Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (213)Книжкові видання та компакт-диски (122)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>A=ХАУСТОВ$<.>+<.>A=ЕВГЕНИ$<.>+<.>A=БОРИСОВН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Хаустов О.О. 
Кліщі (Acarina), пов'язані з короїдами (Coleoptera: Scolytidae) Південного узбережжя Криму: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.09 / О.О. Хаустов ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Вперше вивчено фауну кліщів, пов'язаних з короїдами Південного узбережжя Криму, яка нараховує 106 видів кліщів, що відносяться до 49 родів з 22 родин акароформних і паразитиформних кліщів. Описано 1 рід і 17 видів нових для науки кліщів. Проаналізовано зоогеографічне розповсюдження кліщів, пов'язане з короїдами визначеного регіону. Вперше виділено основні типи акарокомплексів ходів короїдів. Вивчено основні шляхи формування фауни кліщів у ходах короїдів. Доведено провідну роль форезії кліщів на короїдах у процесі формування акарокомплексу. Досліджено видові асоціації кліщів у ходах найбільш розповсюджених короїдів вивченого регіону. Найбільш перспективними кліщами для біологічної боротьби з короїдами визначено кліщі з роду Pyemotes. Вивчено біологію кліща Pyemotes moseri. Здійснено його випуск на гілки інжиру, заселені інжировим лубоїдом. Відзначено високу ефективність кліща-паризотоїда в регулюванні чисельності короїдів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.151.25
Шифр НБУВ: РА312577 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Хаустова Н.М. 
Лікування хворих на обмежену склеродермію з урахуванням функціонального стану судинного ендотелію та ліпідного обміну: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Н.М. Хаустова ; АМН України. Ін-т дерматології та венерології. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Уперше установлено дисфункцію судинного ендотелію за підвищенням рівня фактора Віллебранда та міжклітинної молекули адгезії I, яке, можливо відображає активацію та/або ушкодження ендотелію судин, лейкоцитів, фібробластів у хворих на обмежену склеродермію (ОСД) внаслідок імунокомплексного запалення чи атеросклеротичного процесу. Досліджено ліпідно-білковий спектр крові та виявлено особливості системи транспорту холестерину в пацієнтів з ОСД. Установлено атерогенні зміни ліпідного профілю крові, які є додатковим фактором ризику судинних вражень і прогресування дерматозу. На підставі вивчення рівня холестерину ліпопротеїнів високої щільності та фосфоліпідів ліпопротеїнів високої щільності показано, що кількісні та якісні зміни параметрів їх складу можуть спричиняти посилення атерогенних властивостей ліпопротеїнів цього класу. Фенотипуванням дисліпопротеїнемії (ДЛП) визначило перевагу ДЛП IIa типу у жінок, майже однакову частоту ДЛП IIб типу у чоловіків і жінок, хворих на ОСД. Установлено кореляційні зв'язки між станом ендотелію, ліпідним обміном, фосфоліпідним складом мембран, які вказують на роль метаболічних порушень у розвитку змін мікроциркуляції за умов ОСД. Уперше застосовано препарати, які містять есенціальні фосфоліпіди та статини у лікуванні хворих на ОСД різного віку. Вивчено динаміку клініко-лабораторних показників, що дає змогу використовувати препарати, що нормалізують стан ендотелію судин і ліпідний обмін, як засоби патогенетичної терапії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р603.52-5 +
Шифр НБУВ: РА345456

Рубрики:

      
3.

Хаустова В.Є. 
Моделі аналізу та прогнозування збуту продукції підприємств в умовах ринкової економіки: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / В.Є. Хаустова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено проблему прогнозування збуту продукції підприємства та моделювання на даній основі ефективної маркетингової стратегії підприємства. Запропоновано механізм аналізу та прогнозування збуту продукції підприємства на базі економетричних моделей збуту, заснованих на аналізі часового ряду продажів і багатофакторному аналізі зовнішніх умов, комплексу моделей оцінки та вибору цільового сегмента ринку збуту продукції, моделей формування та вибору маркетингової стратегії підприємства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-592 + У9(4УКР)301-592
Шифр НБУВ: РА311786 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Хаустова М.Г. 
Національна правова система за умов розбудови правової демократичної державності в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / М.Г. Хаустова ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Вперше здійснено загальнотеоретичне дослідження особливостей формування та розвитку національної правової системи за умов розбудови правової демократичної держави в Україні. Висвітлено історію формування концепції її становлення та функціонування. Визначено юридичні ознаки, сутність й особливості структурної організації правової системи суспільства. Розглянуто питання співвідношення поняття правової системи з іншими суміжними поняттями. Вперше розглянуто співвідношення понять "правова система" та "правова реальність". На підставі аналізу різних типологій правових сімей встановлено, що національну правову систему України потрібно вважати правовою системою перехідного типу, наближеного до романо-германської правової сім'ї. Уточнено місце національної правової системи України серед інших правових систем сучасності та визначено основні напрямки її подальшого розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.6 + Х8(4УКР)-30 + Х999 +
Шифр НБУВ: РА339890

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Хаустова Є.Б. 
Оперативно-виробничі плани як інструмент реалізації стратегії виробництва швейних підприємств: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Є.Б. Хаустова ; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 2003. — 20 с.: рис. — укp.

На основі вивчення та узагальнення результатів досліджень вітчизняних і зарубіжних учених-економістів та аналізу виробничо-збутової діяльності швейних підприємств України наведено науково-методичні положення та практичні рекомендації щодо уточнення змісту процесу реалізації виробничої стратегії в оперативній діяльності, застосування програмного методу у плануванні стратегічних змін стосовно оцінки гнучкості системи, удосконалення методів оперативного планування за рахунок підвищення гнучкості розкрійного виробництва та управління матеріальними запасами. Обгрунтовано висновок про те, що незважаючи на несприятливу ринкову кон'юктуру швейні підприємства мають можливість нарощувати свої конкурентні переваги шляхом реалізації стратегічних завдань через формування виробничих програм і планів із дотриманням принципу гнучкості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.5-23 +
Шифр НБУВ: РА324907

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Хаустова О.О. 
Психічні та психосоматичні розлади у пацієнтів з метаболічним синдромом Х (діагностика, клініка, профілактика, лікування): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.16 / О.О. Хаустова ; Укр. НДІ соц. і суд. психіатрії та наркології. — К., 2007. — 39 с. — укp.

Комплексно досліджено психічні та психосоматичні розлади у пацієнтів з метаболічним синдромом X. Систематизовано етіопатогенетичні закономірності їх формування. Визначено клініко-феноменологічні особливості цих розладів. Розроблено та впроваджено ефективні комплексні методи діагностики та терапії психічних і психосоматичних розладів у пацієнтів з МСX. Обстежено 136 пацієнтів з неповним метаболічним синдромом X, 128 пацієнтів - з повним синдромом X та 52 особи - без ознак МСX (контрольна група). На підставі результатів клінічного експерименту запропоновано альтернативну теоретичну модель патогенезу МСX та доведено необхідність визначення психосоціальних чинників його формування. Проведено комплексний клініко-феноменологічний аналіз психічних і психосоматичних розладів у пацієнтів з МСX і системний аналіз виробничої та родинної дезадаптації та особистісних девіацій. Науково обгрунтовано, розроблено та впроваджено комплексну програму біопсихосоціальної корекції психічних і психосоматичних розладів у пацієнтів з МСX, яка враховує зміну актуальних життєвих стратегій пацієнтів з підвищенням якості життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.093.3 + Р410.1 +
Шифр НБУВ: РА351870

Рубрики:

      
7.

Хаустова О.В. 
Розвиток благодійництва у Харкові у другій половині XIX - на початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Хаустова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

На підставі аналізу та систематизації широкого кола джерел, більшість з яких вперше введено до наукового обігу, досліджено виникнення та розвиток благодійництва у Харкові у другій половині XIX - на початку XX ст. Визначено основні тенденції та особливості благодійної діяльності, спрямованої на допомогу малозабезпеченим верствам населення. Вивчено пріоритетні напрямки, форми та методи надання благодійної допомоги. Розкрито механізм створення, діяльності та фінансування державних, станових, приватних і громадських благодійних установ і закладів. Встановлено результативність благодійних заходів, спрямованих на підтримку нужденних. Виявлено рівень взаємодії державної, громадської та приватної опіки. Доведено, що розвиток благодійництва у Харкові у досліджуваний період досяг значного рівня розвитку та відбувався у тісному зв'язку з загальними тенденціями розвитку благодійної справи в імперії, але відрізнявся власними регіональними особливостями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ХАР-2Х)5-7 + У03(4УКР-4ХАР-2Х)502.78 +
Шифр НБУВ: РА346269

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Хаустов М.М. 
Розлади особистості у правопорушників молодого віку (клініко-психопатологічна характеристика та підходи до профілактики декомпенсацій): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.16 / М.М. Хаустов ; АМН. Ін-т неврології, психіатрії та наркології. — Х., 2006. — 20 с.: рис. — укp.

На підставі системного підходу до оцінки результатів комплексних клініко-анамнестичних, клініко-психопатологічних і патопсихологічних досліджень визначено причинно-наслідковий взаємозв'язок клініко-психопатологічних і соціально-психологічних факторів, що впливають на формування декомпенсацій розладів особистості в ув'язнених молодого віку. Систематизовано несприятливі фактори пенітенціарного стресу, що провокують у них розвиток декомпенсацій розладів особистості (ламання життєвого стереотипу: необхідність постійного підпорядкування співробітникам виправної установи, обшуки, строга регламентація поведінки, замкнута система спілкування, важка фізична праця, неможливість задоволення сексуальних потреб). Визначено специфіку клінічної структури розладів особистості в осіб молодого віку, які знаходяться в місцях позбавлення волі. Найбільш поширеними виявились дисоціальний, істеричний, емоційно-хитливий та параноїдний розлади особистості. Обгрунтовано застосування комплексу психодіагностичних методик, спрямованих на діагностику розладів особистості у правопорушників молого віку, а також на прогнозування розвитку у них станів декомпенсації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р64-325 + Х884.9(4УКР)15 + Ю948.43 +
Шифр НБУВ: РА346443

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
9.

Хаустова Є. Б. 
Методологічні основи розвитку інтелектуального капіталу державного закладу вищої освіти / Є. Б. Хаустова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена розв'язанню методологічних проблем пропорційного розвитку ІК державного ЗВО в умовах розбудови економічної функції освіти і науки. З урахуванням особливостей капіталізації діяльності державних університетів, а також можливостей та результативності використання їх інтелектуальних активів розроблено концептуальні засади розвитку ІК ЗВО, запропоновано методичні підходи до якісного оцінювання та сформовано комплекс заходів із підвищення рівня його розвитку.^UThe thesis is devoted to the solution of methodological problems of proportional development of intellectual capital (IC) of the state institution of higher education (IHE) in the conditions of development of economic function of education and science. Taking into account the peculiarities of capitalization of the activity of state universities, as well as the possibilities and efficiency of using their intellectual assets, conceptual bases for the development of IC IHE have been developed, methodological approaches to qualitative assessment are proposed and a set of measures to increase its development level is formed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Ассонов Д. О. 
Когнітивні та емоційні компоненти резилієнсу у ветеранів війни з травматичним ураженням головного мозку у віддаленому періоді (психокорекція, прогнозування) / Д. О. Ассонов. — Б.м., 2023 — укp.

Травматичне ураження головного мозку є одним зі станів, що надалі має значний негативний вплив на соціальну реінтеграцію та відновлення адаптаційних механізмів у ветеранів війни (McCarron та ін., 2019; Черненко & Чухно, 2018). Зокрема, як психічні симптоми травми мозку, так і дезадаптивний стан з часом можуть не зникати, а ставати хронічними та тривати роками (Тополь, 2015, Elder та ін., 2014). Отже, спостерігається нагальна необхідність дослідження факторів та процесів, що сприяють успішній реабілітації ветеранів війни з травматичним ураженням головного мозку, підвищенню їхньої ефективної взаємодії зі стресовим середовищем, зменшенню тяжкості посткомоційної та посттравматичної симптоматики. Одним із таких процесів може слугувати резилієнс. Водночас концепція резилієнсу досі не є сталою та визначеною. Тому представляє значний науковий інтерес вивчення процесів, що лежать в основі резилієнсу, його структурних компонентів у осіб із травматичним ураженням головного мозку. Окрім того, останніми роками з’являються нові теорії резилієнсу, які розглядають його як складний процес, що складається з ряду компонентів та більшою мірою залежить від факторів, які можна модифікувати, ніж від рис особистості, які важко змінити, чи соціально-демографічних факторів. У цих теоріях приділяється набагато більше уваги когнітивним і емоційним компонентам резилієнсу, ніж клінічним показникам або демографічним характеристикам. Разом з тим, цим теоретичним моделям бракує емпіричних доказів. Відтак, необхідне емпіричне підтвердження ролі когнітивних та емоційних компонентів, а також те, як вони взаємодіють і прогнозують резилієнс. Вважається, що емпіричне підтвердження сучасних теорій резилієнсу та їх врахування в розробці нових програм психокорекції допоможе покращити медико-психологічну реабілітацію, досягти успішної реінтеграції в суспільство та зменшення дистресу у ветеранів війни з травматичним ураженням головного мозку (Vos та ін., 2019; Neils-Strunjas та ін., 2017). Дані обставини актуалізують дослідження, спрямовані на вивчення резилієнсу у ветеранів з травматичним ураженням головного мозку у віддаленому періоді, його структурних компонентів, з подальшим удосконаленням на цій основі психокорекції та прогнозування.Метою дисертаційного дослідження було підвищення ефективності реабілітації ветеранів війни з травматичним ураженням головного мозку у віддаленому періоді на основі вивчення когнітивних та емоційних компонентів резилієнсу і його відновлення шляхом удосконалення комплексу психокорекції та прогнозування. Завдання дослідження:1.?Вивчити структурні компоненти та особливості резилієнсу ветеранів війни з травматичним ураженням головного мозку у віддаленому періоді.2.?Розробити та провести двоетапну програму психокорекції, спрямовану на відновлення резилієнсу ветеранів війни з травматичним ураженням головного мозку у віддаленому періоді.3.?Оцінити ефективність розробленої програми психокорекції у ветеранів війни з травматичним ураженням головного мозку у віддаленому періоді.4.?Оцінити прогностичну цінність змін когнітивних та емоційних компонентів резилієнсу в процесі реабілітації ветеранів війни з травматичним ураженням головного мозку у віддаленому періоді.У ході роботи було обстежено 146 ветеранів війни з травматичним ураженням головного мозку у віддаленому періоді, що проходили медико-психологічну реабілітацію у Центрі психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова Поляна» Міністерства охорони здоров’я України та Київському міському клінічному госпіталі ветеранів війни. Для досягнення мети було використано теоретичні методи, соціально-демографічний, клініко-психологічний, психодіагностичний методи та методи статистичної обробки даних.^UTraumatic brain injury is one of the conditions that in the future has a significant negative impact on social reintegration and restoration of adaptation mechanisms in war veterans (McCarron et al., 2019; Chernenko & Chukhno, 2018). Also, both the mental symptoms of brain injury and the maladaptive state may not disappear over time, but become chronic and last for years (Topol, 2015, Elder et al., 2014). Therefore, it is possible to further investigate the factors and processes that contribute to the successful rehabilitation of war veterans with traumatic brain injury, increase their effective interaction with the stressful environment, and reduce the severity of post-concussive and post-traumatic symptoms. Resilience can serve as one of these processes. At the same time, the concept of resilience is still not stable and well-defined. Therefore, it is of great scientific interest to study the processes underlying resilience and its structural components in persons with traumatic brain injury. based on that, new theories of resilience have emerged in recent years, which consider it as a complex process consisting of several components and to a greater extent depending on factors that can be modified, on personality traits that are difficult to change, or socio-demographic factors. These theories place much more emphasis on the cognitive and emotional components of resilience than on clinical measures or demographic characteristics. However, this theoretical model combines empirical evidence. Therefore, empirical confirmation of the role of cognitive and emotional components is needed, as well as how they interact and predict resilience. It is believed that the empirical confirmation of the modern theory of resilience and their consideration in the development of new psychocorrection programs will help improve medical and psychological rehabilitation, achieve successful reintegration into society, and reduce distress in war veterans with traumatic brain injury (Vos et al., 2019; Neils-Strunjas et al., 2017). The data will further update research aimed at studying resilience in veterans with traumatic brain injury in the remote period, its structural components, with further improvement on this basis of psychocorrection and prognosis.The aim of the dissertation research was to increase the effectiveness of the rehabilitation of war veterans with traumatic brain injury in the distant period based on the study of cognitive and emotional components of resilience and its restoration by improving the complex of psychocorrection and prognosis. Objectives of the study:1.?To study the structural components and features of resilience of war veterans with traumatic brain injury in the remote period.2.?To develop and conduct a two-step psychocorrection program aimed at restoring the resilience of war veterans with traumatic brain injury in the remote period.3.?To assess the effectiveness of the developed psychocorrection program for war veterans with traumatic brain injury in the remote period.4.?To assess the prognostic value of changes in cognitive and emotional components of resilience in the process of rehabilitation of war veterans with traumatic brain injury in the remote period. During the research, 146 war veterans with traumatic brain injury were examined in the remote period who underwent medical and psychological rehabilitation at the Center for Mental Health and Rehabilitation of Veterans "Lisova Polyana" of the Ministry of Health of Ukraine and the Kyiv City Clinical Hospital for War Veterans. To achieve the goal, theoretical methods, socio-demographic, clinical-psychological, psychodiagnostics methods and methods of statistical data analysis were used. The research was conducted in 5 stages.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Сак Л. В. 
Медико-психологічний супровід пацієнтів з нервовою анорексією в контексті сімейного функціонування та психо-емоційного статусу батьків/опікунів: автореферат дис. ... д.філософ : 225 / Л. В. Сак. — Б.м., 2023 — укp.

Розлади харчової поведінки, до яких належить нервова анорексія, є поширеними, важкими та часто хронічними психічними розладами з вираженими негативними медико-соціальними наслідками. Факторами ризику виникнення нервої анорексії є генетична схильність, особистісні особливості, стрес та чинники середовища. (Schurrer M.,2017; M. L. Norris,, W. Spettigue,, D. K. Katzman,2018 ) Рання юність та період статевого дозрівання (11–14 років) є перехідними фазами життя, які характеризуються підвищеними рівнями стресу, фізичними, психологічними та соціальними модифікаціями. Через усвідомлення суспільного тиску відносно схуднення та його неадаптивну когнітивну оцінку підвищується рівень стресу, який додатково може спровокувати психологічну дезадаптацію та підвищити ризик психосоматичних та психічних розладів. Саме тому підлітковий вік є періодом найвищого ризику маніфестації симптомів нервої анорексії, як можливий наслідок психологічної дезадаптації, хоча хвороба може виникати у людей різного віку (K. M. Culbert,, S. E. Racine,, K. L. Klump, 2017; M.Schurrer, 2019). Лікування пацієнтів з нервою анорексією є складним та часомістким процесом, оскільки все частіше зустрічаються стійкі форми. Біля 19.6 % хворих на нервову анорексію мають хронічний перебіг захворювання, що спричиняє як фінансові так і психологічні складнощі для родини хворого. Результати досліджень вказують на прямий вплив психо- емоційного статусу та/або наявних психопатологічних проявів і можливих психосоматичних розладів у батьків, на розвиток та підтримку розладів харчової поведінки. Певні особистісні риси, психопатологічні прояви у близьких членів родини хворих на нервову анорексію та особливості сімейного функціонування родини хворого можуть бути предикторами виникнення нервової анорексії, а інші навпаки – можуть виконувати превентивну та підтримуючу роль у лікуванні та профілактиці рецидивів нервової анорексії. (L. Cernigliaa, S. Cimino, G. Ballarottob. 2018; L.Balottin,, S. Mannarini,, M Mensi, 2017; L. Balottin, S. Mannarini, 2018).Метою дисертаційного дослідження було підвищення ефективності надання медико-психологічної допомоги пацієнтам з нервовою анорексією на основі вивчення патопсихологічних особливостей осіб з нервовою анорексією та їх батьків/опікунів, показників сімейного функціонування та якості соціальної підтримки, шляхом впровадження науково обґрунтованої програми психокорекції в контексті сімейних відносин в стандартну медико-психологічну допомогу.^UEating disorders, which include anorexia nervosa, are common, severe, and often chronic mental disorders with severe negative health and social consequences. Risk factors for anorexia nervosa include genetic predisposition, personality traits, stress, and environmental factors. (Schurrer M., 2017; M. L. Norris,, W. Spettigue,, D. K. Katzman, 2018) Early adolescence and puberty (11-14 years) are transitional phases of life characterized by increased levels of stress, physical, psychological, and social modifications. Due to the awareness of social pressure to lose weight and its maladaptive cognitive assessment, stress levels increase, which can further provoke psychological maladjustment and increase the risk of psychosomatic and mental disorders. That is why adolescence is the period of the highest risk of manifestation of anorexia nervosa symptoms as a possible consequence of psychological maladjustment, although the disease can occur in people of all ages (K. M. Culbert, S. E. Racine, K. L. Klump, 2017; M. Schurrer, 2019). The treatment of patients with anorexia nervosa is a complex and time-consuming process, as persistent forms are increasingly common. About 19.6% of patients with anorexia nervosa have a chronic course of the disease, which causes both financial and psychological difficulties for the patient's family. Research results indicate a direct influence of psycho-emotional status and/or existing psychopathological manifestations and possible psychosomatic disorders in parents, on the development and maintenance of eating disorders. Certain personality traits, psychopathological manifestations in close family members of patients with anorexia nervosa and peculiarities of family functioning of the patient's family may be predictors of the onset of anorexia nervosa, and others, on the contrary, may play a preventive and supportive role in the treatment and prevention of relapses of anorexia nervosa. 2018; L. Balottin,, S. Mannarini,, M Mensi, 2017; L. Balottin, S. Mannarini, 2018).The purpose of the research was to improve the effectiveness of providing medical and psychological care to patients with anorexia nervosa based on the study of pathopsychological characteristics of people with anorexia nervosa and their parents/caregivers, indicators of family functioning and quality of social support by introducing a scientifically based psychocorrection program in the context of family relationships into standard medical and psychological care.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Хаустов М. М. 
Управління життєвим циклом стартапів в Україні: автореферат дис. ... д.філософ : 073 / М. М. Хаустов. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено подальшому розвитку теоретико-методичного забезпечення та розробці практичних рекомендацій з управління життєвим циклом стартапів в Україні.Об’єкт дослідження – процес управління життєвим циклом стартапу як проєкту, так і компанії.Предмет дослідження – теоретичні аспекти та методичне забезпечення управління життєвим циклом стартапу шляхом ідентифікації його стадії та відповідності системи управління.Результати дослідження мають різний ступінь наукової новизни, основні положення якої полягають у такому:удосконалено:- сутність поняття «стартап» як інноваційного проєкту або компанії, що базуються на унікальній бізнес-ідеї та передбачають створення і масштабування інноваційного продукту, послуги, або бізнес-моделі в умовах обмежених ресурсів;- сутність поняття «життєвий цикл стартапу» як поетапного процесу зміни стадій створення та реалізації інноваційного проєкту, шляхом перетворення його на компанію, що дозволяє обґрунтувати відповідну систему управління з урахуванням стадії його розвитку; - сутність поняття «екосистема стартапу» як мережевого об’єднання організаційних структур різної форми власності, що забезпечують підтримку створення інноваційних стартап-проєктів на різних стадіях їх життєвого циклу з наступним масштабуванням;набули подальшого розвитку:- методичний підхід до моделювання впливу факторів на розвиток стартапів і економіки України та країн світу на основі когнітивного підходу, що дозволив довести суттєву роль стартапів у економічному зростанні країн світу, а також важливість дієвого інституційного забезпечення підтримки їх створення;- методичні положення з управління життєвим циклом стартапу, які ґрунтуються на розмежуванні двох етапів: створення (проєкт) і розвиток (компанія) інноваційного проєкту по стадіях, які ідентифікуються за допомогою якісних характеристик, інтегрального та часткових показників, що створює базис для прийняття обґрунтованих управлінських рішень;- модель життєвого циклу стартапу як проєкту, яка складається з таких стадій: 1 – початкова (формування команди, генерація бізнес-ідеї); 2 – посівна (створення MVP, побудова бізнес-моделі, створення прототипу); 3 – виконавча (створення бізнес-плану, розробка стратегії), 4 – завершальна (захист інтелектуальної власності, пошук фінансування), які ідентифікуються за допомогою специфічних ознак, притаманних кожній з них (перелік дій, інструменти проєктування, результати проєктування, управління проєктом, вимоги до команди, експертна підтримка), що забезпечує процес управління створенням інноваційного проєкту;- модель життєвого циклу стартапу як компаній, яка включає стадії народження, зростання, зрілості, відродження та занепаду, які ідентифікуються за допомогою кількісних інтегрального та часткових показників, що забезпечують процес управління реалізацією стартапу як інноваційного проєкту;- методичні рекомендації щодо забезпечення стійкого знаходження стартап-компанії на певній стадії життєвого циклу шляхом створення відповідної системи управління, яка характеризується такими функціями та їх складовими: організація (організаційна структура, розподіл влади, організаційна культура); функціонування (рівень зрілості бізнес-процесів, стиль управління, рівень формалізації відносин, ступінь концентрації прийняття рішень); розвиток (стратегія, план реалізації стратегії, система стратегування);- методичний підхід до формування екосистеми стартапів в Україні, що характеризується специфічним набором інститутів в країні, комплексне поєднання зусиль яких забезпечуватиме підтримку стартапів (на всіх стадіях його життєвого циклу) та сприятиме розвитку інноваційного підприємництва в країні.Практична цінність розробок підтверджується їх застосуванням у діяльності: Об'єднання промисловців і підприємців Харківської області – регіонального відділення Українського союзу промисловців і підприємців, яким використовуються методичний підхід до створення екосистеми підтримки стартапів в регіонах України та рекомендації з удосконалення підтримки розвитку екосистеми розвитку стартапів в Україні та її регіонах при формуванні пропозицій органам державної влади з розвитку регіону, підтримки інноваційного підприємництва, а також у роботі підприємців-членів Об’єднання при розробці та розвитку нових проєктів, що засвідчує довідка № 439/1/2 від 21.08.2023 року; ТОВ «Компанія дорожніх інновацій», яким було використано розробки та пропозиції щодо моделей життєвого циклу стартапу як проєкту та компанії, а також методичні положення з управління життєвим циклом стартапів, що засвідчує довідка № 57/1 від 14.08.2023 року; ТОВ «РДТЕХ», яким було використано методичний підхід до моделювання впливу факторів на розвиток стартапів і економіки України, модель життєвого циклу стартапу як проєкту та як компанії та методичні положення з управління життєвим циклом стартапу, що засвідчує довідка № 117 від 07.08.2023 року.^UThe dissertation is devoted to the further development of theoretical and methodological support and the development of practical recommendations for managing the life cycle of startups in Ukraine.The object of research is the process of managing the life cycle of a startup, both a project and a company.The subject of the research is theoretical aspects and methodical management of the life cycle of a startup by identifying its stage and the appropriateness of the management system.The research results have varying degrees of scientific novelty, the main provisions of which are as follows:improved:- the essence of the concept of "startup" as an innovative project or company based on a unique business idea and providing for the creation and scaling of an innovative product, service, or business model in conditions of limited resources;- the essence of the concept of "life cycle of a startup" as a step-by-step process of changing the stages of creation and implementation of an innovative project, by turning it into a company, which allows you to substantiate the appropriate management system taking into account the stage of its development;- the essence of the concept of "startup ecosystem" as a network association of organizational structures of various forms of ownership that provide support for the creation of innovative startup projects at various stages of their life cycle with subsequent scaling;acquired further development:- a methodical approach to modelling the impact of factors on the development of startups and the economy of Ukraine and the world based on a cognitive approach, which made it possible to prove the essential role of startups in the economic growth of countries around the world, as well as the importance of effective institutional support for their creation;- methodical regulations on the management of the life cycle of a startup, which are based on the distinction of two stages: creation (project) and development (company) of an innovative project by stages, which are identified with the help of qualitative characteristics, integral and partial indicators, which creates a basis for making informed management decisions ;- a life cycle model of a startup as a project, which consists of the following stages: 1 – initial (team formation, business idea generation); 2 - seeding (creation of MVP, construction of a business model, creation of a prototype); 3 – executive (creation of a business plan, development of a strategy), 4 – final (protection of intellectual property, search for financing), which are identified with the help of specific features inherent in each of them (list of actions, design tools, design results, project management, requirements to the team, expert support), which ensures the process of managing the creation of an innovative project;- a model of the life cycle of a startup as a company, which includes the stages of birth, growth, maturity, revival and decline, which are identified with the help of quantitative integral and partial indicators that provide the process of managing the implementation of a startup as an innovative project;- methodological recommendations for ensuring the sustainable existence of a startup company at a certain stage of its life cycle by creating an appropriate management system characterized by the following functions and their components: organization (organizational structure, distribution of power, organizational culture); functioning (level of maturity of business processes, management style, level of formalization of relations, degree of decision-making concentration); development (strategy, strategy implementation plan, strategizing system);- a methodical approach to the formation of the startup ecosystem in Ukraine, characterized by a specific set of institutions in the country, a complex combination of efforts of which will provide support for startups (at all stages of its life cycle) and promote the development of innovative entrepreneurship in the country.The practical value of the developments is confirmed by their application in the activities of: the Association of Industrialists and Entrepreneurs of the Kharkiv Region - the regional branch of the Ukrainian Union of Industrialists and Entrepreneurs, which uses a methodical approach to creating an ecosystem of support for startups in the regions of Ukraine and recommendations for improving support for the development of the ecosystem for the development of startups in Ukraine and in its regions when formulating proposals to state authorities for the development of the region, supporting innovative entrepreneurship, as well as in the work of entrepreneurs-members of the Association in the development and development of new projects, as evidenced by certificate No. 439/1/2 dated 08/21/2023; "Road Innovation Company" LLC, which used the development and proposals regarding life cycle models of a startup as a project and a company.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Іванов М. Є. 
Організаційно-економічне забезпечення системи управління проектними ризиками в ІТ-компаніях: автореферат дис. ... д.філософ : 073 / М. Є. Іванов. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці теоретичних аспектів та удосконаленню методичних підходів і практичних рекомендацій щодо формування організаційно-економічного забезпечення системи управління проєктними ризиками в ІТ-компаніях. На підґрунті теоретичного узагальнення напрацювань вітчизняних та закордонних фахівців з питань управління ризиками в роботі визначено сутність та зміст цього поняття, виокремлено види ризиків, що виникають у сфері підприємницької діяльності та дано визначення їх ознакам.Доведено, що ризик притаманний усім сферам життя та діяльності людства, при цьому випадковість настання ризикової події не дає можливість заздалегідь точно визначити просторові та часові координати його виникнення. Саме від розуміння особливостей ризику залежить отримання прибутку суб’єктом господарювання. Вивчено різні трактування дефініції «ризик», встановлено, що ризик може бути пов’язаний з кількісною оцінкою негативних або позитивних наслідків, пов’язаний з невизначеністю або її наслідками. Ризик може розглядатися як відхилення фактичного результату від запланованого або прогнозованого. Ризик може являти собою можливість або ймовірність настання події. Тобто, ризик є об’єктивно-суб’єктивною категорією.Виконано порівняльний аналіз зарубіжних стандартів ризик-менеджменту.У ході дослідження запропоновано концептуальний підхід до формування системи управління проєктними ризиками, що передбачає синхронізацію всіх складових системи (елементів і процесів), яка містить мету, суб’єкти, об’єкти, засоби управлінського впливу, три основні функціональні підсистеми забезпечення (організаційну, економічну та поведінкову) та включає як обов’язкові етапи діагностики та моніторингу. Запропонований концептуальний підхід, на відміну від існуючих, включає етапи управління проектними ризиками, які дозволяють розвивати ефективні системи управління ризиками, вдосконалювати внутрішні процеси та стимулювати розвиток позитивної корпоративної культури. У межах запропонованого підходу побудовано алгоритм здійснення діагностики системи управління проєктними ризиками в ІТ-компаніях, послідовність етапів якого забезпечує виконання специфічних для ІТ-компаній завдань. Запропоновано організаційний підхід до формування команди проєкту, що базується на використанні сукупності методичних підходів (Scrum, Lean та Kanban), які, на відміну від існуючих, містять набір інструментів гнучкого управління проєктами, що дозволяє командам структурувати роботу та управляти нею на основі цінностей, практик та принципів. Означений підхід дозволив виокремити фактори, які впливають на ефективність діяльності проєктної команди в сфері ІТ та визначити основні проблеми, що виникають у процесі реалізації проєкту в ІТ-секторі. Доведено важливість відповідності компетентності «роботи в команді» та «вміння управляти командою», оскільки невідповідність одній з компетенцій призводить до незлагодженої командної роботи, тим самим негативно впливаючи на результат реалізації проєкту. Запропоновано науково-методичний підхід до оцінки проєктних ризиків ІТ-компаній, що базується на використанні комбінованого методу (передбачає поєднання експертного та статистичного методів), і містить п’ять послідовних взаємопов’язаних етапів: підготовка та проведення експертного опитування; обробка експертних оцінок; розрахунок імовірнісних характеристик проєктних ризиків; якісна оцінка проєктних ризиків; висновки та вибір проєкту. Запропонований підхід дозволяє здійснити кількісну та якісну оцінку проєктних ризиків, їх пріоритезацію, на цій основі ранжування проєктів та прийняття обґрунтованого рішення щодо вибору оптимального варіанту проєкту за критерієм ризику. На відміну від існуючих, запропонований підхід передбачає використання експертами трьох обов’язкових блоків ризиків (організаційний, економічний, поведінковий), компонентний склад яких дозволяє охопити сукупність ризиків (зовнішніх, внутрішніх, макро- та макрорівня, загальних та специфічних), що впливають на різні аспекти діяльності ІТ-компаній. Практичне використання запропонованого підходу забезпечить отримання комплексної інформації, необхідної для розробки відповідних заходів у процесі управління проєктними ризиками, що сприяє підвищенню ефективності прийняття управлінських рішень в ІТ-компанії.^UThe dissertation work is devoted to the development of theoretical aspects and improvement of methodological approaches and practical recommendations for the formation of organizational and economic support of the project risk management system in IT companies.On the basis of the theoretical generalization of the work of domestic and foreign experts on risk management, the essence and content of this concept is defined in the work, the types of risks arising in the field of business activity are distinguished and their characteristics are defined.It has been proven that risk is inherent in all spheres of human life and activity, while the randomness of the occurrence of a risk event does not make it possible to accurately determine the spatial and temporal coordinates of its occurrence in advance. It is from the understanding of the specifics of the risk that the profit of the business entity depends. Different interpretations of the definition of "risk" were studied, it was established that risk can be associated with the quantitative assessment of negative or positive consequences, associated with uncertainty or its consequences. Risk can be considered as a deviation of the actual result from the planned or predicted. Risk can be the possibility or probability of an event. That is, risk is an objective-subjective category.A comparative analysis of foreign risk management standards was performed.In the course of the study, a conceptual approach to the formation of a project risk management system was proposed, which involves the synchronization of all components of the system (elements and processes), which includes the goal, subjects, objects, means of managerial influence, three main functional subsystems of support (organizational, economic and behavioral) and includes as mandatory stages of diagnosis and monitoring. The proposed conceptual approach, unlike the existing ones, includes stages of project risk management, which allow developing effective risk management systems, improving internal processes and stimulating the development of a positive corporate culture.Within the framework of the proposed approach, an algorithm for diagnosing the project risk management system in IT companies is built, the sequence of stages of which ensures the performance of tasks specific to IT companies.An organizational approach to the formation of a project team is proposed, based on the use of a set of methodological approaches (Scrum, Lean and Kanban), which, unlike the existing ones, contain a set of flexible project management tools, which allows teams to structure work and manage it based on values, practices and principles.The defined approach made it possible to single out the factors that affect the effectiveness of the project team in the field of IT and to identify the main problems that arise in the process of project implementation in the IT sector. The importance of matching the competence of "teamwork" and "the ability to manage a team" has been proven, since the mismatch of one of the competencies leads to uncoordinated teamwork, thereby negatively affecting the result of project implementation.A scientific-methodical approach to the assessment of project risks of IT companies is proposed, which is based on the use of a combined method (which involves a combination of expert and statistical methods), and contains five successive interrelated stages: preparation and conducting of an expert survey; processing of expert assessments; calculation of probabilistic characteristics of project risks; qualitative assessment of project risks; conclusions and project selection. The proposed approach makes it possible to carry out a quantitative and qualitative assessment of project risks, their prioritization, on this basis, the ranking of projects and the adoption of a reasoned decision regarding the choice of the optimal project option according to the risk criterion. In contrast to the existing ones, the proposed approach involves the use by experts of three mandatory blocks of risks (organizational, economic, behavioural), the component composition of which allows covering the totality of risks (external, internal, macro- and macro-level, general and specific) affecting various aspects of IT companies.The practical use of the proposed approach will provide comprehensive information necessary for the development of appropriate measures in the process of project risk management, which contributes to increasing the efficiency of management decision-making in an IT company.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського