Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (79)Книжкові видання та компакт-диски (92)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>A=РЕМЕН$<.>+<.>A=ВАЛЕНТИН$<.>+<.>A=ІВАНОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Ременець О. В. 
Базові цінності становлення громадянського суспільства в Україні: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / О. В. Ременець ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 16 с. — укp.

Проведено аналіз цінностей громадянського суспільства та досліджено базові цінності, в основі яких - архетипи культури становлення громадянського суспільства в Україні. Розкрито сутність понять "цінність", "соціально-антропологічна цінність", "громадянське суспільство" як соціально-філософських категорій. Представлено розвиток понять "цінність", "громадянське суспільство" в історії філософської думки, досліджено концептуальні підходи до них. Показано взаємозв'язок цінностей як феноменів культури з архетипами культури як основою для формування цінностей. Охарактеризовано критерії структуризації цінностей, механізми формування соціальних цінностей, розглянуто цінності як детермінанти людської поведінки. Показано перспективи розвитку соціально-антропологічних цінностей в сучасну добу, досліджено актуалізацію та трансформацію цінностей громадянського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*333.395.1 в055 + С5*328.93
Шифр НБУВ: РА378866 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Ременяк С.Я. 
Відшкодування шкоди, завданої малолітніми особами за цивільним законодавством України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / С.Я. Ременяк ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано теоретичні засади зобов'язань, які виникають внаслідок заподіяння шкоди малолітніми правопорушниками. Розкрито сутність поняття та типологію даних зобов'язань. Наведено загальну характеристику зобов'язань, що виникають вналідок заподіяння шкоди малолітніми, визначено їх місце в системі зобов'язань. Проаналізовано особливості суб'єктів зобов'язань, що виникають внаслідок заподіяння шкоди, а також специфіку підстав (умови) їх виникнення. Розглянуто категорії протиправності поведінки батьків як підстави виникнення зазначених зобов'язань. Запропоновано визначення поняття вини батьків та інших осіб у виникненні шкоди, що завдана малолітніми. Наведено пропозиції щодо удосконалення норм чинного законодавства та узгодження положень Цивільного кодексу й сімейного законодавства України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)213.11 + Х839(4УКР)742 +
Шифр НБУВ: РА335193

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Ременяк О. В. 
Генерування активних форм кисню фотозбудженими вуглецевими нанотрубками та їхня гіпертермічна дія в системі in vitro: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.02 / О. В. Ременяк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено токсичну дію вуглецевих нанотрубок (ВНТ) у суспензіях нормальних і трансформованих клітин, їх здатність генерувати активну форму кисню під дією ближнього інфрачервоного опромінення та викликати гіпертермічний ефект за умов in vitro. Досліджено агрегацію ВНТ у воді за різних концентрацій з використанням спектроскопії оптичного поглинання у видимій та інфрачервоній ділянках і комбінаційного розсіювання світла. Розглянуто вплив ВНТ на життєздатність нормальних (тимоцити) та трансформованих клітин (асцитна карцинома Ерліха). Досліджено фототермічну дію ВНТ у системі in vitro.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г124.1-18 + Е0*551.7*715.7 + Р569-5
Шифр НБУВ: РА377835 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Іванович Г.В. 
Динаміка вмісту глікогену та сумарних ліпідів у мідій IMytilus galloprovincialis/I Lam. Одеської затоки: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Г.В. Іванович ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2005. — 23 с. — укp.

Вивчено вміст глікогену та його динаміку у тілі мідій Одеської затоки. Доведено, що вміст глікогену у тілі мідій з марікультурних колекторів у 1,8 рази вищий, ніж у мідій природних субстратів. З'ясовано, що він вірогідно зменшувався з верхньої частини колектора - 4,58 %, до нижньої - 2,68 % сирої маси. Виявлено, що вміст глікогену у зовнішніх частинах друзи вищий, ніж у внутрішніх у 1,6 - 1,8 рази. За результатами вивчення максимального вмісту глікогену у тілі мідій за літнього періоду (червень - липень) установлено, що цей вміст значно нижчий в Одеській затоці, ніж у мідій з Кримського регіону (2,98 та в 5,20 - 5,70 % сирої маси відповідно). Виявлено різницю максимальних рівнів вмісту глікогену на п'яти прибережних станціях з різним рівнем водообміну. Цей рівень послідовно зменшується від станції з вільним водообміном - 4,9 % до станції з обмеженим рівнем водобміну - 2,1 % сирої маси. Під час дослідження різних органів мідій установлено, що максимальний вміст глікогену у гонадах, а мінімальний - у зябрах. Визначено, що найбільшого рівня вміст глікогену становить на стадії статевого спокою у гонадах - 5,15 %, у гепатопанкреасі - 1,91 %, у зябрах - 1,79 % сирої маси. Мінімум цього компонента відзначено на стадії вимету в усіх органах. Сумарних ліпідів виявлено найбільше у гепатопанкреасі. В усіх органах вміст сумарних ліпідів максимальний у період дозрівання статевих продуктів на переднерестовій стадії: у гепатопанкреасі - 2,47 %, у гонадах - 1,53 % та у зябрах - 0,92 % сирої маси. Мінімум цього вмісту виявлено в усіх органах у період вимету статевих продуктів. Установлено можливість використання вмісту глікогену та сумарних ліпідів, а також супутніх показників (вмісту сирої та сухої речовини, вологи та морфо-функціональних індексів) як індикаторів стану молюсків на різних стадіях репродуктивного циклу та за різних умов мешкання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.21*725.123.113 +
Шифр НБУВ: РА341209

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
5.

Ремень В.І. 
Підвищення техніко-економічної ефективності пристроїв регулювання температури теплоносіїв систем охолодження тепловозів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.07 / В.І. Ремень ; Східноукр. держ. ун-т. — Луганськ, 2000. — 20 с. — укp.

Висвітлено питання підвищення економічності системи охолодження тепловозів шляхом застосування позиціонерів із клапанами підсилювачами, призначених для підтримки оптимальних температур теплоносіїв у кожному режимі роботи теплоенергетичної установки. На базі запропонованих математичних моделей та експериментальних досліджень розроблено ряд перспективних конструкцій підсилювально-перетворюючих устроїв, застосування яких у системах охолодження тепловозів та інших промислових установок дозволить поліпшити якість регулювання, збільшити область усталеності системи, а також підвищити ефективність охолодних устроїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О235.2-041.406
Шифр НБУВ: РА309662 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Ременюк Ю.О. 
Продуктивність ланки сівозміни за різних обробітків грунту в умовах північного Лісостепу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / Ю.О. Ременюк ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 22 с. — укp.

Наведено результати польових і лабораторних досліджень, теоретично обгрунтовано вплив систем основного обробітку на показники продуктивності ланки сівозміни та родючості грунту. Досліджено вплив заходів основного обробітку грунту у ланці зерно-бурякової сівозміни: вико-вівсяна сумішка - пшениця озима - буряки цукрові на родючість чернозему типового вилугуваного, забур'яненість бур'яновими компонентами агрофітоценозу, ріст, розвиток, урожайність і якість культур, економічні й енергетичні показники. На підставі результатів проведеного аналізу встановлено, що з застосуванням систематичного плоскорізного обробітку, мілкої оранки та чизеля у сівозміні зростає щільність грунту впродовж вегетації пшениці озимої та буряків цукрових. З'совано, що стабілізація агрегатного складу грунту відбувається за використання полицевих систем обробітку, а у разі безполицевих - грунтові агрегати руйнуються. Встановлено, що використання у сівозміні комбінованого обробітку грунту (під буряки цукрові мілка оранка з наступним безполицевим розпушуванням "Параплау" на глибину 30 - 32 см, інші культури - оранка на 20 - 22 см забезпечує збільшення вмісту гумусу у шарах грунту 0 - 10 см і 0 - 30 см, за цього відзначено найменші втрати гумусу. Високу продуктивність зерно-бурякової сівозміни забезпечує система обробітку, яка передбачає мілку оранку на глибину 12 - 14 см з глибоким безполицевим розпушуванням "Параплау" на 30 - 32 см під буряки цукрові, а інші культури - оранка на 20 - 22 см.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П141.8(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА363339

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Валентинов В.Л. 
Соціально-економічні передумови розвитку сільськогосподарської кооперації: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / В.Л. Валентинов ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Висвітлено основні методологічні напрямки системного дослідження сільськогосподарської кооперації. Виявлено закономірності розвитку кооперації товаровиробників у практичному та теоретичному аспектах. Уточнено обгрунтування специфічної функціональної ролі кооперації у системі аграрних перетворень і аграрної політики. Визначено особливості дії соціальних факторів кооперації. Встановлено механізм впливу кооперації сільськогосподарських товаровиробників на підвищення їх конкурентоспроможності. Уточнено категоріальну структуру концепції кооперативного підприємства. Розроблено комплекс напрямків активізації сільськогосподарської кооперації: методологічні підходи до освітньої роботи, удосконалення фінансового механізму (обгрунтування оптимальної структури власних коштів, оптимальної стратегії повернення паїв), дії соціальних факторів та урахування зарубіжного досвіду в напрямку застосування процедур повернення паїв і пропорційного голосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.88
Шифр НБУВ: РА311826 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Ременяка О.С. 
Український іконопис XVI - XVIII ст. на землях Холмщини та Підляшшя: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / О.С. Ременяка ; Держ. акад. кер. кадрів культури і мистецтв. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено український іконопис у контексті динаміки культурних процесів, які особливим чином проявились у протистоянні православної та католицької культур на землях Холмщини та Підляшшя XVI - XVIII ст. Систематизовано наукові розробки українських та зарубіжних вчених з проблем православного іконопису у контексті культурних та релігійних взаємовпливів. У науковий обіг введено опис не досліджених у мистецтвознавстві ікон та не відомих у наукових колах матеріалів, виявлених під час вивчення колекцій музеїв та церков Холмщини та Підляшшя. У процесі наукової роботи використано принцип систематизації за найбільш поширеними у православному іконописі іконографічними схемами у відповідності з ієрархією, прийнятою у православ'ї. Визначено стильові ознаки канону та характер запозичень в українському іконописі Холмщини та Підляшшя XVI - XVIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ146.563(4ПОЛ=УКР)4 +
Шифр НБУВ: РА331258

      
9.

Ременяк О. В. 
Децентралізація публічної влади в правовій теорії та державотворчій практиці / О. В. Ременяк. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація є комплексним теоретичним дослідженням децентралізації публічної влади в правовій теорії та державотворчій практиці.У роботі проаналізовано ґенезу ідеї децентралізації в світовій політико-правовій думці та державотворчій практиці. Досліджено сутність децентралізації та особливості її визначення в теорії держави та права.Автором з'ясовано історіографію та методологію дослідження децентралізації публічної влади.У дисертації, на основі досвіду європейських демократій, узагальнено основні сучасні концепції децентралізації влади. Визначено особливості та моделі децентралізації публічної влади в унітарній державі, а також співвідношення явищ децентралізації та федералізації. Проаналізовано вплив глобалізації як правового явища на децентралізацію публічної влади в державі.Автором узагальнено особливості децентралізації влади в умовах демократичної трансформації. Комплексно проаналізовано нормативно-правову базу реформи децентралізації в Україні та процес реформування місцевого самоврядування як напрям децентралізації публічної влади.Вказано на проблеми проведення конституційної реформи щодо децентралізації влади в Україні та можливості удосконалення процесу передачі функцій і повноважень від центральних органів влади до місцевих.^UThesis is a complex theoretical study of decentralisation of the public authority in the legal theory and state-building practice.Genesis of the idea of decentralisation in world politico-legal thought and state-building practice are analysed in this dissertation. The essence of the decentralisation and peculiarities of its defining in the theory of state and law are researched. Historiography and methodology of the study of decentralisation of the public authority are studied by the author.In the thesis, based on the experience of the european democracies, basic modern concepts of the decentralisaton of the authority are generalized. Author defined features and patterns of decentralisation of the public authority in unitary state along with correlation of decentralisation and federalization notions.Influence of globalization as a legal notion on decentralisation of the public authority is analysed.Peculiarities of decentralisation of the authority in a context of democratical transformation are generalized by the author. The complex analisys of legal and regulatory framework of decentralisation in Ukraine and of the reformation process of a local government as a kind of the public authority decentralisation was held.The problems of constitutional reform regarding the power decentralization in Ukraine and the possibility of improving the process of transferring functions and authority from the central government to the local government are pointed out.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Смолкова Н. П. 
«Особливості забур'янення енергетичних посадок тополі чорної (Populus nigra L.) та розробка ефективних систем захисту її від бур'янів», / Н. П. Смолкова. — Б.м., 2021 — укp.

Актуальність теми. Високий рівень шкідливості бур'янів у насадженнях тополі чорної пов'язаний передусім із їхньою здатністю ефективно конкурувати за поживні речовини, воду й частково за світло. Водночас тополя в природних умовах росте на берегах річок та землях із високим рівнем зволоження, де видове розмаїття та чисельність бур'янів є досить незначними. Крім того, повільний ріст у перший рік вегетації та мала щільність рослин у насадженнях, порівняно з іншими сільськогосподарськими культурами, є основними чинниками, що обмежують її спроможність ефективно конкурувати з бур'янами.Тому актуальним питанням сьогодні є дослідження особливостей забур'янення і конкурентної здатності насаджень тополі чорної та розроблення на цій основі ефективної й екологічно безпечної системи їхнього захисту від бур'янів в умовах Правобережного Лісостепу України.Наукова новизна одержаних результатів. Уперше комплексно досліджено особливості процесів забур'янення насаджень тополі чорної першого та наступних років вегетації, установлено конкурентну спроможність культури в різні періоди вегетації, розроблено систему захисту її насаджень за допомогою гербіцидів. Удосконалено екологічні способи захисту насаджень тополі чорної першого року вегетації від бур'янів, що забезпечують ефективне контролювання їхніх сходів упродовж вегетаційного періоду й не потребують використання ручної праці.Набули подальшого розвитку наукові положення щодо росту й розвитку бур'янів та особливостей їхніх фітоценотичних взаємовідносин із культурними рослинами. Практичне значення отриманих результатів. На основі результатів польових досліджень розроблено науково обґрунтовану систему захисту насаджень тополі чорної від бур'янів у перший рік її вегетації. Ефективний захист проти дводольних видів бур'янів забезпечує застосування гербіциду Штефам новий, к.е. (д.р. фенмедифам, 160 г/л, десмедифам, 160 г/л) у нормі витрати 0,5 л/га, а після появи сходів однодольних видів – Штарга, к.е. (д.р. хізалофоп-П-етил, 50 г/л) – 1,5 л/га. Найдієвішим екологічним заходом захисту є екранування поверхні ґрунту шаром деревної тирси або подрібненої соломи завтовшки 10–15 см.Основні результати досліджень. Найбільші запаси насіння в ґрунті формували такі види, як лобода біла – 11,11 шт./м2, мишій сизий – 10,10 та гірчиця польова – 8,23 шт./м2. На середньому рівні була засміченість верхнього 0–5-сантиметового шару ґрунту насінням проса півнячого – 5,26 шт./м2, талабану польового – 3,57 та гірчака шорсткого – 3,12 шт./м2. На ділянках забур'яненого контролю сегетальною рослинністю загалом формувалося 1281 г/м2 вегетативної маси, з яких на частку дводольних видів припадало 744, а злакових – 537 г/м2. Найменші її показники – 145 г/м2 отримано у варіанті комбінованого внесення гербіцидів Штарга, к.е. (1,5 л/га) та Штефам новий, к.е. (0,5 л/га).Проведення в насадженнях тополі чорної з інтервалом у 14 діб трьох культивацій міжрядь, а також трьох міжрядних обробітків навісними сітчастими боронами забезпечувало зменшення обсягів сформованої бур'янами біомаси порівняно із забур'яненим контролем у 2,7 та 2,8 раза відповідно. Дещо ефективнішим було проведення трьох ручних зрізувань бур'янів у міжряддях – сира маса бур'янів зменшувалася в 3,3 раза. Нанесення на поверхню ґрунту шару деревної тирси завтовшки 15 см практично повністю знищувало сегетальну рослинність.Мульчування поверхні поля в насадженнях тополі чорної деревною тирсою шаром завтовшки 5, 10 та 15 см виявилося досить ефективним у плані забезпечення високого рівня продуктивності її рослин. Водночас дещо нижчі параметри всіх досліджуваних показників культури отримано у варіанті з найменшою товщиною шару тирси (5 см): висота рослин – 155 см, урожайність сухої маси – 0,92 т/га, вихід енергії – 18,1 ГДж/га. А от варіанти застосування тирси шаром завтовшки 10 та 15 см між собою достовірно не відрізнялися. Не менш ефективним було застосування як мульчі й подрібненої соломи.Серед усіх досліджуваних заходів захисту насаджень культури від бур'янів – хімічних, механічних та екологічних – найефективнішим виявилося застосування гербіцидів. Зокрема, за комбінованого внесення гербіцидів Штарга, к.е. (1,5 л/га) + Штефам новий, к.е. (0,5 л/га) різниця в прибутку проти чистого контролю становила 6551 грн/га, тоді як у найліпшому варіанті екологічного захисту – мульчування поверхні поля шаром соломи завтовшки 5 см – 4169 грн/га, а механічного – проведення трьох міжрядних обробітків ґрунту навісними сітчастими боронами – 5631 грн/га.^URelevance of the topic. High competitiveness of weeds in black poplar plantations is primarily due to their effective competition for nutrients, water, and partly for light. It should be taken into account that in nature, poplar grows along riverbanks and on humid lands where the number of weeds is limited. In addition, slow growth in the first year of vegetation and low density of poplar plants compared to other crops are the main factors limiting the ability of poplars to compete with weeds.Therefore, revealing the peculiarities of weed infestation and studying the competitiveness of black poplar plantations, along with the development of effective and environmentally friendly weed control systems for the conditions of the Right Bank Forest-Steppe of Ukraine are topical issues.The scientific novelty of the obtained results. For the first time: a comprehensive study of weed infestation of black poplar plantations in the first and subsequent years of vegetation is carried out; the competitiveness of poplar in different growing seasons is studied; a herbicide weed control system is developed; a rational system of the effective weed control in black poplar plantations during the whole vegetation period is developed.Improved: ecological methods of weed control for black poplar plantations of the first year of vegetation that provide efficient control of weed sprouts during the growing season and do not require hand weeding.The following issues have been further developed: scientific substantiation of weed growth and development; peculiarities of phytocenotic relationships with cultivated plants. The practical significance of the obtained results. Based on the results of the field experiment, a scientifically sound system of weed control for black poplar plantations of the first year of vegetation has been developed. Effective protection against dicotyledonous weeds is ensured by herbicides Shtefan New, KE (phenmedipham, 160 g/l, desmedipham 160 g/l) at an application rate of 0.5 l/ha applied after the emergence of monocotyledonous species, and Shtarga, KE (quizalofop-P-ethyl, 50 g/l) at an application rate of 1.5 l/ha. The most effective environmental protection methods are shielding the soil surface with a sawdust or chopped straw layer of 10–15 cm.The main results of the research. The most significant weed seed stock (seeds/m2) in the 0−5 cm soil layer made up Chenopodium album (11.11), Setaria glauca (10.10), and Synapsis avrensis (8.23). Moderate seed stock formed Echinochloa crus-galli (5.26), Thlaspi avrense (3.57), and Persicaria lapathifolia (3.12).It was found that in the control treatment weeds formed 1281 g/m2 of green mass, of which dicotyledonous species 744 g/m2 and monocotyledons 537 g/m2. However, with the application of herbicides Shtarga (1.5 l/ha) and Shtefan New (0.5 l/ha), weed green mass amounted for 145 g/m2.It was found that carrying out three cultivations between rows, as well as three harrowing between rows using mounted mesh harrows with 14-day interval reduced weed mass by 2.7 and 2.8 times, respectively. Carrying out three hand weeding between rows at a height of 1.5–3.0 cm with the same interval reduced weed mass 3.3 times, while covering the soil with a 15-cm layer of sawdust almost destroyed the weeds.Mulching black poplar plantations using sawdust with a layer of 5, 10, and 15 cm proved to be effective in terms of high plant productivity. In this case, the treatment with a sawdust layer of 5 cm provided slightly smaller plant increment (155 cm) and, accordingly, lower dry matter yield and energy yield. However, the treatments with a 10 and 15-cm layer of sawdust did not differ significantly. The use of straw as mulch was no less effective.Establishing poplar plantations is quite expensive in the economic aspect, and therefore the first harvest does not allow compensating for the costs of planting and plant care. Accordingly, for the three years of the experiment, we obtained not profit but economic loss.At the same time, among the studied weed control treatments, the most effective ones appeared those with herbicides. Thus, with the combined application of Shtarga (1.5 l/ha) + Shtefan New (0.5 l/ha) herbicides, the difference in profit compared to the clean control was 6551 UAH/ha. From the environmental point of view, the best treatment was mulching with a 5-cm layer of straw that brought a profit of 4169 UAH/ha. In mechanical weed control treatment with three harrowing between rows using mounted mesh harrows, the profit was 5631 UAH/ha.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Копчук К. М. 
Продуктивність короткоротаційних сівозмін залежно від системи удобрення в умовах Лівобережного Лісостепу України: автореферат дис. ... д.філософ : 201 / К. М. Копчук. — Б.м., 2023 — укp.

Копчук К. М. Продуктивність короткоротаційних сівозмін залежно від системи удобрення в умовах Лівобережного Лісостепу України – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 201 – агрономія (20 Аграрні науки та продовольство). – Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України, Київ, 2023.Досліджено, що на час сівби пшениці озимої на запаси доступної вологи в ґрунті найбільш істотний вплив чинили погодні умови а попередник та система удобрення попередника мали відхилення в межах похибки досліду. Так в 2018 році в шарі ґрунту 0-50 см містилось 8,7 мм вологи, а 2019 – 5,8 мм, що було недостатньо для отримання дружніх сходів і лише наявність опадів дозволила отримати посіви пшениці. А в умовах осені 2020 року в шарі ґрунту 0-50 см містилось 13,2 мм вологи, тому отримали рівномірні сходи пшениці. Також в ланці сівозміни: пшениця озима, буряки цукрові, ячмінь, вико – овес (сидерат) в шарі ґрунту 0-50 см в середньому запаси вологи були 10,2 мм, в ланці: пшениця озима, буряки цукрові, ячмінь, горох на зерно 8,0 мм, а в ланці: пшениця озима, буряки цукрові, ячмінь з підсівом, багаторічні трави – 9,4 мм.На період посіву, в умовах 2019 року, запаси продуктивної вологи в шарі ґрунту 0-50 см склали 73,5 мм вологи, а в шарі 50-100 см було доступно 67,5 мм а загалом в шарі ґрунту 0-100 см містилось 140,9 мм вологи. Тобто запаси вологи можна оцінити як добрі загалом і придатні для вирощування більшості сільськогосподарських культур та задовільні для вирощування буряків цукрових, оскільки вважається що на час сівби в метровому шарі ґрунту має бути не менше 180 мм доступної рослинами вологи. У 2020 році в середньому по досліду, в шарі ґрунту 0-50 см було 81 мм вологи, а в шарі 50-100 см були доступними 62,1 мм а загалом в шарі ґрунту 0-100 см містилось 143,1 мм вологи. А у 2021 році в шарі ґрунту 0-50 см було 82,3 мм вологи, в шарі 50-100 см доступними були 66,6 мм а загалом в шарі ґрунту 0-100 см містилось 149,0 мм вологи.Досліджено, що різні варіанти сівозмін не істотно впливали на зміну запасів продуктивної волого в посівах буряків цукрових на час збирання. А в середньому по сівозміні за застосування N60P60K60 на час збирання буряків цукрових запаси вологи були меншими в шарі ґрунту 0-50 см на 2,64 мм, а шарі ґрунту 50-100 см – 0,80 мм а сумарні – 3,44 мм. Тоді як за застосування удобрення N120P120K120 на час збирання отримали більш істотні відхилення доступної вологи та в шарі ґрунту 0-50 см запаси вологи були меншими на 5,47 мм, а шарі ґрунту 50-100 см – 2,16 мм а сумарні – 7,62 мм чим на варіантах базового удобрення.Досліджено, що загалом сівозміни незначно впливали на показники вмісту легкогідролізованого азоту під буряками цукровими. Так, в ланці: вико – овес (сидерат), пшениця озима, буряки цукрові, ячмінь вміст становив 145,7 мг/кг в шарі ґрунту 0-50 см, та 107,3 мг/кг в шарі 50-100 см, а в ланці сівозміни: горох на зерно, пшениця озима, буряки цукрові, ячмінь отримано досить близькі показники вмісту легкогідролізованого азоту в шарі 0-50 см – 145,7 мг/кг, та в шарі 50-100 см – 105,7 мг/кг відповідно. А в ланці сівозміни: багаторічні трави, пшениця озима, буряки цукрові, ячмінь з підсівом вміст легкогідролізованого азоту в шарі 0-50 см був на 5,0 мг/кг, та в шарі 50-100 см на 3,3 мг/кг більше чим в ланці з сидератами.Встановлено, що по мірі створення гарних умов для росту та розвитку буряків цукрових збільшувались і потреби культури в удобренні. Так, коли в ланці сівозміни: вико – овес (сидерат), пшениця озима, буряки цукрові, ячмінь за удобрення буряків цукрових N60P60K60 вміст легкогідролізованого азоту був на 20,0 мг/кг та 15,0 мг/кг більшим в обох горизонтах, а за удобрення N120P120K120 на 30 мг/кг та 25,0 мг/кг більшим чим за базового варіанту застосування добрив. Тоді в ланці: горох на зерно, пшениця озима, буряки цукрові, ячмінь за удобрення N60P60K60 вміст легкогідролізованого азоту був на 5,0 мг/кг більшим в шарі ґрунту 0-50 см, а за удобрення N120P120K120 на 15 мг/кг та 20 мг/кг більшим чим за базового варіанту застосування добрив в шарах ґрунту 0-50 та 50-100 см. А в ланці сівозміни: багаторічні трави, пшениця озима, буряки цукрові, ячмінь з підсівом за удобрення буряків цукрових N60P60K60 вміст азоту був на 5 мг/кг більшим в шарі ґрунту 0-50 см та на 25 мг/кг в шарі 50-100 см, а за удобрення N120P120K120 на 15 мг/кг та 25 мг/кг більшим, чим за базового варіанту удобрення, в шарах ґрунту 0-50 та 50-100 см.^UKopchuk K. M. Productivity of short-rotational crop rotations depending on the fertilization system in the conditions of the Left Bank Forest-Steppe of Ukraine. - Qualifying scientific work on the rights of manuscripts.The dissertation on competition of a scientific degree of the doctor of philosophy on a specialty 201 - agronomy (20 Agrarian sciences and food). - Institute of bioenergy crops and sugar beet of the National Academy of Sciences of Ukraine, Kyiv, 2023.It was investigated that at the time of sowing of winter wheat, the available moisture reserves in the soil were most significantly influenced by weather conditions, and the predecessor and the predecessor's fertilization system had deviations within the limits of experimental error. Thus, in 2018, the 0-50 cm soil layer contained 8.7 mm of moisture, and in 2019 – 5.8 mm, which was not enough to obtain friendly seedlings and only the presence of precipitation allowed to obtain wheat crops. And in the conditions of the fall of 2020, the 0-50 cm soil layer contained 13.2 mm of moisture, which is why we got uniform wheat seedlings. Also, in the chain of crop rotation: winter wheat, sugar beets, barley, vetch - oats (siderate) in the soil layer 0-50 cm, the average moisture reserves were 10.2 mm, in the chain: winter wheat, sugar beets, barley, peas for grain 8.0 mm, and in the link: winter wheat, sugar beets, barley with subsowing, perennial grasses - 9.4 mm. During the sowing period, under the conditions of 2019, the reserves of productive moisture in the 0-50 cm soil layer amounted to 73.5 mm of moisture, and 67.5 mm was available in the 50-100 cm layer, and in total, the 0-100 cm soil layer contained 140.9 mm of moisture. That is, moisture reserves can be assessed as good in general and suitable for growing most agricultural crops and satisfactory for growing sugar beets, since it is believed that at the time of sowing, there should be at least 180 mm of moisture available to plants in a meter layer of soil. In 2020, on average, according to the experiment, there was 81 mm of moisture in the 0-50 cm soil layer, and 62.1 mm was available in the 50-100 cm layer, and a total of 143.1 mm of moisture was contained in the 0-100 cm soil layer. And in 2021, there was 82.3 mm of moisture in the 0-50 cm soil layer, 66.6 mm was available in the 50-100 cm layer, and a total of 149.0 mm of moisture was contained in the 0-100 cm soil layer. It was investigated that different crop rotation options did not significantly affect the change in productive moisture reserves in sugar beet crops at the time of harvesting. But on average, according to the crop rotation, when using N60P60K60 during the harvesting of sugar beets, the moisture reserves were smaller in the 0-50 cm soil layer by 2.64 mm, and in the 50-100 cm soil layer - 0.80 mm, and the total - 3.44 mm. While the use of N120P120K120 fertilizer at the time of harvesting resulted in more significant deviations in available moisture and in the 0-50 cm soil layer, the moisture reserves were 5.47 mm less, and in the 50-100 cm soil layers - 2.16 mm, and the total - 7.62 mm than on variants of basic fertilizer. It was investigated that, in general, crop rotations had a slight effect on indicators of the content of easily hydrolyzed nitrogen under sugar beets. So, in the chain: vetch - oats (siderate), winter wheat, sugar beets, barley, the content was 145.7 mg/kg in the 0-50 cm soil layer, and 107.3 mg/kg in the 50-100 cm layer, and in the chain of crop rotation: peas for grain, winter wheat, sugar beets, barley, quite close indicators of the content of easily hydrolyzed nitrogen were obtained in the layer 0-50 cm - 145.7 mg/kg, and in the layer 50-100 cm - 105.7 mg/kg in accordance. But in the chain of crop rotation: perennial grasses, winter wheat, sugar beets, barley with undersowing, the content of easily hydrolyzed nitrogen in the layer 0-50 cm was 5.0 mg/kg, and in the layer 50-100 cm it was 3.3 mg/kg more than in the link with siderats.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського