Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (45)Реферативна база даних (284)Книжкові видання та компакт-диски (343)Журнали та продовжувані видання (22)
Пошуковий запит: (<.>A=УШАКОВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Ушакова Н. І. 
Багатоаспектна модель підручника з російської мови для іноземних студентів у вищих навчальних закладах України: автореф. дис. ... д-ра пед. наук : 13.00.02.. / Н. І. Ушакова ; Херсонський державний університет. — Херсон, 2010. — 45 с.: a-рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-916
Шифр НБУВ: РА373026 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Ушаков А.С. 
Виховання культури вчинку у студентської молоді у позааудиторній роботі вищого навчального закладу: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / А.С. Ушаков ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2008. — 20 с. — укp.

Розглянуто теоретико-методологічні аспекти виховання культури вчинку у студентської молоді за умов позааудиторної роботи вищого навчального закладу. Розкрито суть і якісну характеристику понять "культура вчинку" та "образ гуманної людини". Розглянуто загальні засади педагогічного процесу, що здійснюється з метою виховання культури вчинку та формування образу гуманної людини. Розроблено програму та комплексну методику виховання культури вчинку, здійснено її практичне впровадження до позааудиторної роботи. Розроблено рекомендації викладачам-кураторам академічних груп щодо виховання культури вчинку у студентської молоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.352.25 + Ч481.38 +
Шифр НБУВ: РА335226

Рубрики:

      
3.

Ушаков А.В. 
Вплив фізичних навантажень на популяційний склад та метаболічний статус лімфоцитів крові спортсменів, які займаються боротьбою дзюдо: автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.04 / А.В. Ушаков ; Луган. держ. мед. ун-т. — Луганськ, 2008. — 20 с. — укp.

Визначено популяційний склад лімфоцитів периферичної крові спортсменів, які займаються боротьбою дзюдо, у динаміці тренувального макроциклу. Виявлено пригнічувальний вплив фізичних навантажень на кількісний і якісний склад лімфоцитів, який зумовлює формування гіперпригнічувального варіанта імунодефіцитного стану, переважно у змагальному періоді. Вивчено секреторну та цитотоксичну активність, рівень активності процесів перекисного окиснення ліпідів і ферментів системи антиоксидантного захисту у лімфоцитах спортсменів у динаміці тренувального макроциклу. Вивчено енергетичний потенціал субпопуляцій T-лімфоцитів, активність глюкозо-6-фосфат дегідрогенази, лактатдегідрогенази та її фракцій у популяціях лімфоцитів спортсменів у динаміці тренувального макроциклу. Установлено зниження активності даних ферментів під впливом фізичних навантажень, переважно у змагальному періоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч517.158 + Ч510.21 +
Шифр НБУВ: РА358618

Рубрики:

      
4.

Ушаков Л.В. 
Геометричне моделювання форми рефлектора, здатного зосередити відбиті промені в заданому об'ємі простору: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.01.01 / Л.В. Ушаков ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Запропоновано нове розв'язання рівняння задачі геометричного моделювання поверхні квазіпараболоїда з неточковим фокусом, який у нерухомому стані повинен зосередити відбиті промені у заданому об'ємі простору за умови - джерело променів є рухомим. Створено теоретичну базу для алгоритмів геометричного моделювання відбивальних поверхонь квазіпараболоїдів з розширеними фокальними властивостями, які у нерухомому стані дозволяють зосередити відбиті промені у заданому об'ємі простору з урахуванням рухомого джерела променів. Запропоновано методи складання звичайного диференціального рівняння, розв'язком якого має бути крива на площині, що узагальнює фокальні властивості параболи. Створено алгоритм його розв'язання, що дозволило розширити клас диференціальних рівнянь у методах прикладної геометрії. Розроблено метод опису обвідних сім'ї конфокальних квазіпараболоїдів, що дозволяє визначити нерухому відбивальну поверхню, здатну зосередити відбиті промені в об'ємі простору та умови, коли джерело променів є рухомим. Розроблено алгоритми визначення складових частин обвідної поверхні сім'ї конфокальних квазіпараболоїдів. Складено алгоритми та maple-програми розрахунку пресового устаткування (пуансона та матриці) для виготовлення нерухомого рефлектора, здатного зосередити відбиті промені в об'ємі простору за умови, коли джерело променів є рухомим.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.23 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА354146

Рубрики:

      
5.

Ушаков В.І. 
Електротехнологічні системи високочастотної індукційної термообробки металів з глибоким регулюванням потужності: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.03 / В.І. Ушаков ; НАН України. Ін-т електродинаміки. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Удосконалено метод глибокого регулювання потужності й обгрунтовано принципи побудови енергоефективних електротехнічних систем високочастотної індукційної термообробки металів (ЕТС ВІТОМ) у разі зміни електричних параметрів навантаження та централізованого електроживлення декількох установок. Визначено умови виникнення критичних резонансних режимів (перенапруг основної та другої гармонік, неоднозначності регульованої характеристики) у системі індукційної обробки металів на базі двомостового резонансного інвертора з протифазним підключенням мостів до навантаження. Розроблено спосіб стабілізації параметрів ЕТС ВІТОМ для обмеження перенапруг основної та вищих гармонік, зривів інвертування та забезпечення однозначності регульованої характеристики за умов зміни параметрів навантаження. Визначено співвідношення параметрів реактивних елементів у системі з резонансним мостовим інвертором за умови реалізації максимальної потужності в навантаженні та розширення допустимого діапазону зміни його опору. Одержано нові залежності для визначення оптимальних параметрів ЕТС ВІТОМ, зменшення нестабільності їх режимів, зривів інвертування та перенапруг на навантаженні за рахунок використання блоків рекуперації електричної енергії. Розроблено математичні моделі ЕТС ВІТОМ з тиристорними резонансними мостовими інверторами та пристроями, що забезпечують адаптацію до нелінійних змін електричних параметрів навантаження у широких межах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К651.011.3-5-043 + З29-5 +
Шифр НБУВ: РА351197

Рубрики:

      
6.

Ушаков С.В. 
Етнічна ситуація в Південно-Західному Криму на межі античності та середньовіччя (III - середина VI ст.н.е.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / С.В. Ушаков ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Досліджено питання етнічної історії на межі античності та середньовіччя (на прикладі етнічної ситуації в Південно-Західному Криму кінця III - середини VI ст.). Проаналізовано історіографію питання, розглянуто основні групи джерел (писемних, археологічних, антропологічних). На підставі їх дослідження створено модель етнічної ситуації в регіоні у вищезазначених хронологічних межах. Наголошено, що в першій половині III ст. вже не існувало монолітної єдності пізньоскіфського етносу, роз'єднаного політично внаслідок вторгнення сарматів.Зазначено, що чисельність населення регіону значно зменшилася після вторгнення гунів (кінець IV - перша половина V ст.). З другої половини V ст. до середини VI ст. у Південно-Західному Криму мешкають окремі групи гунів, у північно-східному регіоні, в основному, алани, в глибині гірської частини півострова - готи. У цей період починається формування алано-готської синкретичної культури й алано-готської етносоціальної спільноти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237УКР-6КРМ)32
Шифр НБУВ: РА315210 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Ушаков О.В. 
Інфаркт міокарда у хворих на цукровий діабет: патогенетичні особливості і підходи до оптимізації лікування: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.11 / О.В. Ушаков ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2007. — 40 с. — укp.

Установлено, що цукровий діабет (ЦД) негативно впливає на перебіг інфаркту міокарда (ІМ) внаслідок дії певних патогенетичних механізмів, що є складовими частинами загального процесу порушення реагування організму на дію пошкоджувального фактора. Серед цих механізмів суттєву роль відіграють пошкодження білкових структур внаслідок постсинтетичної модифікації, спричиненої глікозуванням та окиснювальним пошкодженням, що призводить до зміни структурно-функціональних характеристик білків; порушення нормального загоювання інфаркту та репаративних процесів у міокарді в результаті системної зміни характеру реакції на пошкодження у вигляді хронічної активації систем, що буруть участь у реалізації відповіді організму (імунної відповіді, запалення та загоювання пошкодженої тканини) та їх неспроможності до адекватної за терміном та інтенсивністю реакції на розвиток ІМ; збільшення частоти апоптоза кардіоміцитів у періінфарктній зоні та у міокарді, віддаленому від зони інфаркту, яке зумовлено ліпотоксичним пошкодженням та призводить до вираженої та пролонгованої експансії інфаркту, а також до неспроможності інфарктованого міокарда до компенсаторного підвищення функціональної активності. Установлено оптимальні комбінації цих препаратів та режими їх введення таким хворим.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.140.45-5 + Р415.160.23-3 +
Шифр НБУВ: РА350166

Рубрики:

      
8.

Ушаков Г.Г. 
Методи та моделі управління якістю і конкурентоспроможністю продукції (за матеріалами підприємств галузі безалкогольних напоїв): автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Г.Г. Ушаков ; Держ. вищ. навч. закл. "Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана". — К., 2008. — 18 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методологічні засади комплексного підходу до вирішення проблемних питань сучасного управління якістю та конкурентоспроможністю продукції, який базується на концепції гармонічного розвитку конкуруючих елементів і положеннях еволюційної економіки. Уточнено понятійно-категоріальний апарат досліджуваної проблематики. Сформульовано визначення якості та конкурентоспроможності продукції виробничої системи. До наукового обігу введено поняття ціннісної продуктивності. Досліджено зв'язок між категоріями конкурентоспроможності та ціннісної продуктивності. На підставі концепції ціннісної продуктивності розроблено та запропоновано використовувати як програмний продукт адаптивну модель управління поточною та потенційною конкурентоспроможністю. Показано, що впровадження даної моделі сприяє активізації надходження необхідних ресурсів, підвищенню ефективності їх використання, що забезпечує конкурентоспроможність без посилення суперництва за ресурси споживача.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.752.8-823.2-21 +
Шифр НБУВ: РА361177

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
9.

Ушаков А.О. 
Моделі, методи та програмно-технічні засоби створення відмовостійких цифрових систем керування з програмованою логікою: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.03 / А.О. Ушаков ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Розроблено моделі, методи та програмно-технічні засоби створення відмовостійких цифрових систем керування з програмованою логікою (ЦСКПЛ). Встановлено аналітичні залежності для розрахунку імовірності збереження працездатності ЦСКПЛ, які дозволяють оцінити різні резервовані структури з функціональними областями фіксованої конфігурації. Запропоновано імітаційну модель відмовостійких ЦСКПЛ для оцінки різних резервованих структур з випадковою конфігурацією відмови, а також структурно-просторову модель відмовостійких ЦСКПЛ, яка дозволяє пов'язати фізичний рівень уявлення з логічним. Удосконалено метод розробки ЦСКПЛ, що базується на операціях двоетапного вибору функціонально-надійнісних структур системи на одному кристалі з метою створення системи з заданим рівнем відмовостійкості та обмеженнями на габаритно-масові й енергетичні показники.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О52-057 +
Шифр НБУВ: РА336720

Рубрики:

      
10.

Ушакова Ю. А. 
Поняття, зміст та форми права власності: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03 / Ю. А. Ушакова ; НДІ приват. права і підприємництва Нац. акад. прав. наук України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано стан науки та законодавчих актів стосовно поняттєво-термінологічного апарату у сфері права власності. Підтримано пропозицію про доповнення одного з елементів змісту права власності, зокрема, права на власні дії ще одним правом власника - правом управління. Запропоновано визначати не тріаду права власності, а тетраду права власності. З'ясовано сутність права володіння, права користування, права розпоряджання та права управління. Запропоновано розглядати право розпоряджання як повне та неповне. Обгрунтовано, що за відчужувальними договорами право власності на річ у відчужувача не припиняється, а переходить до набувача. Доведено, що суб'єктами права приватної власності є юридичні особи, за якими майно закріплюється на праві власності, а не на підставі іншого речового права. Визначено певне коло питань віднести до виключної компетенції територіальної громади. На підставі проведеного дослідження сформульовано пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)110
Шифр НБУВ: РА381845 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Ушакова І. В. 
Психологічні особливості емоційної сфери інтелектуально обдарованої особистості: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.01 / І. В. Ушакова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. — О., 2010. — 19 с. — укp.

Висвітлено наукові підходи щодо трактування таких дефініцій як емоційний стан, інтелект, інтелектуальна обдарованість у контексті загальної психології. Визначено й описано структурні особливості розумових здібностей і побудовано профіль розвитку компонентів інтелекту особистості з інтелектуальною обдарованістю. Виявлено особливості емоційних станів спокою, тривоги, енергійності, втоми, піднесеності, пригніченості, впевненості, безпорадності, психічної активації, емоційного тонусу, напруження, комфортності, інтересу інтелектуально обдарованих особистостей. Встановлено певний зв'язок між показниками структури інтелекту й емоційними станами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.21 + Ю935.131-724
Шифр НБУВ: РА372950 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Ушаков В.В. 
Розвиток інвестиційної діяльності підприємств океанічного рибальства: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / В.В. Ушаков ; Харк. держ. аграр. ун-т ім. В.В.Докучаєва. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено проблеми розвитку інвестиційної діяльності підприємств океанічного рибальства України за сучасних умов. Уточнено економічну суть поняття інвестицій у трансформаційному періоді, визначено особливості інвестування в океанічному рибальстві. Вивчено особливості амортизації океанічних суден. Доведено необхідність удосконалення законодавчої бази регулювання інвестиційної діяльності в цій сфері. Виявлено фактори, які обумовлюють відтворювальні процеси, та основні джерела формування інвестиційних ресурсів підприємств флоту, розроблено критерії оцінки їх інвестиційного потенціалу, проаналізовано основні тенденції в інвестиційній сфері. Запропоновано стратегію розвитку інвестиційної діяльності в океанічному рибальстві України. Створено методики для вдосконалення інвестиційних розрахунків з урахуванням галузевої специфіки, механізм накопичення грошових коштів та його методичне забезпечення. Розглянуто можливості інтегрування підприємств рибної галузі з кредитно-фінансовими структурами та особливості застосування лізингу в океанічному рибальстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)351.20-56
Шифр НБУВ: РА318845 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Ушакова Г.О. 
Роль глікозаміноглікан-зв'язуючих білків у морфогенезі та пластичності мозку: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.04 / Г.О. Ушакова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 35 с. — укp.

Запропоновано оригінальну концепцію залежності морфогенезних подій у мозку від загального рівня гепарансульфат- та гіалуронат-зв'язуювальної активності водорозчинних, мембраноасоційованих, мембранних та екстрацелюлярних/цитоскелетних компонентів. Виявлено характерне співвідношення гепарансульфат-зв'язувальної та гіалуронат-зв'язувальної активності 1:10 на ранніх етапах розвитку мозку. Установлено ступінь залежності адгезивності нейронів гіпокампу від кількості гепарансульфату та гіалуронату в полілізиновому субстраті культури. Показано наявність мігруючих нервових клітин. Очищено мембраноасоційовані гепарансульфат-зв'язувальні білки з мозку новонароджених щурів (19 і 28 кДа) та мембранні гіалуронат-зв'язувальні білки з ембріонального мозку людини (250 і 20 кДа). Наведено докази збільшення загального рівня глікозамінглікан-зв'язувальної активності білків на етапі активної проліферації та міграції клітин за умов гіперфенілаланінемії. участь гепарансульфат-зв'язувальних білків мозку щура у центральних механізмах соматогенного післяопераційного болю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*699.177 + В60*739.177 +
Шифр НБУВ: РА338031

Рубрики:

      
14.

Ушаков В.М. 
Урогенітальний хламідіоз великої рогатої худоби в господарствах півдня України: Автореф. дис. канд. вет. наук: 16.00.08 / В.М. Ушаков ; Одес. держ. аграр. ун-т. — О., 2003. — 17 с. — укp.

Вивчено розповсюдження, перебіг, симптоматику, патоморфологічні і гістоморфологічні зміни спонтанного урогенітального хламідіозу великої рогатої худоби, удосконалено існуючі методи лікування хворих тварин та розроблено науково обгрунтовану систему профілактичних заходів. Встановлено, що хламідіоз великої рогатої худоби в південному регіоні України має більш широке поширення у порівнянні з фактичними статистичними даними ветеринарного обліку і звітності. Визначено, що хламідіоз корів перебігає у трьох формах: типовій, стертій і безсимптомній. Виявлено, що характер патоморфологічних змін за урогенітального хламідіозі у великої рогатої худоби залежить від форми перебігу хвороби; гістоморфологічні зміни за цього виявляються в легенях, печінці, середостінних лімфатичних вузлах, селезінці, нирках, слизових оболонках вульви, уретри і матки. З'ясовано, що ефективність комплексного лікування корів з тривалою неплідністю хламідійної етіології фармазином-200, тетравітом, тимоліном і супозиторіями хламіциду складає 95,0 %, а з використанням егоцину L.A., тетравіту і тимоліну на 10,0 % нижча, тобто 85,0 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.235-911 +
Шифр НБУВ: РА327892

Рубрики:

      
15.

Ушаков Г.Н. 
Формування візуально-проникних внутрішніх просторових структур: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Г.Н. Ушаков ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Запропоновано представлення внутрішньої просторової структури у вигляді сукупності просторових одиниць, що мають форму компактного, видовженого, площинного або кільцевого типу. Вперше узагальнено різні види взаємодії просторових одиниць. Виявлено властивість візуальної проникності стосовно архітектурних об'єктів, досліджено особливості візуально-проникних внутрішніх просторових структур, удосконалено їх класифікацію за типом групування просторових одиниць. Сформульовано морфологічні принципи організації внутрішніх просторових структур (просторових одиниць, внутрішнього та зовнішнього ускладнення) та узагльнено вторинні (візуальної проникності, комунікаційності, змінності та ілюзійності). Розроблено комплекс вправ, спрямований на удосконалення просторового мислення під час архітектурного проектування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ110.514 + Щ128.05 + Н7-022.51 +
Шифр НБУВ: РА342873

Рубрики:

      
16.

Ушаков І. В. 
M1-переходи в радіаційному розпаді аналогових та зв'язаних станів непарних ядер 2s1d-оболонки: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.16 / І. В. Ушаков ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 16 с.: рис., табл. — укp.

Підтверджено значне зменшення експериментальних значень зведених імовірностей М1-переходів між аналоговими та антіаналоговими станами у порівнянні з одночастинковими оцінками. В процесі у-розпацу ідентифіковано заселення рівнів, що відносяться до станів типу поляризації остову, та рівнів, що є членами обертальних смуг. У рамках моделі Нільссона виконано розрахунки імовірностей М1-переходів між зв'язаними станами ядер для випадків, коли початковий та кінцевий стани мають різні параметри деформації. Виявлені оболонкові ефекти в поведінці зведених імовірностей ізовекторних "I-заборонених" М1-переходів в непарних ядрах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В383.34,022 + В383.520.421.11,022
Шифр НБУВ: РА377156 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Ушакова Л. М. 
Адсорбційні комплекси N-ацетилнейрамінової кислоти з моно- і дисахаридами та високодисперсним кремнеземом / Л. М. Ушакова. — Б.м., 2021 — укp.

Проведена адсорбція N-ацетилнейрамінової (NANA) кислоти на поверхні високодисперсного кремнезему (ВДК) методом послідовного закріплення та адсорбції із бінарного розчину. Згідно першого – взаємодія відбувається на попередньо модифікованій сахарозою чи лактозою поверхні гідроксильованого ВДК. Отримані дані вказують, що адсорбція із бінарного розчину NANA з дисахаридом має більшу ефективність.Методом температурно-програмованої десорбційної мас-спектрометрії доведено утворення адсорбційних комплексів NANA як на гідроксильованій поверхні ВДК, так і на модифікованій сахарозою та лактозою.Результати квантовохімічних розрахунків методом DFT (B3LYP, 6-31 G (d, p) енергії утворення адсорбційних комплексів моносахаридів (глюкози та фруктози) на поверхні гідроксильованого кремнезему з урахуванням впливу розчинника в супермолекулярному та континуальному наближеннях свідчать про неможливість їхньої адсорбції. Аналогічні розрахунки для дисахаридів (сахароза, лактоза) дають значення Eads 33,0 та 24,5 кДж/моль, відповідно, що свідчить про самочинність процесу адсорбції. Для NANA адсорбція з водного розчину на гідроксильованій поверхні ВДК неможлива, оскільки розрахована величина Eads має майже нульове значення і не залежить від розміру гідратуючого кластера.Ключові слова: N-ацетилнейрамінова кислота, моносахариди, дисахариди, поверхня кремнезему, адсорбція, ТПД МС, кластер води, метод теорії функціоналу густини.^UThe N-acetylneuraminic acid (NANA) molecule plays an important role in intercellular interactions and in cell interactions with drugs. Therefore, when developing drugs where ultrafine silica (UFS) is the carrier, it is important to fix NANA on its surface. But this sialic acid is not adsorbed on the hydroxylated of UFS surface from aqueous solution. Thus it is important to find such UFS surface modifiers which, on the one hand, should ensure the fixation of NANA on the UFS surface, and on the other be biocompatible with the plasma membrane of the cell. Such requirements are met by saccharides but as it is known from literature, monosaccharides are not adsorbed on the surface of UFS, while the adsorption of disaccharides occurs from aqueous solution. Therefore, the first part of the work demonstrates the modification of the UFS surface by adsorption of sucrose and lactose from aqueous solution. It was established that the filling of the surface with adsorbate molecules goes with their placement of molecules in a chain variant. The obtained adsorption isotherm, according to Giles' classification, belongs to class S2.The results of temperature-programmable desorption mass spectrometry found that during thermal decomposition of sucrose samples in both condensed and adsorption states on the UFS surface, the corresponding spectra contain lines inherent in both states (m / z 17, 28, 44, 97). This demonstrates the adsorption of carbohydrate on the surface of silica. A similar conclusion holds for lactose.It was found that the thermal decomposition of NANA samples in the condensed state and the state adsorbed on the modified UFS surface has three stages. The first of them begins at 90, the second - at 230, and the third - 350 С.The calculation results in the approximation of DFT (B3LYP, 6-31 G (d, p) energy of dimerization and formation of adsorption complexes with silica monosaccharides (glucose and fructose) and NANA for gas phase conditions indicate the interaction of substances in a mixture of NANA with monosaccharides compared to interaction of individual substances.Molecules of disaccharides, N-acetylneuraminic acid and silica form triple complexes due to intermolecular hydrogen bonds between polar functional (mainly -OH groups) molecules of the studied substances. Sucrose is better adsorbed on the surface of silica (∆Eads = –211.7 kJ/mol) compared to the adsorption of lactose ( 154.9 kJ/mol). The most energy is released (245.2 kJ/mol) when interacting with a silica cluster of the intermolecular complex of N-acetylneuraminic acid and sucrose where silica and the sucrose molecule are in direct contact.The quantum chemical calculations of the equilibrium spatial structure and energy of formation of disaccharides adsorption complexes with the influence of solvent in supermolecular and continuum approximations taken into account, showed that their adsorption is thermodynamically possible and does not depend on the size of the hydrating cluster. Thus Eads for sucrose and lactose is −33.0 and −24.5 kJ/mol, respectively. The adsorption energy from the aqueous phase for glucose and fructose has positive values (+9.8 and + 2.7 kJ/mol). For N-acetylneuraminic acid molecule, taking into account the effect of the solvent for Eads is −1.3 and 0.9 kJ/mol for the reaction with five and eight molecules of water, respectively.It was found that in the aqueous solution in the presence of sucrose on the surface of silica, the hydration energy decreases (i.e. it is easier to replace the N acetylneuraminic acid molecule with a cluster of water from the surface of the modified adsorbent) thereby contributing to NANA adsorption on the silica surface. I.e. here we can see the mutual influence of substances in the mixture of NANA with carbohydrates on the interaction with silica in comparison with the interaction of substances with silica separately.Key words: N-acetylneuraminic acid, monosaccharides, disaccharides, silica surface, adsorption, TPD MS, water cluster, method of density functional theory


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Ушаков І. В. 
Механізми реалізації цивільно-військового співробітництва у секторі безпеки і оборони України: автореферат дис. ... д.філософ : 281 / І. В. Ушаков. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі теоретично узагальнено та вирішено завдання щодо науково-теоретичного обґрунтування механізмів реалізації цивільно-військового співробітництва (далі – ЦВС) у секторі безпеки і оборони України (далі – СБіО України), проаналізовано сучасний стан їх реалізації та розроблено рекомендації органам державного та військового управління щодо вдосконалення механізмів реалізації ЦВС у СБіО України. Реалізовані завдання дослідження дають можливість сформулювати висновки та рекомендації.Аналіз діючої системи, основних та допоміжних функцій ЦВС дав змогу сформулювати основні завдання ЦВС складових сил безпеки та оборони України.Запропоновано авторське визначення поняття цивільно-військового співробітництва у секторі безпеки і оборони України, як системної діяльності складових сил безпеки та оборони України для взаємодії з об’єктами цивільного середовища, спрямованої на захист національних інтересів України від загроз, за допомогою військових та невійськових сил та засобів та з урахуванням досвіду держав-членів НАТО. Надано авторську класифікацію механізмів ЦВС у секторі безпеки і оборони України: організаційного, правового, політичного, інформаційного та спеціального. З’ясовано їх роль у системі військового та державного управління. На підставі аналізу характеристик вищезазначених механізмів запропоновано авторське визначення механізмів ЦВС у СБіО України, як системної діяльності органів державного управління, органів управління складових СБіО України, урядових, неурядових та міжнародних організацій, визначених посадових осіб, які об’єднані спільними цілями та завданнями, спрямованими на забезпечення національної безпеки за допомогою належного використання комунікативних можливостей держави: зв’язків з громадськістю, інформаційних та психологічних операцій, цивільно-військового співробітництва із загальною метою просування загальнодержавного наративу та формування розуміння суспільством діяльності складових СБіО України, а також налагодження постійної ефективної координації силового блоку та інших інститутів громадського суспільства.Проведено системний аналіз нормативно-правової бази стосовно механізмів ЦВС у СБіО України, який засвідчує, що в процесі формування правової системи впровадження ЦВС у СБіО України як частини міжвідомчої (сил безпеки та оборони України), триває процес узгодження з міжнародно-правовими актами за загальноєвропейськими стандартами. Виявлено, що на сьогодні складові сил безпеки та оборони України, відповідальні за реалізацію ЦВС, не функціонують як єдина система ЦВС у СБіО України з урахуванням низки стримуючих чинників розвитку ЦВС у СБіО, а саме: низька ефективність системи взаємодії складових сил безпеки та оборони України; нерозуміння представниками державних органів засад функціонування та принципів ЦВС; недостатній рівень розвитку міжнародної взаємодії у сфері ЦВС; потреба у навчанні співробітників у сфері ЦВС кризовим і стратегічним комунікаціям та стратегічному плануванню; складність у розумінні поняття “цільової аудиторіїˮ з певними особливостями формування наративів для них; особливість застосування нового типу зовнішньої агресії з різноманітними політичними, економічними, інформаційними, соціальними, інфраструктурними засобами протистояння поряд з традиційними військовими операціями тощо. Виявлено та сформульовано проблемні питання функціонування механізмів реалізації ЦВС у СБіО України, а саме: низький рівень правового регулювання питань щодо спроможностей СБіО України у сфері ЦВС, як складової загальнодержавної та міжвідомчої системи ЦВС; відсутність концептуальної правової бази з питань врегулювання механізмів ЦВС у СБіО України; невизначеність загальних засад функціонування, форм і методів, складових та інших параметрів ефективного функціонування системи ЦВС у СБіО України у чинній нормативно-правовій базі, з урахуванням поточних загроз національній безпеці України; слабка ефективність міжвідомчої взаємодії; необхідність нормативного закріплення механізмів ЦВС у СБіО України, створення навчально-наукових центрів ЦВС у складових СБіО України відповідно до стандартів, застосованих державами-членами НАТО, розбудова належної навчально-методичної бази у цій сфері; низький рівень розвитку міжнародної взаємодії у сфері ЦВС у СБіО України; необхідність проведення заходів матеріально-технічного забезпечення у форматі проведення відкритих закупівель некритичних номенклатур; наявність відчуття у певної частини населення України відсутності зовнішніх загроз інформаційного характеру та чіткого розуміння причин і джерел їх появи; потреба у навчанні співробітників у сфері ЦВС кризовим і стратегічним комунікаціям та стратегічному плануванню тощо.Розглянуто реалізацію ЦВС у складових сил безпеки та оборони України, а саме у Збройних Силах України та Національній гвардії України. Підтверджено, що на сьогодні складові сил безпеки та оборони України, відповідальні за реалізацію ЦВС, не функціонують як єдина система ЦВС у СБіО України.^UThe thesis theoretically summarizes and solves the task of scientific and theoretical substantiation of the mechanisms for the implementation of civil-military cooperation (hereinafter referred to as "CIMIC") in the security and defense sector of Ukraine (hereinafter referred to as "SDS of Ukraine"), their current state is analyzed, and recommendations for state and military administration are developed regarding the improvement of mechanisms for the implementation of the CIMIC in the SDS of Ukraine. Completed research tasks provide an opportunity to formulate conclusions and recommendations.The analysis of the current system, main and auxiliary functions of the CIMIC made possible to formulate the main tasks of the CIMIC of the components of the security and defense forces of Ukraine.The author's definition of the concept of civil-military cooperation in the security and defense sector of Ukraine is proposed, as a systematic activity of the components of the security and defense forces of Ukraine for interaction with objects of the civilian environment, aimed at protecting the national interests of Ukraine from threats, by using military and non-military forces and means and with taking into account the experience of NATO member states.The author's classification of the CIMIC mechanisms in the SDS of Ukraine is provided: organizational, legal, political, informational, and special. Their role in the system of military and state administration is clarified.Based on the analysis of the characteristics of the above-mentioned mechanisms, an author's definition of the CIMIC mechanisms in the SDS of Ukraine is proposed as a system activity of state administration bodies, management bodies of components of SDS of Ukraine, governmental, non-governmental and international organizations, designated officials who are united by common goals and tasks aimed at ensuring national security through proper use of the state's communication capabilities: public relations, information and psychological operations, civil-military cooperation with the general goal of promoting the national narrative and the formation of society's understanding of the activities of the components of the SDS of Ukraine, as well as the establishment of permanent effective coordination of the force bloc and other institutions of public society.A systematic analysis of the legislative and regulatory framework on the CIMIC mechanisms in the SDS of Ukraine was carried out, which shows that in the process of forming the legal system for the implementation of the CIMIC in the SDS of Ukraine as part of the interdepartmental (security and defense forces of Ukraine), the process of coordination with international legal acts according to common European standards is ongoing. It was revealed that today the components of the security and defense forces of Ukraine, responsible for the implementation of the CIMIC, do not function as a general common system of the CIMIC in the SDS of Ukraine, taking into account a number of restraining factors of the development of the CIMIC in the SDS of Ukraine, namely: the low efficiency of the interaction system of the components of the security and defense forces of Ukraine; lack of understanding by representatives of state bodies principles of functioning of the CIMIC; the insufficient level of development of international cooperation in the sphere of the CIMIC; the need for training of employees in the field of CIMIC in crisis and strategic communications and strategic planning; difficulty in understanding the concept of "target audience" with certain features of forming narratives for them; the peculiarity of using a new type of external aggression with various political, economic, informational, social, infrastructural means of confrontation along with traditional military operations, etc.Problematic issues of the functioning of the CIMIC mechanisms in the SDS of Ukraine were identified and formulated, namely: the low level of legal regulation of issues regarding the capabilities of the SDS of Ukraine in the sphere of the CIMIC, as a component of the national and interdepartmental system of the CIMIC; the lack of a conceptual legal framework for the regulation of the CIMIC mechanisms in the SDS of Ukraine; the uncertainty general principles of functioning, content of forms and methods, components and other parameters of the effective functioning system of the CIMIC in the SDS of Ukraine in the current regulatory and legal framework, taking into account the current threats to the national security of Ukraine; weak efficiency of interdepartmental interaction and its dependence on interpersonal contacts; the need for a normative consolidation of the CIMIC mechanisms in the SDS of Ukraine, the creation of educational and scientific centers of the CIMIC in the components of the SDS of Ukraine in accordance with the standards applied by NATO member states.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського