Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (187)Книжкові видання та компакт-диски (137)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>A=ЧЕБОТАРЬОВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Чеботарьов А.М. 
Доказове проектування алгоритмів функціонування реактивних систем: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.13.13 / А.М. Чеботарьов ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2002. — 32 с. — укp.

Розроблено теоретично обгрунтований підхід до побудови синтаксису та семантики мов специфікацій, який дає змогу розробити ефективні процедури проектування. Запропоновано семантику використовуваних мов специфікацій та враховано специфіку предметної області, що дозволяє удосконалити резолюційні методи перевірки несуперечності специфікацій, що суттєво підвищує їх ефективність. Сфомульовано проблему аналізу коректності взаємодії двох процесів та розроблено математичний апарат, з використанням якого одержано більш прості та ефективні методи її розв'язання у порівнянні з використовуваними методами на основі теоретико-ігрового підходу. На базі доведеної теореми про специфікацію побудовано методи синтезу автоматів, суттєво більш ефективних, ніж метод семантичного табло. В області верифікації алгоритмів запропоновано метод синтезу автомата-розпізнавача за формулою лінійної темпоральної логіки, який дає значно кращі результати за кількістю станів автомата у порівнянні з іншими методами. Розроблено метод редукції алгоритму, що верифікується. У процесі розв'язання задач доказового проектування реактивних алгоритмів одержано нові результати в теорії автоматів над нескінченними послідовностями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З973-018.023 +
Шифр НБУВ: РА321364

Рубрики:

      
2.

Чеботарьова Л.Л. 
Комплексна діагностика травматичних уражень плечового сплетення і периферичних нервів та контроль відновлення їх функцій: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.05;14.01.15 / Л.Л. Чеботарьова ; АМН України. Ін-т нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова. — К., 1998. — 32 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемі удосконалення діагностики та лікування травматичних ушкоджень плечового сплетення і нервів верхньої кінцівки. На основі аналізу результатів клініко-нейрофізіологічного дослідження виділено клінічні варіанти уражень та стадії реінервації, визначено діагностичну інформативність електроміографічних показників на етапах лікування. Встановлено, що структурно-функціональні особливості сегментарного нервово-м'язового та вегетативного волокон впливають на наявність та вираженість больового синдрому, ступінь відновлення нейромоторної функції. Розроблено концепцію умовності клініко-нейрофізіологічної відповідності, яка дозволила обгрунтувати новий підхід до вибору тактики лікування. Запропоновано метод комплексної доопераційної діагностики та систему диференційованої градуальної оцінки ефективності лікування травматичних уражень плечового сплетення і нервів верхньої кінцівки. Основні результати роботи знайшли впровадження в нейрохірургічній та неврологічній практиці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р638.5

Рубрики:

      
3.

Чеботарьова Г. В. 
Кримінально-правова охорона правопорядку у сфері медичної діяльності: автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.08 / Г. В. Чеботарьова ; НАН України, Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького. — К., 2011. — 36 с. — укp.

Вперше в кримінальному праві в Україні висвітлено комплекс проблем, що стосуються забезпечення кримінально-правовими засобами правопорядку у сфері медичної діяльності, яку розглянуто як окремий об'єкт правового регулювання, а правопорядок у ній - як об'єкт кримінально-правової охорони. Проаналізовано соціальні компоненти сфери медичної діяльності, визначено засоби підтримання порядку відносин у ній і місце серед цих засобів положень кримінального права. На основі спільності видового об'єкта виділено групу діянь, що загрожують життю та здоров'ю людини шляхом руйнування порядку відносин у сфері медицини - "злочинів у сфері медичної діяльності", проаналізовано їх кримінально-правові ознаки. Розглянуто особливості впливу на осіб, що злочинно порушують правопорядок у сфері медичної діяльності таких засобів, як покарання, звільнення від покарання та його відбування, звільнення від кримінальної відповідальності. Обгрунтовано пропозиції щодо вдосконалення Кримінального Кодексу України та практики його застосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)112 + Р811.6
Шифр НБУВ: РА385720 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Чеботарьова Г.В. 
Кримінально-правові проблеми трансплантації органів або тканин людини та донорства крові: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Г.В. Чеботарьова ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Сформульовано нові теоретичні положення, уточнено зміст окремих понять, що мають значення для науки, практики й удосконалення законодавства України. На підставі проведеного аналізу правового регулювання трансплантації та донорства крові в міжнародному праві та праві України, у тому числі кримінальному, надано оцінку кримінально-правового забезпечення охорони прав і свобод людини та громадянина в сфері трансплантації та донорства крові в Україні. Розглянуто кримінально-правові аспекти діяльності, здійснюваної в зазначеній сфері та виділено найбільш значимі проблеми захисту прав реципієнта та донора. Обгрунтовано пропозиції щодо кваліфікації злочинів у сфері трансплантації та донорства крові та внесено пропозиції щодо удосконалення кримінально-правових норм, які установлюють відповідальність за злочини в цій сфері медичної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)112 +
Шифр НБУВ: РА325791

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Чеботарьова Н.М. 
Макроекономічне регулювання інвестиційної діяльності в АПК (на матеріалах промислово-орієнтованого регіону): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Н.М. Чеботарьова ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано сучасний стан інвестиційних процесів в АПК регіонального рівня, визначено особливості та основні напрями його активізації. Опрацьовано теоретичні та методологічні підходи щодо ролі держави в управлінні та регулюванні інвестиційної діяльності. З метою удосконалення інвестиційної діяльності в державі обгрунтовано механізм здійснення структурних перетворень господарського комплексу країни, визначено найбільш ефективні форми міжнародної інвестиційної співпраці. Досліджено напрямки підвищення інвестиційної привабливості сільськогосподарського виробництва й АПК регіонального рівня. Запропоновано принципи й організаційно-методичні заходи формування програм інвестиційного розвитку регіонів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)320-56 + У9(4Укр-4Лиг)320-56
Шифр НБУВ: РА316918 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Чеботарьова О.В. 
Організаційно-педагогічні умови індивідуального навчання дітей з порушеннями опорно-рухового апарату: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.03 / О.В. Чеботарьова ; Ін-т спец. педагогіки АПН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розкрито особливості психофізичного розвитку дітей з дитячим церебральним паралічем (ДЦП) на початковому етапі навчання, що суттєво впливають на ефективність організації навчального процесу. Досліджено фізичний і психомоторний розвиток, психологічну зорієнтованість, формування навчально значущих функцій і пізнавальних можливостей у дітей з ДЦП. Вперше розроблено корекційну методику спеціальної організації індивідуального навчання молодших школярів з ДЦП, використання якої сприяє розвитку в учнів рухової сфери, сенсорних функцій, розширює й уточнює уявлення про навколишнє середовища, активізує пізнавальну діяльність та коригує мовленнєвий і емоційно-особистісний розвиток. Удосконалено освітньо-реабілітаційний процес навчання дітей з ДЦП на підставі доцільного структурування змісту індивідуальної програми з основних освітніх галузей, використання адекватних психофізичним можливостям учнів методів, прийомів, засобів і видів роботи для системного навчання. Розроблено своєрідну структуру уроку, виявлено та проаналізовано складові взаємодії у системі учень - учитель - батьки. Конкретизовано організаційно-педагогічні умови індивідуального навчання, які враховують збережені функціональні системи дитини, забезпечують психолого-педагогічну підтримку особистісного розвитку та початкової освіти учня з ДЦП за умов сім'ї.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч439.6 + Р733.627.709.3 +
Шифр НБУВ: РА343949

Рубрики:

      
7.

Чеботарьова Ю.М. 
Особливості біологічних ритмів серцево-судинної системи та вегетативного тонусу у здорових осіб та хворих на ІХС похилого віку: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Ю.М. Чеботарьова ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено особливості біологічних ритмів серцево-судинної системи (ССС) у здорових осіб і хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) похилого віку, а також корекції порушень добових ритмів за допомогою мелатоніну. Показано, що у випадку фізіологічного старіння, і більшою мірою у хворих на ІХС похилого віку, відбуваються виражені зміни варіабельного ритму серця та добового ритму ССС,які можна трактувати як порушення вегетативної регуляції ССС і розвиток досинхронозу. Ці порушення у хворих на ІХС сприяють розвитку ішемії міокарда в нічні години доби та вимагають корекції. Доведено нормалізуючий вплив мелатоніну на вегетативну регуляцію та добовий ритм ССС у хворих на ІХС похилого віку. Зазначено зменшення частоти та тривалості епізодів ішемії міокарда в нічні години доби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.109-3 + Р410.11-3 +
Шифр НБУВ: РА343775

Рубрики:

      
8.

Чеботарьова Ю.А. 
Правовий статус засуджених до позбавлення волі: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Ю.А. Чеботарьова ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2005. — 22 с. — укp.

Розкрито суть поняття правового статусу людини та громадянина та співвіднесено його з поняттям правового статусу засуджених. Визначено поняття прав, законних інтересів і обов'язків цієї категорії позбавлених волі. Наведено класифікацію прав, свобод і законних інтересів засуджених до позбавлення волі, а також механізм та гарантії кримінально-виконавчого правового статусу засуджених. Досліджено теоретичні та практичні питання щодо реалізації засудженими прав, законних інтересів та обов'язків, опосередкованих нормами кримінально-виконавчого права, їх забезпеченням і гарантуванням, а також проблеми стосовно взаємовідносин адміністрації кримінально-виконавчих установ з засудженими, визначено й проаналізовано роль органів пенітенціарної системи у формуванні та реалізації правового статусу засуджених до позбавлення волі. Розглянуто зміст прав, законних інтересів і обов'язків засуджених до позбавлення волі у сфері виконання та відбування покарання згідно чинного кримінально-виконавчого законодавства, шляхи вдосконалення правових норм, що їх містять. Значну увагу приділено особливостям правового статусу окремих категорій осіб, позбавлених волі. Розглянуто питання дисциплінарної, матеріальної та кримінальної відповідальності засуджених до позбвавлення волі. Розглянуто питання посилення відповідальності персоналу колоній за порушення прав засуджених, запровадження зовнішнього нагляду і контролю з боку громадських і правозахисних організацій. Сформульовано наукові висновки та пропозиції, спрямовані на вдосконалення діяльності персоналу кримінально-виконавчих установ у сфері виконання та відбування покарання - позбавлення волі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х884.9(4УКР)03 +
Шифр НБУВ: РА338416

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Чеботарьова М.О. 
Рання діагностика та профілактика спайкового процесу після гінекологічних операцій: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / М.О. Чеботарьова ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2007. — 19 с. — укp.

Розроблено комплекс профілактичних засобів для прогнозування та ранньої діагностики перебігу процесів спайкоутворення за умов трубно-перитонеальної форми безпліддя й ендометріозу та їх використання для оцінки ефективності запропонованої патогенетичної профілактики спайкового процесу (СП). Вивчено ацетилювальну здатність жінок, розподіл фенотипів гепатоглобінів, основні показники системи перекисне окиснення ліпідів (ПОЛ) - антиоксидантний захист (АОЗ) і тіол-дисульфідного обміну залежно від віку та ступеня СП. Установлено, що в жінок, хворих на трубно-перитонеальне безпліддя (ТПБ) й ендометріоз, активність N-ацетилтрансферази була високою та зростала з віком, збільшенням ступеня СП та стадії ендометріозу. Найбільш високою була частота фенотипу гаптоглобіну Hp2-2, яка збільшувалась залежно від стадії ендометріозу. З віком і тяжкістю захворювання в окиснювально-відновній системі виявлено зміни, а саме: накопичення продуктів ПОЛ і зниження антирадикальних механізмів захисту. На підставі одержаних даних розроблено патогенетичний комплекс профілактики СП та схему його введення, спрямовані на відновлення процесів ацетилювання та стану редокс-систем до фізіологічного рівня. За умов поєднання ендоскопічного лікування з запропонованим комплексом препаратів знижується ризик виникнення СП у віддалені терміни після ендоскопічних операцій з приводу ТПБ і ендометріозу, прискорює та полегшує ранню післяопераційну реабілітацію хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р715.7 +
Шифр НБУВ: РА349104

Рубрики:

      
10.

Чеботарьова Н.В. 
Феномен агресії у людському досвіді: соціально-філософський вимір: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / Н.В. Чеботарьова ; Харк. військ. ун-т. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено феномен агресії, її суть і природу, амбівалентність якої визначає загальний розвиток соціуму. Розвинуто напрям соціальної філософії, заснований на новому методологічному підході, на базі введення багатомірної пояснювальної моделі агресії, що усуває одномірний емпіризм у дослідженні агресії та деструкції. Визначено агресію в людському досвіді як соціальний феномен і невід'ємний компонент буття людини та суспільства. Доведено, що витоки та механізм деструктивності на мікро- та макрорівні зумовлені перинатальними та соціальними чинниками. З'ясовано роль детермінант агресії, які формують деструктивні процеси та агресивну поведінку людини. Досліджено влив феномену агресії та становлення ненасильницького світу. Виявлено, що шлях до ненасилля полягає у компаративності, толерантності, екологізації сучасної свідомості, екофемінізмі, що спрямовано на зняття протистояння людини та природи. Запропоновано конструктивні підходи та методи їх практичної реалізації для блокування агресії та сублімації у соціально сприйнятні форми, виховання неагресії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*328.94 +
Шифр НБУВ: РА322150

Рубрики:

      
11.

Чеботарьова І.В. 
Формування якостей господині у дівчат-підлітків у позакласній роботі: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / І.В. Чеботарьова ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблему формування якостей господині у дівчат-підлітків у позакласній роботі. Розкрито педагогічні погляди учених різних періодів на трудове виховання молоді, зокрема щодо підготовки дівчат до виконання господарсько-побутових обов'язків у майбутній сім'ї, а також до ролі матері, дружини, берегині, хранительки домашнього вогнища. Наведено теоретичну модель зразкової господині, а також характеристику блоків розробленої моделі та досліджено взаємозв'язок між ними. Визначено фактори впливу на формування якостей господині у дівчат-підлітків. Проаналізовано сучасний стан трудового виховання дівчат, що є фундаментальною основою у формуванні якостей господині. Обгрунтовано організаційно-педагогічні умови реалізації системи з формування якостей господині у дівчат-підлітків на підставі розробленої програми роботи клубу "Господарочка", складовими якої є спецкурси: "Культура зовнішнього вигляду", "Культура дому", "Культура харчування", а також "Театр мод" та "Уроки моральності і духовності", система творчих завдань; проведення різноманітних позакласних заходів, які сприяють ефективному формуванню якостей господині у дівчат-підлітків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.332 + Ч421.358 +
Шифр НБУВ: РА344717

Рубрики:

      
12.

Чеботарьова О. В. 
Теорія і методика трудового навчання учнів із порушеннями опорно-рухового апарату та інтелекту / О. В. Чеботарьова. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації розглянуто проблему теорії і методики трудового навчання учнів з порушеннями опорно-рухового апарату та інтелекту в умовах спеціального закладу загальної середньої освіти. Обґрунтовано теоретико-методологічні основи трудового навчання учнів з комплексними порушеннями розвитку та представлено нове розв'язання науково-прикладної проблеми їх трудової підготовки. За результатами теоретичного пошуку та власних емпіричних досліджень уперше спроєктовано, науково обґрунтовано цілісну безперервну методичну систему трудового навчання учнів з комплексними порушеннями розвитку в спеціальних закладах загальної середньої освіти, обґрунтовано її педагогічний зміст, визначено складові і механізми її забезпечення, етапи трудової підготовки, показники успішності на кожному з них; обґрунтовано методологічні підходи організації трудового навчання у спеціальних закладах загальної середньої освіти. Розроблено методику формування трудової компетентності учнів з комплексними порушеннями розвитку, отримано дані щодо її особливостей за обраними показниками (емоційно-ціннісним, когнітивним, операційно-діяльнісним) на основних етапах трудового навчання в школі, виявлено рівні сформованості трудової компетентності в учнів; виокремлено фактори та провідні показники, що зумовлюють рівень загальнотрудової підготовки школярів. Визначено психолого-педагогічні основи оптимізації трудової підготовки учнів з порушеннями опорно-рухового апарату та інтелекту, розроблено методичні рекомендації для фахівців щодо організації та проведення уроків трудового навчання в умовах спеціальної загальноосвітньої школи.^UThe dissertation considers the problem of theory and methods of labor and professional training of students with musculoskeletal and intellectual disabilities in a special school. Theoretical and methodological bases of labor and professional training of students with complex developmental disorders are substantiated and a new solution of the scientific and applied problem of their labor training is presented. According to the results of theoretical research and own empirical research for the first time designed, scientifically substantiated a holistic continuous methodological system of labor and professional training of students with complex developmental disorders in special schools, substantiated its pedagogical content, identified components and mechanisms, stages of labor and professional training, success rates at each of them; methodological approaches to the organization of labor and professional training in special institutions of general secondary education are substantiated.The method of formation of labor competence of students with complex developmental disorders is developed, data on its features on the selected indicators (emotional-value, cognitive, operational-activity) at the basic stages of labor and professional training at school are received, levels of formation of labor competence at pupils are revealed; the factors and leading indicators that determine the level of general labor and professional training of schoolchildren are singled out.The psychological and pedagogical bases of optimization of labor and professional training of students with the musculoskeletal system and intellectual disabilities are determined. The pedagogical conditions on which the efficiency of realization of labor and professional training of pupils depends are outlined, in particular: organizational, providing maintenance of the educational environment, modern technological equipment, active involvement of parents; didactic, which includes the selection of accessible content of educational material and its appropriate structuring in the individual program; the choice of adequate to the capabilities of the student methods, techniques, tools and types of work for his/her systematic labor and professional training; correctional and rehabilitation, which includes correctional and rehabilitation support of the child's education based on the psychophysical capabilities of each student; psychological assistance to the student and his/her parents; various forms of presentation of educational information in order to protect students from physical and mental overload.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Чеботарьов А. М. 
Удосконалення методів підвищення якості низькопотенційних комплексів електростанцій шляхом забезпечення енергоефективного керування: автореферат дис. ... д.філософ : 152 / А. М. Чеботарьов. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота виконувалася впродовж 2018-2023 рр. на кафедрі автоматизації, метрології та енергоефективних технологій Української інженерно-педагогічної академії в рамках держбюджетних науково-дослідних робіт ФН-19-1 «Розробка прецизійних систем автоматичного регулювання турбінних установок електричних станцій та промислових підприємств» та ФН-21-05 «Розробка алгоритмів та структур енергозберігаючих автоматизованих систем керування нагнітальними установками нафто- та газоперекачувальних станцій».В дисертаційній роботі отримано подальшого розвитку розв’язання важливої науково-технічної задачі, яка полягає в підвищенні показників якості низькопотенційних комплексів теплових і атомних електростанцій шляхом забезпечення ефективних режимів роботи їх елементів в усіх нормальних режимах експлуатації. Вирішення цієї задачі дозволяє суттєво підвищити такі показники якості систем керування як економічність та енергоефективність шляхом зниження втрат енергії в системах низькопотенційних комплексів та підвищити рівень енерго- та ресурсозбереження на електростанціях.Основним напрямком досліджень є удосконалення методів підвищення показників якості систем низькопотенційних комплексів електиростанцій шляхом енергозберігаючого керування, а саме розробка наукових методів та технічних рішень, які можуть скласти основу створення енергоефективних алгоритмів керування, спрямованних на суттєве підвищення енергоефективності елементів систем низькопотенційних комплексів.Об’єктом дослідження в роботі виступають процеси підвищення показників якості низькопотенційних комплексів теплових і атомних електростанцій шляхом забезпечення енергоефективності їх роботи.Предметом дослідження є наукові методи і технічні засоби забезпечення мінімальних втрат енергії в елементах систем низькопотенційних комплексів.Мета досліджень полягає в оцінці та підвищенні показників якості систем низькопотенційних комплексів теплових і атомних електростанцій шляхом синтезу та оптимізації автоматизованих систем керування, які забезпечують мінімальні втрати енергії во всьому діапазону нормальних режимів роботи. Методи дослідження засновані на теоретичних та експериментальних методах досліджень. Теоретичні методи ґрунтуються на фундаментальних положеннях системного аналізу, стандартизації, гідрогазодинаміки, тепломасообміну, сучасної теорії автоматичного керування, методах оптимізації. Експериментальні дослідження базуються на використанні сучасних методів планування експерименту, інформаційно-вимірювальних комплексів (вимірювання електричних, гідравлічних і механічних величин), статистичного опрацювання даних та методиках побудови емпіричних залежностей. Наукова новизна. У результаті проведених досліджень отримано такі наукові результати:1. Вперше розроблено науковий метод підвищення якості НПК електростанцій, заснований на мінімізації енергетичних втрат з комплексним використанням технічної діагностики та енергозберігаючого керування;2. Отримали подальший розвиток математичні моделі механічних, гідрогазодинамічних і тепломасообмінних процесів і елементів низькопотенційних комплексів, які включають інтегральну функцію енергетичних втрат, з метою оцінки і аналізу можливих діапазонів підвищення показників якості низькопотенційних комплексів;3. Вперше виконано структурно-параметричний синтез енергозберігаючих автоматизованих систем керування низькопотенційними косплексами, які дозволяють оцінювати і мінімізувати комплексні енергетичні втрати і підвищувати ККД енергоблоків, що є овновними показниками якості.Ключові слова: показники якості, економічність, автоматизовані системи керування, низькопотенційний комплекс, енергозбереження, конденсатор, парова турбіна, циркуляційний насос.^UDissertacion was executed on length 2018-2023 yy. on pulpit of the automations, the metrologies and energy-saved technology Ukrainian engineering-pedagogical academy within the framework of department of the research work FN-19-1 "Development precizion systems of the automatic regulation of the turbine installation electric station and industrial enterprise", FN-21-05 "Development algorithm and structures energy-saved automated managerial system pump installation oil- and gazissue station".In the dissertation work, further development of the solution of an important scientific and technical problem was obtained, which consists in increasing the quality indicators of low-potential complexes of thermal and nuclear power plants by ensuring effective modes of operation of their elements in all normal modes of operation. Solving this problem makes it possible to significantly increase such indicators of the quality of control systems as economy and energy efficiency by reducing energy losses in the systems of low-potential complexes and increasing the level of energy and resource conservation at power plants.The main direction of research is the improvement of methods of increasing the quality indicators of systems of low-potential complexes of power plants through energy-saving control, namely the development of scientific methods and technical solutions that can form the basis of creating energy-efficient control algorithms aimed at significantly increasing the energy efficiency of elements of systems of low-potential complexes.The process of improving the quality indicators of low-potential complexes of thermal and nuclear power plants by ensuring the energy efficiency of their operation is the object of research in the work.The subject of research is scientific methods and technical means of ensuring minimal energy losses in elements of low-potential complex systems.The purpose of research is to improve the quality of automated control systems for low-potential complexes of thermal and nuclear power plants by improving scientific methods and technical solutions that ensure minimal energy losses in the entire range of normal operating modes.Research methods are based on theoretical and experimental research methods. Theoretical methods are based on fundamental provisions of system analysis, standardization, hydrogas dynamics, modern theory of automatic control, mathematical methods of optimization. Experimental research is based on the use of modern methods of experiment planning, information and measurement complexes (measurement of electrical, hydraulic and mechanical quantities), statistical processing of data and methods of constructing empirical dependencies.Scientific novelty. As a result of the conducted research, the following scientific results were obtained:1. For the first time, a scientific method was developed for improving the quality of the low-potential complexes of power plants, based on the minimization of energy losses with the complex use of technical diagnostics and energy-saving control2. Mathematical models of mechanical, hydro-gas-dynamic and heat-mass exchange processes and elements of low-potential complexes, which include the integral function of energy losses, were further developed in order to evaluate and analyze possible ranges of improvement of quality indicators of low-potential complexes;3. For the first time, a structural-parametric synthesis of energy-saving automated power plant control systems was performed, which allows to evaluate and minimize complex energy losses and increase the efficiency of power units, which are new quality indicators.Keywords: quality indicators, economy, automated control systems, low-potential complex, energy saving, condenser, steam turbine, circulation pump.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Чеботарьова О. М. 
ВОГНЕСТІЙКІ ПОКРИТТЯ ПО ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛАХ НАОСНОВІ ГІБРИДНИХ ГЕЛІВ SiO2: автореферат дис. ... д.філософ : 261 / О. М. Чеботарьова. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню важливого науковопрактичного завдання у галузі пожежної безпеки – підвищення пожежноїбезпеки текстильних матеріалів шляхом розробки ефективної та простоїтехнології одержання вогнезахисних кремнеземистих покриттів звикористанням безпечних і доступних антипіренів.У вступі подано загальну характеристику дисертаційної роботи.Обґрунтована актуальність теми дисертації, сформульовано мету таосновні завдання дослідження, показано зв’язок роботи з науковимипрограмами. Наведено дані про особистий внесок здобувача, апробаціюроботи та публікації. Наукова новизна отриманих результатів.1. Вперше розроблено технологічні особливості одержаннявогнезахисних стійких золів SiO2 за рахунок утворення буферного розчинупід час перебігу хімічної обмінної реакції силікату натрію з оцтовоюкислотою, що дозволило стабілізувати продукт реакції – золькремнекислоти та підвищити вогнезахисну дію розроблених композиційнизької концентрації на його основі (4–8 % SiO2).2.Вперше розроблено та оптимізовано склад вогнезахиснихпокриттів по текстильних матеріалах в системі золь SiO2 – діамонійгідрофосфат – карбамід за рахунок утворення ковалентних зв’язківпокриття з поверхнею волокон ниток тканини, який відрізняється тим, щопід дією води відбувається додаткове зміцнення покриття, що дозволяєпідвищити вогнезахисні та експлуатаційні властивості.3.Подальшого розвитку отримали методи нанесення вогнезахиснихпокриттів, які за рахунок наявності двох зон оптимуму у співвідношенніконцентрацій антипіренів дозволяють в залежності від хімічного складу тащільності тканини змінювати не тільки концентрацію золю SiO2, але йспіввідношення антипіренів, що дозволяє обробляти тканини різногопризначення. Розроблено просту та дешеву технологію отримання кремнеземистихвогнезахисних покриттів на основі рідкого скла для коттонвміснихтекстильних матеріалів різного типу, щільності та товщини. Показано, щов інтервалі концентрацій золів SiO2 (4–16 %) можливо отримувати6стабільні золі кремнекислоти, які утворюють покриття на поверхнікожного волоконця ниток тканини, запобігаючи доступу кисню під час діївогню. Просочені оббивні тканини стійкі до дії джерел запалюваннянизької потужності (сірники, сигарети), а також не загоряються у разіконтакту з полум’ям, що зменшить пожежну небезпеку в місцях великогоскупчення людей. За рахунок надійного захисту від доступу кисню під часдії полум’я тканини піддаються піролізу, не порушуючи цілісностіпокриття, тому після дії полум’я зберігається еластичність покриття.Розроблені вогнезахисні покриття можна наносити на захиснікостюми для підвищення безпеки роботи пожежних, а також дляподовження експлуатаційного строку протипожежного полотна.Результати дисертаційної роботи (а саме експериментальний зразокпротипожежного полотна ПП-2 розміром 1,5х2 м з максимальноютемпературою експлуатації до 600 ºС протягом 420 с) впроваджено укомплектацію пожежно-рятувального автомобіля в якості первинногозасобу пожежогасіння в підрозділах ДСНС у Закарпатській області.Склад, технологічний регламент одержання розробленихвогнезахисних кремнеземистих покриттів та лабораторна установка дляпроведення вогневих випробувань вогнезахисних покриттів впроваджено унавчальному процесі Національного університету цивільного захистуУкраїни при вивченні дисципліни «Технологія вогнестійких захиснихпокриттів» освітньо-професійної програми «Радіаційний та хімічнийзахист» для підготовки здобувачів вищої освіти за другим (магістерським)рівнем вищої освіти в галузі знань 16 «Хімічна та біоінженерія» заспеціальністю 161 «Хімічні технології та інженерія».^UДисертаційна робота присвячена вирішенню важливого науковопрактичного завдання у галузі пожежної безпеки – підвищення пожежноїбезпеки текстильних матеріалів шляхом розробки ефективної та простоїтехнології одержання вогнезахисних кремнеземистих покриттів звикористанням безпечних і доступних антипіренів.У вступі подано загальну характеристику дисертаційної роботи.Обґрунтована актуальність теми дисертації, сформульовано мету таосновні завдання дослідження, показано зв’язок роботи з науковимипрограмами. Наведено дані про особистий внесок здобувача, апробаціюроботи та публікації. Наукова новизна отриманих результатів.1. Вперше розроблено технологічні особливості одержаннявогнезахисних стійких золів SiO2 за рахунок утворення буферного розчинупід час перебігу хімічної обмінної реакції силікату натрію з оцтовоюкислотою, що дозволило стабілізувати продукт реакції – золькремнекислоти та підвищити вогнезахисну дію розроблених композиційнизької концентрації на його основі (4–8 % SiO2).2.Вперше розроблено та оптимізовано склад вогнезахиснихпокриттів по текстильних матеріалах в системі золь SiO2 – діамонійгідрофосфат – карбамід за рахунок утворення ковалентних зв’язківпокриття з поверхнею волокон ниток тканини, який відрізняється тим, щопід дією води відбувається додаткове зміцнення покриття, що дозволяєпідвищити вогнезахисні та експлуатаційні властивості.3.Подальшого розвитку отримали методи нанесення вогнезахиснихпокриттів, які за рахунок наявності двох зон оптимуму у співвідношенніконцентрацій антипіренів дозволяють в залежності від хімічного складу тащільності тканини змінювати не тільки концентрацію золю SiO2, але йспіввідношення антипіренів, що дозволяє обробляти тканини різногопризначення. Розроблено просту та дешеву технологію отримання кремнеземистихвогнезахисних покриттів на основі рідкого скла для коттонвміснихтекстильних матеріалів різного типу, щільності та товщини. Показано, щов інтервалі концентрацій золів SiO2 (4–16 %) можливо отримувати6стабільні золі кремнекислоти, які утворюють покриття на поверхнікожного волоконця ниток тканини, запобігаючи доступу кисню під час діївогню. Просочені оббивні тканини стійкі до дії джерел запалюваннянизької потужності (сірники, сигарети), а також не загоряються у разіконтакту з полум’ям, що зменшить пожежну небезпеку в місцях великогоскупчення людей. За рахунок надійного захисту від доступу кисню під часдії полум’я тканини піддаються піролізу, не порушуючи цілісностіпокриття, тому після дії полум’я зберігається еластичність покриття.Розроблені вогнезахисні покриття можна наносити на захиснікостюми для підвищення безпеки роботи пожежних, а також дляподовження експлуатаційного строку протипожежного полотна.Результати дисертаційної роботи (а саме експериментальний зразокпротипожежного полотна ПП-2 розміром 1,5х2 м з максимальноютемпературою експлуатації до 600 ºС протягом 420 с) впроваджено укомплектацію пожежно-рятувального автомобіля в якості первинногозасобу пожежогасіння в підрозділах ДСНС у Закарпатській області.Склад, технологічний регламент одержання розробленихвогнезахисних кремнеземистих покриттів та лабораторна установка дляпроведення вогневих випробувань вогнезахисних покриттів впроваджено унавчальному процесі Національного університету цивільного захистуУкраїни при вивченні дисципліни «Технологія вогнестійких захиснихпокриттів» освітньо-професійної програми «Радіаційний та хімічнийзахист» для підготовки здобувачів вищої освіти за другим (магістерським)рівнем вищої освіти в галузі знань 16 «Хімічна та біоінженерія» заспеціальністю 161 «Хімічні технології та інженерія».


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського