Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (310)Книжкові видання та компакт-диски (192)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>A=СТРИЖАК$<.>+<.>A=ЄВГЕН$<.>+<.>A=МИКОЛАЙОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
Категорія: Науки про Землю   
1.

Стрижак В.П. 
Геологічна будова Центральної частини Дніпровсько-Донецького рифтогену та її нафтогазоносність: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.01 / В.П. Стрижак ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 2003. — 21 с. — укp.

Уточнено особливості геологічної будови, умови осадконакопичення, розглянуто геотектонічний розвиток, розломно-блоковий поділ території, ресурсну базу вуглеводнів (ВВ) та перспективи нафтогазоносності центральної частини Дніпровсько-Донецького рифтогену (ДДР). На підставі результатів проведених досліджень геологічних і геофізичних матеріалів та аналізу пробурених свердловин оконтурено Центральну брилу ДДР, ускладнену тектонічними порушеннями, виділено в її межах вісім мезоблоків різних напрямків та розмірів і 19 локальних блоків. Побудовано схематичну палеоструктурно-геологічну карту докам'яновугільних відкладів центральної частини ДДР та карту нафтогазоносності тектонічних блоків 1 : 200 000 масштабу. Проведено геолого-математичний аналіз п'яти продуктивних комплексів. Показано, що в турнейсько-нижньовізейських відкладах розвинуто сингенетичні поклади ВВ. Відзначено, що скупчення ВВ серпуховського, середньокам'яновугільного та нижньопермсько-верхньокам'яновугільного нафтогазоносних комплексів на території досліджень, є вторинними утвореннями. За результатами впровадження вдосконаленої методики вперше для регіону виконано ймовірнісну оцінку ресурсів регіону досліджень та уточнено їх об'єми. Проведено переоцінку нерозвіданих ресурсів ВВ. Визначено напрямки подальших геологорозвідувальних робіт на нафту та газ на підставі результатів зонального та локального вивчення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д453(45УКР)1 + Д59(45УКР)0 +
Шифр НБУВ: РА324791

Рубрики:

      
2.

Стрижак А.А. 
Державне управління забезпеченням діяльності судів загальної юрисдикції: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / А.А. Стрижак ; Ін-т законодавства Верхов. Ради України. — К., 2005. — 27 с. — укp.

Проаналізовано проблеми функціонування чинної системи державного управління у сфері забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції в Україні. Розроблено пропозиції щодо її оптимізації, удосконалення правового регулювання судово-організаційної роботи за умов побудови в Україні демократичної правової держави, подальшої глобалізації та інформатизації українського суспільства. Теоретично узагальнено існуючі організаційно-правові відносини у сфері забезпечення діяльності органів правосуддя загальної юрисдикції. Запропоновано концепцію ефективного здійснення державного управління в органах судової влади України щодо забезпечення діяльності суддів. Надано наукову оцінку прогресивних форм і методів судово-управлінської діяльності, обгрунтовано важливість застосування принципу наукової організації праці у сфері діяльності службових осіб судів. Визначено правові засоби практичного удосконалення діяльності з організації та забезпечення судочинства в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)113 + Х891.9(4УКР)11 +
Шифр НБУВ: РА335033

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Стрижак Є.М. 
Кадрове забезпечення середньої та вищої школи УСРР: історичний досвід 1920 - 1930-х років: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Є.М. Стрижак ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2008. — 20 с. — укp.

Проаналізовано історичний досвід кадрового забезпечення середньої та вищої школи Радянської України у 1920 - 1930-х рр. З'ясовано причини виникнення кадрового дефіциту у загальноосвітній і вищій школі УСРР у даний історичний період. Охарактеризовано організаційні форми, визначено політико-ідеологічні завдання, тактико-стратегічний курс радянської модернізації системи освіти, проаналізовано вплив даного процесу на кадрове забезпечення загальноосвітньої та вищої школи республіки. Розглянуто заходи радянської влади щодо забезпечення науково-педагогічними кадрами вищої та середньої школи республіки. Визначено причини, спрямування та масштаби репресій проти науково-педагогічної інтелігенції УСРР у часи панування тоталітарного режиму. Виявлено, що протягом 1920 - 1930-х рр. в Україні було репресовано понад 20 тис. учителів і викладачів загальноосвітньої та вищої школи. Встановлено причини виникнення, особливості функціонування та фактори припинення такого специфічно радянського освітньо-ідеологічного експерименту, як заснування Інституту червоної професури (ІЧП) при ВУЦВК. Охарактеризовано соціальні джерела комплектування складу слухачів ІЧП, зроблено порівняльне дослідження їх освітньо-культурного рівня із дореволюційною професурою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)61 + Ч34(4УКР) п +
Шифр НБУВ: РА356156

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Стрижак П.Є. 
Кількісні характеристики, чутливість та біфуркації складноперіодичних та детерміновано хаотичних режимів у броматних та кисневих осциляторах: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.15 / П.Є. Стрижак ; НАН України. Ін-т фіз. хімії ім. Л.В.Писаржевського. — К., 2001. — 37 с. — укp.

Досліджено властивості детерміновано хаотичних і складноперіодичних режимів, що спостерігаються у хімічних реакціях, зокрема, у броматних осциляторах - реакціях окиснення органічних субстратів бромат-іонами, що каталізуються іонами церію (III, IV) або фероїном, та у кисневих осциляторах - реакціях окиснення різноманітних субстратів киснем повітря, що каталізуються координаційними сполуками іонів металів. Запропоновано підходи до кількісної характеристики детерміновано хаотичних режимів, що спостерігаються в хімічних реакціях за умов їх проведення у закритих або відкритих системах. Проведено всебічне дослідження явища перехідного детермінованого хаосу. Доведено, що наявність перехідних детерміновано хаотичних режимів призводить до таких явищ, як додавання періоду в перехідних складноперіодичних режимах, подвоєння періоду регулярних автоколивань, що з'являються після детерміновано хаотичних режимів, та перемежування періодичних і детерміновано хаотичних орбіт. Знайдено кількісні закономірності впливу різноманітних факторів (концентрації реагентів, температури, швидкості перемішування реакційної суміші, концентрації мікродомішок) на параметри детерміновано хаотичних і складноперіодичних режимів. Запропоновано шляхи використання детермінованого хаосу в аналітичній хімії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г221.512
Шифр НБУВ: РА315843 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Стрижаковська О. С. 
Назви хвороб у буковинських говірках: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / О. С. Стрижаковська ; ДВНЗ "Прикарпат. нац. ун-т ім. В. Стефаника". — Івано-Франківськ, 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано назви хвороб людини, поширені у говірках Буковини. Встановлено системну організацію досліджуваної лексики. Буковинські назви хвороб проаналізовано як компоненти системотворчих комплексних одиниць різних рівнів узагальнення - лексико-семантичної парадигми, лексико-семантичної групи, лексико-семантичного поля, які перебувають між собою у відношеннях послідовного включення. Для кожної виявленої номінації відзначено семантичні особливості, з'ясовано етимон, внутрішню форму або слово, від якого вона походить. Висвітлено наявність буковинських назв хвороб у суміжних і несуміжних українських говорах і літературній мові, їх фіксацію у загальномовних і спеціальних словниках, виявлено лексичні паралелі в інших слов'янських мовах. Охарактеризовано основні способи та засоби номінації хвороб у буковинських говірках - афіксальне словотворення, запозичення з інших мов, семантичну деривацію, словоскладання, складені назви.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-671 + Ш141.14-34:Р + Р. в4
Шифр НБУВ: РА382152 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Стрижак С.В. 
Науково-методичні основи професійної підготовки майбутніх учителів природничих дисциплін у вищих педагогічних навчальних закладах: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / С.В. Стрижак ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2005. — 22 с. — укp.

Виявлено зміст, форми, принципи, методи та прийоми підготовки майбутніх педагогів до науково-методичної діяльності. Визначено та експериментально обгрунтовано психолого-педагогічні чинники, що сприяють цілеспрямованому формуванню науково-методичної готовності даних майбутніх фахівців під час навчання у вищому педагогічному навчальному закладі. Розроблено, теоретично обгрунтовано й апробовано модель науково-методичної підготовки майбутніх учителів природничих дисциплін. Запропоновано основні групи науково-методичних умінь і навичок, а також рівні та критерії їх сформованості. Розроблено й апробовано спецкурс "Організація наукової роботи школярів хіміко-біологічного профілю" з метою формування вчителя-дослідника. Показано доцільність використання запропонованої моделі у навчально-виховному процесі вищих навчальних педагогічних закладів і закладів післядипломної освіти вчителів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б р(4УКР) + Ч489.518.5 +
Шифр НБУВ: РА338633

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Стрижак М.С. 
Порушення репродуктивної функції чоловіків з хронічним простатитом хламідійної, мікоплазменної та уреаплазменної етіології: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / М.С. Стрижак ; Держ. установа "Ін-т урології АМН України". — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано результати обстеження чоловіків, хворих на хламідіоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, а також змішану інфекцію. У даної категорії осіб виявлено високий рівень (82,6 - 87,5 %І ураження генеративної функції, проявом якої є патоспермія з перевагою олігоспермії (1-го ступеня 18,0 %, 2-го ступеня - 48,5 %, 3-го ступеня - 18,0 %), яка погіршує функціональні та морфологічні параметри сперматозоїдів. Астенозооспермію виявлено у 82,4 %, тератозооспермію - у 57,9 %, піоспермію - у 40,8 %. З'ясовано, що серед неплідних хворих найбільш поширеною (91,4 %) є екскреторно-токсична та змішана форми безпліддя. Виявлено значне зменшення фруктози та цитрату в еякуляті. Найнижчі показники зафіксовано у групі пацієнтів зі змішаною інфекцією: фруктози - 50,6 % від норми (за моноінфекції - 55,2 - 82,9 %), цитрат - 44,5 %(57,1 - 70,4 %). Доведено, що прогресування запального процесу призводить до зниження ендокринної функції яєчок у 66,7 - 78,5 % обстежених. Більше ніж у половини обстежених (64 %) виявлено підвищення кількості В-лімфоцитів. Зафіксовано високі показники імунних комплексів майже у 40 % хворих. Встановлено, що майже у половини пацієнтів дані показники перевищуютьть норму - IgA у 50,3 %, IgG - у 41,1 %, IgM - у 36,9 %. Виявлено активацію фагоцитозу, про що свідчить високий рівень фагоцитарного числа - вище норми на 65,9 %. Показано, що застосування комплексного курсу терапії, в основу якого покладено антибактеріальний препарат з групи макролідів, сприяє швидкому клінічному ефекту (77,7 - 94,1 %). Розроблено й апровабовано курс лікування, що складається з етіотропних і стимулюючих імунітет і сперматогенез препаратів, що значно (у 95,2 % хворих) покращує показники спермограми та сприяє ліквідації запального процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р696.620.11 + Р698 +
Шифр НБУВ: РА368493

Рубрики:

      
8.

Стрижак Т. А. 
Продуктивність та м'ясні якості свиней вітчизняних і імпортних генотипів за різних методів розведення в умовах промислової технології: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.02.01 / Т. А. Стрижак ; Ін-т свинарства ім. О.В. Квасницького НААН України. — Полтава, 2010. — 20 с. — укp.

Викладено результати визначення ефективності застосування генотипів імпортної селекції за умов промислової технології з використанням індексної селекції та прогностичних математичних функцій за чистопородного розведення та схрещування. Одержано позитивні результати за відтворювальними якостями свиноматок за чистопородного розведення та схрещування. Вивчено ріст і розвиток молодняку від даних поєднань та оцінено його продуктивні якості за відгодівельними, забійними та м'ясо-сальними показниками. Встановлено, що молодняк за віком досягнення живої маси 100 кг випереджає чистопородних ровесників на 6,3 - 10,3 доби; характеризується вищими на 155 - 262 г середньодобовими приростами у порівнянні з аналогами. Розроблено селекційний індекс нового конструкційного типу, який регулює силу тиску на окремі ознаки. Визначено математичні функції, які адекватно та з високою точністю (85,00 - 99,99 %) прогнозують енергію росту молодняку свиней. Встановлено пріоритетний вплив фактора препотентності у кнурів за показниками витрат кормів і товщини сала.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-33 + П65-312
Шифр НБУВ: РА377007 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Стрижак Г. О. 
Розробка математичного та програмного забезпечення для мінімізації ризиків в платіжних системах: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 01.05.03 / Г. О. Стрижак ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Досліджено особливості архітектури платіжних систем (ПС) як складних територіально-розподілених інформаційно-аналітичних систем, їх складові та різні типи зв'язків між ними. Розроблено нові різнотипні алгоритми аналізу трансакцій для виявлення підозрілих на шахрайство: алгоритм виявлення ознак шахрайських трансакцій на основі карт Кохонена й алгоритм аналізу трансакцій на основі експертних оцінок, заданих у термінах нечітких множин. Такий підхід дозволяє підвищити загальну точність оцінки трансакцій, зменшити кількість помилкових класифікацій. Розроблено архітектуру підсистем програмного забезпечення моніторингу трансакцій у ПС та виявлення підозрілих на шахрайство, яке інтегрується з існуючими системами та програмним забезпеченням процесингового центру ПС. Математичне забезпечення програмно реалізовано й апробовано.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.3 в611
Шифр НБУВ: РА382151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Стрижак О.О. 
Формування інтелектуального капіталу підприємства: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / О.О. Стрижак ; Харк. держ. екон. ун-т. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано та апробовано методичний підхід до прогнозування ринкової вартості інтелектуального капіталу підприємства, який передбачає застосування технологій нейронних мереж. Розроблено методичні рекомендації щодо визначення типів компетентності персоналу у сфері прийняття рішень та рівня інтелектуалізації діяльності співробітників підприємств і організацій за даними експертного опитування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.253.333.32 + У9(4УКР)290-640 +
Шифр НБУВ: РА330131

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Євгеньєва Є. О. 
Граничні режими із сингулярним загостренням у квазілінійних параболічних рівняннях / Є. О. Євгеньєва. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню двічі нелінійних параболічних рівнянь з сингулярними граничними даними. Метою роботи є вивчення поведінки розв'язків таких задач залежно від характеру загострення граничної функції, а також дослідження поведінки розв'язків квазілiнійних параболічних рівнянь з виродженим потенціалом абсорбції. Робота має теоретичний характер. Для досягнення мети розвинуто та удосконалено метод енергетичних оцінок, що є одним з важливих результатів дисертаційного дослідження. Зокрема, отримано точні верхні оцінки слабких розв'язків квазiлiнiйних параболічних рівнянь залежно від ступеня сингулярності граничних даних. Такі результати дали змогу отримати оцінки слабких розв'язків квазiлiнiйних параболічних рівнянь з абсорбцією незалежно від поведінки на границі.^UThe thesis is devoted to investigation of doubly nonlinear parabolic equations with singular boundary data. The goal is to study the behavior of solutions of such problems depending on the character of peaking of boundary function, and to investigate the behavior of solutions of quasilinear parabolic equations with degenerated absorption potential. The work is theoretical. To achieve the goal, the method of energy estimates is developed and improved, which is one of the important results of the thesis research. In particular, precise upper estimates of weak solutions of quasilinear parabolic equations are obtained, depending on the level of singularity of the boundary data. Such results allow obtaining estimates of weak solutions of quasilinear parabolic equations with absorption regardless of the behavior at the boundary.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Стрижак Л. І. 
Літогенез та природа колекторів глибокозалягаючих теригенних відкладів нижнього карбону центральної частини Дніпровсько-Донецької западини / Л. І. Стрижак. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню процесів літогенезу та встановленню природи колекторів вуглеводнів глибокозалягаючих теригенних відкладів центральної частини ДДЗ нижнього карбону.На основі встановлених стадіальних перетворень виявлені особливості процесів літогенезу з оцінкою їх впливу на формування фільтраційно-ємнісних властивостей колекторів вуглеводнів. Дослідження літогенезу центральної частини ДДЗ також охоплює проблему формування вторинних газоносних колекторів на великих глибинах. Вивчені вторинні процеси літогенезу теригенних колекторів продуктивних горизонтів Срібненської депресії чітко поділені на ті що сприяють розвитку пустотного простору і навпаки, які призводять до ще більшого ущільнення порід.Досліджено особливості мінерального складу, новоутворених структур, зміни петрофізичних параметрів та інших особливостей глибокозалягаючих теригенних порід нижнього карбону в процесі літогенезу.Виявлені причинно-наслідкові зв'язки між мінеральними новоутвореннями та колекторськими властивостями продуктивних пісковиків глибокозалягаючих горизонтів ДДЗ. Встановлено, що аутигенні мінерали утворились в результаті флюїдного літогенезу у системі «флюїд-порода».Проведений детальний літогенетичний аналіз всіх аутигенних та уламкових мінералів теригенних порід як індикаторів стадій катагенезу та встановлено вплив кожного з них на фільтраційно-ємнісні властивості порід.Вперше для центрального району ДДЗ була проведена кількісна оцінка структурних показників (коефіцієнти метаморфічності, ущільнення, змінення) теригенних колекторів за різними методиками та зроблено порівняльний аналіз результатів з палінологічними даними та по відбивній здатності вітрініту. Всі проаналізовані породи на території досліджень, незалежно від застосованих методик кількісних структурних показників, належать до змінених та сильно змінених (сильно ущільнених).Досліджені постседиментаційні процеси літогенезу можуть сприяти підвищенню якості прогнозу фільтраційно-ємнісних властивостей порід при пошуках покладів вуглеводнів центральної частини ДДЗ.Ключові слова: літогенез, нижньокам'яновугільні відклади, Дніпровсько-Донецька западина, колектор, нафтогазоносність.^UThe thesis is devoted to the study of lithogenesis processes and the establishment of the nature of hydrocarbon reservoirs of deep-lying terrigenous deposits of the Lower Carboniferous of the central part of the Dnieper-Donetsk Depression. It was proved that among the main: structural, paleogeographical, facial and paleotectonic criteria of oil and gas potential for the area of research of deep-laying secondary reservoirs the main processes are the processes of superimposed lithogenesis, namely fluid lithogenesis. On the basis of the established stage transformations, the features of lithogenesis processes were identified with an assessment of their influence on the formation of filtration-capacity properties of hydrocarbon reservoirs. The study of the lithogenesis of the central part of the Dnieper-Donetsk Depression also covers the problem of the formation of secondary gas-bearing reservoirs at greater depths. The deep-lying horizons Golotivshchinsko - Mekhedovsko - Lutsenkovsky - Sviridovskaya zone are characterized by a fractured-pore type of reservoir, and as one of the subtypes - internal grain porosity, which also plays an important role in the general type of porosity. The result of the superimposed lithogenetic and tectonic processes are secondary pores, caverns, cracks and suture-stylolite, which determine the filtration-capacity features of rocks in the study area. Studied secondary processes of lithogenesis of terrigenous reservoirs of productive horizons of the Srebnenskaya depression they are clearly divided into those promoting the development of void space and vice versa, which lead to even greater compaction of rocks. The features of the mineral composition, newly formed structures, changes in petrophysical parameters and other features of deep-lying terrigenous rocks of the Lower Carboniferous in the process of lithogenesis have been investigated. Revealed causal relationships between mineral new formations and reservoir properties of productive sandstones of deep-lying horizons of the Dnieper-Donetsk Depression. It was found that authigenic minerals were formed as a result of fluid lithogenesis in the "fluid-rock" system. A detailed lithogenetic analysis of all authigenic and detrital minerals as indicators of the stages of catagenesis was carried out, and the influence of each of them on the filtration-capacity properties of rocks was detected. A detailed lithogenetic analysis of all authigenic and detrital minerals of terrigenous rocks as indicators of the stages of catagenesis has been carried out and their influence on the filtration-capacity properties of rocks has been established. For the first time, for the central part of the Dnieper-Donets Depression, a quantitative assessment of the structural parameters (metamorphic coefficients and changes) of terrigenous reservoirs was carried out using different methods (method of O. Chernikov, S. Savkevich, O. Orlova) a comparative analysis of the results with palynological data and reflectance proprieties of vitrinite was made. The studied post-sedimentation processes of lithogenesis can improve the quality of forecasting the porosity-permeability properties of rocks when searching for hydrocarbon deposits in the central part of the Dnieper-Donetsk Depression. Key words: lithogenesis, lower Carboniferous deposits, Dnieper-Donetsk depression, reservoir, oil and gas potential.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Стрижак Л. С. 
Оптимізація інтенсивної терапії гострого пошкодження нироку доношених новонароджених з помірною та важкою гіпоксично-ішемічною енцефалопатією: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Л. С. Стрижак. — Б.м., 2023 — укp.

В дослідженні проаналізовано анамнестичні дані пацієнтів та визначено всі перинатальні події, що сприяють розвитку гіпоксично-ішемічної енцефалопатії (ГІЕ) як невід’ємного ризику розвитку гострого пошкодження нирок (ГПН). На підставі клінічних, лабораторних та інструментальних методів обстеження оцінено функцію нирок у немовлят та доведено ефективність профілактичного застосуванняметилксантинів.До проспективного рандомізованого контрольованого дослідження залучили 50 (100 %) новонароджених із гестаційним віком 37-42 тижні. Всі пацієнти перебували на лікуванні у відділенні інтенсивної терапії новонароджених Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні з приводу помірної або важкої ГІЕ та потребували проведення програми системної лікувальної гіпотермії. Враховуючи високий ризик розвитку ГПН у пацієнтів дослідження, з метою нефропротекції призначали метилксантини. Методом випадкового вибору пацієнтів рандомізували на 2 групи. Перша група – 25 немовлят, у яких застосовувався теофілін у дозі 3 мг/кг в/в крапельно з інтервалом 6 годин протягом перших 3 діб життя (рекомендація KDIGO 2012, але без оголошення режиму дозування препарату). Друга група – 25 репрезентативних пацієнтів, яким призначали кофеїну цитрат у дозі 10 мг/кг в/в крапельно з інтервалом 12 годин в першу добу життя, 5 мг/кг з інтервалом 12 годин на 2 та 3 добу. Введення першої дози метилксантинів вобох групах здійснювали не пізніше 6 години від народження.Комплексну оцінку неврологічного, соматичного статусів та визначення ступеню тяжкості ГПН відповідно до модифікованих неонатальних критеріїв шкали KDIGO (2012) проводили на 1, 3 та 5 добу від народження, використовували клінічні, біохімічні, ультразвукові методи дослідження, безперервний NIRS- та аЕЕГ-моніторинги.Загальний стан новонароджених оцінювали за критеріями шкали Апґар. На 1 хвилину життя отримано 4,00 (3,00; 6,00) бали, 68,75 % потребували реанімаційної допомоги. Наприкінці 5 хвилини – 6,00 (5,00; 7,00) балів, ≤ 5 балів мали 36,00 % пацієнтів, на 10-тій хвилині у 10,00 % новонароджених оцінка за Апґар склала ≤ 5 балів.Ступінь пошкодження ЦНС визначили за шкалою Thompson (1997),відповідно до якої помірну стадію ГІЕ діагностовано у 72,00 % пацієнтів, середня оцінка 13,00 (12,00; 13,50) балів, у 28,00 % – важку ГІЕ та 17,00 (16,00; 18,00) балів. Розподіл дітей за ступенем ГІЕ здійснено рівнозначно.Вперше застосовано у доношених новонароджених, що отримують тотальнулікувальну гіпотермію, введення кофеїну цитрату для профілактики та лікування гострого пошкодження нирок, яке розвивається на тлі гіпоксичних станів, супроводжуючих перинатальний період, що є новітнім в практиці неонатальної інтенсивної терапії.На підставі отриманих даних обґрунтовано та вдосконалено підхід до вибору способу діагностики та лікування доношених новонароджених з нирковими розладами різного ступеню тяжкості на тлі помірної або важкої ГІЕ. Обґрунтовано значущість застосування ранніх біохімічних та інструментальних маркерів діагностики гострого пошкодження нирок, що дозволяє запобігти незворотніх стадій ураження ниркової паренхіми. В дослідженні доведено, що використання даної стратегії інтенсивної терапії запобігає розвитку ІІІ стадії ГПН KDIGO (2012) та скорочує термін перебування хворих на ліжках інтенсивної терапії.Рекомендовано у доношених новонароджених із помірною та важкою стадією гіпоксично-ішемічної енцефалопатії, які відповідають критеріям залучення до лікувальної гіпотермії, профілактичне введення метилксантинів в перші 6 постнатальних годин протягом всього періоду охолодження та до завершення фази зігрівання.Розроблено та впроваджено в практичну медицину схему терапіїметилксантинами та режим їх дозування, що сприяє зниженню ризику розвитку гострого пошкодження нирок. Обґрунтовано ефективність та кращий профіль безпеки застосування кофеїну цитрату для нефропротекції порівняно із теофіліном, враховуючи несприятливінаслідки.Запропоновано метод ранньої діагностики гіпоперфузії та оптимізаціїгемодинамічних порушень для запобігання розвитку дисфункції нирок за допомогою NIRS-моніторингу. Доведено важливість впливу першочергово на зміни показників саме церебральної, а не ренальної оксигенації в управлінні гемодинамікою.На підставі отриманих даних оптимізовано підходи щодо вибору методу підтримки та відновлення функції нирок у новонароджених з гіпоксично-ішемічною енцефалопатією для покращення результатів неонатальної інтенсивної терапії.^UThe aim of the work is to improve the results of intensive care of full-term newborns with moderate or severe hypoxic-ischemic encephalopathy by improving the diagnosis and conservative therapy of acute kidney injury.The study analyzed patients' anamnestic data and identified all perinatal events contributing to the development of hypoxic-ischemic encephalopathy (HIE) as an inherent risk of developing acute kidney injury (AKI). On the basis of clinical, laboratory and instrumental methods of examination, the function of kidneys in infants was evaluated andthe effectiveness of the preventive use of methylxanthines was proven.50 (100%) newborns with a gestational age of 37-42 weeks were included in the prospective randomized controlled trial. All patients were treated in the neonatal intensive care unit of the Zaporizhzhia Regional Clinical Children's Hospital for moderate or severe HIE and required a program of systemic therapeutic hypothermia. Taking into account the high risk of developing acute renal injure in the studypatients, methylxanthines were prescribed for the purpose of nephroprotection. Patientswere randomized into 2 groups using the method of random selection. The first group consisted of 25 infants who received theophylline at a dose of 3 mg/kg intravenously at 6-hour intervals during the first 3 days of life (recommendation of KDIGO 2012, but without announcing the dosage regimen of the drug). The second group consisted of 25 representative patients who were prescribed caffeine citrate at a dose of 10 mg/kgintravenous drip with an interval of 12 hours on the first day of life, 5 mg/kg with an interval of 12 hours on the 2nd and 3rd day. Administration of the first dose of methylxanthines in both groups was carried out no later than 6 hours after birth. A comprehensive assessment of neurological and somatic statuses and determination of the degree of severity of AKI according to the modified neonatal criteriaof the KDIGO scale (2012) was carried out on the 1st, 3rd and 5th day after birth, usingclinical, biochemical, ultrasound research methods, continuous NIRS and aEEG monitoring. The general condition of newborns was assessed according to the criteria of the Apgar scale. For 1 minute of life, 4.00 (3.00; 6.00) points were obtained, 68.75% needed resuscitation. At the end of 5 minutes - 6.00 (5.00, 7.00) points, 36.00% of patients had ≤ 5points, at the 10th minute 10.00% of newborns had an Apgar score of ≤ 5 points.The degree of damage to the central nervous system was determined according to the Thompson scale (1997), according to which a moderate stage of HIE was diagnosed in 72.00% of patients, the average score was 13.00 (12.00; 13.50) points, in 28.00% - severeHIE and 17.00 (16.00; 18.00) points. The distribution of children according to the degree of HIE was carried out equally.For the first time, administration of caffeine citrate was used in full-term newborns receiving total therapeutic hypothermia for the prevention and treatment of acute kidneydamage, which develops against the background of hypoxic conditions accompanying the perinatal period, which is the latest in the practice of neonatal intensive care.On the basis of the obtained data, the approach to the choice of the method of diagnosis and treatment of full-term newborns with renal disorders of various degrees of severity against the background of moderate or severe HIE was substantiated and improved.The significance of the use of early biochemical and instrumental markers for the diagnosis of acute kidney injury which allows preventing irreversible stages of damage to the renal parenchyma is substantiated.The study proved that the use of this strategy of intensive therapy prevents the development of the III stage of AKI KDIGO (2012) and shortens the length of stay of patients in intensive care beds.Prophylactic administration of methylxanthines in the first 6 postnatal hours during the entire cooling period and until the end of the rewarming phase is recommended in fullterm newborns with a moderate and severe stage of hypoxic-ischemic encephalopathy who meet the criteria for involvement in therapeutic hypothermia.The scheme of methylxanthine therapy and their dosage regime, which helps to reduce the risk of developing acute kidney damage, has been developed and implemented in practical medicine.The efficacy and better safety profile of caffeine citrate for nephroprotection compared to theophylline, taking into account the adverse effects, is substantiated.A method of early diagnosis of hypoperfusion and optimization of hemodynamic disturbances to prevent the development of kidney dysfunction using spectroscopy of noninvasive permanent NIRS monitoring of tissue oxygen saturation is proposed.The importance of influence primarily on changes in indicators of cerebral rather than renal oxygenation in the management of hemodynamics has been proven.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського