Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (10)Реферативна база даних (373)Книжкові видання та компакт-диски (244)Журнали та продовжувані видання (22)
Пошуковий запит: (<.>A=ЦАРЕНК$<.>+<.>A=ОКСАН$<.>+<.>A=ЯЧЕСЛАВІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Царенко О.М. 
Економічні основи екологізації розвитку агропромислового виробництва: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.07.02 / О.М. Царенко ; Ін-т аграр. економіки. — К., 1999. — 29 с. — укp.

Дисертацію присвячено аналізу економіко-екологічних проблем розвитку агропромислового виробництва. Досліджені економічні основи екологічно сталого розвитку суспільства, дана оцінка сучасного стану взаємовідносин суспільства з навколишнім середовищем, проаналізовано етапи розвитку взаємовідносин економіки і навколишнього середовища. У результаті проведених досліджень було встановлено, що поняття "екологізація сільськогосподарського виробництва" вченими і практиками розуміється винятково з погляду інтенсифікації природоохоронної діяльності. При цьому, як правило, сільське господарство розглядається як елемент навколишнього середовища, що сприймає забруднення від промислового виробництва і, відповідно, терпить збиток. Хімізація ж сільського господарства розглядалася екологами як джерело зниження якості земель, рідше - продукції. Небезпека сучасної сільськогосподарської технології для здоров'я людини лише рідко згадується, але не є критерієм для основних рішень. Перелік забруднювачів сільськогосподарської продукції звичайно носить констатуючий характер і сприймається як неминуче зло. Дослідження з аналізу ланцюжків грунт - рослини - тварини - людина ще дуже рідкі. Навколишнє середовище завжди було необхідною умовою і складовим елементом процесу відтворення матеріальних цінностей, одночасно виконувало функції сировинних ресурсів і життєвого простору. Відтворюючи природні ресурси і навколишнє середовище, суспільство відтворює і свої продуктивні сили. Деградація довкілля скорочує забезпеченість виробництва сировиною, ускладнює технологічні цикли і погіршує загальний стан біогеоценозів. Рухаючись вперед до нової економічної системи, Україна не може існувати осторонь та ігнорувати процеси загальноєвропейської інтеграції, залишаючись в замкнутому інформативному просторі. Це стосується всіх без винятку сфер суспільної діяльності, які безпосередньо торкаються теоретичних основ стійкого розвитку сучасної економіки. По суті це нова галузь інформативно-аналітичних знань і вона потребує поглибленого вивчення з боку гуманітарних і точних дисциплін, в першу чергу тих, які знаходяться на межі природничих і економічних наук. В значній мірі це стосується макроекономічних характеристик, екологічної безпеки, економіки природокористування та інформатизації навколишнього середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-433

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Царенко І. Л. 
Інноваційно-педагогічні технології у системі підготовки майбутніх вчителів з безпеки життєдіяльності : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / І. Л. Царенко ; Ін-т пед. освіти і освіти дорослих АПН України. — К., 2010. — 22 с. — укp.

Охарактеризовано напрями розвитку системи підготовки майбутніх вчителів з безпеки життєдіяльності. Обгрунтовано науково-теоретичні засади щодо розробки інноваційно-педагогічних технологій у процесі підготовки студентів вищих педагогічних НЗ з безпеки життєдіяльності. Розроблено дослідницьку технологію лабораторного практикуму. Вдосконалено зміст, організаційно-педагогічні умови формування готовності майбутніх вчителів щодо викладання основ безпеки життєдіяльності у середній школі на засадах технологічного підходу та методику визначення готовності студентів до викладання ОБЖ на основі розроблених і структурованих критеріїв. Уточнено теоретичний зміст понять "інноваційність педагогічної технології" та "готовність до викладання ОБЖ". Розглянуто теоретичні положення щодо інтегративних процесів у професійній освіті та професійній підготовці студентів з безпеки життєдіяльності у вищих педагогічних НЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч311,01 + Ч489.518.5 + Ц99 р(4УКР)3-3
Шифр НБУВ: РА371314 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Царенко В.Л. 
Клінічні та медико-соціальні аспекти оптимізації медичної допомоги хворим на гострий пієлонефрит: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / В.Л. Царенко ; Ін-т урології та нефрології АМН України. — К., 1998. — 21 с. — укp.

Дисертація присвячена розробці оптимізованої системи надання медичної допомоги хворим на гострий пієлонефрит на підставі вивчення якості діагностики та лікування вказаного контингенту на різних рівнях та етапах. Запропоновані заходи, щодо забезпечення її функціонування. Вони представляють математичну модель формування тривалості госпіталізації та алгоритм тактики ведення хворих на гострий пієлонефрит. Доведено, що оптимізована система медичної допомоги дозволяє на базі існуючих можливостей лікувально-профілактичних закладів без додаткових витрат суттєво поліпшити її результати, в тому числі за рахунок зменшення кількості нефректомій, спричинених гострим пієлонефритом, та скоротити термін госпіталізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р696.540.112-3

Рубрики:

      
4.

Оксанич І. М. 
Методи і моделі оцінки та підвищення ефективності проблемно-орієнтованого інтерфейсу користувача інформаційно-пошукової системи: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.06 / І. М. Оксанич ; НАН України, Ін-т пробл. мат. машин і систем. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено шляхи та методи вирішення завдання підвищення ефективності інтерфейсу користувача (ІК) інформаційно-пошукових систем (зниження трудомісткості формування користувачем запитів до інформаційних ресурсів) на основі методів теорії ймовірностей, математичної статистики, алгебри логіки, методів математичного й імітаційного моделювання. Запропоновано модель декомпозиції ментальних операторів технології GOMS-KLM для задач вводу та візуальної ідентифікації даних. Побудовано математичні логіко-ймовірнісні моделі "покрокової" та "прицільної" підказки в ІК, залежності між його варіантами та характеристиками з урахуванням функції розподілу ймовірностей звертання до слів базового словника. Побудовано й експериметрально перевірено імітаційні моделі ІК. Зпропоновано технологію та розроблено інформаційну модель системи квазідовільних запитів користувача до баз даних у природно-мовному середовищі за допомогою стандартних CASE-засобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.43-01
Шифр НБУВ: РА382486 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Оксанич А.П. 
Методи та апаратура контролю структурно-геометричної досконалості напівпровідникових матеріалів та структур в умовах їх серійного виробництва: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.27.06 / А.П. Оксанич ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2002. — 34 с. — укp.

Розроблено науково-обгрунтовані методи для контролю деформацій, механічних напруг структурної досконалості і створення на їх підставі принципів конструювання вимірювального і ростового обладнання, за допомогою якого безруйнівним методом експресно контролюються на всіх стадіях напівпровідникового виробництва геометричні параметри і внутрішня напруга напівпровідникових пластин і структур, а також створено апаратуру для контролю структурної досконалості напівпровідникових кристалів у процесі вирощування. Запропоновано методики і конструкції плоских інфрачервоних полярископів "Міраж-1" та "Міраж-2". Досліджено технологічні процеси високотемпературної обробки. Висвітлено методику контролю щільності дислокацій під час дослідження жорсткості кремнієвих структур виявлено нове явище: зміну форми (згибу) кремнієвих структур після прикладення імпульса навантаження з високою швидкістю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.22,022 + З843.312-06
Шифр НБУВ: РА319978 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
6.

Царенко С.М. 
Обгрунтування параметрів сталевого кріплення при бурінні шахтних вертикальних стволів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.04 / С.М. Царенко ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2008. — 17 с. — укp.

Досліджено питання розрахунку та проектування обсадних колон і технології їх монтажу під час будівництва стволів і свердловин великого діаметра. На підставі результатів проведених досліджень напружено-деформованого стану труби на різних стадіях процесу зведення кріплення розроблено теоретичні засади проектування обсадних колон і елементів їх конструкцій (з'ємний бандаж, сталеве днище) з урахуванням спільності деформацій оболонки з торцевим диском днища та кільцевими і поздовжніми ребрами жорсткості. Одержано залежності для визначення ефективної величини жорсткості силових шпангоутів за їх довільного числа з урахуванням специфіки та роботи обсадної колони.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И131.041 +
Шифр НБУВ: РА358010

Рубрики:

      
7.

Царенко О.В. 
Оптична діагностика щільних квазістаціонарних потоків плазми і процесів їх взаємодії з поверхнею матеріалів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.08 / О.В. Царенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 18 с. — укp.

Експериментально досліджено квазістаціонарні плазмові прискорювачі (КСПП) Х-50 і П-50, проаналізовано процеси взаємодії потужних плазмових потоків, які генеруються КСПП з твердотілими зразками. Розроблено комплекс оптичної діагностики, до складу якого входять спектроскопія, інтерферометрія та різноманітні методи реєстрації випромінювання плазми, що дозволяє визначати характеристики потоків плазми з високим просторово-часовим розподілом у широкому діапазоні параметрів плазми. Наведено результати вивчення прискорювальних властивостей КСПП залежно від режимів функціонування першого ступеня прискорювача та катодного трансформера. Визначено параметри плазми в зоні компресії на КСПП Х-50. Проведено аналіз характеристик перехідного прошарку плазми, що формується поблизу поверхні матеріальної перешкоди за умов її опромінення потоками щільної плазми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.15 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА339700

Рубрики:

      
8.

Царенко О.М. 
Педагогічні основи формування у майбутніх учителів умінь застосовувати ТЗН у навчально-виховному процесі: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / О.М. Царенко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням формування готовності майбутніх учителів до застосування технічних засобів у навчально-виховному процесі, які вирішуються комплексно з використанням сучасних технічних засобів, зокрема, комп'ютерної техніки. Простежено розвиток технічних засобів навчання (ТЗН) в історико-педагогічному аспекті та виявлено умови їх ефективного використання у сучасній школі. Визначено основні компоненти готовності вчителя до застосування ТЗН та виявлено педагогічні умови їх формування. Створено модель оволодіння ТЗН майбутніми вчителями молодших класів. Систему підготовки студентів педагогічних факультетів доповнено спецкурсом "ТЗН у навчально-виховному процесі початкової школи", який містить лекційний матеріал, лабораторний практикум, тематику індивідуальних завдань та рефератів, тестові завдання і програму контролю знань студентів на ПЕОМ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.215.7 + Ч489.511.203
Шифр НБУВ: РА310308 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Царенко Т.М. 
Показники обміну заліза та еритроцитопоезу у перепелів за умови лазерного та рентгенівського опромінення інкубаційних яєць: автореф. дис... канд. вет. наук: 03.00.13 / Т.М. Царенко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П686.3-202 + П686.3-443 +
Шифр НБУВ: РА354136

Рубрики:

      
10.

Царенко О.В. 
Розвиток відносин страхового відшкодування збитків і втрат в АПК: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / О.В. Царенко ; Дніпропетр. держ. аграр. ун-т. — Д., 2004. — 20 с. — укp.

Уточнено зміст поняття "страхування" за умов розвитку ринкової економіки, суть якого полягає в можливості створення додаткового власного захисту і клієнтів. Досліджено ефективність страхової діяльності в АПК, запропоновано оптимальні антикризові стратегії її розвитку. Визначено особливості страхового відшкодування збитків і втрат внаслідок ушкодження ресурсів в АПК. Розроблено економіко-математичну модель страхової діяльності в АПК. Створено механізм фінансового контролю за відшкодуванням збитків і втрат в АПК, наведено пропозиції та рекомендації щодо удосконалення розвитку страхових відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-862-93 + У9(4УКР)261.72 +
Шифр НБУВ: РА328971

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Царенко І.Г. 
Розвиток економічних відносин в системі інтеграції науки і виробництва в аграрному секторі економіки: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / І.Г. Царенко ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 2003. — 21 с.: рис. — укp.

Розглянуто сукупність організаційних, економічних і соціальних питань, спрямованих на удосконалення інтеграційних процесів у системі "аграрна наука - агропромислове виробництво" з метою виведення її складових на якісно вищий організаційний та результативніший рівень розвитку. Найважливішими засобами вирішення цієї проблеми визначено поєднання відповідних надбань, що вже мають місце у практиці країни і зарубіжного досвіду, створення організаційно-виробничих структур науково-інтеграційного призначення, організація внутрішньогосподарських економічних відносин в агроформуваннях і створюваних науково-інтеграційних структурах, удосконалення роботи центрів наукового забезпечення агропромислового виробництва. Обгрунтовано висновок що віднесення до найважливішими передумововами ефективного розвитку інтеграційних відносин в аграрному секторі є уточнення пріоритетних напрямків наукових досліджень, підвищення рівня соціально-економічного розвитку дослідних господарств, забезпечення ефективного функціонування науково-інтеграційних структур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320 +
Шифр НБУВ: РА324136

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Царенко О. В. 
Формування конкурентних переваг легкої промисловості регіонів України: автореф. дис. ... д-ра екон. наук : 08.00.05 / О. В. Царенко ; НАН України ; Рада по вивченню продуктивних сил. — К., 2009. — 39 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.1-13
Шифр НБУВ: РА369354 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Царенко В.І. 
Формування правосвідомості особистості військовослужбовців-прикордонників України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / В.І. Царенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження питань сутності, структури та функцій правосвідомості на прикладі військовослужбовців Прикордонних військ України. Визначено рівень правосвідомості військовослужбовців строкової служби та за контрактом, запропоновано визначення правосвідомості військовослужбовця-прикордонника та науково обгрунтовано теоретичні положення даної моделі. Установлено правове виховання цієї категорії військовослужбовців, його мету та завдання. Здійснено аналіз засобів, форм і методів даного виховання військовослужбовців-прикордонників. Розроблено доповнення до статуту Прикордонних військ з охорони державного кордону України та наведено практичні рекомендації щодо покращання правового виховання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.038р + Ц68,8(4УКР)1р +
Шифр НБУВ: РА325587

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Царенко Н.В. 
Формування та розподіл витрат на корпоративну культуру промислового підприємства: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Н.В. Царенко ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2010. — 19 с. — укp.

Розкрито сутність понять "корпоративна культура", "корпоративна культура промислового підприємства". Визначено складники корпоративної культури промислового підприємства. Досліджено роль витрат на корпоративну культуру сучасних промислових підприємств. Проведено угрупування витрат, необхідних для формування, підтримки та розвитку корпоративної культури. Розглянуто джерела відшкодування витрат на корпоративну культуру. Висвітлено вибір інструментарію щодо визначення переваг і рівня корисності заходів корпоративної культури. Розроблено методику щодо формування та розподілу витрат на корпоративну культуру промислового підприємства, використання якої дозволяє упорядкувати заходи корпоративної культури, установити рівень їх корисності та рівень фінансування витрат на них.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-642.11
Шифр НБУВ: РА372015 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Березовська В. Ю. 
Водорості водойм Київської височинної області / В. Ю. Березовська. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена вивченю альгофлори водойм Київської височинної області. Складений конспект флори водоростей КВО нараховує 990 видів (1063 вн. такс.), які належать до 322 родів, 123 родин, 60 порядків, 19 класів та 10 відділів. Основу видового різноманіття водоростей формують Bacillariophyta, Chlorophyta, Euglenophyta та Cyanoprokaryota, які разом охоплюють 82,6 % виявленого видового складу альгофлори водойм. До спектру провідних 10 родин входять: Euglenaceae, Scenedesmaceae, Desmidiaceae, Phacaceae, Bacillariaceae, Cymbellaceae, Pinnulariaceae, Oocystaceae, Chlamydomonadaceae, Gomphonemataceae, загальна частка яких становить 37,7 %. Підвищені показники різноманіття родин Euglenaceae та Scenedesmaceae характеризують екологічний стан водойм та підвищений рівень їхньої трофності. Провідними родами виступають Trachelomonas, Navicula, Nitzschia, Cosmarium, Pinnularia, Gomphonema, Phacus, Desmodesmus, Euglena, Closterium, та охоплюють ~ 24 % видового складу і їх склад вирізняє цю альгофлору від регіонально близьких. Альгофлора КВО охоплює третину видового складу українського Лісостепу (Середньодніпровської альгофлористичної підпровінції) та близько 25% альгофлори України. За підсумками власних досліджень (2015 – 20 р.) ідентифіковано 638 видів (672 вн. такс.). Вперше для регіону досліджень наводиться 263 видів (285 вн. такс.), з них 5 – є новими для флори України, а 30 – рідкісними; 32 – вперше наводяться для лісостепової зони України, а 96 виявилися рідкісними для українського лісостепу. Показана значна созологічна цінність регіону дослідження: 4 види ̶ рідкісні для світової флори, два з них (Nitella confervacea (Bréb.) A.Braun ex Leonhard, Lychnothamnus barbatus (Meyen) Leonhard) ̶ запропоновані до включення до списку МСОП та нового видання ЧКУ. 2 види (Nitellopsis obtusa (N.A. Desvaux) J. Groves, Thorea hispida (Thore) Desvaux) ̶ занесені до ЧКУ (2009). Біоіндикаційний аналіз засвідчує, що за рівнем видового різноманіття та комплексом індикаторних видів, досліджені водойми характеризуються помірним рівнем органічного забруднення, нейтральною і слабколужною реакцією середовища та належать до представників β — мезасапробної зони. Розподіл виявленого альгорізноманіття за типами водойм є нерівномірним та обумовлений відмінами гідрологічних, гідроекологічних та гідрохімічних умов. Так, найбільша кількість видів відзначена у лентичних водоймах − 733 види (764 вн. такс.) водоростей, а найменша кількість − 127 видів (131 вн. такс.) водоростей відзначена у групі заболочених водойм. Порівняльний флористичний аналіз альгофлор показав, що найбільша подібність видового складу, таксономічної структури на рівні родин та порядків прослідковується між альгофлорою Київської височинної області та альгофлорою Орільсько-Самарської низовинної області.^UThe dissertation is dedicated to the complex study of the algae of the Kyiv highlands' reservoirs. As a result of the study, the studied algal flora has been identified as plentiful and diverse with 990 species (1063 inf. taxa) belonging to 322 genera, 123 families, 60 orders, 19 classes and 10 divisions. Bacillariophyta, Chlorophyta, Euglenophyta, and Cyanoprokaryota have formed the basis of the algae species diversity and responsible for 82.6% of the detected algal flora composition. The spectrum of leading families with 37.7% fraction consists of Euglenaceae, Scenedesmaceae, Desmidiaceae, Phacaceae, Bacillariaceae, Cymbellaceae, Pinnulariaceae, Oocystaceae, Chlamydomonadaceae, and Gomphonemataceae families. Increased diversity of the Euglenaceae and Scenedesmaceae families characterize the ecological status of reservoirs and their increased trophic status. The leading genera are Trachelomonas, Navicula, Nitzschia, Cosmarium, Pinnularia, Gomphonema, Phacus, Desmodesmus, Euglena, Closterium, and cover ~ 24% of the species composition of algae. Trachelomonas, Navicula, Nitzschia, Cosmarium, Pinnularia, Gomphonema, Phacus, Desmodesmus, Euglena, and Closterium are the leading genera.A one-third of the species composition of the Middle Dnipro algofloristic subprovince and about a quarter of the composition of the algal flora of Ukraine are represented by Kyiv Highlands' algae.According to the results of our own research (2015 - 20 years), 638 species were identified (672 external taxa). For the first time, a total of 263 species (285 inf. taxa) were distinguished for reservoirs of the Kyiv Highlands. Among them, 5 species are new for the whole country, 32 species at first time noted to the Middle Dnipro algofloristic subprovince (=Ukrainian forest-steppe).The research also has succeeded in supplementing information on the distribution of 30 rare species for Ukraine's algal flora and 96 rare species for to the Middle Dnipro algofloristic subprovince.As a result of the studies of water bodies of the Kyiv Highland region, the two species, included in the edition of the Red Book of Ukraine (2009), has been distinguished, particularly: Nitellopsis obtusa (N.A.Desvaux) J.Groves, and Thorea hispida (Thore) N.A.Desvaux (=Thorea ramosissima Bory).. The rare world's flora species Lychnothamnus barbatus (Meyen) Leonhardi, and Nitella confervacea (Bréb.) A.Braun ex Leonhardi, following the algosozological evaluation in accordance with the current IUCN criteria, has been proposed for inclusion in the 4th editions of the Red Book of Ukraine and IUCN Red List of Threatened Species.Bioindication analysis was conducted in terms of species diversity and a set of indicator species. The investigated reservoirs have been characterized by a moderate level of organic pollution, neutral and slightly alkaline reactions, and have allocated to the β - mesasaprobic zone.The distribution of the detected algal diversity by the types of reservoirs has been identified as uneven, Thus, the largest number of species have distinguished in lentic reservoirs - 733 species (764 inf. taxa) of algae and the smallest number of 127 species (131 taxa) have distinguished in the group of wetlands. It is worth noting that only 63 species appeared common for all types of reservoirs.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Кривошея-Захарова О. М. 
Діатомові водорості Полтавськорівнинного альгофлористичного району (Україна) / О. М. Кривошея-Захарова. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню флористико-таксономічного різноманіття діатомових водоростей водойм Полтавськорівнинного альгофлористичного району (ПРАР), його еколого-географічної характеристики, типологічного розподілу та созологічних особливостей.За результатами проведених досліджень, у водоймах ПРАР нами зареєстровано 601 вид (629 ввт, враховуючи номенклатурний тип виду) діатомових водоростей, що належать до 4 класів, 17 порядків, 38 родин та 87 родів. Із врахуванням даних літератури, загальне число діатомей – 706 видів (757 ввт). Встановлено, що 392 види (402 ввт) є новими знахідками для території ПРАР, з яких 185 (192) – нові для флори України, 269 (277) – Лісостепової зони України, 319 (327) – Лівобережного Лісостепу. Провідне місце за числом видів посідає клас Bacillariophyceae, представники якого домінують на рівні порядків, родин та родів. Виявлено нерівномірний розподіл видового складу діатомей за типами водойм та показано, що найбільша кількість видів властива річкам (584 види/ 612 ввт), а найменша та, практично, однакова – ставкам природного (260/ 267) та штучного (238/ 241) походження і болотам (232/ 234). Найбагатшими за кількістю видів виявилась р. Ворскла (461/ 481, а найбіднішим – ставок 2 в околицях с. Микільське (23 види). Відзначена своєрідність та типологічна видова специфічність досліджених водойм: 220 таксонів діатомей знайдені нами виключно у річках, 6 – у болотах, 4 – у ставках штучного та 3 – у ставках природного походження. Порівняльний аналіз діатомових водоростей водойм різного типу, засвідчив, що стоячі водойми є найподібнішими між собою та включаються у найбагатшу за кількістю видів флору річок. Така особливість пов'язана з приналежністю цих водойм до басейнів досліджуваних річок. Встановлено, що переважаючими на території дослідження є види-космополіти (66.9%). Проте, враховуючи той факт, що вони не є індикаторами біогеографічних особливостей видів (Прошкина-Лавренко, 1963), цілком очевидним є те, що в регіоні вивчення найсприятливіші умови для розвитку представників Голарктики. Розподіл за екотопами не є рівномірним: найрізноманітніше представлена група перифітону (93.8%), дещо менше – бентосу (82.1%) та планктону (80.1%). Відзначено екотопічну приуроченість діатомей дослідженої флори – 59, 17 і 10 видів, характерних виключно для перифітону, бентосу та планктону відповідно. Переважаючими, за відношенням до галобності є види-індиференти (68.4 %), що характерно для прісних вод. Чисельна представленість солелюбних видів (загалом 27.6 %) корелює із гідрохімічними особливостями території ПРАР (Винарчук, Хільчевський, 2010). Серед індикаторів рН води найчисельніше представлені алкаліфільні види (52.5 %), що свідчить про залуження вод ПРАР. У відношенні до трофності – оліго-мезотрофи (31.7 %) та мезо-евтрофи (33.3 %), що свідчить про мезотрофний тип водойм ПРАР. Переважання видів олігосапробної, бета-мезосапробної зон, толерантних та чутливих до забруднення, свідчать про приналежність водойм ПРАР до ІІ-ІІІ класів якості вод – чисті та задовільно чисті (Rakowska, 2001; Баринова и др., 2019). Аналіз рядів морфологічної мінливості таксонів, вперше відзначених для флори України, дозволив розширити уявлення про їх морфологію, екологічні особливості та поширення. Окрім того, для двох видів були запропоновані нові номенклатурно-таксономічні комбінації: Surirella hibernica (W. Smith) D. Kapustin et O. Kryvosheia та Iconella amphioxys (W. Smith) D. Kapustin et O. Kryvosheia (Kryvosheia, Kapustin, 2019 b). Альгосозологічний аналіз виявленого різноманіття засвідчив, що у діатомовій флорі водойм ПРАР 17 мають созологічний статус «під загрозою зникнення», 31 – «вразливі», 30 – рідкісні та 7 – «таксони з недостатньою кількістю інформації». Відзначено умовно «рідкісні» таксони, для яких відомо лише декілька місцезнаходжень в Україні та світі (до 5): 102 (104 ввт) та 69 видів (72 ввт) відповідно. У водоймах об'єктів ПЗФ, що знаходяться на території ПРАР, виявлено 539 видів (563 ввт) діатомей. Найбагатшим за кількістю видів виявився НПП «Гетьманський» – 376 видів (388 ввт), а найбіднішим БЗДЗ «Малоперещепинський» – 112 (113 ввт) видів діатомових водоростей. Встановлено доцільність меж ПРАР, на основі порівняльного аналізу різноманіття діатомових водоростей фізико-географічних областей, котрі увійшли до його складу. В той же час, порівняння комплексу провідних родин діатомей ПРАР із сусідніми територіями виявило певну подібність систематичної структури досліджених флор та їх своєрідність. Діатомова флора регіону вивчення формує групу подібності разом із флорами Київської височинної області, Білорусі та Польщі, як наслідок їх територіальної близькості, акцентованого і цілеспрямованого вивчення Bacillariophyta лотичних систем.^UThe PhD thesis is devoted to the study of floristic and taxonomic diversity of diatoms from water bodies of the territory of Poltava-Plain algofloristic district (PPAD), its ecological and geographical characteristics, typological distribution, and sozological features.As a result of our research, 601 species (629 infraspecific taxa) of diatoms that belonging to 4 classes, 17 orders, 38 families, and 87 genera, were registered in PPAD. The total number of taxa (literature and original data together) is 706 species (757 i.t.). It was identified that 392 species (402 i.t.) are new finds for the PPAD territory, 185 (192 i.t.) of which are new for the flora of Ukraine, 269 (277 i.t.) are new for the Forest-Steppe of Ukraine, 319 (327 i.t.) fre new for the Left-Bank Forest-Steppe zone.Bacillariophyceae has the highest number of species. Its representatives dominate at the level of orders, families, and genera. Species composition of diatoms from different types of water bodies of PPAD is varying. The highest number of species was found in rivers (584 species/ 612 i.t.), and the smallest in ponds (260/ 267), oxbow lakes (238/ 241), and swamps (232/ 234). The Vorskla River has the highest number of species (461/ 481), and the lowest number – in the Pond 2 (23 species.). The originality and typological species specificity were indicated: 220 taxa were found in rivers only, 6 – in swamps, 4 – in ponds, and 3 – in oxbow lakes. Comparative analysis of diatoms from different types of water bodies showed that the species composition of stagnant water bodies are the most similar to each other and was included in the flora of rivers, which is the richest in the number of species. This feature is associated with the location of these water bodies, as they all belong to the basins of the studied rivers.It was found that cosmopolitian species are predominant in the studied area (66.9%). However, they are not indicators of species biogeographical distribution (Proshkina-Lavrenko, 1963). Therefore, the studied region obviously has the most favorable conditions for the Holarctic species. The distribution of diatoms among ecotopes is not uniform. The periphyton (93.8%) has the most diverse composition, slightly less species richness is typical for benthos (82.1%), and plankton (80.1%). Marked that 59, 17, and 10 species are characteristic exclusively of periphyton, benthos, and plankton, respectively. Among the identified halobility indicator taxa indifferent species (68.4%) were predominant, which is typical for freshwaters reservoirs. The number of halophilic species (27.6%) correlates with the hydrochemical features of PPAD territory (Vinarchuk, Khilchevsky, 2010). Among the species, which are indicators of water pH, alkaliphilic species are the most numerous (52.5%). This shows the alkalinization of PPAD waters. In relation to the trophic state of waters, oligo-mesotrophic (31.7%) and meso-eutrophic (33.3%) species are dominant, which indicates a mesotrophic type of PPAD water bodies. The predominance tolerant, sensitive to pollution species and species typical to the oligosaprobic and beta-mesosaprobic zone, indicate that PPAD water bodies belong to the II-III classes of water quality. (Rakowska, 2001; Barinova et al., 2019). Analysis of morphological variability series of taxa, for the first time noted for the flora of Ukraine, allowed expanding our knowledge concerning their morphology, ecological characters, and distribution. In addition, for two species new nomenclature-taxonomic combinations were proposed: Surirella hibernica (W. Smith) D. Kapustin et O. Kryvosheia and Iconella amphioxys (W. Smith) D. Kapustin et O. Kryvosheia (Kryvosheia, Kapustin, 2019 b). Algosozological analysis of the identified species list of PPAD showed that 17 species have the «endangered» sozological status of, 31 – are «vulnerable», 30 – are «rare», and 7 – are «data dificient taxa». Conditionally «rare» taxa are also noted, for which only a few (up to 5) locations are known in Ukraine and in the world: 102 species (104 i.t.) and 69 (72 i.d.) respectively. In addition, 539 species (563 i.t.) of diatoms were found in protected areas located on the territory of PPAD. The National Nature Park «Getmansky» has the highest number of species (376/ 388 i.t.), and the lowest number of species was found in the botanical reserve «Malopereshchepynsky» (112/ 113 i.t.). The expediency of PPAD boundaries was established based a comparative analysis of the diatom flora of geographical areas included in it is structural parts. The comparison of the PPAD diatom flora with neighboring territories showed a certain similarity of the systematic structure of the studied floras and their originality. The diatom flora of the study region forms a group of similarity with the flora of the Kyiv Upland region, Belarus, and Poland. It can be a consequence of their close territorial location and purposeful study of Bacillariophyta of the lotic systems.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Оксанич І. Г. 
Методологічні основи та інформаційна технологія динамічного розподілу виконавчих ресурсів в організаційно-технічних системах / І. Г. Оксанич. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню актуальної науково-прикладної проблеми створення методологічних засад і технологічних засобів динамічного розподілу виконавчих ресурсів в автоматизованих організаційно-технічних системах. Удосконалено методологію створення технологічних засобів динамічного розподілу виконавчих ресурсів в автоматизованих організаційно-технічних системах. До комплексу методологічних принципів включені принцип конвергенції онтологій предметної області і системи управління, принцип рефлексивного переходу і його формалізований опис, а також включені етапи стратифікації онтологій за аспектними рівнями. Синтезовано структурні, динамічні, інформаційні моделі, а також методи, що складають основу інформаційної технології динамічного розподілу виконавчих ресурсів. Створено та реалізовано інформаційну технологію динамічного розподілу виконавчих ресурсів в організаційно-технічних системах. Наведено результати експериментів на імітаційній моделі та результати впровадження, які довели працездатність та ефективність системи моніторингу і диспетчеризації бізнес-процесів на основі методів і моделей динамічного розподілу виконавчих ресурсів в організаційно-технічних системах.^UThe dissertation work is devoted to solving the actual scientific and applied problem of creating methodological foundations and technological means of dynamic distribution of executive resources in automated organizational and technical systems (OTS).Approaches to construction of the methodology of synthesis of adaptive executive structures in automated OTS have been improved. The set of methodological principles includes the principle of convergence of ontologies of the subject domain and control system, the principle of reflexive transition and its formalized description, as well as the stages of stratification of ontologies by aspect levels. This makes possible to schematize and accelerate the process of synthesis of a set of logical, mathematical, functional models and methods whose aggregation and interaction design the required information technology. The method of dynamic distribution of applications on functional knots at of business processes performance in OTS has been developed.The practical significance of the obtained results is in improvement of the quality of functioning of technical and organizational systems through construction and application of the information technology for dynamic distribution of executive resources in OTS. A study of the effectiveness of theoretical and practical results application in the management of specific objects in order to improve the quality of their operation has been carried out.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Оксанюк О. А. 
Режим окремого проживання подружжя в сімейному праві / О. А. Оксанюк. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню юридичної природи інституту окремого проживання подружжя, правових підстав для його встановлення та припинення, правових наслідків, які наступають у зв'язку із встановленням або припиненням режиму окремого проживання подружжя, дослідженню відповідного зарубіжного та історичного досвіду.У роботі розроблено концепцію сучасного розуміння правового режиму окремого проживання подружжя, виявлення основних теоретичних та прикладних проблем даного сімейно-правового інституту, а також сформовано наукові висновки та пропозиції стосовно вдосконалення чинного сімейного законодавства у даній галузі дослідження.В роботі проведено аналіз теоретико-правових проблем визначення режиму окремого проживання подружжя у сімейному праві; з'ясовано поняття, основні риси та правова природа режиму окремого проживання подружжя в сімейному праві в контексті його співвідношення із суміжними правовими поняттями сімейного права; проаналізовано особливості встановлення, зміни та припинення режиму окремого проживання подружжя, в тому числі в судовому та договірному порядку; з'ясовано основні наукові підходи до класифікації та визначено зміст майнових юридичних наслідків режиму окремого проживання подружжя; розкрито зміст правових наслідків немайнового характеру у разі встановлення режиму окремого проживання подружжя; запропоновано науково-обґрунтовані пропозиції по вдосконаленню норм сімейного законодавства, якими врегульовано питання режиму окремого проживання подружжя в сімейному праві.^UThe dissertation is devoted to the study of the legal nature of the institution of separate residence of the spouses, the legal grounds for its establishment and termination, the legal consequences arising in connection with the establishment or termination of separate residence of the spouses, the study of relevant foreign and historical experience.The concept of modern understanding of the legal regime of separate residence of spouses, identification of the main theoretical and applied problems of this family law institute is developed, also scientific conclusions and offers concerning improvement of the current family legislation in this field of research are formed.The analysis of theoretical and legal problems of determining the regime of separate residence of spouses in family law is carried out in the work; the concepts, main features and legal nature of the regime of separate residence of the spouses in family law in the context of its relationship with related legal concepts of family law are clarified; the peculiarities of establishing, changing and terminating the regime of separate residence of the spouses are analyzed, including in court and by contract; the main scientific approaches to the classification are clarified and the content of the property legal consequences of the regime of separate residence of the spouses is determined; the content of legal consequences of non-material nature in case of establishing the regime of separate residence of the spouses is revealed; scientifically substantiated proposals for improving the norms of family law are proposed, which regulate the issue of the regime of separate residence of spouses in family law


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського