М.В. Пилипенко ; Херсон. нац. техн. ун-т. — Херсон, 2005. — 23 с. — укp.

Розглянуто математичні моделі, які формалізують раніше не інформатизовані параметри предметної області. Розроблено моделі, алгоритми та програми інтенсифікації роботи діагностичного та лабораторного устаткування у клінічних та бактеріологічних дослідженнях, які забезпечують якісний захист лікарської інформації від її спотворення. Зазначено, що інструментарій формалізації, моделювання задач діагностування патологій в організмі пацієнтів забезпечує підвищення точності та оперативності обробки інформації для прийняття рішень в медичних інформаційних системах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р34 с51 +
Шифр НБУВ: РА340359

Рубрики:

      
14.

Пилипенко О.І. 
Облік та аналіз власного капіталу: теорія і практика: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / О.І. Пилипенко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено питання, що стосується власного капіталу як об'єкта обліку. Проаналізовано особливості створення підприємств нафтовидобувної промисловості та вплив цих процесів на формування даного капіталу. Розкрито сучасний стан його обліку та розроблено пропозиції з метою вдосконалення методики обліку статутного, а також резервного капіталу. Визначено особливості розкриття інформації про власний капітал у фінансовій звітності та обгрунтовано напрями її вдосконалення. Розкрито екномічно-правовий аспект суті цього капіталу як об'єкта обліку й аналізу. Досліджено основні етапи розвитку бухгалтерського обліку власного капіталу. Виявлено спільні та відмінні риси його нормативного регулювання відповідно до міжнародних і національних стандартів бухгалтерського обліку. З'ясовано особливості організаційно-економічної діяльності підприємства нафтовидобувної промисловості, що впливають на методику обліку й аналізу власного капіталу. Досліджено та порівняно складові цього капіталу у різних країнах світу. Розроблено форми звітності для управління складовими власного капіталу та складові облікової політики підприємства щодо організації його обліку. Запропоновано методику аналізу фінансової стійкості підприємств. Розвинуто організаційно-методичні аспекти комп'ютеризації даного обліку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)229.16-149.3 + У053.9(4УКР)291.6-93 +
Шифр НБУВ: РА339938

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Пилипенко В.П. 
Міжнародний кримінальний суд за Римським Договором 1998 року: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.11 / В.П. Пилипенко ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено проблеми щодо створення та діяльності Міжнародного кримінального суду, Статут якого був прийнятий у 1998 р. на міжнародній конференції в Римі. Розкрито суть поняття міжнародної кримінальної юстиції, здійснено історичний аналіз її зародження та формування як самостійної інституції міжнародного права. Розкрито структуру та порядок формування органів Міжнародного кримінального суду, його юрисдикцію. Наведено загальну характеристику суб'єктів міжнародної кримінальної відповідальності та розглянуто види міжнародних злочинів. Розкрито стадії міжнародного кримінального процесу. Значну увагу приділено підставам і порядку притягнення індивідів до міжнародної кримінальної відповідальності за скоєння міжнародних злочинів. Проведено історико-правовий аналіз природи міжнародної кримінальної відповідальності, досліджено елементи міжнародних злочинів, підсудних Міжнародному кримінальному суду, особливості співробітництва держав з Міжнародним кримінальним судом та проблему стосовно ратифікації Римського Договору Україною.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х917.122.3 +
Шифр НБУВ: РА337949

Рубрики:

      
16.

Пилипенко М.М. 
Вплив легенево-протективної штучної вентиляції легень на частоту розвитку і тяжкість синдрому гострого пошкодження легень при тяжкій черепно-мозковій травмі: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.30 / М.М. Пилипенко ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2005. — 20 с.: табл. — укp.

Уперше проспективно досліджено частоту розвитку та ступінь тяжкості синдрому гострого пошкодження легень (СГПЛ) у хворих з тяжкою черепно-мозковою травмою (ЧМТ). Уперше встановлено вплив різних режимів штучної вентиляції легень на розвиток СГПЛ у хворих з тяжкою ЧМТ. Оцінено безпечність та ефективність визначення показників механіки легень у моніторуванні перебігу СГПЛ у зазначених хворих, а також методу аналізу кривої тиск-об'єм та методу найвищого комплайнсу для визначення оптимального позитивного тиску у кінці видиху. Здійснено дослідження щодо використання кетаміну для синхронізації з респіратором, а також його впливу на внутрішньочерепний тиск та церебральний перфузійний тиск.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р638.77-3 + Р457.365.230.8 +
Шифр НБУВ: РА335078

Рубрики:

      
17.

Пилипенко С.В. 
Фізіологічне обгрунтування та удосконалення внутрішньоматкового осіменіння свиней: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / С.В. Пилипенко ; УААН. Ін-т свинарства ім. О.В.Квасницького. — Полтава, 2006. — 20 с. — укp.

Наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення проблеми внутрішньоматкового осіменіння (ВМО) свиней на підставі результатів вивчення морфофункціональних взаємозв'язків різних відділів статевого апарата у свиноматки з виживанням і запліднювальною здатністю сперміїв та визначенням конкретної, оптимальної для введення сперми, ділянки фіксованої локалізації катетера у розі матки. Фізіологічно обгрунтовано Л-Ф ВМО свиней на підставі дослідження впливу секрету різних відділів матки на виживаність сперміїв і закономірність розташування у матці за умов введення сперми у різні її ділянки. Виявлено підвищення секреції ендометрієм у результаті ВМО та швидкий транспорт введених в один ріг сперміїв до обох яйцепроводів за повноцінного запліднення яйцеклітин та розвитку ембріонів. На підставі морфометричного аналізу особливостей статевого апарату свинок і свиноматок сконструйовано універсальний пристрій для локально-фіксованого внутрішньоматкового та цервікального осіменіння свиней.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-345 +
Шифр НБУВ: РА346002

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
18.

Пилипенко Ю.В. 
Теоретичні основи формування і функціонування гідроекосистем малих водосховищ різного цільового призначення Степової зони України в умовах антропогенного навантаження: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.16 / Ю.В. Пилипенко ; Ін-т агроекології УААН. — К., 2007. — 42 с. — укp.

Розроблено теоретичні положення формування та функціонування екосистем евтрофікованих малих водосховищ різного цільового призначення Степової зони України за умов зростаючого екологічного моніторингу. Запропоновано концепцію збереження та поліпшення якості води за рахунок біомеліорації. Розроблено еколого-графічну класифікацію гідроекосистем малих водосховищ різного рівня евтрофікації. Надано токсикологічну та радіологічну оцінку якості рибопродукції, яка формується у процесі біомеліоративної експлуатації малих водосховищ. Розвинуто положення щодо стабілізації порушених екосистем таких водосховищ за рахунок регулювання продукційно-деструкційних процесів, яким передбачено вилучення органічної речовини та важких металів за участі трофічних ланцюгів живлення й одержання якісної рибопродукції. Удосконалено модель оцінювання екологічного стану екосистем малих водосховищ різних рівнів евтрофікації та алгоритм поліпшення якості води за методом цілеспрямованого формування іхтіоценозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д226(45УКР) + Е0*820*801.4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА354120

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Пилипенко С.О. 
Українсько-російські торговельно-економічні відносини в умовах глобальної інтеграції: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.02 / С.О. Пилипенко ; Держ. вищ. навч. закл. "Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана". — К., 2007. — 19 с. — укp.

Проаналізовано актуальні проблеми розвитку українсько-російських торговельно-економічних відносин за умов глобальної інтеграції. Розглянуто питання формування зовнішньоекономічної політики за сучасних умов. Досліджено основні тенденції та особливості становлення і розвитку економічних відносин між Україною та Росією в торгівлі та інвестиційно-виробничій сфері. Встановлено інтеграційні пріоритети держав та визначено їх вплив на стан і перспективи розвитку економічних відносин. Розроблено методичні підходи щодо збільшення експорту українських товарів на російський ринок, визначено можливі напрями диверсифікації імпорту енергоносіїв, впровадження яких сприяє зменшенню рівня економічної залежності України від Російської Федерації. Обгрунтовано основні напрями розвитку українсько-російських торговельно-економічних відносин у перспективі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843 + У9(4РОС)843 +
Шифр НБУВ: РА353697

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Пилипенко Р.Є. 
Інституційний комунікативний простір Німеччини (фахова мова економіки): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.04 / Р.Є. Пилипенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 40 с. — укp.

Запропоновано концепцію інституційного комунікативного простору Німеччини. Визначено основні одиниці його виміру - професійно спрямовані дискурси, які відображають певні типи мовленнєво-мисленнєвої діяльності людини. Проведено аналіз сучасних комунікативних та інформаційно-технологічних факторів впливу на фахову мову економіки, розвинуто лінгвістичні уявлення про типологічні ознаки професійно спрямованих дискурсів. Проаналізовано інтердискурсивні взаємозв'зки професійно спрямованих типів дискурсів з їх іншими типами. Розкрито особливості професійно спрямованого спілкування та визначено основні аспекти ітерпретації об'єкта дослідження - функціонального, антропоцентричного, соціолінгвального, жанрового та прагмалінгвістичного. Вивчення інституційного комунікативного простору Німеччини є новим напрямом теорії комунікації, який дає змогу описувати системні мовні явища, зокрема - професійно спрямовані типи дискурсів, демонструвати сукупність їх структурних здатностей поділятися на інші різновиди дискурсів. Доведено визначальну роль комунікативних чинників, розглянутих у контексті еволюції різних галузей інституційної економічної діяльності людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-34:У + У9(4НІМ)39 +
Шифр НБУВ: РА350980

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського