Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (10)Реферативна база даних (318)Книжкові видання та компакт-диски (365)Журнали та продовжувані видання (25)
Пошуковий запит: (<.>A=ШКОЛ$<.>+<.>A=ВАЛЕНТИН$<.>+<.>A=МИКОЛАЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 27
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Школик А.М. 
Адміністративно-правове забезпечення управлінської діяльності в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / А.М. Школик ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2000. — 17 с. — укp.

Досліджено основоположні питання адміністративно-правового регулювання управлінської діяльності за умов проведення адміністративної реформи в Україні. Проаналізовано теоретичні засади та чинні нормативно-правові акти, що забезпечують управлінську діяльність. На підставі зазначеного аналізу здійснено наукову розробку теоретичних і практичних пропозицій, спрямованих на підвищення ефективності управлінської діяльності в Україні завдяки прийняттю нових і внесенню змін і доповнень до чинних законів, підзаконних нормативно-правових актів. Визначено роль і значення адміністративно-правового впливу на оптимізацію функціонування як системи державного управління та окремих державних службовців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4Укр)01
Шифр НБУВ: РА312182 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Школьник В.В. 
Вплив інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту на активність цитокінів та ендотеліну-1 у хворих на гострий інфаркт міокарда: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / В.В. Школьник ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

На підставі вивчення маркерів ендотеліальної дисфунції та динаміки прозапальних цитокінів (ПЦ) обгрунтовано доцільність раннього дозозалежного призначення інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту (ІАПФ) з метою покращення ефективності лікування гострого інфаркту міокарда (ГІМ). Відзначено достовірний кореляційний зв'язок між рівнем ПЦ та показниками ендотеліальної дисфункції у гострий період інфаркту міокрада. Встановлено, що дане порушення найбільш виражене на 28-му добу ГІМ. Обгрунтовано можливість проведення багатофакторного аналізу патогенетичних механізмів ГІМ. Доведено, що ступінь ендотеліальної дисфункції та активація ПЦ залежать від розміру та корелюють з рівнем МВ-фракції креатинфосфокінази, а також локалізації інфаркту міокарда (найбільш виражені за переднього ГІМ) та наявності супутньої артеріальної гіпертензії та серцевої недостатності. На підставі результатів проведеного дослідження розроблено ефективну медикаментозну терапію на базі використання дозозалежних ефектів ІАПФ, призначення якої дозволяє об'єктивувати та контролювати динаміку ендотеліальної дисфункції та активність маркерів імунного запалення і сприяє запобіганню розвитку раннього післяінфарктного ремоделювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.140.45-52 +
Шифр НБУВ: РА337712

Рубрики:

      
3.

Школик 
Гендерний чинник у видавничій справі України: історія та сучасність: автореф. дис.. канд. наук із соц. комунікацій: 27.00.05 / Ірина Василівна Школик ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. Інститут журналістики. — К., 2009. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч617.4(4УКР)п9
Шифр НБУВ: РА366222

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Школьнікова Т.В. 
Електроосадження функціональних покрить сплавами нікелю з простих та комплексних електролітів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.03 / Т.В. Школьнікова ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено та запропоновано для практичного використання сульфаматно-тіосульфатний електроліт катодного осадження покриття нікель - срібло.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К663.054-1 +
Шифр НБУВ: РА334208

Рубрики:

      
5.

Школьнікова Н.І. 
Закономірності температурної зміни кроку спіралі, індукованої в нематичних рідких кристалах хіральними ариліденпохідними деяких амінів та (+)- ізоментону: Автореф. дис. канд. хім. наук: 02.00.04 / Н.І. Школьнікова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Аналіз зв'язків "молекулярна будова хіральних домішок - макроскопічні властивості індукованих холестеричних систем" здійснено зважаючи на конформаційні особливості хіральних молекул (конформаційну гомогенність чи лабільність, статистичну молекулярну анізометрію), виявлені на основі теоретичного моделювання методом функціонала густини та напівемпіричним методом АМІ. Проаналізовано вплив природи нематичного розчинника на параметр dP/dT, виявлено та інтерпретовано його значні відмінності для систем, основаних з одного боку, на нематиках ціанофенільного та азометинового, а з другого боку, естерного типів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г531.2 + В372.35 +
Шифр НБУВ: РА327952

Рубрики:

      
6.

Школьний О.В. 
Комплекснозначні випадкові величини типу Джессена - Вінтнера: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.05 / О.В. Школьний ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2000. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В171.3,022
Шифр НБУВ: РА311773 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Школьніков В.С. 
Макроскопічна будова і спіралеподібна орієнтація м'язів верхньої кінцівки людини: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / В.С. Школьніков ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2003. — 20 с.: табл. — укp.

З використанням анатомічних, макрометричних, функціональних та статистичних методів вивчено формоутворення м'язів верхньої кінцівки людини в онтогенезі. Визначено особливості спіралеподібної орієнтації м'язів навколо скелету у віковому аспекті, які полягають у тому, що м'язи верхньої кінцівки у плодів, незалежно від періоду внутрішньоутробного розвитку та статі, слабо диференційовані та мають переважно поздовжній напрямок м'язових волокон, не утворюючи окремих частин та пірчастості, тому спіралеподібна орієнтація м'язів практично не сформована. Установлено, що в людей зрілого віку сила м'язів, які складають спіраль внутрішньої ротації, переважає силу м'язів спіралі зовнішньої ротації. У плодів протягом внутрішньоутробного розвитку між силовими характеристиками м'язових спіралей спостерігається динамічна рівновага.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*698.344 +
Шифр НБУВ: РА326155

Рубрики:

      
8.

Школа Г.М. 
Мовна творчість Трохима Зіньківського в контексті творення літературних норм української мови другої половини XIX століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Г.М. Школа ; Луган. нац. пед. ун-т ім. Т.Шевченка. — Луганськ, 2007. — 20 с. — укp.

На підставі прескриптивного та дескриптивного підходів до аналізу процесів нормування української мови системно опрацьовано епістолярії, публіцистичні, мовнознавчі праці та художні твори Т.Зіньківського за всіма мовними рівнями, що дозволило вивчити історичні закономірності розвитку української мови. Базуючись на результатах дослідження фонетичної правописної системи Т.Зіньківського, виявлено її варіативність - система вокалізму віддзеркалює пошуки автора щодо адекватного передавання на письмі голосних звуків і тенденцію щодо дотримання фонетичного принципу, система приголосних відображає значний вплив двох правописних систем XIX ст. - етимологічної та фонетичної. Завдяки стратифікації лексичного та фразеологічного матеріалу з'ясовано еволюційні зміни у словниковому складі української мови кінця XIX ст., динаміку розвитку її лексико-фразеологічної системи, а також тенденцію до нормування. Здійснено структурно-семантичний аналіз граматичної будови та показано її варіантний характер, а саме: виявлені ненормативи у вживанні морфологічних форм та синтаксичних конструкцій функціонують як паралелі до основних, нормативних, граматичних категорій, форм і синтаксичних моделей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-013 + Ш5(4УКР)5-4 Зіньківський, Т.А. 457.1 +
Шифр НБУВ: РА349535

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Будівництво   
9.

Школа Ю.О. 
Несуча здатність і деформативність стержневих залізобетонних елементів при складному напруженому стані: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / Ю.О. Школа ; Одес. держ. акад. буд-ва та архіт. — О., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено тріщинноутворення, деформативність і несучу здатність складнонапружених залізобетонних стрижневих елементів. Розв'язано задачу розподілу нормальних і дотичних напружень у стрижневому елементі прямокутної форми поперечного перерізу стисненого крутіння. Отримано вирази для аналітичного опису діаграм зсуву бетону й арматури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н539.1-028.012
Шифр НБУВ: РА319194 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Валентинов В.Л. 
Соціально-економічні передумови розвитку сільськогосподарської кооперації: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / В.Л. Валентинов ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Висвітлено основні методологічні напрямки системного дослідження сільськогосподарської кооперації. Виявлено закономірності розвитку кооперації товаровиробників у практичному та теоретичному аспектах. Уточнено обгрунтування специфічної функціональної ролі кооперації у системі аграрних перетворень і аграрної політики. Визначено особливості дії соціальних факторів кооперації. Встановлено механізм впливу кооперації сільськогосподарських товаровиробників на підвищення їх конкурентоспроможності. Уточнено категоріальну структуру концепції кооперативного підприємства. Розроблено комплекс напрямків активізації сільськогосподарської кооперації: методологічні підходи до освітньої роботи, удосконалення фінансового механізму (обгрунтування оптимальної структури власних коштів, оптимальної стратегії повернення паїв), дії соціальних факторів та урахування зарубіжного досвіду в напрямку застосування процедур повернення паїв і пропорційного голосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.88
Шифр НБУВ: РА311826 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Школяренко В. І. 
Становлення фразеологічної системи німецької мови (на матеріалі писемних пам'яток VIII - XVII ст.): автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.04 / В. І. Школяренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 32 с. — укp.

Розроблено новий підхід щодо вивчення фразеологічного складу з позиції діахронічного аспекту лінгвокультурології, який полягає у виявленні національно-культурних чинників, релевантних для формування фразеологічної картини світу давньоверхньонімецького, середньоверхньонімецького та ранньонововерхньонімецького періодів. Визначено критерії встановлення національно-культурної специфіки фразеологізмів, а також описано досвід систематизації фразеологічних одиниць у діахронії, заснований на системі образів і цінностей певного історичного періоду. Проведено історичний та генетичний аналіз фразеологічного складу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-03
Шифр НБУВ: РА375494 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Школьник І.О. 
Стратегія розвитку фінансового ринку України: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.08 / І.О. Школьник ; Держ. вищ. навч. закл. "Укр. акад. банк. справи Нац. банку України". — Суми, 2008. — 36 с. — укp.

Досліджено теоретичні засади становлення та розвитку фінансового ринку. Визначено його місце та роль як складової фінансової системи країни за умов формування ринкових основ економіки. Досліджено вплив даного ринку на стимулювання економічного зростання країни. Базуючись на результатах вивчення зарубіжного досвіду, запропоновано модель регулювання фінансового ринку України. Обгрунтовано теоретико-методологічні засади вдосконалення фінансового ринку України, досліджено особливості розвитку його базових сегментів - ринку капіталу та грошового ринку. Удосконалено методичні підходи до посилення ролі фінансових посередників у активізації фінансово-перерозподільних процесів. Визначено концептульне підгрунтя забезпечення взаємодії посередників фінансового ринку. Розроблено теоретико-методологічні засади формування комплексної, стратегічно орієнтованої конвергентної моделі фінансового ринку. Обгрунтовано провідну роль фінансових конгломератів у формуванні стратегії розвитку фінансового ринку України. Досліджено вплив міжнародного фінансового ринку на розвиток національного ринку. Удосконалено теоретико-методологічне забезпечення участі вітчизняного фінансового ринку у розвитку свтової фінансової системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.29 +
Шифр НБУВ: РА358353

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Школьний В.Б. 
Тактика викриття організатора злочинного угруповання: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.09 / В.Б. Школьний ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено історичні витоки організованої злочинності (ОЗ), роль лідерів у її становленні. Подано криміналістичну характеристику ОЗ та організаторів злочинних угруповань (ОЗУ). Розкрито процес викриття ОЗУ на стадії порушення кримінальної справи, початкового та наступного етапу розслідування. Особливу увагу приділено тактиці проведення слідчого огляду, обшуку, затримання, зняття інформації з каналів зв'язку, допиту, очній ставці, пред'явленню для впізнання, відтворенню обставин та обставин події, призначенню судових експертиз. Наведено криміналістичні рекомендації, спрямовані на забезпечення викриття ОЗУ, доведення його вини у протиправній діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)017.2 +
Шифр НБУВ: РА370022 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Школьна О.В. 
Творчість і мистецько-педагогічна діяльність Михайла Жука в контексті становлення української школи художників фарфору (перша половина XX ст.): автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / О.В. Школьна ; Львів. нац. акад. мистец. — Л., 2007. — 19 с. — укp.

Вперше досліджено та введено у науковий обіг маловідомі факти з біографії та творчої діяльності М.Жука. Проаналізовано декоративно-прикладний доробок і висвітлено внесок митця у створення відділення майоліки (пізніше реорганізованого у відділення художньої кераміки) при Одеському художньому технікумі. Розглянуто основні етапи становлення та розвитку української пореволюційної школи художників фарфору, показано провідну роль М.Жука у даному процесі. Висвітлено внесок М.Жука як художника, викладача, громадського діяча в історію українського фарфору XX ст. Висвітлено творчу діяльність учнів М.Жука, які в 1950 - 1960-ті рр. (період піднесення українського фарфору) плідно працювали в фарфорово-фаянсовій промисловості України та Росії, показано їх суттєвий внесок у розвиток даного виду вітчизняного декоративно-прикладного мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.153(4УКР)6-8 Жук М. + Щ125.150.806(4УКР)62-29 +
Шифр НБУВ: РА355081

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Школяр 
Технологічність процесу політичного лідерства: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Мар'яна Володимирівна Школяр ; Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф038.4 + Ф038.4
Шифр НБУВ: РА337796

Рубрики:

      
16.

Школьник І.О. 
Фінансове забезпечення приватизаційних процесів на підприємствах агропромислового комплексу: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / І.О. Школьник ; Укр. акад. банк. справи. — Суми, 1999. — 18 с. — укp.

Досліджені питання вдосконалення механізму фінансового забезпечення приватизації та постприватизаційної підтримки підприємств агропромислового комплексу. У роботі обгрунтовані та систематизовані економічні та соціальні фактори, які впливають на приватизацію агропромислових підприємств. Проаналізовано стан фінансового забезпечення приватизації підприємств агропромислового комплексу. Запропоновані рекомендації щодо вдосконалення фінансових відносин процесу приватизації і залучення інвестицій. Розроблено методику оцінки вартості майнового комплексу, що приватизується, на основі прогнозування майбутніх фінансових результатів функціонування підприємства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321-4-56

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Школьний О.О. 
Формування механізмів управління конкурентоспроможністю аграрних підприємств: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.04 / О.О. Школьний ; Миколаїв. держ. аграр. ун-т. — Миколаїв, 2008. — 40 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні аспекти формування механізмів управління конкурентоспроможністю аграрних підприємств. Розглянуто передумови використання методів стратегічного управління нею у контексті вдосконалення інституціональної структури у системі аграрного підприємництва. Серед найважливіших стратегій у сільському господарстві виділено методи стимулювання нагромадження доданої вартості, диверсифікації, орієнтації на глобальні ринкові проблеми та засоби інноваційного менеджменту. Розглянуто тенденції формування ринків органічного продовольства у контексті зростаючого занепокоєння споживачів якістю сільськогосподарської продукції та прагненням стимулювати розвиток екологічного підприємництва. Значну увагу приділено ефективним економічним механізмам мотивації забезпечення належних якісних характеристик продовольства в експортоорієнованих галузях. Визначено підходи до адаптації аграрних підприємств до умов глобального економічного середовища. Розглянуто шляхи розв'язання проблем управління агропромисловим комплексом та формування ефективної аграрної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321-13-21 +
Шифр НБУВ: РА355515

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Школьна Н. О. 
Німецька фахова мова промислової автоматизації: структура, семантика і функціювання / Н. О. Школьна. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню структурно-семантичних і функційних особливостей німецької фахової мови промислової автоматизації. Висвітлено теоретично-методологічні засади дослідження фахових мов і терміносистем, описано історію й особливості розвитку термінології німецької фахової мови промислової автоматизації, визначено основні етапи її становлення та встановлено фактори, що впливають на формування аналізованої термінології в німецькій мові. На основі тезаурусного моделювання охарактеризовано семантичні відношення між термінами німецької фахової мови промислової автоматизації. Встановлено парадигматичні відношення у терміносистемі промислової автоматизації (синонімія, антонімія, полісемія, омонімія), визначено місце і роль термінів-епонімів, описано генетичні джерела термінології німецької фахової мови промислової автоматизації. Виявлено терміни з найбільшою словотвірною продуктивністю й описано структурні моделі терміносполук. Запропоновано типологію текстів німецької фахової мови промислової автоматизації, описано їх структурно-композиційні, морфологічні і синтаксичні властивості та встановлено термінологічну насиченість німецьких фахових текстів промислової автоматизації. Ключові слова: фахова мова, промислова автоматизація, тезаурусне моделювання, парадигматичні відношення, словотвірна продуктивність, структурні моделі, типологія текстів.^UThe thesis is dedicated to the study of structural-semantic and functional features of the German language for special purposes of industrial automation. The theoretical and methodological foundations of studying professional languages and terminology are described, the history of the terminology development for the German language for special purposes of industrial automation are highlighted, the main stages of its formation are determined and the factors influencing the formation of the analyzed terminology in German are identified. The terminology is considered as a thesaurus taking into account the organization of the field of special knowledge, the terminological field of the term and the establishment of semantic relations between the terms. It has been established that paradigmatic relations such as polysemy, homonymy are typical for the corpus of the analyzed language for specific purposes. The genetic sources of the German language for special purposes of industrial automation terms and terminology are established. The typology of texts of the German language for special purposes of industrial automation is proposed, their structural-compositional, morphological and syntactic properties are characterized, and the terminological saturation of German professional texts of industrial automation is considered.Key words: professional language, industrial automation, thesaurus modelling, paradigmatic relations, word-forming productivity, structural models, typology of texts.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Кашшай О. С. 
КУЛЬТУРОТВОРЧІСТЬ АНТОНА КАШШАЯ НА ТЛІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ХУДОЖНЬОЇ ШКОЛИ / О. С. Кашшай. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено культуротворчій діяльності закарпатського художника Антона Кашшая в контексті розвитку Закарпатської художньої школи. Розглядаються основні етапи творчої еволюції живопису Антона Кашшая (1921–1991). Розкрито важливе значення його постаті для культурно-мистецької площини Закарпатського регіону і, зокрема, для форму-вання Закарпатської живописної школи. Визначено соціально-культурні передумови його становлення. Систематизовано творчий доробок 1940-х – початку 1990-х рр. Сформульовано послідовність змін творчої манери, висвітлено основні етапи еволюції, стилі і напрями. Виокремлено різні періоди творчості, серед яких кінець 1940-х – перша половина 1950-х рр., період пошуків другої половини 1950-х – 1960-х рр., етап активних пластичних перетворень 1970-х рр., еволюція творчості 1980-х – початку 1990-х рр.^UThe dissertation researches the main stages of development and evolution of the style of the Transcarpathian artist Anton Kashshay (1921 – 1991), as one of the outstanding Ukrainian artists of the second half of 20th century. The importance of his work for the development of the art of the Transcarpathian region and the formation of the Transcarpathian painting school is revealed.Anton Kashshay is a characteristic and original painter, the author of epic landscapes, full of a wide range of emotional shades and moods.The artist's creative style has been significantly transformed many times during his life. His original, well-recognized visual language crystallized due to purposeful searches, which each time, at each new stage, acquired perfection. In the second half of the 20th century, the master was directly involved in the development of the Transcarpathian art school and the formation of a creative center here. He led an active creative life, regularly exhibited at exhibitions in Uzhgorod, Kyiv, the cities of the republics of the former USSR, and abroad. He often went on creative trips, in open airs, gave master classes, taught young people. In addition to his fruitful and professional painting, for a long time (1961- 1976) he directed the activities of Transcarpathian branch of the National Union ofArtists of Ukraine, in particular, organized exhibitions (foreign and international), open airs, art events, supported the creative activity of artists and their material base. However, in the art literature to date, the creative work of Anton Kashshay has not been systematically studied. As a result of the research, the actual lack of fullfledged scientific research about the artist was revealed. Bibliographic sources, in which the name of outstanding master is mentioned, were analyzed. His works are researched, and also certain aspects of development of the Transcarpathian art of the second half of 20th century are studied. In the context of these issues should be mentioned the works of the following scientists: G. Ostrovsky, I. Nebesnyk, D. Gorbachev, L. Popova, R. Yatsiv, O. Fedoruk, F. Efrán, I. Pavelchuk, G. Ryzhova, L. Biksei, O. Petrova, G. Sklyarenko, V. Shtets, A. Voloshchuk, O. Gavrosh, M. Zymomrya. The socio-cultural preconditions for the specific creative atmosphere formation in the Transcarpathian region, which contributed to the formation and growth of the artist in the 1930s – 1940s, are denoted. The facts were found and the conditions that influenced the active development of his work after the Second World War, when Transcarpathia became part of the USSR, were formulated.Anton Kashshay's creative work from the 1940s to the early 1990s is systematized and researched. The sequence of changes in his creative manner is formulated, the main stages of evolution, styles and directions in the master's work are highlighted. The transformation of pictorial means, which was associated with the active search for maximum imagery and perfection, is analyzed. The art analysis of the basic pictorial elements has been done, their typology is revealed, characteristic receptions, stylistic features, principles of construction of compositions and color decisions are defined. The early period of the artist's work, which lasted from 1947 to the early 1950s, was singled out and studied. It was found that almost all the works of this period were written under the direct influence of the J. Bokshay style, but, at the same time, the formation of his own handwriting begins. The stage of searches that took place in the 1950s and 1960s is outlined and systematized. The main features of the master's works transformations are described, among which the gradual movement from the principles of realism and influence of J. Bokshay towards «severe style» through research of modernism, in particular expressionism. The stage of active plastic changes in the visual language of the 1970s has been studied. Two general directions of the period have been identified and analyzed – «severe style» and picturesque-decorative epic compositions. It was found that after a period of active formal research and experiments, the master returns to the origins, but with a renovated language. A study of the artist's work evolution in the 1980s – early 1990s, when his language gained absolute freedom and acquired the experimental nature of the search for Fauvism, has been made. It is determined that the period is marked by the predominance of color, and an important visual tool was the emotional system and musicality.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Сосік О. Д. 
Європейські парадигми мистецтва декадансу та символізму в творчості Вільгельма Котарбінського / О. Д. Сосік. — Б.м., 2021 — укp.

Дослідження присвячене аналізу становлення і розвитку творчості В. Котарбінського у контексті провідних стильових напрямів образотворчого мистецтва другої половини XIX – початку XX ст. Розглянуто ключові світоглядні наративи в європейському культурному просторі зазначеного періоду, зокрема філософські концепції Ф. Ніцше та А. Шопенгауера, що дало змогу осягнути певні ідейні особливості декадентського та символістського живопису. Водночас, було зосереджено увагу на мистецьких напрямах, котрі передували формуванню їхніх стилістичних аспектів, а саме академізмі та руху прерафаелітів. Декаданс охарактеризовано як стилістичний напрям, із власною художньо-образною специфікою та іконографічними ізводами. Унаочнено генетичну спорідненість декадансу та символізму. Зазначено, що останній був сформований на ґрунті першого і успадкував від нього низку образів. Окреслено, що головною відмінністю символізму від декадансу була більш «світла», піднесена атмосфера духовності з акцентом на віднайдення нової трансцендентної реальності. Висвітлено творчій шлях В. Котарбінського від академічних творів салонного ґатунку, які знаменують становлення його авторського світобачення, до філософсько-естетичної образності декадансу із подальшим переходом у символістську площину. Проаналізовано зв'язки між мистецькими школами різних країн, на яких відбились декадентські та символістські тенденції та виявлено їхні ремінісценції у роботах В. Котарбінського. Це дало можливість окреслити творчість згаданого українського митця, як одну з невід'ємних, увиразнених, сталих і важливих ланок європейського мистецтва декадансу та символізму, на прикладі котрої можна простежити еволюцію тенденцій художнього образотворення впродовж другої половини XIX – початку XX ст.Ключові слова: Вільгельм Котарбінський, XIX – початок XX ст., європейські парадигми, академізм, прерафаеліти, декаданс, символізм.^UThe study is dedicated to the analysis of formation and development of creative language of W. Kotarbinsky in the context of the leading stylistic trends that prevailed in the fine arts in the second half of the 19th – the beginning of the 20th centuries. Thus, the artistic heritage of the above-mentioned master has absorbed the diversity of traditions of European painting of the fin de siècle and is represented by works in the academic, decadent and symbolist style. Until now, the artist's contribution to the history of Ukrainian fine arts has not been fully understood yet, because the master was the only one painter of a cohort of Ukrainian artists who turned to macabre and mystical subjects in his paintings.The decadent iconography singled out images of dead women floating in water, lying on an anatomical table, or bounded to a cross. The first of these categories, as well as the image of an androgynous woman, comes from the art of the Pre-Raphaelites and is represented by three iconographic versions: Ophelia, the Lady of Shallot and Elaine of Astolat. An important factor was the water surface, which, like a mirror, acquired the occult significance symbolising the transition from one world to another and lifting the veil of the afterlife. The study notes that the main distinguishing feature of symbolism was “lighter”, “bleached” sublime atmosphere of spirituality, already purified from necrotic energy, psychologically more stable, with an emphasis on finding a new transcendent reality. However, not all artists immediately moved beyond the darkness of decadence, and the work of some of them was marked by the theme of confronting decadent darkness and spiritual renewal. Thus, through the analysis of the work of the Rosicrucian, the dissertation systematized the iconography of mystical symbolism, which includes images of black-winged angels, polymorphic creatures and figures materialized from water, fire, fog or celestial bodies.Among other things, the dissertation addresses the phenomenon of colour and music synesthesia and cosmism inherent in symbolist painting. This work was completely free from decadent reflections, and to identify their key images. The work also revealed the specifics of the manifestation of symbolist trends in the works of Polish, Russian and Ukrainian artists.The artistic heritage of W. Kotarbinsky is replete with decadent images of dead and crucified women, motifs of death and despair, which were characteristic of masters of German and Belgian art. At the same time, W. Kotarbinsky's artistic imagery has a certain affinity with the art of the Pre-Raphaelites. Also, W. Kotarbinsky's works, representing figure from waves, fog or stars, and appealing to the paintings by mystic symbolizm. Instead, twilight motifs, cemeteries and ghosts in the artist's works come from the traditions of Polish symbolism, and angelic figures and color-musical allusions are in tune with the imagery of the Lithuanian artist M. Churlionis. Also, in the artistic work of W. Kotarbinsky there are reflections of Russian artists, in particular G. Semiradsky and M. Vrubel. Thus, understanding the links between art schools of different countries that reflected the decadent and symbolist trends made it possible to identify their reminiscences in the paintings by W. Kotarbinski and to outline the work of this Ukrainian artist as an integral, distinct, stable and important link of European decadence and symbolism.Key words: Wilhelm Kotarbinsky, 19th – the beginning of the 20th centurу, European Paradigms, Academism, Pre-Raphaelites, Decadence, Symbolism.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського