Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (186)Книжкові видання та компакт-диски (158)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>A=РЕШЕТНИК$<.>+<.>A=ФЕЛИКС$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Решетник Л.П. 
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням екологічних прав громадян: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.06 / Л.П. Решетник ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне теоретико-прикладне дослідження основних правових питань відшкодування шкоди, заподіяної порушенням екологічнх прав громадян. Розкрито правову природу юридичних відносин за даних умов. Визначено підстави, умови та механізм здійснення відшкодування шкоди. Особливу увагу приділено проблемам відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної порушенням права на екологічну безпеку. Проаналізовано сучасні способи відшкодування шкоди, зокрема судову, адміністративно-управлінську, страхову форми даного процесу. Обгрунтовано пропозиції щодо удосконалення чинного законодавства та практики його застосування у сфері захисту екологічних прав громадян.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х859(4УКР)03 +
Шифр НБУВ: РА336206

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Решетник Г. В. 
Діагностика вірусних інфекцій пшениці за дії абіотичних чинників: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.06 / Г. В. Решетник ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше ідентифіковано вірусну та фізіолого-біохімічну природу симптомів "багряних листків" озимої пшениці. Встановлено, що подібні симптоми супроводжують вірусне ураження рослини. Показано, що підвищення вмісту цукрів у рослинах озимої пшениці відбувається під впливом вірусної інфекції та за низьких позитивних температур. Вперше з листків рослин озимої пшениці з раніше неописаними симптомами хлоротичних штрихів виділено вірусні частинки розмірами 360 +/- 10 х 14 нм, 100 +/- 10 х 14 нм і 220 +/- 20 х 14 нм з паличкоподібною морфологією. Розроблено ефективні способи застосування гумінових препаратів, координаційних сполук літію та натрію. Підтверджено можливість індукції стійкості щодо вірусів рослин за умов модельованої мікрогравітації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.2 + П491.121
Шифр НБУВ: РА375326 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Решетник 
Нові принципи динамічної трикристальної рентгенівської дифрактометрії мікродефектів в реальних монокристалах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Олег Васильович Решетник ; НАН України; Інститут металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2005. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В374.212.1,022 + В372.31,022
Шифр НБУВ: РА340412

Рубрики:

      
4.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Решетник А.О. 
Обгрунтування і зоогігієнічна оцінка корекції інтенсивної технології виробництва з врахуванням стресочутливості організму свиней: автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.06 / А.О. Решетник ; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С.З.Гжицького. — Л., 2009. — 22 с. — укp.

Вивчено параметри мікроклімату в реконструйованих приміщеннях для свиней, зроблено їх бальне оцінювання у різні періоди року та визначено ефективність роботи системи примусової вентиляції. Запропоновано метод тестування свиней за коефіцієнтом емоційності, який дозволяє за виробничих умов класифікувати поголів'я за стресостійкістю. Досліджено зв'язок між коефіцієнтом емоційності свиней і показниками природної резистентності, інтенсивністю анаболізму та продуктивністю. Встановлено особливості будови щитоподібної залози та функціональної активності наднирників у свиней з різним коефіцієнтом емоційності. Вивчено поведінкові реакції тварин (реподуктивних свинок і свиней на відгодівлі), виявлено, що відтворювальні якості свиноматок і м'ясні якості свиней на відгодівлі залежать від коефіцієнта емоційності. З'ясовано, що свині з високим коефіцієнтом емоційності відрізняються вищою резистентністю та продуктивністю й адаптовані до використання за інтенсивних технологій свинарства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-4 + П811.692.5 +
Шифр НБУВ: РА362523

Рубрики:

      
6.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
8.

Решетник В.М. 
Реакція магнітосфери Землі на перебудову геліосферного магнітного поля: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 04.00.22 / В.М. Решетник ; НАН України. Ін-т радіофізики та електрон. ім. О.Я.Усикова. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

На підставі даних супутникових і наземних вимірювань параметрів сонячного вітру й аврорального овалу досліджено поведінку характеристик полярних сяйв за різних умов у міжпланетному середовищі поблизу Землі. Виявлено асиметрію у розподілі величини міжпланетного магнітного поля (ММП) поблизу Землі. Досліджено асиметрію авроральних висипань за умов проходження Землею секторної межі міжпланетного магнітного поля. Аналіз проведено на базі аскаплотів радянських станцій за період 1972 - 1984 рр. На підставі одержаних результатів зроблено висновок про зростання у середньому авроральної активності у разі зміни знаку міжпланетного поля. Виявлено, що у секторах, де вектор міжпланетного поля спрямований до Сонця, активність полярних сяйв вища, ніж у секторах з протилежним напрямком поля. Проведено аналіз варіацій потоку енергії у північний та південний авроральні овали у взаємозв'язку зі змінами напрямку геліосферного магнітного поля в околицях Землі. Установлено, що активність даних явищ залежить від сезону та досягає максимуму у періоди рівнодень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д214.25 + В652.42,022 +
Шифр НБУВ: РА341469

Рубрики:

      
9.

Решетников М.В. 
Селекційна цінність вихідного матеріалу для створення сортів гороху з поліпшеною якістю зерна в східному Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / М.В. Решетников ; Ін-т рослинництва ім. В.Я.Юр'єва УААН. — Х., 2001. — 18 с. — укp.

За умов східного Лісостепу України визначено селекційну цінність 223 колекційних зразків гороху з різним алельним станом гена R за комплексом показників якості зерна та продуктивністю. Виділено найбільш цінний вихідний матеріал для селекції сортів кормового, харчового та технічного призначення. Визначено донорські властивості сортів гороху за ознаками якості зерна та продуктивності, характер успадкування й особливості генетичного контролю даних ознак. Запропоновано шляхи створення сортів гороху з поліпшеною якістю зерна. Досліджено мінливість біохімічного складу насіння гороху в процесі достигання. Створено селекційні лінії гороху з поліпшеною якістю зерна: Л 1277, Л 1274, Л 1814.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.3-317(4УКР)
Шифр НБУВ: РА315317 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Решетник Л. Л. 
Клініко-лабораторне обґрунтування профілактики і лікування генералізованих захворювань пародонта у хворих на нервову анорексію / Л. Л. Решетник. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації наведено наукове обґрунтування і практичне вирішення однієї з актуальних задач терапевтичної стоматології - підвищення ефективності діагностики, профілактики та лікування генералізованих захворювань пародонта у хворих на нервову анорексію шляхом патогенетичного обґрунтування методів фармакологічної корекції виявлених змін білкового та ліпідного обміну, оксидантно-антиоксидантного гомеостазу тканин пародонта та імунологічної реактивності.Нервова анорексія (НА) – серйозний розлад психіки, що проявляється у порушенні харчування, коли особа свідомо себе обмежує в спожитих кілокалоріях з метою схуднення різноманітними методами при хибному уявленні щодо власної ваги (Bulik C., 2006, Steinhausen H. C., 2009, Goh KH, Lee EL., 2015). За даними ВООЗ, рівень НА коливається від 0,28 до 1,5 на 100 000 населення, з частотою 1,3- 5,2% у жінок і 0,2-0,9% у чоловіків та має схильність до зростання. Виявлено, що смертність від анорексії в 3 рази вище, ніж від інших психічних захворювань, а особливо високий рівень смертності у осіб, що мають критично низьку масу тіла і тривало існуючу хворобу. Особливим є те, що пацієнти з НА майже ніколи не вважають себе хворими, не визнають свою проблему і старанно її приховують, навіть від самих близьких. Hunt D. (2013) переконаний, що нервова анорексія – захворювання нашого часу та одна з важливих хвороб століття. Відомо, для хворих з НА характерні стереотипні форми поведінки, спрямовані на обмеження прийому їжі і ретельний контроль за витратою енергії. Крім того, характерними є «неспецифічні порушення», які зазвичай включають в себе порушення уявлення про свій імідж, зниження настрою, імпульсивності поведінки і прояви спотвореного міжособистісного спілкування (Devlin B., 2002; LioydS., Yiend J., Schmidt U., Tchanturia K., 2014; Lloyd EC, Haase AM, Verplanken B., 2018).Доведено, що хворим на НА притаманні певні особливості, що, ймовірно, обумовлені впливом генетичного фактору: схильність до нав'язливих станів, прагнення до досконалості, високий рівень тривожності і так чи інакше змінені, але стереотипні варіанти поведінки. Вчені відзначають, що нервова анорексія не обмежується тільки психологічними порушеннями і соціальними наслідками, ключовим моментом є порушення соматичних функцій організму (Voderholzer U, Cuntz U, Schlegl S., 2012; Goh KH, Lee EL., 2015; Keski-Rahkonen A1, Mustelin L., 2016).^UThe dissertation presents scientific substantiation and practical solution of one of the urgent tasks of therapeutic dentistry - increase of efficiency of diagnostics, prevention and treatment of generalized parodontal diseases in patients with anorexia nervosa by pathogenetic substantiation with methods of pharmacological correction of detected changes of protein and lipid metabolism immunological reactivity.Anorexia nervosa (AN) is a serious mental disorder that manifests itself in eating disorders, when a person consciously limits her-/himself in calories consumed in order to lose weight by various methods with a misconception about their own weight (Bulik C., 2006, Steinhausen H.C., 2009, Goh K.H., Lee E.L., 2015). According to the WHO, the level of AN ranges from 0.28 to 1.5 per 100,000 population, with a frequency of 1.3-5.2% in women and 0.2-0.9% in men and has a tendency to increase. Mortality from anorexia was found to be 3 times higher than from other mental illnesses, and a particularly high mortality rate in people with critically low body weight and long-standing illness. What is special is that patients with AN almost never consider themselves ill, do not admit their problem and carefully hide it, even from their relatives. Hunt D. (2013) is convinced that anorexia nervosa is a disease of our time and is one of the important diseases of the century.It is known that patients with AN are characterized by stereotyped behaviors aimed at limiting food intake and careful control of energy expenditure. In addition, "nonspecific disorders" are typical, which usually include disturbances in the perception of their image, low mood, impulsive behavior and manifestations of distorted interpersonal communication (Devlin B., 2002; Lioyd S., Yiend J., Schmidt U., Tchanturia K., 2014; Lloyd E.C., Haase A.M., Verplanken B., 2018).It is proved that patients with AN have certain features that are probably due to the influence of genetic factors: a tendency to obsessions, the desire for perfection, a high level of anxiety and somehow changed, but stereotypical behaviors. Scientists note that anorexia nervosa is not limited to psychological disorders and social consequences, the key point is the violation of somatic functions of the body (Voderholzer U, Cuntz U, Schlegl S., 2012; Goh K.H., Lee E.L., 2015; Keski-Rahkonen A., Mustelin L., 2016).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Решетник К. С. 
Вплив лазерного опромінення міцелію на інтенсифікацію ростових параметрів деяких видів Basidiomycota / К. С. Решетник. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації представлені результати дослідження ростових, морфологічних та біосинтетичних процесів штамів видів Flammulina velutipes (Curtis) Singer, Laetiporus sulphureus (Bull.) Murrill, Pleurotus ostreatus (Jacq.) P. Kumm. та Sсhizophyllum commune Fr. за дії лазерного опромінення довжиною хвилі 405 нм, 532 нм та 635 нм в умовах різних енергетичних доз (25,05–102,5 мДж/см2) та експериментальним шляхом визначено найкращу дозу опромінення (51,1 мДж/см2). Досліджено вплив лазерного опромінення на швидкість радіального росту та морфологічні особливості міцелію досліджених грибів. У всіх варіантах дослідів з вивчення впливу лазерного опромінення на міцелій підібрані дози світла різних спектрів з однаковою щільністю енергії. Опромінення довжиною хвилі 532 нм та 635 нм виявилося оптимальним для росту міцелію штамів P. ostreatus. Крім того, нами вперше виявлено, що 532 нм та 405 нм є оптимальними для росту міцелію штамів L. sulphureus та F. velutipes, а 635 нм і 405 нм – для S. commune. Особливих відмінностей морфологічних характеристик колоній F. velutipes, L. sulphureus, P. ostreatus, S. commune за дії опромінення нами не було виявлено. Уперше встановлено ефективність використання лазерного опромінення для збільшення кількості білка у міцелії для видів F. velutipes, L. sulphureus, P. ostreatus, S. commune. Енергетична доза опромінення в усіх варіантах дослідження впливу світла на кількість білка була однаковою (51,1 мДж/см2). Для P. ostreatus, L. sulphureus та F. velutipes найефективнішим є використання опромінення довжиною хвилі 532 нм, а для S. commune – 635 нм, вміст білка збільшився для усіх досліджених нами штамів на 20,2–36,3 %. Уперше отримано результати дослідження синтезу екзополісахаридів штамами S. commune та ендо- і екзополісахаридів штамами F. velutipes, P. ostreatus за дії лазерного опромінення. Встановлено значне зростання кількості полісахаридів за дії опромінення довжиною хвилі 532 нм для P. ostreatus, F. velutipes та 635 нм для S. commune. Для P. ostreatus кількість ендо- та екзополісахаридів збільшилася на 30,5–42 %, для F. Velutipes – на 45,2–51,2 %, а для S. commune кількість екзополісахаридів зросла на 70,7 %. Уперше досліджено вплив концентрації глюкози на вміст та продуктивність каротиноїдів у міцелії L. sulphureus за дії лазерного опромінення. Для збільшення вмісту та покращення продуктивності каротиноїдів у міцелії L. sulphureus опромінення довжиною хвилі 532 нм було кращим, ніж 405 та 635 нм: вміст каротиноїдів у міцелії зріс на 66,1 %, а продуктивність зросла на 166,3 %. Досліджено, що використання фотоактивованого міцелію при культивуванні на середовищі зі зниженою на 20 % концентрацією глюкози сприяє зростанню вмісту каротиноїдів на 62,3 % відносно неопроміненого міцелію на середовищі з концентрацією глюкози 10 г/дм3. Досліджено, що лазерне опромінення довжиною хвилі 532 нм, 635 нм та 405 нм веде до зростання каталазної та пероксидазної активності культурального фільтрату та гомогенату міцелію досліджених штамів. Найбільшою реакцією у відповідь на опромінення довжиною хвилі 405 нм характеризувалися штами грибів P. ostreatus та F. velutipes. Для гриба L. sulphureus доцільно використовувати опромінення довжиною хвилі 532 нм. Для гриба S. commune ефективним є використання опромінення довжиною хвилі 635 нм.^UThe dissertation presents the results of research of growth, morphological and biosynthetic processes of strains of Flammulina velutipes (Curtis) Singer, Laetiporus sulphureus (Bull.) Murrill, Pleurotus ostreatus (Jacq.) P. Kumm. and Sсhizophyllum commune Fr. under the action of laser irradiation with a wavelength of 405 nm, 532 nm and 635 nm at different energy doses (25.05–102.5 mJ/cm2) and experimentally determined the best radiation dose (51.1 mJ/cm2). The influence of laser irradiation on the radial growth rate and morphological features of the mycelium of the studied fungi was studied. In all variants of experiments to study the effect of laser radiation on the mycelium selected doses of light of different spectra with the same energy density. Irradiation with a wavelength of 532 nm and 635 nm was optimal for the growth of mycelium of P. ostreatus strains. In addition, we first found that 532 nm and 405 nm are optimal for the growth of mycelium of strains of L. sulphureus and F. velutipes, and 635 nm and 405 nm – for S. commune. We did not find any special differences in the morphological characteristics of the colonies of F. velutipes, L. sulphureus, P. ostreatus and S. commune under the action of irradiation. For the first time, the efficiency of using laser irradiation to increase the amount of protein in mycelia for species F. velutipes, L. sulphureus, P. оstreatus, S. сommune. The energy dose of irradiation in all embodiments of the influence of light on the amount of protein was the same (51.1 мJ/сm2). For P. оstreatus, L. sulphureus and F. velutipes, the most effective is the use of irradiation of wavelength of 532 nm, and for S. сommune - 635 nm, the protein content has increased to all strains studied by 20.2-36.3%. For the first time, the results of the study of the synthesis of exopolysaccharides of strains of S. сommune and endo- and exopolysaccharides of F. velutipes strains, P. оstreatus for laser irradiation actions are obtained. A significant increase in the number of polysaccharides for irradiation of the wavelength of 532 nm for P. оstreatus, F. velutipes and 635 nm for S. сommune has been established. For P. оstreatus, the number of endo- and exopolysaccharides increased by 30.5-42%, for F. velutipes - by 45.2-51.2%, and for S. сommune, the number of exopolysaccharides increased by 70.7%. For the first time, the influence of glucose concentration on the content and productivity of carotenoids in the micelle L. sulphureus for the action of laser irradiation is investigated. To increase the content and improvement of carotenoid productivity in myceloid L. sulphureus irradiation of wavelength of 532 nm was preferred than 405 and 635 nm: carotenoid content in mycelium increased by 66.1%, and performance increased by 166.3%. Investigated that the use of photographic mycelium in cultivation on a medium with a reduced 20% glucose concentration contributes to the growth of carotenoid content by 62.3% relative to non-industrial micelles on a medium with a glucose concentration of 10 g/dm3. Investigated that laser irradiation of wavelength of 532 nm, 635 nm and 405 nm leads to an increase in catalase and peroxidase activity of culture filtrate and homogenate mycelium of investigated strains. The largest reaction in response to irradiation wavelength of 405 nm was characterized by P. оstreatus mushroom strains and F. velutipes. For mushroom L. sulphureus it is advisable to use irradiation of wavelength of 532 nm. For fungus, S. сommune is effective to use irradiation of a wavelength of 635 nm.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Михайлович В. В. 
Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / В. В. Михайлович. — Б.м., 2023 — укp.

Михайлович В.В. Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 104 «Фізика та астрономія». – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича МОН України, Чернівці, 2023.Сьогодні діелектричні матеріали відіграють ключову роль у передових електронних пристроях, таких як, конденсатори, суперконденсатори, сенсори, транзистори, тощо. В контексті нинішньої тенденції до мінімізації розмірів, підготовка та функціоналізація нанорозмірних діелектричних матеріалів є одним із пріоритетних напрямків дослідження. Серед широкого спектру діелектриків одним із найцікавіших є матеріали з високою діелектричною сталою, так звані матеріали з високою константою діелектричної проникності (high-k). Одними з найбільш яскравих представників висококонстантних матеріалів є оксидні діелектрики, до яких можна віднести перовскіти барію титанату та шпінелі на основі хромітів. Ці два типи сполук викликають зростаючий інтерес, оскільки вони володіють високою діелектричною сталою, фероелектричною, п'єзоелектричною, піроелектричною та іншими властивостями, що робить їх ідеальними кандидатами для застосування в мікро- та наноелектроніці.В цьому контексті, дана дисертація зосереджується на підготовці, функціоналізації та інтеграції нанорозмірних перовскітів типу BaTiO3 та шпінелей типу ZnCr2O4 у плоскі конденсатори з високим значенням константи діелектричної проникності. Дисертація організована наступним чином;У вступі обґрунтовано вибір теми та актуальність дисертаційного дослідження, вказано його зв’язок з науковими програмами та темами, сформульовано мету та завдання дисертації, вказане її наукове та практичне значення, наведено інформацію про публікації й особистий внесок здобувача, апробацію результатів роботи, її структуру й обсяг.Розділ 1 складається з чотирьох основних частин: (i) сучасний стан досліджень, (ii) властивості нанорозмірних діелектричних оксидних частинок, (iii) методи наноструктурування та організації діелектричних наночастинок у вигляді тонких плівок та (iv) інтеграція діелектричних наночастинок в електронні пристрої в якості активних компонентів. Розділ закінчується висновками. У розділі 2 описано основні методи, що використовувалися для характеристики діелектричних оксидних наноматеріалів. Розділ 3 присвячено синтезу та характеристиці діелектричних наночастинок типу перовскіту. Зокрема, експериментальним шляхом було отримано ряд систем наночастинок титанату барію з контрольованою морфологією та розміром: кубічні наночастинки (середній розмір близько 15 нм), усічені кубоїдальні наночастинки (середній розмір близько 100 нм) та усічених ромбододекаедричних наночастинок (середній розмір близько 110 нм). Слід зазначити, що наночастинки з усіченою ромбододекаедричною та усіченою кубоїдальною морфологією BaTiO3 були отримані та описані вперше. Досліджено вплив морфології частинок на діелектричні властивості наночастинок на основі титанату барію. У розділі 4 описано методику варіювання морфологією систем типу шпінелі та її вплив на діелектричні властивості. Результати експерименту свідчать, що на розмір, ширину забороненої зони та діелектричні властивості отриманих наночастинок шпінелі впливають декілька факторів, зокрема час горіння гелю, температура горіння та ентальпія горіння твердого хелатно-звязуючого агента. Розділ 5 ілюструє, інтеграцію наночастинок типу шпінелі та перовскіту в електронні пристрої. Першим кроком на цьому шляху була функціоналізація поверхні наночастинок з метою отримання стабільних суспензій, які будуть використовуватися для осадження тонких плівок. Для виготовлення тонких плівок були використані два методи, а саме: діелектрофорез та “drop casting”. Незважаючи на те, що метод діелектрофорезу дозволяють отримувати тонкі плівки з високим ступенем впорядкованості наночастинок, цей методи обмежений неперервністю тонких шарів на великих поверхнях. Цю проблему було подолано за допомогою методу “drop casting”. Для наноматеріалів перовскіту та шпінелі товщина отриманих тонких плівок варіюється від 400 нм до 4300 нм. Якість поверхні та елементний склад плівок було досліджено за допомогою скануючої електронної мікроскопії та енергодисперсійного X-проминевого аналізу. Наступним кроком після визначення характеристик тонких плівок було виготовлення конденсаторів. Ефективність виготовлених конденсаторів було досліджено методом імпеданс спектроскопії. Таким чином, ми отримали наступні значення електричної ємності: 1 нФ для конденсатора на основі ZnCr2O4, 200 нФ для конденсаторів на основі усічених кубоїдальних наночастинок BaTiO3 і 2 нФ для конденсаторів на основі усічених ромбододекаедричних наночастинок BaTiO3.^UMykhailovych V. V. Design and production of oxide dielectric materials at the nanometric scale for electronic devices.Thesis on search for the Doctor of Philosophy degree in specialty 104 «Physics and Astronomy». - Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ministry of Education and Science of Ukraine, Chernivtsi, 2023.Nowadays, dielectric materials play a key role in main electronic devices, like for example capacitors, supercapacitors, sensors, field effect transistors, etc. Towards the minimalization trend, the preparation and functionalization of nanoscale dielectric materials are of primary interest. Among a wide range of dielectrics, one of the most interesting are the materials with high dielectric constant (high-k). One of the brightest representatives of high-k materials are oxide-based dielectrics, from which barium titanate perovskites and metal chromite spinels can be figured out. These two types of compounds show a growing interest as they possess high dielectric, ferroelectric, piezoelectric, pyroelectric and other properties, which makes them a perfect candidate for application in micro- and nano-electronics. In this context, the present thesis focusses on preparation, functionalization and integration of nanoscale perovskite-type BaTiO3 and spinel-type ZnCr2O4 in planar high-k capacitors. The thesis is organized as following;The Іntroduction justifies the relevance of the topic of the dissertation research, indicates its connection with scientific programs, plans and topics, formulates the purpose and tasks of the dissertation, emphasizes its scientific and practical significance, presents information about the publications and personal contribution of the recipient, approves the project results, their structure and amount.Chapter 1 is structured in four main sections which consist of (i) state of the art, (ii) properties of nanosized dielectric oxide particles; (iii) nanostructuration and organization methods of dielectric nanoparticles as thin films and (iv) integration of dielectric nanoparticles in electronic devices as active elements. The chapter ends with partial conclusions. Chapter 2 describes the main techniques used for dielectric oxide nanomaterials characterization. Chapter 3 is devoted to synthesis and characterization of perovskite-type dielectric nanoparticle systems. Thus, a series of barium titanate nanoparticles systems have been obtained, with controlled morphology and size: cubic nanoparticles (with the mean size of about 15 nm), edge-truncated cuboidal nanoparticles (with a size about 100 nm) and truncated rhombic dodecahedron (with a size about 110 nm). It has to be mentioned here that the truncated rhombic dodecahedron and cuboidal edge-truncated morphologies for BaTiO3 has been obtained and described for the first time. Chapter 4 describes the methodology of morphology tailoring in spinel type systems and its impact on the dielectric properties. The experimental results strongly suggest that several factors, including the burning time of gel, the combustion temperature, and the enthalpy of combustion of the solid chelating/fuel agents, influence the size, band gap and dielectric properties of the obtained spinel nanoparticles. Chapter 5 is dedicated to the integration of the spinel and perovskites nanoparticles in electronic devices. First step on this road was the surface functionalization of the nanoparticles in order to obtain a stable ink suspensions which will be used for the thin films deposition. Various methods were used for the thin film fabrication, namely drop casting, dielectrophoresis and spin coating. Despite the dielectrophoresis and spin coating methods allowed as to obtain thin films with a high order degree of the nanoparticles, these techniques are limited by the continuity of the thin layers on large surfaces. This issue has been overcome by using drop casting method. For both, perovskite and spinel nanomaterials the thickness of the prepared thin films vary from 400 nm to 4300 nm. The surface quality and elemental composition of the films has been investigated by Field-emission Scanning Electron Microscopy, and EDX analyses. As a next step, after elaboration of characterization of thin films the planar capacitors have been fabricated by deposition of silver electrodes onto the both sides of the dielectric films. The performance of the fabricated planar capacitors was studied by Broadband Dielectric Spectroscopy. Thus, we obtained the following values for the electrical capacitance: 1 nF for ZnCr2O4 based capacitor, 200 nF for cuboidal BaTiO3 based capacitors and 2 nF for the truncated rhombic dodecahedron BaTiO3 based capacitors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського