Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (91)Книжкові видання та компакт-диски (67)Журнали та продовжувані видання (15)
Пошуковий запит: (<.>A=ПОТАПЧУК$<.>+<.>A=ТЕТЯН$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Потапчук А.М. 
Застосування кальцій-фосфатних керамік та їх композитів при ендосальній дентальній імплантації (експериментально-клінічне обгрунтування): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.22 / А.М. Потапчук ; Львів. держ. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2000. — 27 с. — укp.

Вивчено застосування вітчизняної кальцій-фосфатної кераміки "КЕРГАП" для дентальних імплантатів з градієнтним біоактивним покриттям та композицій на її основі зі зв'язувальними субстанціями - хондроітинсульфат, фібриновий клей "Біоадгезив", йоддицерин. Всебічними експериментальними дослідженнями доведено, що навколо імплантатів з градієнтним біоактивним покриттям прискорюється утворення зрілої кісткової тканини, з відсутністю занурювання епітелію між матеріалом покриття та кісткою. На межі біоактивне керамічне покриття - кістка, завдяки активному перебігу клітинно-опосередкованих процесів, перебудові кісткової тканини та реорганізації керамічного матеріалу, утворено "зв'язувальну реактивну зону". Обгрунтовано функціональну ефективність дентальної імплантації та контурної пластики альвеолярного гребеня в поєднанні з використанням бар'єрних мембран і селективним застосуванням остеопластичних композицій з заданими властивостями, що забезпечує функціональну надійність віддалених результатів імплантації та наступного ортопедичного лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р668.62с03
Шифр НБУВ: РА311148 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Потапчук І.В. 
Природно-ландшафтні фактори архітектурно-просторової еволюції історичних міст Волині: автореф. дис... канд. архітектури: 18.00.01 / І.В. Потапчук ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2008. — 22 с. — укp.

Досліджено питання впливу природно-ландшафтних факторів на архітектурно-просторову та розпланувальну еволюцію волинських поселень. Установлено, що на містобудівні процеси досліджених міст впливали певні чинники, а саме: географія, рельєф, грунти та рослиннність. Даний вплив виявлено й формуванні мережі історичних волиньких міст, специфіці їх локації та локалізації у природно-ландшафтному середовищі, утворенні РПМ поселень, формуванні типу їх просторового розвитку, території поселень, типу архітектурно-розаланувальної структури, утворенні розпланувального каркасу, архітектурного образу міст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР-9ВОЛ) + Щ113(4УКР-9ВОЛ) + Щ113(4УКР-9ВОЛ)
Шифр НБУВ: РА360895

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Потапчук Л.В. 
Психологічні особливості становлення особистісної зрілості старшокласників: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Л.В. Потапчук ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Узагальнено особливості особистісної зрілості, побудовано концептуальну модель аналізу тенденцій становлення особистісної зрілості, розроблено та використано на практиці діагностичну процедуру визначення структури особистісної зрілості у юнацькому віці. Уточнено поняття "особистісна зрілість старшокласників", "особистісне самовизначення". На основі узагальнення особливостей особистісної зрілості виділено такі її характеристики: відповідальність у різних сферах діяльності, самостійність, емоційну зрілість, самоконтроль поведінки, адекватність самоствердження та цілепокладання. Визначено два етапи становлення особистісної зрілості, перший характеризується ростом показників особистісної зрілості та збільшенням темпу їх зміни, другий - відносною стабільністю основних показників. Встановлено, що професійне самовизначення посідає провідне місце у структурі особистісної зрілості й впливає на успішність діяльності. Доведено наявність відмінностей за умов соціалізації. З,ясовано, що в учнів школи-інтернату становлення особистісної зрілості відбувається інтенсивніше, ніж в учнів загальноосвітньої школи. З метою активізації та підвищення рівня розвитку компонентів особистісної зрілості розроблено та апробовано комплексну експериментально-пізнавальну програму "Активізація розвитку структурних компонентів особистісної зрілості". Доведено, що становлення особистісної зрілості залежить від функціональної єдності представленості власного "Я" і спрямованості на його реалізацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.402.3 + Ч421.331.3
Шифр НБУВ: РА314040 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Потапчук Є.М. 
Психопрофілактика міжособистісних конфліктів у сім'ях військовослужбовців прикордонних військ: Автореф. дис... канд. психол. наук: 20.02.02 / Є.М. Потапчук ; Акад. Прикордон. військ України ім. Б.Хмельницького. — Хмельницький, 1998. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням психопрофілактики міжособистісних конфліктів у сім'ях військовослужбовців Прикордонних військ. Проведено психолого-педагогічний аналіз проблеми, обгрунтовано основні умови надання психологічної допомоги сім'ям в залежності від їх типу сімейно-шлюбної взаємодії. Автором розроблено методику психопрофілактики міжособистісних конфліктів у сім'ях військовослужбовців, ефективність якої обгрунтовано теоретично і підтверджено практично. Встановлено, що проведення індивідуальних та групових психопрофілактичних заходів з шлюбними партнерами значно підвищує рівень психологічної готовності подружжя до конструктивного вирішення конфліктних ситуацій у сім'ї. Запропоновано конструктивні форми та методи психопрофілактичної роботи з членами подружніх пар.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-994-06

Рубрики:

      
5.

Потапчук С.С. 
Семантико-когнітивна структура концепту ЧИСТИЙ в англійській та українській мовах: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / С.С. Потапчук ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проведено цілісний зіставно-типологічний аналіз семантико-когнітивної структури концепту "чистий" в англійській і українськй мовах у контексті його номінативної та ідеографічної репрезентації. З урахуванням положень зіставної лінгвокультурології та теорії концептуального аналізу здійснено структурно-семантичну реконструкцію даного концепту та виявлено принципи його семантико-концептуальної організації в англійській та українській мовних картинах світу. Визначено набір концептуальних (опозитивність, трансгресивність) і семантичних ('clean - fresh'/'чистий - свіжий') ознак аналізованого концепту з урахуванням складових його структури (понятійної, асоціативно-образної, ціннісної). Виокремлено та зіставлено семантичні поля концепту "чистий" за умов порівняння з їх ядерною та периферичною зонами. Виявлено основні семантико-ідеографічні сфери даного концепту (фізично чистий, морально чистий). З'ясовано аксіологічну маркованість та визначено асоціативні зв'язки дослідженого концепту з урахуванням його концептуальних корелятів ("сімейні стосунки", "праця", "почуття").

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-310 + Ш143.21-310 +
Шифр НБУВ: РА357946

Рубрики:

      
6.

Потапчук Є.М. 
Соціально-психологічні основи збереження психічного здоров'я військовослужбовців: Автореф. дис... д-ра психол. наук: 19.00.09 / Є.М. Потапчук ; Нац. акад. держ. прикордон. служби України ім. Б.Хмельницького. — Хмельниц., 2004. — 32 с. — укp.

Досліджено проблеми збереження психічного здоров'я військовослужбовців, запропоновано теоретичні та практичні шляхи її розв'язання. Уточнено сутність, критерії та показники психічного здоров'я особистості, здійснено психологічний аналіз змісту положень Військових статутів Збройних Сил України щодо їх впливу на психічне здоров'я військовослужбовців. Проаналізовано проблеми, пов'язані з психогігієною життєдіяльності особистості. Визначено основні суб'єкти впливу на психічне здоров'я особового складу, їх позитивні та негативні ознаки. Розроблено соціально-психологічну систему збереження психічного здоров'я військовослужбовців, проведено емпіричне дослідження та визначено напрямки удосконалення процесу забезпечення психічного здоров'я особового складу військової частини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю942-69 + Ц7,8(4УКР)622 + Ц4,8(4УКР)301 +
Шифр НБУВ: РА331761

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Таргоній І. В. 
Формування толерантності студентів педагогічних коледжів у позааудиторній діяльності / І. В. Таргоній. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням актуальної педагогічної проблеми формування толерантності студентів педагогічних коледжів у позааудиторній діяльності, що знайшло відображення в теоретичному обґрунтуванні й експериментальній перевірці педагогічних умов формування толерантності студентів педагогічних коледжів у позаадиторній діяльності.На засадах міждисциплінарного аналізу досліджуваної проблеми уточнено сутність понять: «толерантність», «толерантність студентів педагогічних коледжів», «формування толерантності студентів педагогічних коледжів».Розглянуто «толерантність студентів педагогічних коледжів» як важливу професійну якість майбутнього педагога, що виявляється в активній моральній позиції та готовності до конструктивної взаємодії з іншими учасниками педагогічного процесу; характеризується виявленням гуманності, терпимості, доброзичливості, спрямованістю на вирішення конфліктних ситуацій в професійній сфері на ненасильницькій основі.Схарактеризовано потенціал позааудиторної діяльності педагогічних коледжів у контексті проблеми формування толерантності студентів.Визначено критерії і показники сформованості толерантності студентів педагогічних коледжів: когнітивний; емоційно-ціннісний; поведінковий; а також визначено та схарактеризовано рівні (високий, середній, низький) сформованості толерантності студентів педагогічних коледжів. На основі визначених критеріїв і показників охарактеризовано рівні сформованості толерантності студентів педагогічних коледжів.Проведений аналіз результатів констатувального етапу дослідження дозволив дійти висновку про необхідність теоретичного обґрунтування та експериментальної перевірки педагогічних умов формування толерантності студентів педагогічних коледжів у позааудиторній діяльності.^UThe dissertation is a complex research of an actual pedagogical problem of formation of tolerance of students of pedagogical colleges in extracurricular activity that was reflected in the theoretical substantiation and experimental verification of pedagogical conditions of formation of tolerance of students of pedagogical colleges in extracurricular activity.On the basis of interdisciplinary analysis of the researched problem the essence of next concepts is specified: «tolerance», «tolerance of students of pedagogical colleges», «formation of tolerance of students of pedagogical colleges».The work considers the «tolerance of students of pedagogical colleges» as an important professional quality of a future teacher, shown in an active moral position and readiness for constructive interaction with other participants in the pedagogical process; it is characterized by the identification of humanity, tolerance, benevolence, focus on resolving conflict situations in the professional sphere on a non-violent basis.Criteria and indicators of tolerance formation of students of pedagogical colleges are determined: cognitive; emotional-valued; behavioral, and the levels (high, medium, low) of the formation of tolerance of students of pedagogical colleges are determined and characterized. The levels (high, medium, low) of tolerance formation of students of pedagogical colleges are characterized, based on certain criteria and indicators.Based on the analysis of educational practice, the results of the ascertaining stage of the experiment and the use of the method of expert evaluation, the following pedagogical conditions for the formation of tolerance of students of pedagogical colleges in extracurricular activities were identified and theoretically substantiated: development of the author's program of educational hours for students of pedagogical colleges «Stepping towards tolerance»; involvement of students of pedagogical colleges in participation in student self-government aimed at the formation of tolerant behavior; organization and holding of classes for mentors of student groups «Forming tolerance of future teachers».


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Потапчук І. Ю. 
Обґрунтування параметрів процесу плазмового розширення наскрізних низхідних свердловин / І. Ю. Потапчук. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація спрямована на вирішення актуального наукового завдання, що полягає в обґрунтуванні параметрів процесу плазмового розширення наскрізних низхідних свердловин на основі встановлених закономірностей зміни енергоємності, термогазодинамічних параметрів плазмоутворюючого газу та геометричних параметрів свердловини і теплофізичних параметрів гірського масиву, що має суттєве значення для видобутку корисних копалин.В роботі вперше розроблено математичну модель, що складається з диференціальних рівнянь збереження маси, кількості руху і енергії та рівнянь залежності термічного руйнування гірської породи, в якій враховано взаємозв'язок між газодинамічними параметрами високотемпературного теплоносія і термонапруженим станом гірського масиву та залежності фізичних властивостей теплоносія і гірської породи від температури. Рівняння математичної моделі замикаються відповідними крайовими умовами. Отримана система рівнянь математичної моделі розв'язуються чисельним методом. Розроблено методику та створено обладнання для моделювали процесів нагрівання та термічного руйнування внутрішньої поверхні свердловини.Вперше встановлено закономірність для градієнту температур на бокової поверхні свердловини від теплогазодинамічних параметрів плазмоутворюючого газу та геометричних параметрів свердловини і теплофізичних властивостей гірського масиву.Вперше встановлено раціональне значення тривалості термічної обробки внутрішньої поверхні свердловини, що відповідає мінімальній енергоємності процесу термічного руйнування та визначається температурою та теплофізичними властивостями плазмоутворюючого газу.При розширенні свердловини плазмовим термоінструментом вперше визначено, що розташування максимального значення температури на її поверхні, якому відповідає координата початку руйнування гірської породи, віддаляється від зрізу сопла плазмотрона зі збільшенням часу нагрівання.Вперше встановлено зв'язок мінімуму питомих витрат енергії на розширення свердловин з початковою температурою та витратою плазмоутворюючого газу, а також кінцевим діаметром свердловини.При однакових значеннях теплової потужності плазми застосування кутового плазмотрона дозволяє зменшити час лущення гірської породи в порівнянні з осьовим, що, в свою чергу, призводить до підвищення продуктивності процесу руйнування породи та суттєвого зменшення енергоємності.Результати теоретичних та експериментальних досліджень покладено в основу «Методичних рекомендацій по вибору і обґрунтуванню параметрів процесу плазмового розширення наскрізних низхідних свердловин» з економічним ефектом від впровадження в процес розширення наскрізних низхідних свердловин 1617 грн на метр свердловини.^UThe dissertation is aimed at solving an urgent scientific problem, which is to substantiate the parameters of the process of plasma expansion of downhole wells on the basis of defined patterns of changes in energy consumption, thermogasodynamic parameters of plasma - forming gas and geometric parameters of well and thermophysical parameters of massif, which is essential for mineral extraction. A mathematical model consisting of differential equations of mass conservation, amount of motion and energy and equations of dependence of thermal destruction of rock was developed in work for the first time, in which takes into account the relationship between gas-dynamic parameters of high-temperature coolant and thermostressed state of massif and dependence of physical properties of coolant and rocks from the temperature. The equations of the mathematical model are closed by the corresponding boundary conditions. The system of the differential equations is solved by a numerical method.The method was developed and equipment was created, on which was modeled the processes of heating and thermal destruction of the inner surface of well.A regularity for the temperature gradient on the lateral surface of the well from the thermo-gas-dynamic parameters of the plasma-forming gas and the geometric parameters of the well and the thermophysical properties of the massif has been established for the first time.A rational value of the duration of heat treatment of the inner surface of the well was established for the first time, which corresponds to the minimum energy intensity of the thermal destruction process and is determined by the temperature and thermophysical properties of the plasma-forming gas.When expanding a well with a plasma thermal tool, it was determined for the first time that the location of the maximum temperature on its surface, which corresponds to the coordinate of the beginning of rock destruction, moves away from the cut of the plasmatron nozzle with increasing heating time/For the first time, the connection between the minimum specific energy consumption for well expansion with the initial temperature and consumption of plasma-forming gas was defined, as well as the final diameter of the well.At the same values of plasma thermal power, the use of an angular plasmatron allows to reduce the peeling time of rock compared to the axial, which, in turn, leads to increased productivity of the rock destruction process and a significant reduction in energy.The results of theoretical and experimental studies are the basis of "Methodological recommendations for the selection and justification of the parameters of the process of plasma expansion of downhole wells" with the economic effect of the introduction in the process of expansion of downhole wells 1617 UAH per well meter.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Макарук О. Л. 
Підготовка майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів в освітньому процесі педагогічного коледжу.: автореферат дис. ... к. пед. н. : 13.00.04 / О. Л. Макарук. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена питанням професійної підготовки майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів в освітньому процесі педагогічного коледжу. На основі аналізу й узагальнення наукових досліджень обґрунтовано актуальність порушеної проблеми, окреслено термінологічний апарат дослідження; уточнено сутність основних понять дослідження: «підприємливість», «формування підприємливості молодших школярів», «підготовка майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів», «готовність майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів». Підприємливість характеризується як базова компетентність, здатність особи втілювати задуми в життя, що охоплює такі аспекти як креативність, потяг до інновацій і вміння ризикувати, а також здатність планувати заходи і реалізовувати їх. Під час формування підприємливості як базової компетентності молодші школярі вчаться мислити нестандартно, креативно, задля розвитку власних унікальних, специфічних здібностей і вмінь, отримання досвіду, який у подальшому надихатиме їх на творчість, винахідливість та ініціативність. Підготовка майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів в педагогічному коледжі розглядається як системний процес, що здійснюється у закладах вищої педагогічної освіти і націлений на спеціально організоване засвоєння студентами теоретичних засад професійної підготовки на основі міждисциплінарної інтеграції знань (психолого-педагогічних, підприємницьких, методичних), умінь і практичних навичок, способів мислення, мотиваційних орієнтирів, підприємницьких якостей і морально-етичних цінностей, необхідних для організації та успішного впровадження професійної діяльності з формування підприємливості учнів початкової школи. Встановлено, що інтегративною ознакою підготовки майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів є готовність до цієї діяльності як стійка особистісно-професійна характеристика, що ґрунтується на усвідомленій підприємницькій активності і є результатом цієї підготовки. Визначено критерії (мотиваційний, когнітивний, особистісний), показники та рівні (репродуктивний, продуктивний, творчий) готовності майбутніх вчителів до формування підприємливості молодших школярів в освітньому процесі педагогічного коледжу. Розроблено модель, яка постає як сукупність взаємопов’язаних блоків-підсистем, що унаочнюють перебіг процесу професійної підготовки майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів як цілісного конструкту в середовищі педагогічного коледжу: методологічно-цільового (мета, завдання, методологічні підходи, принципи); змістово-організаційного (зміст, форми, методи досліджуваного феномену, педагогічні умови та етапи формування); діагностико-результативного (критерії, рівні та результат підготовки); виокремлено педагогічні умови підготовки майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів в освітньому процесі педагогічного коледжу (актуалізація позитивної мотивації та цілеспрямованості майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів, інтенсифікація освітнього процесу підготовки майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів через інтеграцію змісту навчальних дисциплін, активізація індивідуального досвіду рефлексії щодо готовності майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів через запровадження інтерактивної взаємодії у форматі «викладач-студент-учень»); розроблено навчально-методичне забезпечення означеного процесу й експериментально перевірено його ефективність, що презентовано навчально-методичним посібником «Підготовка майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів»; збагаченим навчально-професійним ресурсом підготовки майбутнього вчителя до формування підприємливості молодших школярів в освітньому процесі педагогічного коледжу через доповнення тем лекційних, практичних занять з курсу «Розвиток творчих здібностей молодших школярів»: «Креативність і підприємливість – провідні особистісні якості», «Підприємливість як вияв творчих здібностей молодших школярів», навчально-методичними рекомендаціями для викладачів дисциплін професійної підготовки, контекстний зміст яких спрямований на формування підприємливості молодших школярів в освітньому процесі педагогічного коледжу.^UThe dissertation is devoted to the issues of professional training of future teachers for the formation of entrepreneurship of younger schoolchildren in the educational process of the pedagogical college.On the basis of the analysis and generalization of scientific research, the relevance of the raised problem is substantiated, the terminological apparatus of the research is outlined; the essence and content of key concepts: “entrepreneurship”, “formation of entrepreneurship of younger schoolchildren”, “preparation of the future teacher for the formation of entrepreneurship of younger schoolchildren”, “readiness of the future teacher for the formation of entrepreneurship of younger schoolchildren” were clarified.. Entrepreneurship is characterized as a basic competence, the ability of a person to bring ideas to life, which includes such aspects as creativity, drive for innovation and the ability to take risks, as well as the ability to plan activities and implement them. During the formation of entrepreneurship as a basic competence, younger schoolchildren learn to think outside the box, creatively in order to develop their own unique, specific abilities and skills, gain experience that will later inspire them to be creative, resourceful and proactive. The preparation of the future teacher for the formation of entrepreneurship of junior high school students in the pedagogical college is considered as a systematic process carried out in institutions of higher pedagogical education and aimed at the specially organized assimilation by students of the theoretical foundations of professional training based on the interdisciplinary integration of knowledge (psychological-pedagogical, entrepreneurial, methodical), skills and practical skills, ways of thinking, motivational orientations, entrepreneurial qualities and moral and ethical values necessary for the organization and successful implementation of professional activities for the formation of entrepreneurship among elementary school students. It has been established that an integrative feature of the future teacher's preparation for the formation of entrepreneurship in younger schoolchildren is the readiness for this activity, interpreted as a stable personal and professional characteristic, which is based on conscious entrepreneurial activity and is the result of training.The criteria (motivational, cognitive, personal), indicators and levels (reproductive, productive, creative) of future teachers’ readiness to promote entrepreneurial spirit in the primary school students during the educational process at a pedagogical college have been defined. The model has been developed, which is a set of interrelated blocks-subsystems that demonstrate the process of professional training of future teachers for fostering the entrepreneurial attitude among the primary school students as a holistic entity under the pedagogical college environment: methodological and task-oriented (purpose, objectives, methodological approaches, principles); content-organizational (content, forms, methods, components of the phenomenon under study, pedagogical terms and stages of formation); diagnostic and result (criteria, levels, and results of a would-be teacher training to promote entrepreneurial spirit in the primary school students).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Пилявець Н. І. 
Когнітивні стилі особистості як чинник формування самозбережувальної поведінки студентської молоді: автореферат дис. ... д.філософ : 053 / Н. І. Пилявець. — Б.м., 2023 — укp.

Пилявець Н.І. Когнітивні стилі особистості як чинник формування самозбережувальної поведінки студентської молоді. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття вищої освіти ступеня доктора філософії за спеціальністю 053 Психологія. – Хмельницький національний університет, Хмельницький, 2023.Дисертацію присвячено теоретичному та емпіричному вивченню впливу когнітивних стилів особистості на формування самозбережувальної поведінки студентської молоді. За результатами аналізу наукової літератури визначено, що найбільш опрацьованим поняття «самозбережувальна поведінка» є з точки зору демографії та соціальної психології. В той же час прагнення сприяти підвищенню рівня самозбереження кожного члена суспільства диктує необхідність розуміння мотиваційних, когнітивних, емоційних та соціальних аспектів, які впливають на рішення та дії людини щодо її власної безпеки та захисту. Отже, актуальним є дослідження цього поняття в світлі психології особистості та психології індивідуальних відмінностей. Важливим є те, що саме такий підхід є найменш розробленим, не дивлячись на його актуальність. Крім того, доцільним є вивчення цього поняття в контексті студентської молоді, оскільки саме в молоді роки відбувається сприймання і засвоєння певних норм та зразків поведінки, усвідомлення потреб і мотивів, визначення ціннісних орієнтацій, інтересів і уявлень, які впливають на все подальше життя. Представлено основні аспекти дослідження самозбережувальної поведінки в психології. Найважливішими з них є: визначення понять «самозбереження» та «самозбережувальна поведінка», визначення ролі особистості як суб’єкта самозбереження та стратегії самозбережувальної поведінки, чинники які впливають на формування здоров'язбережувальної та самозбережувальної поведінки.Встановлено, що когнітивні стилі особистості, які характеризують індивідуальні способи прийому та переробки інформації від навколишнього світу і забезпечують тим самим зв'язок між оточенням і особистістю, є одним із чинників поведінки, в тому числі, поведінки, спрямованої на самозбереження.Здійснено огляд сучасних тенденцій в дослідженні когнітивних стилів особистості, основними з яких є: уявлення про природу когнітивних стилів, їх становлення та особливості прояву, положення про зв’язок когнітивних стилів з особистісними характеристиками, з професійною та навчальною діяльністю. Визначено, що дослідження впливу когнітивних стилів на поведінку людини залишається важливим і актуальним напрямом наукових пошуків сьогодення. В контексті даного дослідження зазначено, що розуміння ступеня впливу когнітивних стилів на самозбережувальну поведінку дасть можливість більш ефективно впливати на її формування у студентської молоді. Визначено основні ознаки поведінки людини, що характеризують її як суб’єкта самозбереження: мотивація до збереження здоров’я і покращення якості життя, дотримання правил особистої гігієни (здоровий спосіб життя), схильність брати на себе відповідальність за свої вчинки, самореалізація і життєстійкість. Визначено рівні сформованості самозбережувальної поведінки студентської молоді (високий, достатній, середній та низький рівні) та виявлено вплив когнітивних стилів особистості як на окремі ознаки самозбережувальної поведінки, так і на рівень її сформованості. Виокремлено стилі самозбережувальної поведінки студентів (оптимальний, інертний, невизначений, недоцільний). Виявлено статистично значущі відмінності в особливостях прояву когнітивних стилів студентів, які демонструють різні стилі самозбережувальної поведінки за показниками аналітичності-холістичності, рефлексивності-імпульсивності та толерантності до невизначеності. Розроблено модель формування самозбережувальної поведінки особистості студента, яка стала основою програми соціально-психологічного тренінгу формування та корекції самозбережувальної поведінки студентів. Мета тренінгу - дослідити та усвідомити причини й механізми формування стилю поведінки кожного учасника; сформувати вищий рівень відповідальності за себе та свої вчинки, сприяти корекції небажаних поведінкових проявів і формуванню оптимального стилю самозбережувальної поведінки студентів. Аналіз результатів, отриманих після впровадження соціально-психологічного тренінгу формування та корекції самозбережувальної поведінки студентів, дає можливість зробити висновок про її ефективність.За результатами теоретичного та емпіричного вивчення проблеми формування самозбережувальної поведінки студентської молоді розроблено практичні рекомендації для молодих людей, які бажають піклуватися про власне здоров'я і добробут, розвивати навички самозбереження.^UPyliavets N.I. Cognitive styles of the individual as a factor in the formation of self-preservation behavior of student youth. – Qualifying scientific work on manuscript rights.Dissertation for obtaining higher education for the degree of Doctor of Philosophy in specialty 053 Psychology. – Khmelnytskyi National University, Khmelnytskyi, 2023.The dissertation is devoted to the theoretical and empirical study of the influence of the cognitive styles of the individual on the formation of self-preservation behavior of student youth.According to the results of the analysis of the scientific literature, it was determined that the most elaborated concept of "self-preservation behavior" is from the point of view of demography and social psychology. At the same time, the desire to contribute to increasing the level of self-preservation of each member of society dictates the need to understand the motivational, cognitive, emotional and social aspects that influence a person's decisions and actions regarding his own safety and protection. Therefore, the study of this concept in the light of personality psychology and the psychology of individual differences is relevant. It is important that this approach is the least developed, despite its relevance. In addition, it is appropriate to study this concept in the context of student youth, since it is during youth that the perception and assimilation of certain norms and patterns of behavior, the awareness of needs and motives, the determination of value orientations, interests and ideas that affect the entire subsequent life take place.The main aspects of the study of self-preservation behavior in psychology are presented. The most important of them are: the definition of the concepts of "self-preservation" and "self-preservation behavior", the definition of the role of the individual as a subject of self-preservation and the strategy of self-preservation behavior, factors that influence the formation of health-preservation and self-preservation behavior.It has been established that the cognitive styles of the individual, which characterize individual ways of receiving and processing information from the surrounding world and thus ensure the connection between the environment and the individual, are one of the factors of behavior, including behavior aimed at self-preservation.An overview of modern trends in the study of cognitive styles of personality was carried out, the main ones of which are: ideas about the nature of cognitive styles, their formation and peculiarities of manifestation, provisions on the connection of cognitive styles with personal characteristics, with professional and educational activities. It was determined that the study of the influence of cognitive styles on human behavior remains an important and relevant direction of scientific research today. In the context of this study, it is stated that understanding the degree of influence of cognitive styles on self-preservation behavior will provide an opportunity to more effectively influence its formation among student youth.The main signs of human behavior that characterize it as a subject of self-preservation are identified: motivation to preserve health and improve the quality of life, compliance with the rules of personal hygiene (healthy lifestyle), tendency to take responsibility for one's actions, self-realization and vitality.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Суходоля Ю. О. 
Сім’я як чинник розвитку соціального інтелекту молодших школярів під час дистанційного навчання: автореферат дис. ... д.філософ : 053 / Ю. О. Суходоля. — Б.м., 2024 — укp.

Суходоля Ю. О. Сім’я як чинник розвитку соціального інтелекту молодших школярів під час дистанційного навчання. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття вищої освіти ступеня доктора філософії за спеціальністю 053 Психологія. – Хмельницький національний університет, Хмельницький, 2024.Дисертацію присвячено вирішенню наукового завдання щодо розвитку соціального інтелекту молодших школярів у сім’ях під час дистанційного навчання шляхом удосконалення соціально-психологічного супроводу цього процесу.Висвітлено стан розробленості проблеми дослідження в Україні та за кордоном, здійснено теоретичне обґрунтування детермінації сім’ї у процесі розвитку дитини; описано феноменологію явища «соціальний інтелект», його зміст, критерії, структуру, особливості розвитку у молодших школярів в сім’ях.За результатами аналізу наукової літератури уточнено зміст дефініції «соціальний інтелект молодшого школяра» (інтеграційна характеристика, що поєднує прояв його самооцінки та розуміння цінності інших, проявляється у взаємодії з іншими школярами і дорослими, які задіяні в освітньому процесі та є поза ним, передбачає розуміння і застосування норм і правил соціальної поведінки та комунікації, виявленні почуття відповідальності за власні дії (вчинки) та їхні наслідки на підставі аналізу і рефлексії) та його функції. Виокремлено такі складові структури СІ молодших школярів: компоненти СІ – регулятивний, поведінковий, когнітивний; показники соціального інтелекту – соціалізованість, соціальна адаптованість, соціальна компетентність; товариськість, відповідальність, організованість, самостійність; соціальна активність, самостійність, умотивованість, рефлексія, емоційна стійкість, соціально-перцептивна компетентність, самоактуалізація, самоповага.Досліджено теоретико-методологічні підходи науковців щодо дослідження сутності та функціонального значення сім’ї для розвитку соціального інтелекту молодших школярів. Головна увага була спрямована на визначення подібності та розбіжності у поглядах вчених на сутність та зміст сім’ї, її функціонал та значення для процесу розвитку СІ, на сам феномен СІ та його внутрішній зміст, на взаємодію суб’єктів розвитку соціального інтелекту молодших школярів у сім’ях в умовах дистанційного навчання.Систематизовано організаційно-психологічні особливості професійної діяльності педагогічного колективу школи та шкільного психолога, діяльності батьківського комітету та сімей у межах їх взаємодії, які у подальшому могли вплинути на розвитку їх здатності до розвитку у молодших школярів СІ під час дистанційного навчання; сформовано відповідний набір психодіагностичних засобів (із зазначенням їх авторів, назв, діагностичних показників тощо), конкретизовано наукові доробки щодо визначення чинників підвищення результативності професійної діяльності педагогічного колективу школи та шкільного психолога, діяльності батьківського комітету та сімей у межах їх взаємодії щодо розвитку у молодших школярів СІ під час дистанційного навчання.Розроблено, теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено теоретичну модель соціально-психологічного супроводу розвитку соціального інтелекту молодших школярів у сім’ях під час дистанційного навчання, яка передбачає наявність мети, завдань, принципів, рівнів та структури взаємодії. Розроблено авторський тренінг «Розвиток соціального інтелекту молодших школярів у сім’ях під час дистанційної форми навчання», який проводився з усіма залученими до емпіричного дослідження особами упродовж року, по 2 години щотижнево за варіативним вибором (загалом 76 годин). Аналіз результатів експериментального дослідження за рівнями розвитку компонентів СІ молодшого школяра в сім’ї в умовах дистанційного навчання та їх статистична обробка підтвердили припущення і статистично засвідчили значущі позитивні зміни у експериментальній групі, а, отже, і ефективність запропонованої теоретичної моделі соціально-психологічного супроводу розвитку соціального інтелекту молодших школярів у сім’ях під час дистанційного навчання та її практичного відображення у освітньому процесі закладів загальної середньої освіти. Практичне значення одержаних результатів полягає в розробленні практичних рекомендацій батькам та педагогам щодо соціально-психологічного супроводу розвитку соціального інтелекту молодших школярів під час дистанційного навчання.^USukhodolіa Y. O. Family as a factor in the development of social intelligence of younger schoolchildren during distance learning. ‒ Qualifying scientific work on the rights of a manuscript.Thesis for obtaining the degree of Doctor of Philosophy in the specialty 053 Psychology. – Khmelnytskyi National University, Khmelnytskyi, 2024.The dissertation is devoted to solving the scientific problem of developing the social intelligence of younger schoolchildren in families during distance learning by improving the socio-psychological support of this process.The state of development of the problem of research in Ukraine and abroad is highlighted, the theoretical justification of the determination of the family in the process of child development is carried out; phenomenology of the phenomenon "social intelligence" is described, its content, criteria, structure, features of development in younger schoolchildren in families.According to the results of the analysis of scientific literature, the content of the definition of "social intelligence of a junior schoolchildren" was clarified (integration characteristic, combining the manifestation of his self-esteem and understanding the value of others, manifests itself in interaction with other students and adults who are involved in the educational process and are outside it, involves understanding and applying the norms and rules of social behavior and communication, identifying a sense of responsibility for their own actions (acts) and their consequences on the basis of analysis and reflection) and its function. The following components of SI structure of younger schoolchildren are allocated: SI components - regulatory, behavioral, cognitive; indicators of social intelligence - socialization, social adaptability, social competence; sociability, responsibility, organization, independence; social activity, independence, motivation, reflection, emotional stability, social perceptual competence, self-actualization, self-esteem.The theoretical and methodological approaches of scientists to the study of the essence and functional importance of the family for the development of social intelligence of younger schoolchildren are investigated. The main attention was aimed at determining the similarities and differences in the views of scientists on the essence and content of the family, its functionality and significance for the development process of SI, on the phenomenon of SI itself and its internal content, on the interaction of subjects of the development of social intelligence of younger schoolchildren in families in the conditions of distance learning.Organizational and psychological peculiarities of the professional activity of the teaching staff of the school and the school psychologist, the activities of the parent committee and families within their interaction, which in the future could affect the development of their ability to develop in younger schoolchildren SI during distance learning, are systematized; a corresponding set of psychodiagnostic tools has been formed (indicating their authors, names, diagnostic indicators, etc.), scientific improvements have been specified in determining the factors of increasing the effectiveness of the professional activity of the pedagogical staff of the school and the school psychologist, the activities of the parent committee and families within their interaction regarding the development of younger schoolchildren SI during distance learning.A theoretical model of socio-psychological support for the development of social intelligence of younger schoolchildren in families during distance learning has been developed, theoretically substantiated and experimentally tested, which assumes the presence of goals, tasks, principles, levels and structure of interaction.The author's training "Development of social intelligence of younger schoolchildren in families during distance learning" was developed, which was conducted with all persons involved in empirical research during the year, 2 hours weekly according to variable choice (a total of 76 hours).The analysis of the results of the experimental study by the levels of development of the SI components of the younger schoolchildren in the family in the conditions of distance learning and their statistical processing confirmed the assumptions and statistically showed significant positive changes in the experimental group. and, consequently, the effectiveness of the proposed theoretical model of socio-psychological support for the development of social intelligence of younger schoolchildren in families during distance learning and its practical reflection in the educational process of institutions of general secondary education.The practical significance of the results is to develop practical recommendations to parents and teachers regarding the socio-psychological support of the development of social intelligence of younger schoolchildren during distance learning.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського