Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Реферативна база даних (148)Книжкові видання та компакт-диски (123)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>A=ФІЛАТОВА$<.>+<.>A=ІРИНА$<.>+<.>A=ІВАНІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Філатова 
Вплив зовнішніх дій фізико-хімічні властивості поверхні сплавів Co-Cr- Mo: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.18 / Віра Сергіївна Філатова ; НАН України; Інститут металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2009. — 24 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К230.25 + Рс03
Шифр НБУВ: РА365458

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
2.

Філатова І.В. 
Геометризація марочного складу вугілля Донбасу на основі комплексного обліку їхніх якісних показників: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.01 / І.В. Філатова ; Держ. вищ. навч. закл. "Донец. нац. техн. ун-т". — Донецьк, 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено питання геометризації марочного складу вугілля Донбасу з використанням якісних показників за методами математичного та статистичного аналізу, геометрії та кваліметрії надр, а також геометризації даних показників марки вугілля з застосуванням методів кластерного та тренда-аналізу. Розроблено метод бального оцінювання марочного складу вугілля. Здійснено практичне застосування методик його визначення для пластових вугільних родовищ Донбасу, а також підраховано запаси з урахуванням категорій развідувальності та марок за класифікаційною діаграмою вугілля Донбасу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И31-78 +
Шифр НБУВ: РА355633

Рубрики:

      
3.

Філатова О.В. 
Державне управління грошово-кредитною політикою в ринковій системі України: автореф. дис.... канд. екон. наук: 08.00.03 / О.В. Філатова ; Ін-т законодавства ВР України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні підходи й управлінсько-регуляторні засади державного управління грошово-кредитною політикою в ринковій системі України. Визначено та розкрито сутність державного управління грошово-кредитною політикою. Наведено результати дослідження управлінсько-регуляторних функцій суб'єктів управління грошово-кредитною політикою. Проаналізовано інституційне середовище, виявлено головні проблеми формування та реалізації грошово-кредитної політики в Україні. Зроблено оцінку ефективності застосованих державно-регуляторних механізмів, які об'єктивно та всебічно характеризують вплив грошово-кредитної політики на розвиток національної економіки. Запропоновано заходи щодо удосконалення механізмів державного управління грошово-кредитною політикою за умов глобальної фінансової кризи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.2-21,01 + У9(4УКР)262.6-21,01 +
Шифр НБУВ: РА366297

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Філатова І.В. 
Діагностика та прогнозування професійної придатності до діяльності поїзних диспетчерів: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.10 / І.В. Філатова ; Ун-т економіки та права "КРОК". — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено методи визначення інформативних професійно важливих психологічних якостей поїзних диспетчерів, які полягають у виявленні серед показників виконання психологічних тестів таких, що мають найбільш високу та достовірну кореляцію з інтегральним показником професійної придатності - групою професійної придатності. Введено кількісну міру оцінювання виразності психологічного типу (за методикою Майєрс-Брігс). Доведено існування загальних професійно важливих психотипологічних якостей, необхідних для виконання операторської роботи когнітивного та сенсомоторного виду, як у добровольців, так і у професійних поїзних диспечерів, що свідчить про загальний механізм цих видів діяльності. Виявлено структури інформативних психологічних і психофізіологічних показників, що визначають успішність професійної діяльності поїзних диспетчерів, які можуть бути використані для побудови прогнозтичних моделей у процессі проведення професійного відбору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю941.2 С + Ю941.19: О
Шифр НБУВ: РА375195 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Філатова О.О. 
Жанровий генезис виконавського діалогу в музиці (на матеріалі камерно-вокальної творчості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / О.О. Філатова ; Одес. держ. муз. акад. ім. А.В.Нежданової. — О., 2005. — 15 с. — укp.

Проведено дослідження своєрідності музично-виконавської комунікації у зв'язку з жанрово-стильовою природою музики. Висвітлено нові аспекти вивчення музичного жанру як історичного соціокультурного явища у єдності його первинних і вторинних властивостей. Визначено шляхи реалізації взаємодії жанру та стилю у музиці та роль виконавської стилістики у даному процесі. Обгрунтовано доцільність вивчення феномену ліричного у музиці у зв'язку з камерно-вокальною творчістю, що дозволяє висвітлити природу і типові риси такої її жанрової форми, як "вірш з музикою" та з'ясувати причини та шляхи його циклізації. Особливу увагу приділено вивченню виконавської стилістики камерно-вокальних творів з метою визначення виконавської семантики та поетики. Наведено характеристику основних етапів, типів і форм виконавського діалогу. Досліджено особливості тлумачення камерно-вокальних жанрів ("віршів з музикою") українськими композиторами останніх десятиріч XX ст. Обгрунтовано провідне та інтегративне значення діалогу вокальної та інструментальної партій у камерно-вокальному циклі, специфічні функції кожної з них і ступінь відповідності за смислову реалізацію виконавського діалогу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ310.56 + Щ314.043 +
Шифр НБУВ: РА335501

Рубрики:

      
6.

Філатова Г.О. 
Організаційно-економічний механізм визначення ефективності зовнішньоекономічної діяльності підприємств: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Г.О. Філатова ; Київ. нац. торг.-екон. ун-т. — К., 2004. — 21 с. — укp.

Досліджено теоретичні та методологічні підходи щодо визначення категорії "ефективність зовнішньоекономічної діяльності підприємств". Обгрунтовано сутність, умови формування та складові організаційно-економічного механізму визначення ефективності зовнішньоекономічної діяльності підприємств. Аргументовано вибір методичних підходів щодо її аналізу та розроблено методику його проведення, яка грунтується на застосуванні економіко-статистичних та економіко-математичних методів. Визначено систему оціночних показників та критерії ефективності зовнішньоекономічної діяльності підприємств шляхом розрахунку відносної та абсолютної ефективності експорту. Обгрунтовано використання принципу оптимальності Р.Белмана під час оцінки ефективності експорту підприємства, за яким визначаються країни та товарні групи, що максимізують обсяг та рівень рентабельності експорту. Аргументовано існування фактичної та можливої ефективності зовнішньоекономічної діяльності підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)829.0-07 + У9(4УКР)830.675.17-07 +
Шифр НБУВ: РА330462

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Філатова Л.С. 
Підготовка майбутніх учителів початкових класів до організації спілкування учнів у процесі розвиваючих ігор: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Л.С. Філатова ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

На підставі вивчення теоретичних праць, присвячених проблемі професійно-педагогічної підготовки майбутніх вчителів початкових класів до організації спілкування учнів у процесі розвиваючих ігор, розкрито зміст, види, форми організації та структуру спілкування молодших школярів, а також суть розвиваючих ігор, виділено їх типи та структуру. Вперше експериментально перевірено педагогічні умови підготовки майбутніх учителів початкових класів до організації спілкування учнів у процесі даних ігор. Теоретично обгрунтовано зміст і розроблено технологію підготовки студентів до зазначеного спілкування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.3
Шифр НБУВ: РА320179 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Філатова В.К. 
Правове регулювання геологічного вивчення надр: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.06 / В.К. Філатова ; Нац. юрид. акад. України ім. Я. Мудрого. — Х., 2008. — 18 с. — укp.

Комплексно досліджено проблеми правового регулювання геологічного вивчення надр. Розкрито суть поняття та проаналізовано специфіку геологічного вивчення надр. Відзначено, що правові норми, що регулюють суспільні відносини у сфері геологічного вивчення надр, характеризуються всіма ознаками правового субінституту, включеного до складного інституту права народокористування, але остаточне формування якого не завершено. Проведено історико-правовий аналіз розвитку законодавства у сфері геологічного вивчення надр. Виявлено суть, ознаки й особливості геологічного вивчення надр. З урахуванням нових критеріїв запропоновано його класифікацію. Здійснено теоретичне узагальнення та поглиблено теорію права, з'ясовано закономірності й особливості правового регулювання суспільних відносин з геологічного вивчення надр. Сформульовано теоретично обгрунтовані висновки та пропозиції, спрямовані на підвищення ефективності правового регулювання та процедур їх розгляду. Запропоновано висновки, пропозиції, рекомедації, а також комплекс заходів законодавчого, фінансово-економічного та дозвільного характеру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х859(4УКР)16 +
Шифр НБУВ: РА360411

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Філатова О. А. 
Психосоціальна дезадаптація у хворих на сурдомутизм (механізми формування, клінічні варіанти і психотерапія): автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 19.00.04 / О. А. Філатова ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2010. — 36 с. — укp.

Уперше визначено роль негативних психо-, соціо- і соматогенних чинників у формуванні неадаптивної сексуальної поведінки у цих хворих. Визначено клінічну структуру розладів сексуального здоров'я і форми сексуальної дезадаптації за різних типів порушення функціонування сімей, хворих на сурдомутизм. Доведено, що екзистенціальна криза завжди виникає на тлі перманентної екзистенціальної тривоги. Вперше досліджено проблему екзистенціальної кризи у хворих на сурдомутизм: причини її виникнення, соціальні та психологічні передумови, варіанти перебігу, копінг-стратегії та шляхи підвищення індивідуально-психологічної витривалості пацієнтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р683.024.2 + Р645.093-57 + Ю948.1
Шифр НБУВ: РА373952 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Філатова Т.В. 
Регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів для промислового регіону: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.07 / Т.В. Філатова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2007. — 20 с. — укp.

Узагальнено теоретичні підходи до регулювання якості підготовки кваліфікованих кадрів. Визначено особливості даної підготовки у промисловому регіоні, а також роль вищих навчальних закладів (ВНЗ) у їх підготовці. Досліджено кадрову структуру промислового регіону. Визначено особливості функціонування ринку праці Донеччини, зокрема, диспропорцію попиту та пропозиції кваліфікованих кадрів, відсутність системи регулювання якості їх підготовки. Розроблено рекомендації щодо вдосконалення регулювання її якості. Запропоновано створювати систему регулювання даної підготовки на підставі виділення замовників і виконавців, формування координаційного центру для забезпечення взаємодії ВНЗ з підприємствами й організаціями. Сформульовано концептуальний підхід до регулювання підготовки кваліфікованих кадрів, функції та задачі координаційного центру. Запропоновано показники ефективності роботи ВНЗ, які можна застосовувати для аналізу їх конкурентоспроможності. Досліджено методи регулювання підготовки кваліфікованих кадрів. Розроблено напрями цього регулювання. Обгрунтовано, що розроблена модель інформаційного забезпечення дозволить своєчасно збирати та систематизувати інформацію, необхідну для здійснення регулювальний дій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)240.3 +
Шифр НБУВ: РА354151

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Філатова О.В. 
Структура і функції конотативної сфери поетонімів та досвід їхньої лексикографічної інтерпретації: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / О.В. Філатова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 20 с. — укp.

Вивчено структуру та функції конотативних власних імен та їх лексикографічну інтерпретацію. Досліджено конотативну сферу поетонімів, узагальнено досвід лексикографічної інтерпретації конотативної онімії, виявлено спільні закономірності та варіації у формуванні структури конотативної сфери поетонімів, визначено основні функції (типологічні властивості) цієї сфери. Уперше представлено технологію опису інтерлінгвальної сфери поетонімів, узагальнено досвід порівняльного аналізу від конотативних поетонімів в англійській, німецькій, французькій, українській та російській художній літературі, представлено критичний аналіз досвіду лексикографічної інтерпретації конотативних власних назв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316.2 + Ш401.171 +
Шифр НБУВ: РА339366

Рубрики:

      
12.

Філатова Г.Є. 
Структурна ідентифікація сигналів у кардіологічних системах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.17 / Г.Є. Філатова ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2001. — 19 с. — укp.

На базі перетворення початкового простору ознак, з позицій теорії розпізнавання образів запропоновано формалізований підхід до опису структурних елементів різних біомедичних сигналів. Розроблено розв'язувальне правило, що дозволяє класифікувати структурні елементи біомедичних сигналів і критерій якості структурної ідентифікації сигналів у кардіологічних системах. Досліджено методи параметричної та структурної оптимізації, обгрунтовано принципи побудови та програмного забезпечення підсистеми структурної ідентифікації сигналів у кардіологічних системах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410-433.71
Шифр НБУВ: РА317102 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Філатова О. С. 
Український роман 20 - 30-х років XX століття: типологія авторської свідомості: автореф. дис. ... д-ра філол. наук: 10.01.01,10.01.06 / О. С. Філатова ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 36 с. — укp.

Досліджено український роман 1920 - 1930-х рр. у контексті національно сфокусованої експлікації категоріальної генези й статусу автора, модифікацій авторства; комплексного вивчення й систематизації провідних наукових підходів до осмислення концептів "автор", "авторська свідомість" (АС). Теоретично обгрунтовано категоріальний вимір феномену АС в інтерсуб'єктивній експлікативності - на рівні відношення до світу, соціуму, власного "я" до Іншого, як іншого "я". Проведено комплексний системний аналіз романів 1920-х (Г. Брасюка, Д. Бузька, М. Івченка, М. Йогансена, Г. Коляди, М. Могилянського, В. Підмогильного, М. Хвильового, Г. Шкурупія, Ю. Шпола та ін.) і 1930-х рр. (О. Десняка, Г. Епіка, П. Капельгородського, О. Копиленка, О. Кундзіча, Ю. Шовкопляса та ін.), описано механізми формування, динаміку розвитку та логіку трансформації АС. Виділено парадигму "модусів буття" ментальної сфери творця романного тексту, яка в межах зазначеного періоду виражає три типи художнього дискурсу - відповідальності, свободи і влади. Визначено параметри конвергентної, дивергентної, авторитарної я-свідомості автора. Розкрито особливості та форми вираження в площині твору, механізми актуалізації в художніх системах окремих письменників та в українській романістиці 1920 - 1930-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334
Шифр НБУВ: РА381920 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Філатова І. О. 
Інформаційно-аналітичне забезпечення клієнто-орієнтованого управління в системі корпоративної безпеки підприємств будівельної галузі / І. О. Філатова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню важливої наукової проблеми формуванню інформаційно-аналітичного забезпечення клієнто-орієнтованого управління в системі корпоративної безпеки підприємств будівельної галузі. Поглиблено понятійний апарат забезпечення корпоративної безпеки підприємств з врахуванням сутності та змістовного наповнення клієнто-орієнтованого управління. Узагальнено теоретико-методичні підходи до оцінювання загроз маркетингового середовища корпоративних підприємств будівельної галузі. Узагальнено тенденції розвитку корпоративних підприємств будівельної галузі України. Здійснено оцінку рівня корпоративної безпеки підприємств будівельної галузі України за обраними функціональними компонентами з врахуванням маркетингової складової. Розроблено концептуальну модель інформаційно-аналітичного забезпечення клієнто-орієнтованого управління в системі корпоративної безпеки підприємств будівельної галузі. Удосконалено методичний підхід до моделювання індексу безпеки клієнто-орієнтованого управління як елементу маркетингової складової корпоративної безпеки підприємства. Запропоновано аналітико-прикладне забезпечення оцінки ефективності клієнто-орієнтованого управління підприємств будівельної галузі шляхом розробки системи специфічних для будівельної галузі індикаторів клієнто-орієнтованого управління. Визначено стратегічні напрямки вдосконалення організаційно-методичного забезпечення корпоративної безпеки підприємств будівельної галузі.^UThe dissertation is devoted to solving an important scientific problem of formation of information and analytical support of client-oriented management in system of corporate security of construction industry enterprises. The conceptual apparatus for corporate security of enterprises is developed in depth, taking into account the essence and content of client-oriented management. Theoretical and methodical approaches to the evaluation of threats to the marketing environment of corporate enterprises of the construction industry are generalized. The tendencies of development of construction industry corporate enterprises in Ukraine are generalized. The level of corporate security of construction industry enterprises of Ukraine according to the selected functional components, taking into account the marketing component, is assessed. The conceptual model of information and analytical support for client-oriented management in system of corporate security of construction industry enterprises is developed. The methodical approach to modeling the security index of client-oriented management as an element of the marketing component of corporate enterprise security is improved. The analytical and applied support for assessing the effectiveness of client-oriented management of construction industry enterprises by developing a system of customer-oriented management indicators specific for the construction industry is proposed. Assessment of the level of corporate security of construction industry enterprises of Ukraine according to selected functional components, namely, financial security; technical and technological safety; personnel security; informational security; political and legal security; ecological safety; physical security; marketing security have been made. The proposed approach serves as a tool for supporting the adoption of managerial decisions within the framework of providing corporate security to the construction industry companies taking into account the influence of factors of the marketing environment. The strategic directions of improvement of organizational and methodological support for corporate security of construction industry enterprises are determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Філатова К. О. 
"Кольороконцепти в номінативних моделях англійських, українських і новогрецьких композитів: лінгвокогнітивний аспект" / К. О. Філатова. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації аналіз композитів з елементом-колоративом здійснюється в річищі когнітивної теорії номінації, за якою внутрішня форма знаку структурується номінативною, або ономасіологічною, моделлю. Ця модель маніфестує когнітивну структуру, сформовану на основі однієї або декількох базисних пропозиціональних схем (БПС), виокремлених у семантиці лінгвальних мереж (С. А. Жаботинська). Лінгвокогнітивний аналіз композитів включає три етапи.На першому етапі композити кожної мови стратифікуються на групи відповідно до вжитої в них кольороназви. У межах групи одиниці розподіляються на ті, де у внутрішній формі слова колір є онтологічною ознакою предмета і ті, де колір є символьною ознакою. Одиниці із кольороназвою, що позначає онтологічну ознаку предмета, стратифікуються за концептуальними доменами ЛЮДИНА, ТВАРИНА, РОСЛИНА, ПРИРОДНИЙ ОБ'ЄКТ, МІСЦЕ (ТЕРИТОРІЯ), АРТЕФАКТ, ОДЯГ та ЇЖА. Відповідні композити визначаються як такі, що мають пряме і переносні значення. За умов переносної номінації до початкової квалітативної БПС «Х (базис) є ТАКИЙ-колір (ознака)» додаються інші БПС, що забезпечує різні способи зв'язку внутрішньої форми композита з його значенням: метонімію, метафору та їхнє поєднання. Для композитів, де колір є символьною ознакою, виявляється первинне поняття, від якого походить символьне значення колоратива.На другому етапі порівнюються результати аналізу груп композитів у межах однієї мови. На третьому етапі порівнюються результати аналізу композитів у всіх трьох мовах. Аспектами порівняння є: ступінь представленості в композитах різних базових кольорів; промінантність доменів предметних сутностей, наділених колірною ознакою; активність БПС, залучених до номінативних процесів на різних кроках концептуальної деривації; метафоричний потенціал доменів наділених кольором предметних сутностей та підстави для символізації різних кольорів.Порівняльний аналіз лінгвокогнітивних засад творення композитів із кольороназвами виявив універсальні та ідіоетнічні особливості у «колірних» концептуальних картинах світу носіїв англійської, української та новогрецької мов, а також спільні та відмінні ознаки у номінативних процесах, які зумовили появу таких композитів.Ключові слова: когнітивна теорія номінації, композит, кольороназва, внутрішня форма, номінативна / ономасіологічна модель, концептуальна деривація, базисні пропозиціональні схеми, порівняльний аналіз, англійська, українська та новогрецька мови.^UThis dissertation discusses cognitive linguistic foundations for coining English, Ukrainian and Modern Greek compounds whose naming (onomasiological) structure includes a color-concept from the list of basic colors registered in the considered languages. The research framework includes conceptions of the theory of naming, and techniques of conceptual analysis developed by different schools of cognitive linguistics. From a cognitive linguistic perspective, a naming model represents a cognitive structure grounded on one or several basic propositional schemas (BPS) described in Semantics of Lingual Networks (S. A. Zhabotynska). In a naming model, the logical subject or the logical predicate of a particular BPS becomes either the onomasiological base (the main concept) or the onomasiological feature that characterises the base. In this dissertation, the BPS are used for both defining the naming models of compounds, and establishing the particulars of conceptual derivation due to which some concepts (and their names) are derived from the other concepts (and their names). The naming models of compounds are linked to metonymic and metaphoric processes. The latter are analysed in terms of Conceptual Metaphor Theory (G. Lakoff and M. Johnson). At the first stage, the compounds of a particular language are divided into groups with regard to the color-term they contain. In each such group, the compounds are distributed into those where the color-term names an ontological property of objects, and those where the color-term names a symbolic property associated with the color per se. The compounds where the color-term names an ontological property are further stratified among conceptual domains of the named objects. These domains are: MAN, ANIMAL, PLANT, NATURAL OBJECT, PLACE (TERRITORY), ARTEFACT, CLOTHES, and FOOD. The compounds within each domain obtain their onomasiological models, which in direct, literal naming are grounded on the qualitative BPS «X (base) is SUCH-color (feature) > SUCH-color (feature) X (base)». In indirect, figurative naming, the initial onomasiological model is extended with the other BPS that provide different ways of linking the inner form of a linguistic expressions with its meaning. Among such ways are metonymy, metaphor, metonymy + metaphor, and metaphor + metonymy. Metaphoric shifts are further analyzed with regard to metaphorical scopes formed by the ontological domains of MAN, ANIMAL, PLANT, NATURAL OBJECT, PLACE (TERRITORY), ARTEFACT, CLOTHES, and FOOD, as well as with regard to their metaphorical potential. Those compounds whose inner form includes a color-concept used symbolically are studied with the aim to expose the initial meaning from which the symbolic meaning is derived.The second and third stages of the enquiry are comparative. At the second stage, it is the comparison of results obtained through the analysis of each «color» group within one language. At the third stage, it is the comparison of results obtained in the analysis of compounds with color-terms in all three languages. The compared aspects are: salience (the degree of exposure in compounds) of different basic colors; salience of the ontological domains of «colored» objects; salience of different basic propositional schemas applied in naming processes at different steps of conceptual derivation; metaphorical potential of the ontological domains of «colored» objects; and the foundations of symbolic meanings developed by different colors.Comparative analysis of cognitive linguistic grounds for coining compounds with color-terms in the English, Ukrainian, and Modern Greek languages reveals universal and idioethnic properties of the chromatic «world-images» possessed by their speakers. This analysis pinpoints similarities and differences in the naming processes that, due to metonymic and metaphoric shifts, cause emergence of such compounds at different stages of conceptual and formal derivation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Філатова Г. П. 
Боргова безпека в системі забезпечення економічної безпеки держави / Г. П. Філатова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню наукової проблеми розвитку теоретичних засад та практичних рекомендацій й удосконалення науково-методичних підходів щодо забезпечення боргової безпеки в системі економічної безпеки держави.У дисертаційній роботі узагальнено існуючі наукові напрацювання щодо визначення економічної сутності поняття «боргова безпека держави», у результаті чого її запропоновано розуміти як невід'ємну складову фінансово-економічної безпеки держави, яка характеризується оптимальним рівнем та структурою державного боргу з урахуванням вартості його обслуговування з метою забезпечення стійкості фінансової системи держави та її фінансового суверенітету, підтримки належного рівня платоспроможності та кредитного рейтингу. На відміну від існуючих підходів запропоноване визначення спирається на структурний, системний, функціональний, управлінський та ризик-орієнтований підходи, що дозволяє врахувати усі складові боргової безпеки держави, забезпечити транспарентність та ефективність управління нею. Запропоновано розглядати управління борговою безпекою держави, як сукупність відповідних заходів, що здійснюються державою в особі уповноважених органів щодо планування, організації, оцінювання, прогнозування, координації, моніторингу, розробки ефективних методів і важелів щодо збереження боргового навантаження на безпечному рівні, а також скороченню вартості обслуговування державного боргу з метою забезпечення фінансово-економічної безпеки держави. У роботі обґрунтовано, що боргова безпека є невід'ємною частиною економічної безпеки держави. З цією метою розроблено структурно-логічну схему, у якій відображено місце та визначено роль боргової безпеки в системі економічної безпеки держави та яка передбачає виокремлення відповідних підсистем, принципів, функцій, об'єктів і суб'єктів. Це дозволило окреслити вектор трансформації існуючої системи забезпечення боргової безпеки держави з метою її конвергенції з міжнародними принципами.У дисертації удосконалено науково-методичний підхід до визначення стану боргової безпеки держави на основі кількісного оцінювання релевантних показників, їх подальшої кластеризації, який, на відміну від існуючих, дозволяє ідентифікувати основні потенційні загрози і джерела нестабільності, спрогнозувати їх майбутню динаміку та розрахувати інтегральний індекс боргової безпеки.Розроблено та запропоновано до практичного використання науково-методичний підхід щодо коротко- та середньострокового прогнозування державного боргу за допомогою авторегресійної моделі ARMA. Зазначений підхід передбачає визначення рівня персистентності державного боргу шляхом проведення R/S аналізу для розрахунку експоненти Херста. Запропонований в дисертації науково-методичний підхід дозволяє визначати динаміку державного боргу України та отримати прогнозні його значення на найближчі три роки. У роботі виокремлено основні чинники, що впливають на боргову політику держави. Запропоновано науково-методичне підґрунтя оцінювання впливу показників економічного розвитку на державний борг України на основі системи регресійних рівнянь з розподіленим лагом (за методом Алмона). Запропонований науково-методичний інструментарій сприятиме вирішенню двох основних завдань: 1) відображення ключових взаємозв'язків в економіці, в яких безпосередньо чи опосередковано бере участь державний борг; 2) забезпечення можливості прогнозування державного боргу в майбутніх періодах та визначення його впливу на основні макроекономічні показники і процеси.Визначено, що вагомого значення серед інструментів забезпечення боргової безпеки держави набуває моніторинг як система заходів, що передбачає підвищення рівня фінансової, а відповідно й економічної безпеки держави. У роботі обґрунтовано методичні засади моніторингу ефективності управління борговою безпекою держави шляхом проведення узагальненого оцінювання відповідності національної практики розкриття інформації про боргову сферу в Україні міжнародним принципам забезпечення економічної безпеки держави, що дозволяє підвищити ефективність системи забезпечення боргової безпеки.^UThe dissertation is devoted to solving the scientific problem of debt security in the system of state economic security, as well as its theoretical bases development, improvement of the existing scientific and methodical approaches, and its practical provisions.The research summarizes the existing scientific studies of «state debt security» concept. As a result, it is suggested to identify it as an integral part of the state financial and economic security, characterized by optimal level and structure of public debt with considering the cost of its servicing to ensure the state`s financial system stability and its financial sovereignty, maintaining an adequate solvency level and credit rating. In contrast to other approaches, the proposed definition is based on a structural, systemic, functional, managerial and risk-oriented standpoint, which allows to consider all components of state debt security to ensure transparency and efficiency of its management.The author suggests considering «state debt security management» concept as a set of appropriate measures taken by the state and its authorized bodies to coordinate, organize, evaluate, monitor, plan, forecast, develop effective methods and levers regarding maintaining debt burden at a safe level and reduce the servicing costs of external debt in order to ensure the financial and economic security of the state. It is outlined that debt security is an integral part of state economic security. In order to prove this a structural and logical scheme has been offered, which introduces place and role of debt security in the system of state economic security and the separates its subsystems, principles, functions, objects and entities. Eventually, it allows us to outline the vector of transformation of the current state debt security system in order to converge it with international principles.The dissertation provides a list of key indicators of debt security, and their threshold values in Ukraine in comparison with the world practice. Besides, scientific and methodological approach to determining the state debt security based on quantitative assessment of relevant indicators is substantiated, which, in contrast to existing ones, allows to identify significant potential threats and causes of instability, predict their future dynamics and calculate integrated debt security index.A scientific and methodological approach to short- and medium-term forecasting of public debt includes the autoregressive model (ARMA) developed and proposed for practical use. It helps identifying the persistence level of public debt by calculating the Hearst exponent and conducting an R/S analysis. The provided in the dissertation model allows to determine the dynamics of public debt of Ukraine and get its forecast values for the next three years.The study provides a scientific and methodological bases for assessing the impact of indicators of economic development on Ukraine`s public debt based on a system of regression equations with distributed lag (Almon model). The proposed scientific and methodological approach will solve two main tasks: 1) reflection of crucial relationships in the economy, which directly or indirectly involves public debt; 2) providing the ability to forecast external debt in future periods and determine its impact on key macroeconomic indicators and processes.It is determined that monitoring as a system of measures becomes more important for ensuring the state debt security as it might increase the level of financial and, accordingly, state's economic security. The dissertation confirms the main methodological principles of monitoring the effectiveness of state debt security management by conducting a generalized assessment of compliance of national practice of disclosure on the debt sector in Ukraine with international principles of state economic security, which increases the effectiveness of the debt security system.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Філатова М. С. 
Релігійна філософія Алвіна Плантінги у контексті сучасної історико-філософської думки / М. С. Філатова. — Б.м., 2021 — укp.

Наукова новизна дисертаційної роботи полягає в тому, що в ній вперше в Україні здійснюється спроба комплексного дослідження та критичного аналізу аналітично-теїстичної філософії А. Плантінги в рамках української філософської науки. Повноцінного дослідження даного питання в сучасній українській філософії немає, що, в свою чергу, виступає мотивом для формування наукового підходу к дослідженню релігійної філософії А. Плантінги та появі досліджень по даній темі. Новизна отриманих результатів полягає в наступному:- Реконструйована цілісна методологічна модель релігійної філософії А. Плантінги та виявлено, що в основі філософування мислителя лежать як принципи логіки, перш за все, визначеність, послідовність, несуперечливість, обґрунтованість думок, так і віра в Бога, які визначають появу саме аналітично-теїстичного підходу у філософії. - На прикладі творчості А. Плантінги обґрунтовано діалектичну взаємодію когнітивного процесу та почуття божественного у пізнавальній діяльності та формуванні істинних переконань. Дисертаційне дослідження демонструє, що A / C модель, яку формулює А. Плантінга, представляє собою репрезентацію такого поєднання почуття божественного та когнітивного процесу. Це діалектичне поєднання, на наш погляд, розкриває нове поле дослідження в рамках епістемології другої половини ХХ ст. - Розкрито механізм релігійної детермінації пізнавального процесу у творчості А. Плантінги в формуванні його аналітично-теїстичної позиції. В рамках пізнавального процесу серед двох видів переконань, базових, що не розкладаються на елементи, та не базових, які виводяться на підставі базових, А. Плантінга виділяє, перш за все, почуття божественного, яке відноситься до базових переконань. Тому можна заначити, що істинність переконань людини, в пізнавальному процесі якої приймає участь почуття божественного, вища, аніж у випадку пізнавального процесу, зорієнтованого на еволюційний натуралізм, який схильний до адаптивних переконань. - При аналізі критики натуралізму з боку А. Плантінги, встановлено, що більшість західних критиків його творчості не приділили достатньої уваги його антропологічним поглядам, які простежуються, перш за все, у його концепції еволюційного натуралізму. У результаті послідовного аналізу філософської біографії А. Плантінги можна виявити антропологічний поворот у його філософуванні саме при розгляді взаємозв'язку еволюціонізму та натуралізму і при усвідомленні ролі почуття божественного в цьому взаємозв'язку. - Висунуто ідею використання А. Плантінгою методології середньовічного реалізму, яка демонструється тим, що він вбачає у властивостях універсалії, які існують до речей та незалежно від них. Аргументація ґрунтується на тому положенні А. Плантінги, що Бог не створює властивості, оскільки це передбачає, що був час, коли їх не існувало, а це, у свою чергу, означає, що такі властивості, як всезнання, всемогутність та всеблагість, якими володіє Бог, також колись не існували; але оскільки Бог вічний, Він не міг існувати без цих властивостей. Таким чином, А. Плантінга розглядає числа, пропозиції, якості та положення справ як універсалії, які існують не залежно від реальних об'єктів.- Вперше було проаналізовано кореляцію між актуалізацією Богом положень справ у концепції можливих світів А. Плантінги та ентелехією Аристотеля. З урахуванням такого аналізу виявлено, що так само, як Аристотель вбачав в душі ентелехію організму людини, завдяки якій тіло може не лише мати здатність до життя, а жити, так і А. Плантінга розглядає потенційне існування положень справ, пропозицій, чисел та іншого як таке, що набуває реального існування лише через актуалізацію Богом, а це вже є ознаки ентелехійного існування.^UThe scientific novelty of the dissertation is that it is the first attempt at a comprehensive study and critical analysis of analytical-theistic philosophy of A. Plantinga in the framework of Ukrainian philosophical science. There is no full-fledged study of this issue in modern Ukrainian philosophy, which, in turn, is the motive for the formation of a scientific approach to the study of religious philosophy by A. Plantinga and the emergence of research on this topic. The novelty of the results is as follows:- Reconstructed a holistic methodological model of analytical-theistic philosophy of A. Plantinga, and found that the philosopher's philosophizing is based on the principles of logic, such as certainty, consistency, validity of thought, as well as faith in God, which determines the emergence of analytical-theistic approach in philosophy.- The dialectical interaction of the cognitive process and the sense of divinity in cognitive activity and the formation of true beliefs is substantiated. The dissertation research demonstrates that the A / C model formulated by A. Plantinga is a representation of this combination of sense of divinity and cognitive process. This dialectical combination, in our opinion, reveals a new field of study in the framework of epistemology.- The mechanism of religious determination of the cognitive process from the analytical-theistic position is revealed. Within the framework of the cognitive process, among two types of beliefs, basic, which do not decompose into elements, and non-basic, which are derived on the basis of basic, A. Plantinga singles out the sense of the divinity, which refers to basic beliefs. The study draws attention to the fact that the truth of human beliefs, in the cognitive process of which involves the sense of the divinity, is higher than in the case of a cognitive process focused on evolutionary naturalism, which is prone to adaptive beliefs.- As a result of the analysis of the critique of naturalism by A. Plantinga, the anthropological interest of A. Plantinga, which is seen in his concept of evolutionary naturalism, has not been established by leading Western thinkers. Scientific research emphasizes the anthropological turn in A. Plantinga's philosophizing in the consideration of the relationship between evolutionism and naturalism, and the discovery of the place of the feeling of the divine in this relationship.- The idea of A. Plantinga's use of the methodology of medieval realism was put forward, which is demonstrated by the fact that the analytical theist sees the universals in the properties that exist before things and independently of them. Argumentation is based on the position of A. Plantinga that God does not create properties, because it implies that there was a time when they did not exist, which means that such properties as omniscience, omnipotence and omnibenevolent, which God possesses, never existed, and since God is eternal, He could not exist without these properties. Thus, A. Plantinga considers numbers, propositions, qualities and states of affairs as universals, which exist regardless of real objects.- For the first time, a correlation was made between the God's actualization of states of affairs in the concept of possible worlds by A. Plantinga and the entelechy of Aristotle. The scientific study emphasizes that just as Aristotle saw in the soul the entelechy of the human body, through which the body can not only have the ability to live but also to live, so A. Plantinga sees the potential existence of provisions, propositions, numbers and more, acquires real existence only through actualization by God, and this already represents an entelechy existence.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Фахс М. Х. 
Система підтримки прийняття рішень в кардіології на основі методу визначення електричної осі серця: автореферат дис. ... д.філософ : 123 / М. Х. Фахс. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню актуальної науково-практичної задачі удосконалення методів аналізу біомедичних сигналів із локально зосередженими ознаками в кардіологічних системах підтримки прийняття рішень.Метою дисертаційної роботи є підвищення ефективності електрокардіологічного дослідження пацієнтів і зниження ризиків прийняття невірних діагностичних рішень за рахунок удосконалення існуючих методів морфологічного аналізу біомедичних сигналів із локально зосередженими ознаками та проектування кардіологічних систем підтримки прийняття рішень на основі цих методів.Об’єктом дослідження є процес формування діагностичних рішень в умовах суттєвої апріорної невизначеності на основі функціональної діагностики стану серцево-судинної системи.Предметом виступають методи та засоби побудови біомедичних систем підтримки прийняття рішень для проведення електрокардіографічного дослідження серцево-судинної системи.За результатами дослідження отримано такі наукові результати:– одержали подальший розвиток методи системного аналізу, які полягають у побудові узагальненої моделі процесу електрокардіологічного дослідження у вигляді сукупності функціональної, інформаційної та структурної моделей, що дала змогу виділити основні джерела та потоки інформації, критичні етапи обробки діагностичної інформації з метою підвищення ефективності електрокардіологічного дослідження; – вперше розроблено структурну модель електрокардіологічного дослідження у вигляді ймовірнісно-часового графа, за допомогою якої отримано аналітичні вирази, що описують процес вироблення діагностичних рішень у результаті електрокардіологічного дослідження при заданих початкових умовах, а також визначено критерії ефективності проведення електрокардіологічного дослідження, що дало змогу виконати аналіз та оптимізацію як усього процесу електрокардіологічного дослідження, так і окремих його етапів;– вперше розроблено метод автоматичного визначення електричної осі серця, що заснований на обчисленні інтегрального сигналу за шістьма стандартними відведеннями від кінцівок і кластерному аналізі, що дало змогу підвищити ймовірність правильного обчислення положення електричної осі серця без необхідності проводити морфологічний аналіз електрокардіограми.Практичне значення отриманих результатів полягає в тому, що розроблені в дисертаційній роботі моделі процесу електрокардіологічного дослідження та метод автоматичного визначення електричної осі серця є науково-методичною основою для розробки відповідних алгоритмів і програмного забезпечення. Практична цінність отриманих результатів полягає в наступному:– розроблено програмне забезпечення для знаходження аналітичних виразів твірної функції, ймовірності та середнього часу проведення електрокардіологічного дослідження за запропонованою структурною моделлю;– розроблена структурна схема апаратно-програмного комплексу для проведення електрокардіологічного дослідження;– розроблено програмне забезпечення для визначення електричної осі серця.Результати дисертаційної роботи впроваджено у вигляді моделей, алгоритмів і програмних модулів для рішення задач підтримки прийняття рішень у біомедичних системах, що підтверджено актом про впровадження на кафедрі «Комп’ютерна інженерія та програмування» Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» у науково-дослідній роботі й навчальному процесі під час вивчення дисциплін «Обробка сигналів і зображень», «Проектування комп’ютерних діагностичних систем», «Основи наукових досліджень», а також у курсових і дипломних роботах бакалаврів і магістрів за спеціальністю «Комп’ютерна інженерія» (м. Харків).^UThe dissertation is dedicated to addressing the current scientific and practical task of improving the methods of analyzing biomedical signals with locally concentrated features in cardiological decision support systems.The purpose of the dissertation work is to increase the efficiency of electrocardiological patient studies and reduce the risks of making incorrect diagnostic decisions by improving existing methods of morphological analysis of biomedical signals with locally concentrated features and designing cardiological decision support systems based on these methods.The object of the study is the process of forming diagnostic making under conditions of significant a priori uncertainty based on functional diagnostics of the state of the cardiovascular system.The subject of the study is the methods and tools of developing biomedical decision support systems for conducting an еlectrocardiographic study of the cardiovascular system.Based on the research results, the following scientific novelty have been obtained:– methods of system analysis have been further developed, which consist in building the generalized model of the electrocardiological study process in the form of the set of functional, informational, and structural models, which made it possible to identify the main sources and flows of information, critical stages of processing diagnostic information in order to increase the efficiency of electrocardiological study;– for the first time, a structural model of an electrocardiological study has been developed in the form of a probabilistic-time graph, with the help of which analytical expressions were obtained that describe the process of developing diagnostic decisions as a result of an electrocardiological study under the given initial conditions, and criteria for the effectiveness of an electrocardiological study were determined, which made it possible to perform analysis and optimization as the whole process of an electrocardiological study, as well as its individual stages;– for the first time, a method was developed for automatically determining the heart’s electrical axis, which is based on the calculation of the integral signal from six standard leads from the limbs and cluster analysis, which made it possible to increase the probability of correctly calculating the position of the heart’s electrical axis without the need to conduct a morphological analysis of the electrocardiogram.The practical significance of the obtained results lies in the fact that the models of the electrocardiological study process and the method for automatic determination of the heart’s electrical axis developed in the dissertation work serve as the scientific and methodological basis for the development of corresponding algorithms and software. The practical value of the obtained results includes the following:– software has been developed for finding analytical expressions of the transfer function, probability, and average time of conducting an electrocardiological study based on the proposed structural model;– a structural diagram of hardware and software complex for conducting electrocardiological research has been developed;– software for determining the heart’s electrical axis has been developed.The results of the dissertation work were implemented in the form of models, algorithms, and software modules for solving decision support problems in biomedical systems, which is confirmed by the act of implementation at the Department of Computer Engineering and Programming of the National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute" in research and educational work the process of studying the disciplines “Signal and Image Processing”, “Design of Computer Diagnostic Systems”, “Fundamentals of Scientific Research”, as well as coursework and theses for bachelors and masters in the specialty “Computer Engineering” (Kharkov).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Філатова Г. А. 
Особливості клінічного перебігу і діагностики гострого середнього отиту у пацієнтів із інсуліннезалежним цукровим діабетом: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Г. А. Філатова. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності ранньої діагностики ускладненого перебігу гострого середнього отиту (ГСО) у пацієнтів із інсуліннезалежним цукровим діабетом та транзиторними порушеннями метаболізму глюкози . В основу ідеї дисертаційної роботи було покладено досліджену нами на прикладі пацієнтів із внутрішньочерепними ускладненнями відмінність клінічного перебігу і патоморфологічних змін в клітинах соскоподібного відростку (СВ) при ГСО на тлі гіперглікемії. Доведено, що на тлі гіперглікемії існує розбіжність та невідповідність клініко-анамнестичних даних і об´єктивних симптомів результатам інструментального дослідження пірамід скроневих кісток і інтраопераційним даним. Визначено також, що патогенетичною передумовою розвитку внутрішньочерепних ускладнень на тлі гіперглікемії майже в 92% випадків є формування нетипового перебігу мастоїдиту. Означені 37 пацієнтів із ГСО та внутрішньочерепними ускладненнями на тлі гіперглікемії, які знаходились на лікуванні у відділенні реанімації та інтенсивної терапії КНП «Міська клінічна лікарня швидкої і невідкладної медичної допомоги ім.проф. О.І.Мещанінова» ХМР були включені для подальшого порівняння в процесі дисертаційної роботи в VI групу. Визначення вагомих для розвитку нетипового перебігу ГСО на тлі гіперглікемії патофізіологічних ланок, зумовлених і залежних від порушення метаболізму глюкози (ПМГ), було проведено у 45 хворих із інсуліннезалежним цукровим діабетом (ІНЦД) віком від 38 до 75 років без запальної і ЛОР-патології, які знаходились на обстеженні і лікування в ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я.Данилевського» НАМН України і в подальшому дослідженні склали V групу порівняння. У цих пацієнтів було встановлено значення певних клініко-анамнестичних (стать, вік, індекс маси тіла (ІМТ), ендокринологічний анамнез) і лабораторних (рівень глюкози і глікозильованого гемоглобіну (HbAlc) периферичної крові, вміст паратгормону , ФНП-α і дисліпідемії) параметрів для формування передумов розвитку резорбтивних процесів в соскоподібному відростку.^UThe dissertation is devoted to improving the effectiveness of early diagnosis of complicated course of acute otitis media (AOM) in patients with insulin-dependent diabetes mellitus and transient disorders of glucose metabolism. The idea of the dissertation was based on the difference in the clinical course and pathomorphological changes in the mastoid process in AOM with hyperglycemia, which we studied on the example of patients with intracranial complications. It is proved that in the setting of hyperglycemia there is a discrepancy and inconsistency between clinical and anamnestic data and objective symptoms and the results of instrumental examination of the temporal bone pyramids and intraoperative data. It was also determined that the pathogenetic basis for the development of intracranial complications in the setting of hyperglycemia in almost 92% of cases is the formation of latent mastoiditis. These 37 patients with AOM and intracranial complications on the background of hyperglycemia, who were treated in the intensive care unit of the Municipal Clinical Hospital of Emergency Medical Care named after Prof. O.I. Meshchaninov of the city of Kharkiv, were included in group VI for further comparison in the course of the dissertation work. Determination of pathophysiological links important for the development of excellent AOM on the background of hyperglycemia was performed in 45 patients with insulin-dependent diabetes mellitus aged 38 to 75 years without inflammatory and ENT pathology, who were examined and treated at the State Institution "V.Y. Danilevsky Institute of Endocrine Pathology Problems" of the National Academy of Medical Sciences of Ukraine and in the subsequent study formed the V comparison group. In these patients, the values of certain clinical and anamnestic (sex, age, body mass index, endocrinological history) and laboratory (glucose and glycosylated hemoglobin (HbAlc) levels in peripheral blood, parathyroid hormone, TNF-α and dyslipidemia) parameters were determined to form the prerequisites for the development of resorptive processes in the mastoid process.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського