Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (190)Книжкові видання та компакт-диски (126)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>A=Харченко О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Харченко О.І. 
Біохімічні механізми розвитку хронічної алкогольної інтоксикації та за умов дії оцтовокислого цинку: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / О.І. Харченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.021.11-29 +
Шифр НБУВ: РА369903 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Харченко О.В. 
Застосування S-амідоалкілювання в синтезах функціональних похідних азотистих гетероциклів: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.03 / О.В. Харченко ; НАН України. Ін-т орган. хімії. — К., 1999. — 35 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г221.71

      
3.

Харченко О.В. 
Методи вторинної обробки ультразвукових зображень, що забезпечують підвищення точності оцінок діагностичних параметрів захворювань серця: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.17 / О.В. Харченко ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2004. — 22 с.: рис., табл. — укp.

Побудовано модель ультразвукових зображень, яка відрізняється від існуючих тим, що параметри, від яких залежить якість зображення, можуть контрольовано змінюватися. Одержано аналітичний вираз для нового показника ефективності виділення контурів та меж тестових зображень, в якому вибір коефіцієнтів визначається особливостями розв'язуваних задач. Створено локально-адаптивний метод виділення контурів розмитих ультразвукових зображень на підставі використання апріорних даних про форму та розміри об'єкта дослідження. Розроблено новий різновид сплайн-інтерполяції, яка є необхідною для реалізації методу. Одержано новий аналітичний вираз, що характеризує точність виділення контуру у разі локально-адаптивної обробки зображення. Запропоновано інтегральну ознаку та показник значущості діагностичних ознак, що дає змогу сформувати простір ознак і кількісно оцінити вірогідність діагностики серцево-судинних захворювань. Розроблено новий спосіб виділення діагностичних ознак, що базується на візуалізації фазової траєкторії переміщення особливих точок серцевих структур у разі комп'ютерної обробки ультразвукових зображень у кардіоциклі, який розширює простір ознак цих захворювань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.1-433.71 +
Шифр НБУВ: РА328737

Рубрики:

      
4.

Харченко О.І. 
Методи частотного та часового аналізу в системах обробки випадкових сигналів типу електроенцефалограм: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.17 / О.І. Харченко ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2007. — 17 с. — укp.

Розроблено методи виділення інформаційних параметрів випадкових сигналів типу електроенцефалограм (ЕЕГ). Проведено порівняльний аналіз частотних, часових і частотно-часових методів обробки випадкових процесів. Обробку сигналів проведено за допомогою перетворення Фур'є параметричними методами (авторегресійним та методом Проні), а також методами віконного перетворення Фур'є та вейвлет-перетворення. Запропоновано нові методи аналізу випадкових сигналів за допомогою симетричних відведень, оцінки зміни миттєвої частоти в часі на базі частотного детектування ковзним вікном, виділення ритмів ЕЕГ сигналу на підставі обробки автокореляційної функції на ділянках відсутності шумової складової. Розроблено структурну схему системи обробки сигналів цифрового електроенцефалографа. Удосконалено метод визначення меж стаціонарності ділянок ЕЕГ на базі статистик Колмогорова - Смирнова для заданого рівня значущості, який не потребує попередньої побудови математичних моделей, а також дозволяє знаходити межі стаціонарності за допомогою граничного значення, що задається таблицею, а не емпірично.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р343.375 +
Шифр НБУВ: РА352782

Рубрики:

      
5.

Харченко О.В. 
Напівпрезидентська форма правління: становлення і розвиток: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / О.В. Харченко ; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса НАН України. — К., 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено проблему становлення та розвитку у країнах європейського континенту напівпрезидентської форми правління. З'ясовано політико-правові проблеми практики становлення цієї системи в сучасній Україні. Запропоновано твердження, що феномен напівпрезидентської форми правління є складною та водночас перспективною системою у країнах, що стали на шлях демократичного розвитку та потребують проведення політики національної інтеграції. Розкрито еволюцію феномену напівпрезидентської форми правління на європейському континенті, розширення її географічних меж як процесу інституціоналізації персоніфікованих форм здійснення влади у домократичний спосіб відповідних країн у XX - XXI ст. У порівняльному аспекті проаналізовано особливості функціонування напівпрезидентської форми правління в роки сходження незалежної України. Виокремлено етапи розвитку вітчизняного інституту президентства та проаналізовано чинники, що сприяють чи стримують зростання його ефективності за сучасних умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф038 + Х001.313 + Х2(4УКР)64-523 +
Шифр НБУВ: РА360590

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
6.

Харченко О.Л. 
Основи побудови цифрових кореляційно-фільтрових аналізаторів спектра електричних випадкових сигналів із використанням вузькосмугових динамічних фільтрів другого порядку: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.05 / О.Л. Харченко ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ун-т". — Х., 2002. — 18 с. — укp.

Розвинуто засади теорії використання аналогових вузькосмугових динамічних фільтрів (ВДФ) у цифрових кореляційно-фільтрових аналізаторів спектра (АС), а також методи оптимізації характеристик ВДФ. Розроблено загальні основи теорії цифрових ВДФ, методичні та прикладні засади синтезу характеристик рекурсивних цифрових ВДФ другого порядку, запропоновано оптимальну схему фільтра. Проведено комп'ютерне моделювання та натурні дослідження макету цифрового кореляційно-фільтрового АС, результати яких підтвердили достовірність основних наукових результатів роботи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З842.4-53
Шифр НБУВ: РА320375 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Харченко О.В. 
Особливості розвитку сучасної журналістської термінології англійської мови (1960-1990-і роки): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.В. Харченко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена класифікації журналістських термінів та виявленню семантичних і синтаксичних особливостей розвитку сучасної журналістської термінології англійської мови. Встановлено, що семантичне поле терміну засобів масової інформації (ЗМІ), що побудовано на меронімічних семантичних зв'язках, в основі яких лежать логічні зв'язки координації та ціле - частина, має двомірний характер. При порівнянні синтаксичних структур журналістських термінів 60-х та 80-х років спостерігається процес ускладнення та диференціації синтаксичних конструкцій. Близько 5% журналістських термінів згідно з проведеними статистичними розрахунками свідчать про наявність процесу детериоризації журналістської термінології. Найпродуктивнішими моделями журналістської термінономінації є складні двокомпонентні, трикомпонентні та чотирикомпонентні терміни (40%), словоскладання (16,2%), словостягнення (4,7%), абревіація (9,8%), терміни КВФД (конверсійні варіанти фразових дієслів - 4,4%). Лише 5% журналістських термінів детермінологізовано для широких верств населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:Ч62

Рубрики:

      
8.

Харченко О.В. 
Підвищення ефективності використання природних ресурсів у землеробстві при зрошенні та реалізації принципів програмування врожаїв у Лісостепу України (На прикладі території Сумської області): Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.02 / О.В. Харченко ; Херсон. держ. аграр. ун-т. — Херсон, 2003. — 34 с.: рис. — укp.

Розглянуто проблему підвищення ефективності використання водно-земельних ресурсів на зрошувальних системах за умов Лісостепу та визначення кількісного забезпечення сільськогосподарських культур основними факторами росту. Встановлено кількісні залежності величини зрошувальної та поливної норм, як функції умов природного зволоження, цільового використання зрошувальної ділянки та екологічно безпечних гідротермічних умов грунтоутворення. Надано кількісну оцінку резервних об'ємів води на зрошувальні системи та розроблено методику їх раціональнішого використання. Запропоновано методи визначення можливого збільшення урожаю у разі застосування зрошення залежно від умов природного зволоження та рівня агротехніки. Проведено аналіз моделей урожайності культур, розроблених під керівництвом академіка УААН В.О.Ушкаренко, який показав їх досить високу інформативність і можливість адаптації до умов Лісостепу. Розроблено алгоритми для техніко-економічного та енергетичного обгрунтування вирощування сільськогосподарських культур за богарних і зрошувальних умов, що дозволяє використовувати для даних розрахунків комп'ютерні програми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П062.3 + П194(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА325144

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Харченко О.В. 
Ресурсне забезпечення та шляхи оптимізації умов вирощування сільськогосподарських культур у Лісостепу України: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.02 / О.В. Харченко ; УААН. Ін-т гідротехніки і меліорації. — К., 2007. — 36 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи оптимізації зовнішніх (екологічних) та внутрішніх (технологічних) факторів росту та розвитку сільськогосподарських культур. Встановлено, що основним засобом оптимізації зовнішніх умов є зрошення. Розглянуто проблему підвищення ефективності використання водно-земельних ресурсів на зрошувальних системах, визначення їх особливостей за умов Лісостепу та кількісного забезпечення сільськогосподарських культур основними факторами росту. Виявлено кількісні залежності величини зрошувальної та поливної норм як складної функції природного зволоження, цільового використання зрошуваної ділянки та екологічно безпечних гідротермічних умов грунтоутворення. Наведено кількісну оцінку резервних об'ємів води та розроблено методику можливого більш повного їх використання. Запропоновано нові методи та способи визначення кількісного впливу основних факторів на продуктивність культури та на процес формування врожаю. Створено алгоритм поведінки культури за конкретних грунтово-кліматичних умов в усьому можливому діапазоні значень екологічних факторів. Розроблено методи визначення можливого збільшення врожаю під дією зрошення залежно від умов природного зволоження та рівня агротехніки. За результатами системного аналізу моделей урожайності сільськогосподарських культур, розроблених для посушливих умов степової зони, виявлено достатню повноту та інформативність використаних методичних підходів, можливості та особливості застосування їх за умов Лісостепу. Розроблено алгоритми техніко-економічного та енергетичного обгрунтування вирощування сільськогосподарських культур за богарних умов та умов зрошення. Показано, що дані алгоритми дозволяють застосовувати комп'ютерні програми для розрахунку варіативності умов вирощування сільськогосподарських культур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.32(4УКР) + П195(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА351970

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Харченко О.А. 
Реформування системи професійного навчання державних службовців в Україні в контексті досвіду країн Східної Європи та пострадянського простору: автореф. дис... канд. наук з держ. упр: 25.00.03 / О.А. Харченко ; Дніпропетр. регіон. ін-т держ. упр. Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження проблеми реформування системи професійного навчання державних службовців в Україні. Вивчено досвід підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців у країнах Східної Європи та пострадянського простору й обгрунтовано можливість його впровадження за умов інтеграції України до європейського освітнього простору та тенденції до зближення національних систем професійної освіти державних службовців у країнах Східної Європи та пострадянського простору. Визначено, що основними напрямами реформування системи професійного навчання державних службовців в Україні є удосконалення нормативно-правових основ забезпечення професійного навчання й освітньо-кваліфікаційних стандартів, адаптація професійного навчання державних службовців в Україні до стандартів Європейського Союзу, фундаменталізація та випереджувальний характер навчального процесу, ротація кадрів державної служби, удосконалення кадрового забезпечення системи професійного навчання державних службовців. Розроблено модель випереджувального професійного навчання державних службовців в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)012.1р + Х819(415)012 +
Шифр НБУВ: РА367732

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Харченко О.В. 
Соціальний статус особистості: структура, детермінанти розвитку та форми прояву: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / О.В. Харченко ; Ін-т вищ. освіти АПН України. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Розроблено пізнавальну концепцію аналізу статусу особистості як соціального феномену, який є рушійною силою в соціумі, його функцій та чинників формування та реалізації. Визначено, що соціальний статус особистості є суспільно-усвідомленим легітимним інституціалізованим еталоном поведінки індивіда в сучасному структурованому та ієрархізованому суспільстві, результатом досягнення конкретної позиції та реалізації певної соціальної ролі, водночас він є специфічною формою відображення соціальної структури суспільства та окремих інституцій, а також формою відтворення відповідних очікувань і домагань індивідів. Зазначено, що соціальний статус особистості як один з конститутивних моментів у процесі формування соціальної структури стабільного суспільства в перехідні періоди, постає найбільш ефективним засобом його переструктурування та є чинником динамізації суспільного розвитку. Відмічено, що інституційними механізмами стабільного суспільства, які здійснюють тестування, селекцію та розподіл індивідів у межах системи статусних відносин, забезпечують соціальну мобільність, є сім'я, система освіти, професійні, політичні та громадські організації. Особливістю процесів статусної ієрархізації соціального простору є формування корпоративних спільнот, функціювання яких значною мірою нівелює дію традиційних соціальних інститутів та спричиняє деструктуризацію, маргіналізацію суспільства та виникнення соціальних "мутантів".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*422 + Ю6*134
Шифр НБУВ: РА317002 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Харченко О. В. 
Закономірності опору зносу аморфно-кристалічних покриттів системи Zr-Al-B / О. В. Харченко. — Б.м., 2020 — укp.

Робота присвячена встановленню закономірностей формування напруженого стану, тертя та зношування аморфно-кристалічних покриттів в парах тертя. У роботі наведено закономірності формування аморфно-кристалічних покриттів. Обґрунтовано вибір компонентів та підібрано основні технологічні параметри формування аморфно-кристалічних покриттів Zr-Al-B. Показано результати дослідження впливу технологічних параметрів на формування аморфно-кристалічних покриттів та закономірностей зношування покриттів Zr-Al-B при навантаженні тертям. Показано результати досліджень рівня напруженого стану аморфно-кристалічних покриттів системи Zr-Al-B. Дано оцінку рівню технологічних залишкових напруг, а також розподілу залишкових напруг по товщині детонаційного покриття. Проведені атестаційні випробування, які показали, що запропоновані покриття для поверхневого зміцнення деталей при порівнянні з матеріалами, які застосовуються при відновлення рухомих складових авіаційної техніки, мають підвищену зносостійкість в 1,5-2 рази. На підставі проведених досліджень розроблено технологію нанесення досліджуваних покриттів та рекомендації щодо підвищення експлуатаційної надійності деталей, зміцнених покриттями системи Zr-Al-B^UThe thesis is devoted to establishing the laws of stress state formation, friction and wear of amorphous crystalline coatings in friction pairs. The regularities of amorphous crystalline coatings formation are presented in the paper. The choice of components is substantiated and the basic technological parameters of formation of Zr-Al-B amorphous crystalline coatings are selected. The results of studying the influence of technological parameters on the formation of amorphous crystalline coatings and patterns of Zr-Al-B coatings wear under friction loading are shown. The results of studies of the level of stress state of the Zr-Al-B system amorphous crystalline coatings are shown. The levels of technological residual stresses, as well as the distribution of residual stresses over the thickness of the detonation coating are estimated. The magnitude and nature of the residual stress. The certification tests conducted showing that the coatings proposed for surface hardening of parts are 1.5-2 times more durable as compared with the materials used in restoration of movable components aeronautical engineering. Based on the conducted research, the technology of depositing the coatings investigated and recommendations for improving the operational reliability of the parts strengthened by the Zr-Al-B system coatings were developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Харченко О. А. 
Публічна політика в сфері сталого економічного розвитку / О. А. Харченко. — Б.м., 2022 — укp.

Політичний простір сучасної України швидко трансформується, що обумовлює необхідність вивчення теоретичних та прикладних засад здійснення та дослідження публічної політики. Аналіз публічної політики є одним з найбільш затребуваних видів політичних досліджень і характеризується інтенсивним характером розвитку протягом останніх років. Особливого значення вивчення публічної політики набуває в сфері сталого економічного розвитку. Це надає можливість спрогнозувати наслідки трансформаційних процесів політичних інститутів та розвиток економічних систем держави. Вироблення публічної політики в сфері сталого економічного розвитку характеризується складним переплетінням політичних та управлінських процесів, в результаті яких відбувається прийняття політичних та управлінських рішень. Окрім того, розвиток практичних аспектів публічного управління в контексті сталого економічного розвитку України, її регіонів, бізнес-структур, освіти, громад свідчить про значну увагу фахівці у дослідженні взаємодії та взаємовідносинам між державою та органами місцевого самоврядування в контексті впливу на соціально-економічний розвиток країни, регіону та суб'єктів господарювання. При цьому особливості системи державного управління та місцевого самоврядування, як інструментів забезпечення сталого розвитку України в умовах глобальних викликів, залишаються недостатньо дослідженими.^UThe political space of modern Ukraine is rapidly transforming, which necessitates the study of theoretical and applied principles of public policy implementation and research. Analysis of public policy is one of the most popular types of political research and is characterized by an intensive nature of development in recent years. The study of public policy acquires special importance in the field of sustainable economic development. This provides an opportunity to predict the consequences of the transformation processes of political institutions and the development of the state's economic systems. The development of public policy in the field of sustainable economic development is characterized by a complex interweaving of political and managerial processes, as a result of which political and managerial decisions are made. In addition, the development of practical aspects of public administration in the context of the sustainable economic development of Ukraine, its regions, business structures, education, and communities shows the significant attention of specialists in the study of interaction and mutual relations between the state and local self-government bodies in the context of the impact on the socio-economic development of the country , region and business entities. At the same time, the peculiarities of the system of state administration and local self-government, as tools for ensuring the sustainable development of Ukraine in the face of global challenges, remain insufficiently researched


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Хорольська К. В. 
ІНФОРМАЦІЙНА ТЕХНОЛОГІЯ РОЗПІЗНАВАННЯ ГРАФІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ НА ОСНОВІ НЕЙРОННОЇ МЕРЕЖІ: автореферат дис. ... д.філософ : 122 / К. В. Хорольська. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням з моделювання, розробки та застосування інформаційної технології розпізнавання графічної інформації на основі нейронної мережі. Актуальність теми дослідження обумовлюється факторами важливості розпізнавання графічної інформації, практичного застосування теоретичних основ розпізнавання графічної інформації на основі високоефективних рішень. На даному етапі розвитку практичного застосування теоретичних основ розпізнавання графічної інформації залишаються невирішеними проблеми: якісного виділення контурів; автоматизованого виділення об’єктів; варіабельності просторового розташування об’єктів та їх розпізнавання; практичного застосування методологічних розробок в розпізнаванні графічної інформації; якісної класифікації об’єктів розпізнавання.Розпізнавання візуальних образів є суттєвим компонентом автоматизованих та/або інтелектуальних систем управління та обробки інформації. Задачі, повʼязані з ідентифікацією і класифікацією обʼєктів та сигналів на основі обмеженого набору властивостей, є актуальними в галузях, таких як робототехніка, інформаційний пошук, моніторинг і аналіз візуальних даних, а також у дослідженнях штучного інтелекту. Алгоритмічна обробка та класифікація зображень застосовуються в системах безпеки, контролю доступу, віртуальній реальності та інформаційних пошукових системах. У звʼязку з розширенням використання систем віртуальної реальності та розвитком гейм індустрії, а також у звʼязку з тим, що створення тривимірних моделей передбачає попереднє перетворення двовимірних зображень, виникає питання про необхідність ефективного процесу перетворення 2D зображень у 3D моделі.Чималу роль у вирішенні зазначених проблем набуває створення програмних комплексів і математичного апарату, заснованих на застосуванні нейронних мереж, експертних систем і кібернетики.Особлива увага приділена штучним нейронним мережам (або просто нейронним мережам) – обчислювальним системам, що вчаться на даних спостережень за допомогою процесу оптимізації, коли параметри моделі ітеративно коригуються, щоб мінімізувати різницю між прогнозованим результатом і фактичним результатом. Нейронні мережі, і, зокрема, згорткові нейронні мережі (CNN- convolutional neural network), широко визнані своєю ефективністю в аналізі візуальних зображень. CNN – це клас моделей глибокого навчання, спеціально обладнаних для моделей глибокого навчання, спеціально обладнані для обробки 2D-зображень. Вони складаються з кількох шарів невеликих нейронних колекцій, що обробляють частини вхідного зображення, які називаються рецептивними полями. Результати цих колекцій потім розміщуються так, щоб вони накладалися один на одного для кращого представлення вихідного зображення, що є ключовою особливістю CNN. Крім того, вони інваріантні до перекладу, тобто вони мають здатність ідентифікувати об’єкт як однаковий, коли він з’являється в різних поданнях. Ці функції надають CNN здатність фіксувати складні шаблони в просторовій і часовій областях - аспект, який є ключовим у завданні 3D-реконструкції з 2D-зображень. Штучні нейронні мережі також мають перевагу в обробці зашумлених, неповних або неоднозначних даних - сценарій, який зазвичай зустрічається в задачах обробки зображень. Вони здатні витягувати значущі характеристики навіть із недосконалих даних (зашумлення, пропуски, дублікати, протиріччя), забезпечуючи таким чином надійність роботи моделі. На додаток до цього, нейронні мережі, а точніше CNN, мають здатність розпізнавати ієрархічні шаблони в даних. Наприклад, у завданнях обробки зображень вони можуть ідентифікувати краї та градієнти кольорів на нижчому рівні, а форми чи частини об’єкта – на вищому рівні. Ця функціональність має першочергове значення в таких завданнях, як 3D-реконструкція, які вимагають, щоб модель виявляла високорівневі особливості та зв’язки у 2D-зображеннях.Практична значимість наукових результатів. Спроєктована в роботі засобами CASE-технології ERwin інформаційна технологія розпізнавання графічної інформації на основі нейронної мережі, розпізнавання креслень та трансформації з визначеними зовнішніми впливами на неї та взаємодії процесів всередині системи дає можливість програмно реалізувати програмні застосунки для розв’язання завдань розпізнавання графічної інформації на основі нейронної мережі та перетворення інформаційних масивів із двовекторного простору у тривекторний. Розроблені алгоритми та архітектура програмного додатку, які базуються на створеній моделі класифікатора графічних зображень на основі покриттів класів та ЕК примітивів для підвищення ефективності навчання CNN, дозволяють в 1,5-2 рази зменшити обчислювальні витрати на навчання CNN та до 2 разів зменшити сумарну похибку навчання CNN, що забезпечує зменшення ресурсоємності та похибки розпізнавання графічної інформації на основі нейронної мережі та перетворення інформаційних масивів із двовекторного простору у тривекторний.^UThe thesis is a comprehensive study on the modeling, development, and application of information technology for graphic information recognition based on neural networks.The relevance of the research topic is determined by the importance of recognizing graphical information and the practical application of the theoretical foundations for recognizing graphical information based on highly effective solutions. At this stage of practical application development, several unresolved issues remain in the theoretical foundations of graphical information recognition: quality contour extraction; automated object extraction; variability in spatial placement and recognition of objects; practical application of methodological developments in recognizing graphical information; and high-quality classification of recognition objects.Visual image recognition is a crucial component of management and information processing systems, automated systems, and decision-making systems. Tasks associated with classifying and identifying objects, phenomena, and signals, characterized by a finite set of certain properties and features, arise in fields such as robotics, information retrieval, monitoring and analysis of visual data, and artificial intelligence research. Algorithmic processing and classification of images are applied in security systems, access control and management, virtual reality systems, and information search systems. Moreover, with the broad implementation of virtual reality systems and the development of the gaming industry, and considering that a 3D model is initially created as its 2D version, an acute need arises for the rapid conversion of two-dimensional images into three-dimensional models.A significant role in solving the mentioned problems is played by the creation of software complexes and mathematical tools based on the application of neural networks, expert systems, and cybernetics. Particular attention is given to artificial neural networks (or simply neural networks) - computing systems that learn from observational data through an optimization process, wherein model parameters are iteratively adjusted to minimize the difference between the predicted outcome and the actual result. Neural networks, especially convolutional neural networks (CNN), are widely recognized for their effectiveness in analyzing visual images. CNNs are a class of deep learning models specifically designed for processing 2D images. They consist of multiple layers of small neuron collections that process parts of the input image called receptive fields. The outputs from these collections are arranged so they overlap for a better representation of the output image, a key feature of CNNs. Moreover, they are translation-invariant, meaning they can identify an object as the same when it appears in different representations. These functions allow CNNs to capture intricate patterns in spatial and temporal domains – a critical aspect in the task of 3D reconstruction from 2D images. Artificial neural networks also excel in processing noisy, incomplete, or ambiguous data – a scenario commonly encountered in image processing tasks. They can extract significant features even from flawed data (noise, missing values, duplicates, contradictions), ensuring the model's reliability. Additionally, neural networks, specifically CNNs, can recognize hierarchical patterns in the data. For instance, in image processing tasks, they might identify edges and color gradients at a lower level and shapes or parts of an object at a higher level. This functionality is paramount in tasks like 3D reconstruction, which require the model to detect high-level features and relationships in 2D images.Practical significance of the scientific results. The information technology for recognizing graphical information based on neural networks, drawing recognition, and transformation, designed in the study using CASE technology ERwin, considering external influences on it and the interaction of processes within the system, provides the opportunity to implement software applications to solve tasks of graphical information recognition based on neural networks and converting data from bi-vector space to tri-vector space. The developed algorithms and software application architecture, grounded on the created model of graphical image classifiers based on class coverages and elementary classifiers (EC) of primitives to enhance CNN training efficiency, allow a 1.5-2 times reduction in computational costs for CNN training and up to a 2-fold decrease in the overall training error of CNN. This ensures a reduction in resource intensity and error in recognizing graphical information based on neural networks and transforming data from a bi-vector space to a tri-vector one.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Бебешко Б. Т. 
БАГАТОКОНТУРНА ІНФОРМАЦІЙНА СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ ЦИФРОВИМИ АКТИВАМИ З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЮ ПІДТРИМКОЮ: автореферат дис. ... д.філософ : 122 / Б. Т. Бебешко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням з проблематики управління цифровими активами шляхом удосконалення кібернетичних систем в завданнях прогнозної оцінки успішності процедури інвестування з боку інвесторів; оцінки ризиків та складання прогнозу курсів цифрових активів на основі інтелектуального підходу шляхом синергетичного поєднання теорії ігор, нечіткої логіки, а також нейронних мереж, що дозволяє аналізувати тренди на торгових майданчиках цифрових активів та є корисним для запобігання ситуацій курсової нестабільності на ринку інвестицій у цифрові активи в умовах нечіткої інформації.Інформаційною базою дослідження стали нормативна документація, наукові праці провідних науковців і практиків, як вітчизняних, так і зарубіжних, а також емпіричні результати власних досліджень.Практичне значення контекстної моделі багатоконтурної інформаційної системи управління цифровими активами з інтелектальною підтримкою полягає у визначенні структорованих поцесів забезпечення функціонування, стійкості та цілісності системи.Знайдене рішення може бути використано при реалізації програмного забезпечення для аналізу трендів на торгових платформах цифрових активів.Результати дослідження можуть бути корисними для запобігання ситуацій нестабільності обмінного курсу та прогнозування ситуації на торгових майданчиках, які торгують цифровими активами.Розроблена стратегія управління багатоконтурною інформаційною системою управління цифровими активами з інтелектальною підтримкою може бути застосована для аналізу інформації про різні аспекти торгівлі цифровими активами та для подальшого прогнозування коливання їх курсів та формування рекомендацій з управління цифровими активами.Запропонований комбінований метод оцінки ризиків втрати фінансових ресурсів гравцями та прогнозування курсів цифрових активів на основі застосування теорії ігор, нечіткої логіки та апарату нейронних мереж, на 7-12% поліпшує якість прогнозної оцінки успішності процедури інвестування в цифрові активи, що дозволяє оптимізувати процеси прийняття рішень щодо оцінки ринку цифрових активів.^UDoctoral thesis is a comprehensive study of the issue of managing digital assets by improving cybernetic systems in tasks related to the predictive assessment of the success of investment procedures by investors; risk assessment and forecasting of digital asset rates based on an intellectual approach by synergistically combining game theory, fuzzy logic, and neural networks. This approach allows for analyzing trends in digital asset trading platforms and is useful for preventing situations of exchange rate instability in the digital asset investment market under conditions of vague information.The information base of the study was made up of regulatory documentation, scientific works of leading scientists and practitioners, both domestic and foreign, as well as empirical results of own research.Practical significance of the scientific results. The practical importance of the contextual model of a multi-loop information system for managing digital assets with intellectual support lies in identifying structured processes to ensure its functionality, resilience, and integrity. The discovered solution can be employed in the implementation of software for trend analysis on digital asset trading platforms.Research results can be beneficial in preventing situations of exchange rate instability and forecasting situations on trading venues that trade digital assets. The devised multi-loop digital asset management strategy with intellectual support can be applied for analyzing information on various trading aspects of digital assets and for subsequent prediction of their price fluctuations, as well as forming management recommendations for digital assets.The proposed combined method for risk assessment of financial resource losses by players and forecasting digital asset rates, which employs game theory, fuzzy logic, and neural network mechanisms, improves the quality of predictive evaluation of digital asset investment success by 7-12%. This enhancement allows for the optimization of decision-making processes concerning the digital asset market assessment.Practical significance of the scientific results. The practical importance of the contextual model of a multi-loop information system for managing digital assets with intellectual support lies in identifying structured processes to ensure its functionality, resilience, and integrity. The discovered solution can be employed in the implementation of software for trend analysis on digital asset trading platforms.Research results can be beneficial in preventing situations of exchange rate instability and forecasting situations on trading venues that trade digital assets. The devised multi-loop digital asset management strategy with intellectual support can be applied for analyzing information on various trading aspects of digital assets and for subsequent prediction of their price fluctuations, as well as forming management recommendations for digital assets.The proposed combined method for risk assessment of financial resource losses by players and forecasting digital asset rates, which employs game theory, fuzzy logic, and neural network mechanisms, improves the quality of predictive evaluation of digital asset investment success by 7-12%. This enhancement allows for the optimization of decision-making processes concerning the digital asset market assessment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського